Misverstand rond zwemdiploma Jubilerende watersportvereniging De Griete is voor de gewone man Komst speeltuintje achter Groene Zwaan nog niet definitief Molenstraatfeesten met smartlappen Dolle Woensdagen op Spuiplein Breskens Tweede druk boekje over Z.-Vlaanderen V oorwaardelijke mtzegging en boete roor snelheidsduivel *ille gemeenteraden D66 Z.-Vlaanderen I treeft naar zetel in VL streek ritiek instructeurs De Honte op in Eurobad Zelzate behaalde papieren VRIJDAG 26 JUNI 1992 A van onze verslaggever TERNEUZEN - Het is nog on duidelijk of de speeltuin op het pleintje achter het schoolge bouw van de Groene Zwaan voor de zomer kan worden ge realiseerd. Wethouders A. Stahl -Hemelsoet (welzijn) en W. de Zeeuw (recreatie) brachten woensdagmiddag een bliksem- bezoekje aan de school en be loofden in ieder geval om vaart achter de zaak te zetten. ..Ze waren positief, de zaak komt nu in de gemeenteraad en over vier weken wordt een beslissing genomen." aldus Nelli van de Velde, lid van de werkgroep die zich tot doel heeft gesteld om bij de gemeente geld los te krijgen en zo nog voor de zomer een kleine speeltuin uit de grond te stampen. Wethouder Stahl be vestigt dat ze een positieve in druk heeft van de werkgroep en de buurt rondom de Groene Zwaan. „Ik ben er blij mee dat de wijk zelf zoveel inzet toont. De ervaring leert dat in buurten waar de sociale controle weg valt. het vandalisme toeneemt en de knip vaak eerder leeg is. En er komt een keer een einde aan de portemonnee." Desondanks is de binnenstad van Temeuzen als eerste aan de beurt wat betreft de speelvoor- zieningen. Dit staat in de 'Nota Speel voorzieningen' die een jaar geleden verscheen. „Voor het eind van het jaar hebben we nog 75.000 gulden te besteden. Het is echter nog niet duidelijk hoeveel geld er overblijft voor de voorzie ningen in andere buurten dan de binnenstad." In totaal is er bijna een half miljoen gulden met het speeltuinbeleid gemoeid. van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - Het co mité Molenstraatfeesten in Kloosterzande heeft de laatste hand gelegd aan het program ma voor de achtste editie van het dorpsfeest. De Molenstraat feesten worden dit jaar gehou den zaterdag 4 en zondag 5 juli. „We zijn er in geslaagd een aan tal activiteiten te bundelen. In de zomermaanden wordt er in ongeveer elke Nederlandse plaats een feest gehouden. Je moet wel iets bijzonders doen om publiek te kunnen blijven trekken. Om die reden hebben we dan ook het eerste Hontenis- ser smartlappenfestival opgeno men in het programma en. net zoals vorig jaar. de Klooster- zandse fokveedag", zegt comité -voorzitter C. M. Roctus. De Molenstraatfeesten gaan za terdag 4 juli in alle vroegte van start met de fokveeten toonstel ling. De aangevoerde runderen (zo'n 90 stuks) worden om 10.30 uur gekeurd. Het startsein voor de festivitei ten in de Cloosterstraat en op het Marijkeplein wordt om 14.00 uur gegeven door burgemeester Th. A. M. Steenkamp De korte openingsplechtigheid wordt muzikaal opgeluisterd door het plaatselijke majorettenkorps Kloortje. Daarna maakt het college van b en w een rondgang langs de vele kraampjes en de kermisattrac ties op het bijna 2 kilometer lan ge feestterrein. In totaal nemen 27 middenstanders aan de markt deel. „Meer dan in het ver leden." aldus Roctus. Zondag 5 juli wordt op het feest terrein het eerste Hontenisser smartlappenfestival gehouden. De eerste optredens zijn voor zien om 14.00 uur. Het comité heeft in samenwerking met de culturele commissie van de ge meente Hontenisse de Neder landse smartlappenkoningin Marijke Boon weten te strikken voor enkele optredens en om als jurylid op te treden. De finale van het. festival, waarvoor zich tot op heden tien zangers en zan geressen hebben aangemeld, vindt plaats om 19.00 uur in de feesttent bij de molen van Groe nendijk Tijdens de feesten verzorgt de motorclub Hontenisse op het terrein van de schutterij aan de Hulsterweg demonstraties. Op hetzelfde terrein worden ook de monstraties deltavliegen ver zorgt. In de feesttent treden voorts nog zeven muziekgezel schappen uit de regio op. Sloeberkermis CLINGE - Het laatste weekein de van juni wordt voor de acht ste maal de Sloeberkermis in Clinge gehouden. In de directe nabijheid van het beeld 'Sloe ber', een creatie van pastoor kunstenaar Omer Gielliet uit Breskens, worden een drietal da gen diverse activiteiten gehou den. Zaterdagavond om 20.00 uur is in café De Landbouw een grote gaaibolling. Zondagmid dag om 12.00 uur brengt boeren- kapel De Deurtrappers een mu zikaal eerbetoon bij het beeld Sloeber. Om 12.30 uur wordt in café De Landbouw gratis de sloebermaaltijd geserveerd. De schoolgaande kinderen kunnen zich vanaf 14.00 uur vermaken met mastklimmen, terwijl om 15.00 uur de activiteit 'prangske gooien' begint. De dansliefheb bers kunnen 's avonds om 20.00 uur terecht voor de dansavond. Maandagavond om 20.00 uur is er een grote prijskaarting bieden en jokeren in café De Landbouw. van een medewerkster BRESKENS - De stichting 'Dol le Woensdagen' Breskens heeft dit jaar opnieuw activiteiten gepland op zeven woensdagen in het seizoen. De eerste 'dolle woensdag' is op 15 juli, een week later dan normaal omdat het seizoen laat valt. Alle festiviteiten vinden ook dit jaar weer plaats op het Spui plein. De organisatoren rekenen op evenveel bezoekers als vorig jaar. Er kwamen naar schatting 1500 tot 2000 mensen naar iedere 'dolle woensdag'. Burgemeester J. Kruize zal op 15 juli om 19 uur de opening verrichten waarna er een optreden is van de muziek vereniging 'Breskens/Groede'. Verder zijn er optredens van de band 'Anything'. Ronny's hon den-show met voetballende hon den en de Pall Mali-show. Vaste onderdelen van de 'dolle woensdagen' zijn het schminken van kinderen, een springkussen, minicars, braderie en een loterij. Een week later maakt Oome Koo zijn opwachting. De mu ziekvereniging 'Groede' komt op 29 juli. Dan is er tevens een kinderboerderij met zo'n 40 die ren en een huisdierenkeuring door dierenarts G. de Bruijc- kere. Een poppenkast en de Pall Mali-show zijn er op 5 augustus. De kinderboerderij is ook te zien op 12 augustus. Straatartiest 'Charlie Chaplin' laat zijn kun sten op 19 augustus zien. De laatste 'dolle woensdag' op 26 augustus komt Oome Koo weer. De braderie begint iedere week om 17 uur uitgezonderd de slot dag, dan staan de kramen er al vanaf 13 uur. Het is de zevende maal dat de 'dolle woensdagen' plaats vinden. De activiteiten worden gefinancierd door de ho reca, de winkeliers en enkele sponsors. Bibliotheekbus voor toeristen CADZAND-BAD - De West- Zeeuws-Vlaamse toeristenbi bliotheek rijdt van maandag 13 juli tot en met vrijdag 21 augus tus weer z'n ronde langs de kust. De oranje-gele woonwagen staat gedurende het zomerseizoen drie uur per dag opgesteld in Cadzand-Bad (maandag en vrij dag). Groede dinsdag i, Bres kens (dinsdag), Nieuwvliet-Bad (woensdag) en Retranchement (donderdag). Het assortiment bestaat uit Nederlands- en Duitstalige romans en jeugd- boéken. van onze verslaggever TERNEUZEN - Het boekje 'Zeeuwsch-Vlaanderen ten voe ten uit', een uitgave van het Toeristisch Bureau Zeeuwsch- Vlaanderen, beleefde onlangs zijn tweede druk. Het tachtig pagina's tellende boekwerkje met cultuurhistorische routes is verschenen in een aangepaste en bijgewerkte versie. Het rijkelijk van kleurenfoto's voorziene boekje bevat zeven routes door Zeeuwsch-Vlaande ren die zowel te voet als per auto kunnen worden afgelegd. De af stand van de routes ligt rond de veertig kilometer. Van alle plaatsen die onderweg worden aangedaan wordt een beschrij ving gegeven. Tevens attende ren de auteurs. J. Vergouwen- Caluwé en G Sponselee, op de mogelijkheid voor een stads wandeling. Ook is er plaats inge ruimd voor de adressen en ope ningstijden van molens, kerken en stadhuizen. De voornaamste toevoegingen zijn de nieuwe fietsroutes die het gebied het af gelopen jaar rijker is geworden. Het boekje is verkrijgbaar bij boekhandels en WV-kantoren in Zeeuwsch-Vlaanderen en Bel- gisch-Vlaanderen. fan een medewerker I0STBURG - De Terneuzenaar i. v.d. H. werd donderdag op de itting van het kantongerecht n Oostburg voor een forse snel- leidsovertreding veroordeeld ot een geldboete van 600 gul len en vier maanden voorwaar- lelijke ontzegging van de rijbe- oegdheid met een proeftijd an twee jaar. )fficier van justitie mr J. A. 'J. Eroen hield er in zijn eis reke- ng mee, dat Van de H. voor de /eede keer binnen een jaar in uime mate de snelheidslimiet lad overtreden. „Snelheidsover redingen in Zeeuwsch-Vlaande ren moeten sowieso al extra aan gepakt worden", concludeerde ïe officier. l'an de H. reed op 14 juli van het rorig jaar met een snelheid van 132 km p/u over de rijksweg in IJ- tendijke. waar 80 km p/u is toe- [estaan. Voor de overschrijding net 52 kilometer waarschuwde nr Groen de Terneuzense auto- nobilist. dat bij een volgende teer het rijbewijs in het geding ;omt. Kantonrechter mr H. A. R. de Mul vonniste conform. Onvoorzichtig Mevrouw I. B. uit Biervliet stond gisteren terecht voor het veroor aken van een eenzijdig ongeval Excursies van De Steltkluut KOEWACHT - De natuurbe schermingsvereniging De Sleltkluut houdt het komende weekeinde twee excursies. Zaterdag staat er om 9.30 uur een plantenexcursie in het Hak houtbosje in Koewacht op het programma. De groep verzamelt ach op de hoek van de Klooster straat met het Kruispad. Onder leiding van Marion Kindt en Pe ter Maas gaat men in het Elzen- houtbos, waar de afgelopen win ter veel gesnoeid is. bekijken hoe de vegetatie na zo'n ingreep in de natuur zich weet te herstel len. Het gaat hier om een nat mi lieu met onder meer zwarte zeg ge. smalle stekelvaren en pluim age. Zondag wordt in het kader van de viering 750 jaar Vier Ambach ten een wandeling over de Doornendijk in het Belgische Assenede gemaakt. De deelne mers aan deze trip verzamelen zich om 9.00 uur in café Den Hoek aan de weg Philippine-As- senede. op 18 augustus van het vorig jaar. De Biervlietse kwam om half zes 's morgens met haar auto op de West-Langeweg in Breskens in de berm terecht. Na een stuurcorrectie naar links kantelde en rolde de auto over de weg, waarbij een inzittende gewond geraakte. Voor haai- on voorzichtigheid eiste de officier een boete van 300 gulden. „Jullie kwamen van een feestje. Je zal wel iets hebben gedronken, maar dat is verder niet uitge zocht. Ik hoop datje er voldoen de van hebt geleerd." Ook de kantonrechter kon zich vinden in de eis van 300 gulden. Voor twee overtredingen (geen kenteken en geen richting aan geven) op 1 juli van het vorig jaar werd B. de Z. uit Aardenburg door mr De Mul geheel conform de eis. veroordeeld tot boetes van respectievelijk 75 en 60 gul den boete. Een derde feit, het ne geren van een stopteken van de politie, achtte zowel de officier als de kantonrechter niet bewe zen. F. H. uit Biervliet werd binnen een kort tijdbestek twee keer ge straft voor het parkeren van zijn auto op het Veerplein in Bres kens zonder keuringsbewijs. De tweede keer was op 9 juli van het vorig jaar. H. zou de auto een dag later (10 juli) volgens afspraak laten keuren in een garage in Breskens. Omdat de termijn voor de APK-keuring bijna een jaar was verstreken eiste de offi cier het volle pond: 180 gulden. H. vertelde niet beter te weten of zijn auto was in orde. Kanton rechter mr De Mul vond een dub bele boete betalen nogal ver gaan, maar voor H.'s vergeet achtigheid vorderde hij alsnog een boete van 60 gulden. Ergernis W. H. uit Schoondijke probeerde zijn gram te halen via de dag vaarding. waarvan enkele gege vens niet klopten. Schoondijke zou in België liggen en volgens het proces-verbaal zou de auto een andere kleur (beige in plaats van geel) hebben gehad. De auto van H. („het was mijn auto niet") stond op 22 juli van het vorig jaar foutief geparkeerd voor een uitrit op de Zeeweg in Nieuw- vliet. „Er zijn altijd mensen die zich ergeren aan kleinigheden op de dagvaarding. Waar ge werkt wordt, worden fouten ge maakt". meende de kantonrech ter. die de eis van 60 gulden over nam. De verbolgen Schoondij- kenaar liet het er niet bij zitten. „Dan zal ik naai- Hare Majesteit een brief moeten schrijven." „Dat zou ik maar doen", repli ceerde mr De Mul. n onze verslaggever •3' ft ur IRNEUZEN - De badmeesters n het gemeentelijk zwembad Honte in Temeuzen stellen ten onrechte kritisch op te- lover kinderen die hun emdiploma in het Eurobad Zelzate hebben behaald. Het at om kinderen die zwemles hebben gevolgd bij particu- re zwem instructeurs en dus lag et bij personeel van het ge leidelijk zwembad. De ver- P htingen van die jongens en eisjes worden, volgens in- ructeur Jack de Maal van het particuliere zwembad Dolfijn in Terneuzen, ten onrechte met argusogen gevolgd. Omdat de activiteiten van de particuliere instructeurs regel matig leidden tot wrijvingen, nam een aantal van hen jaren ge leden z'n toevlucht tot het zwembad in Zelzate. De Maat: „Een aantal weken voor het af zwemmen. laten we de kinderen wennen aan het zwemmen in zo'n groot bad. Aanvankelijk de den we dat in De Honte, maar daar zagen ze ons kennelijk als concurrenten en dat werkte niet zo plezierig. Daarom zijn we toen uitgeweken. De samenwerking met de mensen in Zelzate ver loopt uiterst plezierig en we peinzen er dan ook niet over te rug te keren naar De Honte." Misverstanden De verhuizing naar Zelzate leidt wel regelmatig tot misverstan den. Volgens De Maat wordt ten onrechte de suggestie gewekt dat het diploma, behaald in het zwembad in Zelzate, in Neder land niet geldig is. „En dat is het dus wel degelijk. Het gaat om een doodnormaal zwemdiploma van de Koninklijke Nederlandse Zwem Bond en het examen wordt volgens de richtlijnen van de bond afgenomen. Door de ja ren heen hebben vele honderden kinderen op die manier hun di ploma (met sticker» behaald. En dan is het jammer dat ze, als ze in De Honte trots met die sticker op hun zwempak rondlopen, door een kritische badheer wor den teruggefloten om nog eens te laten zien of ze wel écht goed kunnen zwemmen." Volgens de Terneuzense zwem- instructeur floreren de particu liere instructiebaden in de Ka naalzone 'dankzij' de lange wachtlijsten, waarmee De Hon te te kampen heeft. „Mensen die willen dat hun kinderen zo snel mogelijk leren zwemmen, klop pen vervolgens bij ons aan. Tja. dat vinclt niet iedereen blijkbaar even plezierig en dat leidt dan kennelijk weer tot een extra kri tische houding tegenover die kinderen. Volkomen misplaatst dus." Wachtlijsten Een woordvoerder van de ge meente Terneuzen verzekert dat de wachtlijsten op dit moment 'niet bijzonder lang' zijn. Om aan de wensen van de ouders te gemoet te komen, wordt nu voorrang gegeven aan lessen voor 6-jarigen. In september krijgen ook 5-jarigen voorrang. „Hebben de ouders weinig ge duld, dan worden ze doorverwe zen naar de particuliere instruc teurs, dus van een concurrentie strijd of iets dergelijks is zeker geen sprake. Maar het klopt wel dat de badmeesters, als ze be paalde kinderen bezig zien. vra gen of ze even willen tonen wat ze kunnen. Het lijkt er weieens op dat de voorschriften in België anders worden geïnterpreteerd dan in Nederland Hier worden de examens afgelegd in aanwe zigheid van een vertegenwoordi ger van de KNZB. in Zelzate kennelijk niet." Reactie van De Maat: „Onzin. Diezelfde KNZB-mensen bege leiden ook onze examens in Zel zate. Maar de ene afgevaardigde beoordeelt zo'n examen mis schien anders dan z'n collega..." Zaterdag duiken in Zelzate op nieuw tientallen kinderen uit de Kanaalzone in het bad in de hoop er met diploma weer uit te komen. i^m onze verslaggever JLST - De politieke partij is nu 'slechts' in drie (Ter- tuzen, Aardenburg en Sluis) in de acht gemeenteraden in feuwsch-Vlaanderen verte- inwoordigd. Na de volgende jrkiezingen in het voorjaar tn 1994 hoopt D66 in alle acht meenten in Zeeuwsch-Vlaan- •ren actief aan de politieke be- uitvorming deel te nemen. 'id iezers voor dit ambitieuze doel *00 >eft de partij genoeg, zegt het istuur van de werkgroep Mid- •>'e ;n- en Oost-Zeeuwsch-Vlaan- iren. De stembusuitslagen van ei jrkiezingen voor provinciale aten en de Tweede Kamer heb- yn ;n dat volgens de Democraten itgewezen. D66 heeft op het ;enblik 69 leden in de vijf ooste- ke gemeenten (in het westen 'n dertig). Voor de verkiezin- !n ('eind volgend jaar') hoopt partij op een verdubbeling, eldt R. Lugt-Westbroek, secre- iris van de werkgroep Midden- )ne Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. en Terneuzen is D66 al tijden ac- 50. ef in de politiek, in Axel is be- n dit jaar een werkgroep opge- cht, in Hulst presenteert de erkgroep zich in september, in as van Gent in oktober en in H [ontenisse eind dit jaar. Alleen i die laatste gemeente heeft nog geen potentiële kiezers. weet mevrouw Lugt. In de an dere plaatsen zouden de Demo craten, uitgaande van de stem ming voor provinciale staten twee jaar geleden, al één of twee zetels in de wacht kunnen sle pen. Landelijk De Hulster D66'ers kunnen zich in september aansluiten bij de landelijke campagne van hun partij. Het hoofdbureau wil via een 'witte-vlekkenplan' de de mocraten in het hele land poli tiek vaste voet aan de grond la ten krijgen. „Dat betekent dat in het najaar een landelijke leden werfactie wordt gehouden, er ad vertenties in de verschillende media zullen verschijnen en een publicitair offensief zal worden ingezet door landelijke, provin ciale en plaatselijke D66-cory- feeën", kondigt de voorzitter van de regionale werkgroep. P. van Nieuwenhuyzen, aan. In september komt Tweede Ka merlid J. Kohnstamm naar Hulst om de presentatie van de werkgroep in de Reynaertstad op te luisteren. Van Nieuwen huyzen hoopt bij de installatie van één van de groepen in Sas van Gent of Hontenisse ook Van Mierlo te kunnen begroeten. „Het gaat bij D66 niet om de per soon Hans van Mierlo maar het zou natuurlijk toch wel aardig zijn om hem hierheen te halen." Terneuzense kinderen in het zwembad van Zelzate luisteren aandachtig naar instructeur Jack de Maat. foto Camile Schelstraete van onze verslaggever TERNEUZEN - Watersport vereniging De Griete grijpt de gelegenheid van haar vierde lustrum aan om een terugblik te bieden op een jarenlange strijd voor erkenning. Tij dens de Havenfeesten van de vereniging, dit jaar voor de eerste keer voor iedereen toe gankelijk. presenteert de ver eniging een tentoonstelling die een beeld geeft van de af gelopen twintig jaar. Toen enkele watersportlief hebbers in 1972 besloten om een vereniging op te richten, konden ze onmogelijk bevat ten dat het zoveel moeite zou kosten om het idee te realise ren. De weg die de bootbezit- ters hebben afgelegd, is dan ook lang en vol hindernissen. In 1970, toen de eerste onder linge contacten tot stand kwa men. had niemand daar nog enige weet van. Eerder al. eind jaren vijftig, werd het in 1873 gegraven getijhaventje ont dekt door een groepje water liefhebbers. Ze vonden er een bescheiden, maar aardige lig plaats voor hun boten. De haven van De Griete heeft bijna een halve eeuw geleden al haar belangrijkste functie. de handel, verloren. „De boe ren in Zaamslag hadden een plek nodig om hun produkten af te voeren. De Griete bleek een goede locatie", aldus de secretaris van de vereniging, W. Zaman. De belangrijkste goederen die voor transport in aanmerking kwamen, waren aardappelen, stro en suiker bieten. Het landbouwhaventje behield deze functie tot vlak na de Tweede Wereldoorlog. De secretaris: „In die tijd be gonnen ander middelen van transport op te komen, vooral de vrachtwagen. De Griete was toen niet meer rendabel." Ruig Nadat een aantal bootbezit- ters zich had verzameld in de watersportvereniging, werd deze een jaar na de oprichting koninklijk goedgekeurd. Toe valligerwijs was dit het start sein van een hele reeks proble men. „Na enkele jaren kwam de dijkverzwaring. De haven werd hierdoor een stuk klei ner Dat was jammer, want in 1977 kregen we een ontheffing voor het afmeren van veertig boten", aldus Zaman. Het vol gende struikelblok liet niet lang op zich wachten. Het be stuur van De Griete vond dat ze over onvoldoende afmeer- mogelijkheden beschikte. „Het toenmalig Waterschap, het Axelse Ambacht, verzette zich hevig tegen een vergun ning voor steigers. Deze zaak leidde zelfs tot een proces in Middelburg. Ja. het ging er ruig aan toe." Na een slopende rechtszaak konden beide par tijen zich uiteindelijk in een schikking vinden, hetgeen be tekende dat een begin kon worden gemaakt met de bouw van de steigers. Het eerste ge deelte hiervan werd in 1983 voltooid en het tweede deel kwam drie jaar later gereed. Zelf betaald De kosten van deze operatie kwamen allemaal voor reke ning van de vereniging. „We hebben alles zelf gedaan, alle onkosten zijn uit eigen zak be taald. Zonder subsidie", aldus Zaman. „Maar we hebben ook nooit subsidie aangevraagd, dus eigenlijk mogen we niet mopperen", relativeert pen ningmeester R Smet. Deson danks besloot de vereniging om in 1989 de haven op te ko pen. „We zijn nu de enige wa tersportvereniging aan de Westerschelde die zelf eige naar is van haar jachthaven", vertelt een enthousiaste Za man. De Griete, die twee jaar daarvoor eindelijk officieel was erkend als jachthaven, moet dan toch aardig in de slappe was zitten. „Het is soms wel eens moeilijk. We hebben onze inkomsten uit lig- en lid gelden. Verder hebben we een aantal donateurs dat de kas aanvult. We willen gewoon de boel in eigen beheer houden. Vaak gebeurt het dat een kapi taalkrachtig iemand zich bij een vereniging aanmeldt en dan langzaam de boel pro beert over te nemen Sommige mensen van Dow hebben daar een handje van." De watersportvereniging heeft inmiddels lang en breed bewezen dat ze bestaansrecht heeft. „We hebben veel strijd gevoerd, met name tegen het Waterschap. De relatie is nu echter goed tot zeer goed te noemen", licht de secretaris toe. De komende jaren staan nog meer activiteiten op het programma om de haven te perfectioneren. „Ondanks on ze bescheiden middelen blij ven we alles zelf doen. We blij ven nou eenmaal de water sportvereniging van de ge wone man." Het bestuur van de twintigjarige watersportvereniging De Griete. i foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 39