Raad steunt verweer tegen claim Nieuw élan voor Ellemeet Lions zorgen voor muziek in Goese school De Kring PZC Raad Vlissingen gaat stedenband met Taganrog aan J College Duiveland: geen opvanghuis voor asielzoekers Mislukte poging D66 voor snelle aanpak Karolingische Burg B en w Valkenisse willen stichting 'bunkermuseum' Bestuur waterschap protesteert tegen oneerlijke heffing streek 12 Bruinisse wijst financiële compensatie ex-garagehouder af VRIJDAG 26 JUNI 1992 van onze verslaggever BRUINISSE - De gemeenteraad van Bruinisse heeft zich don derdagavond unaniem akkoord verklaard met het verweer te gen de claim van ex-garagehou der Zuidgeest. Deze wil van de gemeente ruim een half mil joen, als compensatie voor het failliet gaan van zijn bedrijf aan de Nieuwstraat. Door het invoe ren van eenrichtingsverkeer zou de gemeente zijn klandizie hebben weggejaagd. De zaak is deze week geopend voor de arrondissementsrecht bank in Middelburg. Het betreft een zogeheten civiele procedure, waarin schriftelijk wordt gecom municeerd. Er gaat in dit soort zaken doorgaans veel tijd over heen voor een beslissing volgt. Het Bruinisser Visserskoor kan rekenen op een gemeentelijke bijdrage. Het voorstel van b en w om een 'incidenteel/experimen teel-subsidie' van krap duizend gulden toe te kennen, werd met een nipte meerderheid aangeno men. Tegen waren de voltallige fracties van de SGP/RPF en lijst Van de Velde. Zij vonden het voorbarig een koor dat pas drie maanden bestaat al subsidie te geven. „Een vereniging moet eerst haar bestaansrecht bewij zen", verklaarde L. J. van den Bos (SGP/RPF). Initiatieven Burgemeester A. Vogelaar rea geerde dat de betrokken subsi- dievorm juist is bedacht om nieuwe initiatieven te steunen. Hij dacht bovendien dat weinig NIEUWERKERK Commissie - De commissie welzijn van Duiveland be spreekt donderdag 9 juli in to taal 42 subsidie-aanvragen. De vergadering begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE Rommelmarkt - Bij verzor gingshuis De Wieken in Zierik- zee wordt zaterdag 4 juli een rommelmarkt gehouden. Vanaf 9.00 uur zijn kopers welkom. De opbrengst is bestemd voor de Omroepstichting de Wieken, die televisie-uitzendingen in het verzorgingshuis verzorgt en elke zondag kerkdiensten uitzendt. verenigingen zo snel tal van be wijzen voor hun bestaansrecht hebben geleverd, als juist het Visserskoor. Een geweldige pro motie voor Bruinisse, noemde hij het. Het koor had zelf om de subsidie gevraagd. Van den Bos sugge reerde dat als alle leden elke week twee kwartjes extra neer tellen. het geld er ook komt. M. C. Maaskant-Okkerse (Alge meen Belang) vroeg zich - la chend - af of het feit dat beide wethouders lid zijn van het koor geen rol had gespeeld bij de snel heid waarmee het verzoek in de gemeenteraad terecht is geko men. Haar fractie stond overi gens vierkant achter de bijdra ge, net als het CDA. Het verzet van de twee andere fracties laat onverlet dat de voltallige raad de komst van het Visserskoor toejuicht. C, van den Berge (lijst Van de Velde) ergerde zich verder aan de begroeiing op de dijk bij de haven. „Daar staat een beetje te veel gras. Je kunt er haast niet meer overheen kijken." Wethou der J. Huizer zei dat het beheer van de dijk een taak is van het waterschap, dat zijn eigen maai- schema heeft. Bovendien vond hij de dijk zoals hij er nu bij ligt, met bloeiend 'onkruid', er best aardig uitzien. Vogelaar sugge reerde de wethouder toch, ge zien de klachten, de kwestie te bespreken in het overleg met het waterschap. Burgemeester Rutten opent kunstenaarsdag van een medewerker MIDDELBURG - Burgemees ter Chr. G. J. Rutten opent za terdagmorgen om 11.0.0 uur offi cieel de kunstenaarsdag in Mid delburg. Middelburgs eerste burger doet dat door zelf een poosje met zijn eigen hobby (boetseren en beeldhouwen) be zig te zijn. Dat gebeurt voor het warenhuis van Vroom en Drees- mann aan de Lange Delft. Ge lijktijdig beginnen ruim twintig leden van de Amateur Beelden de Kunstenaarsvereniging Zee land (ABKZ) met hun hobby voor de winkels van evenzoveel winkeliers in de Middelburgse binnenstad. Het evenement duurt tot 16.00 uur. van onze verslaggever VLISSINGEN - Na de zomer wordt voor Zeeuwse bedrijven een informatiebijeenkomst ge houden over de economische mogelijkheden van Taganrog, de Zuidrussische zusterstad van de gemeente Vlissingen. De Vlissingse burgemeester J. C. Th. van der Doef maakte dit donderdagavond bekend tij dens de raadsvergadering. De gemeenteraad was even daar voor eensgezind akkoord ge gaan met het aangaan van een stedenband met de havenstad Taganrog. In het voorstel waar de gemeen teraad mee instemde, staat heel duidelijk dat de gemeente Vlis singen met name op het gebied van de economie alleen een be middelende rol kan spelen. Alle raadsleden, van wie een aantal onlangs een bezoek aan Tagan rog heeft gebracht, benadrukten dat ook. 'Niet te veel verwach tingen wekken'. 'Bevorderen en bemiddelen'. Die termen vielen regelmatig. Slechts één raadslid sprak over het beschikbaar stel len van geld: J. Schaap (D66) wil de 'zonodig wel extra financiële middelen' vrijmaken voor so ciaal-culturele activiteiten. Hij liet het bij die opmerking. Ande- 27 EN 28 JUNI 1992 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J B. Visser, Zierikzee. tel. 01110-13965, Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek/Brou- wershaven: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: Renesse/Ellemeet: J. L. Flach en S. W. H. M, Simons, tel. 01116-1280; Burgh-Haamstede: G. van Beek-Verbeek en J. Ph. P. Stenger, tel. 01115-1861; Brou- wershaven/Scharendijke: L. A. M. Bruel en J. J. Roth, tel. 01119- 1280, spoednummer 2204. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur op Dijk- straat 32 te Scharendijke. Bruinisse, Oosterland en Nieu- werkerk: vrij. 18.00 - ma. 08.00 uur: R. Smits, Molenweg 61, Oosterland, tel. 01114-1280. Tandartsen: L. Lekkerkerk, Nieuwe Boog- erdstraat 25. Zierikzee, tel. 01110-16066. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek 'Zierikzee', Dam 18. tel. 01110-12906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 - 17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 urn en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleegkundigen: Schouwen-Duiveland: Tel. 01100-51177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): M, K Buth, Haamstede, tel. 01115- 2254. De Kuyerdamseweg moet als eerste op de schop gaan; er komen diverse plateaus en snelheidsremmers. fotoPieterHonhoff van onze verslaggever ELLEMEET - Ellemeet krijgt weer élan. Althans als het dorpsplan binnenkort door de gemeenteraad van Midden- schouwen wordt goedgekeurd. Volgens het plan krijgt het dorp een geheel nieuw gezicht. Op de Kuyerdamseweg (de drukke doorgaansroute) komen diverse plateaus, het dorpspleintje wordt opgeknapt en ook de Schelpweg zal onderhanden worden genomen. Het dorpsplan werd donderdag avond in het dorpshuis van Elle meet aan de inwoners voorge legd. Voor hen was het dit jaar al de tweede hoorzitting. Eind fe bruari konden zij naai- aanlei ding van de concept-nota aan het gemeentebestuur kenbaar maken wat nu precies volgens hen de knelpunten waren. De toen geuite opmerkingen zijn door het college meegenomen en grotendeels verwekt in het dorpsplan. Dat de inwoners begaan zijn met het wel en van wee van hun woonplaats bleek uit het feit dat het dorpshuis opnieuw behoor lijk vol zat. Een dikke vijftig be langstellenden waren aanwezig. Echte kritiek op het dorsplan hadden ze niet, waardoor burge meester W. den Boer de conclu sie kon trekken dat het dorps plan bij de inwoners in goede aarde is gevallen. Drie jaar De gemeente streeft er naar, vol gend jaar een begin te maken met de eerste fase van het pro ject, waarvoor ongeveer driejaar is uitgetrokken. De Kuyerdam seweg gaat als eerste op de schop. Op deze weg wordt vol gens de bewoners veel te hard gereden. Om dit te, voorkomen worden er drie plateaus aange legd en komen er snelheidsrem mers bij de borden, die het begin van de bebouwde kom aangege ven. Tevens zal er naar alle waar schijnlijkheid een aparte fiets strook worden aangebracht. Het dorpsplein geniet ook priori teit. Het pleintje moet weer het kloppend hart van het dorp wor den, dus zal het grondig worden opgeknapt en zal tevens de toe gang tot het pleintje aantrekke lijker worden gemaakt. Tegelijk met deze reconstructie gaat de gemeente er alles aan doen om de de kwaliteit van de zoge noemde tweede woningen te ver beteren. re raadsleden vielen hem ook niet bij. Zo'n informatiebijeenkomst over Taganrog voor onderne mingen uit Zeeland is 'precies wat ons voor ogen staat', stelde burgemeester Van der Doef. De Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord-Zeeland heeft dit idee, na een verzoek van Van der Doef, overgenomen en werkt dat ook uit. Van der Doef heeft weer contact met de directeur van de op Oost-Europa gerichte onderneming Schweizerhall Technochem bv. Dat bedrijf heeft een vestiging in Soest en die vestiging heeft contacten in Taganrog. De directeur van Schweizerhall in Soest spreekt zeer waarschijnlijk op de infor- matiebijeenkomst van de Ka mer van Koophandel. De behandeling van het raads voorstel 'stedenband Taganrog' viel onverwacht samen met een bezoek van negentien inwoners van Taganrog aan Vlissingen. Zij verblijven op uitnodiging van een groep Vlissingers in de Scheldestad. De Russen woon den donderdagavond een ge deelte van de raadsvergadering- bij. Van der Doef ontving na af loop. op een door de gemeente aangeboden receptie, een beeld: Van der Doef voorstellend. Leerlingen van De Kring proberen de muziekinstrumenten uit die de Lions Club Walcheren de Goese school voor slechthorende en spraakgebrekkige kinderen schonk. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster GOES - Het groepje heren uit Middelburg had er niet op ge rekend. Met het wijnglas nog in de hand en het borrelhapje net achter de kiezen, moesten ze plaats nemen achter hun fa voriete muziekinstrument voor een paar minuutjes les van aankomend muziekthera- peute Joke Maas. De leden van de Lions Club Walcheren zorgden daarmee donderdag avond voor een vrolijke noot tijdens de officiële overhan diging van een groot aantal instrumenten aan De Kring te Goes; een basis- en tevens middelbare school voor slech thorende en spraakgebrek kige kinderen. De lijst van geschonken muzi kale speledingetjes is geva rieerd. Naast simpele blokflui ten staan ook bongo's. Con go's, citers en woodblocks ver meldt „Veel leden hadden nog wel wat op zolder liggen", ver telt president B. J. Uyterlinde van de Lions Club. „Het bui zenklokkenspel komt daar naast uit de koker van een groot Walchers bedrijf en een aantal andere instrumenten is gewoon gekocht in de winkel. In april hielden we een grote bridgewedstrijd. De op brengst gebruikten we onder meer voor dit project." Muziektherapie Joke Maas is 'dolblij' met de instrumenten. Zij studeert muziektherapie aan de Hoge school Nijmegen en loopt al anderhalf jaar stage op de Goese school. Haar vak laat zich niet makkelijk omschrij ven. De eenvoudigste uitleg; een therapie om emoties en ge voelens los te maken door middel van muziek. Vooral voor kinderen die zich moei lijk kunnen uiten is muziek therapie een uitkomst, meent Joke „Ze kunnen dingen soms niet zeggen, maar wel via een instrument duidelijk maken." De stagiaire let op alle details. Zowel de instrumentkeuze van de leerlingen als de ma nier van bespelen is uiterst leerzaam. „Ben je vrolijk, dan neem je bijvoorbeeld een fluit en speel je een snel tempo. Ie mand die woedend is, kiest meestal een muziekinstru ment met lage bastonen en speelt een langzaam ritme." Ook de rangorde binnen een groep is piekfijn af te lezen. „Baasjes kiezen vaak de la waaierige trom, underdogs houden zich op de achter grond met een bescheiden triangel." In de praktijk werpt de mu ziektherapie volgens Joke ze ker vruchten af. „Ik zie ang stige kinderen zelfbewuster worden. Ze durven steeds meer." Lionsclub-voorman Uyterlin- de vindt de schenking van in strumenten - gezien de resul taten van de therapie op de Goese school - een 'goede' keuze. Bijna maandelijks krijgt de Lions Club brieven met noodkreten binnen. „We moeten gewoon schiften. Zo veel geld hebben we nu ook weer niet tot onze beschik king. Dit project trok gelijk onze aandacht." Een ander 'sympathiek' pro ject van de Walcherse Lions Club wordt volgende week woensdag afgesloten. In de af gelopen twee maanden ver rees een onderkomen voor ko nijnen en andere 'aaidieren' bij Verpleeghuis Ter Valcke in Goes. Eén lid van de Lions Club zorgde voor bouwmate rialen, vijfentwintig' makkers leverden spierkracht en zweet druppels. „We hebben vijf vrije zaterdagen keihard gewerkt", meldt Uyterlinde niet zonder trots. „Het was een heel kar wei, maar we hebben het voor elkaar gekregen." van onze verslaggever NIEUWERKERK - Een meer derheid in het college van Dui veland, bestaande uit de wet houders W. P. Stouten (VVD) en C. W. Flikweert (SGP/RPF), wil geen nieuw opvanghuis voor asielzoekers in de gemeente. Stouten en Flikweert vinden dat asielzoekers te lang in onze kerheid verkeren over hun lot en wensen daarom niet mee te werken aan tijdelijke opvang. In Duiveland wonen momenteel vier asielzoekers. Het kabinet wil echter dat er in elke gemeen te minimaal twee vluchtelingen per duizend inwoners gehuis vest worden. Voor Duiveland komt dit neer op 11 asielzoekers. In tegenstelling tol de beide wet houders vindt burgemeester A. Bergshoeff dit geen probleem. Hij is van mening dat asielzoe kers uit humanitaire overwegi gen welkom zijn. Het minde heidsvoorstel komt donderdag juli in de raad. Stouten en Flikweert staan oc lijnrecht tegenover Bergshot in de kwestie herindeling. I wethouders, die zich gesteur weten door hun fracties, vindf dat Duiveland zelfstandig mo blijven, terwijl de burgemeest de gemeentegrenzen op Scho wen-Duiveland wil opheffen. In de vergadering wordt tevei gesproken over de aanleg v; een bedrijventerrein ten oostx van de Middenweg in Nieuwe kerk. Tegen dit plan zijn bezw ren ingediend door twee bew ners van de Middenweg: L. vï Klinken en J. Stout. Het collei stelt de raad echter voor deze b zwaren ongegrond te verklarei De raadsvergadering begint o 20.00 uur. De meeste van de vakantiewo ningen zijn zeer slecht onder houden, waardoor het dorpshart van Ellemeet een enigszins ver pauperde indruk maakt. Hoe de gemeente deze verpaupering wil tegengaan, is nog niet precies bekend. Gedacht wordt aan een speciale verordening, waardoor het moeilijker wordt om een tweede woning aan te houden. De totale kosten van de eerste fase bedragen minimaal 475.000 gulden. Voor de tweede fase. die voorziet in de verbetering van de Schelpweg en de aanleg van een speelplaats, is rekening gehou den met een bedrag van onge veer 200.000 gulden. Het college gaat voor de uitvoering van het project een beroep doen op di verse subsidiepotjes. van onze verslaggever OOST-SOUBURG - Een poging van D66 om al in 1993 met het herstel van de Karolingische Burg in Oost-Souburg te begin nen is donderdagavond mis lukt. J. Schaap, D66-fractie- voorzitter in de Vlissingse ge meenteraad, had een motie klaar liggen, waarin werd aan gedrongen op restauratie in 1993. Toen bleek dat niet één an dere partij hem steunde, diende hij de motie niet eens in. Het college van b en w heeft de restauratie van de Karolingi sche Burg voor 1996 op de plan ning gezet. „Ik vind dat niet ac ceptabel", sprak Schaap. „In het beleidsprogramma voor de raadsperiode 1990-'94 is het her stel van de Karolingische Burg opgenomen. Dat moet worden uitgevoerd, zeker omdat er een goed en uitvoerbaar basisplan is." Schaaps voorstel riep bij PvdA- raadslid R. J. W. den Broeder de vraag op welk ander project voor de Karolingische Burg moet plaatsmaken. „Het klinkt sym pathiek, zo'n voorstel", oordeel de hij, „maar het roept alleen maar meer vragen op. Hoe moet het bijvoorbeeld financieel wo den geregeld Het Pvdi raadslid wilde bovendien a wachten of de rijksoverheid e provincie geld in de Karoling sche Burg willen steken. De Vli singse gemeenteraad heeft di altijd als voorwaarde gestel Op korte termijn bestaat daa over waarschijnlijk meer duid lijkheid. De directeur van c Rijksdienst voor de Monume; tenzorg bezoekt volgende wei de provincie. Wethouder C. de Keijzer van mi numenten wilde niet op di overleg vooruitlopen. Hij slot in elk geval uit dat nog in c voorgestelde restauratie-plai ning kan worden geschovei Feitelijk zijn al tot en met 19£ verplichtingen aangegaan vo< projecten. De Keijzer stuurc D66-raadslid Schaap en de pri jectgroep Herstel Karolingisch Burg uit Oost-Souburg ook nil helemaal met- lege handen na( huis. „Ik sluit niet dat de Kan lingische Burg in 1993 aan c beurt komt, ik zeg dat ook nii toe. Dat-is mede afhankelijk va rijksoverheid en provincie, 't in elk geval niet onze bedoelir de zaak te traineren." van onze verslaggever KOUDEKERKE - Er moet een gemeentelijke stichting komen die het plan voor een Atlanti- kwall-museum in Valkenisse moet gaan ondersteunen. De werkgroep die zich bezighoudt met de plannen voor het mu seum, heeft het college van bur gemeester en wethouders ge vraagd de raad hiervoor te inte resseren. Het college wil hier graag aan meewerken, omdat het veel ziet in de totstandko ming van het museum en een bijbehorende bunkerroute. Burgemeester drs W. J. Plomp is voorzitter van de werkgroep. Oprichting van een gemeentelij ke stichting heeft geen enkel fi nancieel of juridisch risico voor de gemeente, beklemtonen b en w. De enige reden om ertoe over te gaan, is dat de werkgroep ver wacht eenvoudiger geld te kun nen vergaren bij sponsors in bin nen- en buitenland. De geld schieters zullen in veel gevallen vragen wat de gemeente Valke nisse van zo'n museum vindt. Als Valkenisse in een stichting zit, helpt dat misschien de spon sors over de streep te trekken. Medewerking aan de stichting: volgens het college veran woord, want de gemeente ka veel voordelen hebben van h( Atlantikwall-museum. De toi risten willen graag een eik-wee voorziening en dat is het Atlai tikwallmuseum. De attracti krijgt misschien in het buitel land naamsbekendheid; in dc geval pikt Valkenisse publicita een graantje mee. Bovendie heeft de werkgroep klinkend namen in het comité van aanbi veling, onder wie Prins Beri hard en Philips-topman Wiss Dekker. De gemeente kan n niet achterblijven, vinden b e w. De commissie Welzijn bespreek het plan dinsdag 30 juni in has vergadering in het gemeenti huis. De vergadering begint oi 19.30 uur. KOUDEKERKE AVO De AVO-collecte (int gratie gehandicapten) heeft i Koudekerke 2.688,85 opgi bracht. van onze verslaggever GOES - Bij financiering van in tegraal waterbeheer wel land bouwgronden en riooloverstor- ten belasten, maar weg- en scheepvaartverkeer buiten schot laten is niet rechtvaardig. Het beginsel 'de vervuiler be taalt' moet voor alle vervuilers opgaan. Dat zei dijkgraaf ir P. J. Gruijters van het waterschap Noord- en Zuid-Beveland don derdag in Goes tijdens een alge mene vergadering van het wa terschap. Gruijters reageerde in een toe spraakje op een onlangs ver schenen rapport van de zogehe ten commissie Zevenbergen waarin oplossingen worden aan gereikt voor knelpunten in het huidige financieringssysteem. In het integraal waterbeheer vloeien twee beleidsterreinen samen; waterkwantiteits- en wa terkwaliteitsbeheer. Eén van de belangrijkste knelpunten bij de financiering is dat zogeheten di fuse bronnen die oppervlakte water vervuilen geen verontre nigingsheffing betalen. Het ga£ daarbij om verkeer, landbouv scheepvaart en riooloversto ten. In het rapport wordt voorgi steld een heffing in te voeren o landbouwgrond, en een studie t doen naar mogelijkheden oi riooloverstorten te belaste) Weg- en scheepvaartverke( ontspringen de dans. En dat w er niet in bij het dagelijks bi stuur van het waterscha Noord- en Zuid-Beveland en d Zeeuwse waterschapsbond. „Het is onjuist slechts een pa! van de genoemde bronnen te bi lasten en de overige vervuilei ongemoeid te laten", aldi Gruijters. Dat er belangrijk praktische bezwaren kleven aa een heffing op weg- en schee] vaartverkeer is volgens dé dijl graaf onvoldoende reden om di ze groepen te ontzien bij invoi ring van een belasting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 36