ouw appartementen Den Osse Festival start met bittere geluiden PZC nieuwe MUZIEK Middelburg zoekt oplossing filmtheater pES Een goed programma onvoldoende gebracht Instemming in raden met aanpak plan Kanaalzone Auto ramde pompen garage: bestuurder krijgt 2 mille boete Bestuur van ADZ akkoord met fonds voor tegenvallers provincie 11 "olthof wil bouw dertig appartementen aan buitenkant dijk Regiokantoor van ABP in Middelburg VRIJDAG 26 JUNI 1992 van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Het doek valt nog niet voor de biosco pen Electro en Schuttershof in Middelburg. De raadscommis sie maatschappelijke zaken stemde donderdagavond in met het voorstel de noodlij dende stichting filmtheater uitstel van executie te verle nen. De gemeente zal de stichting een extra subsidie van 10.000 gulden verlenen om in ieder ge val dit jaar het Zeeuws Filmfes tival nog te laten doorgaan. Het filmfestival wordt be schouwd als een activiteit die een grote promotiewaarde voor Middelburg heeft, Ondertussen zal de afdeling fi nancien van de gemeente een onderzoek doen naar de overle vingskansen van de stichting in een afgeslankte vorm. Een faillissement is voor Middel burg zeer ongunstig: de ge meente staat voor 350.000 gul den garant voor de stichting. Een andere oplossing heeft daarom de voorkeur Dit na jaar valt de beslissing of de stichting op enigerlei wijze kan blijven bestaan, of dat de Zeeuwse hoofdstad een bio- scooploze toekomst tegemoet gaat. an onze verslaggeefster IEN OSSE - Projectontwikke- aar René Coltof gaat zo goed ls zeker bouwen buitendijks lij Den Osse. Hij heeft een der- ig appartementen tellend com- ilex van drie verdiepingen in edachten. Bij het gebouw ten osten van de jachthaven zijn oorts een strand, een strandpa- iljoen. parkeerterreinen en en surfoever voorzien. Over en jaar moet het geheel klaar ijn. Jolthof noemt het terrein aan de Irevelingenkant van de dijk onder meer een toplokatie. De ;oophuizen bieden alle uitzicht ip de Grevelingen en de boven- te verdieping wellicht ook op :t Schouwse land. Bovendien lervice PTT slot van pagina 9 Telecom in de telefoonnota's wil anbrengen hebben al voor dis- ussie gezorgd. Een discussie ussen PTT enerzijds en hulp- liensten en consumentenorga- lisaties anderzijds. De organisa- ies vreesden voor aantasting an de privacy van klanten van TT Telecom. De telefoondienst irobeerde daarin tegemoet te omen door mensen afscher- ning van hun nummer aan te lieden. Dan wordt dat nummer liet op de telefoonnota vermeld. !en voorlichtster van PTT Tele- om laat desgevraagd weten dat ooral veel hulpdiensten er voor iezen hun telefoonnummers af laten schermen. Het aantal particulieren dat daarvoor kiest alt volgens haar mee. Naar laar mening is deze nieuwe 'ser- Ijce' geen aantasting van de pri vacy. „De klant heeft zelf ge- (raagd om meer inzicht in de te- m efoonrekening. Je kunt altijd I rel wat negatiefs vinden als je r Jat wil", is haar commentaar. kunnen de bewoners op een steenworp afstand zonnen, zwemmen en surfen. De apparte menten worden zo'n honderd veertig vierkante meter groot. De projectontwikkelaar ver moedt dat ze al gauw een half miljoen gaan kosten. Verschil Bij de betrokken partners - de gemeente Brouwershaven en grondeigenaar het natuur- en re creatieschap De Grevelingen - weet men niet beter dan dat er twintig huizen komen. Dat klopt, zegt Coltof. Aanvankelijk was hij van plan twintig forse huizen neer te zetten, maar nu opteert hij voor de dertig appar tementen, die overigens niet méér grondoppervlakte in zul len nemen. In het bestemmingsplan, dat de gemeenteraad in 1975 heeft vast gesteld, wordt ruimte geboden aan 75 woningen. In oktober 1990 is dat aantal teruggebracht naar maximaal 40. Grevelingen- schap en gemeente hechtten er volgens de directeur van het schap, ing J. Lodders, zeer aan dat aantal nog verder te vermin deren tot de huidige twintig. Enerzijds om althans tussen de haven en de huizen het uitzicht op de Grevelingen te handha- Politie bekeurt bromfietsers OOSTBURG - Bij een brom fietscontrole heeft de rijkspolitie groep West Zeeuws-Vlaanderen woensdagmorgen acht overtre ders geverbaliseerd. De overtre dingen hadden onder andere be trekking op geluid en vermogen. Er werden veertien bromfietsen gecontroleerd. ven, en anderzijds om de ruimte voor het openbare strand zo groot mogelijk te houden. Coltof heeft evenmin moeite met de be perking van de 'bebouwings- vlek'. want ook hii heeft er alle belang bij dat het strand zo groot mogelijk is. Aan de andere kant van de dijk zitten zo'n 4000 mensen in zijn bungalowpark Port Greve en die zijn net zo goed gediend met een strand. Lodders is in zijn nopjes dat Col tof de aanleg van het strand en de surfoever zal betalen. Door de grond in erfpacht uit te geven aan de projectontwikkelaar, blijft er bovendien voldoende geld over voor jarenlang onder houd van die voorzieningen, al dus Lodders, die de deal om schrijft als het opgeven van een klein stukje grond in ruil voor een flink openbaar gebied. „An ders hadden we dat strand hele maal zelf moeten betalen", aldus de directeur. De inrichting van de vijf hect are grond die het schap heeft ge kocht van de Dienst der Domei nen komt 10 juli aan de orde in de raad van bestuur van het Gre- velingenschap Deze vergadert om 10.00 uur in het bezoekers centrum aan de Punt. Over de hoogte van het apparte mentencomplex zal nog een flink robbertje moeten worden gevochten. Coltof denkt dat het geheel 12 a 13 meter hoog wordt. In het bestemmingsplan even wel is de maximale hoogte vol gens de Brouwse gemeentese cretaris A. P. G. van der Sluijs 8 meter. Hij kan zich niet voorstel len dat de welstandscommissie het eens zal zijn met bebouwing die boven de dijk uitsteekt. Het buitendijks gebied bij Den Osse aan het Grevelingenmeer, waar projectontwikkelaar Coltof een complex appartementen wil bouwen. foto PieterHonhoff van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds lABP) opent 1 oktober een regio kantoor in Middelburg. Het kantoor, waar klanten van het ABP terecht kunnen met vra gen over pensioenen en arbeid songeschiktheid, komt achter het winkelcentrum Dauwen- daele in gebouw Goudend. De 'estiging van een regiokantoor in Zeeland maakt deel uit van I een plan om dichter bij de werk plek van de cliënten te gaan zit ten. Het ABP is het pensioenfonds waar alle ambtenaren bij aange sloten zijn. Omdat Zeeland naar verhouding een gering aantal ambtenaren huisvest, blijft het een bescheiden vestiging: on geveer 15 mensen vinden er em plooi. Die arbeidsplaatsen wor den in eerste instantie vervuld 1 door mensen die nu op het ABP- hoofdkantoor in Heerlen werken. Er komen zogenaamde :handelteams: teams van een ■Harts, een arbeidsdeskundige en furidisch onderlegde mensen die individuele gevallen behande len. Tot nu toe werd Zeeland be diend vanuit Breda. Eens per week hield het ABP bovendien een spreekuur in het provincie huis. Het pensioenfonds heeft verschillende redenen voor de uitwaaiering over de regio's. Di recteur ir M. Vaessen van de af deling arbeidsongeschiktheids verzekering noemt vooral het eerder ingrijpen in langdurige ziektegevallen. ..Wij willen min der een uitkeringsfabriek wor den en meer gaan doen aan be geleiding en preventie." Een an der aspect is de wens van het ABP nieuwe opdrachten in de sociale zekerheid in de wacht te slepen. Een cliëntgerichte orga nisatie vormt een verbetering van de concurrentiepositie. G. F. Overweg doet intrede in Vrouwenpolder VROUWENPOLDER - De heer G. F Overweg, kandidaat te Le lystad. doet zondag intrede in de gereformeerde kerk vrijgemaakt in Vrouwenpolder. De bevesti- gingsdienst begint om 9.30 uur. De intrededienst wordt om 14.30 uur gehouden. Beide diensten vinden plaats in het kerkge bouw aan de Schoolstraat 9 in Vrouwenpolder. Het betreft een gecombineerde dienst met Kamperland. Ds H. D. Herksen. emeritus-predikant te Harden- berg. zal de bevestiging verrich ten. Rijk beticht van taakverzuim van onze verslaggever Henk Postma MIDDELBURG Het zestien de Festival Nieuwe Muziek be gon donderdag tegen de avond met een duo dat gal spuugde. Voorzitter Jan Wolff en gede puteerde Greet de Vries-Hom- mes brachten, de één na de an der, bittere klanken voort. Het is, zeiden ze, onverteerbaar dat het festival deze keer moest worden georganiseerd zonder ook maar een cent rijkssubsidie. „Taakverzuim", brieste de ge deputeerde, die zich de rol 'vriendin van Nieuwe Muziek' had aangemeten. „Verbijste rend", somberde voorzitter Wolff. Niet alleen in Zeeland, meldde hij, maar in heel Neder land doven WVC-minister d'Ancona en haar raadgevers het licht dat op de podia voor hedendaagse kamermuziek behoort te schijnen. Warenonderzoek Wolff, die als directeur van Am sterdams muziekcentrum De IJsbreker ook Randstedelijke belangen dient, verwacht wei nig van het vergelijkend wa renonderzoek. waaraan WVC Pianist Gerhard Bouwhuis en hoboïst Ernest Rombout beten gisteravond tijdens het festival het spits af met nieuw werk van de Nederlanders Maarten van Norden en Rob Zuidam. en ouder werk vandeKoreaan Isang Yun. foto Lex de Meester 'voedingsbodem' is voor de - ook voor de overheidskas - zo profijtelijke muziekindustrie. De Zeeuwse gedeputeerde G. de Vries-Hommes. ..Ik zal", riep ze uit, ..niet eerder rusten tot ook Nieuwe Muziek voor zien is van een structurele bij drage van ook WVC." En: ..Voor zover het aan mij ligt zal Nieuwe Muziek tot in lengte de Nederlandse podia en orga nisaties voor muziek vernieu wing en -experiment momen teel onderwerpt. Want weet hij. het rijk heeft de cultuurgelden inmiddels in de gevestigde kunst geïnvesteerd. „De koek is op. Inmiddels is komen vast te staan dat er geen geld meer is voor wat wij willen." Wat Wolff wil? Vijf miljoen rijksgeld per jaar voor de nieuwe muziek. Eerst zag het er naar uit dat er 3 miljoen voor op tafel kwam. Maar het wor den, vreest hij. uiteindelijk slechts enkele tonnen. „Zelfs 0.2 procent van het kunsten- budget. nog minder dan een mespuntje, is niet lager haal baar." En dat terwijl de nieuwe muziek volgens hem toch de van jaren een uitdagende pro grammering kunnen blijven verzorgen." Maar dat ligt, ook in Zeeland, niet alleen aan de cultuur-ge deputeerde. Krenterigheid kan het provinciebestuur, dat de jaarlijkse subsidie voor de Stichting Nieuwe Muziek, ge leidelijk heeft verhoogd tot 4 ton, niet meer worden verwe ten. Maar er moet, weet ze, de komende jaren weer wel dras tisch bezuinigd worden in de provincie. Het betekent dat haar kunstenplan, waarin Nieuwe Muziek tot de 'A-sta tus' wordt verheven ('van es sentieel belang voor het cultu reel klimaat in de provincie') nu al wekenlang op openbaar making wacht. Inzet Over haar 'inzet' liet De Vries- Hommes geen misverstand be staan: ze staat erop dat het Festival Nieuwe Muziek - evenals het Vlissings Straat festival en het Festival voor Zeeuwsch-Vlaanderen - 'ge spaard blijft bij bezuinigingen en mogelijk versterking krijgt'. Desnoods (opnieuw) ten koste van andere, minder gedurfde culturele activiteiten De gedeputeerde bleek er groot belang aan te hechten dat de VPRO-radio - zoals gis teren - onderdelen van het fes tival rechtstreeks uitzendt. „Mede hierdoor is het festival toegankelijk voor een breed publiek. We tellen wel degelijk mee. Dat komt omdatdat we niet bang zijn onze nek uit te steken." Even schitterden er lichtjes in de droeve ogen van voorzitter Wolff: „Het festival is een beetje arm. maar springlevend. Het is gezond en fit." Middelburg, Kloveniersdoe len Mana Grazia Bellochio, piano Werken van Debussy. Messiaen. Donatoni. Gorli. Kemp en Frances- coni. door Leen de Broekert Het is natuurlijk koffiedik kijken, maar het zou best kunnen dat de sandwichfor mule - een mélange van De- bussv/Messiaen en werken uit de jaren tachtig - volgens wel ke de Italiaanse pianiste Gra zia Bellochio haar recitalpro gramma tijdens de openings dag van het Festival samen stelde, gemeengoed gaat wor den bij het Middelburgse Nieuwe Muziek-festijn. Een mengeling van vroege twin- tigste-eeuwers en hypermo dernen lijkt mij beduidend zinvoller te zijn dan het ge dwongen huwelijk van Mo zart met de nieuwlichters van-de-dag waarvan we vorig jaar getuige mochten zijn, en welke verbintenis toen niet onverdeeld gelukkig bleek. Het feit dat de VPRO dit optre den direct uitzond, was voor Bellochio een extra verzwaren de factor. Door de deadline van een gefixeerd begintijdstip moest ze onmiddellijk na het voorprogramma van hoboist Ernest Rombout 'aanvallen' op een pijnlijk ontstemd in strument ten overstaan van een ongeconcentreerd, roeze moezig publiek Als we dan ook nog bedenken, dat er tij dens het gehele optreden zach te muziek door een 'lekke' VPRO-microfoon sijpelde dan mogen we onze bewondering voor de koelbloedigheid en het concentratievermogen van de ze pianiste beslist niet onder stoelen of banken steken. De hierboven gesignaleerde mengformule werkte naar mijn gevoel zeer overtuigend. De programma-sequens vertoon de een geleidelijke toename van intensiteit, agressiviteit en spanning. De stukken van Do- nati en Gorli klonken zeer wel luidend. in deze werken hoort men nog de voetstappen van Debussy en Messiaen. Bart de Kemp en Luca Francesconi tappen uit een ander vaatje Met name de compositie van Francesconi vond ik boeiend door een suggestieve dosering van rusten en heftige momen ten. Over de interpretatieve kwali teiten van Grazia Bellochio kan ik jammer genoeg niet bij ster enthousiast zijn. Ze speel de het programma efficiënt. maar zonder raffinement, warmte en verbeeldings kracht. Wat mij bovenal stoor de was haar volslagen gebrek aan feeling voor klankkwalitei ten die in het instrument schuilen. De pianissimo's in Debussy klonken slap en één- dimensioneel. De genadeloze fortissimo's waren een beledi ging voor het oor en voor hel instrument Kortom, een pia niste die zich blijkbaar meer door het verstand laat leiden dan door het oor Samenvattend: een program ma dat meer overtuigde dooi de samenstelling dan door de uitvoering van onze verslaggever TERNEUZEN - De raden van de drie Midden-Zeeuwsvlaamse- gemeenten hebben donderdag met grote meerderheden ings- temd met het plan van aanpak voor de Kanaalzone. Alleen D66 en Groen Links in Terneuzen en de helft van de CDA-fractie in Sas van Gent konden zich niet verenigen met de inhoud van het miljoenenplan, dat op ter mijn moet zorgen voor het her stel van het evenwicht tussen wonen en werken in de regio. Toch hadden ook andere frac ties hun twijfels, met name over de financiële onderbouwing van het plan. De colleges van b en w van de gemeenten hadden dit ondervangen door in hun voor stel de ontbindende voowaarde op te nemen dat er zonder de noodzakelijke financiële garan ties van betrokken partijen geen uitvdering wordt gegeven aan het totale, ruim 150 tot 200 mil joen gulden vergende, plan Voor het belangrijkste sleutel project. de sloop van de buurt schappen Boerengat, Koegors- straat en Axelse Sassing (kosten 17 miljoen gulden) is inmiddels 5.6 miljoen gulden aan toezeg gingen binnen. Het Terneuzense aandeel hierin is 1,3 miljoen gulden. De raad ging zonder enige discussie met het voorstel van b en w om dit bedrag uit te trekken akkoord. Sas van Gent levert een bijdrage van 0.8 miljoen gulden. Wethouder L. Marquinie moest tijdens de Sasse raad alle zeilen bijzetten om ook het CDA ach ter het plan te krijgen. CDA- woordvoerder R. Bruggeman vond het plan onevenwichtig en meende dat hij recht had op dui delijkheid. Bruggeman vreesde dat de Kern Sas opgezadeld blijft zitten met gevaarlijke transporten, dat Sas-zuid teveel geluid moet blijven slikken en dat de landbouwsector zwaar gedupeerd zal worden. Brugge man vond verder dat de Sasse meelfabriek, de Walsemolen in het plan had moeten worden op genomen. dat er ook een struc tuurschets moet komen voor Zandstraat en Westdorpe en dat er nader onderzoek moet komen naar de invloed van de milieube lasting uit België. Hij kreeg van Marquinie het ver haal van 'brood op de plank' te horen. Het raadslid nam daar geen genoegen mee en bleef zijn vragen afvuren. Dit tot grote er gernis van de wethouder die meende dat de CDA-er niet van hem mocht verlangen dat hij de milieuproblemen in België zou moeten oplossen. Burgemeester ing. J. van Rest maakte een ein de aan de woordenwisseling. Uiteindelijk bieken alleen Brug geman en L. van Waes (CDA) te gen het plan te zijn. Hypotheek In Terneuzen zagen D66 en Groen Links het plan niet zitten. D66-woord voer der R. Arends voorzag na uitvoering van dit plan geen verbeteringen. „Als we dit plan met zijn onduidelijk heden accepteren nemen we een hypotheek zonder onderpand", zei hij. De raad vond in meerderheid de toegezegde inbreng van de pro vincie in het geheel teleurstel lend. Van het college werd ver der geëist dat alle moeite be tracht moet worden om voor de bewoners van de met sloop be dreigde buurtschappen goede alternatieve woonlokaties te vinden. Ook als het zou gaan om de uitbreiding van bestaande buurtschappen. De Axelse raad besteedde wei nig woorden aan het plan. VVD en PvdA hadden moeite met de financiële onderbouwing van het geheel. WD-raadslid L. den Doelder- van de Voorde zag een taak weggelegd voor de burge meesters van de drie gemeenten. Die moeten, zo meende zij, maar eens naar Den Haag reizen om daar bij de verschillende minis teries geld los te peuteren voor het project. van een medewerkster MIDDELBURG - De 36-jarige J. M. van S. uit Scherpenisse botste op 10 september vorig jaar zwaar onder invloed van alcohol met zijn auto tegen de benzinepompen van een garage bedrijf in Sint-Maartensdijk. De pompen vatten vlam, even als de auto. Van S. kon door om standers ternauwernood uit het brandende voertuig worden ge haald. Het resultaat van de ademanalyse was 940 micro gram (gelijk aan 2.13 promille). Van S. verklaarde dinsdag voor de Middelburgse politierechter dat hij rond vijf uur 's middags een borrel of zes. zeven had ge dronken. Aanvankelijk had hij gezegd dat hij had moeten uit wijken voor een kind op een fietsje, maar dat leek hem ach teraf 'raar', omdat het ongeluk om tien uur 's avonds was ge beurd. Getuigen zagen hem hard en slingerend rijden. Officier van justitie mr C. van Ginkel hield Van S. voor dat hij de verkeersveiligheid ernstig in gevaar had gebracht, maar hield er bij zijn eis toch rekening mee dat hij zijn werk niet zonder rij bewijs kan doen. De eis was 2500 gulden boete, twee weken voor waardelijke gevangenisstraf en een voorwaardelijke rijontzeg ging van vijf maanden en twintig dagen. Politierechter mr B. J. R. P. Verhoeven stelde de boete op 2000 gulden vast. maar vonniste voor het overige con form Van S. is zijn rijbewijs al vanaf het ongeval tot 20 maart kwijt geweest en heeft op eigen initiatief de alcohol-verkeers- cursus gevolgd. Leden AbvaKabo akkoord met cao Ziekenhuiswezen van onze verslaggever TERNEUZEN - De AbvaKabo- leden van streekziekenhuis De Honte in Terneuzen en het Psy chiatrisch Ziekenhuis Zeeland (PZZ) in Goes hebben zich una niem voor de nieuwe cao Zie kenhuiswezen uitgesproken. De afdeling Zuid-West van de vak bond raadpleegde donderdag haar leden in beide Zeeuwse in stellingen over het principe-ak koord dat de bonden en de werkgevers vorige week woens dag bereikten. In de nieuwe overeenkomst staat dat het personeel er per 1 juli van dit jaar 4,5 procent op vooruit gaat en nog eens 4 pro cent per 1 april 1993. „De men sen zijn blij dat na zeven weken actievoeren het akkooord er ein delijk door is. Het kabinet is compleet door de knieën ge gaan". aldus een tevreden regio bestuurder Peter Verschragen. van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Het Admini stratief Dienstencentrum Zee land (ADZ) krijgt een spaarpot voor moeilijke tijden. Het zoge naamde vereveningsfonds moet voorkomen dat de gemeenten, die een groot deel van het bud get van het ADZ ophoesten, met plotselinge tekorten worden ge confronteerd. In 1991 en in 1992 is dat al het geval. Dat is er de reden van dat het dagelijks be stuur vorig jaar al voorstelde daarvoor een vangnet te con strueren. Dat plan stuitte oor spronkelijk op verzet, maar wordt inmiddels door een groot deel van de gemeenten onder schreven. Het algemeen bestuur stemde woensdag zonder discussie in met het principebesluit een ver eveningsfonds te stichten. De gemeenten Valkenisse. Zierik- zee en Arnemuiden zijn tegen. Mogelijk zullen ook nog andere Zeeuwse gemeenten het stand punt innemen dat zij al genoeg betalen voor het ADZ, een in stelling in het kader van de wet sociale werkvoorziening op gra fisch en administratief gebied Ruim twintig van de dertig Zeeuwse gemeenten hebben zich al wel akkoord verklaard. Het tekort over dit jaar wordt grotendeels veroorzaakt door een verlaagde subsidie van het ministerie van sociale zaken. Voorheen kreeg het ADZ hon derd procent van de loonkosten vergoed. De laatste jaren betaalt het ministerie nog maar 40.000 van de 44.000 gulden. Op de lo nen kan niet gekort worden: de werknemers van het ADZ zijn immers op een bepaald salaris ingeschaald en kunnen niet zo maar minder gaan verdienen. Directeur ir P. Cevaal schetste overigens een betrekkelijk rooskleurig toekomstperspec tief voor het ADZ. ADZ-mede- werkers gaan bijvoorbeeld de komende maanden het Vlis- singse Arsenaalproject beman nen en er lopen onderhandelin gen voor een zeer grote kopieer order.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 31