laat Simons bungelen Duitse Bondsdag kiest voor vrijere abortus IPH-SMA Snelle veerboot naar Waddeneilanden Groente en appels worden goedkoper wdlUUA veMonetuvageuó cUrm ure itaatssecretaris treedt af bij uitblijven steun in september GORDON DEZZ franse vissers naken Britse letten kapot Grijze zeehond bij Vrouwenpolder kunst cultuur 15 Vm 21 23 Vm 27 Zonnig en warmer Flinke zonnige perioden en droog. In j de loop van de ochtend enkele stapel- wolken. Zwakke noordoosten wind. Middagtemperatuur rond 22 graden. LI 35e jaargang no. 149 rijdag 26 juni 1992 autn adria westhavendijk 150 goes 01100-20440 EN HAAG (GPD) - Het CDA is ;t bereid de nieuwe kabinets- lannen voor de stelselherzie- ing gezondheidszorg te steu- •n. De grootste regeringspartij daarmee in keiharde botsing VdA wil meer ïensen in et ziekenfonds EN HAAG (GPD) - Er moeten •t ingang van 1993 meer men- in het ziekenfonds. Dat kan or de huidige inkomensgrens (.400 gulden) met enkele dui nden guldens op te trekken. maatregel is goed voor de gopkracht van de middenin- imens. Bovendien kan de zie- enfondspremie omlaag, it plan heeft PvdA-kamerlid in Otterloo gisteren gelan terd in het kamerdebat over de ïzóndheidszorg. Het plan zal >n rol spelen bij de koopkracht- iscussies 1993, deze zomer in >t kabinet. ensen die op basis varyiun in- omen eigenlijk uit het fonds luden moeten, moeten de kans ijgen er vrijwillig in te blijven, dus de PvdA'er. Daarnaast oeten fondsen de kans krijgen [tra goedkope polissen aan te ieden aan bejaarden en studen- Otterloo noemde als extra wrdeel van zijn plan dat in 95-1996 het verschil tussen zie- mfondsen en de particuliere tkeraars toch verdwijnt. Die len in het nieuwe stelsel irgverzekeraars. De gedachte mensen die nu uit het fonds oeten en er enkele jaren later r in komen, wees de PvdA'er ook af. Advertentie c o snr&o gekomen met staatssecretaris Simons (volksgezondheid) en coalitiegenoot PvdA. Het CDA wil pas in september oordelen. Indien men de voorstellen dan inhoudelijk wil wijzigen, stapt Simons op. Dit bleek gisteren tijdens een de bat over de stelselherziening, de premies ziektekosten en daar over verschenen onderzoeksrap porten. Een motie van wantrou wen tegen Simons, ingediend door VVD-fractieleider Bolke- stein werd verworpen. Voor stemden alleen VVD en CD Het kabinet besloot begin juni na maanden beraad de stelsel herziening fors bij te stellen. Er werden wel voorstellen gedaan maar de uitvoering zou alleen onder voorwaarden geschieden. Letterlijk werd over een 'ja. ten zij' gerept. De fracties van CDA en PvdA waren achter de scher men betrokken bij de besluitvor ming. In het debat gisteren stelde CDA'er Lansink echter dat het 'ja, tenzij' ook een 'ja, anders' moest kunnen worden. Lansink noemde daarbij een verplicht ei gen risico en een kleinere basis verzekering gezondheidszorg. Beide zaken zijn voor de PvdA en Simons onaanvaardbaar. Oordelen wilde Lansink pas in september als Simons zijn bijge stelde plannen nog eens met alle betrokkenen had doorgepraat ONDEN (AP) - De Britse ma le heeft donderdag na een nflict tussen Britse en Franse ssers een mijnenjager ingezet op de visgronden voor de lidwestkust te patrouilleren. foensdagmiddag meldden de ihepen St. Uny, Saudia Louise Brittannia 4 aan de kust- icht dat Franse vissers in de 16 iometer ten noordoosten van Scilly-eilanden gelegen vis iteren met hun schepen de etten van de drie Britse vissers chepen kapot hadden ge- lakt. De Fransen zouden bo- rndien met metalen pijpen en 'ttingen naar de Britten ge- wid hebben. lemanningsleden van de mij enjager HMS Brecon gingen onderdag aan boord van een rans vissersschip in een poging et conflict op te lossen. Daarna ouden ze ook een gesprek voe- en met de kapitein van de Brit- eSt. Uny. nhet Lagerhuis sprak de Britse ninister van landbouw en visse- j David Curry van „een geweld- adig en schandalig incident." lij zei dat er op de Franse rege- ing druk zal worden uitgeoe- ind de vissers tot de orde te roe ien. n Parijs liet de Franse staatsse- retaris voor visserij, Charles isselin, weten een onderzoek te uilen instellen. „Als de Franse issers schuldig blijken zullen trenge maatregelen genomen 'orden. kpiosselin zei tevens dat het inci- fent aantoont dat de onderhan delingen over een betere samen werking in de visserij zones oortgezet moeten worden. In Ie viswateren voor de zuidwest- ust van Groot-Brittannié komt iet vaker tot problemen tussen aet name Britse. Franse en ipaanse vissers. HARLINGEN (ANP) - Het toerisme naar Terschelling en Vlie land heeft donderdag een nieuwe impuls gekregen door de ope ning van nieuwe passagiersterminals op de eilanden en in Har- lingen (links). Daarnaast werd de snelste veerboot van Neder land in gebruik genomen. De terminals vergden een investering van negen miljoen gulden, waarvoor Economische Zaken 3,é miljoen gulden subsidie be schikbaar stelde. De ultra-moderne veerboot kostte 10,5 miljoen gulden. De snelle passagierscatamaran is door rederij Doeksen aange schaft. Deze veerboot is niet alleen de snelste in Nederland maar wordt ook als enige aangedreven door waterjets. Water wordt met een enorme kracht onder de boot vandaan gezogen en naar achteren gestuwd. Voor de 317 passagiers aan boord betekent dat, dat ze zonder trillen binnen drie kwartier naar een van de eilanden worden gebracht. foto Paul Vreeker/ANP De bewindsman reageerde ver beten Hij stelde dat indien zijn voorstellen in september „in be tekenisvolle mate" werden bij gesteld. hij niet in staat was ver der verantwoordelijkheid te dra gen. Naar aanleiding van Bolke- steins motie ging Simons nog verder. Hij zei geen leiding meer te kunnen geven aan de stelsel wijziging indien er geen steun was van een parlementaire meerderheid. Hij zou dan op stappen Simons verweet het CDA steeds weer twijfel te zaaien maar hem tegelijk op te roepen in de maat schappij een groot draagvlak voor de stelselwijziging te be werkstelligen. „Een cirkelrede nering", aldus Simons. De bewindsman zei verder al leen bereid te zijn tot discussie vanuit door hem uitgezette lij nen. De invulling kan dan be sproken worden. CDA-fractielei- der Brinkman herhaalde deson danks de stellingen van zijn frac tiegenoot Lansink. „Tenzij kan ook anders betekenen", aldus Brinkman. Bolkestein Bolkestein drong via zijn motie aan op het aftreden van Simons, omdat „de staatssecretaris zijn gezag heeft verspeeld" „De staatssecretaris heeft hoog inge zet op een slecht plan. Hij heeft zijn eigen invloed onderschat Zijn plan is vastgelopen en hij heeft de steun van de Tweede Kamer verloren." Fractievoorzitter Van Mierlo van D66 liet blijken zijn grote twijfel te hebben over het welsla gen van de kabinetsplannen voor de stelselherziening. Hij vindt dat deze verdeelde coalitie slot zie pagina 3 kolom 3 Schenking EMMEN (ANP) - Voor de tweede keer binnen vijf jaar heeft het Scheperziekenhuis in Emtnen een schenking ontvangen van de uit Sehoonebeek afkomstige transportondernemer Kramer. Ging het in 1987 om één miljoen gulden, dit keer heeft het hospi taal 500.000 gulden ontvangen. Het volledige bedrag gaat na overleg met Kramer naar de af deling urologie. BONN (ANP/AP) - De Duitse Bondsdag heeft vrijdag vlak na middernacht het „groepswets- voorstel" voor liberalisering van het abortusbeleid aangeno men met 356 tegen 283 stemmen. Met deze wet is een vrouw ge rechtigd na - verplicht - over leg met een arts haar zwanger schap te onderbreken. Artsen kunnen abortus niet meer ver bieden, zoals tot nu toe moge lijk was in West-Duitsland. Abortus moet binnen drie maanden na bevruchting plaatsvinden. Dit wetsvoorstel was ingediend door vertegenwoordigers van van onze verslaggever VROUWENPOLDER - Een grijze zeehond, 'gevangen' bij de strandreddingspost 'Bree- zand' in Vrouwenpolder, is donderdag met hulp van de Veldpolitie Zeeland overge bracht naar Pieterburen. De zeehond vertoonde uitput tingsverschijnselen. Het dier werd 's middags rond één uur aan de vloedlijn ge zien door medewerkers van de strandpost. Ook woensdag werd de zeehond gesigna leerd, maar het beest was toen nog zo fit, dat het kon ont snappen. Een medewerker van de Veldpolitie Zeeland. Cor Woets. wist de zeehond donderdagmiddag te vangen. Volgens Woets gaat het om een ongeveer zeven maanden oude grijze zeehond, waar schijnlijk afkomstig van een populatie aan de oostkant van de Engelse kust. Het beest vertoonde uitputtings verschijnselen. was verma gerd en had een infectie in de bek. Na overleg met de zee hondencrèche van Lenie 't Hart in Pieterburen is de zee hond met spoed per vliegtuig je vanaf het vliegveld Mid den-Zeeland overgevlogen naar Eelde, vanwaar het voor behandeling naar Pieterbu ren wordt gebracht. Foto: Voor vertrek naar Pie terburen gaf medewerker C. Woets van de Veldpolitie Zeeland de zeehond medicij nen - een zoutoplossing en suikers - om het enigszins in conditie te brengen voor de vlucht. foto Ruben Oreel SPD. FDP en enkele dissidente christendemocraten van de CDU. onder wie bondsdagvoor zitster Rita Süssmuth Tijdens de onderhandelingen over de Duitse eenwording, in 1990, bleken de standpunten over abortus zozeer uiteen te lo pen dat de kwestie bijna twee jaar vooruit werd geschoven. De vorige abortuswet stond be kend als Paragraaf 218. „Paragraaf 218 hoort op de schroothoop van de geschiede nis", zei Christina Schenk, een van de 100 parlementsleden die donderdag het woord voerden. De verdeeldheid over de kwestie ontsteeg de tegenstelling tussen oost en west en tussen partijen. Vooral binnen de Christen-De mocratische Unie (CDU) van bondskanselier Helmut Kohl en haar twee coalitiepartners was sprake van grote onderlinge ver deeldheid. Bondsdagvoorzitter Rita Suss- muth, een CDU-politica, is een fel tegenstandster van de oude Westduitse wetgeving, die de artsen laat beslissen of een vrouw al dan niet een abortus mag ondergaan. „Laten we ein delijk ophouden de waardigheid van de vrouw, haar verantwoor delijkheid en beslissingsbe kwaamheid te kleineren, te bele digen en te negeren", zei Suss- muth. Haar partijgenoot Peter Hintze betoogde dat de West duitse wet de vrouw juist steun biedt bij het nemen van een moeilijke beslissing. „Wij laten vrouwen niet alleen staan in de ze conflictsituatie, dat is het ver schil", aldus Hintze. De situatie kwam er tot gisteren op neer dat vrouwen in de voor malige DDR in de eerste twaalf weken van hun zwangerschap zonder problemen een abortus konden krijgen en dat een vrouw in de voormalige Bondsrepu bliek die een abortus wil een rondgang moest maken langs tal van medici, die uiteindelijk voor haar beslissen. Dat verschil is nu geschiedenis. Volgens de nieuwe abortuswet heeft een vrouw in de eerste twaalf weken van haar zwanger schap recht op abortus wanneer er sprake is van een noodsitua tie. De vrouw zelf bepaalt wan neer daarvan sprake is. De fracties lieten de stemming als gewetenskwestie vrij, wat be tekende dat ieder parlementslid naar zijn of haar geweten mocht stemmen. Rita Süssmuth HERDER INTERIEUR NOORDWEG 125 4353AV SEROOSKERKE (w) maandag gestolen vnjdag koopavond Tel 01189-3030 GRAAG TOT ZIENS Lange tijd worstelden Nederlandse magisch-realistische schilders met een niet altijd even fris oorlogsverleden. De laatste jaren is er opnieuw waardering voor schilders als Pyke Koch, die 'Vrouwen in de straat' op het doek zette. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Koninklijk Afrika in Maastricht Professor Scheltema grapt Boudewijn Bnch houdt van vuurtorens Barcelona volgens Hughes Chaja Polak is het spoor bijster Beelden in de Nieuwe Kerk Jeugdboek krijgt een staart Ingmar Bergman, een filmle ven Kostelijke rariteitenkabinetten Oscars voor de Nederland se architectuur Uit-agenda, exposities, filmwijzer. De gemeente Vlissingen heeft gisteravond besloten de prof voetbalclub VCV Zeeland de hel pende hand te bieden. Een meer derheid van de gemeenteraad stemde in met een finaciële red dingsoperatie. Wethouder T. R. K. Meijers van financiën (foto liet xoeten dat de club nog steeds niet gered is door de financiële manoeuvre van de gemeente. Verder: John McEnroe verslaat Pat Cash in vijf sets Deense voetballers barsten van zelfver trouwen De Zeeuicse Lia Me lis vertegenwoordigt Aruba op Olypische Spelen. Radio en tv: 2; Binnen- en Buitenland: 3, 5 en 6; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en economie: 7; Provincie: 9, 10,11, 12, 13, en 17; Kunst en Cultuur: 15, 16, 17, 19, 20 en 21, Sport: 23, 24, 25 en 27. ARNHEM (GPD) - Groente en appels zullen de komende maanden aanmerkelijk goedko per zijn dan in dezelfde periode van voorgaande jaren. Volgens deskundigen op het gebied van land- en tuinbouw is dat het ge volg van het warme weer en de redelijke hoeveel neerslag in de afgelopen maand. Vooral de appeloogst stijgt naar een grote hoogte. Produceerde Nederland vorig jaar slechts 195 miljoen kilo. de ramingen voor dit jaar lopen op tot 430 miljoen. „We verwachten dat het een fan tastische opbrengst wordt", zegt E Blom van het Centraal Bu reau voor Tuinbouwveilingen, Het ongekende aanbod leidt tot een fikse daling van de prijs. „Appels kosten straks de helft minder dan vorig jaar", voor spelt bedrijfsdeskundige A. van de Waart van Dienst Landbouw Voorlichting (DLV) in Horst. In 1991 beleefde appeloogstend Ne derland een absoluut diepte punt. Vooral de nachtvorst ver nietigde complete boomgaar den Peren Merkwaardig genoeg zal de con sument veel moeten betalen voor peren. Vorig jaar (ook al geen topper) plukten de telers 101 miljoen kilo; de verwachting voor dit jaar komt amper verder dan 95 miljoen Pessimisten spreken zelfs over een opbrengst van nog minder dan 50 miljoen Waaraan de teleurstellende oogst valt te wijten, is een raad sel. De meeste kenners suggere ren dat de droogteperiode tij dens de kiemtijd de grote boos doener is. Anderen geven het warme weer tijdens de bloesem periode de schuld. Behalve de appels, zal ook de groenteprijs scherp dalen. Blom: „Het weer is uitermate gunstig voor de gewassen. Voor al de warmte bepaalt kwaliteit en kwantiteit". Ook de aardap peloogst is veelbelovend. (Advertentie) Adres: Postcode: Ik wil de PZC vier weken lang voorf 12,50 éénmalig binnen 6 maanden Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1