Ruzie zorgbonden voor rechter Nederlanders waarderen werk koningin Beatrix PZC Twee doden door omvallen hijskraan j Critiek op Postcode koterij: beleggen in ïiiedia geen goed doel U constateert Wij zorgen voor binnen- en buitenland het weer ÏU'91 zet geding over aanval nieuwe CNV-voorzitter door in zeeland Voor het eerst ongelode benzine aan kop verkoop Mafiabaas Gotti krijgt levenslang SMOG en in europa ~\r randstad uitzendbureau DONDERDAG 25 JUNI 1992 rd« X* [RECHT (ANP) - De vakbond or verpleegkundigen NU'91 er l het kort geding tegen het (j( (V door. NU'91dat tijdens het igste conflict in de zorgsector aai ft de andere bonden fors in de za nch lag, wil dat de rechter be |V-voorzitter Anton Wester ite ken terugfluit. Het geding ten ent waarschijnlijk volgende lop eek voor de president van de Ier. chtbank in Utrecht, aldus een be jordvoerster van NU'91. eet jsterlaken betitelde zaterdag' zijn maidenspeech als voorzit- van de christelijke vakcen- heJjle categorale vakbonden als ing F91 als „bloedzuigers met een g&i mpiersmentaliteit". Waarop iog bond van verpleegkundigen in toom ontstak en dreigde met een proces tenzij Westerlaken uiterlijk woensdag zijn excuses zou aanbieden en zijn uitspra ken zou intrekken. Westerlaken heeft NU'91 woens dag in een brief laten weten dat hij geenszins de bedoeling had gehad de categorale vakbond te beledigen of te krenken en dat hij „slechts duidelijke vakbond- staal" had willen spreken. Hij acht het beleid van NU'91 kort zichtig en onevenwichtig „Als u deze kwalificaties prefereert, heb ik daar geen bezwaar tegen en kunnen ze worden ingeruild tegen de eerder gebruikte kwali ficaties". schrijft Westerlaken Ook deelt hij mee een publiek debat met NU'91 te prefereren boven een gang naar de rechter. NU'91 liet echter weten het kort geding door te zetten. ..De reac- -nm 5- :S HAAG (GPD) - Het Cen- Hp Krant nn Znndaer hnonte df AMSTERDAM (ANP) - In 1991 is in Nederland voor het eerst meer ongelode dan gelode benzine getankt. Het afgelopen jaar daalde de vraag naar gelode benzine met 21 procent naar 1,86 miljard liter. Er werd voor 2,76 miljard liter ongelode benzine getankt. Dit blijkt uit de uitgave „Auto in cijfers 1992" van de Rai vereniging. Volgens de Rai is de belastingdruk op autobenzine in Nederland bij na het hoogste in Europa. Voor een liter superbenzine wordt 68 pro cent aan accijnzen, heffingen en btw afgedragen. Voor een liter euro loodvrij gaat 69 procent naar de overheid. Alleen landen als Italië. Frankrijk en Portugal kennen hogere percentages. In België en Duitsland bedragen de percentages voor een liter euro super respec tievelijk 63,4 procent en 63 procent Volgens de publikatie was de gemiddelde prijs van een nieuwe auto vorig jaar 32.998 gulden Hiervan ging 37 procent ofwel 12.108 gulden aan Bijzondere Verbruiksbelasting en BTW naar de staatskas. De in de Maashaven gevallen kraan. foto Paul Stolk/ANP ROTTERDAM (ANP) - Twee onderhoudsmonteurs zijn woensdagmiddag naar al le waarschijnlijkheid om het leven gekomen door het omvallen van een hijskraan in de Rotterdamse haven. De Rotterdamse politie heeft dat meegedeeld. De mannen voerden laswerkzaamheden uit op de 45 meter hoge brugkraan van kraanbouwbedrijf Nelcon aan de Doklaan. Door nog onbekende oorzaak viel die in het water van de Maashaven. Aan het begin van de avond was de politie nog druk bezig het lijk van een van de twee mannen te bergen. Dat was onder de kraan terecht gekomen. Naar het li chaam van de tweede man werd aan het begin van de avond nog gezocht. Politie en arbeidsinspectie stellen een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. IN HAAG (GPD) - Het Cen- ;n lal Bureau Fondsenwerving de Consumentenbond zijn rontwaardigd over de beste- ig van inkomsten door de chting Nationale Postcode le lerij. stichting stak dik een mil- n gulden in de noodlijdende ant op Zondag en deed een er d van ongeveer 6 miljoen op lited Press International PI). Door zich in te kopen bij rijs Nederlandse etteren voor hristine d'Haen EN HAAG (ANP) - De drie- irlijkse Prijs der Nederlandse (teren is voor 1992 toegekend in de Vlaamse auteur Chris- d'Haen (69). De prijs, waar in een bedrag van derligdui- nd gulden is verbonden, ordt eind oktober in Den Haag (gereikt door koningin Bea- ix. Dit heeft de Nederlandse alunie bekendgemaakt, it werk van d'Haen onder- heidt zich in de Nederlandsta- poëzie door „een onmo- (uze, volstrekt eigenzinnige in en thematiek", zo schrijft jury. „De dichteres inspireert in th op een lange Westeuropese iditie waarvan zij de klassieke ■n (mentaal op een persoonlijke mier weet te verfijnen.' de Krant op Zondag hoopte de Nationale Postcode Loterij re gelmatige redactionele aan dacht voor goede doelen te krij gen. De Consumentenbond vindt dat de desbetreffende besteding van geld niets met de inzet voor een goed doel te maken heeft. „En als je er als charitatieve instel ling dan toch een krant of pers bureau op na wilt houden, moet je dat bekend maken aan de deelnemers van de loterij", al dus hoofd ledenservice A. Zwin- kels van de Consumentenbond. Het Centraal Bureau Fondsen werving. dat het ministerie van justitie advies geeft over vergun ningaanvragen voor loterijen, vindt dat zoveel mogelijk geld naar goede doelen moet door stromen en verstaat daaronder 'geen aandelen van krantenbe- drijven'. Zou het ministerie nu advies vragen over de vergun ningverlening aan de Nationale Postcode Loterij, dan zou dat advies niet zonder meer positief zijn, zegt woordvoerder Verhaar. De opmerkelijke besteding van geld-voor-het-goede-doel kwam aan het licht door een schade claim ter hoogte van een miljoen gulden van de Nationale Post code Loterij aan het adres van de noodlijdende Krant op Zon dag. Die la-ant zou zich niet heb ben gehouden aan de afspraken over redactionele aandacht voor goede doelen. Politieagenten arresteren mensen die protesteren tegen de veroordeling van mafiabaas Gotti. foto AP NEW YORK (AP) - John Gotti, de baas van de machtigste mafia-familie in de Verenigde Sta ten, is dinsdag door een New Yorkse recht bank tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Zijn aanhangers bestormden uit pro test het gerechtsgebouw in de New Yorkse wijk Brooklyn en eisten met veel vertoon een nieuw proces. De 51-jarige Gotti werd begin april door een ju ry schuldig bevonden aan vijf moorden en gangsterpraktijken, waaronder de moord op de voormalige baas van de Gambino-familie Paul 'Big Paul' Castellano. Gotti zelf zweeg stil tijdens het protest, maar een groep betogers zette uit protest tegen zijn veroordeling de straat voor de rechtbank af en bestormden de hoofddeur. Zij gooiden politie- barricades omver en bekogelden agenten. De menigte van ongeveer duizend betogers was in twaalf gecharterde bussen aangevoerd. tie van het CNV is onvoldoende. Westerlaken neemt zijn zeer grievende uitlatingen niet dui delijk terug en van excuses is geen sprake. Termen als bloed zuigers of vampiersmentaliteit horen zelfs niet in het meest ge spierde vakbondsjargon thuis maar zijn zeer beledigend en kwetsend Het kan best zijn dat het CNV anders tegen zaken aankijkt dan wij maar dan hoef je nog niet zulke grove termen in de mond te nemen. We nemen met deze brief dan ook geen ge noegen". aldus de woordvoer ster van NU'91. Verkeerd licht De Nederlandse Zorgfederatie (NZF) vindt dat het kabinet de gezondheidszorg in een ver keerd licht heeft geplaatst. Ze zegt dit in een brief aan het kabi net waarin ze reageert op uit spraken van premier Lubbers, de ministers De Vries en Alders en staatssecretaris Simons dat het recente cao-akkoord te duur is. De NZF noemt het door deze uit spraken opgeroepen beeld met bevorderlijk voor de positie van de ziekenhuizen, zwakzinnigen inrichtingen en verpleeghuizen op de arbeidsmarkt. Bovendien is afbreuk gedaan aan de rol en verantwoordelijkheid van de NZF als werkgeversorganisatie, schrijft ze. De kritiek van de bewindslieden vindt de NZF „volstrekt onte recht". Ze noemt het een ver keerde voorstelling van zaken achteraf te suggereren dat de werkgevers uit de uiteindelijk dor het kabinet beschikbaar ge stelde twee keer 3 procent zowel een cao-akkoord voor twee jaar als het oplossen van knelpunten in de zorg en het verminderen van wachtlijsten zouden hebben kunnen betalen. Vandaag Vandaag komen we geleidelijk meer onder invloed van een op- bouwende rug van hogedruk bo ven de Noordzee. Deze rug gaat de komende dagen verder uit bouwen en zorgt voor zonnig en vrij warm iveer. Vandaag moe ten we het nog een stapje minder doen. In de ochtend kan een la gedrukgebied boven Frankrijk nog enkele wolkenvelden over ons heen sturen, maar in de mid dag neemt de bewolking verder af en volgen perioden met zon. De stroming is vandaag noord oostelijk en over het algemeen matig. Aan de kust kan in de middag de wind nog even vrij krachtig worden, maar in de avond neemt hij af naarzivak tot matig. Door de noordoosten ivind icordt de aangevoerde lucht geleidelijk droger maar ook warmer, waardoor de mid- dagtemperatuur rond 21 graden komt te liggen. Komende nacht wordt het dan een graad of 13. Komende dagen gaat de tempe ratuur verder omhoog. met zon. droog. Zwakke tot ma tige noordoosten wind. Middag- temperatuur rond 24 graden, 's nachts rond 15 graden. Voor zaterdag tot en met maan dag: zonnig en warm. Middagtempe ratuur rond 25 graden, 's Nachts rond 15 graden. De wind is zwak tot matig uit oostelijke richting. Hoog water uur cm uur cm Donderdag 25 juni 1992 Vlissingen 10 16 160 22.39 149 Temeuzen 10.36 181 23.02 170 Bath 11 25 213 23.56 200 Roompot-buiten 09.25 124 21.50 111 Zierikzee 10.30 131 22.50 115 Yerseke 10.30 139 22 50 123 Philipsdam-West 10.30 143 22.55 127 Vrijdag 26 juni 1992 Vlissingen 11 20 167 23.46 161 Temeuzen 11 35 189 Bath 12 29 221 - Roompot-buiten 10 20 129 22 55 119 Zierikzee 11 35 134 Yerseke 11.35 141 Philipsdam-West 11.35 145 Nautisch bericht taag water Wind: noordoost 3 tot 4. kust 's middags mogelijk 5. in de avond afnemend 2 tot 4 Bft.. zicht: goed. temperatuur kustwater: 17 gra den, afivijking waterstanden: geen afivijking van betekenis, maximum golfhoogte monding Scheldes: ruim een halve meter. ZON EN MAAN 26 juni Zon op 05.20 onder 22.04 Maan op 01.55 onder 17.52 Vooruitzichten Voor morgen: flinke perioden Donderdag 25 juni 1992 cm uur cm Vlissingen 04 16 168 16.35 138 Temeuzen 04 19 179 16.56 147 Bath 05.16 201 17.35 169 Roompot-buiten 03 35 135 15 55 107 Zierikzee 04 05 144 16.40 115 Yerseke 04.10 147 16.45 119 Philipsdam-West 04 15 148 1645 121 Vrijdag 26 juni 1992 Vlissingen 05 05 168 17.46 146 Temeuzen 05.30 179 18.00 157 Bath 06.26 201 18.49 179 Roompot-buiten 04 25 133 16 55 112, Zierikzee 05.05 141 17.45 120 Yerseke 05 15 145 17.45 124 Philipsdam-West 05 15 147 17 50 127 (metingen van gistermiddag) Maximale I Ozon-concentratie regionaal meetstation <120: geen smog 120-180: geringe smog 180-240: matige smog 240-360: ernstige smog vcnnMuniuw» »wn vmmuahu Noord-Ned.: geen smog Midden-Ned.: geen smog Zuidoost-Ned.: geen smog Zuidwest-Ned.: geen smog Dienstenbond FNV: Sluiting Tandy-winkels onvermijdelijk DEN BOSCH (ANP) - De Dien stenbond FNV en werknemers varf de 45 Tandy-winkels in Ne derland, zijn er na een gesprek woensdagavond met een verte genwoordiger van de Canadese eigenaar van het bedrijf, van overtuigd dat sluiting van de fi lialen onvermijdelijk is. Dat heeft bestuurder L. Voormeulen woensdag bekendgemaakt. Voormeulen stelde dat in het ge sprek met unanieme instem ming van de aanwezige werkne mers een sociaal plan is overeen gekomen dat aanzienlijk beter is dan het plan dat de directie eer der op tafel had gelegd. Het nieuwe sociaal plan voorziet erin dat iedereen een bedrag krijgt uitgekeerd, afhankelijk van het aantal dienstjaren variërend van één tot zestien maandsala rissen. In het eerste sociale plan stond alleen een regeling voor mensen die vijf jaar of langer in dienst zijn. De helft van de grotendeels vrij jonge personeelsleden heeft een korter dienstverband. Voormeulen verwacht dat de werknemers geen problemen zullen ondervinden met het vin den van een nieuwe baan. De Tandy-winkels gaan waar schijnlijk in juli dicht. Het perso neel wordt doorbetaald tot de of ficiële ontslagdatum eind sep tember of begin oktober. Als reactie op het besluit van het Canadese bedrijf Intertan de Tandy-filialen in Nederland te sluiten, bleven woensdag de helft van de winkels dicht. iAdvertentie dat de opening van uw accountantskantoor veel nieuwe klanten tot gevolg heeft. financiële deskundigen die de eerste drukte probleemloos op kunnen vangen. DEN HAAG (ANP) - Het merendeel van de Nederlanders ouder dan 16 jaar heeft grote waardering voor de manier waarop konin gin Beatrix haar taak vervult. De helft van deze bevolkingsgroep meent dat de invloed die het staatshoofd uitoefent op de politiek in Nederland „gering tot zeer gering" is. Meer dan de helft meent dat kroonprins Willem Alexander binnen tien jaar in staat zal zijn de laken van zijn moeder over te ne men. Dat blijkt uit een onderzoek dat het bureau NSS/Marktonderzoek deze maand uitvoerde. De onderzoekers concluderen dat het func tioneren van het koningshuis in Nederland eigenlijk niet ter discussie staat. .Het ru moer rond het privé-leven van leden van het koninklijk huis in Groot-Brittannie staat in schril contrast met de rust die het Neder landse koningshuis omgeeft", luidt de con clusie van NSS Van de ondervraagde groep spreekt 67 pro cent een grote tot zeer grote waardering uit voor de wijze waarop Beatrix haar functie uitoefent. Slechts vier procent kan daarvoor slechts geringe waardering opbrengen, Uit het onderzoek blijkt ook dat de mening over het functioneren van Beatrix nauwelijks po litiek bepaald is. Van de CDA-stemmers geeft 82 procent een positief oordeel, bij PvdA en VVD gaat het respectievelijk om 70 en 79 procent Ruim de helft van de ondervraagde Neder landers denkt dat de politieke invloed van de vorstin gering is. Een situatie waar 60 pro cent van de Nederlanders mee instemt. 20 procent zou liever zien dat haar invloed op dit punt groter wordt Groot is ook de waardering over de wijze waarop kroonprins Willem Alexander zich van zijn taken kwijt. Ruim 41 procent heeft daarvoor „grote, tot zeer grote waardering". Een flink aantal Nederlanders heeft zich op dit punt echter nog geen mening kunnen vormen: 31 procent. Over het tijdstip waarop Willem Alexander de taken van zijn moeder moet overnemen zijn de meningen sterk verdeeld. Zo'n 35 pro cent van de Nederlanders denkt dat hij dat nu al aan zou kunnen en bijna 60 procent meent dat hij daar pas op 40-jarige leeftijd aan toe is. Van alle ondervraagden is 39 procent van mening dat Beatrix voor haar 65ste jaar plaats moet maken voor haar zoon. Met na me de aanhang van CDA geeft daaraan de voorkeur: 53 procent. Van de WD-stem- mers is slechts 27 procent die mening toege daan. bij de PvdA 47 procent, Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met vrijdag: Britse Eilanden: Perioden met zon. Middagtemperatuur van 16 graden in Noordwest-Schotland tot ca. 24 in de omgeving van Londen België en Luxemburg: Perioden met zon en donderdag in de Ar dennen en Luxemburg nog kans op een bui. Middagtemperatuur ca. 20 graden, vrijdag iets war mer. Canarisehe Eilanden: Zonnig. Middagtemperatuur ca. 27 gra den. Marokkaanse westkust: Perio den met zon. maar voornamelijk in het noorden ook enkele wol kenvelden. Droog. Middagtem peratuur 22 tot 26 graden. Tunesische kust: Zonnig. Mid dagtemperatuur ca. 30 graden. Frankrijk: Perioden met zon. Middagtemperatuur ten noor den van Parijs 19 tot 23 graden en ten zuiden van de hoofdstad tussen 23 en 27 graden. Spanje: Overwegend zonnig en droog. Langs de noordkust wol kenvelden en middagtempera tuur tot 20 graden. Elders ma xima van 25 tot 30 graden. Portugal: Droog en zonnig. Mid dagtemperatuur aan zee van 22 graden bij Porto tot 26 langs de Algarve. Zwitserland, Oostenrijk, Tsje- choslowakije en Hongarije: Donderdag nog buien, mogelijk met onweer Vrijdag meer zon. Middagtemperatuur 22 tot 26 graden. Italië: Aan zee vrij zonnig en overwegend droog. In het bin nenland meer bewolking. Ma xima tussen 24 en 29 graden Griekenland en Turkije: Zonnig en warm. Maxima tussen 25 en 30 graden, maar donderdag in het binnenland van Noord-Grie kenland nog maxirha tot 35 gra den. Weerrapporten 24 jun 20 uur: "C Amsterdam half bew 18 Aberdeen half bew. 20 Athene half bew 28 Barcelona half bew 23 Berlijn licht bew 23 Budapest licht bew 27 Bordeaux half bew 19- Brussel zwaar bew 19 Cyprus onbewolkt 24 Dublin zwaar bew 19 Frankfurt half bew 21 Genève onweer 16 Helsinki zwaar bew 16 Innsbruck zwaar bew 21 Istanbul onbewolkt 26 Klagenfurt zwaar bew. 23 Kopenhagen licht bew 21 Las Palmas onbewolkt 22 Lissabon onbewolkt 21 Locamo half bew 19 Londen half bew. 20 Luxemburg onweer 19 Madrid half bew. 24 Malaga onbewolkt 27 Mallocca onbewolkt 23 Malta onbewolkt 26 Moskou zwaar bew 15 Munchen zwaar bew. 21 Nice zwaar bew. 19 Oslo onbewolkt 23 Parijs zwaar bew. 18 Praag zwaar bew 18 Rome regen 22 Stockholm licht bew 18 Warschau zwaar bew 15 Wenen licht béfo. 20 Zurich onweer 17 Tunis half bew 24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 5