Rode Kruis wil sullig imago kwijt Rabin, realistisch man van het midden Krokodilletranen in Zeeuwse staten Ritzen overweegt einde verbintenis bv ov-studentenkaart opinie en achtergrond Slagvaardig beleid als nieuw sleutelwoord SPAAR DE HEINEKEN STERDOPPEN EN WIN 'N POCKET-TV. DONDERDAG 25 JUNI 1992 door Rob Hirdes Knarsetandend en met ver wrongen gezichten heeft de top van het Nederlandse Rode Kruis zich de laatste maanden de kritiek op het reilen en zeilen laten welgevallen. Binnen de vaderlandse organisaties, die zich bewegen op het gebied van de internationale hulpverle ning, werd het afgeschilderd als de kampioen in het verschaffen van onduidelijke informatie. En als het sulletje van de hoog ste klas, waar het gaat om slagvaardigheid. Die aantijgingen waren niet he lemaal ten onrechte, want het vanouds als onkreukbaar en on partijdig bekend staande Rode Kruis was bezig de aansluiting op de veranderende samenle ving kwijt te raken. Dat was tij dens een kritische zelfbeschou wing overigens al ontdekt voor dat iedereen zo'n beetje over het Rode Kruis heen begon te rollen. En terwijl achter de schermen druk werd gesleuteld aan een nieuw elan, moest de organisatie naar buiten toe steeds opnieuw in het stof bijten. In de publieke opinie werd als lichtend voor beeld telkens Artsen zonder Grenzen naar voren geschoven. De sinds april in functie zijnde algemeen directeur dr. W. H. Cense heeft zich van meet af aan zitten verbijten. „Maar we kon den om verschillende redenen op dat moment geen stelling te gen die kritiek nemen. In de eer ste plaats omdat die deels te recht was. Maar bovendien om dat de reorganisatieplannen nog angstvallig binnenskamers moesten worden gehouden. Als vereniging zijn we nu eenmaal bovenal verantwoording ver schuldigd aan de ledenvergade ring. Het zou van weinig respect en ontactvol optreden getuigen als we onze nieuwe aanpak op voorhand naar buiten zouden hebben gebracht zonder eerst onze achterban te hebben geïn formeerd". Onbehagen Eind jaren tachtig al werd de hand resoluut in eigen boezem gestoken. Dat werd ingegeven door het groeiende gevoel van onbehagen, dat de herkenbaar heid van het Rode Kruis tanen de was. Er werd, zoals dat gaat. een rapport opgesteld dat als naam 'Alert en Slagvaardig' meekreeg, met daarin een inven tarisatie van elementen die voor verbetering vatbaar zouden zijn. Als vertrekpunt werd gekozen de aansluiting op de hulpvraag, eisen en mentaliteit van anno 19nu. December 1990 werd de nota aangenomen en gevolgd door het rapport 'Alert en Slagvaardig; Hoe? Eén van de diep in eigen vlees snijdende conclusies is de inkrimping van het professionele kader op het hoofdbureau in Den Haag Cense is de laatste om te ontken nen, dat het Rode Kruis de laat ste jaren qua dadenkracht heeft ingeboet. „De organisatie is van oorsprong bedoeld als een hulp verlenende instelling voor oor logsslachtoffers en bij rampen bestrijding. Die structuur van weleer is naar hedendaagse acti viteiten gemeten een blokkeren de factor. Door de uitbreiding van het werkterrein zag je ook een toenemende specialisatie, die tot een zekere verkokering heeft geleid. Een dergelijke ont wikkeling wil een slagvaardig beleid nog wel eens in de weg staan". Komeet De algemeen directeur van het Rode Kruis voelt zich flink op de tenen getrapt wanneer zijn orga nisatie met die van Artsen zon der Grenzen wordt vergeleken. Die laatste is in korte tijd qua naamsbekendheid als een ko meet omhoog geschoten. En ook als het gaat om de waardering scoort de nog jonge organisatie uitzonderlijk hoog. „Maar dat is appels met peren vergelijken", reageert Cense. „Artsen zonder Grenzen be weegt zich maar op één terrein. Dat van medische noodhulp. Terwijl dat bij ons slechts één aspect vormt. Naast bijvoor beeld het welfarewerk, de tele fooncirkels, het Jeugd Rode Kruis en het sociaal vervoer". Cense negeert de snerende op merking van een reclamemaker, dat bij rampen eerst een voor lichter van Artsen zonder Gren zen in het Journaal komt mel den dat dezelfde avond nog een equipe vertrekt. En vervolgens weet een zegsman van het Rode Kruis te melden, dat over enkele dagen een vergadering wordt be legd om te bekijken wanneer de eerste zending naar het rampge bied wordt verstuurd. „Daarbij wordt dan gemakshal ve vergeten te zeggen, dat het Rode Kruis in het getroffen land de hulpverlening allang heeft opgepakt. En dat andere landen in zekere zin aanvullend te hulp schieten," reageert hij slechts in houdelijk. Overigens moet hij toegeven, dat Artsen zonder Grenzen op het gebied van de fondswerving stevig aan de weg heeft getim merd. „In de strijd om die ene geefgulden in Nederland doen ze het ronduit goed. Met het agres sieve beleid dat ze voeren om do nateurs aan zich te binden, heb ben ze ons beslist een lesje ge leerd. Daarom hebben we beslo ten in de toekomst ons ook wat indringender naar het publiek toe te presenteren". Artsen zonder Grenzen heeft in 1990 van elke ingezamelde gul den 37 cent gespendeerd om de naamsbekendheid te verhogen. Dat is uitzonderlijk veel, want het Rode Kruis geeft van diezelf de gulden 18 cent uit om zich te Het Rode Kruis is overal ter wereld werkzaam, zoals hier in het Kroatische Vukovar. Dolle vreudge onder aanhangers van de Arbeiderspartij na het behalen van een klinkende verkiezings overwinning in Israel. fotuReuter van onze correspondent in Israël Ad Bloemendaal }T"\e Arbeiderspartij onder J-Jde leiding van Jitschak Rabin', zo presenteerden de so cialisten zich de afgelopen we ken bij het Israëlische kiezers volk. Met grote nadruk. Voor al les moest de indruk worden weggenomen dat een stem op de Arbeiderspartij een stem zou zijn op een groep van idealen overlopende vredesduiven of, erger nog, op Shimon Peres. De hele campagne lang bleef de schijnwerper gericht op Rabin en dat heeft links voor het eerst sinds vele jaren een klinkende overwinning opgeleverd. De nummer één van de Arbei derspartij, 70 jaar geleden in Je ruzalem geboren, is geen ras-po liticus. Daarin verschilt hij van zijn eeuwige rivaal Shimon Pe res. Mensen die hem kennen zijn het er ook over eens dat Rabin minder intellectuele bagage met zich meedraagt en minder 'vak kennis' voor een ministerschap. Blauwe sterren, groene sterren. Van 25 mei tot 25 juli 1992 zijn alle flesjes Heine- ken Bier voorzien van gekleurde sterren onder de dop. De rode doppen zijn al geweest, de De spaarmogelijkheder: blauwe zijn nu 12 blauwe. kans op een van de 25 pocket-TV's 12 groene kans op een van de 25 pocket-TV's 12 rode 12 blauwe: kans op een van de 50 pocket-TV's 12 groene kans op een van de 50 pocket-TV's 12 blauwe 12 groene kans op een van de 50 pocket-TV's 12 rode 12 blau we 12 groene kans op een van de 275 pocket-TV's aan de beurt en daarna de groene. Hoe meer kleuren u spaart, hoe meer kans u maakt U kunt al mee doen met 12 dop pen van 1 kleur In het staatje hiernaast ziet u wat er bij een bepaalde doppencombinatie te winnen valt. U mag zo vaak inzenden als u wilt. Kijk in het krat Heineken Bier. HEINEKEN. BIER ZOALS BIER BEDOELD IS. Maar hij compenseert die te kortkomingen door een realisti sche kijk op de Israëlische poli tiek. „Onze redding zal niet van links komen", voorspelde hij nog voor het begin van de verkiezings campagne. „Als we willen win nen, moeten we de rechtse kie zers als doelgroep kiezen". En dat is inderdaad de succesfor mule gebleken. Het kost Rabin persoonlijk niet veel moeite zijn standpunten uit te leggen aan mensen die ge woonlijk Likud stemmen. Zijn visie op het vredesproces bij voorbeeld is niet ingegeven door humanitaire, laat staan idealis tische motieven, maar door mili taire analyse. En dat is iets dat ook rechtse Israëli's weten te waarderen. Rabin is er niet op uit de Palestijnen, of de Arabie ren in het algemeen, een dienst te bewijzen. Dat hij niettemin streeft naar zelfbestuur voor de bezette gebieden en op de lan gere duur naar het opgeven van de Gazastrook en dichtbevolkte delen van de Westoever is een gevolg van zijn overtuiging dat Israël niet eeuwig twee miljoen Palestijnen onder de duim kan houden. Entebbe Rechts kan evenmin beweren dat Rabin een terughoudende politiek voert, als het gaat om de verdediging van Israël. Als pre mier gaf hij in de jaren zeventig zijn goedkeuring aan de gewaag de Operatie Entebbe, waarbij het leger een vliegtuiglading Is raëlische gijzelaars uit het Uganda van Idi Amin verloste. Hij kreeg daarvoor in de Knesset een pluim van de toenmalige op positieleider Menachem Begin. Onnodig te zeggen dat de Arbei derspartij in de televisiecam pagne de beelden van Begins toespraak gretig heeft gebruikt. Hetzelfde geldt voor opnamen uit de glorieuze Zesdaagse Oor log, waarbij Rabin, destijds staf chef. werd verheerlijkt als de be vrijder van Jeruzalem. Die beel den dienden niet om de leider van de Arbeiderspartij te laten zien als een oorlogsheld, maar als beschermheer van de stad waar hij is geboren en die hij heeft bevrijd. Israëliërs mogen van mening verschillen over de wenselijkheid van een territo riaal compromis, over het be houd van Jeruzalem als eeuwige onverdeelde hoofdstad is ieder een het roerend eens. In de campagne is ook keer op keer herhaald dat Rabin de man was die als minister van defensie het Israëlische leger terughaal de uit het Libanese moeras, na dat het daar door toedoen van Likud in verzeild was geraakt. Het is waar dat de Arbeiderspar tij als partner in een regering van nationale eenheid die terug trekking tot stand bracht on danks verzet van Likud. Maar het is ook waar dat Rabin zich in het begin van de Libanese veld tocht bepaald niet verzette. Toen Sharon eind 1982 Bayrut met artilleriegranaten liet bom barderen, riep hij op tot een agressiever vorm van beleg. Rabin was minister van defen sie, toen in december 1987 in de bezette gebieden de Palestijnse opstand uitbrak. Aanvankelijk dacht hij dacht het ging om een gewelddadig incident en hij wei gerde een bezoek aan de Ver enigde Staten af te breken. Pas tien dagen later keerde hij terug en daarna begon hij een beleid dat de duiven in zijn partij in ernstige gewetensnood bracht. Het was Rabin die voorstelde de benen te breken van Palestijnse stenengooiers, en televisiebeel den maakten al snel duidelijk dat het leger zich die woorden ter harte nam. Amerika-deskundige Rabin is vijfjaar Israëls ambas sadeur in Washington geweest en die periode was goed aan hem besteed. Hij beschouwt zich sindsdien als een Amerika-des kundige bij uitstek, wat niet ge zegd kan worden van de huidige premier, Jitschak Shamir. Ra bin is een bewonderaar van de Kissingers Realpolitik. Als hij in Washington was, verzuimde hij niet een bezoek te brengen aan een van Kissingers assistenten van destijds, nu nationaal veilig heidsadviseur Brent Scowcroft, Zijn goede Amerikaanse con necties zal Rabin in de komende maanden nodig hebben als hij gaat proberen de tien miljard dollar kredietgaranties los te krijgen, die president Bush eer der dit jaar heeft geweigerd als straf voor het nederzettingenbe- leid van Likud. De overwinning van gisteren moet voor Rabin persoonlijk veel betekenen. Niet alleen om dat hij heeft aangetoond electo raal gezien een betere keus te zijn dan zijn grote rivaal en eeu wige verliezer Shimon Peres, maar ook als wraak voor zijn ge dwongen aftreden in 1977. Toen kwam er een plotseling einde aan een driejarig premierschap, na onthullingen over een illegale buitenlandse bankrekening van zijn vrouw. profileren. Voorlichtster Ina van Wijngaarden van Artsen zonder Grenzen; „Dat was een eenma lige beslissing. We zitten nu op 17 cent. Maar het heeft ons des tijds in de sfeer van donateurs geen windeieren gelegd. Van 100.000 donateurs zijn we sinds dien gestegen tot zo'n 350.000". door onze verslaggever Henk Postma S heli-topman Wagner voerde vanuit zijn Wassenaarse villa een 'klankbordgroep' van wijze mannen aan. Tachtig Zeeuwen werden uitverkoren om bij de open haard plaats te nemen. En tenslotte was er in spraak in de regio's. Want het was ook nu weer de 'gewone man' die het 'maatschappelijk draagvlak' moest leveren. Zee land was aan zet. Dit gewest zou voortaan als een 'kwaliteitspro vincie' van zich doen spreken. Er werd een sprankelende toe komstvisie op papier gezet. In middels is die nalatenschap van het vorige, zo ongelukkig ge strande bestuurscollege, volle dig uit het zicht verdwenen. Sinds het aantreden van het nieuwe college van gedeputeer de staten, ruim een jaar geleden, is niets meer vernomen van de dertien ambtelijke taakgroepen, die evenzovele tot de verbeel ding sprekende projecten han den en voeten hadden moeten geven. Zonder dat er in de staten veel woorden aan zijn vuil ge maakt is de toekomstvisie Zee land aan zet ten grave gedragen. En het geld dat de politiek er voor heeft opgehaald? Wat is er met dat budget van 2 miljoen gulden per jaar gebeurd, waar voor iedere Zeeuwse autobezit ter jaarlijks een paar tientjes méér motorrijtuigenbelasting betaalt? „Ja dat geld is weg", meldt de gedeputeerde voor fi nanciën, D. Bruinooge, laco niek. Afgelopen dinsdag besloot het dagelijks provinciebestuur de laatste 8,5 ton van het Zee land aan zet-budget op te ma ken. Milieu-gedeputeerde A. Dek mag het uitgeven. Hij heeft het geld dringend nodig, wil hij het milieubeleidsplan Kerend Tij nog een beetje redelijk kun nen uitvoeren. Spijtig, maar de financiële situatie van de pro vincie is nu eenmaal 'redelijk nij pend', zoals Bruinooge dat for muleert. Gehandicaptensport Het is altijd de bedoeling ge weest dat de helft van die 2 mil joen guldens motorrijtuigenbe lasting in het provinciaal milieu beleid zou worden gestoken. Maar nu gaat vrijwel dat hele budget daar aan op. Er is maar één ander project uit de toe komstvisie, dat substantieel meeprofiteert; het Nationaal Centrum voor Gehandicapten sport annex Zeeuws Sportcen trum dat, als alles meezit, aan het Veerse meer verrijst. De WD-statenfractie heeft zich destijds, als één van de weini gen, fel tegen de verhoging van de motorrijtuigenbelasting ver zet. Wat vindt de leider van deze statenfractie, G. van Zwieten, van deze verdwijntruc? „De kie zers", zegt hij onomwonden, „zijn bedot. De kiezers is een mooi verhaal voorgehouden. En het geld is vervolgens aan an dere dingen besteed. Bij die be lastingverhoging, twee jaar gele den, hebben we met z'n allen krokodilletranen zitten huilen." „Ho, ho", zegt gedeputeerdJ Bruinooge. „Zo is het. nu ooki weer niet. De prioriteiten vani Zeeland aan zet zijn nog onver] kort van kracht, We kunnen dij doelstellingen gewoon blijveni nastreven, ook zonder dat daan speciaal geld voor is. Het zal! moeten gebeuren binnen het bel staand beleid." Het is gedeelte lijk waar. Een aantal projecten] uit de toekomstvisie is nog volopi in beeld. Ze zijn gewoon onden deel geworden van 'bestaand be leid'. Neem bijvoorbeeld project! 13; 'Ontwikkeling Euregio als] kader voor ontwikkeling van so-i ciaal-economische mogelijkhe^ den'. Of project 9: 'Uitbreiding van fietspaden'. Wordt aan ge werkt. En dat geldt ook nog! steeds voor project 7: 'Aanleg vaste verbinding over of onder' de Westerschelde'. Maar dat zijn nu juist allemaal projecten die ook zonder toe komstvisie op de rails zouden zijn gezet. Er is ook nog steeds sprake van de 'vormgeving van de Zeeland-boulevard' (project 8). Maar de ambities om hiervan 'een parelsnoer van kwaliteit' te maken, zijn inmiddels drastisch ingetoomd. Zo is er geen geld voor één van de belangrijkste onderdelen; de herinrichting van de Veersegatdam. En de rest van de projecten? Wat is er ge beurd met project 3; 'Verwezen lijken bedrijfsterrein voor tech nologisch hoog ontwikkelde in dustrie en zakelijke dienstverle- ninging'? Komt niet meer op de lijstjes voor. Van de projecten 1 ('Tegengaan vertrek jongeren uit Zeeland') en 2 ('Bevorderen vestiging oude ren') wordt niets meer verno men. Grootse plannen om het 'I- mago van Zeeland' te versterken (nummer 12) zijn drastisch ge kortwiekt. En project 4 ('Oprich ting museum voor hedendaagse kunst')? Vergeet het maar. Cul tuur-gedeputeerde G. de Vries- Hommes heeft niet eens geld om de kwaliteit van het Zeeuws mu seum voor 'oude kunst' te hand haven. En ze zal nog alle zeilen moeten bijzetten om haar kun stenplan 'Met cultuur in zee' (waarin het in feite louter om herverdeling van cultuur-geld gaat) boven water te houden. Weinig evenwicht Nee, voor zover Zeeland aan zet nog ongemerkt voortleeft, zit er weinig evenwicht meer in. En om dat evenwicht was het de geestelijk vader van de toe komstvisie, oud-gedeputeerde J. Ventevogel, nu juist be gonnen. Maar ja, kon hij weten dat er sinds zijn vertrek ten pro vinciehuize meer geld moet wor den bezuinigd, dan er kan wor den uitgegeven. Het nieuwe col lege heeft in één jaar tijd al bijna 6 miljoen gulden uit de jaarbud getten weggesneden. En nog is er geen geld om nieuwe jaarlijks terugkomende verplichtingen' aan te gaan. Daarom wacht al-' weer een nieuwe bezuinigins- operatie van 'een aantal miljoe nen'. De huidige gedeputeerden- hebben dringend tien miljoen gulden nodig, willen ze hun meest urgente plannen realise ren. Dat geld is er niet. „Klopt", zegt de huidige gedeputeerde voor financiën, Bruinooge. Zit hij nu in zak en as? „Och", zegt hij, „we kunnen niet veel honore ren. Maar je kunt nu ook weer niet zeggen dat daardoor ver schrikkelijke dingen zijn ge beurd." De bv ov-studentenkaart heeft in de startfase een be langrijke rol gespeeld. De vraag is, of de bv wel blijvend nodig is voor de verzorging van die kaart. Dit najaar wordt de nif twee jaar bestaande kaart geë valueerd, zo zei minister Ritzen woensdag in de Tweede Kamer. Tijdens een mondeling overleg in de Tweede Kamer bleek spra ke van nogal wat wrevel over het klantonvriendelijke gedrag van de bv ov-studentenkaart. Bo vendien vonden de kamerleden dat de overheid wel veel macht uit handen heeft gegeven toen ze voor deze halfgeprivatiseerde constructie koos. Minister en parlement hebben weinig mogelijkheden de direc tie van de bv tot de orde te roe pen. De overheid is immers maar een van de drie aandeelhouders, naast de NS en de overige ver voersbedrijven. Ritzen beantwoordde die kritiek door erop te wijzen, dat het pro ject toch dit najaar geevalueerd wordt. Daarbij komt het func tioneren van de bv vanzelf ter sprake. „De bv heeft in de ini tiële fase een belangrijke rol ge speeld", zei Ritzen. Of ze in de toekomst nodig blijft, is nog he lemaal niet zeker. Ook de studentenvakbond LSVb heeft al eens geopperd de kaart maar liever bij de Informa tiseringsbank onder te brengen. Bij de klachtenlijn van de vak bond kwamen ook opvallend veel klachten binnen over het klantonvriendelijke gedrag van de bv. De Informatiseringsbank regelt toch al alle andere aspec ten-van studiefinanciering, dus het ligt voor de hand de ov-kaart ook maar in haar handen te ge ven, zo vindt de LSVb. Aanleiding van het overleg in de Kamer was het jaarverslag van de Nationale Ombudsman,, waarin forse kritiek stond over het optreden van de bv. Het mi nisterie van onderwijs was het enige waarover het aantal klach ten in 1991 was toegenomen en een groot deel van die toename kwam voor rekening van de bv, De Ombudsman schrijft in zijn verslag dat de Informatiserings bank tegenwoordig zo soepel en snel op klachten reageert, in te genstelling tot de houding van de bv. Die reageert opvallend af wijzend op klachten van studen ten en zelfs de rapporten van de Ombudsman worden gene geerd. Onderwijs betaalt elk jaar 6 mil joen aan de bv ov-kaart voor haar uitvoerend werk, inclusief de produktie van de kaarten, terwijl de vervoersbedrijven 12 miljoen bijdragen. In de voorbereidende fase van invoering van de studenten kaart is besloten het pfoject in handen te geven van een bv, toen nog onder leiding van Pim Fortuin. De invoering heeft heel wat voeten in de aarde gehad en is verschillende keren uitge steld. De kaart bleek echter een onverwacht succes: de studen ten zijn er over het algemeen erg blij mee en bij de uitvoering gaat er in verhouding weinig mis. Directeur Abbenhuis van de bv liet na afloop dan ook weten dat hij niet bang is voor een nega tieve evaluatie. „Iedereen had het gevoel dat het met die kaart nooit wat zou worden. Maar wij zijn erin geslaagd de invoering van zo'n kaart voor 600.000 stu denten betrekkelijk geruisloos te laten verlopen. Een andere or-.4 ganisatie zie ik dat niet zo gauw doen." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 4