Harder drugsbeleid Rotterdam Kamer: hardere aanpak computercriminaliteit PZC PZC Bestand in Zuid-Ossetië Zware regenval teistert zuiden van Frankrijk "IS EST NOU WEST OF IS WEST NOU OU EST?" PARIS PARIS EST OU EST binnen- en buitenland unkieproject Perron 0 bij station wordt verplaatst Ziektepremie Advies: volgend jaar iverkloosheids premie van 1,7 naar 2,6 Nieuwe opperbevelhebber Navo Arabieren Zeeland en Vlaanderen op zoek naar elkaar VN-konvooi in Sarajevo DONDERDAG 25 JUNI 1992 OTTERDAM/DEN HAAG p" JPD/ANP) Rotterdam gaat aar drugsbeleid aanscherpen, «ij 'ethouder Henderson (drugs- as eleid) heeft gisteren aangekon- jd in de toekomst harder te "lujullen optreden tegen verslaaf- en. die buiten de gedoogzone et zogeheten Perron O bij het lentraal Station drugs ge- ruiken. „Openbaar gebruik uilen we nergens meer toe- tf)S laan." zegt Henderson, die zo oopt de 'aanzuigende' werking en an het Centraal Station op an- ind ere de,en van Nederland tegen Cijegaan. )e Rotterdamse politie juicht en hardere aanpak van het rugsprobleem bij het station ,Maar dan moet ik wel meer nensen tot mijn beschikking nni ebben. Als je er maar één poli- 1 1 leman op af kan sturen, kun je ldj et wel schudden. Perron O 1| ioet bovendien een plek zijn jel oor randgroepen, niet voor e irugsdealers," zegt adjudant P. 6(( hjkstra. sectorchef Central Sta- 20 ton. De verhuizing van de opvang He; oor drugsverslaafden Perron n* 'ul naar de westzijde van het Centraal Station kan overigens oorgaan. De Raad van State eeft vanochtend het verzoek an onder meer het Groothan- elsgebouw, die om schorsing gevraagd van de bouwver- Gunning voor Perron Nul, afge lezen. De klagers gaan nu bekij- en of een bodemprocedure te len de afgifte van de vergunning loor de gemeenteraad zal wor- len doorgezet. herplaatsing 34, let junkieproject Perron 0 bij iet Rotterdamse Centraal Sta fion wordt verplaatst. Dat kan de Raad van State woensdag Ibffcezwaren van bedrijven uit de ;ye murt naast zich neer heeft ge en ;gd. ■ks Wethouder Henderson is geluk- ig met de uitspraak van de laad van State. Hij verwacht lat de verplaatsing van de por- pkabin waarin Perron O is ge- itigd binnen drie weken een lit zal zijn. Op de nieuwe plaats, iak achter een politiepostje ordt het probleem veel be- 0D. eersbaarder. verwacht hij. et aan de westkant van het CS ivestigde Groothandelsge- ■03|iouw en een restaurant daar ;en. ladden bezwaar gemaakt tegen verplaatsing die al langer oor de gemeente werd beoogd. Op de huidige plaats is er weinig controle mogelijk. Taxichauf feurs hadden regelmatig hun on genoegen laten blijken over de aanwezigheid van de verslaaf den. Perron O heeft de laatste tijd te maken met een groeiend aantal junkies. Op zich is het aantal he- rolneverslaafden in de Maasstad al enige jaren stabiel en wordt al leen hun gemiddelde leeftijd wat De Georgische leider Sje vardnadze, omringd door gewapende lijfwachten, op weg naar de ontmoeting met Boris Jeltsin. foto EPA DAGOMYS/TBILISI (AP) - De Georgische leider Edoeard Sje- vardnadze en de Russische president Boris Jeltsin hebben een akkoord bereikt over het instellen van een staakt-het-vuren in de regio Zuid-Ossetië. Het bestand moet op 28 juni ingaan. Na het overleg in de badplaats Dagomys aan de Zwarte Zee zei Jeltsin dat er zowel Russische als Georgische strijdkrachten in Zuid-Ossetie gestationeerd blijven om op de naleving van het bestand toe te zien en om als buffer op te treden tussen de strij dende partijen. In Zuid-Ossetië, dat in Georgië ligt. wordt ge vochten tussen de naar afscheiding strevende Ossetiërs en Geor gische militanten. De Zuid-Ossetiërs willen dat hun regio zich aansluit bij Noord-Ossetië, dat tot Rusland behoort. Jeltsin noemde het beraad „de eerste goede stap op weg naar een oplos sing voor het probleem". hoger. De toename van verslaaf den rond Perron 0 komt voor het grootste deel van buiten de stad en wordt mede ingegeven door het gevoerde beleid tegen dea lers. „Er mocht tot nu toe wat meer dan in de rest van de we reld eromheen", aldus Hender son. Steviger aanpak van de handelaren maakt de situatie volgens Henderson en dominee Visser, initiatiefnemer van Per ron O. beheersbaarder. slot van pagina 1 mentsherstel bij de verzekeraars nodig is. Hij heeft daarvoor ze ven procent genoemd. Indien de zeven procent van de financiële ruimte voor premie daling wordt afgetrokken blijft er één (verzekeraars) tot 8 (Si mons) procent over. De Reken kamer gaat niet in op de vraag wie er gelijk heeft. Op basis van de nu beschikbare gegevens moeten Simons en de verzeke raars dat onderling gaan uit vechten. De Rekenkamer achterhaalde dat de particuliere verzekeraars in 1988 een negatief resultaat hebben geboekt van 6,5 procent. In 1989 en 1990 is enig rende mentsherstel opgetreden maar in 1991 is opnieuw een negatief resultaat geboekt. Het onderzoek van de Rekenka mer is een vervolg op eerder speurwerk van de bureaus Be renschot en Moret. Ook zij kwa men tot de conclusie dat er nau welijks ruimte is voor een pre miedaling. Berenschot en Moret werden aan het werk gezet nadat Si mons en de verzekeraars ruzie kregen over mogelijke premie dalingen. Simons meende dat zeer forse premiedalingen moge lijk waren. PARIJS (AFP/DPA) - De Franse Middellandse Zee-kust is woensdag voor de tweede achtereenvolgende dag ge troffen door zware regenval. Er viel een dode en in het centrum van Marseille kwam het verkeer door over stromingen tot stilstand. De overstelpende regenval die ruim vier uur neerdaalde vormde in verscheidene streken woeste waterstromen. In Palaja in het zuiden overleed een man wiens auto door het water werd meegesleurd aan een hartaanval. In de zelfde plaats wist een jongen zich alleen te redden door in een boom te klimmen waaruit hij later door de brand weer werd gered, en moesten 20 gezinnen uit hun wonin gen worden geevacueerd. In de grote steden leidde de regen tot chaos. Verschei dene automobilisten in Nice op de beroemde „Boule vard des Anglais" moesten hun wagen in de steek laten om het vege lijf te redden. In Marseille, waar de overlast tot kilometers file leidde, werd de tunnel onder de oude haven gesloten. Café-terrassen kwamen onder water te staan en mensen waadden blootvoets door de stroom. Al dinsdag zorgde een hevig noodweer bij Carcassone in het zuidoosten tot grote overstromingen. Woningen kwamen onder water te staan en diverse gezinnen moes ten worden geëvacueerd. ZOETERMEER (ANP) - De pre mie voor de werkloosheidsver- Kkering gaat omhoog van 1,7 procent dit jaar naar 2,6 procent folgend jaar. De premie voor de AAW stijgt van 2,75 naar 2,8 pro cent en de WAO-premie daalt ran 12 procent in de tweede helft van dit jaar naar 11,4 pro cent volgend jaar bij een pre- mievrije voet van 102 gulden per dag. De besturen van de di- Terse fondsen hebben woens dag besloten om dit te advise ren aan staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken). Daarbij is ervan uitgegaan dat vermogensoverschot van iet werkloosheidsfonds, dat Önd dit jaar naar verwachting 410 miljoen gulden zal bedragen. twee jaar wordt weggewerkt. Bij de vaststelling van de arbeid songeschiktheidspremies is er van uitgegaan dat de vermogen stekorten van 700 miljoen (AAW) en 100 miljoen (WAO) in twee jaar worden weggewerkt. Bovendien is uitgegaan van on gewijzigd beleid. Met wetsvoor stellen over diverse maatrege len. die nog door het parlement aanvaard moeten worden, is dus geen rekening gehouden. Het Algemeen Werkloosheids fonds gaat af op cijfers van het Centraal Planbureau. Er wordt een toename verwacht van de ontslagwerkloosheid. De arbeid songeschiktheidsfondsen AOF (WAO) en AAF (AAW) gaan er van uit dat het aantal uitkerin gen volgend jaar minder scherp zal stijgen dan tot dusver: van 922.700 uitkeringen eind dit jaar naar 940.400 uitkeringen eind volgend jaar. Calvin (1) feliciteert Shalikashvili met zijn benoeming. foto E van onze correspondent CASTEAU - Als het nodig is, kunnen Navo- troepen snel in actie komen in Bosnië-Herce- govina, of dat nu om humanitair optreden gaat of een militair ingrijpen. „En als dat ons gevraagd wordt, gaan we er met open ogen heen, in de wetenschap dat wellicht meer van ons kan worden gevraagd", zo zei woensdag de nieuwe opperbevelhebber van de Navo- troepen in Europa, de Amerikaanse generaal John Shalikashvili. Volgens Shalikashvili wordt het optreden bij regionale conflicten buiten het traditionele Navo-gebied, zoals in Joegoslavië, „de grootste uitdaging voor de Navo. Europa is nog steeds niet één en vrij, en bovendien onveilig voor on ze kinderen". Begin juni verklaarde het bond genootschap zich bereid om op verzoek van de VN of de Conferentie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa op te treden als regio nale vredestichter. Vier-sterrengeneraal Shalikashvili (56) nam woensdag in een korte plechtigheid op het mi litaire Navo-hoofdkwartier SHAPE in Cas- teau, bij het Belgische Bergen, het bevel over de Navo-strijdkrachten in Europa over van zijn 65-jarige landgenoot John Galvin. die met pen sioen gaat. De in Warschau geboren Ameri kaan van Pools-Georgische afkomst wordt te gelijk bevelhebber van alle Amerikaanse troe pen in Europa. Gratis voor ANWB-leden: een overzichtelijke ANWB-route- kaart die u zonder omwegen naar uw vakantiebestemming leidt. Haal 'meven op bij uw ANWB-kantoor. Doen. Dat scheelt straks uren DE ANWB HELPT U ALS GEEN ANDER. ANWB DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer kan zich in grote lijnen vinden in het wetsvoor stel van minister Hirsch Ballin (justitie) om de oprukkende computercriminaliteit strenger aan te pakken. Een kamermeer derheid vindt wel dal particulieren en be drijven zelf ook een taak hebben om hun computersystemen te beveiligen, zo bleek woensdag in het debat met de bewindsman. Het wetsvoorstel regelt onder meer het strafbaar stellen van het binnendringen in beveiligde computerbestanden en het toe kennen van de bevoegdheid aan de politie om data- en telefax-verbindingen af te tap pen. De Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) verwacht dat het aantal misdrijven met computers de komende tien jaar zeer fors zal toenemen. Door de opkomst van te leshopping en thuisbankierene misdaad per computer een groeimarkt geworden, zo heeft de CRI onlangs vastgesteld. Ook de ge bruikersvriendelijkheid van de personal computer speelt daarbij een rol. Met het wetsvoorstel van Hirsch Ballin kan ook het verspreiden van zogeheten compu tervirussen strenger worden aangepakt. Volgens de jongste CRI-gegevens zouden er inmiddels 1 300 computervirussen in om loop zijn. Dat waren er vijfjaar geleden nog maar 80 In de computersector bestaat de vrees dat dat het aantal virussen tegen het eind van 1992 zal uitkomen op 5.000 slot van pagina 1 erkenning van de PLO en geen naleving van het internationale recht. Stabiel Rabin heeft aangekondigd dat hij een stabiele en zo breed mo gelijke regering wil gaan vor men. „Alle partijen die zich kun nen schikken naar ons rege ringsprogramma. zijn welkom." zei hij woensdag op een perscon ferentie in Tel Aviv. waarmee hij de deur zelfs voor de Likud open hield. Rabin maakte duidelijk dat hij geen zin heeft in een kabi net waarin hij geheel afhankelijk is van de linkse Meretz-combi- natie en de duiven binnen zijn ei gen partij. Hij wil zijn regering voor 1 augustus rond hebben. De officieuze uitslag van de ver kiezingen, de stemmen van sol daten in de bezette gebieden zijn er nog niet in verwerkt, luidt als volgt: de Arbeiderspartij kreeg 34,8 procent van de stemmen, de Likud bleef op 24,9 procent ste ken. De Meretz-partij, waarmee de Arbeiderspartij vrijwel zeker in de regering stapt, kreeg 9,2 procent. Opkoopregeling varkens wegens uitbreken pest DEN HAAG (ANP) - Het minis terie van landbouw stelt een op koopregeling in voor varkens in het varkenspest-gebied rond het Zuidhollandse Nieuwerbrug. Vanuit dat gebied is vervoer van varkens al sinds begin mei ver boden in verband met de ziekte. Daardoor zijn de circa honderd varkensbedrijven momenteel overvol. Terwijl in grote delen van Europa de regionalise ring meer een vloek is dan een zegen, neemt de grensoverschrijdende samenwerking tussen Zee land en de Belgische provincies Oost-en West- Vlaanderen vastere vorm aan. Tegen alle verdruk king in, kan eraan worden toegevoegd, want over en weer zijn er nogal wat verwijten. Het ontbreekt echter niet aan de wil samen verder te gaan. Opgeschrikt door de kritiek van de Zeeuwse staten op het weinig democratisch functioneren van de Euregio Scheldemond hebben de drie partners plan nen ontvouwd om het samenwerkingsverband een formele status te geven. Begin volgend jaar moet een Euregioraad geïnstalleerd zijn. waarin vertegenwoordigers van de drie provincies en van de gemeenten in het gebied en wellicht ook het bedrijfsleven zitting hebben. Geen oncontroleerbare on deronsjes meer van een handjevol stuurgroepleden, zoals tot nu toe het geval was, maar een volwassen (Eu(regioraad, die borg staat voor het democratische gehalte van de besluitvor ming. Eindelijk een zinvol voorstel, dat de verantwoordelijk heden daar legt, waar ze thuishoren: bij een volgens demo cratische spelregels gecontroleerd bestuur. Het ontbreken van dat laatste was, zo bleek een maand geleden, een doorn in het oog van de Zeeuwse staten. Een stuurgroep - dat wil zeggen een enkele dagelijks bestuur der van elk van de drie provincies en een handjevol ambtena ren - maakte in feite de dienst uit. Officieel in een adviserende rol aan de drie provinciebesturen, maar in werkelijkheid vooral optredend als een zelfstandig beslissende eenheid. Gevolg: haastige besluiten (om zo snel mogelijk EG-geld bin nen te halen), die niet op democratische wijze werden ge toetst. Voor Zeeland kwam daar nog bovenop, dat de Vla mingen alles inpikten: de projecten gingen naar hen, het sa- menwerkingsbureau kwam onder de vleugels van het Oost- vlaamse provinciebestuur in Gent en de communicatie reik te nauwelijks tot aan de Schelde. Dat alles stak de staten van Zeeland en dat verweten zij de verantwoordelijk gedeputeer de L. Nederhoed-Zijlstra. Een maand later en één vergade ring van de stuurgroep verder kan geconcludeerd worden dat de drie provinciebesturen zich de kritiek hebben aangetrok ken. Geen ogenblik te vroeg, want de dreiging van de Zeeuw se staten hun financiële bijdrage voor de Euregio-projecten te bevriezen vormde een reëel gevaar voor het voortbestaan van de grensoverschrijdende samenwerking. De Hulster burgemeester Kessen zat er eind vorige week nog niet zo ver naast, toen hij het had over 'gestuntel van verantwoordelijke bestuurders.' Met name van de stuur groep is weinig daadkracht uitgegaan. In dit opzicht is het veelbetekenend dat de Vlamingen de besprekingen over de vorming van een Euregioraad niet alleen over de vakanties heen willen tillen, maar ook op een hoger niveau willen voe ren. Zij denken aan het vroege najaar, als de nieuwe commis saris der koningin in Zeeland in functie is. De goede verstaan der kan er uit opmaken, dat de Vlamingen weinig vertrouwen hebben in de huidige Zeeuwse vertegenwoordiger in de stuurgroep, gedeputeerde Nederhoed. De nieuwe opzet voor de Euregio Scheldemond vraagt overigens meer: zeker geldt ook dat bestuurders er alles aan gelegen moet zijn een breed maatschappelijk draagvlak te vinden voor hun ideeën en plannen. Tot nu toe wisten zelfs de staten van Zeeland nau welijks meer over de grensoverschrijdende samenwerking dan wat ze erover in de krant lazen. Om dan maar te zwijgen over de burgers in de drie provincies, voor wie de Euregio op zijn best een ver-van-mijn-bed show voor gepassioneerde po litici is. Daarin verandering brengen is een van de eerste op drachten aan de te vormen Euregioraad. Een dergelijk or gaan kan slechts gaan leven onder de burgers als het in alle openheid naar buiten treedt en duidelijk kan maken, dat het Vlaams-Zeeuwse gebied tussen Randstad en Pas de Calais voordelen heeft van de onderlinge samenwerking. Dim SARAJEVO (AP) - Na een nacht van beschietingen en gevechten in de Bosnische hoofdstad is woensdag een konvooi hulp goederen van de Verenigde Na ties in Sarajevo aangekomen. Het konvooi van 28 vrachtwa gens en acht kleinere voertuigen deed bijna 30 uur over de reis vanuit Belgrado, voornamelijk omdat was gekozen voor moei lijk begaanbare bergwegen ten einde controleposten van Servi sche milities op hoofdwegen te vermijden. Servische milities die posities bemannen in de heuvels rond de stad, bestookten Sarajevo in de nacht van dinsdag op woensdag opnieuw met artilleriegeschut en tanks. In en rond de omsin gelde wijk Dobrinja. bij het vliegveld, werd opnieuw hevig gevochten. De Kroatische radio meldde woensdag dat twee Servische tanks op burgerdoelen in Do brinja hadden geschoten. In de wijk zijn al enkele weken onge veer 30.000 mensen, die drin gend behoefte hebben aan voed sel en medicijnen, van de buiten wereld afgesneden. Het kabinet en een kamermeerderheid zijn het eens dat wettelijk moet worden voorko men dat persoonlijke en commerciële belan gen worden geschaad. Het CDA prijst het besluit van Hirsch Ballin en zijn collega Dales (binnenlandse zaken) om het aantal zogeheten pilot-teams dat computercriminaliteit bestrijdt, in 1993 uit te breiden van drie naar vijf. De vijf teams moeten in de toekomst een landelijk dek kend netwerk vormen. De huidige drie pilot -teams hebben sinds de oprichting ander half jaar geleden, de kennisachterstand bij de politie op het terein van bestrijding van misbruik van informatietechnologie weg kunnen werken. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar, A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel 01184-84000 Steunpunt Boekhandel Bikker. Walstraat 94. Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000. Goes Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen- Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst Steenstraat 6. 4561 AS Hulst. Tel 01140-14058. Axel Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000; Redactiefax 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag, vanaf 19 00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten; maandag t/m vrijdagop de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 14 00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Tel. 01184-84000 Fax 01184-70100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 79.80, automatische afschnjvmg 79,30. franco per post 100.00; per maand 28,00. automatische afschrijving 27,50; laarabonnement 307,50, automatische afschrijving 307,00; jaarabonnement franco per post 390,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,45, zaterdag 1,85 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr. 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen, Advertentietarieven: 156 cent per mm, minimumprijs per advertentie 23,40; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 5.50 meer Volledige tarievert met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw) Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V Vlissingen -*•

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 3