Pas in de herfst overleg Euregio Afscheid directeur Zeeuwse Kruis Aanmelden bij jeugdhulp verstandig na 'weglopen' Boekje maakt archieven kerk Rilland toegankelijk berco provincie Ramingen willen wachten op nieuwe Zeeuwse commissaris Vlissinger koelt woede op ruiten sociale dienst Promotiecampagne Euregio van start Dag- en avondschool Z.-Vlaanderen raakt in moeilijke positie olies is nu afgeprijsd! Verbouwd 'lab' van IRS officieel geopend DONDERDAG 25 JUNI 1992 1 5 weigerde het gezelschap eensge zind een verslaggever van deze krant toe te laten. Volgens de Zeeuwse Euregio- ambtenaar W. de Meurichy voel de de vergadering zich 'overval len' door het verzoek om open- Een beeld van de drukbezochte receptie tijdens welke de heer P. P. J. den Boer (r) afscheid nam als directeur algemene zaken van Het Zeeuwse Kruis. foto Willem Mieras van onze verslaggever GOES - „Onvoorwaardelijk zette u zich in voor de organisatie. U streefde naar perfectie. En namens de provinciale vereniging Het Zeeuwse Kruis en de Stichting Kraamzorg vertolkte u in tal van instellingen en or ganisaties een ambassadeursrol." Lovende woorden woensdag van voorzitter A. Vogelaar van de provinciale vereniging Het Zeeuwse Kruis aan het adres van di recteur algemene zaken P. P. J. Den Boer (47). Den Boer die per 1 juli Het Zeeuwse Kruis verlaat, was gisteren in Goes het middel punt van een druk bezochte afscheidsreceptie. De scheidende directeur gaat de vereniging Kruiswerk Lek en Merwede in Gorinchem leiden. Den Boer was negen jaar direc teur bij de Zeeuwse kruisvereniging Zijn opvolger is drs F J J Hermans, die per 1 juli wordt be noemd tot algemeen directeur ad-interim. weglopers ligt min of meer vast. In de meeste gevallen wordt, als een wegloper bij een instelling voorjeugdhulp verlening aanklopt, bekeken of er openingen zijn om het conflict tussen ouders en kin deren meteen op te lossen. ..Het komt niet vaak voor dat we geen oplossing kunnen vinden. Meestal komen de partijen wel tot duidelijke af spraken waardoor ouders en kinderen het weer samen thuis gaan proberen. Als dat niet mogelijk is, zoeken wij een adres voor de jongere. Ou ders worden er dan in ieder ge val van op de hoogte gesteld dat hun kind veilig is onderge bracht." Volgens Jan de Rid der zijn de contacten met de politie zodanig dat het nooit kan voorkomen dat de politie zoekt naar een kind dat bij een instelling voor jeugdhulp verlening heeft aangeklopt. De twee Middelburgse jonge ren, die inmiddels terecht zijn, hadden echter niet bij zo'n instelling aan de bel ge trokken. Zij vonden zelf een verblijfplaats waardoor de ou ders niet automatisch een min of meer geruststellend te lefoontje konden krijgen. De oproepen met een foto in de krant hadden wel rendement. Eén van de jongeren belde meteen de politie om te mel den dat hem niets was overko men. De andere werd herhaal delijk in een bepaalde buurt gesignaleerd, zodat de politie gerichte pogingen kon doen om met haar in contact te ko men. ..Wij zijn ons er natuurlijk heel goed van bewust dat zo'n op roep de buitenwereld voor de jongere bedreigend maakt", zegt chef surveillancedienst, A. Pasveer, woordvoerder van de gemeentepolitie Middel burg. ..We zullen ook zeker niet in alle gevallen een derge lijke oproep plaatsen. Ook wij bekijken ieder geval zorgvul dig. Onze rayondienst. de wijkagenten, zijn gespeciali seerd in dit soort hulpverle ning en onderhouden nauwe contacten met instellingen als Jeugd en Gezin." Pasveer onderstreept dat in deze twee specifieke gevallen er redenen aanwezig leken om voor een snelle, publieke aan pak te kiezen. „Als kinderen geen contact opnemen met de politie of de instellingen, ho ren we het verhaal natuurlijk maar van één kant. In deze ge vallen is een zorgvuldige af weging gemaakt en is er voor publikatie gekozen". Opsporen Nu beide jongeren zijn gevon den, is hen de weg gewezen naar jeugdhulpverlening. Pasveer: „De oplossing van de problemen die de kinderen thuis hebben, bevindt zich na tuurlijk buiten de deskundig heid van de politie. Het is niet zo dat wij de kinderen auto matisch bij de ouders thuis af leveren. Dat geldt, denk ik. voor alle politiekorpsen. Wij sporen ze op, meer niet, Jeugdhulpverlening gaat er in de regel verder mee aan de slag. En dan gelden natuurlijk de normale procedures die die instellingen hanteren." Pasveer denkt dat een hoop ellende had kunnen worden voorkomen als de weglopers zich hadden gemeld. „Ieder een. ook - of misschien juist - jongeren, kan op de bescher ming van de politie rekenen. Wie denkt dat weglopers met een worden afgeleverd bij de voordeur die ze net achter zich hebben dichtgetrokken, heeft het mis. De politie is geen partij in zo'n conflict en wil het ook niet worden." Ad Tramper: „Een soort historisch voyeurisme." foto Willem Mieras van onze verslaggever MIDDELBURG - De Eure gio Scheldemond begint binnenkort met een promo tiecampagne. Komend na jaar moet het eerste num mer verschijnen van 'Bu ren', een tijdschrift dat men zal uitgeven in samenwer king met de Euregio Mid dengebied. Het is verder de bedoeling dat de voorlich ters van de drie samenwer kende provincies een Schel- demond-gids vervaardigen. Ook wordt binnenkort een informatiebrochure ver spreid. De stuurgroep Euregio, die als voorlopig bestuur fun geert. heeft dit gisteren in Middelburg besloten. De Oostvlaamse gedeputeerde P. Wille lichtte toe: „De Eu regio moet meer gaan leven We willen dat ook Jan met de Pet zich erin terugvindt." De stuurgroep kon zich ver der vinden in twee nieuwe projecten die de afgelopen maanden op de rails zijn ge zet. Het ene project behelst de bevordering van toerisme en recreatie in de grens streek Gedacht wordt aan het uitstippelen van routes voor fietsers, wandelaars, ruiters en kanovaarders, ge volgd door een promotie campagne. Ook wordt beke ken of het haalbaar is bezoe kerscentra of verblijfsvoor- zieningen van de grond te til len De financiering van dit project is nog niet helemaal rond. maar de grensgemeen ten in Zeeuwsch-Vlaanderen zouden hier enthousiast aan mee willen werken. De ge meenten aan de andere kant van de grens moeten nog warm worden gemaakt voor de ideeën. De provincie Zee land heeft de leiding van dit project in handen. Bij het tweede project gaat het om grensoverschrijden de arbeidsbemiddeling en om het opleiden van vracht wagenchauffeurs en horeca- personeel. De uitvoering is in handen van de Vlaamse Dienst voor Arbeidsbemid deling en de arbeidsbureaus in Zeeland m onze verslaggever [DDELBURG - Ook in Vlaan- tren bestaat de wil om de Eu- gio Scheldemond een stevig tstuurlijk, en vooral democra- sch fundament te geven. Maar is komende herfst kan met het etselvverk worden begonnen, e provincie Oost-Vlaanderen oemt het meer dan wenselijk it grondig overleg plaatsvindt n de kwestie te regelen, maar echt eraan dat daarbij dan wel e nieuwe commissaris der ko- ingin in Zeeland, drs W. van elder, van de partij is. Dat be kent dat pas eind september/ egin november vaart achter de iak kan worden gezet, at blijkt uit een pinnige brief, aarmee de Bestendige Deputa- t van Oost-Vlaanderen rea- >ert op de Zeeuwse roep om een jnocratischer besluitvor- ingsstructuur. De Vlamingen men. na alle kritiek uit het euwse, eerst wel eens weten aar ze nu eigenlijk met deze ovincie aan toe zijn. Ze wijzen fijntjes op dat Zeeland al op 3 iril van dit jaar de kans voorbij t gaan om spijkers met kop- in te slaan. Toen vond niet het lime overleg plaats, dat door ost-Vlaanderen gevraagd erd'. e Oostvlaamse gedeputeerde Wille gaf de brief woensdag- ihtend af tijdens een vergade- ng van de stuurgroep Euregio het provinciehuis te Middel- irg. Dit 'voorlopig' Euregio-be- uurtje (dat bestaat uit enkele deputeerden, wat ambtena- n en een burgemeester) hield 'deuren gisteren nog angstval- dicht. Hoewel de voorzitter, i Zeeuwse gedeputeerde L. Ne- irhoed-Zijlstra, tevoren grif er- inde dat er geen enkele reden as om besloten te vergaderen, 'oor 30 mille ereedschap in k»es gestolen OES - Bij een inbraak in een islagcontainer aan het Gelde- Dzepad in Goes is voor onge ler 30.000 gulden aan gereed- ihap meegenomen. De inbraak ide container, eigendom van m aannemingsbedrijf, werd ge- eegd in de nacht van dinsdag woensdag. De daders namen ider meer boren en zaagmachi- is mee. van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt MIDDELBURG - Jongeren die van huis weglopen, doen er verstandig aan in contact te treden met een instelling voor jeugdhulpverlening. Als dat niet noodzakelijk is, bijvoorbeeld omdat op een andere manier veilig onder dak is gevonden, is het zaak de politie daarvan op de hoogte te stellen. Op die ma nier kan worden voorkomen dat de hele samenleving deel genoot wordt van een con flict tussen ouders en kinde ren. Naar aanleiding van twee op sporingsverzoeken in deze krant, waarin de vermissing van twee Middelburgse jonge ren met naam en foto werd ge meld, is de vraag gerezen of een dergelijke publiekelijke aanpak wel past in een zorg vuldige procedure. Van beide kinderen was bekend dat ze met grote ruzie vertrokken waren. Weglopen is voor jon geren vaak het enige wapen in een conflict met de ouders. De vraag is of het gerechtvaar digd is de jongeren een deel van dat wapen uit de handen te slaan. Jan de Ridder, coördinator en praktijkbegeleider bij Jeugd en Gezin in Middelburg, vindt dat zoiets van geval tot geval moet worden bekeken. „Jon geren lopen echt niet zomaar weg. het is altijd een signaal dat er iets uit de hand loopt of dreigt uit de hand te gaan lo pen. Jeugdhulpverleningsin stellingen zullen daar dus al tijd heel zorgvuldig mee om gaan. met het belang van het kind voorop. Zonder overi gens het belang van de ouders uit het oog te verliezen." De nonnale procedure bij Advertentie VLISSINGEN - De Vlissingse politie heeft dinsdagmiddag een eind gemaakt aan de ver nielzucht van de 29-jarige Vlis singer G. N. F. Zijn onvrede over de behandeling door de so ciale dienst reageerde F. af op de ruiten van het gebouw aan de Dokter Gallandatstraat. Met gebroken trottoirtegels heid. lag de kwestie 'gevoelig' en wilde men zich liever niet in de kijker plaatsen met een vergade ring die naar verwachting 'nogal rommelig' zou verlopen. Eerst na afloop werden mededelingen gedaan. Men verzekerde dat de gooide hij 22 ruiten in. Daarbij werd ook fax-, en computerap paratuur beschadigd. Toen de politie om kwart voor twee een eind aan de actie van F maakte, had hij al voor 10.000 gulden schade aangericht. De politie heeft proces-verbaal tegen F. op gemaakt. Hij werd in de loop van woensdag vrijgelaten. kwestie van de openbaarheid een volgende keer onderwerp van bespreking zal zijn. De Euregio-vorming leverde de afgelopen maanden nogal wat scheve gezichten op. De bespre kingen tussen de drie samenwer- van onze verslaggever RILLAND/VLISSINGEN - Een antiek doopvont en een massief zilveren avondmaalstel werden vorige week donderdag gesto len uit de Rillandse hervormde kerk. De daders gingen aan de haal met een honderd kilo we gende kluis, waarin het kerkzil- ver was opgeborgen. Een dag na de spectaculaire diefstal werd regelmatig in de tas van Ad Tramper gesnuffeld. Hij had tenslotte de archieven van de hervormde gemeente in Rilland beschreven en geordend, dus óók het doop- en avondmaal stel. Als iemand het zilver op zijn waarde kon schatten, was het de medewerker van het Vlis singse gemeentearchief wel. „Ik was het niet hoor", grinnikt hij, „maar je moet soms wel oppas sen welke archieven je open baar maakt." Als stagiair bij het Rijksarchief in Zeeland stortte Ad zich op de archieven van de hervormde ge meente Rilland-Bath en de gar nizoensgemeenten Fort Lillo en Fort Liefkenshoek. De stapel vergeelde paperassen was zes meter hoog. Het kostte een jaar om de archieven te inventarise ren. De inventaris verschijnt in de vorm van een boekwerkje, dat vrijdag om 16 uur officieel wordt uitgereikt in het pand van het Rijksarchief in Zeeland. „Het leuke van kerkarchieven is dat ze dicht bij de mens staan Ze vertellen iets over het dage- kende provincies verliepen niet zonder wrijvingen en misver standen. Reden voor Oost- Vlaanderen om nu eerst maar eens de komst van de nieuwe Zeeuwse commissaris af te wachten. In Gent vreest men bo- lijks leven in een bepaalde pe riode. Archieven van overheden zijn in die zin een stuk saaier", vindt Ad Trampers. Ad smult vooral van de kerkelij ke tucht. De notulen van kerke- raadsvergaderingen uit de 17e en 18e eeuw laten zich soms le zen als een spannende roman. „Het is een soort historisch voyeurisme. Het raam van de consistorie staat open en je luis tert als het ware mee Over zwangere meisjes die zich moes ten verantwoorden en dat soort dingen. Ook smakelijk was een serie aan de kerkvoogdij gerich te klachten. Eén fraaie uit spraak betrof de hoofdelijke om slag, destijd een belasting: 'mijnheer je moest eens weten hoe het is de hele dag met je klauwen in de modder te moeten wroeten' Dat zegt iets over de strijd om het bestaan in die tijd; voor mij is dit het aardigste van archiveren." De hervormde gemeente Ril- land-Bath gaf de archieven acht jaar geleden in bewaring aan het Rijksarchief in Zeeland, waar mee ook de incomplete schrifte lijke geschiedenis van de garni zoenskerken van Lillo en Lief kenshoek in Middelburg beland den. De strategisch aan de Schelde gelegen vestingwerken verrezen eind 16e eeuw om de waterweg naar Antwerpen te controleren en tol te heffen. Tot 1785 waren zij belangrijke steun punten bij de blokkade van de Vlaamse havenstad. vendien dat de Zeeuwse Euregio -gedeputeerde. L. Nederhoed- Zijlstra (nog) niet sterk genoeg in de schoenen staat om de Eure- gio-kar op haar eentje door Zee land te trekken. Zo heeft de Oostvlaamse gouverneur, prof H Balthazar 'sterk de indruk' dat de politieke problemen rond haar benoeming tot gedeputeer de 'nog wat nawerken'. Daar door, zo neemt hij aan, is de Eu regio 'één van de schietschijven' van de Zeeuwse politiek gewor den. Hij doelde daarbij op de kriti sche woorden in de Zeeuwse sta ten over de werkwijze van het voorlopige Euregio-bestuurtje. De staten spraken hun twijfels uit over het nut van sommige grensoverschrijdende projecten, klaagden dat de Vlamingen zo wat alles naar zich toe hadden getrokken, en eisten de be voegdheid op om projecten goed - of af te keuren. Secretariaat Er waren de afgelopen weken ook problemen over het besluit van Oost-Vlaanderen om in het provinciehuis te Gent een Eure- gio-secretariaat te vestigen. Vol gens Oost-Vlaanderen waren daar sluitende afspraken over gemaakt. Maar Zeeland en West -Vlaanderen dachten daar an ders over. Bovendien was er on enigheid over de 'bemensing' van het secretariaat. Als klap op de vuurpijl kondigde de Hulster burgemeester A. Kessen, die op persoonlijke titel in het voorlo pig Euregio-bestuurtje zit, afge lopen week het mislukken van de Euregio-gedachte aan, wan neer niet deze maand nog een breder maatschappelijk draag vlak zou worden gecreëerd. Gedeputeerde Nederhoed-Zijl- stra en haar Oostvlaamse col lega Wille verklaarden gisteren na afloop van de stuurgroep-ver gadering opgewekt: „We zijn goed op weg." Wat Wille betreft moet het mogelijk zijn begin vol gend jaar een Euregioraad in het leven te roepen, die zowel recht doet aan de eisen van de basis democratie' als aan de behoefte van gemeenten om mee te doen. Men kwam gisteren overeen dat het secretariaat vooralsnog in Gent gevestigd blijft Het is nu de bedoeling dat Zeeland en West-Vlaanderen dit secreta riaat versterken door er eigen medewerker(s) te detacheren. De bewoners, hoofdzakelijk sol daten, mochten zich in Bath ves tigen. waar een nieuw militair bastion werd gebouwd Zo kwa men de kerkelijke archieven in Zeeuwse handen. Liefkenshoek en Lillo. dat nog steeds bestaat, waren geïsoleerde protestantse enclaves in een katholiek ge bied. De nieuwkomers misten doorgaans aansluiting bij de ac tualiteit. Daarom huldigt menig Bathsenaar immer nog het spreekwoord: 'Je komt zeker van Lillo'. voor iemand die niet goed snik of traag van begrip is Uit de stukken spreekt ook de ri valiteit tussen Rilland en Bath, dat zijn kerk verloor aan de buurgemeente. De verplaatsing van het godshuis in 1890 naar het veel sneller groeiende Ril land. zit oudere Bathsenaren nog steeds dwars. De door Ad geordende archie ven zijn grotendeels openbaar en nu voor iedereen beter toe gankelijk. Dat is een pluspunt, vooral voor mensen die stambo men uitpluizen. „Nadeel is dat het aantal toevallige vondsten afneemt. Je moet ook zorgvuldig afwegen in hoeverre je een ar chief volledig openstelt. In dat van Rilland zitten stapels teke ningen van de kerk, waaruit kwaadwillenden kunnen aflei den hoe ze het beste kunnen in breken. Nee. ik geloof niet dat de dieven van het kerkzilver mijn inventaris hebben benut. De kluis stond niet op de tekenin gen van onze verslaggever TERNEUZEN - Het voortbe staan van de Dag- en Avond scholengemeenschap Zeeuwsch-Vlaanderen is door het floppen van de tweede grote onderwijsfusie in Zeeuwsch- Vlaanderen in gevaar gekomen. Het leerlingenaantal van de scholengemeenschap is te ge ring om in de toekomst zelfstan dig te kunnen voortbestaan. De enige optie die bestuur en di rectie van de scholengemeen schap nu nog rest is te proberen om aan'sluiting te vinden bij de Dag- en Avondscholengemeen schap Zeeland (DAS-Zeeland). Of dat mogelijk zal zijn is nog maar de vraag, omdat deze scho lengemeenschap inmiddels be sprekingen is aangegaan met andere onderwijsinstellingen op Walcheren en Zuid-Beveland. met de bedoeling te komen tot vergaande vormen van samen werking en de realisatie van een Regionaal Opleidingen Cen trum ten noorden van de Wester- schelde. Directeur L. Wille van de DAS- Zeeland liet woensdag naar aan leiding van het mislukken van de Zeeuws-Vlaamse scholenfu sie weten dat 'niet moet worden uitgesloten dat zijn bestuur nog met dat van de Zeeuws-Vlaamse dag- en avondscholengemeen schap in gesprek raakt'. Wagonnetjes „Het probleem is echter dat wij. nadat de Zeeuws-Vlaamse in stelling anderhalf jaar geleden te kennen had gegeven niet met ons verder te willen, in gesprek zijn geraakt met andere instel- van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - Het gron dig verbouwde laboratorium van het Instituut voor Ratio nele Suikerproduktie (IRS) in Bergen op Zoom is dinsdag offi cieel in gebruik genomen. Bur gemeester drs P. Zevenbergen van Bergen op Zoom verrichtte de openingshandeling door een scheidingswand opgebouwd uit suikerklontjes te breken met een suikerpeen. De renovatie, die ongeveer 7 ton kostte, duur de enkele maanden. De stichting IRS doet landelijk Vrouw (39) omgekomen bij ongeluk in Zuiddorpe van onze verslaggever ZUIDDORPE - Op de provin ciale weg Zu^ddorpe-Rode Sluis is woensdagmorgen rond half negen een personenauto te gen een boom aangetroffen. De 39-jarige bestuurster, M. Rooze uit Zuiddorpe, bleek inmiddels aan haar verwondingen te zijn overleden. Haar tweejarige dochtertje is zwaar gewond op genomen in ziekenhuis De Hon- te in Terneuzen. Volgens de politie moet het on geluk kort voor het aantreffen van de auto zijn gebeurd. Ver moedelijk is de auto, komende uit Zuiddorpe. gaan schuiven of in een slip geraakt en vervolgens met de linkerkant tegen de boom gebotst. Op de plaats van het ongeluk was de weg een dag eerder voorzien van een nieuwe splitlaag Eventuele getuigen van het on geluk wordt verzocht contact op te nemen met de politie Midden Zeeuwsch-Vlaanderen (telefoon 01155-1444). lingen. Ook wij werken aan de vorming van een ROC. Ook wij zullen voor 1 september een in tentieverklaring moeten teke nen. De trein staat inmiddels op de rails en we hebben als school al een selectie van de wagon netjes gemaakt die mee zouden moeten rijden, Of er nog een wa gon bij kan is de vraag, maar ze ker geen remwagon". benadruk te hij. Rector A. Stallaert van de Zeeuws-Vlaamse school voor volwassenenonderwijs (tevens lid van het bestuur van de stich ting Basiseducatie) zei gisteren het besluit van de basiseducatie te betreuren. „Het is jammer, omdat wij van mening waren dat de drie Zeeuws-Vlaamse instel lingen samen best vorm aan dat ROC in Zeeuwsch-Vlaanderen hadden kunnen geven. Ik hoop dat de provincie en de gemeen ten er in slagen om de partijen alsnog om de tafel te krijgen. Mocht dit niet lukken, dan zul len wij genoodzaakt zijn om toch naar een fusie met DAS-Zeeland te moeten streven", aldus Stal laert. Gedeputeerde J. Hennekeij, die op verzoek van de gemeenten Terneuzen en Hulst het vastge lopen fusieproces begeleidde, liet woensdag weten 'nog ope ningen te zien om het overleg weer gaande te krijgen'. ,,De hoop op de vorming van een ROC in Zeeuwsch-Vlaanderen is nog niet geheel vervlogen. Ko mende week zal ik met de verte genwoordigers van de verschil lende instellingen nader over leggen. Na die gesprekken pro beer ik alle partijen weer aan ta fel te krijgen", zei hij. onderzoek en geeft voorlichting om een rendabele teelt van sui kerbieten mogelijk te maken. Het instituut is bezig met zowel biologisch als chemisch onder zoek. De suikerindustrie is een belangrijke financier van het IRS. Het laboratorium in Ber gen op Zoom, waar 37 mensen werken, was dringend toe aan een opknapbeurt. Het pand dat in 1952 in gebruik werd genomen voldeed niet meer aan de eisen des tijds. De medewerkers kampten onder meer met ruim tegebrek. Volgens afdelingshoofd biologie drs W. Heijbroek kan de bieten teelt het voorlopig nog niet zon der laboratorium stellen. „Ook in de suikerbietenteelt gaat het erom tegen zo laag mogelijke kosten een kwalitatief zo goed mogelijk produkt af te leveren. Het milieu moet daarbij ge spaard blijven. De teelt moet zo danig zijn dat na de oogst niets meer in de grond overblijft van meststoffen en bestrijdingsmid delen Wat dat betreft hebben we al flinke vorderingen ge maakt in de suikerbietenteelt. Maar het kan nog beter, en mede daarom is onderzoek nodig." AdvertentieJ Lange Vorststraat 76. Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 15