amer dwingt vissers in groepen Bogen van water en zand Kustbus legt het if tegen fietsplan Schelde Groep bouwt mee aan vuilverbrander Oud zeer leeft op in Wissenkerke Gedeputeerde laakt 'eng eigenbelang' onder bestuurders Vlaamse afvalpijp bedreigt Schelde Laatste kans Inkrimping vloot dreigt bij onvoldoende deelnemers wov Vlieg PZC zeeland DONDERDAG 25 JUNI 1992 fan onze verslaggever IN HAAG - Als een kwart van Nederlandse vissers eind >3 niet meedoet aan de door stuurgroep Biesheuvel voor- itelde regionale groepen, zal overheid de vissersvloot ■astisch gaan inkrimpen. Een itie van deze strekking dient PvdA vanavond in bij de eede Kamer. De motie krijgt iteun van CDA, D66 en klein ■chts en zal door visserijminis- Bukman worden overgeno- len. De kameruitspraak is een ignaal naar de vissers dat het zoals PvdA-woordvoerder 'an Zijl het woensdag uitdruk- e, 'menens is'. rijdens een overleg met de ka- ner over het nieuwe visserijbe- eid noemde Bukman de voor tellen van Biesheuvel 'de laat- ite kans' voor de vissers. De foorstellen behelzen een vrijwil- ig meedoen aan regionale groe ien met een onafhankelijk voor- itter, waarin de vangstrechten >an de individuele deelnemers lij elkaar worden opgeteld. De ■issers onderwerpen zich aan ;n veilplicht. Daar tegenover -|taat een meer rechtvaardige irdeling van de vangsten over iet hele jaar. De groep contro- irt zelf of de regels worden na- jeleefd. ie visserijsector heeft de plan- ïen zelf mee opgesteld en ver- icht. dat ook de vissers ak- toord zullen gaan. Hoewel de er, met uitzondering van de rVD. gisteren voor het eerst inds jaren positieve geluiden »ten horen over het visserijbe- id, hielden de woordvoerders m alle fracties twijfels over de ireidheid van vissers tot sa- enwerking. GARAGE FRANCKE fMELISKERKE. TEL. 01186-1748 Unaniem drongen de kamerle den aan op het voorbereiden van wettelijke maatregelen tot het inkrimpen van de vloot voor het geval dat 'Biesheuvel mislukt'. Bukman was het daarmee eens. Maar de minister wilde de vis sers drie jaar de tijd geven om zich aan het nieuwe regime te onderwerpen. Een grote meer derheid van de kamer besloot toen via een motie een stok ach ter de deur te zetten. Aanvankelijk wilde Van Zijl al midden '93 de vissers met de neus op de feiten drukken. Na der overleg met het CDA en Bukman leverde de vissers ver volgens een half jaartje respijt op. Het kernpunt in het overi gens zouteloze debat was het aantal deelnemers aan het nieuwe systeem. Iedereen is er van overtuigd dat 'Biesheuvel' alleen kans van slagen heeft als meer dan drie-kwart van alle vis sers meedoet. De woordvoerders meenden dan ook dat Bukman alles moet doen om het niet-deelnemen zo onaantrekkelijk mogelijk te ma ken door zwaardere sancties op overtredingen, het opleggen van individuele zeedagen en het af zien van allerlei faciliteiten, die groepsdeelnemers wel krijgen. Bukman beloofde bij de uitwer king van de voorstellen hiermee rekening te houden. Met dit nieuwe visserijbeleid krijgen de vissers nog eenmaal het voor deel van de twijfel. Verloren Alleen de VVD heeft alle ver trouwen in vissers verloren. Al leen een grondige sanering van de vloot kan de overcapaciteit volgens liberaal Te Veldhuis te rugdringen. Via een kameruit spraak hoopt hij vanavond (don derdag) Bukman te bewegen tot het nemen van een keur van maatregelen, die het aantal PK's in de vloot aanzienlijk re duceren. Te Veldhuis weet ech ter op voorhand al dat geen en kele fractie zijn motie zal steu nen. van onze verslaggever VLISSINGEN - Met een wijde boog zoekt het mengsel van wa ter en zand zich een weg over het Vlissingse strand. Met kracht wordt het door de buizen gespoten om op die manier het strand op te hogen. En als er onderweg een gaatje in de buizenleiding zit dan spuit het met een wijde boog de lucht in. Een slordigheidje in de bevestiging van twee buizen. Maar het geeft duidelijk aan met hoeveel kracht het zand de stranden op wordt gepompt. De zandsuppletiewerken bij Domburg en Vlissingen zijn in vol le gang. De stranden worden er verbreed ten behoeve van de veiligheid. Ook de recreanten plukken er de vruchten van, om dat ze kunnen beschikken over een breder strand. Daarvoor zit ten ze echter wel met enige overlast van buizen en bulldozers. Als Vlissingen en Domburg achter de rug zijn, is Breskens aan de beurt. foto Oscar van Beest ■m wtmmmm pn onze verslaggever STERDAM/TERNEUZEN - jöe Zeeuws-Vlaamse Strand-Ex- iress heeft het niet gehaald. De |kustbus zag woensdagavond in jhet World Trade Center in Am- llerdam de nationale Milieu- en toerisme Prijs van het ministe rie van economische zaken aan z'n neus voorbijgaan. De keuze van de jury viel op het '1000 fiet- senplan, Overstap' van de ge- imeenten Steenwijk, Zwartsluis tnIJselham. De Strand-Express en het 1000- nètsenplan waren met drie an- _[dere initiatieven genomineerd it 54 inzendingen. Het juryrap port sprak lovende woorden over de Zeeuws-Vlaamse recrea tiebus. „De jury is bijzonder te spreken over dit initiatief dat ge heel door particuliere onderne mers is opgezet. De buslijn in op een behoefte en blijkt een succes te zijn. Boven dien is de lijn financieel zeer ge- en wordt gewerkt met bij zonder weinig subsidie. De Strand-Express heeft in Zeeland op velerlei manieren navolging gevonden en de basis gelegd voor een toeristisch openbaar vervoernetwerk in de provin cie". Het hoge waarderingscijfer mocht echter niet baten. De des kundigen onder voorzitterschap van oud milieu-minister P. Win- semius koos uiteindelijk voor de fiets. Centraal in dit project staat een uitgebreid netwerk van fietsroutes en -verhuur- plaatsen, waardoor de kop van Overijssel op een milieuvriende lijke manier toegankelijk wordt. Na het afleggen van verschillen de routes kan de fiets bij een wil lekeurige verhuurplaats worden ingeleverd. De trajecten sluiten bovendien aan op bus- en trein verbindingen, watertaxi en ka no in de regio. De prijs, een drie meter hoog beeld van schrijver en kunste naar Jan Wolkers, werd gister avond in Amsterdam door staatssecretaris mevrouw Y. van Rooy uitgereikt. De ontkno ping in de race om de Milieu- en Toerisme-trofee wordt vrijdag avond 10 juli uitgezonden op Ne derland 2. van onze verslaggever VLISSINGEN - Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen heeft samen met NBM-Am- stelland en de Zwitserse on derneming Von Roll de op dracht in de wacht gesleept om de nieuwe huisvuilcen- trale van de NV Huisvuil- centrale Noord-Holland in Alkmaar te bouwen. Met de order is een bedrag van 600 miljoen gemoeid, waarin de drie partners elk voor ongeveer een derde de len. NBM-Amstelland is verant woordelijk voor de gebou wen en installaties, de Schel de Groep voor de onderdelen energie en koeling en Von Roll voor de milieucompo nent. Het terrein waar de centrale komt wordt dit na jaar bouwrijp gemaakt, zo dat de bouw begin volgend jaar kan beginnen. De cen trale zal in 1995 worden op geleverd. Er kan 400.000 ton huisvuil per jaar worden ver werkt. Dat levert 40 mega watt elektriciteit op. De Schelde Groep is een van de ondernemingen die actief zijn op de vuilverbrandings- markt. Eerder heeft het Vlis singse bedrijf in zijn eentje een vuilverbrandingsinstal latie in Duiven gebouwd. De capaciteit daarvan is gerin ger dan de verbrander die in Alkmaar komt te staan. Voor de businessunit ketel- bouw van de Schelde Groep betekent de order 450 man jaar werk. Op het in april ge nomen besluit van de onder neming het aantal arbeids plaatsen in de ketel-bouw te rug te brengen van 340 naar 270, heeft de nieuwe order geen invloed. Bij de bepaling van de werkgelegenheid na deze reorganisatie was al re kening gehouden met de mo gelijkheid dat de Schelde Groep aan de bouw van de Alkmaarse vuilverbrander zou bijdragen. foto Willem Mieras De kerkstraat in Wissenkerke. „Als we niet oppassen is er straks van dit dorp niks meer over." Huiver over mogelijke samenvoeging met rooienin Kortgene van onze verslaggever Mark Mol WISSENKERKE -Tsja, als de heren op het gemeentehuis en van de provincie het willen, zal het ook wel doorgaan. Maar of het 'met die rooien uit Kortgene' nou zo goed kersen eten is, daar is niet iedereen in Wissenkerke van overtuigd. „Let op m'n woorden; als we niet oppassen, is er van dit dorp straks niks meer over." Vooral bij sommige oudere Noordbevelanders zorgt de samenvoeging van Kortgene en Wissenkerke, die beide burgemeesters begin deze week voorstelden, voor zure gezichten. Maar over één ding lijkt iedereen het eens; alles is beter dan aansluiting bij 'de grote stad'. „Dan zijn we alles kwijt." Noordbevelanders zijn ge hecht aan hun eiland. Ze koes teren de weidse vlaktes, de lange dijken en de weldadige rust. Maar de eilandbewoners zijn bovenal gesteld op hun ei gen dorp, hoe klein het ook is. En al is de supermarkt defini tief opgedoekt en het café uit de straat verdwenen; het ver enigingsleven heeft aan leden geen gebrek. Voorzieningen Kats bijvoorbeeld, dat het met nauwelijks 400 inwoners moet stellen zonder lokale grutters, kent een bejaardensoos, een jeugdsoos, een oranjevereni ging, een biljartvereniging en een sportclub. „Dat er hier bij na geen openbare voorzienin gen zijn, is natuurlijk jam mer". zegt een Katsenaar. „Maar ik zou voor geen goud in een ander dorp willen wonen. Hier weetje precies watje aan elkaar hebt." Kats behoort evenals Colijns- plaat sinds 1941 tot de ge meente Kortgene. En som mige inwoners van 'Colijn' lij ken daar nog steeds moeite mee te hebben. „Er zijn men sen uit Colijnsplaat die nog lie ver omrijden, dan dat zij door Kortgene gaan", vertelt een beWoner van het Kortgeense pension-tehuis Noord-Beve land. „Da's oud zeer dat bij sommigen maar niet wil slij ter!." Kortgene stond vroeger bekend als een 'rood' dorp. En in de voornamelijk Neder lands hervormde gemeen schap was er naast de kerk en politiek ook nog tijd voor wat vertier. In 'Kortgene, daar kwam de kermis. Maar die vrij heden gingen buurgemeenten als Colijnsplaat en Wissenker ke al veel te ver. De grote groep orthodoxe gelovigen uit deze plaatsen stoorde zich ma teloos aan het 'vrije' Kortgene. Vooral bij oudere Wissenker- kenaren is de scepsis ten op zichte van 'de andere kant van het eiland' nog niet helemaal verdwenen. „Die rooien uit Kortgene hebben de hele zaak erdoor gedrukt", zegt een Wis- senkerkenaar met schorre stem over de op handen zijnde herindeling. Nee, zijn naam hoeft niet in de krant: 'daar heeft niemand iets aan'. „Maar u mag van mij weten, dat ik het er zeker niet mee eens ben. Want ik weet nu al wel waar dat gemeentehuis gaat komen en wie er burgemeester wordt." En na een veelbeteke nende stilte: „Dat hoef ik u toch niet meer te vertellen. In Kortgene zullen ze er beslist wel voor zorgen dat het eiland van daaruit bestuurd zal wor den." De burgemeesters van beide gemeenten hielden zich maan dag bij de presentatie van hun herindelingsplan wijselijk op de vlakte over de exacte invul ling ervan. Het woord is nu eerst aan de raadsleden. Als zij akkoord gaan met de samen voeging, worden de plannen verder uitgewerkt. „Als u het mij vraagt", zegt Kortgene- naar Johannes Verwei (79). „denk ik dat er in Wissenkerke nog een groep is die hier moei lijk over gaat doen. Die den ken nog duidelijk in een ander kleurtje." Verwei, geboren en getogen in Kortgene. heeft geen enkel probleem met de samenvoeging. „We kunnen het beter zo regelen, dan dat we worden ingelijfd door een of andere grote gemeente." Opgeslokt Burgemeester E. J. Hoogen- dijk-van Duijn van Kortgene noemde het eerder al 'maat schappelijk en geografisch niet verdedigbaar', als het ei land opgeslokt zou worden door een grotere broer. En dat is ook wel het laatste wat ze op Noord-Beveland willen. „Dan moeten we voor een paspoort zeker naar Middelburg of Goes. Zo houden we hier straks helemaal niks meer over", bromt de schorre Wisse- kerkenaar. In het met sluiting bedreigde pension-tehuis Noord-Beve land in Kortgene is woensdag middag nauwelijks een bewo ner te bekennen. Het is de tijd van de middagdutjes. Achter uit een gang komt een man met een kar vol serviesgoed. In de hal blijft-ie staan om een praatje te maken. Hoe hij er over denkt? Hij wrijft eens over z'n neus. „Ze moesten mij burgemeester maken, dan zou het allemaal heel anders gaan." Geen samenvoeging dus? „Dat zullen we dan nog wel zien. Maar ik zou er eerst voor zorgen dat dit bejaarden huis open bleef, da's een ding wat zeker is." mm van onze verslaggever SCHARENDIJKE - Zeeland dreigt ten onder te gaan aan verdeeldheid en kneuterigheid. Gedeputeerde A. J. Dijkwel (D66, welzijn) luidde woensdag tijdens een partijbijeenkomst in Scharendijke de alarmklok. Volgens hem is er sprake van 'een bekrompen manier van be sturen'. Daardoor lopen in de provincie de onderwijsmoge lijkheden terug, laat de aanpak van het afvalprobleem veel te lang op zich wachten, komen voorzieningen op het gebied van welzijn en gezondheid in de knel en zal er na 2000 over de Westerschelde nog maar één veerverbindingl zijn en géén vaste oeververbinding. In een scherp en kritisch betoog zette Dijkwel uiteen waarom hij zich 'grote zorgen' maakt over de manier waarop bestuurders in Zeeland met elkaar omgaan. De gedeputeerde merkte op dat iedereen zijn zin wil hebben, al vorens 'ja' tegen een plan te zeg gen of ronduit mee te werken aan een project. „Wij zullen mis schien niet altijd tot het bittere eind van ons recht gebruik moe ten maken. Het zou in veel geval len goed zijn om het individueel of groepsrecht. te toetsen aan het maatschappelijk rendement. En daarmee bedoel ik zeker niet het financieel rendement." Scholenfusie Dijkwel onderstreepte zijn be zorgdheid met een aantal voor beelden. Zoals de scholenfusie in Terneuzen. „Ieder weldenkend mens die afstand kon nemen van het enge eigenbelang, vond het enkele maanden geleden nood zakelijk dat er tot scholenfusie werd besloten. Op grond van deelbelangetjes kwam hier niets van de grond en vallen er nu op leidingsmogelijkheden weg in die plaats." Ook noemde de ge deputeerde verbetering van af valverwijdering en hergebruik. „Iedereen heeft er de mond vol van. Maar een aantal betrokke nen wil daar alleen aan meewer ken wanneer deze zaken aange pakt worden volgens hün opvat tingen, met als resultaat een zeer moeizame voortgang." De gedeputeerde voor welzijn zei dat de dienstverlening in de sector verstandelijk gehandi capten samenwerking of fusie vraagt. „Maar bestuurtjes vin den zichzelf kennelijk belangrij ker dan de belangen van de werksoort." Dijkwel constateer de dat op het terrein van de psy chiatrie en de jeugdhulpverle ning niet het patiënten/consu mentenbelang voorop staat, maar het instellingsbelang. Hij stelde dat ook onder patiënten en consumentengroeperingen verdeeldheid troef is. „Ook hier is de organisatie belangrijker dan de doelgroep." 'Het toppunt van kneuterigheid' noemde Dijkwel de gang van za ken rond de Westerschelde Oe ververbinding. Hij had begrip voor de tegenstanders van een WOV. „Zij willen deze verbin ding om diverse redenen niet en dat is hun goed recht." De gede puteerde had echter geen enkel begrip voor al de mensen die wél een WOV willen, 'maar juist niet op die plek en net niet op die ma nier, omdat hün deelbelang daardoor niet voor de volle 100 procent tot aan zijn trekken komt." Dijkwel betoogde dat het onmogelijk is iedereen bij dergelijke projecten zijn zin te geven. A. J. Dijkwel van onze verslaggever BRUSSEL - Het afvalwater van het Vlaamse bedrijf Tessender- lo Chemie kan het beste aan de bron gezuiverd worden, maar noch het bedrijf noch de ge meenschapsminister van Leef milieu en Huisvesting N. de Batselier willen dat betalen. Ondertusen blijft het bedrijf via enkele zijriviertjes (radio actief) vervuild afvalwater in de Schelde lozen. De Batselier daarover:„Het afvalwater van Tessenderlo Chemie bevat vrij hoge concentraties Radium 226. Dat gegeven moeten we nauw lettend volgen." In Vlaanderen is de discussie weer opgelaaid over de beruchte 'smeerpijp' tussen Genk en Ant werpen. Dat is een 106 kilometer lange leiding waarmee Tessen derlo Chemie en andere bedrij ven hun afvalwater af zouden moeten voeren naar de Schelde bij Antwerpen. Omdat uitvoe ring van het project op zich liet wachten bleef van de 22 geïnte resseerde bedrijven er uiteinde lijk maar één over: Tessenderlo Chemie, De smeerpijp kwam in 1979 gereed, maar is nooit in ge bruik genomen omdat er van al les aan de constructie bleek te mankeren. Er zaten scheuren in het beton en in de wanden van de persleidingen en er was ge vaar voor de vorming van onder meer radio-actieve gassen. Parlementariër J. Geysels (van de groene partij Agalev) wilde woensdagmorgen in een zitting van de Vlaamse Raad, het parle ment van Vlaanderen, meer dui delijkheid over het plan de pijp alsnog in gebruik te stellen. Hij noemde het dossier van Tessen derlo Chemie een van de meest treffende illustraties van een fa lend overheids- en milieubeleid van de laatste 20 jaar. Volgens hem heeft onderzoek aange toond dat het bedrijf bij de top 10 van de meest vervuilende be drijven in Vlaanderen hoort. Geysels wees er onder meer op dat de voormalige Nederlandse minister N. Smit-Kroes een veto over het gebruik van de smeer pijp heeft uitgesproken met het argument dat verdere vervuiling van de Schelde niet toelaatbaar slot zie pagina 13 kolom 3 De lezers die ons ideeën aan reiken voor het vullen van dit olijke hoekje, zijn ivij zeer dankbaar. Zij xveten niet hoezeer de almanakdienst ons kan kwellen. Ook ivij staan ivel eens droog. Het liefst ontvangen wij kant en klare voorvallen, com pleet met clou. Maar ook epistels die van ons wat denk- en kneedwerk vergen, omarmen ivij gaarne. Wij geven u, goede lezer, als voorbeeld een brief van een Middelburgs gezin. Hieronder volgt er mis schien een stukje voor in de almanak. Wij vinden hem wel goed, maar u misschien niet. Geeft niets, kijk maar of u er wat mee kunt doen. Al leen kunnen we er niet zo'n goed verhaaltje van maken. Wilt u het dan doen?" „Bartje is tweeënhalf jaar en kent nog niet zoveel woord jes, maar deze woordspeling is ijzersterk. Wij moeten er nog om lachen. Bartje zit in de woonkamer en opeens komt er een vlieg op zijn moeder zitten. Bartje vindt vliegen maar vervelende beesten en wil ze weghebben, dus zegt hij: 'Vlieg op ma ma!'. Daarmee bedoelt hij: er zit een vlieg op mama en zegt hij boos tegen de vlieg: ga weg!" „Misschien is het moeilijk uit te leggen. Weet u er geen raad mee, dan gauw bij het oud papier." U ziet, wij weten er wpj, raad mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 11