Oranje krijgt verdiende loon linus Michels: we ergaten te knokken Gullit: We hebben het beste voetbal gespeeld 'olitie arresteert 190 relschoppers Politie verheugd over uitschakeling DE WEDSTRIJDEN U besluit Wij regelen loerastemming wordt Nederlands elftal fataal tegen Deense underdog ffi DE STANDEN Kopenhagen staat op zijn kop ->r randstad uitzendbureau nonze verslaggever ;an jert Geesing iTEBORG - De kater was j arm, de ontreddering amper ia beschrijven. Op de tribunes op de groene grasmat van Ul- Uitgerekend op het mo- ®t dat het Nederlands elftal 36u'; m het hardste nodig had, liet 16ul, irco van Basten Oranje in de eek. Als enige van de tien zag onomstreden nummer 9 van iropa na 120 minuten voetbal ienj en kans vanaf elf meter raak schieten. Doelman Peter nk- hmeiehel stopte de straf- bop van Van Basten en be- rgde Denenmarken de even isationele als verdiende in- Jac. ebt in de finale vrijdagavond 19o :en Duitsland, den, '.OtU laatste van de tien zorgde o Vilfort voor de bizarre ont- van eping en ontliep Oranje daar- szijn verdiende straf niet. Na prachtige overwinning op de .tsers omhoog geschreven als smaakmaker en toekomstige ■ïm-tnpioen in Zweden, was de ti- bouder gisteravond voer voor Om; ;chologen. Van de eerste tot 26iti laatste minuut, sen. m it Nederlands elftal liep nog z'n hoofd in de wolken, had Jonelijk niets geleerd van een Ddii rdere ervaring die de Sovjet- rébij het WK '86 opliep en ge- jeg zich als een dilettant. ;en coach of speler had er oraf ook maai- in de verste ver rekening mee gehouden dat Deense underdog een blok- zou kunnen vormen op weg iar de droomfinale tussen Ne- rland en Duitsland. Die hoe- iele kaarten memarken: Andersen <2x, ge- orst voor finale), Sivebaek, Povl- Frank. ilsland: Hassler, Kohier, Ellen- i^.Riedle, Buchwald, Reuter, geland: Pearce. Curie, Daley (2), .Webb. yikrijk Angioma. Cantona, Fer- sdez. Casoni. Perez, Boll. )S. Tsvejba (2), Dobrovolski, Tsja- Tsjemitsjov, Dimitri Koetsnet- derland: Witschge. Koeman, Wou- Rijkaard. botland: McCall (2). eden: Schwarz (2). Thern, Patrick dersson (2), Björklund, Ljung, hlin. rastemming werd de titelhouder in Góteburg fataal. Het was je reinste hoogmoed en daarvoor betaalt Oranje terecht de rekening. Captain Dreadlock en zijn mannen verzaakte in Ul- levi op alle fronten en leverde een absolute wanprestatie. Ze ker voor een ploeg, die gezegend is met zoveel individuele kwali teit, maar waarvan gisteravond niets te was zien. Net als de Duit sers later op de avond lachten de Denen - die eerder Frankrijk en Engeland naar huis stuurden - in hun vuistje en trokken zij opti maal profijt van het fiasco dat Oranje zichzelf bezorgde. Slakkentempo Lichtzinnig als een junioren- ploeg vergat Oranje alle elemen taire beginselen van voetbal op dit niveau. De regerend kam pioen speelde in een slakken- tempo. miste elke vorm van con centratie en beging slordighe den, die vroegen om een fikse af straffing. Het begon al na amper 30 secon den toen Brian Laudrup op links de vrije ruimte indook en kreeg nauwelijks vier minuten later een vervolg aan de overkant. Frank de Boer. die de voorkeur had gekregen boven Van Aerle, speelde de bal knullig voor de voeten van Laudrup. De vedette van Bayem München ging er als een haas vandoor en vond met een prima voorzet het hoofd van Henrik Larsen. De Deen stond zo vrij als een vogeltje in de lucht een passeerde Van Breukelen kansloos: 0-1. Wie gedacht zou hebben dat het Nederlands elftal meteen klaar wakker zou zijn en de zaken snel recht zou trekken, kwam bedro gen uit. De ploeg bleef volharden in het trage en stereotiepe spel. Voorin bleef het trio Gullit-Van Basten-Roy onzichtbaar, op links schutterde De Boer als een debutant. De Ajacied droeg er in niet geringe mate toe bij dat de verdediging lekte als een ver giet. Counters Tussendoor scoorde Dennis Bergkamp, op aangeven van Rijkaard en met dank aan doel man Schmeichel. weliswaar de gelijkmaker, het beeld van de wedstrijd veranderde daardoor niet. De vlijmscherp counteren de Denen, veelal via Laudrup en ex-PSV'er Povlsen, bepaalden het beeld van de wedstrijd. Oranje mocht Kim Vilfort en de Spaanse scheidsrechter Aladren zelfs op z'n blote knieën danken, dat de titelfavoriet al niet hal verwege de reis naar Amster dam kon ondernemen. Nu bleef de schade beperkt tot de 1-2 van andermaal Henrik Larsen. Op links flitste Povlsen langs Van Tiggelen. uit diens voorzet kopte Ronald Koeman de bal voor de voeten van de doelpuntenmaker. Op dat mo ment had Jan Wouters al ten minste geel verdiend (zijn twee de) en ontsnapte Ronald Koe man op slag van rust aan een ro de kaart. Op de rand van het strafschopgebied legde de libero Povlsen tegen de grasmat, maar de Spaanse scheidsrechter wilde Koeman kennelijk niet de finale onthouden. Het zwalkende Oranje, waarin halverwege De Boer was vervan gen door een extra spits (Kieft), riep weer herinneringen op aan de bijna volledig mislukte serie kwalificatieduels. De ploeg was amper vooruit te branden en maakte ook van de tweede helft een ware martelgang. Oranje moest spitsroeden lopen. Gaan deweg kregen ook de Nederland se supportersvloot steeds meer waardering voor de volijverige Denen, die joegen op elke bal en de aanvoer vanuit de Nederland se defensie steeds tijdig neutrali seerden. Ondergang De ondergang van Oranje dien de zich steeds nadrukkelijker aan. van een echte race tegen de klok was zelfs geen sprake meer. De tweede helft stond voor De nemarken weliswaar in het te ken van overleven, uitgespeelde scoringskansen kreeg het Ne derlands elftal echter nimmer. Toen feitelijk iedereen zich al had neergelegd bij de stunt van het toernooi, kwam per toeval voor de voet van Frank Rijkaard en leek Oranje toch nog via de nooduitgang te ontsnappen. De Denen - op dat moment al zonder de zwaar aan z'n knie ge blesseerde Henrik Andersen - waren stuk voor stuk aan het eind van hun latijn en zouden een verlenging niet meer overle ven. De schijn bedroog ook dit keer. In de extra speeltijd schraapten de Denen alle moed bijeen en moesten zij diep in hun krachtenreservoir tasten om niet van de baan te gaan. Oranje verging het geen haar beter, zo dat strafschoppen uiteindelijk de beslissing moesten brengen. Oranje balanceerde nog steeds op de rand. maar meende stellig in Hans van Breukelen de red dende engel te hebben. Twee keer was de PSV'er er heel dicht bij, toucheerde hij de bal bij de strafschoppen van Henrik Lar sen en Flemming Povlsen, maar kon hij tussendoor wel door de grond gaan toen Marco van Bas ten de bal niet tegen het net kreeg. Tot ieders verbazing viel Oranje van z'n voetstuk en speelde het daarmee de Euro pese titel in handen van wereld kampioen Duitsland. Dat is nog het meest frustrerend. Goteborg. EK, halve finale: Neder land - Denemarken 2-2 na verlenging <2-2. 1-2). Denemarken wint na straf schoppen 6 Larsen 0-1. 23 Berg kamp 1-1,33 Larsen 1-2.86 Rijkaard 2-2. Strafschoppen: Koeman 1-0. Lar sen 1-1. Van Basten gestopt. Povlsen 1-2. Bergkamp 2-2, Elstrup 2-3. Rij kaard 3-3. Vilfort 3-4, Witschge 4-4, Christofle 4-5. Scheidsrechter So riano Aladren (Spa) Toeschouwers 37 450 Gele kaart Rijkaard (Neder land). Andersen «Denemarkeni De Denen vieren feest na de eerste treffer van Henrik Larsen, vlnr Brian Laudrup, Piechniek, Henrik Larsen en Fleming Povlsen. foto ANP n| inonze verslaggever arcel van de Kraan ÜTEBORG Bij het trieste Dde van zijn eigen carrière raste Rinus Michels (nog) niet il te staan. De 'Generaal' was versuft door de ravage die de tnen in het Nederlandse kamp idden aangericht. zijn gezicht was te zien dat ;had geleden. Michels had van eerste tot de laatste minuut ionder spanning gestaan. To- al andere spanning dan tegen iDuitsers. „Het was een knal- r van een halve finale, dat ze- ir. Het scenario hield mij en ie reen van het begin tot het eind het ongewisse. Zelfs bij de atste penalty wist ik niet hoe ïrt et zou aflopen", zei de coach an Oranje diep teleurgesteld, ichels zei dat hij zijn spelers xiraf had gewaarschuwd voor Deense vechtersmentaliteit. De spelers van Nederland achten daarentegen dat ze dit irweitje wel even met alleen Ded voetbal konden klaren, lat was dus verkeerd gedacht- te eerste helft was daarom heel echt." Ie Denen hadden het beter be- ïpen, vond Michels. „Zij knok en tenminste voor wat ze waard aren. Bijna alle duels wonnen j. dan groei je als team in de ïdstrijd. In de rust heb ik een antal wijzigingen aangebracht. :heb de dekking veranderd en :heb Kieft erin gebracht in de top dat ik iets teweeg zou kun nen brengen. De tweede helft was gelukkig een stuk beter en toen we kort voor tijd gelijk maakten, dacht ik dat we de winnende treffer ook nog wel zouden maken." Kwelling De scheidende bondscoach kwam bedrogen uit. De verlen ging werd een kwelling, net als het gehele eerste bedrijf. „Toch dacht ik steeds dat we er bijna waren. De Denen waren kapot, sommigen van hen konden niet eens meer lopen, zo moe waren ze. Bij ons liepen er nauwelijks vermoeide jongens rond. Vol gens mij was er niemand in de problemen." Denemarken heeft tegen alle voetbalwetten in de finale ge haald. Het kende de kortste en slechtste voorbereiding van alle deelnemers aan het EK. Mi chels: „Het bewijst eens te meer hoe weinig waarde je aan derge lijke voorbereidende weken mag hechten. Maar het meest door slaggevende voor het Deense succes is waarschijnlijk het feit dat men als underdog aan het toernooi is begonnen. Nederland had met een geweldige presta- tiedruk te maken. Wij waren fa voriet. moesten en zouden de fi nale halen. De Denen hadden niets te verliezen. Elke wedstrijd die ze goed doorkwamen was meegenomen. Tegen Frankrijk bleek overigens al dat ze ook uit stekend konden voetballen." Teleurgesteld in bepaalde kop- uü Kl ik fOCKHOLM (DPA/Reuter) de fepolitie van Stockholm heeft de nacht van zondag op )e- laandag volgens het Zweedse /s- ersbureau TT 190 relschop- gearresteerd. Het ging nt Joofdzakelijk om jongeren met Zweedse nationaliteit. Jaandagmorgen bevonden 150 jch nog in verzekerde bewa- ;t' raddraaiers waren na het tor Zweden met 2-3 verloren W tol tegen Duitsland naar het totrum van de stad getrokken. tear werden vernielingen aan tocht in warenhuizen, werden uto's beschadigd en mensen Stig gevallen. Bij de vechtpar- fcflwerd een 15-jarige Zweedse ®gen gewond door messteken. Volgens de politie vielen de ver wondingen mee. Woorvoerder Karlholm zei dat de arrestanten allen Zweden zijn. Behorend tot een groep „neo-nazi's". Sommigen waren gemaskerd zoals het beruchte „zwarte leger" van de eerste di visieclub AIK Stockholm. „Het zijn geen voetbalsupporters", liet Karlholm weten. „Het zijn mensen die uit zijn op rellen en vechtpartijen." De Zweedse politie had 1800 manschappen ingezet. Vooral met het oog op mogelijke uitbar stingen van Duitse fans die afge lopen donderdag in Goteborg hadden huisgehouden De aan hang van de wereldkampioen hield zich zondag evenwel afzij dig. stukken van Oranje zei Michels niet te zijn. Marco van Basten werd vier jaar geleden topscorer van het toernooi, dit keer gaat hij zonder één schamele treffer naar huis. Michels: „Er zijn twee Van Bas- tens. De ene is de Van Basten die uit is op doelpunten en de an dere is de Van Basten die in dienst van het team speelt. He laas hebben we de eerste niet ge zien, ten aanzien van de tweede blijf ik volhouden dat hij een uit stekend toernooi heeft gespeeld. Iets verwijten kan ik hem niet. Tegen Denemarken heeft hij geen kans gehad. Helaas..." De Deense coach Richard Möl- ler Nielsen zei dolgelukkig te zijn met het bereiken van de finale, maar zei tegelijkertijd met wee moed afscheid te nemen van Ne derland. „In mijn ogen blijft het één van de beste teams ter we reld. Dankzij Nederland heeft het Europees kampioenschap afgelopen week ook een gewel dige opleving gekend. Voor het voetbal en het toernooi zelf is het doodzonde dat Nederland eruit ligt," aldus Möller Nielsen. Geluk Henrik Larsen, de man die in to taal drie keer scoorde (twee maal in gewone speeltijd en één maal in de strafschoppenserie). kwam zingend en brallend van geluk uit de kleedkamer. Wel twaalf keer vertelde hij voor elke microfoon die hem onder z'n neus werd geduwd, dat hij de Deense droom nauwelijks kon geloven. „Laat iemand mij wakker ma ken, dit is te mooi om waar te zijn. Nederland verslaan in de halve finale van het Europees kampioenschap is iets waar je als speler van een klein landje nooit aan durft te denken." al dus Larsen. De held van Denemarken gaf eerlijk toe tot het laatste mo ment te hebben gewanhoopt. „Twee keer een voorsprong ver spelen betekent doorgaans een geweldige morele dreun. In de verlenging waren we bovendien helemaal leeg. De krachten wa ren volledig weggevloeid. Maar gelukkig bleek Nederland ook niet helemaal fris meer." Larsen zei amper te kunnen be grijpen dat uitgerekend Marco van Basten vanaf elf meter faal de. „Het is een bewijs dat ook hij geen machine is. Hij blijft voor mij één van de beste spitsen van het toernooi. Je mag het ook de klasse van Peter Schmeichel noemen. Nou ja, het kan me niets schelen ook. We zitten in de finale en hoe we die bereikt heb ben dat ben ik morgenvroeg toch vergeten..." Ruud Gullit in slechte wedstrijd. duel met Henrik Andersen. De aanvoerder van Oranje speelde een dramatisch foto ANP GOTEBORG (ANP) - Ruud Gullit sprak na afloop van Nederland - Denemarken nog redelijk positieve woorden. Ondanks de uitschakeling. „Wij kunnen met opgeheven hoofd het toernooi verlaten. We hebben het beste voetbal gespeeld. Het verwijt dat we er niets aan hebben gedaan kan niemand ons maken. Het is doodzonde dat we eruit lig gen. De strafschoppen waren een loterij." Van Breukelen had wel ver wijten. De doelman verweet zichzelf dat hij de laatste strafschop niet had gestopt „Ik wist dat die Christofte na een korte aanloop altijd in de rechterhoek schiet. Ik heb het me alleen te laat gerealiseerd Ik ben teleurgesteld, ik heb een leeg gevoel. Onbewust zijn we na de overwinning op Duitsland al te veel bezig ge weest met de finale. Daardoor speelden we een slechte eer ste helft. Na de rust stonden de Denen op instorten. Daar van hadden we moeten pro fiteren." Van Tiggelen: „Het was ge woon een slechte wedstrijd. De eerste helft zijn we nog goed weggekomen. Er zat geen enkel verband in het team. We kunnen het verlies daarom ook niet aan Van Bas ten ophangen. Iedereen kan een strafschop missen. We hebben het vanavond als ploeg laten liggen." De Boer had geen verklaring voor zijn zwakke spel. „Ik was niet verrast over het feit dat ik in de basis stond. Helaas heb ik er een hopeloze wedstrijd van gemaakt. Volkomen te recht werd ik in de rust gewis seld Ik snap er niets van. Ik voelde me vanavond zeer ont spannen. Veel meer dan in het duel met Duitsland. Maar het liep van geen kant." Roy had in de verlenging de beslissende goal op de voet. Van vijf meter miste hij. „Ik schoot op gevoel, zonder te denken. Helaas reageerde die keeper zeer goed. Daarvoor hebben we de hele wedstrijd achter de feiten aangelopen. Het snelle tegendoelpunt be tekende een mentale tik. Die hebben we niet meer ver werkt." Rob Witschge deed na de de ceptie tegen Denemarken geen moeite zijn teleurstel ling te verbergen. „We waren hiervoor gewaarschuwd", sprak de Feyenoorder voor de NOS-camera. „We hebben het met name in fysiek opzicht la ten afweten." Witschge vond de instelling van Oranje niet optimaal. „We hebben te weinig per soonlijke duels gewonnen „De wil om te winnen was aan Deense kant sterker. Ze speel den scherper dan wij." Volgens de ex-Ajacied was on derschatting één van de oor zaken van de uitschakeling. „Na de triomf op Duitsland dachten we dat we er al wa ren. We hadden de finale min of meer al gespeeld. Helaas komt het niet tot een tweede duel met Duitsland." Hassler De Duitsers reageerden ver baasd op de Deense stunt. „Dit had ik niet voor mogelijk gehouden", verklaarde Tho mas Hassler. „We hadden he lemaal op Nederland gere kend. We hadden ook graag tegen Oranje gespeeld. We hadden tenslotte nog iets goed te maken. Niemand moet echter denken, dat we in de finale even simpel Dene marken zullen verslaan. Het blijft een onberekenbare ploeg. Bondscoach Berti Vogts com plimenteerde de Deense ploeg uitvoering. „Ze hebben met een groot hart gespeeld", meende de teamchef. „Ze heb ben verdiend de finale be reikt. Denemarken speelde wilskrachtig en geestdxftig. Ik geef ons in de finale een goede kans. De Denen hebben ten slotte één dag minder om te herstellen van deze slopende wedstrijd." woensdag 10 juni Stockholm 20.15 uur j ZWEDEN FRANKRIJK l"I donderdag 11 juni Maknó 20.15 uur OH DENEMARKEN ENGELAND U"U GROEP 11 vrijdag 12 juni Góteborg 17.15 uur NEDERLAND SCHOTLAND I "U vnjdag 12 juni Norrköping 20.15 uur m -j GOS DUITSLAND zondag 14 juni Malmó 17.15 uur H H FRANKRIJK ENGELAND U"U zondag 14 juni Stockholm 20.15 uur ZWEDEN DENEMARKEN 1 'U maandag 15 juni Norrköping 17.15 uur ry SCHOTLAND DUITSLAND UmZ maandag 15 juni Goteborg 20,15 uur HO NEDERLAND GOS woensdag 17 juni Stockholm 20.15 uur ry -j ZWEDEN ENGELAND woensdag 17 juni Maimö 20.15 uur ry FRANKRIJK DENEMARKEN donderdag 18 juni Goteborg 20.15 uur NEDERLAND DUITSLAND O" 1 donderdag 18 juni Norrköping 20.15 uur q SCHOTLAND GOS ómU HALVE-FINALES zondag21jumStockholm20 15uur ZWEDEN O Q winnaar groep I - nr2 groep II DUITSLAND /£mO maandag 22 juni Goteborg 20.15 uur NEDERLAND ry ry winnaar groep II - nr.2 groep I DENEMARKEN FINALE DUITSLAND vnjdag 26 juni Goteborg 20.15 uur DENEMARKEN GROEP 1 GROEP II 3 2 1 0 5 4-2 Nederland 3 2 1 0 5 4-1 Denemarken 3 1113 2-2 Duitsland 3 1113 4-4 Frankrijk 3 0 2 1 2 2-3 Schotland 3 1 0 2 2 3-3 Engeland 3 0 2 12 1-2 GOS 3 02 12 1-4 GOTEBORG (ANP) - De politie van Goteborg is blij met de uit schakeling van Nederland. Als een berg zagen de autoriteiten op tegen een herhaling van Ne- derland-Dui Island. „We hadden extra troepen klaar staan, wij hebben geleerd van onze fouten, maar toch vreesden we een herhaling", verklaarde woordvoerder Wiss na afloop van Nederland-Denemarken. Wiss doelde daarbij op de onge regeldheden vorige week don derdag voor en na de wedstrijd toen Duitse supporters de con frontatie zochten met de Neder landse fans. Daarbij vielen 19 ar restaties. In het centrum van Goteborg werd voor tienduizen den guldens schade aangericht. De stad Goteborg was maan- Fysiotherapeut Oranje redt leven Zweed VARBERG (DPA) - Rob Ouder- land, fysiotherapeut van het Ne derlands elftal, heeft zondag het leven gered van een 20-jarige Zweed. De man werd tijdens het zwemmen met twee vrienden in het Kattegat, vlakbij het hotel waar Oranje verblijft, verrast door een sterke onderstroom. Twee Nederlanders brachten de Scandinaviers op het droge en riepen Ouderland te hulp. Met reanimatie en hartmassage wek te Ouderland de 20-jarige Zweed weer tot leven op. „Klinisch was hij al dood", vertelde maandag morgen een opgeluchte Ouder land. „Het schijnt weer goed met hem te gaan." dagavond echter verdrietig. „We verliezen veel vrienden, want de Hollanders moeten naar huis", luidde het standpunt van de lo kale bevolking. Een groot com pliment voor het Oranjeleger dat de harten van de Zweden heeft veroverd tijdens het ver blijf van twee weken in Gote borg. Henrik Andersen onder het mes GOTEBORG (RTR) - Henrik Andersen, de 27-jarige verdedi ger van FC Koln en Denemar ken zal vrijwel zeker aan zijn linker knie moeten worden ge opereerd. Coach Richard Möller-Nielsen vertelde dat zijn verdediger, die in de 69e minuut vervangen moest worden na een ongelukki ge botsing met Van Basten, het einde van de wedstrijd niet had meegemaakt. „Hij is onmiddel lijk naar een ziekenhuis ge bracht. Zijn knie-blessure is ern stig, het is waarschijnlijk dat hij meteen geopereerd zal worden." Henrik Andersen zou overigens de finale van vrijdag tegen Duitsland niet meegemaakt hebben, omdat hij in het duel met Nederland zijn tweede gele kaart opliep. Topscorers Bergkamp (Ned) 3. Larsen <Dem 3: Brohn (Zwei 3. Riedle (Dui) 3; Eriks son (Zwei 2. Papin (Frai 2. Hassler (Duii 2. Rijkaard (Ned> 2. Witschge (Nedi 1, McStay (Schol 1. McClair (Scho) 1. McAllister (Scho) 1. Dobro volski (GOS) 1; Klinsmann (Dui) 1; Eflfenberg (Dui) 1. Elstrup (Den) 1: Platt (Eng) 1; Andersson (Zwe) 1 KOPENHAGEN (DPA) - Kopenhagen viert feest nadat de ingeval len Deense voetbalploeg de finale van het Europees voetbalkam pioenschap heeft bereikt. Onmiddellijk na de beslissende straf schop van Kim Christofte tegen titelhoudr Nederland barstte maandagavond het feestgedruis los in de straten van de binnenstad en ging op de Dannebrog de nationale vlag omhoog. Honderden voetbalsupporters, die zich verzameld hadden in het koopcentrum Ströget, maakten op het plein een hossende ronde dans. Toeterende auto's en uitgelaten jongeren maakten het beeld compleet. Duizenden Denen, die in Goteborg de wedstrijd hadden bijgewoond, belden naar huis met de mededeling dat zij hun verblijf in Zweden verlengden. Het gevolg was dat alle telefoonlijnen tussen beide landen volledig geblokkeerd raakten. fAdvertentiet onverwacht om toch twee weken dicht te gaan in de zomermaanden. een secretaresse die iedereen met een persoonlijk briefje op de hoogte stelt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 23