ultuurstichtingen gaan fuseren iratamastraat in )ostburg tegen ouw op speelveld Schepentrekkersfestival van start Plannen voor speeltuin bij school schipperskinderen Retranchement niet eens over bezit tweede huis College Sas van Gent negeert adviesgroep bouwzaken VAC est-Zeeuwsch-Vlaanderen krijgt één organisatie Servicepunt PZC in Hulst ieen medewerkster STBURG - De drie West- (uws-Vlaamse stichtingen leltheater, Uit en Jongeren ijniseren Evenementeri m per 1 januari 1993 verder één organisatie. De fusie ld vrijdagmiddag bekend ge lid tijdens de presentatie het programma voor het ko ude seizoen. Tot nu toe werk- de stichtingen enkel samen Ie activiteiten. ander nieuwtje voor het ko lde seizoen is de exploitatie de foyer in het Ledeltheater lostburg. De vrijwillgers van stichtingen hebben het be tvan de foyer als taak op zich omen. Het houdt in dat er alleen in de pauze koffie dt geschonken maar dat jterbezoekers na afloop van voorstelling kunnen napra- met een drankje, liet nieuwe seizoen blijft de ippenkaart gehandhaafd. De examens 1II I I I I II ITT )e Vaart (NEUZEN - Aan dc technische »l De Vaart in Terneuzen zijn de ;cnde leerlingen geslaagd voor «amen NIL-lassen: jlassen niveau 1: M. J. van der t, J. Bogaert, P. Broekhoven. R. de Cock, P. R. L. Colpaart, B. nbeen, E. Eerkes, J. de Fouw, R. van Holten, D. de Jongh, R. tman, A. A. R. Kaas, I. Lippens, G. Martens, J. C. Meeusen, W. iwenhuize, P. Ommerborn, P. rtvliet, R. Spaans, J. Verduijn, D. tracht, R. Vermeersch, R. Ver- üen. M. H. J. van de Walle, P. Wil- ,J. R. Wilson, A. M. C. Winne. Mag lassen niveau 1: A. E. J. van lorp, J. C A Stuck, M. Tomic, Ch. ,Wanst. School voor verpleegkundigen Aan de School voor Ver- Ijkundigen te Goes slaagden liet examen Verpleegkundige- Christella Bakker, Angelique 11, Margot Dagevos; Maaike Goo- Dick Gorsse; Annete Kleppe; iade Kok; Astrid de Koning; Bel- van Liere; Jacintha Menheere; ine Michielsen; Sandra Murre; een Sandee; Paula Sonke; Ineke •Andriessen; Olaf v.d. Tier en .d. Wel-Castel. afgelopen jaren kreeg de bezoe ker een stempeltje als hij naar een film kwam kijken. Dit jaar gaat het sparen sneller want bij iedere voorstelling krijgt men een stempeltje. Tien stempels betekent gratis toegang tot een filmvoorstelling. Het bezoekersaantal in Oost burg groeit volgens de stichtin gen nog steeds. Ook het aantal voorstellingen is dit jaar toege nomen. De grote trekpleister is Tineke Schouten met haar nieuwste show 'Feestlift', op zaterdag 7 november om 20 uur. De stichtingen startten het sei zoen op zondag 13 september met een open dag. Zaterdag 26 september vindt om 15 uur een symposium over Leonard Bern stein en het Nederlandse mu-/ ziekleven plaats. Dit in samen-' werking met de Amerikaanse ambassade in Nederlands, 's Avonds is er, in het kader van het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen, een optreden van The Ebony band. De Types ko men op zaterdag 3 oktober voor een try-out naar Oostburg en veertien dagen later is er een op treden van Willem Vermandere. Oktober is in het Ledeltheater 'Kindermaand' met verschillen de film- en theatervoorstellin gen. In november treedt Piet Brakman op met een nieuw F. de Jong voorzitter KBO van onze verslaggever ETTEN-LEUR - De Katholieke Bond van Ouderen in het bis dom Breda (West-Brabant en Zeeland) heeft een nieuwe voor zitter. Het is de heer F. de Jong uit Roosendaal. De Jong was onder meer lid van de Eerste Kamer. Ook maakte hij deel uit van de Brabantse CDA-statenfractie. Hij werd tij dens een jaarvergadering van de KBO (ruim 31.000 leden) in Et- ten-Leur gekozen tot opvolger van voorzitter J. van Dijke uit Ossendrecht. Van Dijke bekleedde het voor zitterschap zo'n zes jaar. Hij werd voor z'n vele verdiensten beloond met het Ridderschap in de Orde van Oranje Nassau. De koninklijke onderscheiding werd hem opgespeld door burge meester Swillens van Ossen drecht. neen medewerkster ISTBURG - Het verdwijnen ade speelruimte aan de Bur- neester Gratamastraat in Iburg is voor de bewoners lanvaardbaar. Dat bleek ijdagmiddag tijdens een orzitting in het gemeentehuis ar 16 buurtbewoners hun be- aren naar voren brachten, college is van plan om de ihting federatie beschermde onvormen Zeeland toestem- ng te geven om op die plaats complex woningen te bou- i, De bouw omvat vier woon- isters die onderdak moeten den aan de opvang van 20 isonen met psychische pro- men, die na behandeling er hun intrede in de maat- lappij gaan doen. buurtbewoner J. Mol de is het terrein de enige eelmogelijkheid voor de kin ten in de buurt. „Het Schutte- ersbal - De katholieke Jd van ouderen hield in het ochiehuis aan Groenendijk wedstrijd koersbal. Er waren deelnemers, g: 1 T. de Waal-A. Corne- ;2 A. de Waal-E. Kint; 3 deRoeck—L. Kint. oetgangers ijgen rijk een in de ieuwstraat tonze verslaggever RNEUZEN - De Terneuzense Saansstraat, de Nieuwstraat, irdtmet ingang van dit week- de afgesloten voor alle ver- tr(behalve voetgangers) van vrijdag 18.15 tot maandag Duur. maatregel geldt tot en met 30 augustus. overleg met de middenstand horeca ter plaatse is tot deze latregel besloten, omdat na onlangs gereedgekomen her- ichting van de straat vooral voetgangersverkeer over- erst. Het weren van gemotori- hd verkeer heeft bovendien voordeel dat de horeca in de faat bij goed weer terrassen o inrichten. Pde uren dat de straat niet toe- "kelijk is voor het verkeer zul- er twee standplaatsen voor zijn: aan de kop van de ouwstraat en bij de Lange frkstraat. Op deze taxiplaat- kunnen in totaal vijf taxi's theaterprogramma. Het dans theater 'Opus one' is op 11 de cember te zien terwijl Ledelpop het jaar op 18 december besluit. Voor 1993 staan 'Het groot niet te vermijden dans-/showorkest met Live from Rotterdam', de uitvoeringen van de Plattelan ders en de Zwinmusical, de cur sus 'Het verfilmde boek' en het festival 'Cultureel gekleurd' op het programma. bocht en 't Vestje zijn geen goe de alternatieven omdat het te gevaarlijk is om die bereiken." Volgens hem zijn er in de buurt zo'n 30 kinderen in de leeftijd van 1 tot 10 jaar. Het terrein is, volgens de buurtbewoners nooit iets anders geweest dan speel terrein. K. van Boven meende dat de ge meente Oostburg kind-vriende lijk is. „In nieuwe plannen is er ruimte voor speelgelegenheden. Bij ons is die ruimte er en wordt het weggehaald," aldus van Bo ven die vindt dat de kreet op de borden bij de toegangswegen in de gemeente, 'Oostburg geeft je de ruimte', beter veranderd kan worden in 'Oostburg ontneemt ons de ruimte'. Gemeente-ambtenaar J. Schaalje maakte duidelijk dat er op het terrein altijd een bouwbe- stemming heeft gelegen. Buurt bewoner Molhoek had verder be zwaar tegen de vorm van het ge bouw. „Het is een kazerne-ach- tig gebouw met een plat dak (va riërend in hoogte van 6 meter tot 8.30 meter). Dat past niet in een wijk met na-oorlogse wonin gen," aldus Molhoek bij wie het gebouw op 7 meter afstand van zijn woning komt. Parkeren Daarnaast kampt de buurt nu al met een parkeerprobleem en dat zal er, met de komst van meer in woners, volgens de bewoners, niet op verbeteren. Volgens de directeur van de stichting G. Adan zal het met die parkee roverlast meevallen. „Het zal om maximaal zes auto's gaan," al dus Adan. De bewoners kondigden aan al les in het werk te stellen om de bouw van, om het even wat, zo lang mogelijk tegen te houden. „Wat er ook wordt neergezet, we zullen altijd bezwaren houden," aldus Van Boven. "V< Met het optreden van het poppentheater Opgepast begon het Schepentrekkers Festival in Sas van Gent. foto Camile Schelstraete van onze verslaggever SAS VAN GENT - Het eerste Schepentrekkers Festival van Sas van Gent is vrijdag middag officieel door burge meester ing J. van Rest ge opend. In de festivaltent op het Keizer Karelplein nam ze een nieuwe plaquette voor het befaamde beeld van de schepentrekker in ontvangst. De festiviteiten rond de tradi tionele uitreiking van de Schepentrekkerstrui duren tot zondag. „Het bordje bestond al, maar de nieuwe plaquette toont de naam een beetje duidelijker. Daarom leek het ons een leuk cadeau", aldus de voorzitter van de Stichting Schepentrek ker, G. J. Bijlsma. Volgens de voorzitter is het festival een bundeling van activiteiten die anders los van elkaar worden gehouden. „We willen laten zien dat er in Sas wat te bele ven is. Op deze manier krijgen de feestelijkheden meer aan dacht." De eerste editie van het Sche pentrekkersfestival ging vrij dag van start met een optre den van het poppentheater Opgepast. De uitreiking van de Schepentrekkerstrui vormt het hoogtepunt van het evene ment. Zondagmiddag wordt de gelukkige bekend ge maakt. Eén van de organisa ties die betrokken is bij het fes tival, middenstandsvereni ging Sas 70, presenteerde kort na de opening een nieuwe toe ristische gids voor Sas van Gent. Het eerste exemplaar werd eveneens aan burge meester Van Rest overhan digd. Bij school De Groene Zwaan, waar nu alleen nog maar een zandbak staat, wil een werkgroep nu ook een speeltuin. foto Camile Schelstraete van onze verslaggever TERNEUZEN - Bij de school voor kinderen met varende ouders, De Groene Zwaan in Ter- neuzen, moet nog vóór de zomer een speeltuin komen. Dit is de mening van een werkgroep die nu van de gemeente probeert een bedrag los te peuteren om de speelvoorziening te be kostigen. „Er wonen hier ongeveer tachtig kleuters in de buurt. De gemeente heeft er geen enkel benul van dat het er zoveel zijn." De eind april opgerichte werkgroep bestaat momenteel uit vijf personen, waaronder buurt bewoners en vertegenwoordigers van De Groe ne Zwaan en de gemeente Terneuzen. „We zijn nog op zoek naar een schipper om de groep compleet te krijgen," licht een lid van de werk groep, Karien Iwaarden, toe. De eerste aanzet voor de speelgelegenheid op het pleintje achter De Groene Zwaan is twee weken geleden gege ven door een enquête onder de buurtbewoners te houden. Van Iwaarden: „De reacties waren erg positief. Veel mensen hebben aangeboden om te helpen met het installeren van de speel tuigen." „Zelf mensen zonder kinderen," vult werkgroeplid Hetty Broersma aan. De groep heeft de gemeente Temeuzen aange schreven om de nodige gelden ter beschikking te stellen. „Een speeltuin hier dient meerdere doelen. Wanneer er bijvoorbeeld een lantaarn paal bij wordt geplaatst, helpt het om het van dalisme bij de school te bestrijden. In het week einde wordt er nog wel eens een raam inge gooid. Verder bevordert het de eenheid in de buurt", aldus Van Iwaarden. Broersma; „Er is zelfs al sprake van de oprichting van een buurt vereniging." De werkgroep heeft de wethou ders W. de Zeeuw en A. Stahl-Hemelsoet uitge nodigd woensdag een kijkje te komen nemen bij de school en de zaak verder te bespreken. van een medewerker RETRANCHEMENT - Een drukbezochte en geanimeerde hoorzitting in het dorpshuis d'Ouwe Schoole in Retranche ment stond vrijdagavond hoofdzakelijk in het teken van de problematiek rond de twee de woningen. De bijeenkomst, een jaarlijks initiatief van het Sluisse gemeentebestuur, leer de dat de dorpsbewoners nog geen duidelijk standpunt heb ben ingenomen. Burgemeester M. L. Everaers nodigde in zijn openingswoord de aanwezigen, onder wie het voltallig college en een aantal raadsleden, uitdrukkelijk uit te reageren op de discussie rond het tweede woningbezit. De discussie kwam slechts moei zaam op gang, maai- zonder dat een duidelijke uitspraak werd gedaan, kwamen de bekende po sitieve en negatieve gevolgen van een verordening tegen het bezit van een tweede woning toch ter sprake. „Uw reacties zijn steekhoudend om mee te ne men naar de raadscommissies", stelde Everaers vast. „De menin gen zijn natuurlijk sterk gediffe rentieerd, gezien vanuit ieders eigen optiek en belang". Verkeer Verschillende verkeersmaatre gelen leverden uitgebreide dis cussies op. Zo werd gewezen op de hoge snelheid waarmee Ter hofstede wordt gepasseerd. De dorpsraad legde onmiddellijk een plan op tafel om daar wat aan te doen. Daarnaast stuitte de recente ge deeltelijke afsluiting van de Prins Mauritsstraat op grote be zwaren. Voorlopig op proef, leg de het college uit, waarna een evaluatie van de maatregelen moet uitwijzen of de situatie ge handhaafd blijft. Ongerustheid bestond er over een mogelijk verdwijnen van het rijdend postkantoor. En ont stemming over het misbruik dat door fietsers wordt gemaakt van van onze verslaggever SAS VAN GENT - De Vrouwen adviescommissie (VAC) in Sas van Gent loopt met de ziel on der de arm. De plaatselijke af deling van de organisatie die gemeenten en woningbouwver eniging adviseert bij nieuw bouw en renovatie van wonin gen in de sociale sector, wordt door de gemeente en de Sasse corporatie 'Sas van Gent Voor uit' vrijwel volledig genegeerd. Het contact tussen VAC en ge meente blijft beperkt tot de jaar lijkse uitwisseling van brieven over de subsidié-aanvraag van de commissie, die overigens de laatste vijfjaar door de gemeen te plichtsgetrouw werd gehono reerd. De pogingen van de adviescom missie om in Sas van Gent, in dienst van de gemeenschap, ac tiviteiten te mogen ontplooien zijn door de het college van b en w telkens getorpedeerd. Het Sasse college is van mening dat, ook zonder de kennis en kunde die binnen de VAC aanwezig is, het gemeentebestuur bij machte is om weloverwogen beslissin gen te nemen over zaken als de herinrichting van de Sasse pro bleemwijk Sint-Albert. Vertegenwoordiger Wel heeft het VAC, na enig aan dringen, een vertegenwoordiger in de raadscommissie voor ruim telijke ordening gekregen. Voorzitter Jette Clément van de commissie betreurt het dat het Sasse college de VAC links laat liggen. „Jaarlijks krijgen we 750 gulden subsidie van de gemeen te. De vijf vrouwen, die lid zijn van de commissie, hebben ver schillende cursussen gevolgd om ter zake kundig te zijn op het gebied van woningbouwzaken. Het is spijtig dat de woning bouwvereniging en de gemeente niet van de aanwezige kennis ge bruik wenst te maken. Wij willen wel. We hebben de gemeente ook al verschillende malen gevraagd om ons bij zaken te betrekken. Een enkele keer zijn we bij wo- ningbeuwkesties betrokken, zo als bij de inrichting van de Groot-Majoorstraat in Sas van Gent en de bouw van wat aan leunwoningen bij het bejaarden huis in Westdorpe, maar daar mee houdt het op", legt de voor zitter uit. Jette Clément betreurt het dat de VAC met name over de herin richting van de wijk Sint-Albert niets te zeggen heeft. Diep treurig „We hebben de wijkraad van Sint-Albert benaderd, maar die vond onze inmenging onnodig. De woningbouwvereniging ver wees ons naar het gemeentebe stuur en het college op haar beurt wenste ook niet van onze diensten gebruik te maken. Dat is diep treurig, maar het is niet anders. Het zou, als je Terneuzen als voorbeeld neemt, waar de VAC wel degelijk een stem in het kapittel heeft, goed anders kun nen. We hadden gedacht dat in een gemeente, waar een vrouwe lijke burgemeester aan het roer zit, onze inbreng gewaardeerd zou worden, maar dat is dus niet zo", aldus de voorzitter. De commissieleden zitten ech ter niet bij de pakken neer. Waar mogelijk proberen zij hun bij drage te leveren aan de leefbaar heid van de Sasse kernen. Om die reden zijn ze ook betrokken geraakt bij de organisatie van het schepentrekkersfestival dat dit weekeinde in Sas van Gent wordt gehouden. Burgemeester ing J. M. H. M. van Rest van Sas van Gent was vrijdag weliswaar bereikbaar, maar niet voor commentaar. Gotcha! speelt in Kalashnikov TERNEUZEN - De Haarlemse funkformatie Gotcha! doet vrij dag 10 juli jongerencentrum Kalashnikov in de Korte Kerk straat aan voor een optreden. De band begint om 22.00 uur te spelen, de kassa is een uur eer der geopend. Gotcha! heeft binnen korte tijd een behoorlijke populariteit op gebouwd in Nederland en Bel gië. In 1990 behaalde de zeven koppige band de derde plaats van de Grote Prijs van Neder land. Als enige finalist wist Got cha! een platencontract in de wacht te slepen. Dit resulteerde in de cd 'Words and music from da Lowlands', die in oktober 1991 verscheen. De groep pre senteert hierop een mengelmoes van diverse stijlen waaronder hi phop, rock en funk. P-funk. Grootheid George Clinton lever de zelfs nog een bijdrage aan de debuut-cd. Toch is de snel gere zen ster van de Haarlemmers voornamelijk te danken aan de live-optredens. Gotcha! heeft in Nederland en België al menige zaal platgewalst en zal niet nala ten hetzelfde in Kalashnikov te doen. Duo-passagier bromfiets breekt been TERNEUZEN - De gemeentepo litie van Terneuzen is op zoek naar getuigen van een ongeluk dat zich vrijdagmiddag om tien over vijf voordeed in de Axelse- straat in Ternjeuzen. Een bromfietser met duo-passa gier kwam op het westelijke fietspad in botsing met twee te gemoetkomende fietsers. Die twee reden tegen de rijrichting in. Bij het passeren raakte een van de fietsers het been van de duo-passagier. Naar later bleek hield die aan de botsing een beenfractuur over. De politie wil in contact komen met de fietsers, die na even poolshoogte genomen te hebben gewoon doorreden, en met ande re getuigen. Hen wórdt verzocht contact op te nemen met het hoofdbureau van politie aan de Rosegracht (01150 - 94151). HULST - Het kantoor van de PZC in de Steenstraat in Hulst gaat dicht en wordt vervangen door een PZC-servicepunt. Van af woensdag 1 juli kan men voor het afsluiten van een abonne ment, voor het opgeven van ad vertenties (qok voor het Zeeuwsch Vlaams Advertentie blad) en voor klachten over de bezorging terecht bij boekhan del Durinck in de Gentsestraat (telefoon 01140 - 14058). Het servicepunt is van maandag tot en met zaterdag geopend van 9.00 tot 12.15 uur en van 13.15 tot 18.00 uur. De redactionele activi teiten in het Land van Hulst worden al enige tjd gecoördi neerd vanuit Terneuzen, waar de uit vijf personen bestaande regioredacti voor Zeeuwsch- Vlaanderen is gevestigd. Daarin komt geen verandering. Voor redactiezaken (berichten, ver slagen. tips) kan men terecht op het regiokantoor Zeeuwsch- Vlaanderen van de PZC in de Axelsestraat in Temeuzen (tele foon 01150 - 94457). Evenementendag in Ter Schelde BRESKENS - In het verzor gingstehuis 'Ter Schelde' in Breskens wordt zaterdag 27 ju ni een evenementendag gehou den. Er zijn scheepsmodellen, kralenboompjes, origami- werkstukken en volksschilder kunst te zien. Verder kunnen be zoekers zien hoe het netten breien en spinnen moet en is de modelspoor Breskens met trei nen present. De Well-fare en de Zonnebloem zijn er met stands. Het verzorgingstehuis is ver sierd met kindertekeningen die ingezonden zijn door de Bres- kense scholen. Om 14 uur wordt de evenemten- dag geopend door A. van de Graaff, voorzitter van de Stich ting protestanse ouderenzorg. Een kwartier later beginnen de spelen waaronder holengolf, sjoelen, vogelpiek en bussen gooien. Tevens worden er wafels verkocht. Om 16 uur draait het rad van avontuur. 's Avonds om 19 uur is er een op treden van de volksdansgroep 'Rust Roest' onder leiding van B. Boekhout. Het optreden wordt afgewisseld met accor- deonmuziek door de heer Kotvis en slagwerk door de heer Ver sprille. Om 20.30 uur start een barbecue. Een half uur later is er gelegenheid tot dansen op de muziek van 'Disco Pedro'. de wandelpaden op de Wallen. De pas ingevoerde rolcontainer gaf aanleiding tot een uitvoerige woordenwisseling over de ma nier waarop eigenaars van twee de woningen er mee omgaan. Punten die burgemeester Eve raers begripvol aanhoorde met de mededeling; „Dat nemen we mee". Reden voor het PvdA- raadslid J.Boogaard om de bur gemeester het advies te geven de gemeentelijke vrachtwagen voor te laten rijden. Om alles mee te nemen. Ook hoge ogen voor scholengemeenschap 't Zwin In het artikel 'Biologieleraar in de schijnwerper' (PZC-17-6) staan enkele onvolkomenheden. De scholengemeenschap Petrus Hondius te Temeuzen heeft een re sultaat dat door 0.7 procent van de Nederlandse scholen is verbe terd. Dit houdt absoluut mét in dat '99,3% van alle andere scholen in het land slechtere resultaten behaalden'. Er zullen misschien best wel meerdere scholen in Nederland zijn die het zelfde resultaat be haalden. De rector van Petrus Hondius zal er misschien verstandig aan doen de volgende keer eerst zfjn wiskundeleraar te consulteren voordat hij zulke uitspraken doet. Het landelijk gemiddelde voor dit centraal schriftelijk was een 5.93. Dat er maar 0,7% beter was betekent niet direct dat hun gemiddelde 'bijna een tien was'. Daar is niets engs aan, maar het is wel een domme rekenfout. Het hoogste gemiddelde in Nederland is namelijk een 7,40. Een klein detail dat niet over het hoofd gezien mag worden is dat niet de leraar, maar de leerlingen het resultaat behalen. Dit mag dan wel een compliment zijn voor de heer J. Mutsers, maar dit hoeft niet aan zijn capaciteiten tot lesgeven te liggen. Daarnaast is deze school nu niet zo heel bijzonder in Zeeland, gezien de resultaten die de VWO-leerlingen op scholengemeenschap "t Zwin behaalden. Wij ais leerlingen van deze school zijn daar best trots op. Hier volgen enkele cijfers ter illustratie; scholen hoger Biologie 0,0%!!! Engels 0.2% Frans 0,3% Duits 2,6% (Bron Cito» (Dit zijn alle vakken waarbij de examens via Cito lopen). Onze leraar biologie J. H. de Klerk verdient het wat ons betreft ook wel om in het zonnetje gezet te worden. Voorts moet er rekening mee worden gehouden dat biologie een keuzevak Is. Daarom vinden wij het resultaat van het examen Engels, wat voor iedereen verplicht is, opmerkelijker. Calle de Blok Moor de Leeuw Sluisseslraat 26 Zuidzan.de gelijk lager gemiddelde punt landelijk/'t Zwin 0,2% 99.8% 5,93/7,40 0.3% 99,5% 7,04/8,20 0.2% 99.5% 6,66/8.53 1,4% 96,1% 6,44/7,34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 51