Antwerpse haven laakt overheid Nestkastenproject helpt uilen aan een onderkomen Veel kritiek op telefoontaps bij opsporen bende Neveninkomsten van >estuurders in kas emeente Vlissingen Dorpsraad Graauw wil af van onkruid £0E.NLJJar.M Eerste vrouwelijke gemeentesecretaris verlaat provincie Bouw kolencentrale vergt nieuwe leiding voor hoogspanning Industrie voelt zich niet schuldig aan vuile Schelde VOEDSELHULP AFRIKA WOORD &DAAD ran onze verslaggever iNTWERPEN - De grote bedrijven in het haven- «bied van Antwerpen schuiven de zwarte piet ;an de vervuilde Schelde door naar de overheid. !ij voelen zich niet aangesproken door de milieu- leschermingsorganisaties die actie voeren voor choon Scheldevvater. Niettemin belegde de ver- niging van de industriële bedrijven van noord- (ntwerpen (VIBNA) vrijdagmiddag ijllings een ersconferentie, als reactie op de acties van Ireenpeace deze week op de Schelde. )p die bijeenkomst haastte de voorzitter van de fIBNA, J. Claeys (Solvay), zich te verklaren dat de «drijven hun huiswerk hebben gedaan. De ver- luiling van de Schelde daalt, onder meer door in- pctprineen van de bedrijven. Claeys: „Men klopt aan de verkeerde deur. Ze moe ten stroomopwaarts zijn, bij de overheid en ande ren zoals de landbouw. Vooral de overheid is erg traag met het zuiveren van het afvalwater. We moeten niet vergeten dat nog steeds zo'n 30 pro cent van de Belgische huishoudelijke vervuilers ongezuiverd op het oppervlaktewater loost." Gering VIBNA-bestuurslid G. Ex (BASF) poogde met een serie cijfers duidelijk te maken dat het aandeel van de Antwerpse industrie in de vervuiling van de Schelde zeer gering is. Hij beriep zich daarbij op informatie van derden, zoals de Nederlandse Rijkswaterstaat en het Nederlandse rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater (RIZA). Uit zijn verhaal kwam naar voren dat de industrie in de Antwerpse haven in 1972 nog voor 3,3 miljoen vervuilingseenheden in de Schelde loosde. In 1989 was dat volgens Ex al teruggelopen naar 160.000 vervuilingseenheden. Daar staan volgens hem in vesteringen tegenover van 0,2 miljard Belgische franken in 1972 tot 8,4 miljard in 1989. Mede daar door zijn er nu bedrijven waarvan het afvalwater schoner is dan het Scheldewater, voegde hij er aan toe. Vergunningen Ex voerde verder aan dat de bedrijven met hun lo zingen ver onder het maximum blijven dat volgens hun lozingsvergunning is toegstaan. Hij ontkende dat dat mede te danken was aan het feit dat de bedrijven bij het afgeven van de eerste vergunnin gen de voorwaarden aan de overheid hebben ge dicteerd. Hij moest wel erkennen dat de overheid de vergunningen in 1988 nog eens kritisch heeft be keken en ze meteen flink aanscherpte. Met name voorzitter Claeys wees met een beschul digende vinger in de richting van de politiek en de overheid. Als voorbeeld haalde hij de situatie in Antwerpen aan waar wel zuiveringsinstallaties voor de stad zijn gebouwd, zonder dat die installa ties ooit zijn aangesloten. „Wij hebben een flink stuk van ons huiswerk gedaan. Laat anderen die ook op de Schelde lozen eveneens hun huiswerk doen. Ik denk dan aan de steden Brussel en Gent, die nog ongezuiverd op de Schelde lozen. Als ge zegd wordt: de vervuiler betaalt, vind ik het prima. Maar dan ook consequent. Wij hebben onze ver antwoording op dat terrein al genomen." an onze verslaggever LISSINGEN - Vlissingse ge meentebestuurders mogen ne en-inkomsten, voortvloeiend it het lidmaatschap van de aad of het college van b en w, jet meer zelf houden. Zij moe- in die vanaf 1 juli in de ge- leentekas storten. B en w van lissingen stellen dit voor aan e gemeenteraad. iethouders, raadsleden en de nrgemeester van Vlissingen (ten uit hoofde van hun functie lallerlei besturen, van het Weg- :hap Walcheren, het Admini- tratief Dienstencentrum Zee- ind (ADZ) tot en met de Delta lutsbedrijven en de NV Haven an Vlissingen. Zij krijgen voor en aantal van die functies een ergoeding. Dat leverde nooit iscussie op, totdat de Delta (Advertentie) Open dagen: 1-5 september Interesse? Vraag info-folder! Postbus 2258,4460 MG Goes of bel: Nutsbedrijven voor commissa rissen een vergoeding vaststelde van 10.000 gulden per jaar. Het college van b en w zegde de ge meenteraad een regeling toe en die komt donderdagavond aan de orde in de raadsvergadering. De gemeenteraad beslist die avond ook over een voorstel van het college van b en w de Vlis singse wethouders een maxi male belastingvrije onkosten vergoeding toe te kennen. Dat vloeit voort uit een landelijke re geling die de gemeenten met de belastingdienst hebben getrof fen. Als de raad akkoord gaat, krijgen de Vlissingse wethou ders dit jaar een belastingvrije onkostenvergoeding van 7.200 gulden. Keersluisbrug nacht afgesloten VLISSINGEN - De Keersluis brug in Vlissingen wordt vanaf ..maandag 29 juni om 10.00 uur tot dinsdagmorgen 30 juni om 3.00 uur afgesloten voor het ver keer. In de nachtelijke uren wordt onderhoud aan het weg dek gepleegd. Voor het verkeer wordt een omleidingsroute aan gegeven. De werkzaamheden worden uitgevoerd in opdracht van de directie milieu en water staat van de provincie. NHflMHMMHI m een medewerkster MIDDELBURG - In de zaak te- jen de veronderstelde leider van de Zeeuws-VIaamse 'ben de', V. B. (39) uit Kapellebrug, puide advocaat mr A. A. M. Orie voor de Middelburgse echtbank ernstige kritiek op Ie tap (telefoon-afluisterproce- lure) zoals die voor het verza melen van de bewijzen was toe- epast. Zijns inziens is de tap ledoeld om reeds gepleegde trafbare feiten te achterhalen, maar de politie zou er juist op it geweest zijn om er nieuwe misdrijven mee op te sporen. is een jaar 'getapt' zonder lat nog werd gekeken naai- de liten waarom de tap werd inge steld", aldus de raadsman. De fchter-commissaris had vol- ens mr Orie toestemming gege- en voor het afluisteren omdat en zijn kornuiten verdacht terden van het onderhouden an een drugslijn vanuit Tur- B.'s kledingfabriek in dat i zou daarvoor een dekman- (1 geweest zijn. Achteraf bleek lie verdenking nergens op te be itsten. te advocaat vond ook dat het fluisteren veel te lang was door egaan. „Bewijsmateriaal van e taps zou na een bepaalde ter- tijn terzijde moeten worden ge hield hij de rechtbank Oor. Hij haalde een beslissing an het Amsterdamse gerechts- "aan, waarbij de rechtmatig- ieid van het afluisteren tot zes naanden werd beperkt, lij waarschuwde de rechtbank ovendien dat zij constant is 'lootgesteld aan een misleiden- t en eenzijdige weergave van Ie-uitgetypte - gesprekken. Hij loemde het ook een ernstige andicap voor de verdediging at zijn cliënt als Italiaan geen ennis kon nemen van de stuk en omdat hij geen Nederlands eheerst. Daardoor heeft hij zijn raadsman niet op feitelijke on- •óstheden kunnen attenderen. Tolk Officier van justitie mr C. van tinkel wees erop dat de wet al ten hulp van een tolk voor- phrijft bij de verhoren en op de fitting van de rechtbank, maar het vertalen van de proces tukken in een voor de verdach- begrij pelij ke taal zich nog in 'fase van een voorstel bevindt, k raadsman voerde verder aan fat B. weliswaar flinke porties ocane gebruikte, maar dat hij teslist geen handel in het spul georganiseerd. Hij atten- '■terde erop dat het onderzoek maar anderhalve kilo cocaïne 'bijeengesprokkeld' had, dat in de loop van een jaar verhandeld was door de veronderstelde ben- Van de belastingontduiking die B. ten laste was gelegd bleef in de ogen van de raadsman ook weinig over. Hij zou vier jaar lang aanzienlijke sommen voor de inkomstenbelasting verzwe gen hebben, maar volgens de pleiter heeft B. in die tijd perio den buiten Nederland gewoond. Daarnaast zou een deel van zijn inkomsten afkomstig zijn ge weest van zijn buitenlandse on dernemingen, waarvoor hij in Nederland niet belastingplich tig was. Ook zou hem geen 'we derrechtelijk verkregen voor deel' van het in zijn casino Ritz in Kapellebrug verdiende geld kunnen worden afgepakt, om dat het Golden Tenspel pas vo rig jaar juni als een illegaal kans spel is aangemerkt. „De regering heeft op dat punt jarenlang een gedoogbeleid gevoerd", tekende de advocaat aan. Tenslotte vond mr Orie dat er geen sprake was geweest van een criminele organisatie, aan het hoofd waarvan B. zou heb ben gestaan. Hij was van mening dat de verdachten sterk onaf hankelijk van elkaar geopereerd hadden. „Een aantal mensen in een crimineel circuit betekent nog geen deelnemers aan een or ganisatie", concludeerde hij. Tegen B. is zes jaar gevangenis straf. 1.650.000 gulden boete en ontneming van de aan de mis drijven verdiende twee miljoen gulden geëist. De rechtbank doet 3 juli uit spraak in de zaken van B. en zes medeverdachten. van onze verslaggever GRAAUW - De Dorpsraad Graauw is ontstemd over wel ig tierend onkruid in het dorp. „Graauw moet groen worden, horen we de laatste tijd regel matig. Als je de centimeters onkruid op het Dorpsplein ziet staan kijk je daar toch wat anders tegenaan. Plant soenen, straten, stoepen en parkeerterreinen zien wij lie ver niet door onkruid worden overwoekerd," zegt dorps raadvoorzitter J. Steyaert. De dorpsraad heeft een brief naar het gemeentebestuur ge stuurd om te vragen of de me dewerkers van openbare werken Graauw wat vaker kunnen aandoen. Overigens valt niet alleen de gemeente achterstallig onderhoud te verwijten. Ook verschillende dorpsbewoners houden hun percelen niet goed genoeg bij. De gemeente mag best wat strenger controleren en de boosdoeners op hun verant woordelijkheden wijzen, meent het bestuur van de De dorpsraad heeft net de eer ste officiële vergadering ach ter de rug. De raad wil graag betrokken blijven bij de reali sering en eventuele aanpas singen van het dorpsplan dat twee maanden terug is gepre senteerd. Naast het achter stallig 'groen-onderhoud' maakt de raad zich vooral zor gen om een aantal verkeersza ken. In de Dorpsstraat wordt te hard gereden, bij de coupure aan het eind van die straat ontstaan onveilige situaties door de breedte van de weg en er is sprake van parkeerover last in verschillende straten. De dorpsraad heeft de Hulster afdeling van Veilig Verkeer Nederland gevraagd om de door de raad gesignaleerde knelpunten aan een nader on derzoek te onderwerpen. Het bestuur van de raad laat er geen misverstand over be staan dat het ondanks de klachten goed wonen is in Graauw. De raad wil dat ook wat meer onder de aandacht brengen. Want om de leefbaar heid op peil te houden en als het even kan op te krikken, moeten er nieuwe bewoners blijven komen. Dorpsraad-secretaris B. van Jole is graag bereid om kandi daat-inwoners alle informatie over het wonen in Graauw te geven. De raad hoopt hiermee het voorlichtings- en wer vingsbeleid van de gemeente Hulst te ondersteunen. Tot ergernis van de dorpsraad tiert het onkruid welig op het Dorpsplein van Graauw. foto Camile Schelstraete HHHMH van onze verslaggever VOGELFORT - Het aantal kerkuilen neemt af in Zee land. De voornaamste oor zaak hiervan is het verdwij nen van broedplaatsen, voor namelijk landbouwschuren en kerktorens. De Stichting Landschapsverzorging Zee land (SLZ) probeert deze ont wikkeling tegen te gaan door het plaatsen van nestkasten. De onlangs verkregen donatie van 20.000 gulden helpt de stichting een eind op weg. Het heeft nogal wat voeten in de aarde om een nestkast in de nok van een schuur te plaat sen. Touwen en katrollen kwa men er donderdagmorgen aan te pas om de eerste in een serie van 200 kasten op te hangen in een schuur in Vogelfort. Twee medewerkers van de stichting hadden er hun handen vol aan. De SLZ kreeg recentelijk een gift van 20.000 gulden van de Postcodeloterij. Dit bedrag kwam goed van pas om het Project Kerkuil gestalte te ge ven. Het geld werd gebruikt voor het laten maken van de nestkasten, een alternatieve broedplaats voor de kerkuil. Achter „In sommige delen van Zee land zijn al vrij veel kasten ge plaatst, maar andere regio's lopen nog wat achter, waaron der Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Het aantal van 200 kasten is nog niet genoeg, maar het helpt ons een heel eind op weg", aldus de coördinator van de SLZ-actie, F. Min- naard. De coördinator meldt dat de kerkuil zich niet alleen in Zeeland minder laat zien. Het probleem speelt in heel Nederland. „Ik denk ook dat SLZ-medewerker Lucien Calle brengt een uilenkast aan in een schuur in Hengstdijk. foto Camile Schelstraete de storm van twee jaar gele den een grote rol heeft ge speeld. Veel oude landbouw schuren gingen toen tegen de vlakte. Veel kerkuilen konden dus op zoek naar een andere broedplaats." Om deze speurtocht te verge makkelijken trekken de mede werkers van de SLZ de komen de weken door de provincie om de kasten te plaatsen. „Een groot aantal mensen komt naar ons toe om een plaats aan te bieden, maar wij benaderen het publiek zelf ook." Aan de locatie worden wel eisen gesteld, aldus Min- naard. „Het liefst een afgele gen schuur. Onder kerkuilen vallen veel verkeersslachtof fers en wanneer ze broeden in de buurt van een drukke weg, dan neemt dat alleen maar toe." Veldmuizen Kerkuilen jagen vaak 's nachts in de berm van een weg op veldmuizen, het voornaam ste voedsel van de uilen. Min- naard hoopt door het plaatsen van de kasten in rustig gele gen landbouwschuren dit ge vaar te ondervangen. „De ui len verblijven in een veiliger omgeving. Ze zijn tevens een soort medestander van de boer, want doordat ze op de muizen jagen, helpen ze ook de boer die er alleen maar last van heeft." Van de 200 nestkasten zijn ook enkele exemplaren bestemd voor steenuilen. Deze uilen soort wordt eveneens steeds minder gesignaleerd. Min- naard: „De steenuil broedt meer in holle bomen en oude knotwilgen. Voor dit dier kun je in principe overal een kast plaatsen, want de steenuil blijft vaak in één en hetzelfde gebied. In tegenstelling tot de kerkuil, die grote afstanden kan afleggen." COR DE JONGE Janny de Kok:„Ik vind ook niet dat je de nadruk erop moet leggen dat je vrouw bent, het gaat om de taak waar je voor staat." foto Willem Mieras van onze verslaggever Marten de Jongh SINT PHILIPSLAND - Rond haar mondhoeken speelt een licht spottend trekje. Hoe vaak gebeurde het haar niet, dat het horen van haar stem aan de an dere kant van de telefoonlijn tot grote verwarring leidde. 'Oh, ik dacht ik met de gemeentesecre taris zou worden doorverbon den'. Dat soort reacties. Ze kan er na al die jaren nog steeds glimlachend over doen; dat de gemeentesecretaris ook wel eens vrouw kan zijn, is blijk baar nog altijd niet tot iedereen doorgedrongen. Toch loopt Jan ny de Kok (44) al heel wat jaar tjes mee als gemeentesecretaris in Sint Philipsland. Ze was de eerste vrouw in Nederland die een dergelijke functie kreeg. Binnenkort stopt ze ermee. Jan ny gaat trouwen en verhuist naar Bilthoven. En daarmee raakt Zeeland z'n enige vrouwe lijke gemeentesecretaris weer kwijt. De gemeentesecretaris zetelt achter haar bureau in het ge meentehuis. Onberispelijk ge kleed, tikje strenge blik achter het ruime brilmontuur. De in Sint Philipsland geboren en ge togen secretaris doet haar ver haal tijdens het ordenen van een dikke stapel post. Na de mulo begon ze in '65 bij de gemeente als typiste. Zonder gerichte am bitie om gemeentesecretaris te worden. „Ik ben langzaam in het vak gegroeid. Naast mijn werk volgde ik diverse opleidingen bij de bestuursacademie. Dat bete kende studeren in de avonduren en een dag in de week cursussen volgen in Goes of Middelburg. In 1978 kwam m'n huidige functie vrij." Ongelukkig In het begin werd ze als vrouw wel een beetje gezien als vreem de eend in de bijt. 'En daar is ze dan', was bijvoorbeeld de reactie van alle collega's toen zij de eer ste keer het congres van ge meentesecretarissen bezocht. „Ze vroegen wel eens of ik me niet ongelukkig voelde tussen al die mannen. Maar daar heb ik nooit problemen mee gehad. De meeste mensen vinden het leuk dat ik dit werk doe. Negatieve reacties zijn mij nooit ter ore ge komen. Ik vind datje ook niet de nadruk erop moet leggen dat je vrouw bent. het gaat om de taak waar je voor staat." Het werken in een kleine ge meente heeft de scheidende ge meentesecretaris altijd als heel prettig en afwisselend ervaren. „Officieel heet het dat de secre taris hoofd is van het ambtelijk apparaat en adviseur van be stuursorganen. In praktijk bete kent het dat je vooral manager en coördinator bent. Geen baan van negen tot vijf, maar er zitten veel aardige klusjes bij. Zoals bijvoorbeeld het vastleggen van een foto-archief. Daar heb ik de laatste jaren veel werk in gesto ken." Wat haar het meest zal bijblijven uit haar carrière? Daar hoeft Janny niet lang over na te den ken. „De viering van het 500-ja- rig bestaan van Sint Philipsland in 1987. Veertien dagen feest was dat, vrijwel de hele bevolking deed mee." Ook het landelijk congres dat schippersvereni ging Schuttevaer jaren terug in de gemeente hield staat haar nog haarscherp voor ogen. Gro te geruchtmakende affaires waarbij Sint Philipsland betrok ken was, of anekdotes over bur gemeesters en raadsleden willen haar niet direct te binnen schie ten. Officieel per 1 september zet ze een punt achter haar loopbaan. Sint-Philipsland heeft het verlo ren van haar toekomstige echt genoot. In augustus trouwt ze met haar grote liefde die ze tij dens een vakantie op Malta leer de kennen. Maar voor Sint Phi lipsland zal Janny altijd een zwak houden. „De verbonden heid blijft. Mensen en eiland zijn me dierbaar. Je blijft er altijd een stukje van meedragen." van onze verslaggever MIDDELBURG - Bouw van een nieuwe kolencentrale bij Bors- sele betekent dat een nieuwe hoogspanningsleiding door Zuid-Beveland aangelegd moet worden. In het structuur schema elektriciteitsvoorzie ning zijn daarvoor twee moge lijkheden aangegeven: een ver dubbeling van de huidige 380 kiloVoltleiding tussen Borssele en Geertruidenberg of een lijn van Borssele via de Kreekrak- sluizen richting Maasvlakte. Een directe verbinding van Borssele naar de Maasvlakte komt niet in aanmerking, om dat de Oosterschelde en Greve- lingen niet gekruisd mogen worden. Volgens het nationale Elektrici teitsplan moet op het energie complex bij Borssele in 1999 een stroomfabriek op basis van ko- lenvergassing in gebruik worden genomen, met een vermogen van 600 megawatt. Het totaal in Borssele opgestelde vermagen komt dan boven 1.000 megwatt (de kolen-en kerncentrale heb ben samen een vermogen van 870 megawatt). De bestaande transportmogelijkheden zijn dan niet meer toeBreikend. In een ambtelijk advies aan de pro vinciaal planologische commis sie - die donderdag 25 juni over het structuurschema elektrici teitsvoorziening vergadert - wordt gewezen op de ingrijpen de gevolgen die een niéuwe hoogspanningslijn voor onder meer het landschap heeft. Ondergronds In het advies wordt beklem toond dat bij aanleg van zo'n lei ding voldoende geld beschik baar moet worden gesteld, om de aantasting van het landschap binnen de perken te houden. Het advies gaat ervan uit dat een nieuwe hoogspanningsleiding bovengronds zal worden aange legd. met dien verstande dat de leiding door de Zak van Zuid-Be veland ondergronds komt te lig gen. Het overgrote deel van de Zak is aangewezen als Grote Landschapseenheid (GLE). Ex tra zorg moet worden besteed aan de passage door het ooste lijk deel van de Oosterschelde, aldus het advies. Een ander probleem dat bij de bouw van een nieuwe conventio nele centrale bij Borssele op doemt. is de geluidhinder. Ge toetst aan de wettelijke uit gangspunten van de Wet Ge luidhinder. is méér lawaai in het Sloegebied niet toegestaan. In het advies staat dan ook dat re kening moet worden gehouden met ingrijpende en dure akoesti sche voorzieningen, als de kolen- vergasser wordt gebouwd. Ook zijn risico-beperkende maatere- gelen gewenst, opdat de vesti- gings- en uitbreidingsmogelijk heden voor bedrijven in het Sloegebied niet verslechteren. Vanuit Botswana ontvangen wij alarmerende berichten en ver zoeken om hulp, zowel voor directe voedselhulp alsook voor structurele verbeteringen. Grote bedragen zijn nodig om hieraan te voldoen. Graag ontvangen wij uw bijdrage op giro 30.20.900 of op onze rekening bij de ABN/ AMRO 50.98.11.566 van Woord en Daad te Gorinchem met ver melding van 'Voedselhulp Afri- Tel. 01830-24288

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 45