Biologisch Museum in de tang €i 9 V W H9HHM Warmere Noordzee in kaart Kentekenplaten Duitsers doelwit Oranjeklanten Mandje Opheffing dreigt Provincie heeft geld nodig voor Zeeuws Museum Yersekenaar verongelukt PZC zee I a n d zeeuwse almanak Sommige supermarkt ketens in onze provin cie hebben het goed met de consument voor. De slagersafdeling van een zaak iri de Middelburg se wijk Dauwendaele verstrekt al enige tijd wrakkige mandjes bij de runderlappen, sau cijzen en andere vlees waren. De klant die denkt gra tis een wastobbe in mi niformaat te krijgen, komt bedrogen uit. De plastic mandjes moeten bij de kassa weer inge leverd worden. De diepere zin van deze nieuwe service ontgaat ons enigszins. Volgens hardnekkige geruchten zijn ze in het assorti ment opgenomen om te voorkomen dat het zo kostbare vlees geplet wordt. De klanten hebben in middels onvermoede mogelijkheden ontdekt. Regelmatig komt mand aan de kassa me,t een uitpuilende vlees mand, waarin slechts na veel zoeken een ons achterham te ontdek ken is. Onderop. Sparen ze toch mooi een gulden voor de win kelwagen uit. yan onze verslaggever René Schrier VLISSINGEN - De temperatuur van het Noordzeewater is hoger dan normaal. Dat heeft alles te maken met het warme voorjaar. Met name langs de kust van Noorwegen en Denemarken is het zeewa ter een stuk warmer. Daar worden afwij kingen van 5 graden Celsius gemeten ten opzichte van de gebruikelijke tempera tuur. Langs de Nederlandse kust is de stijging met ongeveer 2 graden Celsius wat minder spectaculair. Jos Broeke van het Hydro Meteo Cen trum van Rijkswaterstaat in Middelburg beaamt dat het zeewater warmer is dan normaal. Het is al in een vroeg stadium op een temperatuur van zo'n 19 graden Cel sius gekomen. Over de eerste helft van ju ni 1992 bedraagt de gemiddelde water temperatuur 17,5 graden Celsius en dat is een record voor deze periode. Dit is vol gens Broeke vooral te danken aan de re cente warmste meimaand van deze eeuw. Als gevolg van de noordenwind van de laatste dagen zal de watertemperatuur ook weer wel wat afnemen, verwacht hij. Vrijdagmorgen was de zee watertempera tuur in Zeeland bijvoorbeeld 16 graden. Maar dat neemt niet weg dat nu al een goede basis is gelegd voor hoge zeewater temperaturen in augustus en september. En dat zal in die maanden weer leiden tot meer buien aan de kust, als gevolg van on stabiele lucht, voorspelt Broeke. Tien jaar Het verschijnsel van relatief hoge tempe raturen van het Noordzeewater doet zich al een jaar of tien voor, blijkt uit woorden van Professor dr W. P. M. de Ruijter, di recteur van het Instituut voor Marien en Atmosferisch Onderzoek aan de Universi teit van Utrecht. Dat heeft alles te maken met de warme zomers van de laatste ja ren. Het effect daarvan is meteen aan de temperatuur van het water van de Noord zee af te meten, legt hij uit. Het water is zelfs, sinds de temperatuur in Nederland wordt gemeten, nog nooit zo warm ge weest als de afgelopen tien jaar, voegt hij er aan toe. Of dat te maken heeft met het zogenaamde broeikas-effect, is volgens hem nog niet exact duidelijk. Om goede conclusies te kunnen trekken doet het verschijnsel zich nog te kort voor. Onder het broeikas-effect wordt opwarming van de aarde verstaan, door de aanwezigheid van een aantal gassen in de atmosfeer die zowel de warmtestralen van de zon als de door de aarde uitgezonden teruggekaat ste warmtestralen goed absorberen. Uit informatie van het KNMI blijkt dat de zeewatertemperaturen al jarenlang aan leiding tot onderzoek zijn. C. G. Korevaar van het meteorologisch instituut schreef een nota over metingen van de zeewater temperatuur op schepen. Hij concludeer de dat tussen de jaren 1949 en 1977 de ge middelde temperatuur van het zeewater in juni 13,3 graden Celsius bedroeg. Het maximum dat in die periode in juni werd gehaald was een temperatuur tussen 19,0 en 19,9 graden. Dat is in die jaren twee maal gemeten. Uitschieters naar beneden waren er ook. In totaal twintig maal werd een minimumtemperatuur in juni tussen de 9,0 en 9,9 graden Celsius gemeten. De Duitsers Becker, Frey en Wegner de den eveneens onderzoek naar de zeewa tertemperatuur. Uit hun bevindingen werd duidelijk dat in de periode tussen 1971 en 1980 de maximumtemperatuur van het zeewater in juni rond de 18,5 gra den Celsius lag. De gemiddelde tempera tuur lag rond de 14,5 graden. Dat verschilt nauwelijks met gemiddelde waarden die zijn gemeten in de periode 1905-1954. Verder terug Bij het hydro-meteocentrum in Middel burg gaan de gegevens nog verder terug. Medewerker Jan Stout vertelt dat een overzicht van de waarden bekend is van de periode tussen 1894 en 1982. De gemid delde zeewatertemperatuur in de maand juni was in die periode 17 graden Celsius. De maximale temperatuur die in deze maand werd gemeten bedroeg 19,5 gra den. Dat was in 1930. De minimumtempe ratuur was 14 graden, gemeten in het jaar 1923. Prof De Ruijter wijst erop dat de Noord zee vrij ondiep is, zodat veranderingen van weer en temperatuur snel waarneem baar zijn. Ook de golfstroom die door de Atlantische Oceaan loopt, is van invloed. Als de temperatuur van de Atlantische Oceaan daalt, heeft dat meteen gevolgen voor het weer. Dat bleek in de zeventiende eeuw. Toen werd gesproken o^ver de zoge naamde kleine ijstijd, omdat de golf stroom wat naar het zuiden verschoof en de temperatuur van de oceaan één graad lager was. Daarin is volgens De Ruijter een verklaring te vinden voor het feit dat schilderijen uit die tijd zo vaak ijs- en schaatstaferelen laten zien. Bovenstaande computer-prints van satellietkaarten zijn afkomstig van het KNMI in De Bilt. Sinds het eind van de jaren zeventig draaien twee satellieten van de National Oceanographic and Atmospheric Administration rondjes op zo'n 850 kilometer van de aarde. Ze komen elk tweemaal per etmaal over Neder land. Met de apparatuur aan boord van de satellieten kunnen beelden worden samen gesteld. Elk beeld-element, een zogenaamde pixel, vertegenwoordigt een ge bied van één bij één kilometer. Het KNMI heeft sinds de jaren tachtig een station waarmee het instituut het beeldmateriaal van de satellieten ontvangt. De gegevens kunnen ook gecombi neerd worden, om een beeld van gemiddelde temperaturen te maken. Elke kleur op bovenstaande prints hoort bij een bepaalde temperatuur, zoals op de schaalverdeling te zien is. De afbeelding die de tweede week van juni dit jaar werd gemaakt laat veel geel zien (bovenste foto). Dat staat voor hogere temperaturen. Vooral langs de Deen se en Noorse kust is de zeewater-temperatuur al flink opgelopen. Ook op de Wester- en Oosterschelde en het Grevelingenmeer is al een rode kleur te zien. Dat duidt op temperaturen die rond de 19 graden Celsius liggen. Op de afbeelding van de gemiddelde temperaturen in juni 1991, dus een jaar eerder, staat veel blauw en groen. Dat betekent: lagere temperaturen. ftinkelkassa's geplunderd öp Tholen en St-Philipland THOLEN - Op Tholen en Sint- Philipsland is ingebroken in (wee winkels. In beide gevallen werd de kassa geplunderd. In Sint-Annaland werd voor een paar honderd gulden buitge maakt. Uit een winkel in Anna Jacobapolder werd een hoe veelheid wisselgeld meegeno men. In het dorp Sint-Philips- land werd verder een vergeefse loging tot inbraak in een win kel gedaan. Daar werd echter alleen wat schade aan de ruit aangericht. De inbraken werden gepleegd in de nacht van woensdag op don derdag. De politie roept eventuele getui gen op zich te melden bij het bu reau in Tholen (tel: 01660-3750). Advertentie Bouwen naar eigen inzicht op unieke bouwpercelen, aan kreken ot direct aan het t Internationale allure, maar wei in Zeeland. Met privacy en beschermde architectuur. Proef deze sfeer in de documentatie (bel 01100-33156). Of ervaar zelf de ambiance van excellent wonen en bezoek het Informatiecentrum aan Het Goese Meer. G °ese Goese Meer Promotions, Kattendijksedijk, Postbus 2161,4460 MD Goes, tel. 01100-33156 Informatiecentrum geopend maandag tot en met vrijdag van 13.00 tot 17.30 uur. Zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Andere tijden op afspraak. 21 20 19 18 17 16 15 14 13 12 11 De verschillende kleuren geven temperatuurverschillen aan graden Celcius yan onze verslaggever MIDDELBURG - Het Zeeuws Biologisch Museum te Oostka- pelle wordt met opheffing be dreigd. Het provinciebestuur, veruit de belangrijkste subsi diegever, overweegt er de han den van af te trekken. Het vrij komend geld, bijna 3,3 ton per jaar, is nodig om het Zeeuws Museum te Middelburg meer armslag te geven. Cultuur-gede puteerde G. de Vries-Hommes (PvdA) zegt het Zeeuws Biolo gisch Museum de wacht aan in haar provinciaal kunstenplan, dat binnenkort verschijnt. Het Biologisch Museum, zo oor deelt ze, ontwikkelt 'aardige' ac tiviteiten, maar heeft de afgelo pen jaren niet duidelijk kunnen maken dat het voor heel Zeeland een functie kan en wil vervullen. Het lijkt teveel op een regionaal educatief-centrum. „De instand houding van zo'n centrum is geen provinciale, maar een ge meentelijke taak." De gedeputeerde vindt boven dien dat het Biologisch Museum niet 'professioneel' genoeg te werk gaat. Ze wacht al geruime tijd op een beleidsplan, waarin het museumbestuur duidelijk moet maken dat het de 'provin ciale functie' waar kan maken, net name op educatief-natuur- listorisch terrein. Haar geduld is zo langzamer- ïand op. Het museum krijgt nog tot begin volgend jaar de kans im op 'overtuigende wijze' aan ;e tonen dat het een provinciaal belang dient. Lukt dat niet, dan wordt de subsidie in enkele jaren tijd geleidelijk verminderd tot nul. Niet alleen het beleidsplan laat «lang op zich wachten, er zit al evenmin schot in plannen om het Biologisch Museum te ver bouwen. Al meer dan twee jaar geleden maakte de provincie een half miljoen gulden vrij als bijdrage in de verbouwing. De Vries-Hommes: „Dat geld ligt maar te wachten, terwijl een an der er veel mee zou kunnen doen. Ik weet wel dat er proble men zijn. Zo moeten eerst de ex plosieven worden weggehaald uit de gracht die er omheen ligt. Maar problemen heeft iedereen. Het duurt allemaal te lang." Zeeuws Museum Trekt de provincie de handen af van het Biologisch Museum, dan komt er geld vrij voor het Zeeuws Museum in Middelburg. De gedeputeerde staat momen teel vrijwel met lege handen te genover de financiële verlan gens die het Zeeuws Museum eind vorig jaar uitte. Het bestuur van het Zeeuws Museum presen teerde toen een ambitieus be leidsplan, dat om miljoenen gul dens vraagt. Het Zeeuws Mu seum klaagt over een nijpend te kort aan personeel, ruimte en materiaal. Blijft dat zo, dan acht het museum zich niet langer in staat het huidige niveau te handhaven. Het zal dan terug zakken naar het niveau van de 'stoffige oudheidkamer', die het vroeger was. Actieplannen die het Zeeuws Museum zouden moeten 'red den' vergen de komende drie jaar een investering van 3 mil joen gulden, plus een verhoging van de jaarlijkse provinciale subsidie (nu bijna 8,7 ton) met minstens 5 ton. De gedeputeer de zou niet weten waar ze al dat geld zo gauw vandaan kan ha len. Vooralsnog durft ze niet ho ger te mikken dan verhoging van de jaarlijkse subsidie met 1,2 ton, onder meer voor het aan stellen van een museum-assis tent. Het dagelijks provinciebe stuur moet daar nog over beslis sen. Plannen om een apart Zeeuws Museum voor hedendaagse beeldende kunst op te richten, zijn inmiddels volledig van de baan. Hooguit wordt nu nog ge mikt op uitbreiding van het Zeeuws Museum met een vol waardige afdeling hedendaagse Zeeuwse kunst. Maar volgens de gedeputeerde zal ook daar de eerstkomende jaren geen geld voor zijn. Wel is de (uitbreiding van) de provinciale collectie he dendaagse Zeeuwse kunst in middels in handen van het Zeeuws Museum gegeven. Het is nog niet duidelijk of de provincie geld steekt in het plan van de gemeente Middelburg om het door Aldo van Eijk ont worpen Centrum voor Beelden de Kunst te realiseren. Volgens de gedeputeerde is nog steeds geen subsidie-aanvraag binnen. Ze kan dan ook 'nog niet over zien' in hoeverre een provinciale bijdrage gerechtvaardigd is. Op veel moet Middelburg niet ho pen. De Vries-Hommes: „Hoog uit zal het een eenmalige bij drage zijn." YERSEKE - Een eenzijdig on geluk heeft vrijdagmiddag het leven gekost aan de 19-jarige Danny de Koeijer uit Yerseke. De jongeman bestuurde een per sonenauto. Rijdend over de Postweg in Yerseke raakte hij in een flauwe bocht van de weg af. De auto botste frontaal tegen een boom aan de linkerkant van de weg. Uit het politie-onder- zoek is gebleken dat het slacht offer vermoedelijk door te hoge snelheid de macht over het stuur heeft verloren. Voor de gedupeerde autobezitters zat er niets anders op dan met terpentine te proberen de oranje verf van de nummerplaten te ver wijderen. fotoCamileSchelstraete van onze verslaggevers GROEDE - Het feest duurde tot in de kleine uurtjes. Oranje pet ten, oranje dassen, oranje shirts en veelvuldig 'Aaanvalluuh'. De overwinning op de Duitsers werd in heel Nederland uitbun dig gevierd. De Duitsers wéér verslagen! In een overmoedige bui kreeg een aantal West- Zeeuws-Vlamingen plotsklaps heel originele ideeën. Gewa pend met verfpot en kwast trok ken ze door de straten van Groede en Breskens en klieder den er lustig op los. Met in hun achterhoofd maar één gedach te: weg met Duitsland, leve Oranje! Vrijdagochtend meldden tien tallen Duitse autobezitters zich wat bedremmeld op het bureau van de rijkspolitie in Oostburg. Wat hen te doen stond, wilden ze weten. Proces-verbaal mis schien? Zover wilde de politie niet gaan. En dus keerden de Duitsers terug naar hun vakan tiewoning met het advies het spul op hun kentekenplaat met een beetje terpentine te verwij deren. Het was dan ook geen ge zicht: al die witte nummerbor den plotseling helemaal oranje geverfd. De politie in Oostburg schatte vrijdagmiddag dat feestvieren de Oranje-klanten minstens vijf tig auto's van Duitse vakantie gangers op die manier hadden 'versierd'. Volgens de dienst doende wachtcommandant na men de Duitsers het sportief op. Ze nemen wel revanche na de fi nale van het EK in Zweden. In de Middelburgse binnenstad hebben zich na afloop van de 4® slot zie pagina 13 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 41