Oranje-symfonie galmt in Europa 'rans Maassen gaat op herhaling Voetbal van Oranje inspireert Eltingh Michel Platini wil opstappen Tweehonderd extra kaarten voor Nederlands elftal buitenlandse pers komt superlatieven te kort om Nederlands team te bejubelen mui 'ijfde overwinning voor renner van Jan Raas i WÊÊmÊammHamKsmm Tony Dirks toch naar Barcelona IÜNCHEN (GPD) - „Berti's Iftal door de Nederlanders af- sdroogd. De Schotten redden is". Met deze kop geeft de luitse krant Bild aan, hoe het iet 3-1 „afgedroogde" natio- ale team de halve finale van tl EK wist te halen. „Neder- md kreeg wel een half dozijn rachtkansen" constateert de lortkrant Kicker, dat even- ens een dankwoord richting chotland stuurt. „Ons midden- eld was machteloos" aldus icker, „vooral door het optre- en van Moller. Ook bleken we j de verdediging niet in staat eopbouw vorm te geven. Bréh- ie en Frontzeck lieten de room van een gelijkspel gaan- eweg de wedstrijd verloren ian". Bet Duitse elftal stond machte- los na Rijkaards kopbal" zegt lild. dat niet veel vertrouwen eeft in de halve finale tegen weden. „Als er geen belangrij- verbetering komt, liggen we rna zondag uit". Hassler wordt oor Bild gezien als enig Duits chtpuntje. Oranje bevatte naar et oordeel van de krant louter chtpunten. „Het was één com- leet 'Oranien-Gewitter'". Bij de nje trap van Rob Witschge was et geposteerde muurtje niet |eer dan een „verzameling luurbloempjes" meent Bild. rankrijk Ie zege die het Nederlands elftal onderdagavond op aartsrivaal luitsland behaalde, heeft in rankrijk bijzonder veel indruk maakt. De Franse pers is vrij- el zonder uitzondering laaiend nthousiast over het spektakel iGotenburg. Nederland geeft voetbal-les" zo opte het Franse ochtendblad eParisien gisteren op de eerste lortpagina. De verslaggever an het boulevardblad trekt ver- olgens de hele lade vol superla- even open. Le Parisien spreekt an 'een ongelooflijke demon- Iratie van Oranje'. „De botsing assen de twee voetbalgiganten ie tevoren aan elkaar gewaagd ken, werd dankzij de regeren- 'kampioen van Europa een on- irgetelijk spektakel. In minder an een kwartier tijd slaagden i Nederlandse tovenaars erin e Duitse hardlopers op de ond te krijgen". e verslaggever van het linkse ihtendblad Liberation was eneens onder de indruk van de ranje-show. 'Hauts les Pays- as', zo kopt hij. Een woordspe- ■■■■■Ml emmmmmssmm \RCASSONNE (ANP/AFP iD/RTR) - Frans Maassen lijkt Eze week wel op herhaling, Jewel het verloop voor de Ne- irlander in de Midi Libre ligszins afwijkt met de ont- ikkelingen in de Ronde van ixemburg vorige week. Even- in het Groothertogdom loest de renner van Jan Raas, eén dag het klassement aan- Jerde, in Frankrijk ook eerst een fikse achterstand wor- in gereden om een dagprijs te ihalen. at gebeurde vrijdag in de rit tn Millau, waar de 27-jarige inburger een dag eerder met Hm 22 minuten achterstand as gefinisht, naar Carcasson- Maassen versloeg Dimitri lanov, uit de ploeg Post, na een licht van 23 kilometer en pakte vijfde overwinning van het izoen in een rit die 93 kilome- rlang gedomineerd werd door ob Harmeling. De renner van VM werd vijftig kilometer voor 'finish teruggepakt.De Colom- aan Camargo bleef leider, de Ronde van Zwitserland (jzigde niets. Giorgio Furlan. oegmaat van Argentin, be eld de eerste plaats in het klas- ment. En de Belg Wilfried Ne- sen bevestigde met zijn zesde herwinning dit jaar de uitver- ezing voor de Tour waard te in. De leiderstrui van Furlan ïam nauwelijks in gevaar om it het peloton zich door het gu- weer - koud en nat - en met het oopbaan renner Ihaenens in gevaar IUSSEL (AFP) - Volgens de elgische krant het „Laatste ieuws" dreigt een abrupt ein- te komen aan de loopbaan i Rudy Dhaenens. De 31-ja- £c renner uit de ploeg van Pe- Post kampt met hartproble- ien. Dat werd donderdag tij- ins een onderzoek in het zie- inhuis van Gent geconsta- ml. Set heeft er alle schijn van dat een hartkwaal heb", vertelde 'Wereldkampioen van 1990 in •t „Laatste Nieuws". „Volgen- week krijg ik de definitieve slag of ik mijn loopbaan op pniveau kan voortzetten. Ik in ieder geval het advies toide artsen op." e Belg die sinds de wereldtitel m Japan in de versukkeling ge tokte. moest in de woensdag Bonnen Ronde van Zwitser se! een plaats in de Tour-ploeg m Panasonic zien te verdie ts. Dhaenens startte niet eens. overleg met Walter Plane- tort werd besloten de plaats in Rtserland aan Jo Planckaert •geven. oog op de tijdrit van zaterdag be trekkelijk rustig hield. Jalabert Een deel van het internationale wielerpeloton verkende vrijdag al een deel van het parkoers van de eerste Tour-etappe. Tijdens de derde etappe van Bicicleta Vasca werden 106 van de 207 ki lometer afgelegd op het traject van de rit San Sebastian-San Se bastian op zondag 5 juli met de Alto Jaizkibel als obstakel. De Italiaan Chioccioli demon streerde op de stevige bult in vorm te zijn, maar de overwin ning moest hij aan de Fransman Jalabert laten, die na zijn sleu telbeenbreuk in de Amstel Gold Race lang uitgeschakeld was. Het was zijn eerste zege. De Belg Museeuw eindigde in dezelfde tijd als de winnaar* zij het met enige moeite. Want de demarra ges van „Coppino" bleken iets teveel van het goede voor Mu seeuw. In de afdaling herstelde hij evenwel de schade. Ronde van Zwitserland. Derde etap pe Pfaffikon-Schaffhausen: 1. Nelissen (Bel) 166 km in 4.01.43 (gem: 41,205 km/u), 2. Manzoni (Ita), 3. Van Brabant (Bel), 4. Reiss (VSt), 5. Di Basco (Ita), 6. Leoni (Ita), 7. Ander son (Aus), 8. Joho (Zwi), 9. Fondriest (Ita), 10. Hundertmarck (Dui), 25. Za- noli, 26. Breukink, 29 Lemond (VSt), 30. Bouwmans, 38. Van Loenhout, 43.Bugno (Ita), 60. Den Bakker, 62. Van Aert, 63. Suykerbuyk, 68. Hop mans (Ned), 73. Lubberding, 89. Lam- merts, 110. Hanegraaf 4.35, 122. Van Poppel, 123. Hermans 6.25. Opgege ven: Elen. Klassement: 1 Furlan (Ita) 12.27.59, 2. Roche (Ier) 0.36, 3. Imboden (Zwi)0.39,4. Fondriest (Ita) 0.50,5. Le- clercq (Fra) 0.55, 6. Anderson 0.58, 7. Trumheller (Zwi), 8. Bugno, 9. Boyer (Fra), 10 Golz (Dui) 1.00, 14 Bouw mans 1.04,15 LeMond, 19. Breukink, 29. Den Bakker 1.22, 38. Van Loen hout 4.32, 52. Lubberding 5.00, 54. Van Aert, 55. Suykerbuyk. 87. Lam- merts 12.10,90. Zanoli 13.28, 96 Hop mans 13.30,114. Hanegraaf 18.09,120. Van Poppel 19.59. 125. Hermans 36.15. Bicicleta Vasca. Derde etappe Berg- ara-San Sebastian: 1. Jalabert (Fra) 207,6 km in 5.51.24 (gem: 35,447 km/u), 2. Chioccioli (Ita), 3. Raab (Dui), 4. Fidanza (Ita), 5. Gon zalez Salvador (Spa), 6. Museeuw (Bel), 7. Fignon (Fra), 8. Verhoeven (Ned), 9. Hodge (Aus), 10. Unzaga (Spa), 15. Van den Akker, 28. De Vries, 30. Nelissen, 67. Nijdam 12.11, 69. Mulders, 73. Meijs, 75. Stevenhaa- gen, 102. Jakobs, 106. Cordes, 111. Manders, 117. Veenstra 14.43, 118. Poels, 122. Pieters, 126. Eyk, 129. Kools, 132. en laatste Talen. Klassement: 1. Museeuw 14.41.38, 2. Chioccioli, 3. Fidanza 0.02, 4. Nelis sen, 5. Van de Laer (Bel) 0.03, 6. Ver hoeven 0.04, 7. Santos Hernadez (Spa) 0.07,8. Van den Akker, 9. Zarra- beitia (Spa), 10. Unzaga, 15. De Vries, 78. Nijdam 16.13, 83. Meijs 18.32. 85. Cordes 18.34,87. Mulders, 90. Jakobs, 102. Manders 19.40,109. Pieters 22.12, 114. Poels, 120. Stevenhaagen 22.33, 128. Veenstra 34.10, 129. Eyk 34.10, 130. Talen. 131. Kools. Midi Libre. Vierde etappe Millau- Carcassonne: 1. Maassen (Ned) 194 km in 4.58.40, 2. Jdanov (GOS), 3. Moncassin (Fra) 0.04, 4. De Wilde (Bel), 5. Skibby (Den), 6. Svorada (Tsj), 7. Ekimov (GOS), 8. Ballerini (Ita). 9. Halupczok (Pol), 10. Gutierrez (Spa). Klassement: 1. Angel Camargo (Col) 14.33.05, 2. Svorada 0.18, 3. Luc Le- blanc (Fra) 0.24, 4. Colotti (Fra) 0.28, 5. Ekimov 0.31, 6. Rooks (Ned), 7. Je rome Simon (Fra), 8. Robin (Fra) 0.34, 9. Biondi (Fra) 0.37,10. Nielsen (Den). V De Fransman Laurent Jalabert wint de derde etappe van de Bicicleta Vasca. kent er op dat Nederland-Duits- land „de repetitie voor de finale" was. De Gazet van Antwerpen schrijft over de eerste helft dat „alles lukte bij Oranje, Duits land moest precies nog leren voetballen", maar vindt dat de tweede helft bewijst dat Neder land „zich vergaloppeerde" en „in paniek raakte". De Standaard spreekt van „een avondje pure voetbalschoon heid". „Oranje maakt meer dan ooit kans zijn Europese titel te verlengen. Het zou echt miracu leus zijn zo het onvoorbereide Denemarken de superfavoriet in de kreukels zou rijden". Spanje Ook de Spaanse kranten hebben vrijdag unaniem het Nederland se voetbal geprezen na de met 3- 1 gewonnen wedstrijd tegen Duitsland in Gotenburg. „Een lesje van de Europese kampioen aan de wereldkampioen", kopte La Vanguardia boven het wed strijdverslag. Volgens La Van guardia beschikten de Neder landers over een beter collectief en ook over betere individualis ten. Maar de Barcelonese krant prees tevens de strijdbaarheid van de Duitsers na de spelher vatting en meent dat Nederland in een eventuele finale tegen de Duitsers het minder makkelijk zal hebben. Het nationale dagblad El Pais was eveneens laaiend enthou siast over het Nederlandse spel: „Nederland geeft Duitsland een lesje in voetballen". El Pais noemt Nederland nu de grootste favoriet voor de Europese titel. Ook de grootste krant van Bar celona, El Periodico, besteedt veel aandacht aan de Oranje prestatie in Gotenburg. „Hol land toont zijn ware gezicht van trotse kampioen" zette El Perio dico boven het wedstrijdverslag. In zijn Europa-rubriek prijst Jo- han Cruijff de hoge kwaliteit van het Oranje-elftal. Cruijff zegt dat Koeman, Gullit, Van Basten, Rijkaard en Bergkamp opnieuw bewezen hebben tot de beste spelers van Europa te behoren. Hij waarschuwt echter voor on- derschattting van de Duitsers: „Nederland gaf een staaltje weg van zijn macht en won daardoor nieuwe fans voor het voetbal, maar Duitsland heeft meer ver trouwen, ondanks het feit dat het verloor en op het randje van uitschakeling balanceerde". PAPENDAL (ANP) - Het Neder lands Olympisch Comité heeft gisteren in sportcentrum Pa pendal de Olympische ploeg overgedragen aan chef de mis sion Andrë Bolhuis. Voorzittei Wouter Huibregtsen zette daar voor speciaal het oranje sport petje op, dat achter hem twee honderd geselecteerden reeds onherkenbaar maakte. Bolhuis verklaarde tijdens de Nationale Sport Ontmoeting er van uit te gaan dat hij in Barce lona een ploeg van in totaal 330 mannen en vrouwen zal leiden. Hij zei ervan verzekerd te zijn dat het organisatiecomité COOB'92 geen enkele restrictie meer had ten aanzien van de Ne derlandse afvaardiging. „Niemand hoeft om die reden thuis te blijven. Ik hoop dat zich voor 10 juli nog een aantal atle ten zich weet te kwalificeren", zei de chef de mission. Hij meld de tot slot met trots, dat „Oran je" in Barcelona bij zeventien sporten actief zal zijn. Dirks Hij werd dezelfde avond nog be diend door het NOC-bestuur, dat de marathonloper Tonny Dirks na een eerdere afwijzing alsnog aanwees voor de mara thon rond Montjuich. Dirks was eerder afgevallen, omdat hij de limiet van 2.11.30 niet haalde. Wel leverde hij met 2.12.45 een perspectief biedende prestatie in Londen. Bestuurslid Jan Loorbach verklaarde dat Dirks het voordeel van de twijfel kreeg. Anne van Schuppen, die de ma rathonlimiet voor vrouwen wel haalde, maar buiten de termijn, werd tijdens een extra bespre king alsnog afgewezen. „Omdat we ons tegenover alle andere sporters aan de gemaakte af spraken wilden houden." MANCHESTER (ANP/Reuter) - De „galaparty" van Oranje tegen de Duitsers heeft Jacco Eltingh geïnspi reerd. Het sprankelende spel van Van Basten cs was net dat tikkeltje meer motivatie voor de 21-jarige tennisser om gisteren de finale van het met 450.000 gulden gedoteerde grastoernooi van Manchester te bereiken. Het was de eerste keer dat de Gelderlander doordrong tot de eindstrijd van een ATP-evenement. Eltingh, 97e op de recentste wereldranglijst, versloeg in de halve finales Wally Masur. De Australiër werd in twee sets de doorgang naar de eindstrijd versperd, 6-2 7-6. Eerder werden Kevin Curren en David Wheaton door de 1.89 meter lange Nederlander uitgeschakeld, Eltingh, die vorig jaar op Wimbledon de vierde ronde bereikte, verloor op weg naar de finale geen enkele set. In de eindstrijd ontmoet Eltingh de zaterdag 23 jaar wordende Malivai Washington. De Amerikaan staat op het punt door te stoten naar de top 20 van de ran king. Hij gaf in de halve finales tegen de Mexicaan Her- rera een set uit handen. De eerste, maai' in de twee daaropvolgende maakte hij korte metten met de Zuid amerikaan, 6-7 6-1 6-1. Eltingh heeft nog niet eerder tegen Washington ge speeld. „Hij is fysiek erg sterk", had de lange Neder lander opgemerkt. „Maar ik ben ook in vorm. En de schitterende voorstelling van de Nederlandse voetbal lers tegen de Duitsers inspireerde me vandaag in de partij tegen Masur, met wie ik in de laatste set iets te veel moeite had." Eltingh won de tie-brek met 7-3. Manchester. Mannen, grastoernooi 450.000 gulden, halve fi nales: Washington (VSÜ5) - Herrera (Mex) 6-7 6-1 6-1, Eltingh (Ned) - Masur (Aus) 6-2 7-6. Finale zaterdag: Washington - El tingh. Genua. Mannen, 475.000 gulden, kwartfinales: Filipim (Uru) - Gustafsson (Zwe) 6-1 64, Medvedev (GOS) - Oncïns (Bra) 1-6 6-2 7-6. Eastbourne. Vrouwen, 630.000 gulden, halve finales: McNeil (VSt) - Mary Joe Fernandez (VSt) 7-6 6-0, Harvey-Wild (VSt) - Fairbank-Nideffer (VSt) 2-1 gestaakt wegens regen. PARIJS (GPD) - Volgens de Franse sportpers zijn de da gen van Michel Platini als bondscoach geteld. De 36-ja- rige voormalige stervoet baller zou ernstig overwe gen op te stappen omdat hij een nieuwe uitdaging zoekt. Hoewel de deelname van het Franse elftal aan het Euro pees kampioenschap in Zwe den op een afgang zonder weerga uitliep, staat de posi tie van Platini niet ter dis cussie. Noch de voetbal bond, noch de sportpers heeft de afgelopen dagen ge probeerd Platini verant woordelijk te stellen voor het falen van 'Les Bleues'. Daarvoor staat Frankrijk's succesvolste voetballer aller tijden teveel op een voet stuk. In Nederland, Duitsland of Italië zou de coach van een elftal dat als één van de favo rieten naar Zweden ging en dat genadeloos door de mand viel, al lang op de keien zijn gezet, maar in Frankrijk geniet Platini het voordeel van de twijfel. Het wordt als zijn verdienste be schouwd dat Les Bleues zich zonder ook maar één punt te verspelen voor het EK plaat sten. hoewel het team zoals in Zweden pijnlijk bleek, niet over voldoende kwali teit beschikte. Volgens het sportdagblad L'Equipe wil Platini na 2 juli een beslissing nemen. Een datum die niet toevallig ge kozen is. Op 2 juli beschikt de FIFA wie het WK in 1998 mag organiseren en Frank rijk is één van de belangrijk ste kandidaten. Als Frank rijk het WK krijgt, wil Platini graag voorzitter van het or ganisatiecomité worden. Dat is een publiek geheim. Mocht het WK aan de neus van Frankrijk voorbij gaan, dan heeft Platini nog keus genoeg. Volgens L'Equipe wil Real Madrid Platini dol graag als trainer hebben. Real zoekt immers nog een opvolger voor de ontslagen Leo Beenhakker. GOTEBORG (GPD) - De KNVB heeft gisteren met pijn en moeite 200 extra kaarten gekre gen voor de halve-finalewed- strijd van het Nederlands elftal tegen Denemarken. Dat aantal komt bovenop de 2800 die elke halve finalist eerder werd toe gewezen. Die kaarten zijn ech ter al lang en breed verkocht via de reisbureaus. De belangstelling in Nederland voor de ontmoeting maandag avond in Göteborg bedraagt een veelvoud van het geringe aantal dat de organisatie onder de vier landen heeft verdeeld. „Het is zinloze moeite", zegt KNVB'er Hennie Smorenburg, „om naar 'Zeist' te bellen of met ons bu reau in Göteborg". Wel wil de KNVB vandaag nog een laatste poging wagen kaarten los te kloppen bij landen, die zijn uit geschakeld. De kans daarop acht Smorenburg klein, het gaat daarbij bovendien om margi nale aantallen. Dat is een fikse tegenvaller voor de honderden supporters, die momenteel in Zweden zijn en veelal op campings staan. Vaak ver buiten Göteborg en overwe gend in de buurt van Varberg, de pleisterplaats van Oranje. Ze ge dragen zich bijna zonder uitzon dering voorbeeldig en bezorgen de Zweedse politie heel wat min der werk dan een grote groep Duitse skinheads. Rond de wed strijd tegen Nederland terrori seerden zij de binnenstad en moesten zowel Zweden als Ne derlanders het ontgelden. De wedstrijden van het Neder lands elftal, zo blijkt nu ook weer in Zweden, trekken een heel an der publiek dan die van bijvoor beeld Ajax, FC Den Haag of Feyenoord. Verspreid over het land komt driekwart van de Oranje-aanhang uit de provin cie, met name uit het noorden en oosten van het land. Minstens zo belangrijk is het gegeven dat er geen sprake is van onderlinge ri valiteit en de uitwassen rond Oranje mede daardoor vrijwel nihil zijn. Voor die grote groep supporters is het ronduit sneu dat zij de ont moeting tegen de Denen maan dagavond via de tv zullen moe ten volgen. Al vroeg in de och tend meldden zich gisteren de eersten in hotel Opala, het on derkomen van de KNVB in Gö teborg. Zij dropen stuk voor stuk teleurgesteld af met het weinig bemoedigende advies de volgende dag nog eens een tele foontje te plegen. Tien tegen een zonder resultaat. „Als het om belangrijke wed strijden gaat", merkte Oranje fanaat Hans Kattenburg een paar weken geleden op, „tellen supporters, die anders geen in terland overslaan en in regen en wind op de tribunes staan, niet meer mee. Dan komen ineens de vriendjes van de sponsors opda gen". Op een aantal van driedui zend is er weinig keus en blijven er maar heel weinig kaarten over voor de vaste Oranje-aanhang. Dat geldt ook voor de eindstrijd, volgende week vrijdag in Göte borg, waarvoor beide finalisten eenzelfde aantal krijgen. Krüzen naar Waregem BRUSSEL (ANP) - Hendrie Krü zen speelt komend seizoen voor de Belgische eersteklasser Wa regem. De Nederlander, die on der contract stond bij FC Luik, kwam gisteren tot overeen stemming met zijn nieuwe werkgever. Alleen de duur van het contract moet nog worden vastgesteld. Met de transfer van Krüzen is een bedrag gemoeid van onge veer een half miljoen gulden. Hij had in Luik nog een verbintenis van een jaar. maar mocht ver trekken omdat hij geen basis plaats meer had. Eerder speelde de oud-Almeloër in België twee seizoenen bij KV Kortrijk. Atletiek München. Duitse kampioenschap pen, beslissingen eerste dag: Vrouwen, hinkstapspringen: 1 Laux 13,50 m, 2. Bormann 13,06, 3, Molzan 13,03, 4 Feuerbach 12,92, 5. Schmidt 12,88. Mannen, 20 km snelwandelen: 1. Ihly 1.23.40, 2. Noack 1.2407, 3. Weise 1.24.15, 4. Gauder 1.24.49, 5. Pauly 1.26.25. Honkbal Rotterdam. Europa Cup I. Antwerp Eagles (Bel) - Nettuno (Ita) 4 -17. PUC (Fra) - Viladecans (Spa) 0-2, Neptunus (Ned) - Parma (Ita) 4-0. Stand na vier dagen: 1. Neptunus 4-8, 2. Parma en Nettuno 4-6, 4. Vilade cans 4-2.5. Antwerp Eagles en PUQ 4 -0. Bussum. Europa Cup II. Brasschaat (Bell - Madrid (Spa) 12-6, Milano (Ita) - Leksand (Zwe) 9-6, No- vara (Ita) - HCAW (Ned) 4-6. Stand na vier dagen: 1 Milano en HCAW 4-8,3. Brasschaat en Novara 4 4, 5. Leksand en Madrid 4-0. naars, f. 77,60; derde prijs. 987 win naars, f, 19,60. Waterpolo Budapest. Tungsram Cup, eerste dag: Nederland - Tsjechoslowakije 11-10 (3-3 4-4 2-2 2-1). Doelpuntenmakers Nederland: Van Belkum, Scherren- burg en Nieuwenburg 2, Van der Leeden, Issard, Plelstroom, Van de Meer en Wagenaar allen 1. Volleybal World league, vijfde ronde Schwerin. Groep B: Duitsland - Ca nada 0-3(13-15 15-17 8-15). Parijs. Groep C: Frankrijk - Zuid-Ko- rea 3-1 (15-2 15-3 14-16 15-8). Basketbal Grenada. Olympisch kwalificatie toernooi, mannen Groep B: Letland - Polen 83-80 (44- 36), Italië - Zwitserland 90-61 (52-33). Biljarten Hockey Milton Keynes. Vierlandentoernooi mannen, eerste dag: Groot-Brittannie - Egypte 2-0 9 Hill 1-0 (sc), 40. Hill 2-0 (sc) Duitsland - Spanje 3-0 (1-0). 27 Fi scher (sc), 55. Becker 2-0,66. Becker 3 -0. Vrouwen: Groot-Brittannië - Frank rijk 1-0 (0-0). 9. Lister 1-0. Voetbal Buenos Aires, vriendschappelijk: Argentinië - Australië 2-0 (0-0). 47. Ba- tistuta 1-0, 57. Batistuta 2-0 (straf schop). Sportprijsvragen Toto 24:Eerste prijs: 2 to f 5824,60; tweeede prijs: 100 win- Essen. WK triathlon landen: Groep C: Nederland - Egypte 6-0. Ge detailleerde uitslagen: Kader 71/2: Adrichem - Abdou 2-0 (200-105, 10/10 beurten, gem: 20/10,5, hoogste serie 102/40). Bandstoten: Bongers - Fouda2-0 (100 -54, 13/13, 7,69/4,15,41/14). Driebanden: Jaspers - Atia 2-0 (15-1 10/9, 1,500/0,111, 4/1; 15-6 17/17, 0,882/ 0,375, 6/2). Nederland - Italië 6-0. Gedetailleerd: Kader 71/2: Adrichem - Natale 2-0 (200-142, 10, 20/14,20. 68/45). Bandstoten: Bongers - Oddo 2-0 (100 -91,9,11,11/10,11, 43/41). Driebanden. Jaspers - Zanetti 2-0(15 -6, 3/3 5,00/2,00, 13/4; 15-12, 17/17, 0,88270,705, 4/3) Italië - Egypte 6-0. Nederland naar halve finales Groep A: Spanje - Japan 4-2; Groep B: Duitsland B Zwitserland 6-0; Groep D: Frankrijk - Tsjechoslowa kije 6-0 ling die vrij vertaald zoiets als 'De lage landen reiken hoog' be tekent. Liberation bejubelt niet alleen de prestatie van het Ne derlands elftal, maar ook het feit dat er eindelijk voetbal van het hoogste niveau te zien was tij dens het EK. „Eindelijk, einde lijk, plezier. Eindelijk een wed strijd die bol staat van de sensa tie. Nederland maakt zijn belof tes waar", zo concludeert Libe ration. Het sportdagblad L'Equipe is evenmin zuinig met loftuitin gen. 'La symphonie Orange', (de Oranje-symfonie) zo kopt L'E quipe. Volgens L'Equipe is het Duitse elftal het slachtoffer ge worden van een Nederlands elf tal dat eindelijk de succesfor mule gevonden lijkt te hebben. Aan kansen ontbrak het Oranje tot nu toe niet, wel aan de afwer king. Als Van Basten nu ook nog zijn doelpunteninstinct terug vindt, lijkt Oranje niet te klop pen, aldus L'Equipe, die Brian om het Nederlandse spel tegen de Duitse Mannschaft te bejube len. De sensatiekrant 'La Der- nière Heure' opent de editie van vrijdag met een forse kop „L'o- rage orange", de oranje-storm, en schrijft dat Oranje „duidelijk zijn wil oplegde aan de wereld kampioen. Wat een wedstrijd. Super, die Bataven". Le Soir pakt het slechts ietsje kalmer aan, met de mededeling: „Duits land, geridiculiseerd gedurende de eerste helft, kon zijn naam niet meer dan een kwartier waar maken". De Vlaamse krant Het Volk noemt het „gerechtigheid" dat „tegenvallende teams worden afgestraft, en aanvallende lef op termijn rendeert". Het Volk re- Roy tot 'prins van de dribble' heeft uitgeroepen. Frank Rij kaard krijgt het grootste compli ment. De Milanees was volgens L'Equipe 'koning van de arena'. Ook voor Le Figaro is het Neder lands elftal vanaf nu de absolute favoriet voor de titel. Met een beetje meer geluk was de wed strijd in een complete vernede ring voor de Duitsers geëindigd, zo meent Le Figaro. Maar het fraaiste compliment is toch in L'Equipe te vinden. „Uit pure vraatzucht had men zich nog kunnen wensen dat de schoten van Effenberg en Van Basten in het doel waren beland. Maar men moet altijd een beetje ruim te bewaren voor het dessert, voor de halve finales, voor de kaas na het eten. Vooral als het om Hollandse kaas gaat". Net als vrijwel alle andere Fran se dagbladen tipt L'Equipe Ne derland en Duitsland als finalis ten op 26 juni. „Een spektakel dat men onder geen enkele voor waarde mag missen", zo waar schuwt het sportdagblad. België De Franstalige kranten in Bel gië komen superlatieven tekort Frank Rijkaard (8) was volgens L'Equipe de koning van de arena.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 39