^an Aerle voelt zich weer fit )eense coach geniet weinig respect Zweedse politie verricht 21 arrestaties PZC Voetbalwereld staat versteld van Oranje sport 37 )ranje-selectie stapt massaal op de fiets Taylor wordt niet gespaard ZATERDAG 20 JUNI 1992 donze verslaggever nMennega iRBERG (GPD) - Twee iecdse meisjes met een bloe- nkrans in het haar staan nnis Bergkamp op te wach- Dennis, vertellen ze een tik- beschroomd en met rode jntjes, is hun favoriet. Als de icied het 'Kusthotellet' van rberg uitstapt, bieden zij m verlegen giechelend een (ketje bloemen aan. Berg op kijkt hen vriendelijk olachend aan en zegt in het jels netjes dankjewel. De isjes stralen. Hoopt al tegen twaalven als fgkamp naar buiten komt. jnje mag uitslapen en de jtballers, die de sponde voor i nacht mochten delen met d vrouw dan wel vriendin, iben van die gelegenheid iikbaar gebruik gemaakt, et is vannacht laat gewor- i", zegt Lenie van Tiggelen. zellig was het ook geweest, e hebben eerst lekker gege- en daarna met z'n allen nog [gedronken". s Schoenmaker zegt zich ook Kinder te hebben geamu- ird. De Hagenaar, tijdens het spion in dienst van Oranje, [telt met kroonprins Willem xander op de overwinning te tben getoost. iem Alexander was een van weinige 'buitenstaanders' die n harte welkom was op het stje in intieme kring dat de anjeselectie donderdagnacht rde. Dat gold eveneens voor iter van Vollenhoven. theidstest de prachtige overwinning op itsland heeft de Generaal zijn inschappen kennelijk presta- rerlof gegeven, want hij heeft training afgeblazen. Alleen rry van Aerle wordt door fy- itherapeut Rob Ouderland (Advertentie) aan de tand gevoeld. De PSV'er miste de krachtmeting met onze oosterburen wegens een bles sure en moet derhalve een fit heidstest ondergaan. Volgens Van Aerle zijn de knieklachten die hem aan de kant hielden, al weer verleden tijd. „Ik kan weer alles en ben er helemaal klaar voor". Maandagavond, als De nemarken in het Ullevi-stadion van Göteborg wacht, hoopt Ber ry weer van de partij te zijn. „Maar de bondscoach beslist". Oranje stapt tijdens de rustdag massaal op de fiets. Even voor dat Dennis Bergkamp en zijn vriendin op de fiets stappen, ver telt een journalist dat zijn doel punt tegen Duitsland de dui zendste van Oranje is. Berg kamp reageert verrast. „Maar ik vind het natuurlijk wel leuk". Eddie de Neve smaakte het ge noegen de allereerste treffer voor het Nederlands elftal te ma ken. Hij deed dat op 30 april 1905 tegen België, toen Oranje in Antwerpen de Rode Duivels met 4-1 klop gaf. De Neve was die dag bijzonder op schot, hij nam alle Nederlandse doelpunten voor zijn rekening. De eeuwige topscorerslijst van Oranje wordt overigens nog al tijd aangevoerd door Faas Wil kes. Hij trof 35 keer de roos. Jo- han Cruijff en Abe Lenstra maakten beiden 33 doelpunten, Beb Bakhuys bleef steken op 28, Kick Smit op 26. Van de huidige internationals is Marco van Bas ten het best geklasseerd. Hij staat met 24 treffers zesde. Den nis Bergkamp neemt met stip de 32ste plaats in. Hij scoorde in zestien interlands acht keer. Met Denemarken, de halve fi nale-tegenstander van het Ne derlands elftal, blijkt Bergkamp zich amper nog te hebben bezig gehouden. „Maar het schijnt", oordeelt de Amsterdammer, „dat de Denen een aanvallend ingestelde ploeg hebben en dat ligt ons wel. Ik heb hun wedstrij den tegen Engeland en Frank rijk weliswaar op de televisie ge zien, maar ik heb toen niet zo goed op de ze gelet omdat ik niet had verwacht dat we ze in het toernooi tegen zouden komen". Schoenmaker Lex Schoenmaker heeft alle drie de groepswedstrijden van Dene maken gezien en van zijn bevin dingen inmiddels ook rapport uitgebracht aan bondscoach Mi- chels. Hij omschrijft de Vikingen als een ploeg die gegroeid is in het toernooi. „Ze spelen herken baar voetbal, met twee spitsen en een laatste man die achter de verdediging blijft hangen. Het is een heel leuk team". Ruud Gullit heeft zich nog nooit bijster druk gemaakt over een tegenstander en doet dat ook over de Denen niet. „We moeten alleen niet denken dat we al kampioen zijn en Denemarken onderschatten. Want je bent geen 'koekie' als je erin slaagt Frankrijk en Engeland voor te blijven". Nadat de rastaman nog snel enige handtekeningen heeft uitgedeeld aan geduldig wach tende fans, stappen ook hij en zijn Italiaanse levensgezellin op de fiets. sterk in netwerken dataflmw automatisering vrijlandstraat 33d middelburg 0118037700 Dennis Bergkamp wordt geflankeerd door twee Zweedse meisjes die zich al heben opgemaakt voor het midzomernachtfeest. fotoCor Mulder/ANP egio aanvaringen met spelers markeren carrière Richard Möller-Nielsen onze verslaggever >ert Geesing TEBORG - Preben Elkjaer rsen schiet niet graag met se flodders. Hij is recht voor raap. Toen en nu. Als voet- Ier schoot de voormalige ko- ijsschutter in België en Ita- menige reputatie aan flar- nu, als tv-verslaggever, [ft hij het al twee jaar ge nt op Richard Möller-Niel- Deense bondscoach kan bij rsen geen goed doen en wordt )rhem gediskwalificeerd als regelrecht drama voor het ense voetbal'. Omdat hij De narken veel te verdedigend (voetballen en hij de spelers mot in hun vijheid en natuur- e aanvalsdrift. De sensatio- doorbraak naar de halve fl es van het EK doet daar voor rsen niets aan af. de openingswedstrijd tegen geland, die Denemarken ver send met 0-0 afsloot, keek sen bedrukt voor zich uit. verliezen weer niet en krij- ihem zo nooit buiten. We heb- twee jaar lang alles gepro- ïtd hem kwijt te traken, maar lukt het nooit en blijven we them opgescheept". is harde taal van een ex- tballer, die weet hoe onzeker bestaan van een trainer is. ar heeft Larsen in dit uitzon- Hjke geval maling aan. En hij alleen. De bondscoach te- wil en dank ligt niet alleen thoop met de pers, maar ook een fiks aantal internatio- Michael Laudrup is een van zijn jongere broer Brian is tnmin gecharmeerd van de streden bondscoach. Beiden tankten zestien maanden ge- lanjaard fluit ederland enemarken TEBORG (SID) - De Span- fdEmilio Soriano Aladren is >r de UEFA aangewezen als ddsrechter voor de halve fi le tussen Nederland en Dene- [ken aanstaande maandag Göteborg. andere wedstrijd in de halve "strijd tussen wereldkam- Kn Duitsland en gastland eden wordt zondag geleid lfde Italiaan Tullio Lanese. finale om de Europese voet titel werd door de UEFA toe- lezen aan de Zwitser Bruno fier. De eindstrijd, volgende vrijdag 26 juni, wordt ge- !eld in Göteborg. leden voor de eer, in februari koos Brian echter eieren voor z'n geld. Michael Laudrup Pal nadat Joegoslavië een EK- verbod werd opgelegd en Dene marken als plaatsvervanger werd aangewezen, waagde de Deense voetbalbond een ul tieme poging ook Michael Lau drup te bewegen zich weer in het shirt van de nationale ploeg te hijsen. De speler van Barcelona stelde twee voorwaarden. Ten eerste moest Jan Mölby worden geselecteerd, ten tweede wilde hij inspraak in de selectie en de tactiek. Möller-Nielsen wees beide voorstellen gedecideerd van de hand. Voor de volgeling van Johan Cruijff was daarmee de kous af. Zijn gezag en autoriteit als bondscoach is er niet groter om geworden, het respect voor hem evenmin. Al vanaf z'n aanstel ling, twee jaar geleden als opvol ger van de naar Turkije vertrok ken Sepp Piontek, ligt hij in de vuurlinie. Niemand zag het zit ten in de voormalige assistent van Piontek. Ook de Deense bo bo's niet. Zij wilden opnieuw een Duitser en zagen in Horst Woh- lers een prima alternatief voor Piontek. Bayer Uerdingen wei gerde echter het contract tus sentijds te verbreken. Wohlers haakte daarop een dag voor de presentatie af en maakte zo doende de weg vrij voor Möller- Nielsen. Legio zijn inmiddels de aanva ringen, die hij met de spelers heeft gehad. Jan Heintze hield er een schorsing van een jaar aan over toen hij daags voor de inter land tegen Joegoslavië zijn bie zen pakte omdat hij niet in de basis stond. De PSV'er ont breekt in Zweden op het appel. Dat geldt sinds gisteren ook voor Kim Vilfort (privé-omstan- digheden) en Bent Christensen, die voor de tweede keer het Zweedse kamp verliet. Eerder omdat z'n vrouw moest beval len, dit keer vanwege een knie blessure. Vilfort was een van de zes spe lers, die er vier jaar geleden in Duitsland ook al bij was. Als wis selspeler, net als Lars Olsen en John Jensen. De andere drie, doelman Peter Schmeichel, John Sivebaek en ex-PSV'er Flemming Povlsen hadden ook toen al een basisplaats. De toen al voorspelde terugval van het Deense nationale elftal met oud gedienden als Lerby, Morten Ol sen, Elkjaer-Larsen en Arnesen, werd in de jaren erna bevestigd. Denemarken kon zich niet kwa lificeren voor het WK'90 en be reikte via de achterdeur het EK in Zweden. Qua leeftijd en ervaring doet de huidige ploeg niet veel onder Het Deense elftal drong door winst op Frankrijk door tot de halve finales. Kent Nielsen (links) is hier eerder bij de bal dan de Fransman Eric Cantona. foto ANP voor Oranje. Met Sivebaek (80 interlands), Olsen (60), Nielsen (53) en Schmeichel (50) heeft De nemarken vier spelers, die vijftig of meer interlands hebben ge speeld, Povlsen en Jensen zitten er dicht tegenaan. Kwalitatief stelt het daarentegen weinig voor en is Brian Laudrup bijna een roepende in de woestijn. Het elftal bestaat voor de helft uit spelers, die in de Deense compe titie spelen, alleen Schmeichel (Manchester United), Laudrup (Bayern München) en Sivebaek (Monaco) spelen in het buiten land bij een erkende topclub. De sensationele manier waarop Denemarken de Fransen de doortocht naar de halve finales versperde, verbaast de Duitse bondscoach Berti Vogts niet. A vooraf waarschuwde hij voor de Deense power. „Deze ploeg is al lesbehalve een punten-leveran- cier. De Denen spelen met het hart en zijn in Zweden tot alles in staat". Geen tegenvallers Het gemak waarmee de zorge loze Denen zich aanpassen, kwam de ploeg uitstekend van pas. In een tijdsbestek van nog geen twee weken moest Möller- Nielsen de ploeg prepareren, waar de Fransen bijvoorbeeld al sinds 6 mei in trainingskamp waren. Denemarken speelde een oefenwedstrijd (1-1 tegen het GOS) en reisde vervolgens onbe- kommmerd af naar het buur land. Wie op niets rekent, kent geen tegenvallers. De hele voorbereiding op het EK noemt Brian Laudrup ronduit krakkemikkig. „Voordat we bij elkaar werden geroepen, had ik al twee weken niets meer ge daan. Ik vierde vakantie en dronk alles behalve water. Dat kun je conditioneel natuurlijk behoorlijk merken". Het weer hield de Denen er niet van tradi tionele voetballanden als Enge land en Frankrijk te weerstaan. Die dropen met de staart tussen de benen af en mogen maandag avond thuis voor de buis toekij ken of Denemarken nog tot een derde stunt in staat is. GÖTEBORG (AFP) - Vóór en na de wedstrijd Nederland - Duitsland heeft de Zweedse politie in Goteborg 21 ar restaties verricht. Aake Aakesson, de commissaris van politie in de Zuidzweedse havenstad vertelde tijdens een persconferentie kort na middernacht dat zich on der de gearresteerden tien Duitsers bevinden. Het tiental werd al in de middag in hechtenis genomen nadat een groep van enkele honderden Duitsers in het centrum van Göteborg de orde had verstoord en Neder landse voetbalaanhangers had belaagd. De politie heeft de nationaliteit van de andere gearres teerden niet bekend gemaakt. Zij werden aangehouden na gewelddadigheden, vernielingen en diefstallen. Vol gens Aakesson zullen de elf vrijwel zeker in de loop van vrijdag weer uit hechtenis ontslagen worden. In Duitsland gelegerde Nederlandse militairen hebben zich minder ingetogen gedragen dan de voetbalsuppor ters in Göteborg. Volgens een woordvoerder van de poli tie in Hannover hebben de militairen eerst de overwin ning op het kazerneterrein in Seedorf gevierd en daarna de omgeving op stelten gezet. Duitse auto's werden be schadigd. Bij de door de Nederlandse soldaten veroor zaakte moeilijkheden ontstond een kop-staart-botsing waarbij $rie Duitsers gewond raakten. van onze verslaggever Marcel van der Kraan GÖTEBORG, STOCK HOLM Het Nederlands elftal heeft de complete in ternationale voetbalwereld versteld doen staan. Voor malige vedetten, buiten landse bondscoaches en sportjournalisten uit alle uithoeken van Europa ra ken niet meer uitgesproken over de klasse van het hui dige Oranje. Ook in Duitsland, waar men in geen jaren zo'n vernede ring had meegemaakt, wordt diepe bewondering getoond voor het elftal van Michels en Advocaat. Zo'n 24 uur na het uitrazen van de Hollandse wervelstorm, pro beerde bondscoach Berti Vogts de scherven bijeen te rapen en te lijmen wat er te lijmen viel. Jupp Heynckes, begin dit seizoen nog trainer van Bayern München en straks evenals een half dozijn Ne derlanders in Spanje (Bil bao) aan de slag. volgde met grote interesse de persconfe rentie in het Duitse onderko men te Atvidaberg, waar an dermaal honderden journa listen samendrongen. Heynckes, als columnist ver bonden aan het Duitse blad SportBild, nam na een moei zame strijd van Berti Vogts met de media, de bonds coach van Duitsland in be scherming. Heynckes: „Het heeft geen zin het Duitse team genade loos aan te pakken. De Duit sers waren niet slecht, Ne derland was gewoon te goed. Ik ben zelf een Duitser en het deed me pijn dat het natio nale team voor schut werd gezet, maar ik heb in jaren niet meer zo van een inter landwedstrijd genoten als donderdagavond. Dit was het beste wat het internatio nale voetbal het afgelopen decennium heeft voortge bracht. Dat zullen vele Duit sers met mij eens moeten zijn". Die openhartige woorden kregen veel bijval. Sepp Maier, jarenlang de nummer één in het Duitse doel en nu opgenomen in de technische staf van de nationale ploeg, zei het geen schande te vin den dat de 'Mannschaft' zo hard onderuit was gegaan. „Nederland heeft op dit mo ment een super-elftal. Het barst van de techniek en be weging". Van Basten In de ogen van Heynckes springt er ondanks het ster ke collectief één man met kop en schouders bovenuit. Niet Gullit, Rijkaard of Koe man, maar Van Basten. Zijn droogstand in het toernooi ten spijt. „Ik ben al jaren een grote fan van Marco van Basten. Ik stel voor de Duitse sportbla den een ranglijst van buiten landse sterren samen. Daar op prijkt hij nu al maanden bovenaan. Marco is op dit moment de beste speler die de wereld kent. Tegen Duits land vond ik hem ronduit su bliem. Het hele team profi teerde van zijn spel. Vanaf nu schaar ik hem in het rijtje Cruijff, Beckenbauer, Mara- dona". Heynckes vervolgend: „Ik heb ooit eens tegen Brian Laudrup, die ik heel hoog heb zitten, gezegd dat hij zo veel mogelijk naar Van Bas ten moest kijken. Laudrup heeft een broertje dood aan meeverdedigen. Maar de 'grote' Marco van Basten was het niet te veel gevraagd om tegen Duitsland een sprint van 40 meter naar de eigen cornervlag te nemen om daar met een keiharde sliding de bal weer te verove ren. Daarmee bewees hij een complete speler te zijn. Hij voelt zich nergens te groot voor. Stond ook als eerste opgesteld in de buurt van Van Breukelen bij corners en vrije trappen. In mijn ogen is hij de perfecte voetballer". Engelse coach Graham Taylor, de Engelse bondscoach die ladingen van kritiek heeft moeten slikken na de afgang van zijn veredeld café-elftal in Zwe den, zegt eveneens likke baardend naar de prestaties van Oranjes centrumspits te hebben gekeken. „Michels weet amper hoe gelukkig hij zich moet prijzen met zulke diamanten in zijn team. Er is naast Van Basten trouwens niet één zwakke schakel te ontdekken". Engeland wil terug naar het ouderwetse 'kick-and-rush' voetbal, omdat het zich met een verkrampte continen tale speelstijl belachelijk heeft gemaakt op het Euro pees kampioenschap. Ray Clemence, commentator bij de BBC en volgend seizoen coach van Tottenham Hot spur, hoopt 'at het optreden van het Nederlands elftal bij Graham Taylor de ogen zal hebben geopend. „Na die show tegen Duitsland kun je als voetballiefhebber maar tot één conclusie komen: zó moet er internationaal wor den gespeeld. Laten we alsje blieft niet terugkeren naar de lange halen van vroeger. Daar zien we in de Engelse competitie al genoeg van". Jupp Heynckes nogmaals: „Het indrukwekkende van het huidige Nederlandse team is dat het al zoveel on overwinnelijkheid uitstraalt voordat er een bal is getrapt. Op het moment dat Gullit en de anderen het veld betre den, hebben ze iets over zich van: 'hier zijn we, kijk eens hoe goed we zijn'. Die uit straling is er gewoon. Een te genstander voelt dat en wordt bang. Een aantal Duitse spelers deed het don derdag vanaf het begin in z'n broek". Graham Taylor, de Engelse bondscoach merkte op: „Mi chels (hier geniet hij samen met zijn echtgenote van de rust dag) weet amper hoe gelukkig hij zich moet prijzen met zul ke diamanten in zijn team. foto Cor Mulder/ANP Zaterdag 10.00-13.00 EURO: Herhaling van twee wedstrijden 20.00-22.00: EURO Vooruitblik op de halve finales. 23.00-23.33 Ned 3: EK-Jourriaal. Zondag 10.00-13.00 EURO: Herhalingen, 19.00-20.00 EURO -.Vooruitblik op de eerste halve finale. Duitsland - Zwe den. 19.30-22.30 Did 1: Duitsland - Zwe- den. 20.00-22.00 EURO: Duitsland - Zwe den. 20.00-22.05 Ned 3: Duitsland - Zwe den. 20.10-22.00 BRT 1: Duitsland - Zwe den. 23.00-23.33 Ned 3: EK-Journaal. 23.00-01.00 EURO: Eerste halve fi nale, herhali«g. LONDEN (SID) - Twee dagen na de roemloze aftocht van het Eu ropees voetbalpodium in Zwe den eist een groot aantal Engel se kranten het vertrek van bondscoach Graham Taylor. Een vet gedrukte kop in het boulevardblad „The Sun" is meer dan duidelijk. „Doe ons een plezier en vertrek", schreeuwt de krant. De spelers worden echter ook niet gespaard door het sensatie blad. Ze worden als „Taylors domkoppen" betiteld. De „Daily Mail" eist van de Engelse bonds- acoach een drastische ombui ging van taktiek en aanpak met het oog op de kwalificatiestrijd voor het WK, waarin Nederland een van de tegenstanders is. Het blad vindt verder dat Gary Line- ker, die van volgend jaar in Ja pan speelt, veel te jong is zijn loopbaan als international af te breken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 37