Zeuren, zieken en zwijgen PZC Extreem-rechts in de raadzaal Honger bedreigt miljoen Kenyanen reportage 29 ZATERDAG 20 JUNI 1992 Twee jaar geleden boekten de Centrumdemocraten en CP'86 een onverwacht succes tijdens gemeenteraadsverkiezingen, samen behaalden ze vijftien zetels. De beroepsracisten huilden van vreugde en triomf: het eind van de gevestigde politiek op lokaal niveau was in zicht. Intussen is de raadstermijn half voorbij, en het ranzige gedachtengoed van plaatselijk extreem-rechts moet nog altijd een eerste constructieve bijdrage voortbrengen. Twee jaar nadat de Centrumde mocraten en CP'86 vijftien ze tels veroverden in negen gemeen teraden is het nog altijd wachten op hun eerste inhoudelijke bij drage aan de lokale politiek. Ze hebben voor de volgende verkie zingen nog twee jaar de tijd om die taak te volbrengen. En het is nu al duidelijk: het zal ze niet lukken. Een curieuze combinatie van fac toren verhindert dit. Enkele geko zenen zijn er gewoon te stom voor. Een Amsterdamse centrumdemo craat, Frans Hofman, is doorgaans dronken tijdens raadszittingen. In Almere won CP'86 wel een zetel, maar durfde niemand 'm uiteinde lijk te bezetten. Overal staan raadsleden van andere, 'reguliere' fracties klaar om een CD-er of CP'86-er verbaal in mootjes te hak ken als de gelegenheid zich voor doet. De totale onmacht van extreem rechts om ook maar iets te beteke nen in de plaatselijke politiek staat in schril contrast met de gro te bek die deze ranzige club opzet te, toen twee jaar geleden de ver kiezingsuitslagen binnenliepen. De racisten in de gemeenteraden worden door de rest behandeld als politieke melaatsen, en daar ge dragen ze zich ook naar. Goed be taalde melaatsen, zeker. De jaar vergoedingen voor raadsleden in grote steden bedragen bijna 40.000 gulden. Voor de gefrustreerde kie zer in de achterstandswijk moet echter het eerste punt nog worden binnengehaald. De anti-partij Niet dat de Centrumdemocraten en CP'86 er op uit zouden zijn een inhoudelijke bijdrage te leveren. Ze zieken, ze zeuren, ze roepen on zin, uiten soms puur racistische beledigingen. Ze frustreren, ont duiken procedures of gebruiken juist de regeltjes om het democra tische proces te verstoren. Het is dat ze - de Centrumdemocraten en CP'86 - eikaars bloed vaak wel kunnen drinken, anders zouden ze samen de Tegenpartij kunnen vor men, de anti-partij die Koot en Bie ooit schiepen. De gekozen racisten zijn immers vooral tégen. Van Purmerend tot Rotterdam, van Schiedam tot Utrecht zijn ze tegen de 'rooien', de 'welzijnsmafia', tegen de verho ging van de hondenbelasting. Ze zijn tegen uitbreiding van open baar vervoer (doortrekken Utrechtse sneltram!), en tegen meer auto's. En natuurlijk, ze zijn erg tegen buitenlanders. Lees de notulen van twee jaar ge meenteraadsvergaderingen in de plaatsen waar CP'86 en CD werden gekozen en huiver, lach en huil mee. In Amsterdam zorgt een illuster trio al twee jaar voor tranentrek kend spektakel. Willem Bruyn en Frans Hofman kwamen daar via de Centrumdecraten aan een zetel, Wim Beaux, geharnast racist, zit er namens CP'86. Hofman (die uit ge meenschapsgeld bijna 40.000 gul den opstrijkt voor zijn raadswerk) is zoals gezegd doorgaans in de lo rum. In schaarse momenten van helderheid doet hij zijn mond open, bij voorbeeld tijdens een be grotingsbehandeling: „Mijnheer de voorzitter. Ik wil ge woon eens vertellen hoe ik mijn dag doorbreng. Nadat ik 's och tends uit bed kom, ga ik om een uur of negen naar café 't Pleintje in de Bijlmermeer." Platvoet (Groen Links): „Hij is dronken!" Hofman: „Je moet je vervelende kop houden, Platvoet!" Voorzitter (Burgemeester Van Thijn): „Wij zijn gewend ons hier parlementair uit te drukken." Bruyn, die getuige allerlei obscure publikaties van zijn hand onge- Demonstranten in Utrecht proberen de Centrumdemocraat Wim Vreeswijk te beletten zijn stem uit te bren gen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen 1990. foto GPD twijfeld fout zal zijn in de volgende oorlog, is een breekbare oude man, die meestal zijn microfoon vergeet aan te zetten als hij het woord neemt. Hij ergert zich aan de van alcohol doortrokken Hofman en zit sinds anderhalfjaar op persoon lijke titel in de raad. In 1991 vlogen beide heren elkaar in de raadzaal herhaaldelijk in de haren, waarbij beschuldigingen vielen dat er CD- fractiegelden waren misbruikt. Het meest heeft de Amsterdamse raad te stellen met Wim Beaux van CP'86. Beaux wordt door een col lega-raadslid omschreven als een 'notoire rotzak'. „Iemand die pre cies weet hoe hij het bloed onder je nagels vandaan krijgt." Van de gedachtengang van Beaux zou je de slappe lach kunnen krij gen, als zijn opvattingen niet zo fascistisch waren. Het onderwerp kan zo gek niet zijn - een tweede Coentunnel, meer bewegen voor ouderen - of deze CP'86-vertegen- woordiger komt op ondoorgronde lijke wijze uit bij De Buitenlander. November vorig jaar was het on derwerp drinkwatervoorziening aan de orde. Beaux had zich hierop grondig voorbereid. Hij hield een verward verhaal over de import van buitenlanders, die op den duur wel eens voor drinkwatertekorten zou kunnen zorgen. Repatriëring, luidde zijn doordachte advies. Hondenbelasting Er zijn ook roerende voorbeelden van solidariteit met de allochtoon. Wim Elsthout, Centrumdemo craat te Haarlem, toonde zich vo rig jaar buitengewoon bezorgd over het gebrek aan integratie van Turken. Elsthout verklaarde zich tegen een Turkse satelietzender op de kabel, want dat zou de Turkse stadgenoot in een totaal isolement brengen. Elsthout werd eerder door de rech ter veroordeeld wegens discrimi natie - hij had voorgesteld etni sche minderheden hondepoep op te laten ruimen. Honden, die trouwe viervoeters, doen de Cen trumdemocraat en CP'86-er overi gens vaker aan de buitenlander denken. Stewart Mordaunt, Haag se gemeenteraadslid van CP'86 en eerder een drijvende kracht achter het inmiddels verboden neo-faseis- tische Jongerenfront Nederland, greep de begrotingsbesprekingen in 1990 aan om eens flink te ful mineren. Mordaunt vond de toestroom van buitenlanders een aanslag op het Nederlands erfgoed, stapte in één moeite door op de groeiende crimi naliteit (insinuatie: buitenlanders zijn criminelen), en vervolgde: „Mensen nemen uit veiligheids overwegingen een trouwe metge zel - de hond - in huis." En wat doet de lagere overheid? Ze ver hoogt de hondenbelasting. Het spreekt vanzelf dat Mordaunt daar tegen was. Lik-op-stuk Er is weliswaar bijna een citaten boek te maken van de beledigin gen, verdachtmakingen, beschul digingen en valse stereotieperin- gen die CD en CP'86 in gemeente raden hebben uitgesproken jegens bepaalde bevolkingsgroepen, maar dit suggereert dat ze nogal een stempel drukken op de raads vergaderingen. Dat is niet het ge val. Ze zijn doorgaans aanwezig, maar voeren zelden het woord. Ge rard Rieff (CD-Rotterdam) en Jan Stoops (CD-Den Haag) bijvoor beeld zijn hardnekkige zwijgers. Twee jaar geleden, toen CD en CP'86 het ineens goed bleken te doen bij de gemeenteraadsverkie zingen, bezonnen de andere partij en zich opnieuw over de strategie waarmeë extreem-rechts moest worden bestreden. In verschei dene raden werd gekozen voor de lik-op-stuk methode. Want de ra cisten in de raad zwijgen dan wel vaak, als ze hun mond opendoen, dan is het altijd oppassen gebla zen. De lik-op-stuk aanpak is niet ie dereen gegeven en soms wordt voorafgaand aan een debat tussen partijen afgestemd wie de Cen trumdemocraat of CP'86-er zal aanpakken, als ze over de schreef gaan. In de Rotterdamse gemeen teraad maakte zich tijdens de be grotingsbehandelingen eind 1990 lichte paniek meester van de overi ge fracties, toen ze zich niet goed raad wisten met de inbreng van CD en CP'86 wier lasterpraat live werd uitgezonden door de lokale televisie. Cyriel Triesscheijn van de Rotter damse Anti Discriminatie Raad analyseerde naderhand met leden van reguliere fracties aan de hand van videobeelden wat er fout was gegaan. Triesscheijn: „Raadsle den waren erg gespannen. Ze gin gen er van uit dat de buitenwacht erg op hen lette tijdens het debat. Dat geeft extra druk, en dat hoeft niet." De spanning leidde tot emo tionele aanvallen op extreem rechts en dat is precies wat CP'86 en CD beogen. Triesscheijn: „Hun betoog is opge bouwd met bewuste provocaties, gerichte uitnodigingen voor an dere raadsleden om erop te reage ren. En op die reacties is men ge prepareerd." Inmiddels heeft de Rotterdamse raad wat meer erva ring met de CD-er Rieff en CP-er Termijn en constateert Tries scheijn dat er veel uitgekiender wordt gereageerd. Initiatief Een debatteerhandigheidje is de racist het initiatief ontfutselen. Groot is het aantal voorbeelden, waarbij een extreem-rechts raads lid een geraffineerd verhaal houdt, waarop hij juridisch niet kan wor den gepakt, maar waarin overdui delijk allerlei impliciete beledigin gen en verdachtmakingen jegens buitenlanders zijn verpakt. Met een goed geplaatste interruptie die de kern van het betoog raakt, we ten de CD-ers en CP-ers vaak geen raad. Tot een debat komt het echter nooit. Daarvoor lopen de gedach- tenwerelden te ver uiteen. Boven dien weten de racisten dat ze het dan afleggen, omdat ze op argu menten geklopt worden. Ze ontwij ken dus ieder antwoord dat hen als racist ontmaskert en waarop ze wegens discriminatie voor de rech ter gesleept kunnen worden. Dat levert ergerlijke, maar verplichte uitwisselingen op, die het niveau van de lokale democratie helaas niet verhogen. Zo is Wim Beaux van de Amster damse CP'86 herhaaldelijk ver zocht eens uit te leggen wie hij be doelt met de „hier niet-thuighoren- den". Het verstoort zijn betoog, maar een echt antwoord levert het nooit op. Gerard Rieff Rotterdam se Centrumdemocraten) werd ooit uitgedaagd zijn vuile praat con creet te onderbouwen, Rieff. in het nauw gebracht, stamelde dat hij daarvoor 'ruggespraak' moest houden 'met zijn fractie'. Die fractie, dat is hijzelf. Maar wel licht doelde de Rieff op Hans Jan maat die zich op dat moment in het Rotterdamse stadhuis ophield Hersentjes Het succes van extreem-rechts bij de gemeenteraadsverkiezingen twee jaar geleden heeft het verzet tegen de fascistische en racistische splintergroeperingen aangewakkerd. foto GPD om zijn partijgenoot van teksten en andere steun te voorzien. Wim Vreeswijk, Centrumdemocraat in de Utrechtse raad, beweerde dat etnische groepen „massaal daders van misdrijven" voortbrengen. Gevraagd naar harde cijfers, kon digde Vreeswijk aan dat hij dat moest opzoeken. Nooit meer iets van gehoord. Lasterpraatjes Veel raadsleden zijn van mening dat het interrumperen, ook al leidt het niet tot een echt antwoord, be ter is dan de racisten maar onbe lemmerd hun lasterpraatjes te la ten verkopen. Maar men is zich pijnlijk bewust van de grenzen die er zitten aan lik-op-stuk. V. Bruins -Slot, CDA-fractielid in de Amster damse gemeenteraad: „Het is on voorstelbaar wat iemand als Beaux allemaal zegt. Als dat niet weersproken wordt, blijft het han gen en dat is niet goed." Het doet Bruins-Slot wel goed als de onzin van Beaux kan worden weerlegd, „maar wat is de maat schappelijke relevantie daar ei genlijk van? Die is niet groot. Als we in de tegenaanval gaan, dan doen we dat in het belang van de genen die door figuren als Beaux worden beledigd. Dat heeft hoog uit een morele kant." Een positief electoraal effect heeft het vermoeiende verbale steekspel niet, verzucht Bruins-Slot. En het massaal negeren van de racisten leverde na de vorige raadsperiode ook alleen maar stemmenwinst op voor de Centrumdemocraten en de CP'86. Het wachten is dus tot kiezers doorkrijgen dat ze van de CD en CP'86 nog veel minder te verwach ten hebben dan van de andere par tijen. Maar dat kan nog wel eens een tijd gaan duren. Een deel van het extreem-rechtse electoraat be staat uit protest-stemmers die zich volledig hebben afgekeerd van de gevestigde politiek. De racistische raadsleden laten dan ook nooit een gelegenheid voorbij gaan om in te spelen op dat protest-sentiment. Afrika lijdt honger. Zowel het oostelijk als zuidelijk deel van het continent kampen met de ergste droogte en hongersnood van deze eeuw. Kenya, dat normaal in de gelukkige omstandigheid verkeert voldoende regenval te krijgen om de bevolking te voeden, is dit jaar niet gespaard gebleven. Eén miljoen Kenyanen worden met de hongerdood bedreigd, evenals de 300.000 Somalische, Etiopische en Sudanese vluchtelingen die thans in het land verblijven. De geboden hulp is echter bij lange na niet voldoende. In een grote tent zitten zo'n hon derd kinderen op de grond. De allerkleinsten zitten bij hun moe ders op schoot en huilen amechtig. Ze zijn stuk voor stuk broodmager. Holle ogen, gelig flinterdun haar. In hun handen plastic bekers. Ze wachten op melk, de vloeistof die weer leven in hun uitgeteerde li chaampjes moet brengen. De harde wind stuwt onophoude lijk wolken stof door het vluchte lingenkamp in Dagaheley in het noordoosten van Kenya. Het kamp biedt plaats aan 32.000 So- maliars en een enkele Kenyaan en Etiopiër. Op de uitgestrekte zand vlakte buiten het kamp liggen her en der kadavers van koeien, geiten en ezels. Alleen de plechtig voort schrijdende kamelen lijken de al lesvernietigende droogte te heb ben weerstaan. Mannen zijn druk doende nieuwe graven te delven. Want de strijd die de westerse hulpverleners in dit opvangkamp voeren om al die duizenden ver zwakte kindertjes te redden, is geen gemakkelijke en niet altijd even succesvol. „Ondanks de hulp die wij bieden, is het sterftecijfer in dit kamp nog steeds veel te hoog", verzucht Mar leen de Tavernier in dienst van Artsen zonder Grenzen en verant woordelijk voor het speciale voe- dings- en medisch programma voor de uitgemergelde kinderen in Dagaheley. Die halen minder dan 60 procent van hun normale li chaamsgewicht. „Per dag gaan tussen de 15 en 20 kinderen dood als gevolg van ernstige ondervoe ding, diarree en uitdroging. Je kunt in een kamp als dit pas van een stabiele situatie spreken, als dat aantal rond de drie ligt." Geen verbetering Waarom er maanden na de oprich ting van dit kamp nog steeds geen verbetering zichtbaar is, is volgens de Belgische hulpverleenster aan een reeks factoren te wijten: er is te weinig voedsel beschikbaar en het voedsel dat de vluchtelingen krij gen (rijst en bonen) is hen vreemd. Als nomaden zijn zij gewend aan het eten van vlees en melk. Boven dien houden sommige moeders hun ondervoede kinderen veel te lang verborgen. „Deze mensen hebben nimmer in hun leven een dokter gezien. Ze moeten leren met hun problemen voor de dag te komen en wennen aan medicij nen." Kritiek Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties (UNHCR) in Kenya heeft als gevolg van die rampzalige sterf tecijfers nogal wat kritiek te verdu ren gekregen. De organisatie zou veel te laat en in een te geringe ma te hebben gereageerd op de stroom vluchtelingen. UNHCR-woord- voerder Panos Moumtzis: „De voorraden waarmee de kampen thans worden gevoed, beginnen op te raken en niets wijst erop dat westerse donoren snel zullen in springen. Ze laten het massaal af weten", benadrukt Moumtzis. „Op onze oproep van vorige maand voor 35 miljoen .dollar om ons pro gramma in Kenya tot eind 1992 voort te kunnen zetten, heeft nog niemand gereageerd." Nederland heeft onlangs 250.000 gulden be schikbaar gesteld voor het slaan van zes waterputten in de vluchte lingenkampen. Dat het UNHCR ondanks deze 'do normoeheid' haar best blijft doen, Waarom zouden ze bovendien hun hersentjes pijnigen om een inhou delijke bijdrage te leveren aan de lokale democratie, als ze de kiezers -ook kunnen binnenhalen door sim pelweg de Tegenpartij te zijn? Door wat te stoken en te zieken, zo als Centrumdemocraat Chiel Ko ning in juli 1991 deed. Hij vroeg bij 24 hamerstukken tijdens een raadsvergadering in Dordrecht om een hoofdelijke stemming. Een volstrekt overbodige procedure, waardoor de zitting een uur langer duurde, raadsleden tot woede wer den gedreven en Koning zijn publi citeit kreeg. De vermoorde on schuld van Koning: hij wilde er „niet mee plagen", maar had er wel „een bedoeling" mee. De Centrumdemocraten en CP'86 -ers kunnen ook maar beter niet te inhoudelijk worden, voordat ze het weten keert zich dat tegen hen. Zo als in Purmerend. Centrumdemo craat Richard van der Plas (bij wie thuis fascistische folders werden aangetroffen - de man is een onver bloemde nazi - deed najaar 1990 in de Purmerendse gemeenteraad het voorstel tot de oprichting van een burgerwacht. Immers, zo merkte Van der Plas op, „Vandalisme wordt een steeds groter probleem." De gemeente raad ging er niet op in, maar in kringen van Centrumdemocraten zette men door. Twee maanden la ter werden de extreem-rechtse burgerwachters opgepakt wegens negen brandstichtingen, waarmee ze hadden willen bewijzen hoe dringend de oprichting van de straatwacht was. Maurice Wilbrink zien we in Hagadera. Daar is, op zo'n 16 kilometer van Dagaheley, een nieuw kamp voor 30.000 men sen verrezen. Die middag worden de eerste 310 Somaliars in vracht wagens aangevoerd. Het zijn voor namelijk vrouwen, een aantal in verwachting en heel veel kinderen. Ze komen allemaal uit de buurt van Kismayo, de havenstad in het zuiden van Somalia en hebben de laatste tien dagen zeker 300 kilo meter gelopen. „De meesten zijn volkomen uitge put en vooral de kinderen zijn zwaar ondervoed, lijden aan bloed armoede en hebben schurft", zegt de Utrechtse verpleegkundige Jea- nette Lexkes. een van de twee me dewerkers van Artsen zonder Grenzen die voor de medische be geleiding zorgen. Aan de grens bij Liboi zijn ze opge vangen door het UNHCR, onder zocht, gevoed en vervolgens naar Hagadera gebracht. Hun nacht merrie is voorbij. Hier begint voor hen een nieuw leven en raken ze voorgoed hun eeuwenoude noma denbestaan kwijt. Een leven zon der het aanhoudende geluid van geweer- en mortiervuur. En zonder voortdurende aanvallen door zwaarbewapende rebellen en ban dieten, die de afgelopen zestien maanden hun leven in Somalia on veilig en benauwd hebben ge maakt. Nomaden Veel minder zorg is er voor de Ke- nyaanse nomaden, die het noor den en noordoosten van Kenya be volken. Hun toestand is ronduit schrijnend. Ze hebben de afgelo pen twee jaar geen druppel regen gehad en hebben 80 tot 90 procent van hun vee, de leverancier van melk en vlees en hun enige middel van bestaan, verloren en kwijnen nu zelf langzaam weg. En om het allemaal nog wat erger te maken, dwalen in het gebied vele met ma chinegeweren bewapende bandie ten rond die auto's en dorpen aan vallen, mensen beroven en doden, en aan de haal gaan met de paar koeien en geiten die niet aan de droogte zijn bezweken. Hulporganisaties roepen al enige tijd dat in dit deel van Kenya één miljoen burgers door hongersnood worden bedreigd en dat de gezond heidstoestand van 280.000 mensen uiterst kritiek is. Omdat groot schalige hulp nog steeds uitblijft, sterven nu reeds 20 Kenyanen per dag de hongerdood, aldus de hul pinstanties. En wat doet de Ke- nyaanse regering? Zij slaat alle on heilsvoorspellingen in de wind. ontkent de alarmerende cijfers en noemt ze 'ongegrond, misleidend en overdreven'. „Kenya heeft het imago van een mooi toeristenland en het is niet zo goed voor de publiciteit als je praat over honger en dood. Ik denk dat dat de belangrijkste reden is, hoe triest ook", luidt de verklaring van Jeanette Lexkes van Artsen zonder Grenzen. Kenya's president Arap Moi heeft zich uiteindelijk veel te laat alle kritiek aangetrokken en interna tionale donoren enkele dagen gele den verzocht zijn land te hulp te komen. De eerste voedselzendin- gen komen nu aan. Maar er is veel meer nodig om het leven van een miljoen Kenyanen en 300.000 vluchtelingen te redden. Het is in dit verband uiterst treurig te moe ten concluderen dat ook in het Westen de apathie heeft toegesla gen. De hulpverleners in het veld blij ven echter hopen. Jeanette Lex kes: „Hongersnood komt ieder jaar terug en staat heel ver van de mensen in het westen. Ze worden er kennelijk een beetje moe van steeds maar weer geld te geven. Maar als je hier werkt, zie je met eigen ogen dat hulp heel belang rijk is. En ik hoop dat de mensen thuis dat ook zullen beseffen. Want als wij geen geld hebben, kunnen we niet werken en zullen al deze Afrikanen dood gaan." Frans van den Houdt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 29