Reimerswaal: afval beter scheiden Publiek waardeert presentie van stadswachten in uniform Leerlingenaantal daalt school 's-Gravenpolder [unstenaarsdag n Middelburg fvalstoffenheffing komende jaren drastisch omhoog Vluchtelingenwerk in vernieuwd Mezennest ipnze verslaggever IllININGEN - De gemeente jmerswaal gaat een aanzien- aantal maatregelen treffen afvalstoffen zoveel mogelijk ruckersclub judt rit voor ihandicapten iPELLE - De Zuidbevelandse nckersclub houdt zaterdag 27 ii een gehandicaptenrit op de velanden. De deelnemers [trekken met een aantal ge- ndicapte gasten tussen 9.30 en 10.00 uur vanaf het ter- i van de nieuwe veiling in pelle. ar vinden vanaf 13.30 uur ook «nementen plaats als truck men en een loterij. Er staat ischiettent en er zijn demon met radiografisch be urde miniatuur-vrachtau- Muziekgezelschap Jonge acht uit Kapelle zorgt tijdens festiviteiten voor de muzikale it. dncerten in lanhuistuin 3ES - In de Manhuistuin in ies worden deze maand nog i aantal gratis concerten ge en. Brassband Excelsior uit loetinge geeft zondagochtend iconcert. Het programma va- ert van klassieke brassband ïkken tot lichtere arrange- raten. worden diverse solistische ikken uitgevoerd door onder dere cornettist Rinus Zuid en bas-trombonist Jaap ikker. De 32 leden van de band men uit bijna heel Zeeland, invang van het concert: 12.00 it barbershopkoor The Goose iy Singers en het mannenbar- ishopkoor The Gaggling Gan- is Gang verzorgen donderdag juni het zesde Manhuistuin- ucert van dit seizoen. Het con- rtis van 20.00 uur tot 21.00. Fanfare Euphonia die al 105 bestaat zal zondag 28 juni concert geven. Het concert nrtvan 12.00 uur tot 13.00 uur. slecht weer worden de con- rten in de Grote Kerk gehou- gescheiden te kunnen inzame len. Dat blijkt uit een gemeente lijke nota over het afvalstoffen beleid. Om de plannen te kun nen verwezenlijken, moeten de tarieven van de afvalstoffenhef fing de komende jaren drastisch omhoog. In de nota kondigen b en w aan, dat bij de nieuw te bouwen ge meentewerkplaats in Kruinin- gen een zogeheten 'milieustraat' wordt ingericht, waar diverse soorten afval gescheiden kun nen worden aangeboden. Bij de nieuwe werkplaats zal mogelijk ook een inzamelingspunt komen voor landbouwplastic en andere soorten plastics, oude metalen en bouw- en sloopafval. Het gemeentebestuur wil het ge bruik van compostvaten door particulieren stimuleren door het verlenen van een gemeente lijke bijdrage. Gedacht wordt aan een bijdrage van 50 procent in de aanschafkosten. Milieubox Ook de inzameling van klein chemisch afval bij particulieren wordt verbeterd. Met ingang van 1 januari 1993 krijgen alle huishoudens in Reimerswaal een milieubox. Dat vergt een in vestering van ongeveer 110.000 gulden. Eveneens met ingang van het volgende jaar willen b en w een regeling treffen om koelkasten die in de gemeente Reimerswaal (ongeveer 400 per jaar) worden ingezameld, volledig te kunnen laten ontmantelen en verwer ken. Per koelkast kost dat zo'n 45 gulden. Het aantal glasbakken in de di verse kernen wordt mogelijk uit gebreid. Bovendien verdient het volgens het dagelijks gemeente bestuur aanbeveling om op één of meerdere plaatsen binnen de gemeente - bij wijze van proef- drie verschillende glasbakken te plaatsen voor wit, bruin en groen glas. Verder willen b en w met de andere gemeenten in de regio zien te komen tot een uni forme subsidieregeling voor het inzamelen van oud papier. In dat kader kan ook het initiatief van de VAM (het optreden als een soort makelaar in oud pa pier) nader worden onderzocht. Mini-containers Per 1 januari 1994 moet Rei merswaal beginnen met de ge scheiden inzameling van groen te-, tuin- en fruitafval (GFT) en restafval. De inwoners van Rei- WÊÊÊ neen medewerker 1DDELBURG - De Amateur teldende Kunstenaarsvereni- ngZeeland (ABKZ) gaat meer de weg timmeren. De leden de vereniging willen hun bby meer onder de aandacht het grote publiek brengen, hobby moet de achterkamer vinden ze. Zij doen dat za- fdag 27 juni in Middelburg; is door de ABKZ uitge- ipen tot kunstenaarsdag. n twintigtal leden van de ver gaat dan bij evenveel nkeliers in de Middelburgse nnenstad hun hobby demon teren. Winkeliers in de Lange- le, Lange Delft, Segeersstraat de Burgpromenade hebben een gedeelte voor hun win- Ipui vrijgemaakt waar de kun- aaar kan werken onder het riend oog van het winkelend Wiek. Belangstellenden kun- nformatiemarkt holing en werk )ES - Het Zeeuws Buro On twijs- en Arbeidsadvies voor en jonge vrouwen, Avan- houdt samen met uitzendbu- au ASB en de FNV-jongeren ierdag 27 juni een informatie- hkt over scholing en werk, iantiewerk en de rechten en ichten van vakantiewerkers, informatiemarkt wordt tus- 11 en 15 uur gehouden op de ote Markt 12 en tussen het tras van café Flora en de tele- acellen te Goes. De markt is doeld voor jongens en meisjes taf 16 jaar. ierdaagse oor kinderen an 6 tot 12 I0LEN - Het Kinder Vakan- werk Tholen (KWV) houdt in week van maandag 31 augus- doten met vrijdag 4 septem- een landenvierdaagse op terrein van zwembad de •etter in Tholen. De vierdaag- •sbedoeld voor kinderen van »t 12 jaar. kinderen krijgen een uitge lid programma voorgescho- d-Ze gaan onder andere vlag- en paspoorten maken en f?en zelf een toneelstuk op eten. De dagen duren van 9.30 tot 12.30 uur. De kinderen ijven overnachten van donder kop vrijdag. KWV organiseert in de fcantieperiode ook iets voor "deren van vier tot zes jaar, aar het programma voor hen aatnog niet vast. merswaal krijgen straks twee mini-containers; één voor het GFT-afval en één voor het res tafval. Om het hele pakket maatrege len te kunnen realiseren, gaan de inwoners van Reimerswaal straks fors meer aan afvalstof fenheffingen betalen. De tarie ven voor meerpersoonshoudens gaan tot 1996 elk jaar met vijftig- gulden omhoog. Voor alleenwo- nenden stijgt het tarief in de ja ren 1993. 1994 en 1995 respectie velijk met 22, 36 en 35 gulden. B en w sluiten niet uit, dat een nog verdergaande tariefverhoging noodzakelijk zal zijn. De nota wordt woensdagavond behandeld door de raadscom missie voor volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu beheer. Die vergadering begint om 20.00 uur. nen tevens vragen stellen aan de kunstenaar. De kunstenaarsdag begint om 11.00 uur en duurt tot 16.00 uur. ABKZ-voorzitter W. J. Phaff is bijzonder blij met de nieuwe ac tiviteit. „We kunnen dan werk aan het grote publiek laten zien door de mensen die het zelf doen. Zij kunnen dan tevens uitleggen hoe ze tot hun hobby zijn geko men". Bovendien kan het evene ment ook de drempel verlagen voor de musea, vindt de ABKZ- voorzitter. Ook op het ramschip De Schorpioen worden activitei ten in dat kader gehouden. Het Zeeuws museum en het Reijck- hals Museum geven die dag on der anderen reductie op hun en treeprijzen. Het weefatelier Mul- ti Colour aan de Torenweg doet ook mee met een eigen program ma met onder meer bloemschik ken, fijn schilderen en volks schilderkunst. De kunstenaarsdag wordt ge houden in verband met het 100- jarig bestaan van de Middel burgse VW. De winkeliers die eraan mee doen zijn te herken nen aan een WV-sticker met de naam van de kunstenaar erop. Bovendien is al enkele dagen vooraf werk van de betreffende kunstenaar in de etalage van de winkel te zien. Bij onverhoopt slecht weer wordt de kunstenaarsdag ver plaatst naar de stadsschouw burg. School voor verpleegkundigen GOES - Aan de School voor Ver pleegkundigen te Goes slaagden voor het examen Verpleegkundige- A: Christella Bakker. Angelique Bruël, Margot Dagevos; Maaike Goo- sen; Dick Gorsse, Annete Kleppe; Linda de Kok; Astrid de Koning; Bel- linda van Liere; Jaeintha Menheere; Jorine Michielsen; Sandra Murre; Marleen Sandee; Paula Sonke; Ineke Traas-Andriessen; Olaf v.d. Tier en Rian v.d. Wel-Castel. DGO Missingen VLISSINGEN - Aan de sector DGO van het Zeeland College te Vlissin- gen zijn geslaagd voor het examen CCD Civiele Diensten: Joyce van Doornik. Martin de Jonge, Teus Lamboo, Jan-Kees Noordijke en Marja Pleune Voor het examen CCD Consumptie ve Technieken slaagden: Willyan Elenbaas, Judith Horst en Anita Zuijddijk. Vrijwilligers, asielzoekers, advocaten en andere belangstellenden waren samen in de recreatiezaal van het heropende Mezennest in Vlissingen. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Met het planten van een jonge vleugelnoot- boom heropende wethouder L. Poppe-de Looff vrijdag het ver nieuwde gebouw van de stichting Vluchtelingenwerk Walche ren in Vlissingen. De voormalige kleuterschool aan de Bakkers gang werd uitgebreid en opnieuw ingedeeld. De medewerkers en asielzoekers kunnen nu in het Mezennest terecht in een grote ruimte voor recreatie, vergaderruimten, kan toren en spreekkamers. Vandaag, zaterdag, kan het publiek het vernieuwde Mezennest bekijken tijdens een open dag die van 14.00 tot 16.00 uur duurt. De stichting Vluchtelingenwerk verzorgt de begeleiding en juri dische hulp voor de 150 asielzoekers van veertien nationaliteiten die de gemeente Vlissingen heeft opgenomen op verzoek van het Rijk. De stichting maakt de mensen bekend in de Nederlandse samenleving, zorgt voor de inrichting en het onderhoud van de huizen van de asielzoekers en biedt hen sociaal-culturele activi teiten. Het werk wordt grotendeels gedaan door een groep van ongeveer veertig vrijwilligers. Niettemin zoekt de stichting nog ongeveer 25 nieuwe vrijwilli gers, meldde voorzitter ds C. van der Ploeg van de stichting. De stichting heeft, het liefst per asielzoekerswoning een vaste vrijwil liger die eventueel een gezin intensief kan begeleiden. Tijdens de open dag is de fototentoonstelling Asiel in Nederland te bezichtigen. Vrijwilligers vertellen over de activiteiten van de werkgroep Vlissingen en er zijn videofilms en ander voorlich tingsmateriaal aanwezig. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Voetje voor voetje schuifelt het publiek langs de kramen. Braderie in Middelburg. Extra drukke da gen voor de stadswachten? Een wandeling met Jankees Baijens (41) en Martin den Ou ter (20) leert anders. Drie we ken zijn ze nu officieel in func tie, ze kennen de stad als hun broekzak. Een rondje Lange Delft, Markt, Lange Viele, Geere, Zusterstraat, Sint Jansstraat: alles rustig. Rustig slenteren Den Outer en Baijens door de drukke win kelstraten. Het kooplustige publiek heeft de hulp van het tweetal niet nodig. De unifor men vallen wel op: „O, kijk, daar heb je die stadswachten", klinkt het meer dan eens. In de Lange Delft komen twee poli- tie-agenten voorbij, ook op pa trouille. Ze zijn duidelijk te on derscheiden van de stads wachten door de handboeien, het pistool en niet te vergeten de pet. De koppels groeten el kaar, maar een praatje maken is er deze keer niet bij. De stadswachten hebben geen enkele bevoegdheid. Ze mo gen, zoals iedere burger, men sen wijzen op 'ongewenst ge drag', maar als er echt wat aan het handje is roepen ze assis tentie van de politie in. Ze ob serveren, zoals het zelf noe men. „Stel je voor. iemand is van plan bij Cool Cat wat te 'mosen'. Dan komen wij langs lopen, hij ziet die uniformen en bedenkt zich wel twee keer." Op gewone dagen zijn ze nogal eens doende met mensen die fietsen over de promenades tot ongenoegen van de voet gangers. Daar is nu geen spra ke van - fietsen is absoluut on mogelijk. Pitstop Bij automatenhal Funtastic aan het Plein 1940 krijgen de heren koffie aangeboden. De bedrijfsleider vindt de aanwe zigheid van twee uniformen in zijn zaak zo nu en dan wel ple zierig. En de stadswachten hebben meestal geen bezwaar tegen een 'pitstop' halverwege hun wandeling. Op hetzelfde moment vraagt iemand ver twijfeld waar toch in 's hemels naam de auto neergezet kan worden - een vraag die wel meer automobilisten zich don derdag zullen hebben gesteld. Helaas: de stadswachten bie den geen pasklare oplossing. De stadswachten Jankees Bayens (links) en Martin den Outer maken een ronde over de braderie in Middelburg. foto Ruben Oreel Blauwe jacks met epauletten, grijze broek, een portofoon in de hand en allebei gemillime terd haar. Daarmee houden de overeenkomsten tussen de beide mannen op. Baijens en Den Outer vormen een merk waardig duo. de een lang en fors, de ander klein met een vriendelijk baardje. Den Ou ter kwam uit militaire dienst en was vastbesloten admini stratief werk te zoeken. „Ik heb me gek gesolliciteerd, maar geen baan." Hij over brugde enkele maanden zon kracht in de haven. Baijens werd, zoals hij het zelf noemt, uitgestoten uit het ar beidsproces als gevolg van een rugblessure. „Ik ben toch een jaartje of vier uit de roulatie geweest." Na een flinke tijd werd hij 'herplaatsbaar' ver klaard. De voormalige land- meetassistent moest dus weer solliciteren. Het werd een baan als stadswacht, gecom bineerd met de opleiding tot beveiligingsbeambte. Coördinator G. Bommeljé (hij is politieman) vindt het stads wachtenproject nu al ge slaagd, althans wat de reacties van de winkeliers en het pu bliek betreft. Het fietsen in het voetgangersgebied is de afge lopen weken al beduidend af genomen, zegt hij goedkeu rend. Of de twaalf banenpoo lers die hij begeleidt na een jaar als stadswacht een ge wone baan vinden, de andere belangrijke doelstelling van het project, moet natuurlijk nog blijken. De openbare basisschool Andendiek in 's-Gravenpolder. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster 'S-GRAVENPOLDER - Het aan tal leerlingen van de openbare basisschool Andendiek (155 leerlingen) te 's-Gravenpolder is de laatste jaren ondanks de aanzienlijke bevolkingsgroei in het dorp fors gezakt. Het leer lingenaantal daalde de afgelo pen vijf jaar met zo'n vijfen twintig procent. De andere twee (bijzondere) basisscholen in 's-Gravenpolder groeien daarentegen als kool. Ondanks de aanzienlijke terug gang vreest directeur A. C. Prin ce van Andendiek voorlopig niet voor het voortbestaan van zijn school. De toekomst van de openbare basisschool zal mede afhangen van de manier waarop binnen de gemeente Borsele de schaalvergrotingsoperatie in het basisonderwijs wordt uitge werkt. In het ongunstigste geval komt de opheffingsnorm voor F. de Jong voorzitter KBO van onze verslaggever ETTEN-LEUR - De Katholieke Bond van Ouderen in het bis dom Breda (West-Brabant en Zeeland) heeft een nieuwe voor zitter. Het is de heer F. de Jong uit Roosendaal. De Jong was onder meer lid van de Eerste Kamer. Ook maakte hij deel uit van de Brabantse CDA-statenfractie. Hij werd tij dens een jaarvergadering van de KBO (ruim 31.000 leden) in Et- ten-Leur gekozen tot opvolger van voorzitter J. van Dijke uit Ossendrecht. "Van Dijke bekleedde het voor zitterschap zo'n zes jaar. Hij werd voor z'n vele verdiensten beloond met het Ridderschap in de Orde van Oranje Nassau. De koninklijke onderscheiding werd hem opgespeld door burge meester Swillens van Ossen drecht. Expositie over Tholen en visserij THOLEN - In de Thoolse Gast huiskapel is van dinsdag 14 tot en met zaterdag 18 juli een ex positie te zien over Tholen en de visserij. Er is onder meer een fo to-overzicht met de Thoolse vloot als onderwerp. Ook zijn schilderen over de visserij te zien en andere voorwerpen die te maken hebben met deze be drijfstak. De tentoonstelling wordt op za terdag 18 juli om 16.30 uur afge sloten met een optreden van het ruim vijftig leden tellende Brui- nisser Visserskoor. De expositie is een initiatief van de werk groep Tholen Stad Aktief. De traditionele Zomermarkt van Ondernemersvereniging Tholen is woensdag 15 juli. Een groot aantal kramen wordt dan opgesteld rond de kiosk op de markt. Traditionele visverkoop in Tholen THOLEN - Op het Viskeperk in Tholen is zaterdag 27 juni een traditionele visverkoop. De vis wordt die dag gevangen door le den van watersportvereniging De Kogge uit Tholen. De»visver- koop begint rond 16.00 uur en wordt tevoren aangekondigd door de stadsomroeper. Bij slecht visweer gaat het evene ment niet door. Duo-passagier bromfiets breekt been TERNEUZEN - De gemeentepo litie van Terneuzen is op zoek naar getuigen van een ongeluk dat zich vrijdagmiddag om tien over vijf voordeed in de Axelse- straat in Terneuzen. Een bromfietser met duo-passa gier kwam op het- westelijke fietspad in botsing met twee te gemoetkomende fietsers. Die twee reden tegen de rijrichting in. Bij het passeren raakte een van de fietsers het been van de duo-passagier. Naar later bleek hield die aan de botsing een beenfractuur over. Andendiek op 111 te liggen. In het huidige tempo zou de school daar binnen vijfjaar onder kun nen duiken. De bevolkingssamenstelling van 's-Gravenpolder verandert. Behoorde in 1988 nog 32 procent van de bevolking tot de gerefor meerde gemeente of oud-gere formeerde gemeente, begin 1992 was dat percentage al 37 pro cent. De meeste nieuwkomers in 's-Gravenpolder kiezen - gezien hun kerkelijke achtergrond - massaal voor de reformatori sche Koningin Julianaschool. De 'leegloop' van de openbare basisschool is overigens niet al léén te wijten aan de eenzijdige bevolkingsgroei van 's-Graven polder. Sinds 1984 snoept ook de protestants christelijke basis school De Rank veel leerlingen weg. „Wij hebben ons bestaans recht bewezen", meent directeur A. B. W. Postema van De Rank (80 leerlingen) niet zonder trots. Zijn school bestaat sinds acht jaar in de huidige vorm en met succes: het aantal leerlingen groeide de afgelopen vijf jaar met ruim 40 procent. „Kinderen uit kerkelijke gezinnen die niet op de reformatorische school thuishoren, kwamen vóór 1984 bijna automatisch op de open bare school terecht. Nu kiezen ouders vaak voor De Rank." De meeste nieuwe leerlingen van de school komen volgens Postema nog uit 'authentieke' 's-Graven- polderse gezinnen. Verschil Hier ligt een duidelijk verschil met de reformatorische basis school. De aanwas - tussen 1980 en 1992 bijna 70 procent - wordt daar voornamelijk gevoed door gezinnen die vanuit de omlig gende dorpen naar 's-Graven polder verhuizen, Directeur M. Last van de Konin gin Julianaschool: „De kern heeft gewoon een enorme aan trekkingskracht op gezinnen van reformatorische huize, al was het alleen al om het onder wijs. Kinderen kunnen in 's-Gra venpolder naai* de reformatori sche basisschool en later naar Goes, Kapelle of Krabbendijke voor reformatorisch vervolgon derwijs." Directeur Prince van openbare basisschool Andendiek ligt niet echt wakker van het feit dat zijn school als enige in 's-Gravenpol- der een forse daling van het aan tal leerlingen kent. „Ik had het wel verwacht. Het dorp is eigen lijk niet groot genoeg voor drie basisscholen." De gevolgen van de teruggang zijn merkbaar. „Je moet automatisch uren inleve ren. Het komende schooljaar werken we weer met een partti me kracht minder." Hoe de school zich in de toe komst zal ontwikkelen, weet hij nog niet: „Ik kan geen koffiedik kijken. Misschien loopt het leer lingenaantal verder terug, mis schien blijft het gelijk. Alles is nog mogelijk." Hij is niet bang voor het (zelfstandig) voortbe staan van Andendiek: „De rege ring is druk bezig met schaalver groting in het onderwijs, maar we zitten nog altijd boven de op heffingsnorm." Lezing over besluitvorming MIDDELBURG - Dr J. de Vries houdt donderdag 25 juni een le zing voor de werkgroep Maat schappijwetenschappen van het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen. Deze lezing, die te beluisteren is in huize 's-Hertogenbosch aan de Vlasmarkt in Middelburg, is de laatste in de cyclus over be sluitvorming. Centraal staat nu de wijze waar op de besluitvorming in de golf oorlog tot stand kwam. Het Ne derlandse parlement diende als lid van de internationale coalitie verschillende besluiten te ne men met betrekking tot de golf crisis. Op welke wijze verliepen deze besluitvormingsprocessen en zijn deze met verschillende theoretische besluitvormings modellen te verklaren en te ver duidelijken? Dr De Vries stu deerde politieke wetenschappen aan de Universiteit van Amster dam. Sinds 1984 is hij werkzaam bij de vakgroep bestuurskunde van de Universiteit van Leiden. Hij was ook betrokken bij het onderzoek naar het functione ren van de Algemene Inspectie dienst en de Economische Cen trale Dienst. De lezing begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 17