Kessen wil snel vorming Euregio Scouting op zoek naar nieuw imago PZC Extra beloning bij Elf Atochem voor werken feestdagen Zeeland moet zuinig omspringen met het studeren in deeltijd Justitie wil overleg over hongerstaking van groep Zaïrezen Diploma gehaald... Extra open avond: woensdag 24 juni Alternatieve cursus zwemmend redden provincie zaterdag 20 juni 1992 14 LEVI'S 501 NU:95/ 109,95 ££N G£SIAACT>£ BAAN BIJ SCGO£\J£HS Felle kritiek op gestuntelverantwoordelijke bestuurders Provinciaal archeoloog promoveert op Ijzertijd van onze verslaggever VLISSINGEN - Werknemers die bij het Vlissings chemiecon cern Elf Atochem in ploegen dienst werken, moeten voor taan ook met de kerstdagen en nieuwjaar werken. Ter compen satie krijgen zij een forse extra beloning van per uur 2,59 pro cent van het maandsalaris, ofte wel zo'n zevenhonderd gulden bruto extra voor een werkdag van acht uur. De vakbonden en de directie van Elf Atochem hebben vrijdagmorgen dit com promis bereikt. De tweejarige cao bij Elf Atochem is daarmee een feit. De cao-onderhandelingen bij Elf Atochem hebben een moeizaam verloop gehad. Een verworven recht van de werknemers - vrij willig werken met de kerstdagen en nieuwjaar, anders niet - stond op het spel. De directie wilde niets liever dan een werk- rooster van 365 dagen invoeren, het hele jaar rond, zonder even tuele onderbrekingen met de kerstdagen en nieuwjaar. De vakbonden bleven op het stand punt staan dat werknemers al leen op vrijwillige basis op die feestdagen kunnen werken. Zij wilden het werken op die dagen wel extra aantrekkelijk maken door de beloning fors op te schroeven. De directie en vakbonden heb ben elkaar halverwege gevon den. De vrijwilligheid, het ver worven recht, is geschrapt, maar daartegenover staat een forse extra beloning, zoals die in elk geval bij de Industriebond FNV voor ogen stond. „Wij hebben wat betreft de beloning precies gekregen wat wij hebben ge:' vraagd", zei districtsbestuurder1 W. Waumans. Hij was ook tevre-, den over de oplossing voor het: andere moeilijke punt in de on derhandelingen: het aantal trai- ningsdagen voor het produktie- personeel. Dat aantal is terugge-" bracht tot vier. De directie wild^ er aanvankelijk zeven. De Indus^ triebond FNV wilde dat niet- omdat het tot uitbreiding van de, werktijd zou leiden. Vier dagen buiten gewone werktijd is wet aanvaard. Maximaal twee van die dagen mogen worden uitbe taald; de andere moeten in vrije' tijd worden gecompenseerd. Het produktiepersoneel leert tijdens de trainingstijden hoe het moet handelen bij calamiteiten, zoals branden. De tweejarige cao bij Elf Ato chem, die met terugwerkende kracht per 1 mei ingaat, behelst een loonsverhoging van respec tievelijk 4,5 procent dit jaar m mei 4 procent en 1 januari 1993 0,5 procent) en 4,75 procent vol gend jaar (1 mei 1993 4 procent en 1 januari 1994 0,75 procent). van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Zeeland moet zuinig omspringen met de part time onderwijsmogelijkheden in eigen provincie. Dat was vrij dagochtend de strekking van le zingen van onder meer gedepu teerde A. Dijkwel en de Middel burgse wethouder F. Smits kamp. De betekenis van deeltijdoplei dingen voor Zeeland werd be sproken tijdens de officiële her- ingebruikname van het gereno veerde opleidingsgebouw van de SOSA (Sector Opleidingen So ciale Arbeid) aan de Dwarskaai in Middelburg. Dijkwel verricht te de heropening door een vlag met het SOSA-logo te onthullen. Wethouder Smitskamp sprak vrijdag over haar eigen ervaring als maatschappelijk werkster, twintig jaar geleden. Opleidin gen voor maatschappelijk werk, ook de deeltijd opleidingen, moesten destijds buiten de pro vincie gezocht worden. „Een deeltijd beroepsopleiding dicht bij de mensen is belangrijk", zei de wethouder. Als redenen voerde ze aan dat het onderwijs toegankelijk moet zijn voor iedereen om de samen werking tussen onderwijs en in stellingen die gebruik maken van de opleiding, te bevorderen. „Ze moeten samen de beroeps profielen en de kwalitatieve vraag formuleren." L. Vorthoren, voorzitter van de Zeeuwse begeleidingscommis sie van SOSA herinnerde de zaal aan de verschraling van het aan bod van onderwijs. „Zeeland is kleinschalig. Steeds meer voor zieningen vertrekken naai' de Randstad. De ontplooiingsmo gelijkheden voor de jeugd en de ouderen verschralen", aldus Vorthoren. Volgens hem is het behoud van deeltijdopleiding van belang voor het Zeeuwse bedrijfsleven. Bedrijven kunnen een beroep doen op de deeltijdopleiding voor her- en bijscholing van per soneel. In het gebouw van SOSA in Mid delburg worden deeltijdoplei dingen activiteitenbegeleiding, inrichtingswerk, sociale dienst verlening en sociaal pedagogi sche hulpverlening gegeven. SOSA, een onderdeel van de Ho geschool Haarlem, maakt meestal gebruik van andere in stellingen voor de lessen. Dat' Middelburg beschikt over een ei' gen pand is uniek. TOP 40 CD'S TEGEN STUNTPRIJZEN St. Janstraat 7 Middelburg van onze verslaggeefster DEN HAAG/VLISSINGEN - Ambtenaren van het ministerie van justitie gaan vandaag, za terdag in Amsterdam praten met de Solidariteitsgroep Zaï rese Vluchtelingen over de hon gerstaking van Zaïrezen in Ne derlandse asielzoekerscentra. Dat zei vrijdag een woordvoer der van het ministerie in Den Haag. Het nieuws gaf vrijdag middag Zaïrese hongerstakers in de asielzoekerscentra in Mid delburg en Goes hoop op een snelle beëindiging van de actie. Maar de solidariteitsgroep Zaï rese Vluchtelingen in Amster dam verwacht vooralsnog niet veel van het overleg. Volgens woordvoerder N. Koetsier wil de groep spreken met beleidsma kers van justitie en niet met de ambtelijke uitvoerders van dat beleid. Volgens de solidariteitsgroep zijn in totaal ongeveer honderd Zaïrezen in asielzoekerscentra in Goes, Middelburg, Budel, Aal ten, Stevensbeek. Markelo, Leersum en in het Grenshospi tium te Amsterdam in honger staking. De woordvoerder van justitie hield het vrijdag op 74 hongerstakers. In Goes zijn sinds dinsdagmid dag vier mannen in hongersta king gegaan. Volgens adjunct directeur P. Mol van het AZC Bergzicht in Goes maken de mannen het n&ar omstandighe den goed. Hoewel de hongersta kers ook gebruik maken van hun kamers, hebben ze hun post bij de receptie van het gebouw nog niet verlaten. In het Middelburgse centrum De, Eendracht is sinds woensdag-, morgen een groep van vijftien- tot zeventien Zaïrese mensen in hongerstaking. Enkelen van hen; hebben postgevat bij de ingang van de recreatiezaal in het ge bouw. Volgens directeur A. van Hoepen legt de actie wel enige druk op het personeel, maar leidt het niet tot spanningen. „De hongerstakers hebben dui delijk gemaakt dat de actie ab soluut niet is gericht op de ver-' zorging in het AZC", benadrukt Van Hoepen. „Het gaat hen puur: over de duur van de procedure' rond hun verblijfsstatus. De Zaï rezen menen dat justitie stelsel matig verzoeken van hun land genoten afwiist. Dat. vechten w aan." Justitie erkent dat de procedu res lang op zich laten wachten Volgens het ministerie is het nieuwe beleid daar debet aan. Sinds 1 januari geldt dat asiel aanvragen bij binnenkonst van de mensen in Nederland al beoordeeld worden op eventuele kans op toelating. Mensen die geen kans maken, worden met een teruggestuurd. Twijfelgeval len gaan naar de opvangcentra, waarna ze ondergebracht wor den in asielzoekerscentra. Vol gens justitie betekent deze han delwijze dat alle asielzoekers -j dus ook de Zaïrezen - die voor januari in Nederland aankwa men langer moeten wachten op uitsluitsel over hun verblijfsver gunning. Tijdens het gesprek wil justitie bepalen of nader overleg volgende week nog nodig is. Het MIS-weekeinde wil meisjes laten zien wat ze missen als ze geen lid zijn van scoutipg: ook een kampvuurtje bouwen hoort er bij. foto Camile Schelstraete boortedag van Lord Baden Po well, de stichter van de padvin derij." Een van de andere belangrijke factoren dat scouting het sullige imago maar niet kwijtraakt, is volgens Van de Vliet het van ouds verzuilde karakter van scouting. „Tot 1973 waren er maar liefst vier organisaties die aan padvinderij deden: een ka tholieke en een protestantse tak; beide hadden een aparte club voor de meisjes en voor de jongens. Bij de fusie zijn die ver schillen verdwenen, maar nog steeds beschouwen veel mensen scouting als hét symbool van verzuiling. Een ander deel vindt ons een typisch voortbrengsel van de middenklasse. Vooral in PvdA-kring is die gedachte sterk aanwezig." Afspiegeling Het tij lijkt echter te keren voor scouting. De anti-militaristische lobby is geluwd, presteren mag weer en de zorg voor de natuur is een buitengewoon populair on derwerp. Scouting Nederland doet zijn uiterste best om het beeld van de padvinder-nieuwe- stijl naar voren te brengen. Hoe dat gebeurt maakt volgens Van de Vliet in wezen niet eens veel uit. „Scouting is een afspiegeling- van de maatschappij. Het is dus goed dat iedereen zich thuis- voelt, van conservatief tot pro gressief. Een uniform is daar voor niet per se een beletsel. Het uniform is een belangrijk ele ment in scouting, maar of je nu het oude model handhaaft of - zoals een van onze groepen doet - in punkachtige kleding je hob by doet, maakt wat mij betreft niet uit. Voor het heitje voor een karweitje geldt hetzelfde. Of je de deuren langsgaat voor een klusje, treurwilgen knot of stran den opruimt, maakt feitelijk piet uit. Het doel blijft hetzelfde." Nederland speelt in wereldwijd scoutingverband een vooraan staande rol. Weinig landen ken nen een gemengde organisatie en wat betreft de ideeén heeft Nederland volgens Van de Vliet dezelfde positie als op politiek terrein: „Een klein land met een heel grote mond." Toch baart de massale leegloop van meisjes de organisatie zor gen. Anneke Groeneveld, hoofd van de sector programma-ont wikkeling en training, weet ook niet zo goed hoe het beeld van de scouts bijgesteld moet worden. „De publieke opinie is zo moei lijk te beïnvloeden. Dat wil niet zeggen dat we er niet naar stre ven. We hebben de programma's voor de verschillende leeftijds categorieën laten herschrijven en het cursusaanbod is aange past, waardoor het beter aan sluit op wat de leiding van de groepen verlangt. We moeten trots zijn op wat we hebben. We zijn tenslotte het grootste geor ganiseerde jeugdwerk van Ne derland. De buitenwacht mag dat best weten." Hoe je het ook wendt of keert: de buitenwacht weet het nog niet, en zeker de meisjes niet. Het MIS-weekeinde in Veere is be doeld om juist hen over de streep te trekken. De deelname wordt groot: 210 meisjesscouts en 75 vriendinnen die nog geen lid zijn, komen erop af. Ze kunnen in het weekeinde allerlei spe ciaal voor hen gemaakte activi teiten doen, uiteenlopend van een cursus zelfverdediging tot een watersurvival. Of ze daar mee op de lange termijn te bin den zijn, is afwachten. Dagboek Om zoveel mogelijk resultaat uit het weekeinde te halen, houdt de Zeeuwse organisatie een dag boek bij. Op basis van de erva ringen van het weekeinde wordt een MIS-handboek samenge steld dat kan dienen als uit gangspunt voor andere gewes ten in het land. Met het hand boek hoopt De Jong ook aarze lende groepsleiders over de streep te trekken. „Teveel lei ders speelt het ruige, geïdeali seerde jongensscoutbestaan parten. Als we ze daar vanaf hel pen, zijn we al een heel eind ver der." En de buitenwereld? „Ach, we zullen wel nooit van het milita ristische imago afkomen, maar daar trek ik me niets van aan", zegt Groeneveld. „Ik hoop dat we erin slagen over tien jaar het beeld over te brengen dat scouts actieve, maatschappijbetrok ken mensen zijn, die zichzelf kunnen redden." (Advertentie) «Van 18.00 tot 21.00 uur zijn alle Schoevers-vestigingen open. We geven je die avond informatie over onze secretariële, commercieekommunicatieve, toeristische en managementopleidingen en de opleidingen in het buitenland. Bovendien word je geïnformeerd over de studiefinancierings regeling (WSF 18+1, inclusief de OV-studentenkaart, waarvoor Schoevers-cursisten in aanmerking komen. Kun je niet komen, bel dan voor meer informatie: (013) 42 41 28. ««MiMaiaa Tilburg.Tuinstraat1 MIDDELBURG - Provinciaal archeoloog R. M. van Heeringen pro moveert donderdag 25 juni aan de Vrije Universiteit van Amster dam op een proefschrift over de Ijzertijd in West-Nederland. Aan de hand van aardewerkvondsten in het kustgebied van Zeeland en Noord- en Zuidholland wordt een bewoningsgescliiedenis gegeven van de Late Bronstijd (1050 tot 800 voor Christus) en Ijzertijd (800 voor Christus tot het begin van de jaartelling). Van Heeringen concludeert in zijn onderzoek dat de kuststrook niet echt deel uitmaakte van de toenmalige Midden- en Noord-Europese cultuurcentra. Het land werd bevolkt door boeren, die verspreid in het land woonden. Pas tegen het begin van onze jaartelling werd een deel van West-Nederland opgenomen in een veel complexere, Euro pees georiënteerde maatschappij. Het proefschrift bestaat uit vijf artikelen, die in de periode 1985-1991 in de Berichten voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek werden gepubliceerd. Van Heeringen is sinds 1988 provinciaal archeoloog in Zeeland voor de Rijksdienst van het Oudheidkundig Bodemonder zoek. van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Wat moet je doen als je door het ijs zakt? Hoe kun je je vriendje redden dat in het water is gevallen? Met de kennis van zwemmen alleen red je het niet. Daarom zette het Sportfondsenbad Vlissingen in samenwerking met de werkgroep Kind en Veiligheid Vlissingen het project 'Veiligheid in en om het wa ter' op. Vlissingen is de eerste gemeente waar een dergelijk project wordt gehou den. Tijdens de landelijke Zwemfandag, die afgelopen zaterdag werd gehouden, werd het startsein gegeven voor het pro ject, dat duurt tot en met 26 juni. Zowel bij het schoolzwemmen (achthon derd leerlingen) als bij de lessen voor par ticulieren is een uur zwemmend redden in het programma opgenomen. Vrijdagoch tend waren de leerlingen van de Marnix- school en de Stemerdingschool in Vlissin gen aan de beurt. Met de kleren aan leer den ze hoe ze zich met alternatieve midde len kunnen redden. In plaats van een boomstam of drijfhout, dat je normaal in het water vindt, kregen de kinderen stok ken en matten om mee te oefenen. De meeste schik hadden ze in het onderdeel op het water drijven. Deze keer gebeurde dat niet met de saaie zwemband, maar met een bal of een met lucht gevulde vuil niszak. Basisschoolleerlingen leren in het Sportfondsenbad hoe ze zich drijvend kunnen houden met een opgeblazen vuilniszak. foto Ruben Oreel van onze verslaggever MÊÊmÊKmÊÊÊÊÊmKmÊÊÊKmmmMmmsam Meisjes keren organisatie massaal de rug toe van onze verslaggever HULST - De Euregio Schelde- mond moet deze maand nog een democratische structuur krij gen in de vorm van een Euregio- raad. Ook zullen de gemeenten nauwer bij de grensoverschrij dende samenwerking betrok ken moeten worden. Gebeurt dit niet, dan voorziet burge meester mr A. A. L. G. M. Kes sen van Hulst, die namens de Zeeuwse gemeenten zitting heeft in de stuurgroep die de Eu regio handen en voeten moet ge ven, dat het hele Vlaams- Zeeuwse samenwerkingsver band gedoemd is te mislukken. „Al met al moeten de verant woordelijke bestuurders zich realiseren dat het één voor twaalf is. Die Euregio moet nu een maatschappelijk draagvlak krijgen. Zoniet, dan zie ik dat or gaan nooit gerealiseerd worden en dan hebben wij een grote ach terstand in het nieuwe Europa", stelt Kessen. Kritiek De Hulster burgemeester heeft forse kritiek op de wijze waarop de Zeeuwse bestuurders tot op heden met de Euregio aan het stoeien zijn geweest. „De stuurgroep treedt in het ge heel niet naar buiten en dan is het ook praktisch onmogelijk om de Euregio maatschappelijk gedragen te krijgen. De Euregio moet in feite een bestuurlijk ge geven zijn, met een raad, die bo venregionale zaken grensover schrijdend behandelt. Gedacht moet dan worden aan zaken op het gebied van ruimtelijke orde ning, vervoer, cultuur en milieu. Tot nu toe is de Euregio in deze contreien niet meer dan een doorgeefluik van Europese sub sidies. Voor de rest niks. Kijk je naai' bestaande Euregio's in Ne derland, dan zie je dat die twee aparte bureaus hebben. Eén be stuurlijk en een apart bureau voor de besteding van Interreg- gelden. De Euregio Schelde- mond is tot op heden niet meer dan een Interreg-bureau en als dat niet snel verandert, dan wordt het moeilijk de boel goed op de rails te krijgen." Statuten Kessen meent dat de Vlaams- Zeeuwse vertegenwoordigers in de stuurgroep volgende week woensdag de Euregio een demo cratische grondslag moeten ge ven. „Een jaar geleden heb ik samen met twee Belgen gewerkt aan de statuten voor de Euregio. Die statuten zijn nog steeds niet tij dens stuurgroepvergaderingen aan de orde geweest. Waarom niet? Dat weet ik ook niet. Ligt het aan bestuurlijke onmacht? Ik weet het niet. Zoiets funda menteels voor een dergelijk pro ject zou er eigenlijk onmiddellijk door moeten worden gejast. Dat dat dan niet gebeurt, ja..." Volgens Kessen is het niet ver wonderlijk dat door het amateu ristische gestuntel in Gent en Middelburg de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen zelf con tacten zoeken met Vlaamse ge meenten om grensoverschrij dende activiteiten op te zetten. „De provincie kan die gemeen ten moeilijk iets verwijten. De Zeeuws-Vlaamse gemeenten zijn zeer geïnteresseerd in de Eu regio. Als er dan in de staten ge steld wordt dat Zeeland niets aan de Euregio heeft, dan vind ik dat er een verkeerde voorstel ling van zaken wordt gegeven. Is Zeeuwsch-Vlaanderen dan geen deel van Zeeland, vraag ik me dan af?" van onze verslaggever Ynte Hoekstra LEUSDEN - Scouting heeft een probleem. De vroegere padvin derij slaagt er niet in duidelijk te maken dat ze een moderne or ganisatie is. Scouting staat niet in hoog aanzien bij de gemiddel de Nederlander. Al te vaak heerst nog het beeld van groene -petjes-met-gele-streep, en het heitje-voor-een-karweitje- imago wil ook maar niet ver dwijnen. Eenmaal bekend met de organi satie stijgt de waardering met sprongen, heeft een onderzoek van het landelijk bureau van de scouting uitgewezen. Daarom, en omdat veel te veel meisjes de scouting vaarwel zeggen aan het begin van de puberteit, houdt scouting Zeeland van 26 tot en met 28 juni een MIS-weekend in Veere: Meiden in Scouting. Op zoek naar de meisjes die nog niet weten wat ze missen, doordat ze geen lid zijn van scouting. Peter de Jong, gewestelijk coör dinator voor Zeeland en be roepsscout, heeft wel een verkla ring voor het feit dat de meisjes massaal de organisatie de rug toekeren. „Teveel groepen draaien onder leiding van man nen. Zij slagen er niet in de speci fieke wensen en verlangens van meisjes in te willigen." De oorzaak daarvoor ligt vol gens De Jong in de jaren zeven tig. „De vier bestaande organi saties voor de padvinderij fu seerden toen tot één grote club. De akela's, die vaak als een kloek hun groep om zich heen hadden, verdwenen snel uit beeld. Wat bleef waren de hop mannen, die in veel gevallen hun eigen verkenners tijd dunnetjes wilden overdoen, door de nieuwe scouts hetzelfde te laten bele ven." Gesloten Peter van de Vliet, voorzitter van Scouting Nederland, heeft de indruk dat de uitstraling van zijn organisatie niet goed is. „Scouting is een zeer gesloten vereniging. Er zijn honderddui zend leden en vijfentwintigdui zend leiders; daarbuiten weet echter vrijwel niemand echt iets af van de activiteiten. De buiten wacht ziet niet veel meer dan de uniformen. Het dragen van een uniform is lange tijd taboe ge weest in Nederland. Het was veel te militaristisch in de ogen van veel mensen." „In het buitenland denkt men daar heel anders over. De Engel sen zijn gek op uniformen. Ik kan mij trouwens herinneren dat ik zo'n twintig jaar geleden ook nog apetrots met mijn uni form naar school ging op de ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 14