sssss Bedrijfsleven keert WOV rug toe Landbouwschuur in de as Monument vier vrijheden onthuld Actie ministerie tegen draadloze illegale telefoons Zeeuws Platform )ptimistisch over esultaten UNCED DGSM samen met verkeersinspectie bij Rijkswaterstaat Huidige plan bedreigingvoor Zeeuwsch-Vlaanderen Techniek PZC zeeland ZATERDAG 13 JUNI 1992 an onze verslaggever IIDDELBURG - Het bedrijfs- >ven in Zeeuwsch-Vlaanderen eeft de vaste Westerschelde- eververbinding de rug toege- eerd. De .WOV is 'in de huidige pzet eerder een bedreiging oor de economische ontwikke- ing in de regio Zeeuwsch- laanderen, dan een stimulans oor bedrijvigheid en werkge- ■genheid', zei voorzitter G. ervers van de Kamer van oophandel gisteren. legde de boodschap, mede amens de werkgevers in de eeuws-Vlaamse Kanaalzone, tafel bij de statencommissie ior ruimtelijke ordening. Het tdrijfsleven is tegen het hui- afgeslankte WOV-plan, mdat het op drie manieren af- euk doet aan de belangen van streek: Het aanlandingspunt bij Ter- ;uzen frustreert de mogelij khe- >n om het bedrijfsterrein Ter- >uzen-West te realiseren, juist na moeizame discussie in het ader van de Gebiedsgerichte lenadering de weg voor zo'n be- rijfsterrein is vrijgemaakt. Het voorlopig achterwege la- in van een rechtstreekse aan- iuiting van de WOV op Rijks- eg 61, staat een goede ver- teersafwikkeling in de weg. De ereikbaarheid van bedrijven omt erdoor in het gedrang. En et zal de animo verminderen m van de WOV gebruik te ma- en. „De financiële risico's hier- an, zowel voor de provincie als Zeeuwse bevolking en het be- irijfisleven zijn onverantwoord." Er wordt nog steeds onvol- iuto gekraakt APELLE - In de nacht van nderdag op vrijdag is een per- nenauto die stond geparkeerd de Elstarstraat in Kapelle ipengebroken. De daders na- nen een radio-cassetterecorder waarde van 650 gulden mee. doende rekening gehouden met het 'extern veiligheidsbeleid', met name waar het gaat om de nabijheid van het petro-che- .misch complex van Dow Chemi cal. Verzet Zolang aan deze bezwaren niet tegemoet wordt gekomen, zo waarschuwde Ververs, zal 'noch de Kring van Werkgevers, noch de Kamer van Koophandel de realisering van een WOV verder ondersteunen'. Sterker nog, er zijn zelfs bedrijven die overwe gen zich met 'alle mogelijke mid delen' tegen het huidige WOV- plan te verzetten. Het dagelijks provinciebestuur deed onlangs al wel enkele toe zeggingen in de richting van Zeeuwsch-Vlaanderen, maar het bedrijfsleven vindt die beloftes dermate beneden de maat dat het zich 'helaas in de bezwaren gesterkt voelt'. Men vindt de toezegging dat 'nader' zal wor den bekeken of het aanlandings punt nog wat kan worden opge schoven 'wat vaag' en 'onvol doende zekerheden' bieden dat de bedrijfslocatie wordt ont zien." De belofte dat de provincie alles in het werk zal stellen om op ter mijn toch een aansluiting op de Rijksweg tot stand te brengen, wordt 'volstrekt onvoldoende- geacht. De verkeersproblema tiek klemt te meer omdat nog steeds geen zicht is op de realise ring van een tunnel onder het Kanaal Gent-Terneuzen. Taxatiefout WOV-gedeputeerde J. Henne- keij reageerde in eerste instantie koeltjes. Het dagelijks provin ciebestuur, zo zei hij. laat de 'structurele voordelen' van een haalbaar WOV-plan zwaarder wegen dan de 'nadelen op korte termijn'. Ook de statencommis sie leek niet erg onder de indruk. Volgens Ververs maken de pro vinciebestuurders een ernstige taxatiefout, wanneer die zijn boodschap als 'loos dreigement' ■HM aak van lange termijn /an onze verslaggever HDDELBURG - Het opval- ndste resultaat van de UN- !ED-conferentie die de afgelo- en twee weken in Rio de Ja- eiro werd gehouden? „Dat de erenigde Staten vrijwel alleen ijn komen te staan", is de una- ieme mening van de stuur- roep van het Zeeuws Platform oor Duurzame Ontwikkeling. Japan heeft zijn halsstarrige louding opgegeven en ook root-Brittannië heeft zijn ver- t tegen het voorstel ter be- (herming van bedreigde plant- n diersoorten opgegeven", ver- luidelijkt Ad Phernambucq. Wereldwijd is het besef ge loeid dat de mensheid op mate- ieel gebied moet inleveren om !p de lange duur vooruitgang te weken", vindt coördinator Jo- een Kieneker. „Concrete resül- aten zijn schaars, maar er zit be- seging in. Jammer genoeg gaat ie afbraak van de aarde nog veel le snel in vergelijking met de fooruitgang die in onderhande lingen geboekt wordt." (iet verbaasd Ie leden van de stuurgroep zijn liet verbaasd of teleurgesteld lat de milieuconferentie weinig astbaars heeft opgeleverd. „Het ag in de lijn der verwachting. 'at wil helemaal niet zeggen dat Ie hoop op verbetering de bo- lem is ingeslagen. Eindelijk is penlijk uitgesproken dat 'be- ir' niet altijd betekent 'mate- ieel beter'. De 'American way of ife', het idee dat je je status ont- fent aan bezit, blijkt niet te 'erken. Juist daardoor is de loof tussen Amerika en Europa wk scherper geworden", meent tarten Wiersma. vlk vind het wel jammer dat veel kerkelijk ernstige problemen, oals de uitstoot van kooldio xide en de ontbossing, als econo misch probleem aangepakt wor sen", vindt Jan van den Nieu- sendijk. „Ik kan me wel goed 'oorstellen dat de ontwikke- ingslanden compensatie eisen oor de schade die ze lijden als ze oen tropisch hardhout meer onnen verkopen aan het Wes- on. Het geeft natuurlijk geen üs om export te verbieden, als geen compensatie op techno- ogisch gebied, zoals zonnecol- cctoren, biedt." 'estuurgroepleden zijn bezorgd lat door de discussie over finan ce zaken de deelnemers aan zou beschouwen. „Ze zouden dat dan wel eens kunnen bezuren." Het CDA-statenlid drs A. Sa- man was één van de weinigen die liet blijken de dwarse opstel ling van het Zeeuws-Vlaamse bedrijfsleven zeer serieus te ne men. Overigens toonde de com missie zich wel gevoelig voor de uiteenlopende bezwaren die ook gisteren weer door diverse in sprekers naar voren werden ge bracht. Het PvdA-statenlid D. Holt- kamp waarschuwde dat zijn fractie dwars gaat liggen, wan neer onduidelijkheid blijft be staan over de aard en de finan ciering van het landschapsplan dat in de maak is voor de Zak van Zuid-Beveland. Het D66- statenlid H. van Iwaarden zei zeer in het algemeen dat het da gelijks provinciebestuur meer rekening zal moeten houden met 'de bezwaren'. De commis sie bleek zeer geïnteresseerd in de mogelijkheid een 'bestuurs akkoord' te sluiten met de ge meente Borsele, die tot dusver alle medewerking weigert. Breder kader De burgemeester van Borsele, ir J. Mandos, liet doorschemeren dat zijn gemeente wellicht als nog bereid is de WOV te aan vaarden, mits de provincie be reid is 'in breder kader' met zijn gemeente te praten. „Wij geven een weg aan om verder te gaan op diverse terreinen, en sluiten de WOV daarbij niet uit." Maar dan zal de provincie wel meer buigzaamheid moeten tonen. Mandos: „Ik kan niet inzien, waarom u tot op de millimeter vasthoudt aan dit tracé." Hij wees de suggestie als zou Bor sele uit zijn op een 'koehandel' van de hand. Gedeputeerde L. Nederhoed- Zijlstra (ruimtelijke ordening) benadrukte dat het 'zeker de be doeling is goed overleg' met Bor sele te plegen. Maar ook zij houdt er nu sterk rekening mee dat de provincie het dwangmid del van de 'aanwijzingsproce dure' uit de kast zal moeten ha len. Nederhoed: „Gezien de ge voeligheden in de raad Borsele zullen we waarschijnlijk 'nee' te horen krijgen." Wat de staten fracties betreft, naast Delta An ders keerde ook. Groen Links zich gisteren tegen de WOV. Het enige statenlid van die partij, F. van Kollem: „De WOV is niet meer van deze tijd." Plechtigheid met kleindochter Roosevelt in Oud-V ossemeer UNCED vergeten dat in plaats van geld de natuurlijke hulp bronnen de grenzen van de groei bepalen. Toch zijn ze optimis tisch. „De sfeer is wezenlijk an ders dan twintig jaar geleden, toen de vorige milieuconferentie gehouden werd in Stockholm", weet Phernambucq. „De wester se landen zijn zich van de ernst van de situatie bewust. De ont wikkelingslanden verkeren bo vendien voor het eerst in een po sitie waarin zijzelf eisen kunnen stellen. Vandaar dat zij zo vaak de beschuldigende vinger wijzen naar de geïndustrialiseerde lan den. Ze houden hen een spiegel voor. Terecht wijzen ze erop dat de zwarte neushoorn beschermd moet worden, maar dat het Wes ten dan ook iets moet doen aan bijvoorbeeld de haringvangst. Hun positie is eenvoudigweg ge lijkwaardiger geworden." Sterk De positie van de 'niet-gouver- nementele organisaties' (milieu groeperingen, kerken) is opval lend sterk deze conferentie. Ne derland heeft het Braziliëplat- form in zijn gelederen, onder lei ding van de hoogleraar Op- schoor. Hij komt dit najaar naar Zeeland om na te bespreken wat hier concreet gedaan kan wor den aan duurzame ontwikke ling. Het Zeeuws platform is vooruit lopend hierop al begonnen met enkele acties. In diverse bedrij ven is een actie gestart om meer werknemers op de fiets te krij gen. Verder probeert het plat form het gebruik van plastic tas jes terug te dringen. De respons is redelijk tot goed, vindt Kiene ker. „Toen we eind april in een enquête vroegen naar de be kendheid met het begrip duur zame ontwikkeling, wist vrijwel niemand er iets vanaf. Veel men sen blijken echter graag daad werkelijk te willen bijdragen aan een schoner milieu. Er leeft weer iets onder de mensen. Ze willen daadwerkelijk meedoen. De tijd van handtekeningen zetten is voorbij." Droom Over de uitkomsten van de UN- CED-conferentie op lange ter mijn durven de stuurgroepleden zich nog niet uit te laten. „Dat hangt van zoveel factoren af', vindt Wiersma. „Maar ik droom wel eens dat mijn kleinkinderen over twintig jaar vragen: 'Opa, vertel ons nog eens over de tijd voor de UNCED-conferentie." Laura D. Roosevelt, kleindochter van de vermaarde Amerikaanse president Franklin D, Roosevelt, tijdens haar toespraak bij de onthulling van het momunent (rechts) in Oud-Vossemeer. foto Willem Mieras van onze verslaggever Marten de Jongh OUD-VOSSEMEER - Gewil lig poseerde Laura D. Roose velt vrijdag voor een horde fo tografen in het Thoolse plat telandsdorpje Oud-Vosse meer. Even tevoren had ze in de geboorteplaats van haar voorouders een kunstwerk onthuld dat herinnert aan haar beroemde grootvader, de voormalige Amerikaanse president Franklin D. Roose velt. „Op m'n negende mocht ik een keer een boot dopen door een chamapgnefles stuk te slaan, maar zo'n onthulling heb ik nog nooit eerder ge daan", zei de Amerikaanse wat onwenning. Nieuwsgierig dromden groep jes inwoners van Oud-Vosse meer bijeen rond de kerktuin waar de onthulling plaats vond. Op de eerste rang de Amerikaanse Roosevelt-dele- gatie, het Thoolse gemeente bestuur en een afvaardiging van het Zeeuwse provinciebe stuur. Een beschaafd applaus je klonk toen kleindochter Roosevelt langzaam het doek wegtrok en een figuratie van vier vogels zichtbaar werd; vo gels die de vier vrijheden sym boliseren die de voormalige Amerikaanse president voor stond. Vrijheid van menings uiting, vrijheid van gods dienst, vrijwaring van gebrek en vrijwaring van vrees. Dat waren in de ogen van Roose velt de wezenlijke waarden van democratie. Misstanden Laura Roosevelt, greep de plechtigheid rond het kunst werk van de Middelburgse kunstenaar Nico van den Boe zem dankbaar aan om te wij zen op de huidige misstanden in New York, waar zij vandaan komt. „De vrijheden komen ernstig in het gedrang. Daklo zen bevolken de straten en er wordt honger geleden. Kinde ren dragen wapens naar school. En artiesten moeten vrijheid van werken ontberen omdat sommige mensen hun kunstwerken ongepast vin den." Kleindochter Roosevelt riep haar gehoor op alles te doen wat mogelijk is voor be houd van vrijheid. Daarbij ver wijzend naar de duizenden mensen, verspreid over de we reld, die daarvoor dagelijks hun leven wagen. De band van de Roosevelts met Zeeland is hecht. Het was niet de eerste keer dat de fami lie het eiland Tholen bezocht. Oud-Vossemeer wordt veron dersteld de geboorteplaats te zijn van de voorouders van de vermaarde president. De eer ste Roosevelt die naar de Ver enigde Staten vertrok, arri veerde rond 1649 in New York. Het is aannemelijk dat alle Roosevelts in Amerika naza ten van hem zijn. De familie naam is mogelijk afgeleid van de Rozevelts, een stuk land in de buurt van Oud-Vossemeer. Kleindochter Roosevelt kwam naai- Oud-Vossemeer aan de vooravond van de uit reiking van de Four Freedoms Awards, vandaag in Middel burg. Deze onderscheidingen van het Amerikaanse Franklin en Eleanor Roose velt Instituut worden beurte lings in de Verenigde Staten en in Nederland uitgereikt. Het ene jaar in New York, het andere jaar in Middelburg. Het gaat om een eerbetoon aan mensen die zich bijzonder verdienstelijk hebben ge maakt voor de vrijheid. Dit keer gaan de awards naar oud -secretaris-generaal van de Verenigde Naties Javier Pérez de Cuellar (72), oud-politicus en topdiplomaat lord Peter Carrington (72), cellist en diri gent Mstislav Rostropovich (64), ex-gijzelaar Terry Waite (52) en econoom Jan Tinber gen (88). VOGELWAARDE - Een uit slaande brand heeft vrijdag middag een landbouwschuur aan de Kerklaan in Vogelwaar de volledig in de as gelegd. De vrij oude, ruim 1500 vierkante meter grote schuur, die uit hout en steen was opgebouwd, bevat te bijna 300 pakken vlas. Toen de brandweerkorpsen van Vo gelwaarde en Kloosterzande na de melding omstreeks 13.50 uur ter plaatse kwamen, sloegen de vlammen al door het golfplaten dak naar buiten. De spuitgasten konden uit het voorste gedeelte van de schuur nog een landbouwtractor en en kele karren in veiligheid bren gen. Brandweercommandant Willie Broekhoven gaf zijn man schappen in eerste instantie de opdracht een aanpalende wo ning door een waterscherm voor het vuur te behoeden. Na een half uur werd het sein brand meester gegeven en be perkten de bluswerkzaamheden zich tot het onder controle hou den van de schuurbrand. Naar verwachting van de brasndweer- commandant zou daarmee nog wel de hele nacht gemoeid zijn. De technische recherche stelt een nader onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Over het totale schadebedrag kon de poli tie geen mededelingen doen. van onze verslaggever MIDDELBURG - De regio Scheldemond van het directo raat generaal voor scheepvaart en maritieme zaken (DGSM) en het directoraat generaal voor vervoer (rijksverkeersinspec tie, rvi) worden bij Rijkswater staat directie Zeeland gevoegd. Het doel van deze integratie is een betere afstemming van het beleid van de verschillende diensten op elkaar. Het is niet de bedoeling met deze operatie een bezuiniging of een afslan king van het personeelsbestand door te voeren. De werkzaamhe den van het huidige DGSM en de RVI veranderen niet. De 'bui tenwacht' zal dan ook weinig van de integratie merken. Zowel DGSM als Rijkswater staat zijn onderdelen van het mi nisterie van Verkeer en Water staat. Tevens worden bij Rijks waterstaat werkzaamheden ver richt op het gebied van verkeer en vervoer. Rijkswaterstaat heeft op hetgebied van de (vaar wegen onder meer een beheren de rol, maar kwam bij dat werk veel in aanraking met de men sen van DGSM en RVI. Om het beleid voor die verschillende werkzaamheden te bundelen is de operatie opgezet. De integra tie blijft beperkt tot het regio naal niveau. Op Haags niveau blijven de organiaties gewoon bestaan. Een en ander betekent onder meer dat de naam DGSM ver dwijnt. Dat wordt Rijkswater staat. Voor deze dienst is de ope ratie het meest ingrijpend. DGSM telt 165 werknemers. Van de RVI komen 'slechts vier' be leidsmedewerkers over. Belgen De directeur van de regio Schel demond van DGSM, ir M. Buis, noemt een van de voordelen van de nieuwe constructie: „De Bel gen hebben over de Westerschel- de. vaak contact met zowel Rijkswaterstaat voor het beheer van de vaarweg als met DGSM voor bijvoorbeeld de scheep vaartbegeleiding. In de toe komst zullen zij maar met één instantie zaken doen en dat is Rijkswaterstaat." Het hoofd van de afdeling strate gie en bestuur van Rijkswater staat directie Zeeland, drs C. M. de Reus. voegt er aan toe dat het beter is voor uitvoering van de doelstellingen uit het tweede structuurschema verkeer en ver voer om de beleidsafdelingen die met dat werk te maken hebben zo veel mogelijk te bundelen, om zo efficiënt mogelijk te werken. DGSM verlaat haar huisvesting aan het Stadhuisplein te Vlissin- gen. maar blijft voor een deel ge huisvest in het Schelde Coördi natie Centrum te Vlissingen. De overige mensen gaan naar de vestiging van Rijkwaterstaat Zeeland te Middelburg. De me dewerkers van de RVI komen ook vanuit Breda naar Middel burg. Mede door die toename van ambtenaren wordt het ge bouw te Middelburg te klein. Het zal dan ook worden uitge breid met een voormalig bank gebouw aan de Gortstraat te Middelburg. Het is de bedoeling dat de hele operatie, waar al een halfjaar aan gewerkt wordt, op 1 januari 1993 gereed is. Informatie vakantiewerk MIDDELBURG - Jongeren die vakantiewerk gaan doen, kun nen zich maandag 29 juni laten informeren over hun rechten en plichten. Een medewerker van de FNV verzorgt 's avonds vanaf 19.30 uur een info-avond in jon- gerengebouw Poortershove in Middelburg. van onze verslaggever CAPELLE AAN DEN IJSSEL - Het ministerie van verkeer en waterstaat gaat in de regio Rijnmond en Zeeland een offen sief voeren tegen illegale draad loze telefoons. Daarmee wil zij vooral voorkomen dat hulpver lenende instanties bij nood geen gebruik meer kunnen ma ken van radioverbindingen. Legale ethergebruikers onder vinden nu al veel last van de ille gale telefoons. Het ministerie schat dat er in dit gebied ruim honderdduizend van deze toe stellen in gebruik zijn. Ongeveer 70 procent van alle draadloze te lefoons is illegaal. Zo'n telefoon heeft geen keuringssticker van het ministerie. Het bezit ervan is strafbaar. De illegale telefoons zenden meestal uit op frequenties die al door anderen worden gebruikt. Zij kunnen bijvoorbeeld het ra dioverkeer van hulpverlenende instanties, luchtvaart en het le ger plat leggen. Ook beïnvloe den zij de radio- en televisieont vangst. In de grensstreek met Duitsland hebben de telefoons al tot grote problemen geleid. Zij hinderen daar onder meer het radioverkeer van de Duitse poli tie. In Zeeland en de regio Rijnmond is van de overheidsdiensten tot nu toe alleen de marechaussee slachtoffer geworden van de ille gale telefoons. Rijkswaterstaat vreest echter dat er meer hulp verleners uit de ether zullen wor den weggedrukt. Duizenden De meeste illegale telefoons heb ben echter niet het vermogen om radioverkeer plat te leggen. Ze hebben vaak maar een reik wijdte van een paar honderd me ter. Maar er zijn ook krachtiger telefoons, die een zendbereik hebben van tientallen kilome ters. Zij veroorzaken de grootste problemen. Van deze toestellen zijn er in Rijnmond en Zeeland volgens een schatting van het ministerie duizenden in omloop. De strijd tegen de illegale tele foons heeft een nieuwe impuls gekregen doordat de hoofdirec- tie Telecommunicatie en Post (HDTP) van het rffmsfterie gis termiddag eenvestiging heeft geopend in Capefie aan den.IJs- sel. Van daaruit zullen ^-amb tenaren de strijd tegen oneigen lijk gebruik van de ether gaan voeren. Maar enkelen van dit aantal zullen zich gaan bezig houden met de illegale tele foons, zodat het volgens J.R. van der Wouden 'vrij problematisch is om de opsporing goed handen en voeten te geven.' Een beeld van het bluswerk bij de brandende landbouwschuur. foto Camile Schelstraete Ze kunnen wel zeilen. Per slot van rekening deden ze dat al voor de oorlog. Maar om ze nou met een gloednieuwe boot de haven uit te zien varen voor een reisje binnendoor naar de Wadden, daar hadden de volwassen kinderen van dat oudere Walcherse echtpaar toch wat moeite mee. Al die sluizen en bruggen, de helft zou wel op de motor moeten. En dan Pa met z'n twee lin ker handen en Moeder die wat betreft de techniek nooit verder was gekomen dan het doorgronden van een trap- naaimachien. Het zat ze niet echt lekker, de eerste week. Het eerste telefoontje was minder verlossend dan ze gehoopt hadden. Ja, ze had den het leuk. Mooie havens, lekker uit eten en prima weer. Of ze toch geen problemen hadden met de techniek? „Nee hoor, 't gaat uitste kend. Maar we bidden en danken wel, zoals we ge wend zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 9