Coensdike houdt open dag Sluis mikt op toeristenbelasting PZC Dorpsfeest in Sint Jansteen Sas van Gent heeft sterke financiële positie opgebouwd gevangenisstraf geëist voor >teek met mes Natuureducatie boos over Aardenburgse weigering subsidie College Hulst wil verkeerslichten op gevaarlijke kruising ilARJVl cor de jonge provincie lezers schrijven ÜCOLIJN discussienota: gemeente legt toe op toerisme ZATERDAG 13 JUNI 1992 2 1 5 van een medewerker SINT JANSTEEN - In de loods van de gebroeders Dob- belaer aan de Brouwerij straat is vrijdagmiddag het jaarlijkse dorpsfeest van start gegaan. Wethouder B. H. L. Picavet van Hulst verrichtte met een schot op de liggende wip de officiële ope ning. De Stichting Evenemen ten Sint Jansteen en omge ving heeft voor de zevende editie van dit tweedaagse dorpsfestijn een aantrekke lijk programma samenge steld voor jong en oud. Vrijdagmiddag stonden de ac tiviteiten in het teken van de 50-plussers. Ruim 300 ouderen vermaakten zich met een volksspelencircuit met vijf on derdelen en een schieting op de liggende wip. Onder leiding van Justien Moorthamer ge ven drie volksdansgroepen een demonstratie en dj He- man en een old-timer orkest zorgden voor de vrolijke noot. 's Avonds kwam de jongste jeugd in grote getale naar de disco-avond, verzorgd door Cygnus X. Na het disco-gebeu ren begon een druk bezochte Bonte Avond. Hierbij waren er afwisselend plaatselijke optre dens van de dansformatie Dansant, orkest Bennie de Vet en het theater van de Lach Sint Jan ten Steene. Zeskamp Vandaag (zaterdag) begint om 12.00 uur de traditionele zes kamp voor wijken en vereni gingen. De achttien deelne mende teams bestrijden el kaar met het autoped-korfbal- spel, de evenwichtsbalk, de commando-hindernisbaan, pyramide-klimmen, kruiwa gen-ringsteken en vrachtauto trekken. De Sjores Ambras band zorgt voor de muzikale ondersteuning. In de loods is er een doorlo pend prijzenfestival en voor het versterken van de inwen dige mens brandt de barbecue en is er een tapperij. Vanavond wordt het dorpsfeest afgeslo ten met een feestavond met muzikale medewerking van orkest Amber. Tevens worden dan de prijzen uitgereikt van de zeskamp. Het tweedaagse dorpsfeest trok vorig jaar ruim 1500 bezoekers. De activitei ten zijn afgestemd op de bevol kingsgroepen van Sint Jan steen, Absdale, Heikant en Kapellebrug. Publiek kan kennismaken met dagvoorziening van onze verslaggever SAS VAN GENT - Het gaat de gemeente Sas van Gent finan cieel voor de wind. De jaarreke ning van 1991 laat een batig sal do zien van ruim 200.000 gulden. De rekening wordt maandag be sproken in de commissie finan ciën van Sas van Gent. Wethouder J. W. Platschorre is tevreden met het bereikte resul taat over 1991. „De reserves be lopen globaal tien miljoen gul den en gezien het positief batig saldo geloof ik niet dat we reden tot klagen hebben." De commissie bespreekt naast de jaarrekening het verzoek van de directie van basisschool De Stelle uit Sas van Gent om 1735 gulden beschikbaar te stellen voor de vervanging van school boeken. Het lesmateriaal stamt uit 1978 en is door intensief ge bruik versleten. Het college wijst er op dat het rijk jaarlijks een vergoeding aan de gemeente verstrekt voor dergelijke zaken. Burgemeester en wethouders van Sas van Gent zien niets in het verzoek van voetbalclub VCV Zeeland uit Vlisssingen om de club financieel bij te staan. De noodlijdende vereniging heeft iedere gemeente in Zee land aangeschreven om een bij drage te leveren die het bestaan van de club kan veiligstellen. Het college ziet echter geen ge meentelijk belang in de aan vraag. Een ander punt dat aan de orde komt in de vergadering is de ver strekking van investeringssub sidies aan tennisvereniging Philten. Showband Sas van Gent en de plaatselijke EHBO. De vergadering van de commis sie financiën wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.00 uur. van onze verslaggever AARDENBURG/GOES - Het Konsulentschap Natuur- en Mi lieu-Educatie (KNME) in Goes is zeer verbolgen over het afwij zen van een subsidieverzoek door de gemeente Aardenburg. Vooral het feit dat burgemees ter en wethouders van de Kik- kerstad hun negatieve besluit in een slechts vier regels lange brief motiveren met de medede ling dat zij geen gemeentelijk belang zien in de opleiding en inzet van vrijwilige natuurgid- sen, is bij het KNME in het ver keerde keelgat geschoten. „Ze hebben er blijkbaar niet eens over nagedacht", concludeert consulent M. J. Wiersma. Het consulentschap klopte twee maanden geleden aan bij de acht Zeeuws-Vlaamse colleges van burgemeesters en wethou ders mét de vraag of zij de cursus voor natuurgidsen financieel zouden willen steunen. Daarmee speelt het KNME in op de voor bereidende plannen voor de op zet van een Milieu Educatief Centrum in de regio. Bovendien verwijst het KNME naar het Eu- regioproject Krekengebied. „Ook bij de realisatie van dit project is de inzet van vrijwilli gers die goed op de hoogte zijn van de plaatselijke omstandig heden van groot belang. Natuur- en milieubeleid hebben een hoge prioriteit. Wij mogen toch aan nemen dat Aardenburg hierop geen uitzondering vormt", bena drukt Wiersma in een brief aan de gemeenteraad van de Kikker- stad. Excursies Voor de cursus wordt uitgegaan van 24 deelnemers uit de acht Zeeuws-Vlaamse gemeenten. Per cursist zou 250 gulden moe ten worden betaald. De bedoe ling is dat de vrijwilligers met de verkregen kennis excursies gaan leiden en op scholen in de regio een deel van het natuuron derwijs voor hun rekening kun nen nemen. ..Ik kan me niet voorstellen dat Aardenburg hier geen belang in stelt", liet Wiers ma vrijdag weten in een toelich ting op de brief. In het schrijven vraagt de consu lent de gemeenteraad om on danks het negatieve besluit van burgemeester en wethouders alsnog serieus te willen naden ken over het subsidieverzoek. De overige Zeeuws-Vlaamse ge meenten (en het provinciaal be stuur) hebben het verzoek om de financiële bijdrage nog in be raad. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven kan niet worden gècorrespondeerd. Reimerswaal heeft zes kernen Eén dezer dagen stond in de P.Z.C. een nogal groot uitgeval len advertentie van de gemeente Reimerswaal. Er werd een be- leidsmedewerk(st)er gevraagd. Niet iedere lezer(es) is natuurlijk precies op de hoogte van de juis te ligging, grootte e.d. van Rei merswaal. Daarom is er in de ad vertentie ook een kleine om schrijving van Reimerswaal te vinden: Reimerswaal bestaat uit zes ker nen (w.o. Yerseke) en is gelegen in het oostelijk deel van Mid den-Zeeland. De extra vermelding van Yerse ke is op z'n zachtst gezegd zeer opvallend te noemen. Of zou het nu toch echt waar zijn. dat ook in de gemeente Reimerswaal door de bestuurders de ene kern be langrijker gevonden wordt dan de andere? Zo'n extra vermel ding versterkt in ieder geval die twijfelachtige gevoelens van tal van bewoners van de overige vijf kernen. Jammer. J. Boon, Keeten 1. Hansweert. Kunstvliegen Naar aanleiding van het bericht over het verbod van de Raad van State (PZC 10 juni) van de door de aeroclub Zeeland voorgeno men kunstvluchtwedstrijden wil ik het volgende opmerken. De weigering van b w van Ar- nemuiden is ingegeven op grond van de overlast en ondraaglijke geluidshinder tijdens de kunst vluchtwedstrijden van vorig jaar. Het door de aeroclub nu voorgenomen 'uitwijken' naar het gebied van de gemeente Goes berust op boerenbedrog. De kunstvliegfiguren moeten vanaf de grond worden beoor deeld. De vliegtuigen moeten ui teraard starten vanaf en terug keren op Midden-Zeeland. Het door de voorzitter geopperde verschuiven van de 'box', de ruimte waarbinnen de kunst vlieger zijn figuren moet afwer ken. in de richting Lewedorp is klinkklare onzin: Lewedorp ligt niet in de gemeente Goes maar in de gemeente Borsele. De meeste klachten over het kunst vliegen kwamen vorig jaar nu juist van Lewedorp en omge ving. Om geluidshinder voor de bewoners van de dorpen ten zuiden van het vliegveld te be perken heeft de Rijkslucht vaartdienst een noordelijk cir cuit voor het starten en landen ingesteld. Wedstrijden kunstvliegen boven of nabij steden en dorpen is ver boden. Sinds de aankoop enige maanden geleden van een zweef vliegtuig met hulpmotor heeft Midden-Zeeland er toch al een bron van ergenis voor de omwo nend bijgekregen. Hoewel dit vliegtuig wettelijk een motor vliegtuig is, gedraagt het zich als een zweefvliegtuig en houdt zich voornamelijk op ten zuiden van het vliegveld, dus nabij Lewe dorp. Door het voortdurende draaien van rondjes, gepaard met het doordringende motor geronk, hebben al velen dit toe stel verwenst. A.J.de Beijer Dwarsweg 4 's-Heer Arendskerke Rpslo IrouRenpoldtf tel. 01189-1900 a la carte vlees- en visspecialiteit ELKE DAG GÈOPEND van een medewerkster AARDENBURG - Dagvoor ziening, het nieuwe project van het Aardenburgs bejaar dencentrum Coensdike wordt uitvoerig belicht tijdens de open-deur-dag van het cen trum op vrijdag 19 juni. Naast Breskens (Ter Schelde) en Terneuzen (De Blaauwe Hoeve) is Aardenburg de der de plaats in Zeeusch-Vlaande ren die de mogelijkheid wordt geboden om dagvoorziening en tijdelijke opname van zelf standig wonende ouderen in het pakket op te nemen. Dagvoorziening en tijdelijke opname is door de overheid in het kader van de capaciteiten reductie en het flankerend ou derenbeleid opgezet om be jaarden zo lang mogelijk in hun eigen leefomgeving zelf standig te laten functioneren. Dagvoorzieningen en tijdelij ke opnamen in diverse bejaar dencentra kunnen daarbij een ondersteunende functie heb ben. Tijdelijk Directeur A. J. Saman en acti viteitenbegeleidster T. Wiel- and tonen zich zeer verheugd over deze nieuwe ontwikke ling. „Mensen die uit een zie kenhuis worden ontslagen en zichzelf nog niet kunnen red den, kunnen hier tijdelijk op genomen worden. Datzelfde geldt voor mensen die door omstandigheden plotseling niet meer door familie, gezins verzorging of wijkverpleging kunnen worden geholpen. Ze kunnen tijdelijk van de voor zieningen van het bejaarden centrum gebruik maken zon der in het bejaardentehuis op genomen te hoeven worden. Dagvoorziening is ideaal voor zelfstandig wonenden om uit een dreigend isolement te ra ken, contacten te leggen, bezig te zijn of om zo maar te praten. Dit laatste kan vooral belang rijk zijn bij het verwerken van een rouwproces. Op de dag voorziening kunnen de men sen kiezen uit diverse activi teiten: van koken en bakken tot tuinieren, kaarten, biljar ten, handwerken, naar de kap per of pedicure gaan in het be jaardencentrum of zo maar ge woon onder begeleiding win kelen." Dagverzorging blijkt in toene mende mate geschikt voor mensen die eens een dagje uit hun dagelijks sleur willen, die contacten willen leggen met de medemens en voor echtpa ren, waarvan de partner hulp behoevend is. De hulpbehoe- zitten bijeen in Coensdike. vende partner kan dan deelne men aan de dagverzorging, terwijl de mobiele wederhelft er eens een dagje tussen uit kan. Programma In het zeer soepel opgezette programma van de dagvoor ziening is er ruimschoots mo gelijkheid voor individuele aandacht en geheugentrai ning. Bij de dagvoorziening, die ƒ6.50 per dag kost, zijn maaltijden en koffie inbegre pen. Voor de uitbreiding van het nieuwe voorzieningenpro ject werden de uren van de ac tiviteitenbegeleidster in Coensdike verdubbeld van 16 naar 32. Dankzij financiële steun van de overheid, het Juliana Wel- zijnsfonds en de geldelijke in- foto Camile Schelstraete zet van de gezamenlijke ker ken in Aardenburg, kan Coensdike voor haar dagver zorging nu beschikken over een gezellige confortabele huiskamer, voorzien van tele visie, video, radio-cassette en een keukenblok. Aanmelding voor dagverzor ging en tijdelijke opname gaat via de indicatiecommissie van bejaardenoorden, van de geza menlijke gemeenten Aarden burg, Oostburg en Sluis. Dag voorziening is in Coensdike mogelijk op de dinsdag en de donderdag van 9.30 tot 15.30 uur. Voor eventueel vervoer kan gezorgd worden. Nadere informatie kan verkregen wor den op de open-deur-dag van 14.00 tot 17.00 uur of bij me vrouw M. C. de Bock te Coens dike. jan een medewerkster [1IDDELBURG - Officier van ustitie mr J. J. A. Groen heeft irijdag op de zitting van de Middelburgse rechtbank negen maanden gevangenisstraf aarvan drie maanden voor- aardelijk en het verplicht vol len van een therapie geëist te len de 25-jarige Terne*zenaar ,M. P. M. voor een steekpartij ijdens de carnavalsviering in van Gent. Verder vroeg de llficier tenuitvoerlegging van ien voorwaardelijke straf van vier weken die hij eerder voor ten geweldsmisdrijf kreeg op- lelegd. Het incident gebeurde op 1 paart in een café aan de Oost- itraat, nadat M. veel bier ge dronken had. Hij verweet een andere cafébezoeker dat hij ach ter zijn meisje aanzat. Die ant woordde je bent gek; ik ben hier met m'n vrouw en kinderen'. Volgens M. had de man hem een kopstoot gegeven en hem ver volgens met zijn hoofd tegen de muur geslagen. „En toen stond ik ineens met een mes in mijn hand", zei hij op de zitting. Hij stak het slachtoffer in de buik. Getuigen hadden niets van de kopstoot gezien. Volgens het psychiatrisch rap port dat over M. werd opge maakt is de kans op herhaling van soortgelijke delicten groot. Het advies voor M. was een alco hol-ontwenningskuur. „M. is on der invloed van alcohol een ge vaar voor anderen", vond ook de officier. Bij zijn eis nam hij in aanmerking dat M. licht vermin derd toerekeningsvatbaar was verklaard. De rechtbank doet op 26 juni uit- van onze verslaggever HULST - B en w van Hulst vra- jen de gemeenteraad deze maand om kredieten te voteren voor het aanpakken van een aantal werkzaamheden dat al langer op het uitvoerings schema stond. Het weggedeelte lussen de Kauterstraat en de be bouwde kom van de Hulsterlöo- straat in Nieuw-Namen moet nog worden opgeknapt om de doorgaande route geheel aan de eisen des tijds aan te passen. Dat moet binnenkort gebeuren om de toegezegde provinciale subsidie (77 mille) niet te ver spelen. In eerste instantie zou er een mi- nirotonde komen om het ver keer te remmen op de kruising Kauterstraat/Hulsterloostraat. Dat bleek echter een te kostbare te zijn en daarom opteert het college nu voor een goedko pere aanpassing van het kruis punt. Het plaatsen van een ver keersregelinstallatie is ook een dure aangelegenheid. Maar op het kruispunt Rijksweg 60/Oude Zoutdijk is geen andere bevredi gende oplossing te vinden. Het gevaarlijke kruispunt heeft de te jaren voor nogal wat-on- gelukken, waarvan enkele met dodelijke afloop, gezorgd. Overi- hoeft de gemeente slechts voor een deel van de kosten op te draaien. Een derde van de inves teringskosten en een onder- houds- en exploitatiebijdrage ineens; bijelkaar 160.000 gulden. Zwembad Met de zomer in aantocht acht het; college de tijd rijp om zwem- De Driehoek een grondige Advertentie opknapbeurt te geven. Voor een ton moet het overdekte bad van binnen en buiten weer piekfijn in orde worden gebracht. De bij drage voor de Regionale Brand weerkring zal de komende jaren behoorlijk omhoog gaan. Het Hulster college heeft geen oplos singen achter de hand om te zeg gen hoe het goedkoper kan, maar wil toch nog niet direct met de meerjarenraming ak koord gaan. Volgens b en w moet eerst nog eens bekeken worden of een spreiding van investerin gen mogelijk is. B en w delen de raad nu ook offi cieel mee af te zien van vervol ging van een oud-functionaris van de Stichting Welzijn voor Ouderen. Het huidige SWO-be- stuur heeft inlichtingen inge wonnen bij een jurist en begre pen dat lang niet vaststaat öf er strafbare feiten (verduistering, valsheid in geschrifte, red) zijn gepleegd door een oud-functio naris. Het bestuur heeft al meer dere keren laten weten met een schone lei te willen béginnen en niet te willen omzien. Het col lege vindt 'een goede relatie' met de SWO zeer belangrijk en wil de zaak dan ook maar laten rusten, zoals wethouder Weemaes en kele weken geleden al aangaf. De gemeenteraad buigt zich donderdag 25 juni ook nog over een subsidie voor gemeen schapscentrum Den Dullaert. De stukken voor dit agendapunt moeten echter nog worden nage zonden. De raadsvergadering begint om 19.00 uur in het stad huis. Een week eerder - donder dag 18 juni - vergaderen de com missies openbare werken en fi nanciën, respectievelijk vanaf 16.30 en 19.00 uur. Bij deze twee vergaderingen komen de meeste raadsagendapunten aan de or de. ikMa beveiligingsgroep 01100-13720 Inbraak Toegangscontrole Brand T.V.-bewaking Winkeldiefstal Technisch alarm tlverval Terreinbeveiliging 24-uurs meldkamer-service ||r-e UnelO akill BevoUjnJs Lewestraat 43, Goes/Kloetinge Deelnemers aan het volksspelencircuit vermaken zich tijdens het jaarfeest in Sintjansteen. foto Camile Schelstraete an onze verslaggever LUIS - De kans is groot dat de emeente Sluis overgaat tot het istellen van een toeristenbe- isting. Een groot deel van de emeentebegroting wordt nu og gedekt uit de inkomsten an parkeergelden. en weinig solide basis, zo lieten irschillende raadsleden al blij-' en tijdens de begrotingsverga- ering in november vorig jaar. e drongen aan op een speci- eke becijfering van het produkt lerisme. Daaruit blijkt nu dat luis jaarlijks ruim 30.000 gul- en meer in de toeristische sec- ir investeert, dan dat er aan in- omsten wordt verdiend. De huidige en toekomstige uit- aven in de toeristische sfeer, en e eenzijdige dekking van de be rating door de parkeergelden, laken het noodzakelijk een toe- jstenbelasting in te voeren", telt de afdeling financiën in de iscussienota. De opstellers van et stuk beklemtonen overigens lat een eventuele toeristenbe- isting alleen van toespassing zal zijn op het verblijfstoerisme. Daarentegen kunnen de aange geven uitgaven en inkomsten in de meeste gevallen niet volledig aan deze sector worden toegewe zen. „De dagtoeristen en de ei gen bevolking maken het over grote deel uit van de bezoekers aan Sluis en degenen die ge bruik maken van de voorzienin gen", luidt de kanttekening. De notitie wordt dinsdag bespro ken in de commissie financiën. VVV In deze vergadering wordt ook het collegevoorstel behandeld om de jaarlijkse subsidie van de WV in Sluis met 19.000 gulden te verhogen. De stijging heeft te maken met een gewijzigde in schaling van dé salarissen van de WV-medewerkers. Burge meester en wethouders van Sluis willen de hierdoor noodza kelijke verhoging van de subsi die gefaseerd (over 1992 en 1993) invoeren. De openbare vergadering van de commissie financiën begint om 21.00 uur en wordt gehouden in de commissiekamer aan de Groote Markt 19. In hetzelfde pand komt om 19.30 uur de com missie VROM bij elkaar. In dit beraad wordt onder meer ge sproken over het al dan niet aan gaan van een exploitatie-over eenkomst met campingeigenaar J. Basting, ten behoeve van een uitbreiding van het kampeerter rein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 51