Bijleveldhaven te klein Afscheid van 'de mosselman' PZC Nieuw kantoor Slachtofferhulp )mroep Zeeland )egint op 1 oktober net ochtendnieuws Terneuzenaar hoort forse straf eisen voor drugshandel Groen Links Goes verzet zich tegen kunstvliegfeest Eis 3,5 jaar tegen Middelburger voor sexuele delicten Eis van 15 maanden voor verkrachting provincie 11 Uitbreiding kades gewenst Stijging omzet verwacht ZATERDAG 13 JUNI 1992 Prijs voor nieuwe commissaris Van Gelder van onze verslaggever ENKHUIZEN - De toe komstige commissaris van de koningin in Zee land, drs W. T. van Gel der, neemt woensdag 17 juni als gedeputeerde van de provincie Noord -Holland de twee-jaar lijkse IJsselmeerprijs in ontvangst. De Vereniging tot Be houd van het IJsselmeer kent deze prijs toe aan een persoon of instantie die zich inzet of heeft in gezet voor een verant woord beheerd IJssel- meer. De heer Van Gelder ont vangt de prijs met name voor zijn grote en lang durige inzet om de proef boringen naar gas en olie in het IJsselmeer tegen te gaan. Samen met zijn mede werkers heeft hij er voor gezorgd dat het verzet tegen de verleende ver gunning aan de NAM steeds breder en inten siever werd, zodat de kans op daadwerkelijk boren in het IJsselmeer buitengewoon klein is geworden. Verder is de vereniging in haar jury-rapport van mening, dat de heer Van Gelder zich sterk heeft gemaakt om de 'natuur waarden' van het IJssel meer politieke aandacht te geven. De prijs bestaat uit de Eibert den Herder-pen ning en een bedrag van 1000,-. Eibert den Her der was een industrieel in Harderwijk, die zich in de jaren twintig hard nekkig verzette tegen de afsluiting van de Zuider zee. Het geld wordt besteed aan een doel dat het IJs selmeer ten goed komt. De prijs wordt woensdag 17 juni om 17.30 uur uit gereikt in het Zuiderzee museum in Enkhuizen. Het tv-programma 'Van gewest tot gewest' be steedt dezelfde avond uitvoerig aandacht aan de gas- en olieboringen en aan de prijswinnaar. van onze verslaggever VLISSINGEN - Het gaat goed met de Bijleveldhaven in het Sloegebied. Zo goed dat het da gelijks bestuur van het haven schap Vlissingen de derde fase van het Bijleveldproject wil aanleggen. Dat wil zeggen dat er 370 meter kade bijkomt en dat is hard nodig ook, zo blijkt uit een notitie van de haven meester. Het bedrijfsleven heeft er in het verleden al op aangedrongen nieuwe aanlegmogelijkheden te creëren. Daaraan hebben de be drijven vooruitzichten gekop peld dat ze bereid zijn nieuwe in vesteringen in loodsen en trans portmiddelen te plegen. Het dagelijks bestuur van het havenschap verwacht een om zetstijging van 650.000 gulden per jaar en een goederenstijging van 135.000 ton per jaar. Dat denkt het havenschap al na twee jaar te bereiken. Met de aanleg van de 370 meter nieuwe kade en bijkomende werken is een be drag van 24.525.000 gulden ge moeid. Overspannen In de notitie van de havenmees ter staat dat momenteel geen vrije kaden beschikbaar zijn met daaraan grenzend direct uit te geven vrije terreinen. Met name voor nieuwe grotere bedrijven verkoop van dressuur paarden spring paarden recreatie paarden 01131-1620 pm nonze verslaggever 1ST-SOUBURG - Omroep eland wil op 1 oktober ook et ochtenduitzendingen gaan ginnen. Het is de bedoeling m zeven uur tot half acht een tualiteitenprogramma uit te nden. Directeur-hoofdredac- ur F. Feij maakte dit vrijdag- ,ddag bekend tijdens de ver- dering van zijn algemeen be- mr. de loop van volgend jaar wil ?lj de zendtijd verder uitbrei- in. Hij mikt, mogelijk al per 1 [luari, op een ochtendpro- lamma dat een uur zal duren, èrder wil hij het pakket lang- iam maar zeker uitbreiden met évarieerde programma's. Be- ;n wordt of dan ook tege- ioet kan worden gekomen aan troep om op de jeugd gerichte bendingen. mroep Zeeland had al veel eer- !r met ochtenduitzendingen illen beginnen, maar durfde it tot dusver niet aan omdat it de werkdruk teveel zou ver- ógen. Inmiddels is de redactie (wat rustiger vaarwater geko- èn. Bovendien wordt de redac- binnenkort uitgebreid-met de journalisten. litbreiding iorzitter J. van der Doef zei gis sen dat de personeelsformatie (t dusver is achtergebleven 'bij Kt geld dat we krijgen'. Wat er in geld overbleef wordt en is jbruikt om de huisvesting en technische voorzieningen ^rder uit te breiden. Zoals ge leld worden momenteel plan- in gemaakt voor uitbreiding Jn de hoofdstudio in Oost-Sou- Ook wil men een hulpstu ip inrichten in Zierikzee. Vorig lar al werd in Axel een hulpstu- toin gebruik genomen. kn stond gisteren ook nog even ".j de positie van de Hulster lirgemeester A. Kessen, die we- $is veelvuldig verzuim uit het igemeen bestuur van de om- ép verwijderd is. Kessen heeft widdels beterschap beloofd en lat ervan uit dat hij zijn be- uurszetel, als vertegenwoordi- Jr van de Zeeuwse gemeenten, Jldra weer mag innemen. Maar at algemeen bestuur zond gis- tfen het 'signaal' uit dat de Ver- niging van Zeeuwse Gemeen- ejier wellicht goed aan doet om 'mand anders voor te dragen. letrokkenheid |n wenst de eventuele terug- eer van Kessen in ieder geval ift als een 'formaliteitje' te be- die op dergelijke voorzieningen zijn aangewezen is dit een nega tieve vestigingsfactor. De ha venmeester spreekt van een overspannen bezettingsgraad van de huidige kaden aan de Bij leveldhaven. Verder moet reke ning worden gehouden met schaalvergroting van bezoeken de schepen en groei van het la dingpakket. De raad van bestuur van het ha venschap vergadert woensdag 24 juni vanaf 10.15 uur in Vlissin gen over het voorstel van het da gelijks bestuur. schouwen. Omroepvoorzitter J. van der Doef, die ook voorzitter is van de Vereniging van Zeeuw se Gemeenten, zal zich niet met de zaak bemoeien. Maar hij zei nog wel zich te kunnen voorstel len dat de vereniging een verte genwoordiger gaat zoeken 'die wat meer betrokkenheid kan to nen'. De vertegenwoordiger van de christelijke werkgevers, J. van den Boom, die ook veelvul dig absent was, heeft inmiddels besloten de eer aan zichzelf te houden. Hij heeft zich uit het be stuur teruggetrokken. Brand schrikt eters Mexicaans restaurant op RETRANCHEMENT - Een kortdurende brand heeft vrij dagavond voor veel consterna tie en betrekkelijk weinig scha de gezorgd in het Mexicaans restaurant Cocoloco op de Markt in Retranchement. Om wonenden signaleerden om streeks half negen hevige rook ontwikkeling op het dak van het pand. Deze bleek afkomstig uit een reukfilter dat een instal lateur donderdag had aange bracht. De aanwezige eters moesten het restaurant verlaten, terwijl buurtbewoners door resoluut in grijpen het vuur met behulp van brandblussers tot de filterinstal- latie wisten te beperken. De Sluisse brandweer, die snel ter plaatse was, had de situatie me de daardoor spoedig onder con trole. De eigenaar van Cocoloco, die de kosten van het filter op twaalfduizend gulden schatte, is tegen brandschade verzekerd. Onderzoek van de technische re cherche moet vandaag uitwijzen of de oorzaak moet worden ge zocht in een installatiefout. Directeur Elly Vreeburg van de Landelijke Organisatie Slachtofferhulp onthulde vrijdag in Middelburg het naambord voor het nieuwe kantoor van het Zeeuwse bureau. foto Oscar van Beest van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Het Zeeuwse Bureau Slachtofferhulp werkt sinds vrijdag officieel vanuit een nieuw onderkomen. De drie coördinatoren en tientallen vrijwilligers verruilden twee ka mertjes aan het Molenwater voor een (nog steeds bescheiden) kantoortje op de hoek van de Nieuwe Wal en de Koorkerkstraat in Middelburg. Voorzitter L. Theissen van de stichting toonde zich maar gema tigd blij. Hij benadrukte dat er in het nieuwe kantoor niet eens ruimte is om te vergaderen. „We zien dit als een tussenstation." Directeur E. Vreeburg van de Landelijke Organisatie Slachtof ferhulp verrichtte de officiële opening; zij onthulde het naam bord aan de gevel. Vreeburg wees op de fikse groei die de Zeeuwse loot aan de stam doormaakte: in enkele jaren tijds naar een organisatie met drie beroepskrachten en een groep vrijwilligers die een groot aantal slachtoffers van misdrijven opvangen. Het voortbestaan van het Bureau Slachtofferhulp stond vorig jaar ter discussie toen de provincie dreigde het financiële tekort van de stichting niet aan te vullen. De gemeenten dragen namelijk voor een deel niet het gevraagde kwartje per inwoner bij, waardoor Slachtofferhulp de begroting niet rond krijgt. De voorzitter van de mosselsector van Zevibel André Rammeloo (r), geflankeerd door zijn echtgenote, werd bij zijn afscheid overladen met lofuitingen en cadeaus. foto Willem Mieras Zevibel-erelid André Rammeloo zwaait af van onze verslaggever YERSEKE - De mosselwereld heeft André Rammeloo vrij dag in Yerseke uitgezwaaid. De voorzitter van de mossel sector van Zevibel, de belan genorganisatie van de Zeeuw se visserij, werd overladen met lofuitingen en cadeaus. Kortgeleden is hij tot erelid van Zevibel benoemd. De uit Philippine afkomstige Ram meloo diende de visserijver eniging 38 jaar, waarvan hij 22 jaar de mosselsector aan voerde. Zevibel-voorzitter J. D. de Voogd merkte op dat de visse rijvereniging en Rammeloo met elkaar waren verbonden als een Siamese tweeling. De mosselbranche was alles voor hem. Zijn inzet werd nog eens gestaafd door een opsomming van tientallen functies, waarin Rammeloo streed voor de mosselkweek. Voorzitter D, J. Langstraat van het Produkt- schap voor Vis en Visproduk- ten verzuchtte dan ook: „Dit is al de zeVende keer dat ik Ram meloo uitwuif. Maar het kan niet anders, want die man had zo ontzettend veel functies, tot in Brussel bij de EG toe." Zijn opvolger J. Louwerse, tot voor kort voorzitter van de Vissers vereniging Yerseke, dichtte de scheidend vissersvoorman grote capaciteiten toe. Niet in de laatste plaats door zijn er varing als kweker en zijn be stuurlijk vermogen bereikte hij veel voor de sector. Als dank voor zijn uitgebreide staat van dienst kregen Ram meloo en zijn echtgenote, die niet minder in de hulde werd betrokken, verschillende ca deaus, waaronder een schilde rij van de voormalige haven van Philippine en een reische- que. Het laatste geschenk was van alle mosselkwekers sa men, die vonden dat het echt paar Rammeloo de laatste ja ren veel vrije tijd tekort is ge komen. van een medewerkster MIDDELBURG - Officier van justitie mr J. J. A. Groen heeft vrijdag 10.000 gulden boete, een maand gevange nisstraf en een maand voorwaardelijk geëist tegen de 19-jarige Terneuzenaar M. A. G. M. voor handel in soft drugs. M. verkocht vanaf begin 1991 tot 6 juni van dat jaar hasjiesj en weed in een 'winkel' aan de Lange Kerk straat in zijn woonplaats. Bij een inval op 7 juni werd er ruim een pond hasj en twee ons weed gevonden. M. dreef het winkeltje samen met een maat en zo nu en dan werkten er ook anderen als verkoper in de zaak. Hij zei dat er uitsluitend kleine porties ter waarde van tien tot 25 gulden werden verkocht. Naar zijn zeggen was er nooit ecstasy of LSD over de toonbank gegaan. De win sten waren volgens hem niet voldoende om van rond te komen. Behalve de drugs had de politie ook twee waterpijpen en van onze verslaggever GOES - De fractie van Groen Links in de Goese gemeente raad vindt het onjuist dat het dagelijks stadsbestuur de Aero- club Zeeland toestemming heeft verleend om in de buurt van Lewedorp een kunstvlieg festival te houden. Dat blijkt uit schriftelijke vragen die het Groen Links-raadslid A. van Oosten bij het college van bur gemeester en wethouders heeft ingediend. Groen Links (twee zetels) vindt dat het college de verleende vergunning alsnog moet intrekken. De Aeroclub Zeeland wilde het drie dagen durende evenement aanvankelijk boven het grond gebied van Arnemuiden hou den. Burgemeester H. Visser van Arnemuiden weigerde echter toestemmming te geven. Nadat de vliegclub die beslissing tever geefs bij de Raad van State had aangevochten, besloot de Aero club Zeeland bij de gemeente Goes aan te kloppen. Daar zijn de kunstvliegers wèl welkom. Volgens raadslid Van Oosten kleven aan het evenement te veel bezwaren. Volgens Van Oosten zullen de vliegtuigen de bewoners van Lewedorp geluid soverlast bezorgen. Ook meent het raadslid, dat de kunstvliege rij niet geheel van gevaar ont bloot is en risico's met zich mee kan brengen voor bijvoorbeeld' het treinverkeer op de spoorlijn Goes-Middelburg, Milieubesef Bovendien, aldus Van Oosten, is het uit milieu-overwegingen on gewenst aan dergelijke activitei- ten medewerking te verlenen.. „Afgezien van de risico's en de; geluidsoverlast past het in een. tijd van toenemend milieubesef niet om een kunstvliegfestival te i organiseren." Volgens Van Oos ten behoort een gemeente 'die ernst maakt met het milieu' ook daarom geen medewerking aan het festijn te geven. Het kunstvliegfestival wordt dit jaar van woensdag 26 tot en met! zaterdag 29 augustus gehouden, vanaf het Vliegveld Midden-Zee land. De burgemeester van Ar nemuiden besloot de vliegers; echter geen toestemming te ver-; lenen hun kunsten boven Arne muiden te vertonen op grond van minder gunstige ervaringen vorigjaar. Bij de gemeente Arne muiden kwamen toen klachten van omwonenden over gelui- doverlast binnen. van een medewerkster MIDDELBURG - De 25-jarige F. E. uit Middelburg hoorde vrij dag voor de rechtbank in Mid delburg drieëneenhalf jaar ge vangenisstraf tegen zich eisen voor verkrachting, ontucht met een minderjarige en een auto diefstal. E. gaf alleen de diefstal toe. De Middelburger wordt ervan verdacht dat hij in de nacht van 12 op 13 oktober vorig jaar een vrouw verkrachtte in het tehuis van de reclassering in Middel burg, waar hij toen verbleef. E. en de vrouw waren de avond te voren samen met een ander stel letje in Goes uit geweest en had den daarna in Middelburgse ca fés nog het nodige gedronken. Het meisje mocht op zijn kamer blijven slapen. Ook de anderen overnachtten in het tehuis. Volgens de lezing van de vrouw was zij, in enigszins aangescho tentoestand, direct in E.'s bed in slaap gevallen, maar wakker ge worden doordat E. haar uit kleedde. Zij verzette zich welis waar hevig, maar kon tegen de zeer sterke E. niets uitrichten. Nadat E. als een blok in slaap was gevallen, ging het meisje he vig ontdaan naar beneden, waar de twee anderen nog op waren. In de vroege ochtend ging ze te rug naar het Middelburgse te huis waar zij was ondergebracht. De dienstdoende groepsleider merkte direct dat er iets mis was, maar pas enkele dagen la ter vertelde ze wat er aan de hand was. Volgens E. was er he lemaal niets gebeurd. Verder wordt E. verweten dat hij vier jaar lang ontucht heeft ge- Voetbaltoernooi Schelde Groep VLISSINGEN - Het 25e Schelde Groep Voetbaltoernooi wordt vandaag, zaterdag, gehouden op de sportvelden aan de Irislaan en Baskenburgseweg in Vlissin gen. Aan dit toernooi doen 19 elf tallen mee uit diverse afdelingen van de Schelde Groep. De wed strijden beginnen om 8.30 uur. pleegd met het dochtertje van de vrouw met wie hij samenleef de. Volgens de aanklacht ge bruikte E. het kind vanaf haar negende jaar. Ook in dit geval zei E. dat de beschuldiging vals was. Zijn ex-vriendin zou het kind hebben opgestookt, met de bedoeling te voorkomen dat hij zijn vierjarig dochtertje nog zou mogen zien. Hij gaf wel toe dat - hij zijn stiefdochter had gesla gen. „Ik had een hekel aan dat kind", zei hij. Officier van justitie mr D. van der Bel vond alles bewezen en wees erop dat de ontucht met het kind gepaard was gegaan met geweld en bedreiging met geweld. Het psychiatrisch rap port schreef E. een antisociale persoonlijkheidsstoornis toe, waardoor hij geen verantwoor- delijkheden aankan. Op zijn strafblad stonden tot dusver al- leen inbraken, diefstallen en het rijden zonder rijbewijs. De rechtbank doet 26 juni uit spraak. Collecte sport gehandicapten bracht ton op VLISSINGEN - De collecte voor het Nationaal Fonds Sport Ge handicapten heeft dit jaar in Zeeland 105.060,86 opge bracht. Dat is 3683,71 meer dan in 1991. De collecte werd uitgevoerd door leden van sport - en andere verenigingen, aan gevuld met vrijwilligers. Per regio waren de opbrengsten van de collecte als volgt: Wal cheren 22.130,05 (20 cent per in- woner), Zeeuwsch-Vlaanderen 34.450,96 (28 cent per inwoner), Zuid- en Noord-Beveland 29.392,60 (31 cent per inwoner), Schouwen-Duiveland 12.507,95 (41 cent per inwoner) en Tholen en Sint Philipsland 6.579,30 (30 cent per inwoner). Met het geld worden verschillen de projecten in de provincie ge subsidieerd. Volgend jaar wordt de collecte gehouden in de week van 2 tot 8 mei. een doos met T-shirts met het opschrift 'Legalize soft drugs' in beslag genomen. M. vroeg om teruggaaf van deze spullen. De waterpijpen hadden volgens hem alleen voor de sier in de winkel gestaan. Voor de shirts had naar zijn zeggen zo'n duizend gulden betaald en die investering wilde hij wel graag weer terugverdienen. De rechtbank doet 26 juni uitspraak. van een medewerkster MIDDELBURG - Tegen de 48- jarige H. D. uit Sas van Gent is vrijdag voor de rechtbank in Middelburg vijftien maanden gevangenisstraf geëist voor verkrachting. Hij wordt ervan verdacht op 23 november vorig jaar in zijn woonplaats een vrouw met geweld tot sexuele gemeenschap te hebben ge dwongen. D. zelf zei dat hij met de vrouw, die als prostituée werkte, tegen betaling en met haar instemming de liefde had bedreven. De aan heroïne verslaafde vrouw was de vriendin van D.'s eveneens verslaafde zoon. Hij nam het haar kwalijk dat zijn zoon geregeld in haar woning drugs gebruikte en wilde dat de twee hun relatie zouden verbre ken. Dat nam niet weg dat D. naar zijn zeggen een jaar lang ge regeld als klant gebruik maakte van haar diensten. Dat zou in het begin bij haar thuis zijn ge beurd, maar later zouden de con tacten op haar wens in zijn auto hebben plaatsgevonden. Op de avond van 23 november had hij een afspraak met haar. In de auto zou hij haai- volgens de aangeefster hebben geslagen en haar keel diverse malen hebben dichtgeknepen. Omdat ze bang was dat hij haar zou doden had ze toen maar toegelaten dat hij gemeenschap met haar had. Vervolgens nam D. haar mee naar huis en moest ze zijn echt genote beloven dat ze geen con tact meer zou hebben met hun zoon. De vrouw deed nog dezelfde avond aangifte. Zij had striemen op haar hals en andere lichte kneuzingen. Volgens D. waren die veroorzaakt doordat hij haar na het sexueel contact had ge slagen en de afgebroken nagel die in zijn auto was gevonden zou zij er zelf wel in gegooid heb ben. Officier van justitie mr J. J. A. Groen was van mening dat D. 'een vals verhaal in elkaar had gestoken' over de gebeurtenis sen na de verkrachting. Dat de vrouw als prostituée werkte was volgens hem niet van belang. „De bron van inkomsten van het slachtoffer doet er niet toe", vond hij, „er heeft tegen haar wil sexuele gemeenschap plaats ge had en dat is een ernstig mis drijf." De rechtbank doet 26 juni uit spraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 49