Geld Pronk naar Oost-Europa Den Haag: kritiek Suriname is taktiek PZC Deutsche Aerospace beticht van een te rooskleurige informatie PZC Jeltsin bij vluchtelingen FNV Veel interesse 'uitdeel-kunst' Zeeland in de belangstelling Netheid corrector fataal voor Sneker examenkandidaten binnen- en buitenland Staatssecretaris Van Rooy heropent discussie Nog przewalskipaard overleden bij inkisten Spaanse ruiters in Den Haag r*v ZATERDAG 13 JUNI 1992 den HAAG (GPD) - Het kabi net moet de ontwikkelingshulp op het huidige niveau stabilise ren. Het extra geld dat minister pronk (ontwikkelingssamen werking) er jaarlijks bijkrijgt door de koppeling van de econo mische groei en zijn begroting, moet ten goede komen van de landen in Oost Europa. Staatsssecretaris Van Rooy (economische zaken) heeft dit gisteren gezegd op een sympo sium van haar ministerie over hulp aan Oost Europa. De be windsvrouwe heeft daarmee de discussie in het kabinet over de zogenoemde buitenlanduitga ven en de rol van Pronk's begro ting daarin heropend. Van Rooy zei dat een nieuwe prioriteitstelling nodig is binnen de ontwikkelingshulp ten gun ste van Oost Europa. Met haar voorstel kan dat zonder dat de allerarmste landen in de wereld daar de dupe van worden. Een verhoging van de ontwikke lingshulp van 1,5 procent naar 2 procent van het nationaal inko men (alles wat wij tezamen ver dienen) wees Van Rooy als 'niet realistisch' van de hand. Van Rooy betoogde dat het ope nen van onze markten voor pro- dukten uit de landen in Oost Eu ropa nog belangrijker is dan fi nanciële hulp. Desondanks kan dit laatste niet gemist worden. Prioriteit EG-commissaris Andriessen sloot zich bij Van Rooy aan. Ook volgens hem is handel absoluut de eerste prioriteit. Probleem is wel dat de Oosteuropese landen vooral sterk zijn in de sectoren landbouw, staal, kolen en tex tiel, terreinen waar de EG zelf aan een herstructurering toe is. Dat mag echter geen excuus zijn. De secretaris-generaal van de Europese bank voor wederop bouw en ontwikkeling van Oost Europa, Le Blanc, zei dat de hulp aan Oost Europa inclusief het GOS jaarlijks minstens 65 miljard dollar moet omvatten (120 miljard gulden). Daarnaast zal extra geld uitge trokken moeten worden om 58 onveilige kerncentrales in het Oostblok te vervangen of op te knappen. Ook zijn er speciale fondsen nodig voor de omscha keling van de grote defensiein dustrie in de betrokken landen. LELYSTAD (GPD) - Tijdens het inkisten van przewalskipaar- den in Natuurpark Lelystad is vorige week een tweede paard gestorven. Het dier overleed 's avonds, enkele uren nadat het eerste paard door hitte, over spanning en mogelijk een ver keerde toediening van een ver dovingsmiddel de geest had ge geven. De dieren moesten met z'n negenen naar Mongolië wor den gebracht om daar in de steppe te worden uitgezet. Het is niet bekend waarom de verantwoordelijke Stichting Re servaten Przewalski Paard de dood van het tweede paard heeft verzwegen. Het bestuur, dat met I de overgebleven paarden mee is, komt pas op 21 juni terug uit j Mongolië. Zowel de beheerder van het na tuurpark, de dierenarts als de verantwoordelijke man namens Rijkswaterstaat hebben giste ren bevestigd dat een tweede dier is overleden. Dierenarts Hoedemaker, die de przewalskipaarden al vele jaren verzorgt in Natuurpark Lely stad, vindt dat er verkeerd met de dieren is omgegaan. „Bij mij bestaat de indruk dat er fouten zijn gemaakt door de dieren artsen die er door de stichting bij zijn gehaald. Voor zo'n transport heb je ervaring nodig, maar dit hele vervoer is in handen ge weest van die stichting. Alle ad viezen van de medewerkers van het natuurpark, van diergaarde Blijdorp in Rotterdam en van Artis in Amsterdam, zijn in de wind geslagen." De dierenarts vermoedt dat er met de verdoving fouten zijn ge maakt en één paard een dubbele dosis heeft gehad. „Daar is bij het toedienen van het tegengif geen rekening mee gehouden", aldus Hoedemaker. Het tegengif is waarschijnlijk ook verkeerd ingespoten. De Blanc verweet buitenlandse investeerders in de Oosteuro pese landen voor een dubbeltje op de eerste rang te willen zitten. Alhoewel van alle westerse mul tinationals 66 procent zegt te willen investeren in Oost Eu ropa, ligt het gemiddelde geïn vesteerde bedrag op 150.000 dol lar (270.000 gulden). Politie moet het voortaan zonder rangen, strepen en sterren doen ROTTERDAM (GPD) - De nieuwe regiopolitie zal het ran gen-systeem loslaten. Volgens secretaris H. Kruizinga van de Algemeen Christelijke Politie bond (ACP) zullen alle rangen tot en met adjudant vervallen, en komt daar de omschrijving 'medewerker basispolitiezorg' voor in de plaats. Ook de stre pen en sterren verdwijnen. De kans is groot dat de rangen inspecteur en hoofdinspecteur ook verdwijnen. „We zitten nog in ons maag met de rang van commissaris. Die komt in het Wetboek van Strafvordering voor. Als het niet anders kan, zullen we die rang handhaven", weet Kruizinga. „De rangen", legt hij uit, „zijn een uitvloeisel van de oude hiër archie. Zo van: dat is de baas, die heeft een gouden ster, dus naar hem moetje luisteren. Dat heeft, anno 1992, geen waarde meer". Kruizinga kan zich voorstellen dat mensen, die er jaren over de den een bepaalde rang te berei ken, met weemoed hun jasje met strepen in de kast zullen hangen. Spaanse minister Ordonez dient zijn ontslag in MADRID (AFP) - De Spaanse minister van buitenlandse za ken, Francisco Fernandez Ordo nez, heeft zijn ontslag ingediend bij premier Felipe Gonzales. De 62-jarige Ordonez lijdt aan „grote vermoeidheid", aldus de woordvoerster. Begin deze maand staakte hij reeds zijn werkzaamheden na zijn terug keer van een officieel bezoek aan Chili en Argentinië. DEN HAAG (GPD) - Een raam- verdrag tussen Nederland en Suriname over toekomstige sa menwerking is vrijwel rond. Uitlatingen van de Surinaamse onderhandelaar Jessurun dat er problemen gerezen zouden zijn, Open Universiteit wil weg uit België en samenwerken met Zuid-AFrika HEERLEN (ANP) - De Open Universiteit (OU) overweegt haar zes vestigingen in Vlaan deren te sluiten en samenwer king te beginnen met Zuid-Afri- ka. Ook moeten studenten aan de OU beter en sneller studeren (wie na een jaar niets van zich heeft laten horen wordt uitge schreven) en moet er voor ver schillende groepen een ver schillend collegegeld komen. De verkoop aan bedrijven en andere universiteiten moet veel meer vruchten afwerpen. Met die veranderingen hoopt de Heerlense instelling haar finan ciële positie te verbeteren nu de verkoop van cursussen duide lijk terug loopt. Uit het jaarverslag 1991 blijkt, dat 16 procent van de OU-stu- denten al doctorandus is en bij na de helft van de studenten heeft een redelijk betaalde baan. moeten gezien worden als 'on- derhandelingstaktiek'. De druk wordt opgevoerd om nog zoveel mogelijk binnen te halen. Krin gen rond het kabinet hebben dit gisteravond laten weten. Het raamverdrag is gisteroch tend in de zogenoemde Konink- rijks ministerraad besproken. Daarbij zijn alleen op enkele kleine detailpunten opmerkin gen gemaakt. Deze zullen door premier Lubbers en de ministers Pronk (ontwikkelingssamen werking), Hirsch Ballin (justitie) en Van den Broek (buitenlandse zaken) nader bezien worden.- Indien nodig zullen Lubbers en Wonen met een kast van Pastoe Molteni Castelijn Banz Bord Henme de Jong Montana Pronk in Rio de Janeiro op de wereld milieutop nog overleg hebben met de Surinaamse pre sident Venetiaan. Deze komt op 16 juni voor een driedaags be zoek naar ons land. Dan moet het raamverdrag formeel onder tekend worden. Jessurun liet gisteren weten dat het bezoek van Venetiaan aan ons land op losse schroeven staat gezien de problemen rond het raamverdrag. Het zou daar bij vooral gaan om de financiële invulling vgn de te maken af spraken. „De drama's waarvan Jessurun sprak zijn gisteren niet in het ka binet aan de orde geweest", al dus een betrokkene in een reac tie. Overigens werd er op gewe zen dat voor de komst van Vene tiaan ook de ambtelijke delega ties nog verder over de raam overeenkomst zullen praten. Het onderhandelingsproces is dan ook nog niet afgerond. DEN HAAG - Een bereden politieman uit het Spaanse Barcelona rijdt samen met een plaatse lijke collega surveillance in Den Haag. Een afdeling bereden Spanjaarden is in de residentie te gast in het kader van de Haagse Paardendagen. Behalve de de politieruiters zijn ook de paarden verschillend uitgedost. Het Haagse paard heeft een afbeelding van de ooievaar uit het stadswa pen op de achterhand, het Spaanse dier is netjes geruit geschoren. foto Ed Oudenaarden/ANP MOSKOU - De Russische president Jeltsin praat met een vluchtelinge uit Azerbajdzjan tijdens een bezoek aan een woonproject bij Moskou waar de ontheemden worden opgevangen. Jeltsin wilde met eigen ogen zien wat er gebeurd is met de eerste golf mensen die begin 1990, bij de eerste gevechten, vluchtten. foto Dima Tanin/EPA SOBI: Fokker-topman Nederkoorn wordt omgekocht slot van pagina 1 tweede keer overkomen", aldus de bewindsman. De minister is bereid om op deze basis het overleg met de sociale partners (werkgevers en vakbe weging) aan te gaan. De werkge vers hebben tot dusver aangege ven weinig te zien in het traditio nele najaarsoverleg, omdat af spraken op centraal niveau ach terhaald zouden zijn. De Vries voorziet dat de kabi netsvoornemens om de btw per 1 oktober te verlagen (het hoge ta rief zou van 18,5 tot 17,5 procent worden verlaagd) worden ge sterkt door de inzet die de FNV nu toont. Wanneer het overleg met de so ciale partners het meest gelegen zou komen - voor of na Prinsjes dag - liet de bewindsman in het midden. AMSTERDAM (ANP) - Deut sche Aerospace (Dasa), de toe komstige partner van Fokker, kan een onderzoek door de On dernemingskamer van de Am sterdamse rechtbank tegemoet zien als de plannen om een meerderheidsbelang in de Ne derlandse vliegtuigbouwer te nemen onder de huidige condi ties worden doorgezet. Dat heeft Pieter Lakeman, voorzit ter van de Stichting Onderzoek Bedrijfs Informatie (SOBI), vrijdag in een brief aan Dasa la ten weten. Volgens Lakeman bestaat er een grote kans dat de rechter de overnemingscontracten later zal vernietigen omdat ze in strijd zijn met de goede trouw. Lake man, die optreedt namens „een aantal minderheidsaandeelhou ders". meent dat Dasa niet te goeder trouw is omdat de Duitse onderneming te rooskleurige in formatie geeft over zichzelf en over toekomstige verplichtin gen van Fokker tegenover Dasa. Lakeman baseert zich daarbij op een bron bij Fokker die Sobi zou hebben verteld dat de Ne- DEN HAAG (ANP) - Bij het ministerie van Wel zijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) en de Rijkdienst Beeldende Kunst (RBK) hebben de te lefoons de afgelopen dagen roodgloeidend ge staan. Honderden mensen toonden belangstelling voor de 213.000 kunstwerken die minister D'An- cona uit de overvolle depots wil halen. De minister wil de kunst die werd vergaard tijdens de beeldende-kunstenaarsregeling schenken aan musea, maatschappelijke instellingen en kunst uitleenorganisaties, of anders teruggeven aan de kunstenaars. Van verkoop is geen sprake. Niettemin belden ook particulieren om te vragen of ze iets konden kopen. Bovendien melden zich diverse zakenlieden, die de kunst wilden opkopen of veilen. Boze kunstenaars belden ook. De minister zou „de markt vervuilen". Volgens het ministerie en de RBK is dat een misvatting: de kunstenaars zijn ooit betaald en de instellingen zouden toch geen kunst kopen. De Kunstenbond FNV heeft om uit stel van de maatregel gevraagd. derlandse vliegtuigbouwer in de toekomst wordt verplicht finan cieel bij te dragen in de ontwik keling van vliegtuigen met een capaciteit van meer dan 130 stoelen. Fokker produceert mo menteel vliegtuigen met 50 en 100 stoelen en heeft - plannen voor de produktie van vliegtui gen met 70 en 130 zitplaatsen. Sobi beschuldigt Dasa er verder van Fokker tegen een „aanzien lijk te lage prijs" op te kopen. La keman staaft die bewering met berichten in de media als zou Dasa voor een meerderheidsbe lang van 51 procent slechts 750 miljoen mark betalen. „Daar mee besparen zij twee a drie mil jard gulden die ze anders had den moeten neertellen voor de ontwikkeling van eigen toestel len." Bovendien wordt in deze prijs volgens de Sobi-directeur geen rekening gehouden met toekomstige winsten. Pikant is de beschuldiging van Sobi aan het adres van de Duit sers dat zij proberen Fokker topman E. J. Nederkoorn in ruil voor de goedkope overneming om te kopen. Lakerman: „Het is waarschijnlijk dat Nederkoorn Wat de kritiek op de uitreiking van de Roose- velt-onderscheidingen - vandaag in Middel burg - ook moge zijn, niet te ontkennen valt dat de namen van de laureaten een groot publiek aanspre ken. De vroegere secretaris-generaal van de Verenig de Naties Pérez de Cuéllar, cellist en dirigent Mstislav Ro- stropovitsj, oud-Navochef en huidige EG-vredesonderhan- delaar lord Peter Carrington, onderhandelaal' èn gijzelaar Terry Waite en Nobelprijswinnaar (economie) prof. dr. Jan Tinbergen zijn stuk voor stuk autoriteiten op hun terrein. Tot ver over de grenzen van hun eigen land is hun faam ge vestigd. Evenals bij alle voorgaande sessies - intussen vijf - staan Zeeland en Middelburg één dag in de schijnwerpers van de internationale belangstelling en - hopen de organisa toren - internationale publiciteit. Iets van het succes van de onderscheiden corifeeën straalt vandaag op Zeeland af. Het is nu voor de zesde keer dat het Middelburgse Abdij complex het decor vormt van de uitreiking van de Four Freedoms Awards. Het ene jaar wordt de plechtigheid in de VS gehouden, het andere jaar in Nederland. De Zeeuwse af komst van Roosevelt is indertijd de reden geweest voor de Amerikanen hun keuze op Middelburg te bepalen. Deze op stelling heeft er ook toe geleid dat Middelburg nu over een internationaal befaamde ontmoetingsplaats beschikt: het Roosevelt Studiecentrum. De Amerikaanse aanpak van dit soort zaken, groots en met veel gevoel voor theater, maakt dan ook deel uit van de feestelijke uitreiking in Middelburg. Mede daardoor is sprake van een elitair gebeuren. Het pro vinciaal bestuur, in de afgelopen jaren nogal eens geconfron teerd met kritiek op de gang van zaken, houdt dit jaar alles nog bij het oude. In het vooruitzicht is echter gesteld dat bij een volgende gelegenheid de kosten - nu ongeveer een ton - zullen worden teruggedrongen en dat voortaan ook verte genwoordigers van maatschappelijke groeperingen bij de uitreiking zullen worden betrokken, die in de traditie van Roosevelt denken en handelen. Die toezegging is een elk ge val een belangrijke stap in het 'democratiseringsproces' rond de uitreiking van de onderscheidingen. De constatering 'elitair gebeuren' betekent overigens geenszins dat de bijeenkomst van heden als overbodig moet worden beschouwd. Dat is zeker niet het geval. Er gaat wel degelijk een signaalwerking van uit. In een wereld die met duizend-en-één problemen kampt en waar honderden miljoenen mensen verstoken zijn van elementaire rechten en waar onvrijheid en onderdrukking heersen, wordt op een dag als vandaag op bijzondere wijze zichtbaar gemaakt dat er nog altijd mensen zijn die zich op onbaatzuchtige wijze inzet ten voor deze wereld en haar bewoners. De politiek komt nu eens niet op de eerste plaats. De mens en zijn vermogen om iets voor de medemens te doen staan centraal. Het feit dat die positieve boodschap om de twee jaar vanuit Middelburg de wereld wordt ingestuurd, kan Zeeland niet onberoerd la ten. Sterker nog: die extra belangstelling tilt de provincie (even) uit de anonimiteit. Een stukje imago-verbetering kan nooit kwaad. D1 SNEEK (GPD) - „Vreselijk, ik heb alweer een uur boven zitten leren. Het was nog wel een van mijn moeilijkste vakken. Ik was zo blij dat het achter de rug was". In de stem van Marga Bos, havo-eindexamenkandidaat van scholengemeenschap Ma gister Alvinus in Sneek klinkt nog steeds lichte paniek door. Samen met negentig andere ha vo- en vwo-eindexamenkandi- daten moet zij maandagmorgen nogmaals opdraven voor het ex amen handelskennis respectie velijk economie II. Gisteren werd bekend dat de Onderwijs inspectie het examenwerk van alle leerlingen had afgekeurd, omdat een leerkracht bij het na kijken correctielak had ge bruikt. Inmiddels is duidelijk geworden dat de betreffende leraar zo het kraswerk van de leerlingen had willen verwijderen. Dit naar aan leiding van een opmerking vorig jaar geuit door de tweede correc tor - de leerkracht van 'buiten de school' die het werk ook nakijkt- dat de antwoordenvellen van de pupillen van de Sneker leer kracht er zo slordig uitzagen. Volgens de rector en conrector van de school in Sneek was er geen sprake van fraude; de leer kracht had de antwoorden van de leerlingen niet veranderd maar zich beperkt tot het 'wit ten' van kraswerk en doorhalin gen. Waarnemend inspecteur voor het algemeen voortgezet onder wijs Pieter van Houten verklaart echter dat de leerkracht zoveel veranderingen in de antwoorden had aangebracht dat het niet meer mogelijk was het werk van de leerlingen te beoordelen. „Wij hebben alles geprobeerd om het werk te reconstrueren. Wij we ten echt welk leed dit bij de leer lingen veroorzaakt en hebben daarom alles geprobeerd". Maar havo-er Dennis Beintema was en is nog steeds razend. „Als ik die leerkracht tegenkom...". zal worden gepromoveerd tot di rectielid van Dasa. Dat is een aanzienlijke positieverbetering. Op zich is daar niets op tegen, ware het niet dat hij Fokker voor een appel en een ei dreigt te ver kopen." Lakeman noemt zijn brief aan Dasa beslist niet prematuur. De enqueteprocedure bij de Onder nemingskamer is volgens de be- drijfsonderzoeker oorspronke lijk bedoeld als waarschuwing, zodat het beleid nog vooraf kan worden bijgesteld. De enige voorwaarde waaronder de samenwerking met Dasa in de ogen van Lakeman c.s. wel doorgang kan vinden is dat Da sa plus partners (Aerospatiale en Alenia) zich niet bemoeien met de ontwikkeling van klei nere toestellen. „Dat is namelijk het enige voordeel voor Fok ker". Om een enquete bij de Onderne mingskamer van de Amster damse rechtbank aan te vragen moet Lakeman f 500.000 van het nominale aandelenkapitaal van Fokker achter zich hebben. Dat komt overeen met circa 1 pro cent van de uitstaande aande lenkapitaal. Directie. K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; za terdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 79,80, automatische afschrijving 79,30, franco per post 100,00; per maand 28,00, automatische afschrijving 27,50; jaarabonnement 307,50, automatische afschrijving 307,00: jaarabonnement franco per post 390,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,45, zaterdag 1,85 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 156 cent per mm: minimumprijs per advertentie 23,40; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 5,50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V.. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 3