Oranje haalt opgelucht adem Hassler houdt Duitsland op de been Feest uitgelaten legioen verloopt zonder wanklank DE WEDSTRIJDEN Eerherstel voor Dennis Bergkamp lelfs Rinus Michels rekende niet meer op de volle winst r DE STANDEN an onze verslaggever [bert Geesing OTEBORG - De winst mas- eerde uiteindelijk alles. Voor inus Michels, de bondscoach, jor Dennis Bergkamp, de ma- tr van het enige doelpunt in llevi, en voor Ruud Gullit, de invoerder, die de overwinning •0) op Schotland prees als een •schenk uit de hemel. „Ik denk hoop", sprak Gullit de horde jrslaggevers toe, „dat de chotten nog punten kunnen ikken. Ze verdienen een com- liment voor de positieve ma- ier waarop ze tegen ons heb- en gespeeld". e moeizame bevalling van ranje kreeg pas gestalte in de otminuten. Dertien minuten jor afloop stond Bergkamp in het eind van de Milanese invoerlijn Gullit-Van Basten- ijkaard en haalde het in het löteborg neergestreken legioen pgelucht adem. et als Michels. Diep in z'n hart ikende hij in z'n vijftigste inter- ind als bondscoach al niet meer p een plotselinge bevlieging an de ploeg en taxeerde hij een untendeling als het hoogst aaibare. „Daar zou ik op dat ïoment blij mee zijn geweest". B'n resultaat was ook in over- »nstemming met het spelbeeld de tweede helft, maar gere end over de volle negentig mi- uten kwam de winst de Euro- ees kampioen volledig toe. 'ijn bij Wouters OTEBORG (ANP) - Jan Wou- :rs heeft met veel pijn iets lan- :r dan een halve wedstrijd met ederland gespeeld tegen chotland. Bondscoach Mi- liels vond het vervolgens beter e speler te vervangen. Jan is een jongen", zei Michels, die niet moeilijk doet als hij er- ens last van heeft. Hij verbijt al- is en gaat gewoon door. Van em hebben we ook geen seintje ehad dat hij eruit wilde. Die be- lissing hebben we zelf genu ien." Wouters: „Het was verve- ind. Ik kreeg opnieuw een chop tegen de voet waarvan ik ,eze week al last had. Ik hoop iet dat het verontrustend is. De mst is nog moeilijk in te schat ert. Voorlopig ga ik er echter anuit dat ik maandag tegen het iOS weer kan spelen." „We kwamen goed uit de start blokken en hebben het eerste half uur goed gespeeld", over dreef de bondscoach niet. De kansen die zich toen voordeden, waren echter niet aan Oranje be steed. Bryan Roy, Ruud Gullit, die een verbluffend sterke eerste helft speelde, en Dennis Berg kamp schoten te gehaast over en naast en brachten Oranje daar mee onnodig in de problemen. „Internationaal krijg je niet zo veel kansen, daarom hadden wij er een of twee moeten benut ten", doorzag Michels na afloop het gemis aan koelbloedigheid. Een kwartier voor rust was de Oranje-druk definitief van de ke tel en sloop er gaandeweg steeds meer angst in de ploeg. De titel houder ging mee in het trage tempo van de Schotten en legde veel te weinig diepte in het spel om de spitsen in kansrijke posi tie te brengen. Gedisciplineerd Het was een kolfje naar de hand van de stugge en onverzettelijke Schotten. De EK-debutant greep elke gelegenheid aan om de aanval te zoeken, maar het spitsenduo Durie-McCoist lag stevig aan de ketting bij het PSV -tweetal Van Aerle en Van Tigge- len. Behoudens een kopkans voor Richard Gough, halver wege de tweede helft, kwam de Nederlandse verdediging nooit in de problemen. „We hebben achterin zeer gedisciplineerd ge speeld", prees Hans van Breuke- len het trio voor hem. „De supporters dachten er an ders over, maar wij hebben tevo ren steeds gewaarschuwd dat Schotland een heel lastig te be spelen ploeg is", haalde Michels na afloop zijn gelijk. „Doordat wij vergaten te scoren, plus daarbij de druk van de eerste wedstrijd, verstarde de ploeg en gingen wij steeds meer op zeker heid spelen". Tien minuten na rust besloot Michels daarom Jonk in de ploeg te brengen voor Wouters. „Niet alleen omdat hij een tik tegen z'n geblesseerde enkel had gehad, maar om zo doende de balcirculatie weer op gang te brengen en het tempo van de wedstrijd te verhogen". Oranje bleef echter hinken op twee gedachten en slaagde er daardoor niet meer in het touw toch weer strakker aan te halen. „Als Schotten de stal ruiken", doelde Michels op de hatelijke 0 -0 op het scorebord, „zijn ze steeds moeilijker te kloppen". En had hij zich daarom al neer Richard Gough (links) van Schotland maakt Marco van Basten het leven zuur. gelegd bij de doelpuntloze re mise. Tot Dennis Bergkamp zijn veertiende interland bekroonde met zijn zevende treffer. Tot bij na ieders verbazing stapte het Nederlands elftal daardoor toch nog als winnaar van het veld. Twijfels Het deed de bondscoach zicht baar deugd, de Ajacied trou wens niet minder. „Er waren de laatste dagen twijfels of ik zou spelen. Niet tussen mij en de coach, maar wel bij de buitenwe reld". „Daar zal hij mee moeten leren leven als het wat minder gaat", hield Michels de produk- tieve Ajacied (24 goals) in de voorbije dagen de spiegel voor. „Bij Ajax is hij een gevestigde naam en speelt Pettersson in dienst van hem. Daar speelt hij als tweede spits, in het Neder lands elftal is hij meer aanval lende middenvelder. En moet hij zich ondergeschikt maken aan Van Basten. Dat heb ik gepro beerd hem duidelijk te maken". Michels was er dik tevreden mee. „En niet alleen vanwege zijn winnende doelpunt. Hij heeft goed gespeeld en hard ge werkt. Net als iedereen trou wens". Incluis Bryan Roy, vond de bondscoach. De frele linker spits, die lang niet dwingend ge noeg speelde en daardoor al snel over het hoofd werd gezien, kon de viermans-delegatie van Fio- rentina vermoedelijk nauwelijks bekoren. „Ach", hield Michels de linkersbuiten van Ajax de hand boven het hoofd, „dit soort spelers hebben nu eenmaal goede en slechte dagen. Ik ben allang blij dat ik twee buitenspe lers heb, dat geeft een extra di mensie aan het Nederlands elf tal". Oranje hield gisteravond aan de voorzet van zo'n flankspeler (Gullit) de 'luckywinst over, maar of een totaalprestatie van dit niveau voldoende zal zijn om maandagavond het GOS te weerstaan? Na de armoedige vertoningen eerder in Stock holm en Malmo was Nederland- Schotland een verademing, maar toch lang niet goed genoeg om zich nu al in de halve finales te wanen. Hoe gunstig dat per spectief op papier misschien ook lijkt. Nederland - Schotland 1-0 (0-0). 77 Bergkamp 1-0. Scheidsrechter: Carlsson (Zwe). Toeschouwers' 32 000. Gele kaart: Witschge (Neder land). Wereldkampioen loopt zich stuk op oerdegelijke GOS-formatie an onze verslaggever /larcel van de Kraan I0RRKOPING - Berti Vogts is en man die zijn emoties niet zo nel de vrije loop laat. Maar de leine Duitse bondscoach kon Ie nog kleinere Thomas Hassler iel zoenen van geluk. Met al 90 ninuten op de klok leek de luitse EK-droom al aan digge- en. Hassler, de middenvelder n Italiaanse dienst die zelden if nooit scoort, bracht de 'Wei- meister' terug in de race door :en vrije trap van twintig me er: 1-1. Het was er een om in te ijsten, met afstand de mooiste ;oal van het kampioenschap, fogts omhelsde zijn speler pas n de tunnel naar de kleedka mer. Bijna dansend huppelde hij ichter Hassler aan. In de twee (eer drie kwartier daarvoor was le opvolger van Franz Becken- )auer duizend doden gestorven. Het geploeter van de Duitsers in le eerste helft tegen de GOS was liet om aan te zien. Vogts moet nde rust al gevreesd hebben dat ajn ploeg daarvoor de rekening gepresenteerd zou krijgen. De aenutte strafschop van Dobro- (olski, een kwartier na rust, [aaakte de ellende voor Duits land compleet. De aartsrivaal van Oranje dreig de de tol te moeten betalen voor het niet om kunnen gaan met de favorietenrol. Het gegeven dat Duitsland als wereldkampioen een goed figuur moet slaan in Scandinavië, heeft de 'Mann- fchaft' een zware druk op de Schouders gelegd. Voor Nederland kon het eindre sultaat niet mooier zijn. De meest gevaarlijke concurrenten Itebben nu beiden al een verlies- punt meer. Dat Ruud Gullit en de zijnen maandag hun handen vol krijgen aan de voormalige Sovjets, lijdt evenwel geen twij fel. De GOS bleek voor Duits land een loodzware tegenstan der, die zonder een treffer uit een dood moment niet te verslaan bleek. .Bondscoach Anatoli Bisjovets mag dan over een elftal beschik ten dat uit alle hoeken van Eu ropa bijeengeraapt is, het is wél i»n oerdegelijke ploeg. In de ba sis stonden gisteravond slechts drie spelers die hun brood nog in figen land verdienen. De rest Dlukt zijn centen weg in Schot land. Spanje. Italië, Engeland, Duitsland en Zwitserland. Dobrovolski Pil dat laatste land speelde Igor Dobrovolski afgelopen seizoen. 'Nog net geen vijfentwintig jaar dn eigendom van Genua, naar welke club hij straks terugkeert. W menig maal omschreven als de nieuwe superster van de (vroegere) Sovjetunie en ont dekt bij de Olympische spelen in Seoul, waar hij topscorer werd van het toernooi met zes doel punten. Dobrovolski zorgde ervoor dat één van de spaarzame mogelijk heden van de GOS in het doelge bied van Bodo Illgner werd uit gebuit. Na een voorzet van An- drej Kanchelskis klapte hij bo venop het bovenbeen van Stefan Reuter, waarna de Franse leids man Biguet onmiddellijk naai de stip wees. Dobrovolski, vol gend seizoen dus ploeggenoot van John van 't Schip, nam zelf achter de bal plaats en liet Illg ner kansloos: 1-0. Voorzover de GOS-brigade dat nog niet deed, trok men zich massaal terug in hét eigen straf schopgebied. Daar voerde de Duitse ploeg - eindelijk - een wa re stormloop uit en bezorgde het de lange tijd niet verwende aan hang een hoopvol half uurtje. Sleeptouw Buchwald, Hassler en Möller on dernamen dappere pogingen, maar veel leverde het aanvanke- Oleg Kuznetsov (rechts) duelleert met de Duitser Thomas Doll. foto EPA lijk niet op. Waai- het bii de Duit sers schromelijk aan ontbrak en voorlopig nog zal ontbreken, is een vedette die het team op sleeptouw kan nemen. Alle hoop was gericht op Rudi Voller, die de afwezigheid van Lothar Mat- thaus wat minder pijnlijk moest maken. Voller mag Matthaus echter gezelschap gaan houden op de tribune. Gisteravond laat kreeg de aanvaller van AS Ro ma, die op het punt staat een contract bij Olympique Marseil le te tekenen, te horen dat hij een scheur in het bot van zijn onder arm had opgelopen. Voller raakte in de eerste helft gewond bij een schermutseling met Oleg Kuznetsov en kwam na de rust al niet meer terug uit de kleedkamer. Met zijn 43 tref fers in 84 interlands was hij een onmisbare schakel in de Duitse ploeg. Temeer daar Vogts verder nauwelijks over scorende spe lers beschikt. Karlheinz Riedle is bij Lazio Roma een spits van formaat, maar in het nationale team zag hij pas zes keer kans het net te vinden. Om over het eeuwige talent Andy Möller (vier doelpunten) of Jurgen Klins- mann maar niet te spreken. Ruim achtduizend supporters steunden het Nederlands elftal in Göteborg. foto ANP GÖTEBORG (ANP) - Het Oranje-legioen heeft Göte borg veroverd. De achtdui zend Nederlandse supporters zetten de binnenstad vrijdag compleet op stelten. Voor en kele uren was de directe omge ving van het L'llevi-stadion slechts oranje gekleurd. Daar bij viel geen enkele wanklank. Er sneuvelde zelfs nauwelijks glaswerk. De Zweedse politie werkte het voetbalfeest in de hand door op geen enkele manier te pro voceren. De Nederlandse en Schotse supporters mochten gewoon, binnen normale mar ges, hun gang gaan. De politie keek slechts toe van afstand. „Zij waren op alles voorbereid, maar behoefden gelukkig niet in te grijpen", stelde woord voerder Grasmaijer van de Ne derlandse politiedelegatie kort na het begin van Nederland- Schotland tevreden vast. „Petje af voor de Zweedse col lega's. Alhoewel zij nauwelijks ervaring hebben met de op vang en begeleiding van grote supportersgroepen hielden zij alles, zonder hinderlijk aanwe zig te zijn, uitstekend in de hand". Rond het duel Nederland- Schotland heeft de politie vrij dag dertien mannen en drie vrouwen aangehouden wegens dronkenschap. Het betrof ech ter allen arrestanten met de Zweedse nationaliteit, zo deel de de politie van Göteborg mee. De Schotse en Nederlandse fans maakten het de politie niet moeilijk. Hand in hand trokken zij door de binnen stad. Ook in het Hedenpark, waar speciaal een terrein was opgebouwd voor zowel de Schotse als Nederlandse fans om beide groepen gescheiden te houden, was verbroedering troef. „Van tevoren hoopten we dat de Schotten te vergelijken zouden zijn met de Ieren twee jaar geleden in Palermo. Daar was het feest tussen beide groepen. Dat heeft zich nu met de Schotten herhaald", meen de Grasmaijer. Het Nederlands Elftal kreeg in het Ullevi-stadion steun van ruim achtduizend supporters. Daarvan kwamen er 2500 via de lucht, eenzelfde aantal met georganiseerde busreizen en de rest met eigen vervoer. Bij die laatste groep was het op vallend dat velen niet voor de kortste en goedkoopste route Helsingór-Helsingborg kozen, maar voor de oversteek Frede- rikshavn-GÖteborg. Volgens de politie is de oorzaak daar van dat nogal wat supporters langdurig oponthoud op het traject Helsingör-Helsingborg vreesden omdat ook veel Duit sers, Engelsen, Schotten en Denen van die route gebruik maakten. De meeste supporters die per vliegtuig of bus naar Zweden kwamen voor het duel tegen Schotland keerden onmiddel lijk na afloop weer terug naar huis. De Nederlandse politie schat dat ruim vijfduizend Oranje-fans ook komende da gen in Göteborg blijven om maandag de wedstrijd tegen het GOS bij te wonen. Bij dat duel worden opnieuw ten min ste achtduizend Oranje-sup porters verwacht. woensdag 10 juni Stockholm 20.15 uur ZWEDEN FRANKRIJK I"1 GROEP II donderdag 11 juni Malmö 20.15 uur AA DENEMARKEN ENGELAND U"U vnjdag 12 juni Göteborg 17,15 uur NEDERLAND SCHOTLAND 1 "U vrijdag 12 juni Norrkoping 20.15 uur -j GOS DUITSLAND zondag 14 juni Malmö 17.15 uur FRANKRIJK ENGELAND zondag 14 juni Stockholm 20,15 uur ZWEDEN DENEMARKEN maandag 15 juni Norrkoping 17.15 uur SCHOTLAND DUITSLAND maandag 15 juni Göteborg 20.15 uur NEDERLAND GOS woensdag 17 juni Stockholm 20.15 uur ZWEDEN ENGELAND woensdag 17 juni Malmö 20.15 uur FRANKRIJK DENEMARKEN donderdag 18 juni Göteborg 20.15 uur NEDERLAND DUITSLAND donderdag 18 juni Norrkoping 20.15 uur SCHOTLAND GOS HALVE-FINALES zondag 21 juni Stockholm 20.15 uur winnaar groep I - nr.2 groep II maandag 22 juni Göteborg 20.15 uur winnaar groep II - nr.2 groep 1 FINALE vrijdag 26 juni Göteborg 20.15 uur GROEP 1 GROEP II Zweden 10 10 1-1 Nederland 1100 2 1-0 Frankrijk 10 10 1-1 Duitsland 1010 1 1-1 Denemarken 10 10 0-0 GOS 10 10 1 1-1 Engeland 10 10 0-0 Schotland 100 1 0 0-1 Vogts gunde de laatste twee te gen de GOS niet eens een basis plaats. In de aanloop naar het EK mocht de naar Real verhui zende Klinsmann nog vrolijk meehobbelen. Het feit dat hij ook in die periode geen kans zag een eind te maken aan anderhalf jaar vruchteloze arbeid, moet Vogts ernstig aan het denken hebben gezet. Thomas Hassler is doorgaans ook niet de man van wie dé Duit sers het moeten hebben. Tot gis teravond had hij in dertig inter lands slechts drie keer een kruis je achter zijn naam mogen schrijven. Hassler heeft veel weg van Gerald Vanenburg. Geze gend met een fluwelen techniek en geweldige kwaliteiten, zij het dat het rendement in de natio nale ploeg zeer gering is. Het zij hem na zijn uiterst waardevolle treffer tegen de GOS waar schijnlijk voorlopig vergeven. Europees kampioenschap, groep 2: Norrkoping. Duitsland - GOS 1-1 (0- 0). 62. Dobrovolski 0-1 (strafschop), 90. Hassler 1-1. Scheidsrechter: Bi guet (Fra). Toeschouwers: 13,000. Ge le kaart; Dobrovolski,Sjarin en Tsvejba (allen GOS). m :WmatStSr -« Dennis Bergkamp viert zijn treffer tegen Schotland. foto Reu GOTEBORG (ANP) - Twee we ken werd - door de buitenwe reld - getwijfeld aan internatio nal Dennis Bergkamp. Vrijdag was uitgerekend hij de man die in de wedstrijd tegen Schotland het Nederlands elftal lucht gaf. „Ik ben blij met dit doelpunt", zei de Ajacied na de 1-0. „Er is de laatste weken veel over mijn po sitie gepraat. Ik ben op Michels afgestapt en gevraagd hoe hij er over dacht. Hij verzekerde me onmiddellijk dat mijn plaats niet in het geding was. Zelf ben ik ook nooit gaan twijfelen." „Toch is de aanloop naar het EK voor mij wel moeilijk geweest", vervolgde de topscorer van de Nederlandse competitie. „Ik was ziek geweest, had veel kracht verloren. Ik moest op zoek naar mijn vorm en kracht terwijl de rest al lekker voluit kon gaan. Dat is even moeilijk geweest." Wel verklaarde hij zijn spel in Oranje te hebben aangepast. „Het heeft weinig zin voor mij dicht naast Van Basten te voet ballen. Ik zal me moeten aanpas sen. Tegen Schotland heb ik wat meer van achteruit gevoetbal. Min of meer komend van af%het middenveld. Ik denk dat het die kant op moet met mijn positie in Oranje." Volgens Bergkamp blijft Oranje ook na de moeizame zege favo riet voor de titel. „Vooral in de eerste helft hebben we goed ge speeld. We hebben meerdere goede mogelijkheden gehad. Die zijn niet benut. Na rust werd dat een probleem. We vielen wat te rug. Eerlijk gezegd hadden we ons al neergelegd bij het gelijke spel. toen het doelpunt viel." Wel vond hij de overwinning ver diend. „Toch heeft Schotland mij verrast. Ik vond het een ster ke tegenstander. Aanvankelijk dacht ik dat ze alleen over een goed middenveld beschikten. Dat was een misverstand. Ze hadden ook een goede aanval en verdediging. Ik acht de ploeg ze ker in staat dit EK nog voor een verrassing te zorgen." In hun na beschouwingen hadden de meeste spelers van Nederland veel positiefs te melden over Schotland. Gullit: „Vooral de tweede helft heeft die ploeg zeer goed ge speeld'. Waarschijnlijk beter dan wij hadden gedacht. Taktisch ging het na de goede eerste helft met ons na de rust wat minder. Er was te weinig snelheid in het spel. Biina hadden de Schotten daarvan geprofiteerd.We mogen blij zijn dat alles op de valreep nog is goed gekomen. En Van Breukelen: „We hebben geprobeerd de hele wedstrijd aan te vallen, maar de Schotten hadden een zeer sterke defensie. Toch is ons in het eerste half uur veel gelukt. We hadden alleen een keertje moeten scoren. Na de rust hadden we nauwelijks nog kansen maar maakten we wel een doelpunt. Zo gaat dat soms in het voetbal." ZATJERDAG 13 JUNI 10.00-11.30 EURO Terugblik op de wedstrijden van gisteren. 23.00-23.33 Ned 3 EK-Journaal ZONDAG 14 JUNI 10.00-11.30 EURO De mooiste mo menten tot nog toe. 11.30-13.00 EURO Terugblik op een van de wedstrijden 17.05-19.00 Did 2 Frankrijk-Enge- land. 17.00-19.05 Ned 3 Frankrijk-Enge- land. 17.10-19.00 BRT 2 Frankrijk-Enge land. 17.15-19.00 EURO Frankrijk-Enfee- land. 20.00-22.05 Ned 3 Zweden-Denemar- ken. 20.10-22.00 BRT 2 Zweden-Denemar- ken. 20.10-22.15 Did 2 Zweden-Denemar- ken. 23.00-23.33 Ned 3 EK-Journaal, 00.00-01.45 EURO Zweden-Denemar- ken. herhaling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 35