Laatste toevlucht voor arenden en flamingo's Coto Donana belangrijkste natuurgebied van West-Eu ropa wordt weliswaar met de mond bele den door de Spaanse regering, maar een actief beleid om het gebied te behouden, wordt vanwege geldproblemen steeds weer vooruit geschoven. Ook de veelal Spaanse bezoekers van de Coto Donana begrijpen maai- weinig van het unieke ka rakter van het natuurgebied. Als ze wor den rondgereden in speciale trucks, ma ken ze lawaai om het hardst en gooien blikjes en etensresten naar buiten, zoals ze dat in de rest van het land ook gewoon zijn te doen. Voor hen blijft het toch vooral een uitstapje, zoals een dagje Expo, zon der echte belangstelling voor de natuur. Erger nog is de bedreiging die de Coto Donana ondervindt van de aangrenzende toeristische urbanisatie Matalascanas. Daar overzomeren zo'n 200.000 zonaan- bidders, die zich voor een groot deel wei nig aantrekken van het ecologische be lang van hun directe omgeving. Gelukkig toerisme Ihlli zijn nieuwe urbanisatieplannen nu afge keurd, maai- natuurbeschermers zijn er niet van overtuigd, dat die plannen bin nenkort niet weer terugkeren. Maar niet alleen de toeristen en de urbani satie vormen een gevaar voor het kwest- bare ecosysteem van de Coto Donana. De vervuiling, die de zee op de kust werpt, be draagt circa 100 ton per jaar. Omdat de Coto Donana voor een deel aan de mon ding van de Guadalquivir ligt, komt er ook het nodige vuil via de rivier langs het park. Hoe slecht deze riviermonding er aan toe is, blijkt uit een recent rapport van de regering van Andalusië, waarin het strand aan de andere kant van de rivier, bij het overigens zeer fraaie sherry-plaats je Sanlucar de Barameda, tot een van de meest vervuilde van heel Spanje wordt aangewezen en zwemmen daar wordt ont raden. Een andere bedreiging vormt de onttrek king van water aan de duinen van de Coto Donana en de directe omgeving. Door de ergste droogte in Andalusië sinds jaren en de oprukkende land- en tuinbouw-activi- teiten wordt in toenemende mate een be roep gedaan op de ondergrondse water bronnen. Actievoerders willen daarom een verbod op waterwinning en een aan gescherpt bestemmingsplan, waardoor agrariërs niet verder kunnen optrekken. De land- en tuinbouw zijn er ook de oor zaak van dat er regelmatig epidemieën uitbreken onder de talrijke vogels die Co to Donana aandoen. Pesticiden worden als oorzaak aangewezen voor de dood van zeker 10.000 vogels per jaar, waaronder be dreigde exemplaren. Tot overmaat van ramp bevinden zich ten noorden van de ZATERDAG 13 JUNI 1992 Twee keizerarenden cirkelen op grote hoogte over het groene grasland van de Coto Donana. Hier grazen tientallen wilde paarden, krioelen zwarte zwijnen en kijken herten met vragende ogen in de richting van de toeristen, die op veilige afstand worden gehouden door geduldige natuurwachters. Over het moeraswater van Lucio del Membrillo vliegen plots honderden flamingo's op, opgeschrikt door een verre knal. Het Nationale Park Coto de Donana in Zuid-Spanje aan de monding van de Guadalquivir is met zijn oppervlakte van 50.720 hectare het grootste in Eurupa, bui ten de parken in de voormalige Sovjetu nie. In 1989 kwamen daar nog eens 26.540 hectare bij in de directe omgeving van het natuurpark, het zogenaamde Parque Na tural del Entorno de Donana. Het is welis waar door urbanisaties, wegen en land- en tuinbouwgebieden van het feitelijke park gescheiden, maar maakt er ecologisch toch deel van uit. Niet alleen vanwege zijn omvang is de Co to Donana bijzonder. De kilometers lange en op sommige plaatsen honderden me ters brede duinenrijen doen sterk denken aan de mooiste Nederlandse kustgebie den. Daarachter liggen pijnbossen, wei landen, moerassen en vennen, waar hon derden verschillende vogelsoorten over winteren, broeden of tijdelijk neerstrij ken. Niet alleen broeden hier de laatste exemplaren van de Spaanse keizerarend, ook lepélaars, flamingo's, ooievaars en een aantal reigersoorten hebben hier een mogelijke laatste veilige plek gevonden op de grens van Europa eri Afrika. Ook de lynx komt nog in de Coto Donana voor, hoewel die zich zelden aan de bezoekers laat zien. Het belang van de Coto Donana als het Coto Donana ook een aantal mijnindus trieën, die. ondanks acties doorgaan met het laten wegstromen van giftige afval stoffen in de beekjes die naar de vennen van het park stromen. Gonzalez Natuurbeschermers, onder aanvoering van de Brit David Bellamy, zijn al vanaf het begin van de jaren '80 actief om de Spaanse overheid en de EG te dwingen drastische maatregelen te nemen om de Coto Donana te beschermen. Niet hele maal tevergeefs, hoewel het besluit van de socialistische premier Felipe Gonzalez om een van de paleizen in dit natuurge bied als zijn persoonlijke vakantieverblijf uit te kiezen, niet bij iedereen in goede aarde is gevallen. Men kan in de omgeving van de Coto Donana dan ook talrijke verkeersbordjes aantreffen, waarop de aanwijzing 'Pare Nacional de Coto Donana' is vervangen door de tekst 'Pare Nacional de Felipe'. Maar het argument van de Spaanse rege ring dat de regelmatige aanwezigheid van de premier juist een garantie is dat het in het natuurpark rustig blijft, snijdt ook enig hout. Maar dat het exclusief verblijf van Gonzalez ook als discriminerend wordt uitgelegd - en vooral als een vorm van socialistische vriendjespolitiek - kan toch ook niet helemaal uit de hoofden van de lokale bevolking worden gepraat. De Coto Donana is namelijk voor niemand toegankelijk, hoewel er langs de monding van de rivier nog een aantal vissersfami lies onder uiterst primitieve omstandig heden wonen. Maar het blijft de bevolking steken, dat Gonzalez en zijn vrienden wel in de Coto Donana mogen jagen en vissen en zij niet. Begin mei bracht de voorzitter van de Eu ropese Commissie, de Fransman Jacques Delors met een aantal topambtenaren van de EG een bezoek aan de Coto Donana, waarbij zij werden rondgeleid door premier Gonzalez en de president van Andalusië. Manuel Chaves. Ook de voorzitter van de Raad van Toezicht van het natuurpark, de voormalige socialisti sche voorzitter van het Europees parle ment, Enrique Baron, was daarbij aanwe zig. Gonzalez en Chaves benadrukten bij Delors dat er dringend EG-steun nodig is om het natuurpark te behouden en noem den een bedrag van 50.000 miljoen pese ta's, bijna één miljard gulden. Enorm bedrag Delors verklaarde onder de indruk te zijn van het natuurpark en onderschreef het belang voor heel Europa. Maar het blijft vooralsnog de vraag of de EG bereid is zo'n enorm bedrag op tafel te leggen. De toekomst van de Coto Donana behoort volgens veel EG-parlementariërs in de eerste plaats tot de verantwoordelijkheid van de Spanjaarden, die er immers zelf nogal slecht mee zijn omgesprongen. Des ondanks ziet het er naar uit, dat de EG flink voor de Coto Donana in de buidel zal tasten. Of daarmee dit fraaie natuurpark ook definitief gered is, is een vraag die als een donkere wolk boven de Coto Donana blijft hangen. Overigens is een bezoek aan de Coto Donana heel goed te combineren met een dagje Expo in Sevilla. De afstand van Se- villa naar het park bedraagt ongeveer 80 kilometer. Reserveren is echter noodzake lijk, aangezien er maar 250 mensen per dag in het park worden toegelaten. Er zijn twee soorten van bezoek mogelijk. Eén van vier uur en één van een hele dag. Dit gebeurt in speciale trucks en onder bege leiding van een gids. Men kan zich ook be perken tot een bezoek aan het museum en zogenaamde 'Preparque' de Coto Donana. Ruud de Wit foto Spaans Verkeersbureau Over het water vliegen plots honderden flamingo's op... Op de achtergrond de kuststrook van de Coto Donana. Alpen ook 's zomers aantrekkelijk Hier en daar begint het langzamer hand te lukken. Maar een 'hot item' is het nog altijd niet. Waarschijnlijk om dat de gemiddelde toerist de mening is toegedaan dat je 's zomers niets te zoe ken hebt in wintersportplaatsen. Het geen een misvatting is. Overal in de hoge Alpen worden aantrekkelijke activitei ten georganiseerd tegen al even aantrek kelijke prijzen. In Frankrijk timmert vooral Les Arcs aan de weg, zoals blijkt uit het programma van de Amsterdamse reisorganisatie Touralp. Golfen op 1800 meter hoogte (18 holes, par 67), rafting, mountainbiking, tennissen, zwemmen, boogschieten, vissen, klimmen, berg- wandelen, parachutezweven, hydros- peed (zwemmen in wild water)... moge lijkheden te over. Vakantie weer Wie van tevoren graag wil weten wat voor weer het is op de vakantiebe stemming (en vertrouwen heeft in voor spellingen natuurlijk) kan de Vakantie weerlijn van de ANWB bellen: 06-95.79 (75 cent per minuut). Er wordt specifieke informatie verstrekt over de betreffende streek wat betreft de verwachte neer slag, de temperatuur, het aantal zonuren en de weersontwikkling voor de komen de vijf dagen. Voor kustgebieden wordt ook de temperatuur van het zeewater ge geven. De Vakantieweerlijn is tot 1 okto ber bereikbaar. Betere weg naar de Noordkaap Vooral fietsers die de klassieke route Amsterdam-Noordkaap volgen, zul len er blij mee zijn: de nieuwe, danig op gelapte weg naar het noordelijkste pun tje van Europa. Vanaf 14 juni heeft hét hele traject een geplaveid wegdek, wat vooral het passeren van de onverlichte tunnels een stuk veiliger maakt. Overigens: een klus blijft het bereiken van de Noordkaap altijd. Zelfs voor auto mobilisten die ook nu nog, bij slecht weer, in konvooi moeten rijden. Velen maken dan ook van de mogelijkheid ge bruik in Kafjord de boot te nemen, zeker nu er van wachttijden (nieuwe pont) geen sprake meer is. De Noordkaap werd in 1991 door 184.000 mensen bezocht. Een record. Vooral sinds de rots werd voorzien van een on dergronds bezoekerscentrum, is het aan tal bezoekers sterk gestegen. Oranjebomen in Het Loo Over smaak valt urenlang te twisten, maar dat de tuinen van Paleis Het Loo bij Apeldoorn tot de mooiste van het land behoren, staat buiten kijf. Sinds kort hebben ze er een attractie bij, want de'eeuwenoude Oranjebomen - door ko ningin Mary, de vrouw van koning-stad houder Willem III verzameld staan na hun winterslaap in de Oranjerie weer in de Koninginnetuin. Een bijzonder schouwspel in het 'koude' Nederland, maar niet uniek. Want naast de sinaas appelbomen. zijn er ook andere subtropi sche gewassen te bewonderen, waaron der citroen-, grapefruit-, olijf- en manda rijnbomen. Op aanvraag is er een specia le rondleiding mogelijk. Het Loo is van dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur open. Bagage reist met wandelaars mee Als het al niet. het populairste lange- afstandwandelpad van Nederland is, dan mag het in elk geval worden be schouwd als het meest bekende: het Pie terpad, lopende van Pieterburen in Noord-Groningen naar de Sint-Pieters berg in Zuid-Limburg. De afstand is 465 kilometer en onder meer wordt er gewan Amsterdam in de schijnwerpers Westfriese folklore in het Noordhollandse Schagen. foto GPD deld door en over de vette Groninger klei, de Drentse zandgronden, het rivie renlandschap bij Nijmegen en natuurlijk de 'bergen' van Limburg. Stevige stap pers doen twee weken over het traject. Probleem is dikwijls: hoe vervoer ik m'n bagage en waar kan ik overnachten. De jonge reisorganisatie Slinger heeft daar een oplossing voor. De komende zomer worden twee trips van vier weken (20 ki lometer per dag) langs het Pieterpad georganiseerd. Bagage wordt vervoerd en logies geregeld. Eventueel kan ook een deel van het parkoers worden ge volgd. Rob van den Dobbelsteen Voor wie het nog niet wist: de grach ten van Amsterdam zijn weer ver licht. Tot en met 1 november. En niet al leen de buitenlandse toeristen zijn er al tijd weer verrukt van. Deze keer staat bo vendien een recordaantal historische ge bouwen in de schijnwerpers. Niet alleen het Paleis op de Dam en de toren van de Westerkerk dus. maar nu ook het Rijks museum, de gevels van het Spiegelkwar- tier, de Beurs van Berlage en het 18e eeuwse VOC-schip bij het Scheepvaart museum. De lampjes branden elke avond vanaf een half uur voor zonsonder gang tot een kwartier voor middernacht en wie echt wil genieten moet eens den ken aan een candlelight-cruise met wijn en kaas. Ze worden door bijna alle rond- vaartrederijen georganiseerd. Westfriese folklore Geprolongeerd wegens ongehoord succes: de Westfriese marktdagen in Schagen. Ook dit jaar staan er weer tien op het programma. De eerste vindt plaats op donderdag 25 juni, de laatste op 27 augustus. De ingrediënten blijven hetzelfde: Westfriese dansgroepen die'op de muziek van vedel en trekharmonika over het verhoogde plankier hotsebot- sen, boerenmaaltijden in de openlucht, schapen scheren, ringstekerijen, optoch ten met fraai versierde sjezen en (dat vooral) enorm veel toeschouwers. Uiter aard ontbreken de nijvere beoefenaren van oude ambachten niet op het appel en loopt het gros van de deelnemers en deel neemsters aan de verschillende manifes taties rond in de voorname Westfriese klederdracht. Dus met de 'hoge zije' en de gouden oorijzers als meest in het oog lopend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 29