spoorlijn Havenschap wil studie Vlissingen uit de hoogte Samenwerking in studie bij raden volksgezondheid de nieuwe naam voor verzekeren Terre des Hommes tracht niet af QVZ) verzekeringen provincie zaterdag 13 juni 1992 13 Woonwagencentrum Arnemuiden: klein met ruime plaatsen Ueuwe verbinding tussen Axel en Zelzate Middelburgse jongen sinds maandag zoek ^vermiste Guido Stroo van onze verslaggeefster VLISSINGEN - De Zeeuwse Raad voor de Volksgezondheid (RAVOZ) onderzoekt, samen met de Provinciale Raden voor de Volksgezondheid Brabant en Limburg, in hoeverre een sa menwerking tussen de drie wenselijk is. Na een eerste oriënterend gesprek tussen voorzitters en directeuren, ste ken de raden op 17 juni opnieuw de koppen bij elkaar in Maas tricht. Het idee van een samenwerking is ingegeven door de provincie besturen, die zich ervoor hebben uitgesproken datgene samen te doen wat samen goedkoper en beter kan. De Provinciale Raden voor de Volksgezondheid voelen er ook wel voor gezamenlijk op te trekken omdat steeds meer taken blijven liggen. In dat ge val, zo redeneren de Raden, moet je zeker proberen overlap pingen en verdubbelingen te voorkomen en wellicht is het mogelijk dingen van de grond te tillen die voor één raad veel te zwaar zijn. A. P. Rijnsberg, chef de bureau bij de RAVOZ in Middelburg, wijst erop dat de onderhandelin gen nog in een zeer pril stadium zijn. „Het is onmiskenbaar dat de RAVOZ, door de steeds krap per wordende formatie, steeds meer dingen wel zou willen, maar gewoon niet kan uitvoe ren. Datzelfde doet zich voor in de andere provincies. Voorlopig echter is alleen een voorzichtig 'ja, misschien' gezegd tegen sa menwerking van de drie zuidelij ke Raden. Op welk vlak dat zou moeten gebeuren is nog hele maal niet helder. Daar praten di recteuren en voorzitters de ze ventiende pas over." Regioverkenning Op de agenda zijn wel wat lijnen uitgezet waarlangs de deelne mers aan de discussie zouden kunnen denken. Allereerst is er de stelselherziening maar daar trekken alle Nederlandse Raden voor de Volksgezondheid geza menlijk op. Wat de drie Raden onder de rivieren maar aldoor niet voor elkaar kunnen krijgen is de ontwikkeling van een re gioverkenning. Ook met klach tenbehandeling, de ontwikke ling van een visie op de ouderen zorg en grensoverschrijdende patiëntenstromen worstelen al le drie. Het zijn taken die erbij gekomen zijn maar waarvoor geen extra geld of mankracht beschikbaar is. Het overleg, dat de naam Zebra- overleg heeft gekregen, vindt achter gesloten deuren plaats. Pas als er spijkers met koppen kunnen worden geslagen, ko men de Raden daarmee naar hun achterban. Afscheid van ds Van Bork in Vlissingen VLISSINGEN - De Ophir-ge- meente in Vlissingen neemt zondag 21 juni afscheid van ds J. B. van Bork. Tevens wordt stil gestaan bij het feit dat het 22 ju ni 40 jaar geleden zal zijn dat ds Van Bork in het ambt werd be vestigd. Na de dienst, die om 15.00 uur begint en waarin ds Van Bork voorgaat, is er vanaf 16.00 uur gelegenheid in Ophir om afscheid te nemen van ds Van Bork. Ds Van Bork. die 29 januari 1923 werd geboren, begon zijn loop baan in 1952 in Retranchement en ging vervolgens naar Havelte (1957) en Schagen (1972). Nadat hij daar in 1986 vervroegd was uitgetreden, zette hij zijn pasto rale werk nog zes jaar voort in Vlissingen, waar hij goede con tacten had met de andere ker ken en enige tijd voorzitter was van de Theologische Vormings Cursus. Hardrijders op de bon TERNEUZEN - De politie van Terneuzen heeft donderdag middag van 13.00 uur tot 15.00 uur een snelheidscontrole ge houden in de Grenulaan in de Scheldestad. Vijftien automo bilisten hielden zich niet aan de maximale snelheid van zestig kilometer per uur. Zij werden bekeurd. De politie hield de actie naar aanleiding van verscheidene klachten van bewoners uit de Grenualaan in de binnenstad. De bewoners klaagden over de hoge snelheid van sommige au to's. De hoogst gemeten snel heid donderdagmiddag bedroeg 82 kilometer per uur. van onze verslaggever ARNEMUIDEN - De gemeente Arnemuiden beleefde vrijdag middag een primeur. Gedepu teerde L. Nederhoed-Zijlstra verrichtte met Miranda Pruim- boom de opening van één van de kleinste woonwagencentra in Zeeland, maar één met stand plaatsen van ongebruikelijk grote omvang. „Acht bij acht tien meter is normaal", vertelde voorzitter A. Verbree van het Woonwagenschap Midden- en Noord-Zeeland, „maar hier zijn de afmetingen tien bij twintig meter." De doelstelling is ook in Vlissingen, waar drie kleine woonwagencentra komen, die gunstigere maten te gebruiken. Het woonwagencentrum in Ar nemuiden, aan de Steigerweg tussen oud- en nieuw-Arnemui- den, ontlokte aan alle officiële en niet-officiële gasten positieve reacties. Niet vlakbij huizen en toch in het centrum van het dorp. Omvangrijke standplaat sen en een grote, permanente bergruimte. Het woonwagen centrum heeft vier plaatsen, waarvan er drie zijn toegewezen. Eén was er vrijdag nog maar be zet, door mevrouw H. Pruim- boom en haar twee kinderen. Zij komt van het opgeheven cen trum in Middelburg, ,,'t Zal wel even wennen zijn, op zo'n kleiner kamp", zei zij, „maar ik ver wacht dat het geen problemen oplevert." Haar kinderen zijn al een paar jaar in Arnemuiden op sport en school. „Een nieuw begin", sprak gede puteerde Nederhoed-Zijlstra over de inrichting van het woon wagencentrum in Arnemuiden. Het vervolg ligt onder meer in Vlissingen, waar het woorrwa- gencentrum De Windhoek wordt gesaneerd. De financiële moeilijkheden die daarover be stonden, zijn ondertussen gro tendeels uit de wereld. Drs E. Heerma, staatssecretaris van VROM, heeft Nederhoed-Zijl stra toegezegd dat de oude, be tere rijksregeling van toepas- sing blijft op Vlissingen. Woonwagenschap-voorzitter Verbree sprak de hoop uit dat eind dit jaar in Vlissingen kan worden begonnen met de aanleg van de kleinere woonwagencen tra. Die krijgen maximaal tien standplaatsen. NAC-supporter krijgt maand voor gedrag in Vlissingen van een medewerker DEN HAAG - Het Gerechtshof in Den Haag heeft vrijdag in ho ger beroep de 29-jarige NAC- supporter R. B. opnieuw ver oordeeld tot een maand gevan genisstraf. B. was 31 oktober 1991 betrokken bij de ongere geldheden in het Vlissingse cen trum na de wedstrijd Zeeland- NAC (0-4). Twee medeverdach ten, J. V. en J de L. (beiden 25), kregen eveneens dezelfde straf opgelegd als bij de politierech ter: twee weken gevangenis. Bij de ongeregeldheden werd on der meer met stenen en een bier vat gegooid. Bovendien werd een aantal paraplu's gestolen uit een café aan de Walstraat. Procureur-generaal mr F. de Groot eiste twee weken geleden tegen V. en B. zes weken gevcan- genisstraf. waarvan de helft voorwaardelijk. Voor De L. vroeg hij om vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Bel voor meer informatie 01100-33399 in onze verslaggever ERNEUZEN - Het dagelijks gtuur van het havenschap irneuzen wil een tracéstudie lien uitvoeren naar een spoor- n tussen Axel en Zelzate. iaarmee is een bedrag van (.000 gulden gemoeid. De raad i in bestuur vergadert daar oensdag 24 juni om 11.45 uur i e huidige spoorverbinding tus- >n Gent en Terneuzen ligt aan >westzijde van het kanaal. De >staande bedrijfsterreinen aan oostelijke zijde van het ka- jal zijn op deze spoorlijn aan- sloten via de spoorbrug hij uiskil. Van het vervoer dat ge- ruik maakt van de spoorlijn jont-Terneuzen heeft op dit mo- i sjnt al zo'n 60 procent een her- jjmst of bestemming op de jstelijke kanaaloever. Na de i afwikkeling van het haven- en i edrijventerrein Axelse Vlakte- utrichepolder zal dit aandeel ng toenemen. Een intensiever ■bruik van de spoorweg bij ■uiskil vindt het havenschap n verschillende redenen onge gist. Een nieuwe verbinding is •ter en moet bij Terneuzen insluiten op het bestaande danwel in aanleg zijnde stuk spoor bij Axelse Sassing en dient bij Zelzate aan te sluiten .op de bestaande spoorlijn langs de John F. Kennedylaan. Procedure Het zal overigens nog wel enige tijd duren eer de nieuwe spoor lijn Axel-Zelzate er ligt. Als de raad van bestuur van het haven schap het goed vindt komt er eerst een vooronderzoek. In deze fase gaat het om een nadere ver kenning van de problematiek en het in kaart brengen van de knelpunten. Daarna volgt de tracéstudie/milieu-effect rap portage en vervolgens komen het ontwerp en de ruimtelijke or deningsprocedures. Afhankelijk van eventuele bezwaar- en be roepschriften duurt de hele pro cedure toch wel enkele jaren. Het dagelijks bestuur van het havenschap wil ook 150.000 gul den uittrekken voor een nieuwe audio-visuele presentatie om potentiële investeerders voor het gebied te interesseren. De oude presentatie is niet meer ac tueel en het is volgens het dage lijks bestdur niet meer verant woord ze nog langer te gebrui ken. van onze verslaggever VLISSINGEN - De glazen panoramalift schiet omhoog langs de witte stalen buizen - één meter per seconde. Alles is glas rond om. Het oude Arsenaalgebouw schuift langszij, de Westerschel- de, de jachthaven, de Vlissingse binnenstad. Ze komen steeds verder weg te liggen, tot er veertig seconden voorbij zijn. De lift staat stil in het 'huis' van de uitkijktoren, ruim veertig meter boven Vlissingse bodem. Het toppunt van de allereerste attractie van het Arsenaalproject, de toekomstige trekpleister van Vlissingen, is bereikt. De toren beweegt zachtjes mee met de wind. Zelfs bij windkracht 3 tot 4 gaat hij een paai' centimeter heen en weer. Bij windkracht 10 wordt gerekend op acht a tien centimeter. Al waait het vrijdagmorgen 19 juni nog zo hard, de toren gaat open. Volwassenen mogen voor vijf gulden omhoog, kinderen en bejaarden - op vertoon van bejaardenpas - voor half geld. De ■openingstijden zijn zeer ruim, elke dag van tien uur 's morgens tot twaalf uur 's avonds. Stil zal het bovenin niet zijn. Het com municatie-verkeer in de scheepvaart kan worden gevolgd met apparatuur van Radio Holland. Op de toren komen nog ont- vangstmasten voor radarbeelden, die vanaf mei volgend jaar te zien zijn in het gerestaureerde Arsenaalgebouw, het maritiem attractiecentrum Het Arsenaal. fotografie Lex de Meester oedselhulp kinderen Etiopië ders de deur uit en is sindsdien spoorloos. Guido is 1.85 meter lang, heeft een slank postuur en een smal gezicht. Hij heeft blond, kort haar en blauwe ogen. Op het moment van zijn verdwijning droeg hij een spij kerbroek met een bruin leren riem en spijkerjas met een zwart/oranje/paars overhemd en witte sportschoenen. Guido is vertrokken op een bruine fiets met handremmen en grote PZC-fietstassen. Hij zit op dezelfde school als de eveneens 15-jarige Irma de Neef die een dag eerder als vermist is opgege ven, maar de politie heeft geen aanwijzingen dat de beide geval len iets met elkaar te maken hebben. Mensen die Guido hebben ge zien of andere inlichtingen kun nen verstrekken wordt verzocht contact op te nemen met de ge meentepolitie in Middelburg (te lefoon 01180-88000). den zorgt Terre des Hommes dat één kind één maand lang een voedselrantsoen krijgt. De zen ding kost een miljoen gulden en dat geld hoopt de organisatie de komende tijd weer aan te vullen. Want de lopende projecten mo gen natuurlijk niet komen te lij den onder de noodhulp. De sa menwerkende landelijke hulp organisaties houden overigens volgende week een grote actie. De kerken waren er al eerder bij. „We kunnen echt laten zien waar het geld naartoe gaat", zegt Hec tor. Terre des Hommes is een or ganisatie die bijna geheel op vrijwilligers draait - geen geld verslindende bureaucratie dus. Bovendien houdt de organisa tie, zegt Hector, zich verre van politiek en overheidsbemoeie nis. „Alle hulporganisaties moe ten weg uit Indonesië, maar Ter re des Hommes zit er nog!" Een achttal vrijwilligers bemant in Middelburg het winkeltje on der de woning van de familie Hector aan de Turfkaai. Zij zet ten de komende maanden de lui ken vaker open om zoveel moge lijk te profiteren van de rond struinende toeristen. Vooral de Duitsers kopen veel én duur, we ten de idealistische winkeliers. Ze verkopen spulletjes die tegen materiaalkosten worden ge maakt door vrijwilligers, artike len die worden ingekocht bij ideële importeurs (bijvoorbeeld SOS-Wereldhandel) en deels ook spullen die 'gewoon', com mercieel, worden ingekocht. Vo rig jaar zette het winkeltje ruim 80.000 gulden om, vertelt J. Ber- nouw die de administratie voert. Daarvan gaat de winst, zo'n 30.000 gulden, rechtstreeks naar weeshuizen, scholen of andere projecten waar Terre des Hom mes bij betrokken is. Inzameling Nu de nood in Afrika zo hoog is overweegt de Middelburgse werkgroep ook nog geld te gaan inzamelen. Voorlopig willen ze nog niet gaan leuren met collec tebussen, maar winkeliers die wel een bus op de toonbank wil len zetten zijn van harte wel kom. Overigens komen de bijdragen soms uit de meest onverwachte hoek. Bij de vorige grote inzame lingsactie stond er ook een col lectebus in een Middelburgse kroeg. Toen Hector die kwam halen, moest ze even wachten; de bus moest van boven komen. Hector's eerste gedachte was, dat die bus dus niet eens in het café had gestaan. Het tegendeel bleek waar te zijn: het was de volste collectebus van allemaal. „Ze hadden alle fooien in die bus gestopt. Ik was stomverbaasd." an onze verslaggeefster an onze verslaggeefster MIDDELBURG - De 15-jarige luido Stroo uit Middelburg i ordt sinds maandag vermist. Me jongen liep die avond na een leningsverschil met zijn ou- QDDELBURG - Honger in frika. Uitgemergelde mensen, i! t treurige karkassen van vee, i ilgedroogde, gescheurde aar- 11 waar geen sprietje groen Meer op groeit. De televisie- helden zijn al zo gewoon dat ze ijna niet meer schokken, maar e hongersnood in Afrika is er- i er dan ooit tevoren. Droogte, Hrlogen en falende econo- aiieën veroorzaken samen een 5,amp van ongekende omvang. [et leven van veertig miljoen lensen wordt bedreigd - een etal zó hoog dat het menselij- erwijs niet te bevatten is. Stel je nou eens voor dat hier op traat een kind oversteekt en je iet dat het bijna overreden ordt. Wat zouden wij niet dóen ra dat kind te redden!?" De Gddelburgse Lia Hector brengt e vraag of het zinvol is om iets doen voor de hongerende rensen in Afrika, terug tot dat Irapele en veelzeggende voor- eeld. „Elk kind dat gevoed (ordt, is er een", zegt ze. Hector s actief in de Middelburgse ierkgroep van Terre des Hom- nes, een internationale hulpor- anisatie die zich met name op inderen in de Derde Wereld fcht. Voedsel Terre des Hommes heeft geen tote hulpactie afgewacht maar tuurt nu al voedselhulp naar en groep van 10.000 dakloze mderen in Etiopië. Voor 25 gul- jj hongersnood in Afrika is er- (i er dan ooit tevoren. sntR-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 13