EK in cijfers Treurig stemmend gelijkspel: 0-0 Bryan Roy gelouterd terug John van 't Schip tekent bij Genua Michels verwacht lastige wedstrijd DE WEDSTRIJDEN Klinsmann vreest ontslag Beenhakker Velen hebben me diep laten vallen toen het minder ging DE STANDEN PZC VRIJDAG 12 JUNI 1992 sport GROEP 1 woensdag 10 juni Stockholm 20.15 uur ZWEDEN FRANKRIJK 1-1 donderdag 11 juni Malmö 20.15 uur DENEMARKEN ENGELAND 0-0 GROEP II vrijdag 12 juni Göteborg 17.15 uur NEDERLAND SCHOTLAND vrijdag 12 juni Norrköping 20.15 uur GOS DUITSLAND zondag 14 juni Malmö 17.15 uur FRANKRIJK ENGELAND zondag 14 juni Stockholm 20.15 uur ZWEDEN DENEMARKEN maandag 15 juni Norrköping 17.15 uur SCHOTLAND DUITSLAND maandag 15 juni Göteborg 20.15 uur NEDERLAND GOS woensdag 17 juni Stockholm 20.15 uur ZWEDEN ENGELAND woensdag 17 juni Malmö 20.15 uur FRANKRIJK DENEMARKEN donderdag 18 juni Göteborg 20.15 uur NEDERLAND DUITSLAND donderdag 18 juni Norrköping 20.15 uur SCHOTLAND GOS HALVE-FINALES zondag 21 juni Stockholm 20.15 uur winnaar groep I - nr.2 groep II maandag 22 juni Göteborg 20.15 uur winnaar groep II t nr2 groep I FINALE vrijdag 26 juni Göteborg 20.15 uur GROEP 1 GROEP II Zweden 1010 1-1 Nederland 0 0 0 0 0 0-0 Frankrijk 10 10 1-1 Schotland 0 0 0 0 0 0-0 Denemarken 10 10 0-0 GOS 0 0 0 0 0 0-0 Engeland 10 10 0-0 Duitsland 0 0 0 0 0 0-0 Het vertrouwen van de gok kers in Frankrijk als nieuwe Eu ropese kampioen is na de 1-1 te- jen Zweden aanmerkelijk ge zakt. Stond de ploeg van Platini voor aanvang nog genoteerd voor 45:10 bij de bookmakers, na de openingswedstrijd was dat 65:10. Met de weddenschappen op Jean-Pierre Papin als topsco rer ging het daarentegen precies andersom: van 6:1 naar 4:1. Andreas Brehme zou volgens het Duitse persbureau SID een aanbieding van de Spaanse en Europese kampioen Barcelona zak hebben. Het gaat om een gerenommeerde club, met een trainer die weet hoe voetbal moet worden gespeeld. Pro bleem bij de overgang zou vol gens het Duitse bericht de posi- ije van Richard Witschge zijn. Barcelona zou zich eerst van de momenteel geblesseerde Neder lander moeten ontdoen. I De Zweedse politie heeft don derdag vier Engelse supporters opgepakt, die vanwege betrok kenheid bij eerdere ongeregeld heden op de zwarte lijst stonden. Eerder werden al drie gebrand merkte vandalen uit Groot-Brit- iannië aangehouden. Allen wer den op het vliegtuig naar huis gezet. De hooligans werden ont dekt toen.ze van een veerboot uit Denemarken op Zweedse bo- .dem stapten. Bij andere inciden ten hield de politie in totaal acht Supporters aan wegens wange- Drie miljoen mensen hebben Woensdagavond naar de ope ningswedstrijd van het EK-voet hal in Zweden tussen het gast land en Frankrijk gekeken, die door de NOS op Nederland 3 «erd uitgezonden. Dat heeft de KOS donderdag meegedeeld. Naar de eerste helft van de wed- trijd werd door ruim 2,5 miljoen hensen gekeken, die een waar dering van 7.1 gaven. De tweede helft trok drie miljoen kijkers en ïerd iets lager gewaardeerd. Set 7 0. van onze verslaggever Jan Mennega MALMÖ - Als het Nederlands elftal vanavond net zo goed speelt als John Blankenstein Denemarken-Engeland (0-0) floot, zit het met Oranje tegen de Schotten wel snor. De scheidsrechter uit Hillegom leidde soeverein en leverde, af gezien van enkele schoonheids foutjes, een vlekkeloze presta tie. Blankenstein was voortdu rend tijdig ter plekke als bin nenbrandjes dreigden, deelde vier terechte gele kaarten uit, aan de Britten Keown, Curie en Daley en aan de Deen Sivebaek, en ook de samenwerking met zijn landgenoten-met-de-vlag- in-de-liand, Jan Dolstra en Rob Overkleeft verliep zonder hape ringen. Met zijn optreden in het 'Malmó -stadion' herstelde Blanken stein, eeri beetje laat, dat wel. zich van zijn optreden op het EK vier jaar geleden in Duitsland. Op dezelfde datum als gisteren, o ironie, blunderde de 43-jarige Zuidhollander bij Denemarken- Spanje als een beginneling. Hij fungeerde toen niet als scheids rechter. maar assisteerde Bep Thomas als grensrechter. Blan kenstein zag in die hem vreemde hoedanigheid een buitenspelsi tuatie van de Spanjaard Butra- gueno over het hoofd. „De Gier' zei dankjewel en scoorde gretig. Het doelpunt luidde de onder gang in van de Denen, die na de voorronden al weer naar huis konden. Gelukkig voor Blan kenstein, die ook een schou derklopje kreeg van de Britse bondscoach Graham Taylor ('Blankenstein floot uitstekend- 'istonden Dolstra en Overkleeft gisteravond niet te slapen. Daar was anders alle aanleiding toe, want Denemarken-Enge land was een allerminst vrolijk stemmende wedstrijd. Vooral de Paul Merson van Engeland wordt onderuit gehaald door de Deen Kim Vilfort. foto Sven Creutzmann Denen bakten er weinig van. Hen was goed aan te zien dat zij pas te elfder ure als vervanger van Joegoslavië waren aange wezen. De Scandinaviërs had den nog net tijd een oefenpartij tje tegen het GOS 1-1te spelen, maar van een gedegen voorbe reiding was natuurlijk geen sprake. In de tweede helft her stelden de Denen zich gister avond enigszins, maar er was al bijna een uur verstreken voor dat zij hun eerste serieuze doel poging ondernamen. Het schot van John Faxe Jensen ging ra kelings over het door Chris Woods verdedigde Britse doel. Engeland, hoewel al sinds no vember vorig jaar verzekerd van EK-deelname, maakte ook niet bijster veel indruk. De spierbal len-voetballers van het eiland hadden weliswaar voortdurend een veldoverwicht. maar slaag den er niet in dat in de score tot uitdrukking te brengen. Alan Smitlj was halverwege de eerste helft dicht bij de openingstreffer, maar zag zijn inzet-van-dichtbij door doelman Peter Schmeichel tot hoekschop verwerkt. Martin Keown kopte in vrije positie naast en Paul Merson schoot na een mooie soloren voorlangs. Geen dreiging Van Gary Lineker, een aanvals- duo vormend met Alan Smith, ging nauwelijks dreiging uit. En- gelands schutter van dienst drong pas in de slotfase een keer gevaarlijk dicht tot Schmeichel door. maar zijn inzet was te slap om de lange keeper te kunnen passeren. Doordat Lineker in zijn 78ste interland 'droog' bleef staan, voert Bobby Charlton ook na gisteravond de topsco- rerslijst van het Engelse natio nale elftal nog altijd aan. Dat neemt niet weg dat diens record (49 treffers) wankelt, want Line ker (48 doelpunten) heeft hem bijna achterhaald. Lineker liet na afloop weten dat hem er veel aan gelegen is dezer dagen op een prachtige manier afscheid te nemen van het inter nationale topvoetbal. ,,Ik wil", zei.de 31-jarige aanvaller van Tottenham Hotspur, „met En geland tenminste de halve fina les halen. En als het even kan hoop ik ook het record van Boti- by Charlton nog te breken, al is dat voor mij eigenlijk maar bij zaak.' De om zijn sportieve ge drag bekend staande aanvaller vertrekt in het najaar naar Ja pan, waar hij bij Grampus Eight niet alleen zijn rijke carrière zal afsluiten, maar ook puisant rijk wordt. De Japanners, die een nieuwe profliga uit de grond stampen, kijken niet op een mil- joentje meer of minder. Omdat Lineker niet scoorde en Engeland na de pauze gaande weg steeds meer wegzakte, ging Denemarken in de slotfase zelfs nog bijna met de buit aan de haal. John Faxe Jensen knalde toen buiten bereikt van Chris Woods tegen de binnenkant van de paal en Brian Laudrup schoot vrij voor de nauwelijks op de proef gestelde keeper ongecon troleerd naast. De Denen zou den met een overwinning ook te veel hebben gekregen. In groep 1 kan zondag opnieuw worden be gonnen, want Zweden en Frank rijk kwamen donderdagavond ook niet verder dan een gelijk spel. Denemarken - Engeland 0-0. Scheidsrechter Blankenstein (Ned). Toeschouwers: 24.500. Gele kaart: Keown. Curie, Daley (Eng), Sive- baeck (Den). MALMO (GPD) - Na Aron Win ter, die afgelopen weekeinde een contract tekende bij Lazio Roma, raakt Ajax ook John van 't Schip kwijt. De 28-jarige rechtsbuiten heeft met Genoa overeenstemming bereikt over een driejarig contract. Penning meester Arie van Os van Ajax hoopt vandaag met het bestuur van Genoa rond te komen over de transfersom. Hij reist daar voor naar Göteborg, waar hij voorzitter Aldo Spinelli van Genoa zal treffen. „Ik verwacht dat we er wel uitkomen", aldus Van Os. Twee weken geleden gaf Genoa voor het eerst blijk van grote be langstelling voor John van 't Schip, wiens contract met Ajax nog twee jaar doorloopt. „Maar iedereen is in principe te koop", stelde Van Os vast. „En", voegde de schatbewaarder van Ajax er aan toe, „tegen de salarissen die Italiaanse clubs willen betalen kunnen wij niet opbieden en dat willen wij ook niet.' Behalve voorzitter Spinelli zit ook Genoa-trainer Bruno Giordi vanavond in het Ullevi-stadion van Göteborg bij de EK-ope- ningswedstrijd van het Neder lands elftal tegen Schotland op de tribune. Zij zullen hun nieuwe aanwinst waarschijnlijk niet in actie zien. omdat Van 't Schip naar mag worden aangenomen in de basisopstelling van Oranje zal ontbreken. De Ajacieden van Oranje zijn bij Italiaanse clubs toch al bijzon der in trek, want Fiorentina komt vanavond Bryan Roy nog eens wegen. De club uit Florence wordt vertegenwoordigd door trainer Gigi Radici, diens assis tent Cazzanga. manager Casas- co en scout Ferretti. Pescara tenslotte is hevig gecharmeerd van Wim Jonk. Drama Louis van Gaal noemde het op stapel staande vertrek van Van 't Schip 'een drama' voor Ajax. „Maar wat kun je eraan doen? Moeten we ze dan nog meer be talen? Dit is kennelijk de prijs die je moet betalen als je aan trekkelijk voetbal speelt, want vorig jaar raakte je dezelfde spe lers aan de straatstenen nog niet kwijt.' Is Van Gaal niet van plan een vervanger voor Aron Winter aan te trekken, in het geval-Van 't Schip ligt dat volgens hem an ders. „Voor Aron Winter", oor deelde de technisch directeur, „hebben wij Rob Alflen en Mar- ciano Vink achter de hand. Als vervanger van Van 't Schip zou den wij een beroep kunnen doen op Dan Petersen, maar Petersen heeft al eerder laten zien nog geen volledig seizoen aan te kun nen. Bovendien gaat hij met De nemarken naar de Olympische Spelen, hij krijgt deze zomer dus amper rust. Ik denk daarom dat we voor Van 't Schip een vervan ger aan moeten trekken.' Danny Blind Ook aanvoerder Danny Blind van Ajax zei zich 'grote zorgen' te maken. „En wie weet is het nog niet gedaan. Want wat ge beurt er als het Nederlands elftal een goed EK draait. Het is heel goed mogelijk dat wij dan nog meer spelers kwijtraken. En wat doet Dennis Bergkamp als ie dereen bij Ajax vertrekt. Mis schien denkt hij dan wel, ik wil hier nu ook niet langer blijven.' NORRKÖPING (GPD) - Jürgen Klinsmann bidt dezer dagen stil letjes voor Leo Beenhakker. De blond gelokte Duitse vedette zegt sinds het fiasco van Real Madrid op de slotdag van de Spaanse com petitie met de Nederlandse coach mee te lijden. Al kan de pijn bij Klinsmann ook in de portemonnaie zitten. De aanvaller van het Italiaanse Inter had immers vorige week in grote lijnen overeen stemming bereikt over een meerjarig contract bij Real. De meeste besprekingen waren gevoerd met Leo Beenhakker, die hem in eerste instantie ook persoonlijk had gevraagd of hij interesse had in een Spaans avontuur. Ramon Mendoza, de schatrijke presi dent van Real zou, zo werd Klinsmann door Beenhakker voorgehou den, deze week de financiële plooitjes even gladstrijken. Of Klinsmann alsnog een verhuiswagen uit Madrid mag laten voor rijden in Milaan, zal veel afhangen van het feit of Beenhakker zijn job houdt, zo vermoedt de 35-voudig international. Klinsmann, verzuch tend: „Ik zou echt een aankoop van Beenhakker zijn. Ik hoop dat ik op korte termijn wat van hem hoor. Want ik wil nu wel eens weten wat er gaat gebeuren. Om te voorkomen dat ik hier in het trainings kamp van Duitsland word lastig gevallen, heb ik de zaak al in han den van mijn advocaat gegeven." ek op tv I I I I I I I I I I -i-tTtttttttr-t-m- 17.00-19.20 Did 1: Nederland-Schot land. 20.05-22.30 Did 1: Duitsland-GOS. 19.20-19.50 Did 1: EK Voetbal 1992 reportages en interviews. 17.10-19.00 BRT 2: Nederfand-Schot land. 20.00-22.10 Ned 3: Duitsland-GOS. 20.00-22.10 BBC 1: Duitsland-GOS. -20.10-22.00 BRT 2: Duitsland-GOS. 22.45-23.15 Did 2: Die Sport-Repor tage: EK voetbal, reportages en m terviews. 23.00-23.33 Ned 3: EK-Journaal. Blik erwtensoep vol met whiskey STOCKHOLM (GPD) - Neder landse supporters zijn vinding- Alcohol is vrijwel onbe taalbaar in Zweden, dus be- tlacht een groepje van drie een truc. De achterbak van de auto werd volgeladen met blikken erwtensoep. Althans dat gaf het etiket aan. In werkelijkheid za len de blikken echter vol whis- ky.De Zweedse douane vond dertig blikken soep wat veel en- hanteerde de blikopener. „Ach teraf hebben we verschrikke lijk gelachen", zei Lennaert Kennet, verantwoordelijk voor het afwikkelen van de douane formaliteiten in de havenplaats Helsingborg. „Dit wordt een klassiek verhaal, dat over tien jaar nog wordt verteld. voor moeten laten, maar dan ook werkelijk alles. Ik heb er al tijd wel veel voor gelaten, maar ik zal er nog meer voor moeten doen. Ik moet me nog meer bezig houden met m'n lichaam". Gullit „De kritiek van Ruud Gullit", zo denkt Dick Advocaat, de rech terhand van Michels, „is van de grootste invloed op hem ge weest. Daar heeft-ie goed over nagedacht. Of die terecht was of niet, Roy functioneert nu uitste kend in het Nederlands elftal. Het ging om zijn rendement, niet om zijn kwaliteiten als voetbal ler. Die heeft-ie altijd gehad, dat is nooit een vraagteken geweest. Hij speelt nu zoals wij het graag zien, goed en met veel vertrou wen. En weet nu vooral wat hij zonder bal moet doen. Met Witschge begint hij nu een aar dig koppel te vormen". Voor Bryan Roy'is de aanvaring met Gullit een gepasseerd sta tion. „Het enige dat belangrijk voor mij is, is dat ik er beter van ben geworden. Dajarom zit ik nu hier. Iedereen heeft het recht om kritiek te leveren, ik bepaal zelf wel wat het ene oor uitgaat en het andere niet. Dat gaat nie mand wat aan. dat hou ik voor mezelf. Toen had ik nog niet zo veel kracht, nu ben ik sterker en volwassener en weet ik de mo menten beter uit te kiezen." Vanavond in Gothenburg, in z'n achtste interland, krijgt Bryan Roy de kans van z'n leven om de sceptici voor eens en altijd de mond te snoeren. Die kans wil hij, de modegevoelige Ajacied, met beide handen aangrijpen. „Toch zal het nog wel twee jaar duren voor ik helemaal vol groeid ben en in echte topcondi tie ben". Of de Italiaanse clubs zo lang zullen wachten? 'Ik voel me gevleid door de belangstel ling van Fiorentina en zou het ook best, aandurven. Maar eerst het EK. Niemand had mij hier verwacht. Of wel soms?". John Blankenstein leidt Denemarken-Engeland soeverein yan onze verslaggever frlbert Geesing VARBERG - Het liefst zou hij ze bij naam en toenaam willen joemen, al die cynici, die hem, Bryan Roy; als een baksteen He len vallen. En die hem nu, nog yeen half jaar later, regelrecht de hemel inprijzen. Hij zou ze, ten etmaal voor de EK-aftrap van Oranje, graag met de vinger Villen aanwijzen. Stuk voor stuk, zonder aanziens des per sons. „Ze hebben me heel diep laten vallen. Nee, namen noem Ik niet, die hou ik voor mezelf. Ik heb ervan geleerd en ben een stuk harder geworden". Tegenover zichzelf en anderen, ie boze buitenwereld. „Ik heb |t seizoen een hoop kritiek ge- jad. Niemand zag het meer in dj zitten, iedereen schreef maar taak. Er waren eri', zegt-ie, „nog maar een paai- die vertrouwen in mij hadden, Louis van Gaal en meneer Michels. Anders had hij mij niet geselecteerd. Dat heeft mij ven-ast en daar heb ik een loop zelfvertrouwen uit geput". Na een waanzinnig seizoen met Ajax, waarin Bryan Roy door Hiepe dalen ging en op zeker mo- Bryan Roy. Het Nederlands elftal tijdens de laatste training, vlnr Peter Bosz, Ronald Koeman, Marco van Basten, Frank Rijkaard, Rob Witsch ge en Ruud Gullit. foto ANP VARBERG (GPD) - Rinus Michels voorspelt het Nederlands elf tal een lastige avond. „Net als Zweden tegen Frankrijk, zullen de Schotten ons het leven ontzettend zuur maken, van begin tot eind", denkt de bondscoach. „Lekker voetballen kunnen we vergeten. Daarvoor zijn die Schotten te stug en zijn ze defensief sterk ingesteld. Ze hebben een gigantisch loopvermogen en zul len ons in de opbouw en de aanval weinig vrijheid gunnen". Michels heeft daarbij gekozen voor een elftal dat hem al vroeg voor ogen stond. Incluis Frank Rijkaard, die van de ene dag op de andere volledig hersteld lijkt van de liesblessure en tijdens de afsluitende training gistermiddag in Varberg volop mee deed in de oefenpartijtjes. De enige speler op wie geen beroep kan wor den gedaan, is Frank de Boer. De Ajacied is nog steeds niet hele maal fit, maar behoorde al op voorhand niet tot de basisspelers. De toeschouwers in Gothenburg zullen in elk geval een sterk aanvallend ingesteld Oranje aan het werk zien. „Ik heb", hield Michels de buitenlandse pers voor. „altijd gezocht naar een mix ture van spektakel en resultaat. Gewoon, omdat ik nu eenmaal een liefhebber ben. Om je echter aan de top te kunnen handha ven, moet je winnen. Dat is een ongeschreven wet. Wij kiezen voor de moeilijkste weg en hebben daar ook het materiaal voor. Nu het om de knikkers gaat, zal moeten blijken hoe het Neder lands elftal er voorstaat". Opstelling Nederland: Hans van Breukelen; Berry van Aerle. Ronald Koeman, Adri van Tiggelen; Frank Rijkaard, Jan Wouters, Dennis Berg kamp, Rob Witschge; Ruud Gullit, Marco van Basten, Bryan Roy. ment zelfs rondliep met het rug nummer 17, bleef hem niets be spaard. Smalend werd er ge schreven over de 'voormalige linksbuiten van Ajax' en werd het leed van een miskend talent breeduit gemeten. Iedereen kwam aan het woord, behalve Bryan Roy zelf. Op advies van Rob Jansen, de VVCS'er, en zijn steun en toeverlaat. „Hij is niet alleen mijn zaakwaarnemer, maar ook een van m'n beste vrienden. Hij staat altijd voor me klaar". Zelfvertrouwen Zes maanden na dato straalt de Ajacied, 22 nog maar, meer ple zier en zelfvertrouwen uit dan ooit. Zo voelt hij het zelf echter niet. „Misschien komt dat naar jullie toe zo over, maar hier, bin nenin, ben ik altijd dezelfde ge bleven. Maar als het lekker met je gaat, is je uitstraling vanzelf anders en oogje zelfverzekerder. Een half jaar geleden zat ik in een gigantisch dal. Daar kom je echter vanzelf weer bovenop. Hoe? Door ontzettend veel te praten, vooral met jezelf. Je moet het toch op de eerste plaats zelf doen". Hij denkt sterker en volwasse ner uit dat tweegevecht tevoor schijn te zijn gekomen. „Je bent touw nodig, de ander een kus, zo luidt een gevleugelde uitspraak van Leo Beenhakker. „Voor mij geldt geen van beide, maar ik moest wel wakker geschud wor den". Daarin, zo denkt de frêle linker spits, is Louis van Gaal uitste kend geslaagd. „Hij heeft me op een bepaalde manier weten te prikkelen. „Ga jij maar lekker op de bank zitten". Hij zei het niet met zoveel woorden, maar zo voelde ik het wel. Ik was diep gekrenkt, zo'n behandeling had ik nooit eerder meegemaakt". Hij heeft ervan geleerd, zegt-ie. „Wat? Dat ik tot het uiterste moet gaan, dat ik er echt alles Lekker voetballen kunnen we vergeten zeventien", blikt hij terug op z'n entree in het professionele voet bal, afdeling Nederland, „en je komt in een volwassen wereld terecht. Er wordt van je ver wacht dat je je ook als een vol wassen kerel gedraagt. Je wordt daardoor vanzelf sneller volwas sen". Maar niet van de ene dag op de andere. De een heeft een

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 55