Spookdorpen in verlaten Kroatië Waar blijft het vredesdividend? de Winckelaer Humortherapie PZC opinie en achtergrond Geweld en terreur verdrijven mensen uit hun huizen WOONKAMER AKTIEWEEK Voor een unieke keuze eerst naar Strijen - de Winckelaer VRIJDAG 12 JUNI 1992 De oorlog in het vroegere Joegoslavië heeft honderdduizen den op de vlucht gejaagd. Hele streken zijn vrijwel ontvolkt. Zoals Oost-Slavonië, het door de Serviërs veroverde gebied in Oost-Kroatië. Serviërs bewonen nu de huizen van de ge vluchte eigenaren. Maar de verdrijvingen gaan nog steeds door, nu zelfs de VN geen einde lijkt te kunnen maken aan terreur en intimidatie. van onze verslaggever Louis Burgers Steeds ..meer Serviërs vesti gen zich in op de Kroaten veroverd gebied. Straten en dorpen in wat nu heet Servisch Krajina krijgen nieuwe Servi sche namen, in het cyrillisch schrift. De Kroatische dorpen in Krajina worden nog bewoond door enkele achterblijvers, een aantal politiemensen en enkele nieuwe families. Alleen in de oorspronkelijk Servische dorp jes verloopt het leven normaal. Daar lopen in elk geval mensen op straat. Tovamik is een van die Kroati sche dorpen. Het ligt op de grens met Servië, zeven kilometer van de legerplaats Sid. De Kroati sche milities hadden geen en kele kans toen de oorlog in de herfst kwam. Dat heeft het dorp mogelijk gered, maar niet de mensen. Neem Nada, een charmante 26- jarige vrouw, wier familie al 300 jaar in het gebied woont. Met hun 75 hectare grote bezit be hoorde de familie tot de rijkere inwoners van deze vruchtbare streek. Nu leeft de familie ver spreid over Kroatië. Nada moest de afgelopen week haar huis op geven. In doodsangst zocht ze hulp bij het VN-hoofdkwartier in Erdut. „Toen het leger op 20 oktober kwam, vluchtten al veel Kroa ten. De mannen die niet waren gevlucht, werden gegijzeld om uitgewisseld te worden tegen Serviërs. Dat overkwam ook mijn vader en broer. Ze werden na 2,5 maand vrijgelaten. Op Hvar (eiland voor de Kroatische kust, red.) komen ze nu bij". Haar echte naam wil ze niet kwijt. Ze is bang voor wraak wanneer ze ooit terugkeert. Ze vertelt een verhaal van bedrei gingen, angst en uiteindelijk Een man huilt bij de aankomst van Kraotische milities, die een Servisch bolwerk hebben terugveroverd. Een groep moslimvrouwen uit de Bosnische stad Zvornik wacht op onderdak in een vluchtelingenkamp. foto EPA verdrijving. Nu wonen nog zo'n tachtig mensen in het dorp, voor het grootste deel Serviërs. Vroe ger was de bevolking voor 70 procent Kroatisch. Veilig Nada, haar moeder en groot moeder konden nog geruime tijd in hun huis blijven. Andere Kroaten werden al wel verjaagd, maar omdat ze onderdak boden aan Joegoslavische officieren dachten ze redelijk veilig te zijn. Tot de officieren enkele weken geleden - conform de VN-afspra- ken - vertrokken. Toen werden de bedreigingen steeds érnsti ger. Eind mei kwam de lang ver wachte klop op de deur. Moeder en grootmoeder, alleen thuis, moesten vertrekken. Nada ont sprong dit keer de dans, omdat ze bij een vriendin verbleef. Rus sische VN-troepen onderschep ten echter de door Serviërs ge huurde bus met de opgejaagde vluchtelingen. In koele VN-taal: „De dorpelin gen vertelden UNPROFOR (de VN-macht in Joegoslavië, red.) over de bedreigingen die zij sinds november ondergingen. De verslagen over de wijze waar op ze verdreven werden, waren schokkend". Serviërs hadden hen gedwongen een verklaring te ondertekenen dat ze vrijwillig uit het gebied vertrokken. Maar ook na een rustperiode besloten de 22 mensen - en dit keer wel vrijwillig - toch door te gaan naar Kroatië. Ze hadden te wei nig vertrouwen in de VN-garan- ties dat ze veilig kondèn terug keren naar Tovamik. Nada hield het nog wat langer vol. Ze trok in bij haar zus, die met een Serviër getrouwd is. Haar eigen huis was inmiddels in besdlag genomen door Servi sche milities. Haar rust duurde echter slechts enkele dagen. Toen moest ze vertrekken, de terreur tegen haar maakte lan ger verblijf gevaarlijk. Haar zus ter zette Nada vorige week af bij het hek van het VN-hoofdkwar tier in Erdut. Misschien verwacht de zus nu zelf de dans te kunnen ontsprin gen, maar het valt te verwachten dat zij als volgende Kroaat To vamik zal moeten verlaten. De huwelijkse staat redt mensen niet meer in het huidige Joego slavië. Politiek en geweld drij ven zelfs echtgenoten uit elkaar. Terreur en intimidatie komen echter niet van één kant. Zo wil de de gehele bevolking van het dorp Mirkovci de woonplaats verlaten, toen het Joegoslavi sche leger zich terugtrok. De dorpelingen vreesden een Kroa tische aanval op dit oorspronke lijk Servische dorp. Een eenheid Russische VN-troepen in het dorp moet erop toezien dat dat niet gebeurt. De mensen voelen er zich verla ten, zegt een Servische militie man. „Als we worden aangeval len, kunnen wij misschien pro beren de eerste groepen tegen te houden. Voor een langere strijd moeten we meer en sterkere een heden hebben. De mensen hier vragen zich af of het leger (dat zich nu terugtrekt aan de over kant van de Donau, red.) op tijd terug kan zijn om een slachtpar tij te verhinderen". Volgens majoor Jan Mulder, de foto Reuters commandant van de Nederland se verbindingstroepen in deze sector 'Oost', zal het de VN nog jaren kosten om een beetje we derzijds vertrouwen tussen Ser viërs en Kroaten te laten ont staan. In Erdut (of Epayt) vertelt hij dat tal van officieren Kroaten in deze van oorsprong Kroati sche streek 'geadopteerd' heb ben. Zelf bezoekt hij regelmatig een oude Kroatische vrouw in Dalj om te zien of het haar goed blijft gaan. Van de Servische bu ren heeft hij de toezegging dat haai1 niets overkomt. „Dat is nooit het probleem. Het zijn nooit de directe buren die de terreur uitoefenen, maar men sen uit een ander dorp". Toch hoopt hij dat zijn regelmatige bezoeken onverlaten zal weer houden druk op het mensje uit te oefenen. „Nog steeds komen Kroaten ons hier om hulp vragen. Nog steeds vinden gedwongen uitzettingen plaats". De VN heeft onder meer de opdracht de oorspronkelijke bewoners te laten terugkeren, maar „ik denk niet dat veel Kroaten dat straks zullen doen". van onze medewerker Rogier Jobse Het woord 'vredesdividend' werd na afloop van de koude oorlog algemeen gang baar en populair. In zekere zin is dit merkwaardig omdat dus ook vele critici ol'tegenstanders van een vrije markteconomie onbekommerd deze 'kapitalisti sche' benaming overnamen. Maar werkwaardiger is de van zelfsprekendheid waarmee ve len verwachtten dat het divi dend in fïnancieel-economische zin al op korte termijn hoog zou zijn. En dat valt tegen. De aanvankelijk optimistische verwachting is in overeenstem ming met de traditie van allerlei VN-rapporten over ontwikke ling en ontwapening. Met het einde van de koude oorlog zou den overvloedige hulpbronnen vrijkomen ten behoeve van ar moedebestrijding en milieu. Hoewel de aard en reikwijdte IAdvertentie Nederlands grootste specialist in echt antiek en nieuw geloogd grenen en vuren meubelen! ONZE SHOW IS PERMANENT 7500 m2 Openingstijden: Maandag gesloten/ Di. t/m za. 9.00-17.00 uur/Vrijdag Koopavond 19.00-21.00 uur van het wapenbeheersingproces in de geschiedenis ongeëve naard is, kent dat proces zijn grenzen. Het gaat niet om totale ontwapening maar om wapen vermindering en dan vooral in Europa. Ook de democratisch gekozen regeringen achten handhaving van een krijgs macht in de te voorziene toe komst nodig, zij het kleiner en met een kleiner defensiebudget. Inkrimping van een krijgsmacht me bijvoorbeeld 30 procent le vert nog geen vredesdividend van 30 procent van het oorspron kelijke defensiebudget op. Aller lei kosten zoals die van staven en diensten verminderen niet evenredig. Sommige (vredesta ken gaan in hun geheel door. In Nederland is verder 10 procent van het defensiebudget bestemd voor uitbetaling van pensioe nen, wachtgelden en uitkerin gen aan militair- en burgerper soneel. Het totale bedrag daar voor neemt bij gedwongen ont slagen zelfs toe. Voor investerin gen in materieel bestaan ten be hoeve van het plan van aan schaffing de eerstevolgende ja ren (vooral in de eerste vijf) reeds contractuele verplichtingen. Niet meer aanschaffen is dus geen pure 'winst', want het open breken van deze contracten gaat niet gratis. Verder kost ook de ingrijpende reorganisatie van de krijgs macht geld. Personeel, voor zover niet afgevloeid, moet wor den omgeschoold voor nieuwe taken die bovendien aanvullen de investeringen in uitrusting en materieel vereen. Ook het nakomen van de afge sloten wapenbeheersingsak- koorden brengt lasten met zich mee. Daarbij gaat het om het vernietigen van de defensiema terieel of het duurzaam opslaan ervan, het terugtrekken van troepen en elders opnieuw lege ren, en om de controle (verifica tie) of dit alles volgens de ge maakte afspraken gebeurt. Omschakeling Maar het bedrag waarmee de de fensie-uitgaven na verrekening met bovenstaande correcties kunnen dalen is dan nog steeds niet het vredesdividend. Want de noodzakelijke omschakeling van militaire naar civiele pro- dukten (conversie) is nog buiten beschouwing gebleven. Hoe sneller en sterker de uitgaven voor defensiematerieel dalen, des te moeilijker is de oplossing van dit probleem op korte ter mijn. Vooral voor de voormalige Sov jetunie met haar reusachtig, geï soleerd militair-industrieel bol werk is deze problematiek zeer ernstig. Maar zelfs voor West- Europa, met een veel kleinere militaire produktie dan de voor malige Sovjetunie en de VS is becijferd dat alleen al van 1988 t /m 1990 zo'n 300.000 banen zijn verdwenen. De bijbehorende ka pitaalsvermindering kan men zich voorstellen. Het zal duidelijk zijn dat het fi- nancieel-eeonomische 'vredes dividend' op korte termijn wel moet tegenvallen voor wie geen rekening houdt met boven staande beperkingen. Maar het is natuurlijk mogelijk het divi dend van de ontspanning tussen Oost en West breder dan alleen financieel-economisch te zien. Verschillende invalshoeken zijn dan mogelijk: het militair-politieke divi dend. Hierbij gaat het om de ui- dunning van de geweldige con centratie van zwaarbewapende gevechtseenheden in Europa, drastische vermindering van de strategische kernwapens en het verdwijnen van ideologische te genstellingen na 1989. Zelfs bij een terugval zou de waarschuwingstijd zo groot zijn dat noch de omvang en paraat heid van de krijgsmacht noch de crisisbeheersing en besluitvor ming een probleem'vormen. Ver der komen weliswaar regionale machten op en is de kans op het uitbreken van kleinere conflic ten groter (gebleken) maar het tegen elkaar uitspelen van Oost en West is voorbij. het humanitaire dividend. Het is zonneklaar voor wie de massamoorden, de executies, de uithongering en de doden tenge volge van deportaties, dwangar beid, marteling en politieke psy chiatrie niet is vergeten. De communistische terreur kostte de eigen bevolking zelfs veel meer doden dan de oorlogen in deze eeuw. het opvoedkundige dividend. Hoewel de verspreiding van kernwapens en rakettechnolo gie nog een reëel gevaar is, is de soms panische angst voor (af schrikking door middel van) kernwapens door de militiar-po- litieke ontwikkelingen afeeno- men. Dit bespaart de huidige jeugd traumatische ervaringen die een deel van de jeugd uit de jaren '80 moest verwerken: het vooruitzicht van ondergang van alle leven in de nabije toekomst. het milieu-dividend. De klei nere krijgsmachten zullen in de nieuwe verhoudingen minder massaal behoeven op te treden, dus ook bij oefeningen. In dat kleiner verband kan meer ge bruik worden gemaakt van si- mulatoren, ook voor schietoefe ningen. Dankzij de ontspanning (openheid) wordt met behulp van westerse technologie aan de schoonmaak van onvoorstel baar vervuild militaire oefenter reinen in het voormalige Oost blok begonnen. het financieel-economisch di vidend. Ondanks de argumen ten tegen een hoog dividend op korte termijn is duidelijk dat na uitvoering van de wapenbeheer- singsakkoorden op langere ter mijn wél grote bedragen vrijko men. Voor de VS kan dit bijvoor beeld oplopen van vijftig miljard dollar in 1997 tot 100 miljard dol lar in 2000. Kortom: nog maar enige jaren geleden zou men een voorspel ling van zoveel positieve veran deringen en mogelijkheden nau welijks geloofwaardig hebben gevonden. Het dividend van het beëindigen van de koude oorlog is dan ook (nu al) niet gering. (Drs. Rogier Jobse te Middelburg was achtereenvolgens beroepsmilitair, rector en secretaris van de Raad voor het Defensieonderzoek, en is nu onder meer lid van de Begeleidings commissie Verijïcatie(technologie) van Defensie.) Een tandarts die op het punt staat bij een dame een ze nuwboring te verrichten, voelt op een gegeven moment tot zijn verbazing dat haar hand zich stevig om zijn geslachtsdeel sluit. Terwijl hij de vrouw met grote ogen verbouwereerd aan kijkt, zegt zij met een glimlach: 'Laten we beloven elkaar geen pijn te doen'. Deze mop komt voor in een boek je met de veelzeggende titel Laughing while Lying Lachen terwijl je ligt), dat alle patiënten in een ziekenhuis in Galveston, Texas, in hun nachtkastje vin den. In dat zelfde ziekenhuis kun je overigens nog meer merk waardigs beleven. Je gaat er op bezoek bij een collega die zijn dijbeen gebroken heeft en op een afdeling op de derde verdieping ligt. Als je op die verdieping de lift uitstapt, kan het gebeuren dat je een clown met een joekel van een oranje-kleurige neus, al dansend een met allerlei tiere lantijnen opgetuigde bedie- ningskar door de gang ziet du wen. Als de cloivn jou ziet stopt hij even, neemt met een zwierig gebaar zijn hoed af en huppelt dan verder, op weg naar een zie kenkamer. Ondenveg ivordt hij verschillende keren met ap plaus en hoera's begroet door patiënten op krukken en in rol stoelen. Als je even later in de kamer waar hij behoort te lig gen, informeert waar je collega is gebleven, luidt het antwoord dat hij in de 'humor room' zit waar dadelijk een aflevering van Candid Camera een soort Banana Split) wordt vertoond. Sinds de publikatie van het boek De Anatomie van een Ziekte door de schrijver Norman Cou sins, heeft humor in de Ameri kaanse gezondheidszorg duide lijk aan respect gewonnen. Cou sins, lange tijd hoofdredacteur van 'Saturday Review', be- denkwijzer I I 1 I I I I I IN I IV- schrijft daarin hoe hij de meest al ongeneeslijke en sterk invali derende bindweefselaandoe ning waaraan hij leed, met hu mor te lijf ging. In samenwer king met zijn arts vulde hij zijn reguliere medische behandeling aan met een stevig dieet van lachfilms en Candid Camera clips. Hoeivel hij nooit heeft be weerd dat zijn genezing enkel en alleen te danken was aan veel lachen, is Cousins ivel de apostel geworden van de opvatting dat als negatieve gevoelens - angst, paniek en hulpeloosheid - ziek ten kunnen verergeren, humor en positieve gevoelens het pro ces van genezing kunnen bevor deren. Lachkarren Dit idee sloeg aan nog voordat er enig wetenschappelijk bewijs voor was. Ziekenhuizen in Te xas, Hawaii en Califomië zijn begonnen hun patiënten te voor zien van videotapes met lach films. Overal in de Verenigde Staten rollen de laatste jaren 'lachkarren' met humoristische boeken, tijdschriften en geluids- bandenrollen door de gangen van gezondheidscentra. In een katholiek ziekenhuis in Texas wordt van de nonnen verwacht dat ze ten minste één mop per dag vertellen. De oervader van de Candid Ca mera, Allen Funt, heeft een stich ting opgericht die kostenloos aan ziekenhuizen, patiënten en onderzoekers videoclips ter be schikking stelt met als doel de verspreiding van de humorthe rapie en het stimuleren van ive- tenschappelijk onderzoek naar de effecten ervan. Wat zijn, medisch gezien, precié de voordelen van humor? Cot sins' arts heeft beschreven do de bloedbezinking van Cousin een maat voor ontsteking) c daalde na een paar minuten st( vig lachen. Deze verminderin van ontstekingsverschijnsele weerspiegelde zich ook in hetf& dat Cotisins twee uur pijnvr, kon slapen als hij 10 minute hard gelachen had. De humor-onderzoeker Bill Fr van de universiteit van Stanfor, noemt lachen 'stationair joj gen'. Net als bij gewoon jogge gaat lachen gepaard met ee toename in ademhalingsfn quentie, hartslag en bloedcirci latie. Bij flink lachen kan die io< name zo groot zijn dat mao liefst zesmaal zoveel zuurstof i het bloed komt als bij gewoo praten. In een recent artih (1989) in de 'American Jourru, of Medical Science' wordt doo Fry en zijn collega's beschreve: dat lachen leidt tot hormonal veranderingen in ons lichaan onder andere een afname va\ het stresshormoon Cortisol. Va; Cortisol is bekend dat het de act viteit van ons afweersysteem kan ondermijnen, zodat m kwetsbaarder worden voor ziek ten. Hoge concentraties cortiso kunnen ook gepaard gaan mt veranderingen in gedrag, zoal een sterkere neiging tot deprei sief reageren en tot 'opgeven'. In een ander onderzoek, doo Kathleen Dillon en haar colli ga's eveneens uit 1989), wei) aan een groep jongeren een hn moristische en een 'droge' video tape getoond. Voor en na ieder videotape werd de aanwezig heid van een bepaalde afweei stof tegen virusinfecties in d slijmviezen van de bovenst luchtwegen, het zogenaamd immuunglobuline A (IgA), gemi ten. Het bleek dat het zien van d lachtape, die 30 minuten duu\ de, de concentratie van deze ai tistof tijdelijk verhoogde. Maa minstens zo belangrijk was d constatering dat degenen die i het algemeen het leven, en voo 1 al tegenslagen, met een zeker dosis humor tegemoet treder duurzaam hogere concentratie van de antistof hebben dan di genen die dat niet doen. Met ar, dere woorden: het zien van ee lachfilm kan ons immuunsyi teem versterken, maar het effei is kortdurend. Pas als we het li ven zelf regelmatig als een 'lack film' bekijken, mogen we lani durige gunstige effecten ve\ wachten. Doen alsof Het blijft overigens oppassen gi blazen om op grond van dit sooi gegevens humortherapie als d oplossing voor allerlei gezoni heidsproblemen te zien. Cousin zelf was realistisch genoeg or toe te geven dat hij, nog voordo hij aan zijn humor dieet begon, 0 een duidelijk besluit had gene men: namelijk zich door nil mand, en dus ook niet door hen zelf, te laten wijsmaken dat h\ machteloos tegenover zijn ziekt stond. „Door te doen 'alsof ik e iets aan doen kon, zette ik mezei op een weg die me hielp ontdek ken wat ik doen kon". Een indrukwekkende beschri, ving van diezelfde houding gee] Cousins in een artikel, waan hij verhaalt pan een bezoek aa\ een zelfhelp-groep van kanker patiënten. In die groep trof hi een oudere vrouw aan, die hen qua houding en uiterlijk impo neerde als een oudere uitgavi van Grace Kelly. De vrouw ver telde dat ze zes en halfjaar gele den van haar arts te horen hai gekregen dat ze nog ongevee. zes maanden te leven zou heb ben. Wat had ze daarop teger haar dokter gezegd?, wilde Cou sins weten. „Dit is wat ik tegei de dokter gezegd heb", anl woordde de deftige dame, „Ho 1 jezelf maar voor de gek'. Torpedobootjagei an de Baltische vloot van de voormalige Sovjetunie. redactie n111111111111 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Eindredactie: K. Cijsouw en J. D van Scheijen. Bureauredactie provincie: F. P. J. Doeleman; M. E, Ernens-Abrahamse; B. Goudswaard; P. C. de Jonge; M. T. O, van der Vleuten; I. D. A. M. Russel; J. P. van de Sande; J. P. Verbeek. Redactie binnen- en buitenland: M. S. van Reems (chef); G, J. Kers; J. P. H. Noot; C. J. Schets; W. P. Staat. Redactie bijlagen: A, L. Kroon (chef); J. van Damme; J. A. M. Tabbers; A. Zevenbergen. Sportredactie: J. M. van den Berg (chef); J. F. D. Bakker; J. M. Gommeren; E. L. Ramakers; R. Thannhauser; T. J. van den Velde. Vormgeving: A. A. Adriaanse; N. Geelhoed; A. F. Schreurs; W. M. J. Verstuyf. Nieuwsdienst: A. J. Snel (chef). Algemeen verslaggevers (Vlissingen): M. Antonisse (plv. chef nieuwsdienst); J. C. M. Cats; A. M. van der Jagt; B. Jansen; H O. Postma; M. J. Schrier; M. van Zuilen (Den Haag). Regio Bevelanden/Tholen (Goes): W. J. van Dam (chef); F. B. Balkenende; M. A. de Jongh; M. P. D. M. Mol; M. E. Woudenberg. Regio Schouwen-Duiveland (Zierikzee): M. van Houten (chef); A. W. C. Mullink; J. Versluis. Regio Walcheren (Vlissingen): A. A. van der Sluis (chef); Y. Hoekstra; N. J. C. Kluijtmans (Ondernemend Zeeland); L. J. Meinardi; C. M. J. Sondervan; H. van der Werf. Regio Zeeuwsch-Vlaanderen (Terneuzen): W. A. Bareman (chef); C. A. M. van Gremberghe; R. E. A. Hoonhorst; M. Modde. Correspondenten Gemeenschappelijke Persdienst (GPD): J. A. M. de Bruijn (Brussel); P. de Vries (Brussel); H. B. Hoogendijk (Berlijn); J. W. M. Gertsen (Parijs); C. van Zweeden (Londen); R. Hellinga (Boedapest); A. Bloemendaal (Tel Aviv); E. J. A. van der Linden (Rome); S. Slooten (Willemstad); J. A. Geleijnse (Moskou); D. R. M. de Wit (Madrid); E. Fennema (Tokyo); H. M Dam (Washington); F. J. M. van der Houdt (Nairobi); P. G. W. van Nuijsenburg (Johannesburg). Chr. Huygensstraat 3 (ind. terr.) Strijen (Zuidholl. eilanden) Telefoon 01854 - 3000

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 4