den Broek boos op Kamer PZC Auto behoudt ook na 2000 belangrijke rol Met gift uit aardgasbaten maskeert kabinet falen van decentralisering PZC Rio in greep van staatshoofden Bonden verliezen geding tegen V D Rus kan met gratis bon aandelen kopen Nieuw politiebestel binnen- en buitenland Minister mag niet instemmen met Europees drugskantoor Trillingen op Saba Bedrijfsbus mag op de busbaan Diana kan emoties niet meer de baas Geen militair ingrijpen VRIJDAG 12 JUNI 1992 ffiN HAAG/BRUSSEL (GPD) - «meerderheid van de Tweede fomer wil niet dat minister [an den Broek (buitenlandse jiken) maandag instemt met de prichting van een Europees i'aarnemingscentrum voor [rugs en drugsverslaving. In «n motie van het D66-Kamer- jd Wolffensperger eist de Ka- ner dat Van den Broek eerst de resultaten van het over- jg in Luxemburg de Tweede WILLEMSTAD (ANP) - Op het Antilliaanse eiland Saba zijn «oensdag aardtrillingen waar- jenomen met een kracht van 3.5 tot 4.2 op de schaal van Richter. Sormaal worden trillingen ook Waargenomen op eilanden in de lurt. Dat was nu niet het geval, aarom wordt niet uitgesloten it de trillingen niet van seismi- :he maar vulkanische oor- irong zijn. Saba is altijd be bouwd als een uitgedoofde ïlkaan. Kamer raadpleegt. Minister Van den Broek is woedend over de uitspraak van de Kamer, ook al omdat hij vreest vaker met een voorbehoud van het parle ment op pad te worden ge stuurd. Brusselse diplomaten hebben overigens gisteren juist een com promis bereikt voor de Neder landse bezwaren tegen het Waarnemeningscentrum. Met het vergelijk is volgens onder handelaars gegarandeerd dat het Europees Drugscentrum niet mag tornen aan het soepele Nederlandse beleid ten aanzien van soft-drugs. In Den Haag ontstond gisteren onenigheid tussen de departe menten van WVC en justitie enerzijds en buitenlandse zaken anderzijds over de zaak. WVC en justitie wilden de Tweede Ka mer toezeggen dat eerst overleg met de Kamer zou plaatsvinden voor de ondertekening van de oprichting van het bureau. Bui tenlandse Zaken voelde daar niets voor. De Tweede Kamer is bang dat het dagelijks bestuur van de EG, de machtige Europese Commis sie, met de oprichting van het bureau zeggenschap zal krijgen over het Nederlandse drugsbe leid. In het verdrag van Maas tricht staat echter uitdrukkelijk dat het justitiële beleid een zaak is van overleg tussen de 12 EG- regeringen. De rol van de Brus selse bureacratie daarin is be wust beperkt gehouden. Compromis Volgens Nederlandse diploma ten bij de EG is ,,dat 'politieke probleem opgelost" met het jongste compromis. De oplos sing komt er op neer dat het nieuwe drugsbureau alleen de hulp van de EG-landen mag vra gen wanneer het gegevens verza melt over onderwerpen waar de Gemeenschap zich mee mag be moeien, zoals het witwassen van drugsgeld. Maar EG-landen kunnen weigeren strafrechtelij ke gegevens, zoals opsporings bevelen, aan het nieuwe bureau te geven. De ruzie tussen de Kamer en mi nister Van den Broek was mede interessant, omdat inhoudelijk kabinet en parlement op één lijn zaten. De D66'er Wolffensperger was echter bang dat minister Van den Broek toch akkoord zou gaan met de oprichting van het Europese drugsbureau, 'om niet steeds dwars te liggen'. De meer derheid van de Kamer (D66, PvdA, VVD en Groen Links) steunden Wolffensperger. „Ik kon niet anders dan deze mo tie indienen", zei Wolffensperger na afloop van het debat. „An ders zouden we straks gecon fronteerd worden met het feit dat wij ons drugsbeleid zouden moeten aanscherpen, zonaer dat we daar zelf nog iets over te vertellen zouden hebben". Het D66-kamerlid vermoedt dat Van den Broek nog een ander motief heeft om tegen de gang van zaken te zijn. De minister zou vrezen dat hij, door met deze procedure akkoord te gaan, straks bij elk overleg met zijn Europese collega's, een voorbe houd zou moeten maken van goedkeuring door het Neder landse parlement. Van den Broek voelt daar niets voor. UTRECHT (ANP) - Het waren- Vroom en Drees- nann (V D) houdt zich keurig lan de gemaakte cao-afspraken iver de salarisverhoging voor 1992. Die uitspraak deed presi- ient mr. J.M. Vrakking van de rechtbank in Amsterdam don- ierdag in een kort geding dat de iienstenbonden FNV en CNV, ie Unie BLHP en de VHP tegen let concern hadden aangespan nen. De bonden beschuldigden V Dvan woordbreuk, omdat in de staat dat in mei de saiarispa- uit de vorig jaar afgelo- cao zou worden vergeleken die van andere warenhuis- Als die hoger zouden dan de 3,5 procent die V D-personeel krijgt, zou verschil in augustus worden was bij Koninklijke Beheer (KBB, onder meer Hema en Bijenkorf) een cao overeengekomen met een loonsverhoging van 4,5 procent (3 procent per 1 februari en 1,5 procent per 1 oktober). De bon den constateerden dus een ver schil en eisten daarop 1 procent extra. Volgens de rechter hoeft V D niet op die eis in te gaan. De werknemers van KBB krijgen weliswaar een blijvende loons verhoging van 4,5 procent, maar over de looptijd van de cao (van februari 1992 tot februari 1993) is sprake van 3,5 procent loonsver hoging. Dit komt doordat een gedeelte van de loonsverhoging- pas in oktober wordt berekend. De Dienstenbond FNV vindt de uitspraak van de rechtbank on begrijpelijk. De bonden overwe gen een bodemprocedure tegen het concern om alsnog hun ge lijk te halen. RIO DE JANEIRO - Tanks bewaken in Rio de Janeiro de route naar het Riocentre, waar de VN-wereldconferentie over ont wikkeling en milieu wordt gehouden. De Braziliaanse regering heeft 35.000 man politie en militairen ingezet ter bescherming van de regeringsleiders, die de laatste paar dagen bij tientallen tegelijk arriveren. Een luisterrijke ontvangst op het vliegveld zit er bij zo'n grote opkomst niet in. De 118 staatshoofden en regeringsleiders, van welk land dan ook, worden zo snel mogelijk in een limousine ge loodst en naar hun hotel afgevoerd langs zwaai- bewaakte, en voor gewone mensen afgezette, wegen. Voorkeursbehandeling is er niet, al viel wel op dat de limousine van Bondskanselier Hel mut Kohl een tikkie duurder was dan de middenklasser voor pre mier Willy Razanamasy van Madagascar. Een helikopter voor de Franse president Mitterand zat er echter niet in. Mitterand had daarom gevraagd wegens de te verwach ten filevorming. Maar de Braziliaanse regering is streng maar rechtvaardig geweest: voor niemand een helikopter. foto Joe Marquette/AP wm MBHHN CPB: milieuplan niet haalbaar VOORBURG (ANP) - De auto zal ook in de volgende eeuw niet weg te denken zijn uit onze stra ten. Zelfs in het meest optimis tische draaiboek van het Cen traal Planbureau neemt het au toverkeer sterker toe dan het openbaar vervoer. In het voor de economie én het milieu meest gunstige van de Idrie door het CPB uitgewerkte [scenario's zal het gemiddelde ki- lometrage dalen met 24 procent. Volgens het rapport „Nederland in Drievoud" zullen belangrijke doelstellingen van het milieube leid zoals het tegengaan van het kroeikas-effect, de verzuring en ie bodemsanering in geen enkel scenario worden gehaald. In het meest gunstige geval worden de verzurende emissies sterk terug gedrongen. De CO-2 emissies sullen zelfs dan in 2025 nog niet voldoen aan de internationale Advertentie zogeheten Toronto-doelstelling voor het jaar 2015. De doelstel ling van de bodemsanering zal alleen in het meest gunstige draaiboek worden gehaald. In alle scenario's van het CPB stijgen de energieprijzen fors en wordt het energieverbruik sterk beperkt. In het meest gunstige scenario blijft de groei van ener gie-intensieve bedrijfstakken als pretrochemie, kunstmest en basismetaal sterker achter bij DEN HAAG (ANP) - Bussen van particuliere vervoerders mogen in Zuid-Holland voortaan ge bruik maken van busbanen voor het openbaar vervoer. Zij moe ten daarvoor een ontheffing voor vaste tijden en vaste routes aan vragen bij de wegbeheerder. De ontheffing geldt alleen voor col lectief busvervoer, voorbeeld van werknemers met bedrijfs- bussen. de gemiddelde produktie in ons land dan in de andere scenario's. Via heffingen op energie worden in dat scenario beperkingen in het verbruik en verschuivingen in de economie naar minder energie-slurpende bedrijfstak ken uitgelokt. In het meest gunstige draaiboek zal over 25 jaar net als nu onge veer de helft van onze energie van aardgas komen en ongeveer eenderde van olie. Het aandeel van steenkolen daalt van 14 naar 10 procent en dat van an dere energie stijgt van 2 tot 10 procent. Kernenergie blijft een bescheiden rol spelen. Zonnecel len, biomassa en wind zullen dan een belangrijker rol spelen dan nu. Alleen in het meest gunstige sce nario van het CPB is sprake van een „matige" daling van de C02 -uitstoot en een aanzienlijke ver mindering van de verzuring. Het scenario dat uitgaat van een sterk Europa terwijl de wereld uiteenvalt in handelsblokken zal de C02 uitstoot licht stijgen, maar ook dan zullende verzuren de emissies flink afnemen. foto Andre Camara/RTR LONDEN - Prinses Diana, de vrouw van de Britse kroon prins Charles, verdringt haar tranen na een bezoek aan een centrum voor kankerpatiën ten in Noord-Engeland. Tijdens het bezoek gisteren leek de prinses, die al dagen onderwerp is van verhalen in de sensatiepers, aanvankelijk kalm. De tranen kwamen pas nadat ze voor haar vertrek een wandeling had gemaakt te midden van toejuichingen en applaus van een wachten de menigte. Het bezoek was haar eerste openbare verplichting sinds de onthulling over haar zelf moordpogingen in een boek van de journalist Andrew Mortonen. .Persfotograven volgen de prinses op de voet en in de sensatiekranten staan voor de zesde achter eenvolgende dag verhalen over haar huwelijk. Woensdag had Diana een pri- vé-bezoek gebracht een Caro lyn Bartholomew, een oude vriendin en een van de bron nen van Morton. Het bezoek werd gezien als een teken dat Diana de publieke verklarin gen van Carolyn Bartholo mew heeft goedgekeurd. Staatssecretaris De Graaff-Nauta geeft bezuinigingstruc toe Vraag 't uw slijter. DEN HAAG (GPD) - Het kabi netsvoorstel om 200 miljoen gulden uit extra aardgasver koop in te zetten voor investe ringen bij provincies en ge meenten is in de Tweede Kamer slecht gevallen. Hiermee wil het kabinet maskeren dat het gefaald heeft om voor 1993 vol doende taken en bevoegdheden naar de lagere overheden te de centraliseren, aldus een boze Kamer. Bovendien hoopt het kabinet op deze manier wel het te bezuinigen bedrag binnen te halen. In het overleg dat de Kamer gis teren met staatssecretaris De Graaff-Nauta (bindelandse za ken) had over de voortgang van de decentralisatie-pogingen noemde CDA-kamerlid Koetje de gift van 200 miljoen gulden een 'armoedebod', omdat ..er ge woon gedecentraliseerd moet worden". PvdA-woordvoerder De Cloe sprak van een 'noodver band', terwijl Scheltema (D66) het incidentele karakter van de investering een duidelijk nadeel vindt in vergelijking met de per manent over te dragen rijksta ken en bevoegdheden naar de la gere overheden. Op zich vinden alle partijen het toe te juichen dat het kabinet geld beschikbaar stelt voor plaatselijke projecten die de 'e- conomische structuur' verster ken. Maai- de relatie die het kabi net met de decentralisatie-ope ratie legt, is de Kamer in het ver keerde keelgat geschoten. De Graaff-Nauta gaf toe dat het kabinet tot het ongebruikelijke aanbod is overgegaan omdat er in 1993 onvoldoende van de ge plande overdracht van taken te recht komt. Met gemeenten (ver enigt in de VNG) en de gezamen lijke provincies (IPO) was afge sproken om volgend jaar voor ministens 1,5 miljard gulden te decentraliseren, waarvan 275 miljoen gulden door doelmati ger te werken bezuinigd kon worden. Deze bezuinigingen wa ren in de Tussenbalans al afge sproken. Het kabinet probeert nu via een 'truc' het grootste deel van die 275 miljoen gulden aan geplande bezuinigingen binnen te halen. De gemeenten en provincies krijgen slechts 200 miljoen gul- MOSKOU (KRF/RTR/ANP) - Alle Russen krijgen als het aan de Russische regering ligt per 1 december een coupon ter waarde van 7.000 a 8.000 roebel (f 142 a f 169) om aandelen in staatsbedrijven te kopen. Het Russische parlement moet nog met het voorstel ak koord gaan. Een bon rond circa 8.000 roebel heeft een waarde van vier keer een gemiddeld maandsalaris. Over een nieuw politiebestel raakt Nederland niet uitgepraat. Twintig jaar is erover gebakke leid zonder dat iets wezenlijks werd bereikt. Sinds het aantreden van het huidige kabinet van CDA en PvdA zijn de zaken grootscheeps aangepakt en in- - middels, ligt de ingewikkelde reorganisatie aardig op sche- - ma. Maar dat alles betekent nog niet dat de discussie is geslo ten. In de Tweede Kamer is er deze week tenminste nogal geknarst. Vooral over het gebrek aan democratische contro le op de politie in de 25 nieuwe regio's, waarin de 165 bestaan de korpsen van gemeente- en rijkspolitie bij elkaar zijn ge veegd. Er zijn flink wat twijfels gerezen over de vraag of de bestuurlijke opzet die de ministers Hirsch Ballin (justitie) en Dales (binnenlandse zaken) daarvoor in de wet hebben ont- worpen, in de praktijk zal blijken te werken. Worden het be stuur over het regionale korps en de verantwoording daar van naar de burger toe niet te omslachtig, te ondoorzichtig en dus te ongrijpbaar? In de nieuwe politiewet is per regio een beheerder aangewezen; in de praktijk is dat de burge meester van de centrumgemeente (in Zeeland: burgemeester Rutten van Middelburg). Samen met de andere burgemees ters in de politieregio en de hoofdofficier van justitie vormt hij het regionaal college, dat de belangrijke bestuurlijke be sluiten neemt. Maar ontaardt zo'n - soms zeer omvangrijk - college niet in een Poolse landdag? En wordt het voor ge meenteraden niet nóg moeilijker dan het al was om verhaal te halen over de politie bij wie daarvoor de verantwoordelijk heid draagt? Zoals in veel van dergelijke bestuurlijke constructies (de overlegorganen van samenwerkingsverbanden tussen gemeenten bijvoorbeeld) zit er een 'democratisch gat' naai de geijkte volksvertegenwoordigers van rijk, provincie en ge meenten. De nieuwe politie-organisatie heeft Nederland im mers opgedeeld in 25 regio's, die geen eigen democratische opbouw hebben. In wezen functioneert de toekomstige poli tie dus tussen alle gewone bestuurslagen door of, anders ge zegd, er omheen. Daar moest dus iets op worden gevonden; het werd iets geforceerds. Over de bezwaren, die er aan kle ven, is al veel gepalaverd. Dezelfde bedenkingen over het tekort aan democratisch gehalte van het nieuwe politiebe stel hebben ook een meerderheid van de Tweede Kamer niet onberoerd gelaten. Temeer niet omdat er ook een discussie op gang is gekomen vanuit de politie-gelederen (met name de grote steden) over de vraag of er nog wat van de slagvaardig heid van de nieuwe korpsen overblijft, wanneer al die burge meesters in al die colleges iets te vertellen willen hebben over van alles en nog wat bij de politie. Met andere woorden: hoe meer democratische controle hoe moeizamerZo'n opstel ling vraagt natuurlijk om extra waakzaamheid. Het nieuwe politiebestel in Nederland moet in de loop van volgend jaar zijn beslag hebben gekregen. Het zal er wel van komen, maar een vlotte start zal het zeker niet worden. Er zal om te beginnen een flink stuk gewenning nodig zijn om mensen vanuit sterk verschillende politie-culturen (rijks- en gemeentelijke korpsen) slagvaardig met elkaar te laten om gaan. Gebrek aan financiën en tekort aan personeel zullen zich daarbij sterk doen voelen. Het zal moeizaam oefenen worden met een bestuurlijke opzet die, bij gebrek aan beter, uit één en al kunstmatigheid bestaat. Want het komt er ei genlijk op neer dat de nieuwe politie-organisatie vooruit loopt - en dus proefkonijn wordt - voor een toekomstige to taal nieuwe bestuurlijke indeling van Nederland in 25 regio's, die op termijn de bestaande provincies zullen moeten gaan vervangen. Regio's met een eigen democratische opbouw: een openbaar bestuur met gekozen volksvertegenwoordi gers. In theorie zou de nieuwe politie van het eerste moment af in zo'n nieuwe opzet ingebed moeten zijn. Maar in Neder land praten we al een kwart eeuw over een nieuwe bestuurlij ke organisatie. De politie kon daarop niet wachten. En dus blijft er niet veel over dan het avontuur te beginnen en er maar het beste van hopen. vdM. slot van pagina 1 antwoordelijk te zijn voor de be schieting. De VN willen de luchthaven ope nen om voedsel en medicamen ten in te kunnen vliegen. Sarajevo lag ook donderdag weer onder vuur van Servische artillerie. Tot aan het eind van de middag vielen er volgens de autoriteiten 18 doden en 135 ge wonden. De stad zat nog steeds zonder stroom, water en tele foonverbindingen. Over de si tuatie in de rest van Bosnië werd weinig gemeld, maar volgens de Bosnische politie wordt „in het hele gebied van de republiek verbitterd gevochten". Veel slachtoffers vielen als gevolg van gevechten om de plaatsen Zavidovici, Travnik, Zenica en Derventa. Ten zuiden van de hoofdplaats Mostar van Hercegovina begon nen de Kroaten een groot offen sief tegen de door de Serviërs be heerste linkeroever van de rivier de Neretva, meldde Radio Bel grado. „Het is een regelrechte hel", zei een verslaggeefster ter plekke. In Belgrado kwam don derdag het parlement van klein -Joegoslavië voor het eerst bij een en koos als voorzitter Jugos lav Kostic (53), die geldt als ver trouweling van de president van de republiek Servië, Slobodan Milosevic. den van het rijk, terwijl in de Voorjaarsnota 430 miljoen gul den aan extra aardgasbaten is ingeboekt ten bate van de lagere overheden. De resterende 230 miljoen houdt het kabinet zelf. Het kabinet eist wel dat gemeen ten en provincies er zelf 200 mil joen gulden bij leggen. Deze 'me de-financiering' moet uiteinde lijk investeringen opleveren van - niet toevallig - het ingeboekte bedrag van 430 miljoen gulden. Het voorstel maakt deel uit van een omvangrijk privatiseringsplan. dat voorziet in omvorming van staatsondernemingen in vennoot schappen in het najaar. De .regering wil voor ongeveer 92 miljard roebel aan vooral kleine industriële bedrijven verkopen. Behalve de privatisering via het coupon-systeem wordt een ander deel van het Russische staatseigendom doorgeschoven naar arbeiderscollectie ven en weer een ander deel gewoon verkocht. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman. algemeen hoofdredacteur: C. van der Maas. hoofdredacteur commentaar; A L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen. Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst; Steenstraat 6. 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeindeverwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; za terdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000 Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 79,80, automatische afschrijving 79,30. franco per post 100,00; per maand 28,00, automatische afschrijving 27,50; jaarabonnement 307,50, automatische afschrijving 307,00; jaarabonnement franco per post 390,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,45, zaterdag f 1.85 p.st.. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr. 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 156 cent per mm; minimumprijs per advertentie 23,40; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 3