Studie omleiding kanaal bepleit Zeeuwse encyclopedie blijkt winkeldochter PZC Rosenberg Trio opent Schelde Jazz Borsele nog steeds niet over de streep voor WOV-tracé Met Oranje naar Spanje Landbouw wil meer duidelijkheid over verkaveling WOV provincie 11 Rijkswaterstaat sluit nieuw tracé Terneuzen-Sas niet uit e VRIJDAG 12 JUNI 1992 yan onze verslaggever .MIDDELBURG - Rijkswater- ilaat houdt rekening met aan leg van een nieuw kanaal tussen Terneuzen en Sas van Gent. Zo'n omleiding gaat vanuit Ter- neuzen recht naar het zuiden, om ter hoogte van Sas van Gent meer op het bestaande kanaal jan te sluiten. Dit tracé loopt jrotendeels over het gehucht Zandstraat. Weliswaar ligt ver breding van het kanaal volgens Rijkswaterstaat het meest voor je hand, maar een ingrijpende omleiding - in feite een nieuw te [raven kanaaldeel - is zeker nog niet geheel uitgesloten. De kanaalplannen verkeren nog in een zeer pril stadium en er wordt formeel alleen in België Directeur van Zeeuwse Kruis per 1 juli weg GOES - Directeur P. P. J. den 3oer van de Provinciale Vereni ging Het Zeeuwse Kruis gaat per ljuli weg. Hij gaat de Vereniging Kruiswerk Lek en Merwede in Gorinchem leiden. Woensdag 24 juni geven het Zeeuwse Kruis en Stichting Kraamzorg een re ceptie in gezondheidscentrum Magnolia in Goes. De afscheids receptie begint om 15.00 uur. Per ljuli wordt drs F. J. J. Hermans benoemd tot interim-directeur. J. L. Hiele neemt hem in voorko mende gevallen waar. Zeeuwse welpen in Breskens BRESKENS - Op het terrein van de Breskense Korfbalclub wordt zaterdag juni de Zeeuwse welpendag georganiseerd. Aan dit jaarlijkse evenement wordt deelgenomen door tien Zeeuwse korfbalverenigingen die samen achttien welpen-teams mee brengen. De opening is om 9.30 uur. Na het inleveren van meege brachte tekeningen staat er mo- nokorfbal en een spelcircuit op het programma. Er worden bal lonnen opgelaten en er is een poppenkast. Rond kwart voor drie is de prijsuitreiking. De te keningen van de welpen zullen worden beoordeeld door een ju ry onder voorzitterschap van Gerard van Grieken. over gesproken. Binnenkort ko men ze aan de orde in een verga dering van de Technische Schel de Commissie, die zich met nau tische zaken op en om de (Wes- terjschelde bezighoudt. Een eventuele aanpassing van het kanaal tussen Terneuzen en Sas van Gent heeft alles te ma ken met de wens van België om in Terneuzen een tweede grote zeesluis te bouwen. Dat plan is concreter dan de aanpassing van het kanaal, maar die twee zaken kunnen niet los van el kaar worden gezien. Het is de be doeling van België het kanaal geschikt te maken voor schepen tot 125.000 dead weight tonnage (dwt). Bochten Met die tweede sluis wordt het echter drukker op het kanaal. Mede om die reden moeten de huidige knelpunten uit het tra cé. Twee van die knelpunten zijn de bochten bij Sluiskil en bij Sas van Gent. Die bochten waren overigens in het verre verleden al eens aanleiding om een nieuw tracé voor het Nederlandse deel van het kanaal onder de aan dacht te brengen. Dat plan ging de koelkast in, maar wint mo menteel in België aan actuali teit. De hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat directie Zeeland, dr H. L. F. Saeijs, merkte donderdag in een verga dering van de Provinciale Plano logische Commissie op dat in het kader van de gebiedsgerich te benadering voor de kanaal zone wel allerlei plannen ge maakt kunnen worden, maar dat het goed is eens te kijken naar de Belgische wensen. Want als de aanleg van de tweede zee sluis doorgaat heeft dat onher roepelijk consequenties voor het kanaal, bleek uit zijn woorden. Infrastructuur Saeijs voegde er aan toe dat uit het plan van aanpak is gebleken dat de nadruk sterk op de econo mie is komen te liggen. Dat brengt volgens hem met zich mee dat voldoende aandacht aan de infrastructuur moet wor den besteed. Daarom vond hij het jammer dat Rijkswaterstaat niet eerder in het overleg over het plan van aanpak voor de ka naalzone is betrokken. Verbreding van het kanaal lijkt de meest voor de hand liggende oplossing. Rijkswaterstaat vindt evenwel nader onderzoek nodig omdat verbreding conse quenties heeft voor bebouwing en industrie langs het kanaal. Zeker als de nieuwe insteekha- vens en industrieterreinen uit het concept-plan van aanpak voor de kanaalzone worden ge realiseerd. Ook de bestaande bruggen zullen moeten worden vervangen. Dat alles maakt na dere studie noodzakelijk, aldus Saeijs. Het Rosenberg Trio beet gisteravond in Porgy&Bess het spits af van de twintigste editie van het Schelde Jazz festival. foto Camile Schelstraete Klarinetsolo loco-burgemeester als officiële start van onze verslaggever TERNEUZEN - De twintigste editie van het Schelde Jazz Festival is donderdagavond van start gegaan met een vir tuoos optreden van het Ro senberg Trio in Porgy Be)ss. Loco-burgemeester W. de Zeeuw blies met een toonlad der op een klarinet officieel het festival van start. „Vroe ger speelde ik wel klarinet, maar alleen klassiek", ver klaarde De Zeeuw zijn optre den, dat menige bezoeker meeviel. In een kleine toespraak roem de hij de hoge kwaliteit en de promotionele waarde van het festival. Hij benadrukte te vens dat het evenement in de toekomst zeker moet worden bewaard voor de Scheldestad. De voorzitter van het organi serende comité, Frank Wiel- and, had even tevoren al aan gegeven dat het steeds moei lijker wordt om geldschieters te vinden. „Veel sponsors heb ben door de neergaande eco nomie minder te besteden. In de toekomst kan dit nog grote problemen opleveren." Wieland meldde verder dat het festival voor de twintigste uitvoering een 'retro'-sfeer meekrijgt. Dit betekent dat veel artiesten die in het verle den al schitterden op het festi val terugkeren voor een optre den. Afmelding Trompettist Art Farmer, één van de grote namen van het vierdaagse evenement, meld de zich donderdagmiddag af wegens familieproblemen. Wèl van de partij zijn onder anderen Bill Mays, John Mars hall en Mark Murphy. Ook treedt vanavond, (vrijdag) het Willem Breuker Kollektief op in het Zuidlandtheater. De feesttent op de Markt biedt vanavond plaats aan een Rhythm Blues/Jump and Jive Night. De tropische tem peraturen die dit spektakel zullen opleveren worden zater dag ongetwijfeld geëvenaard met de Caribbean Night. De streetparades nemen traditie getrouw weer een prominente plaats in en het festival eindigt waar het donderdag begon, met een aperitiefconcert in 'jazztempel' Porgy Bess. van onze verslaggever HEINKENSZAND - De gedepu teerden ing J. I. Hennekeij en L. Nederhoed-Zijlstra hebben we derom een tevergeefse reis naar het gemeentehuis van Borsele gemaakt, in een poging mede werking te krijgen voor de Wes- terschelde Oever Verbinding (WOV). Na een half uur inspre ken door de provincie en plaat selijke comités en een half uur discussie van de gezamenlijke Borselse commissies ruimtelij ke ordening/milieu en algemene zaken, bleek een meerderheid van de aanwezige raadsleden het standpunt van burgemees ter en wethouders over de WOV te steunen. Dat standpunt komt er op neer dat Borsele geen me dewerking verleent aan de pla nologische inpassing van een WOV tussen Ellewoutsdijk en Terneuzen. Slechts de commissieleden J. Hoekman (sgp) en L. C. A. Schoor (D66) lieten nog niet het achterste van hun tong zien over hun definitieve opstelling. Uit hun woorden werd echter wel duidelijk dat zij ook meer nade len dan voordelen zien in een WOV tussen Ellewoutsdijk en Terneuzen. In de gemeente raadsvergadering van dinsdag zal de raad de uiteindelijke be slissing nemen over het voorstel van b en w. De twee gedeputeer den hebben al aangekondigd dat zij in die vergadering meer informatie zullen verschaffen over de economische aspecten van de WOV. Geluidshinder De vergadering van de beide commissies stond donderdag avond vooral in het teken van duidelijkheid en onduidelijk heid. Van de zijde van de provin cie probeerden de gedeputeer den duidelijk te maken dat aan de hand van onderzoeken is vast komen te staan dat geen extra geluidshinder van de WOV te verwachten is. Verder verzeker de Hennekeij nog eens dat er geen weg dwars door de Zak van Zuid-Beveland komt die aan sluit op de WOV. De vaststelling, binnenkort, van de grenzen van de Grote Landschappelijke Een heid moet dat voorkomen. Van haar kant vertelde me vrouw Nederhoed dat de schade aan het landschap alleen geba seerd is op vrees en niet op reali teit. Ze garandeerde de aanleg van 37 hectare natuurterrein en de landschappelijke inpassing van aansluitende wegen inclu sief overhoeken. Verder beklem toonde ze dat de provincie wel degelijk aandacht heeft voor agrarische belangen. Akkoord Toch was dat voor de commis sieleden niet duidelijk genoeg. Ze wilden weten wat gs verstaan onder een zogenaamd bestuurs akkoord met de gemeente Bor sele. Ook wilden zij, evenals ver schillende insprekers, meer in formatie over een landschaps plan dat voor het zuidelijk deel van de Zak van Zuid-Beveland wordt opgesteld. De commissie leden konden uit het betoog van de gedeputeerden niet afleiden dat het westelijk deel van de ge meente Borsele gecompenseerd wordt voor de overlast die dat gebied ondervindt. De raadsleden in de twee com missies bleken veel belang te hechten aan het feit dat het me rendeel van de bevolking van Borsele meer nadelen dan voor delen in een WOV ziet. Aan de hand van de verkiezingspro gramma's vonden ze het dan ook bezwaarlijk medewerking te ver lenen aan de huidige WOV-plan- nen van de provincie. Commis sie-voorzitter wethouder drs P. J. Vollaard (PvdA) sprak daar zijn waardering voor uit. Hij vond het een goede zaak dat de raadsleden als gekozen gemeen telijke volksvertegenwoordigers die taak maatgevend maken bij hun beslissing over de WOV. Provincie zou voor strop moeten opdraaien van onze verslaggever Henk Postma MIDDELBURG - Het Konink- ijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen zit met 1.800 aauwelijks nog verkoopbaar [ebleken delen van de Encyclo pedie van Zeeland in de maag. Blijven die boeken op de plank liggen, dan betekent dat een fi nanciële strop van ruim 1,9 ton. Het Genootschap is er op uit het irovinciebestuur voor het te kort te laten opdraaien. Dat kan porden afgeleid uit de jaarreke ning 1991 die het Genootschap Ier goedkeuring aan de leden heeft voorgelegd. Maar de woordvoerder van de provincie oorspelt 'een flink robbertje echten' over de financiële af wikkeling van de zaak. De drie delen van de encyclope die verschenen in de eerste helft »an de jaren tachtig in een opla- je van 3.500 stuks. Op voorhand waren er al 2.200 verkocht. Maar daarmee was de markt meteen goeddeels verzadigd. Van de res terende 1.300 stuks (verkoop prijs 525 gulden; leden 20 pro tent korting) wist het Genoot schap in de eerste jaren nog niet ie helft te slijten. Nog meegevallen De overblijvende stapel kreeg de ifgelopen jaren steeds meer de tatus van winkeldochter. Twee aar geleden kon het Genoot- chap er nog een veertigtal Voor kapitaal lan vee gestolen n Maldegem jan onze verslaggever «ALDEGEM/OOSTBURG - In ie nacht van woensdag op don- ierdag zijn in Maldegem elf dik- hilstieren, zestien vaarzen en stieren, twee koeien en een prijsstier gestolen uit een wei- 'and en een stal. De waarde van ie dikbilstieren bedraagt al teen al 1 miljoen Belgische fran ken. De eigenaar, de heer C. uit Mal- iegem, heeft een beloning van iOO.OOO Belgische franken uitge- oofd voor inlichtingen over de diefstal die leiden tot de opspo- ang van de dieren. De Rijks wacht uit Maldegem heeft de iiefstal samen met de rijkspoli- 18 groep West Zeeuwsch-Vlaan- ieren in onderzoek. kwijt, vorig jaar liet de verkoop terug tot dertig. Er liggen nu nog 600 steeds incouranter worden de encyclopediën, ofwel 1.800 lij vige boekdelen, op de plank. De thesaurier van het Genoot schap, J. A. Heyse, vindt dat de schade al met al nog is meege vallen. Het encyclopedie-project liep de toenmalige Genoot schapsbestuurders financieel zodanig uit de hand dat er meer dan 1,4 miljoen gulden voor op tafel moest komen. Daarvan is met de verkoop van de encyclo pedie nu ruim 1,2 miljoen terug verdiend. De thesaurier: „Het Genootschap had er financieel aan ten gronde kunnen gaan. Dat is gelukkig niet gebeurd." Heyse erkent dat het nog reste rende tekort van 1,9 ton 'een fors bedrag' is, maar gaat er van uit dat dit het Genootschap niet veel pijn zal doen. Hij verwacht dat de komende jaren nog voor enkele tienduizenden guldens aan encyclopedieën zal worden verkocht. Daarna, in 1995, zal er met het provinciebestuur onder handeld worden over de finan ciële afwikkeling van de zaak. De provincie stak in totaal 2 ton in het project, voor de helft in de vorm van een garantie, voor de andere helft in de vorm van een 'lopend krediet', dat ooit - ook in het geval dat een tekort zou res teren - zou moeten worden te rugbetaald. Relatiegeschenk Zoals de zaken er nu voor staan, kan de provincie teruggave van de garantiesubsidie wel op de buik schrijven. Heyse heeft goede hoop dat het provinciebe- Wandeltocht van Bergen op Zoom naar Vlissingen VLISSINGEN - De wandel sportvereniging De Vrolijke Tip pelaars in Vlissingen houdt za terdag voor de 22ste keer de in ternationale nachtwandeltocht Bergen op Zoom-Vlissingen. De start voor de 75 km-lange wan deltocht is om 24 uur in café De Raayberg in Bergen op Zoom. Zondagmorgen sluiten de deel nemers van de dagwandeltocht Hansweert-Vlissingen zich bij de nachtlopers aan. De start voor deze 45 km-tocbt is vanaf café Zeelandia in Hansweert om 05.30 uur. stuur bovendien bereid is de an dere ton (goeddeels) kwijt te schelden in ruil voor een goed deel, bijvoorbeeld de helft, van de overgebleven boeken. De pro vincie houdt er dan een mooie stapel relatiegeschenken aan over en het Genootschap kan dan het encyclopedie-avontuur zonder noemenswaardige finan ciële kleerscheuren beëindigen. Maar zo gemakkelijk zal dat vol gens provinciaal woordvoerder J. van Aspert niet gaan. „Ik denk niet", zegt hij, „dat de provincie staat te juichen wanneer straks zeg maar zo'n 500 sets van drie boeken hier op het Abdijplein gedumpt worden. Er zal, denk ik, nog een flink robbertje over gevochten moeten worden." Er zijn, weet hij, destijds bij de produktie van de encyclopedie nogal wat 'aanloopverliezen' op getreden, waardoor de kosten van het project extra hoog uit vielen. Hij wil dat ook nog wel anders formuleren: „Ze hebben zowat alle fouten gemaakt, die je kunt maken bij het uitgeven van een boek." Volgens de provin ciaal woordvoerder is het Ge nootschap enkele jaren geleden al duidelijk gemaakt dat de pro vincie daar nu niet achteraf voor wenst op te draaien. Ramsj Van Aspert kan zich herinneren dat het Genootschap destijds een, overigens nooit geformali seerde 'inspanningsverplich ting' heeft meegekregen om tot 1995 nog zoveel mogelijk boeken te verkopen, desnoods door de hele partij in de ramsj te gooien. Daarna zou dan bekeken wor den hoe moet worden omgegaan met de financiële verplichtingen van het Genootschap jegens de provincie. Thesaurier Heyse van het Ge nootschap beseft: „Als de pro vincie het geld contant terug wil hebben, dan zullen we de voor raad tegen een sterk verlaagde prijs moeten opruimen." Het Genootschap voelt daar voor alsnog niets voor. Heyse: „We willen de vastgestelde prijs handhaven, al was het maar om dat je het tegenover de mensen die de encyclopedie hebben aan geschaft niet kunt maken om nu plotseling de prijs te verlagen." Het naslagwerk is inmiddels wel zo'n tien jaar oud, maar volgens hem nog niet verouderd. De en cyclopedie zou geactualiseerd kunnen worden door een supple ment uit te geven. Maai- dat durft het Genootschap niet aan. Heijse: „Daar zijn we voorlopig niet aan toe." foto Willem Mieras Els Almekinders werpt een hengeltje uit aan de Borsselse zeedijk. Els Almekinders gaat naar WK sportvissen van onze verslaggever DRIEWEGEN - Oktober wordt vismaand voor Els Al mekinders. De 49-jarige sportvisser uit Driewegen hengelt dan naar het ereme taal tijdens het Nederlands kampioenschap en het WK in het Spaanse Almeria. Enkele weken terug won ze aan de zeedijk bij Borssele overtui gend de selectiewedstrijd voor dames. Dankzij een hon gerige, 79 centimeter lange bot, die haar haakje verkoos. „Zo'n joekel, die vang je zel den. Er zit natuurlijk een do sis geluk bij. De deelnemers die naast me stonden visten voor Brammetje Dump, zal ik maar zeggen." Het is haar gewoon overko men, die opmars in de sport- visserij. Haar man was lid van de Hengelsportvereniging Kapelse Kanaalvissers (HVKK) en overreedde Els ook eens een hengeltje uit te werpen. De eerste wedstrijd, nota bene een jubileumtreffen van de Kapelse visclub, gaf ze bijna alle mannelijke concur renten het nakijken. „Ik werd tweede en dat was de drijfveer om door te gaan." Ontspanning Hoewel zij de hengelsport puur beschouwt als ontspan nend tijdverdrijf in weekein den - „sommigen trainen drie keer in de week, ik ga alleen naar wedstrijden" - is ze in middels een gevreesd tegen standster aan dijken en ka naaloevers. En terecht, bleek 25 april op het strand bij Dis hoek. Daar streden 350 kus- thengelaars om een deelna meticket voor het nationaal kampioenschap. Els Almekinders werd zeven de in het eindklassement en mocht zich de beste vrouwe lijke sportvisser noemen. „Kijk, vissen doe ik primair voor de gezelligheid. Boven dien zit je lekker rustig aan het water. Maar tijdens wed strijden ben ik ook best fana tiek. Je moet het goede aas ge bruiken, aas dat zich van na ture in het viswater bevindt. Bij Dishoek zijn dat kleine leeglopertjes met een witte zager ertussen; je moet een re delijk vette hap aan je haak doen. En verder goed oplet ten. Als je staat te kletsen, vang je weinig", verklaart ze haar succes. Selectie Op het wereldkampioen schap in Spanje had ze toch niet echt gerekend, ,,'t Is de eerste keer voor mij. Ik vind het een hele eer. M'n man, die ook meegaat, is razend en thousiast. Maar ook van fami lieleden en kennissen heb ik leuke reacties gekregen. Kijk, wat de post heeft gebracht: een Spaans woordenboek, een Spaanse peper, een mini- hengeltje....". De ploeg waarmee Els naar Almeria aan de Costa del Sol afreist, telt vijf dames. Daar is opnieuw mevrouw G. Smit uit Kerkwerve bij, die vorig jaar ook al tot de selectie door drong. De andere drie komen uit West-Brabant. Over haar kansen op het wereldkam pioenschap, dat 13 oktober begint en zeven dagen duurt, is ze vrij nuchter. „Ik probeer zo goed mogelijk te vissen. Hoe de omstandigheden daar zijn, weet ik niet. Ik neem al leen m'n hengel mee, in Span je zorgen ze voor aas. 't Zou geen klein beetje stinken als je je wormpjes in het vliegtuig meenam." Voordat ze met Oranje naar Spanje vertrekt, wacht haar eerst nog het Nederlands kampioenschap. Dat speelt zich 3 oktober af aan de Af sluitdijk. Zenuwen over het verloop kent ze niet. „Het is allemaal betrekkelijk. Ik zit nu vaak voorin het klasse ment. Voor hetzelfde geld presteer ik straks minder goed en hoor je niet meer van me. Sommigen zijn superfa- natiek, maanden van tevoren leven ze al naar dat kam pioenschap toe. Voor mij blijft het een hobby, let wel, een hobby waaraan ik erg ver knocht ben geraakt." van onze verslaggever MIDDELBURG - Öe Zeeuwse landbouw wil weten waar zij aan toe is met een eventuele verkaveling naar aanleiding van de plannen voor de Wester- schelde Oever verbinding (WOV). In een vergadering van de provinciale planologische commissie (PPC) bleek donder dagmorgen dat gedeputeerde L. Nederhoed-Zijlstra (cda, ruim telijke ordening) wel een zoge naamde aanpassingsverkave ling nabij Borssele wil toe staan, maar die mag niet vertra gend werken. Dat vond PPC-lid mr J. Oggel maar vreemd. Hij had moeite met de beperking dat zo'n verka veling niet vertragend mag werken. Toen hij daarover wat meer van de gedeputeerde wilde weten, speelde die de bal door naar de gemeenteraad van Bor sele. Ze legde uit dat een even tuele aanpassingsverkaveling onderdeel kan zijn van een be stuursakkoord dat ze met de ge meente wil sluiten. In dat geval beslist de gemeenteraad over het bestuursakkoord en dus over de verkaveling. Mocht de raad 'ja' zeggen tegen dat ak koord, dan kan ook de verkave ling worden afgesproken en is de vertraging van de baan, voegde ze er aan toe. De PPC vergaderde donderdag over de streekplanuitwerking Westerschelde Oeververbinding en de antwoordnota van gs op de inspraakreacties. Drs J. J. P. M. Thönissen van de inspectie ruimtelijke ordening regio Zuid, wilde onder meer weten of de In ternationale Vogelrichtlijn nog consequenties heeft voor de WOV-plannen. Volgens natuur beschermers zouden de plannen in strijd zijn met die richtlijn. Se- Hoechst Toerclub houdt fietstocht VLISSINGEN - De Hoechst Toerclub houdt zaterdag 20 juni fietstochten over 75, 120 en 180 kilometer. Vorig jaar werd een dergelijk evenement voor het eerst gehouden in het kader van het 25-jarig bestaan van de Vlis- singse vestiging van Hoechst. De deelnemers aan de langste tocht starten om 9.00 uur vanaf het Hoechst-terrein in Vlissin- gen-Oost, waar tevens het eind punt van de tocht is. De deelne mers aan de overige tochten be ginnen om 10.00 uur. De 180-kilo- metertocht voert de fietsers over Zuid-Beveland, Tholen, Sint- Philipsland, de stormvloedke ring en Walcheren. De route van de 120-kilometertocht voert over Zuid-Beveland, Zeeland- brug, Schouwen-Duiveland, stormvloedkering en Walche ren. De kortste tocht brengt de deelnemers via Zuid-Beveland, Noord-Beveland en Walcheren weer terug naar Vlissingen- Oost. cretaris drs J. F. Godthelp meende dat het aspect van de vogelrichtlijn al een gepasseerd station is. Dat is naar zijn me ning aan de orde geweest in de Tracénota/MER-rapportage. (Advertentie) u mag gerust nieuwsgierig zijn naar wat bas en mar de jager dit jaar in de kom van kapelle weer te zien geven, met welke nieuwe vormen zullen ze dit jaar voor de dag komen! het is al weer 30 jaar geleden dat bas en mar de jager in kapelle als één van de eersten in nederland met 'het andere wonen' zijn gestart jaar voor jaar hebben ze dat laten zien en het tastbare voorbeeld gegeven. '92 een mijlpaal die bas en mar de jager niet zomaar onder stoelen en banken stoppen, zij willen u daar ook in betrekken. vanzelfsprekend! de vermaarde glas-kunstenaar willem heesen heeft 6 verschillende vórmen glas objecten voor bas en mar de jager ontworpen, gesigneerde glaskunst die via een te besteden bedrag als geschenk kado wordt gegeven '62 ja '92 is t/m zaterdag 20 juni ook maandag na 1300 uur. en vrijdagavond van 1900-2100 uur. kerkplein 57, kapelle CD O) .03, <D "O 03 co CO XI

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 33