Kamer wil ontwerp De Schelde Verhuizing Gasthuis begonnen 'Kamerleden te afhankelijk van carrière' i *1-', is»i| 'Borssele' even veilig als nieuwe kerncentrales Zeeuws-Vlaams Festival krijgt toch rijksgeld Zeeuws Museum ontfermt zich over werk kunstenaars Pleidooi voor bouw twee nieuwe marineschepen in Vlissingen ME Drinkput III PZC zeeland VRIJDAG 12 JUNI 1992 an onze Haagse redactrice DEN HAAG - De Tweede Ka- jner is in meerderheid voor een :igen' ontwerp voor de twee lieuw te bouwen fregatten, die e marineschepen Tromp en de Oe Ruyter moeten vervangen. De Koninklijke Schelde Groep it Vlissingen zou die ontwer pen moeten maken en de sche pen uiteindelijk ook bouwen. Dit bleek gisteren tijdens een 'mondeling overleg met verant woordelijk staatssecretaris Van Voorst tot Voorst (defen sie). De fracties van CDA, PvdA en VVD drongen er bij de staatsse cretaris op aan er zorg voor te jjragen dat de technische kennis an de voormalige marinewerf lehouden blijft. Aanvankelijk >ek het de Nederlandse rege- ing een goed idee de 'oude' sa- Advertentie MHUÜH Roompot Recreatie Familie Restaurant 13 juni dansen m.m.v. THE WIPE OUTS JUNI maandmenu: Salade van groene en witte asperges Gevogelte consommé Asperges op klassieke wijze Flensjes gevuld met aardbeien 42,50 p.p. (graag reserveren). Iedere zondag van 111.00 tot 14.00 uur brunch a 21,50 p.p. (graag reserveren). Inlichtingen tel. 01107-4240. HHMHNMSSMBBH 85$ menwerking met Duitsland voort te zetten door het ontwerp van het Duitse F-123 fregat als basis voor de twee nieuwe Ne derlandse fregatten te nemen. De Schelde nam onmiddellijk het voortouw door eigen ontwer pen te maken. Tijdens een pers bijeenkomst vorige week in Den Haag liet voorzitter van de Raad van Bestuur, Hiddinga, weten dat het ontwerp van De Schelde met kop en schouders boven het Duitse uitsteekt. Hij zei dat De Schelde tot een soort 'onderaan nemer in de ijzerhandel' degra deert als er geen ontwerpen meer worden gemaakt. Ook bij de kamerleden bleek gis teren een voorkeur voor het Ne derlandse ontwerp. PvdA'er Vos: „Het Nederlandse M-fregat is qua ontwerp goedkoper en kan met minder personeel op het schip toe. Bovendien gaat er een hoop kennis verloren als we zouden kiezen voor het Duise fregat. Daar moeten we voor wa ken." Volgens Vos zou het Ne derlandse schip over een periode van 25 jaar ongeveer 75 miljoen gulden goedkoper zijn. Samenwerking Wel pleitten de kamerleden er voor om te blijven zoeken naar samenwerking op technologi sche gebied met bijvoorbeeld Spanje (voor het amfibisch transportschip). Alleen op die manier zouden er nieuwe ont wikkelingen van bijvoorbeeld radarsystemen voor marine- scheepsbouw tot stand kunnen komen. De staatssecretaris wilde zich nog niet vastleggen op een dui delijke keuze. Op dit moment wordt nog onderzoek gedaan naar de bouw van de beide fre gatten. Hij hield de mogelijk heid open om elk land zijn eigen ontwerp te laten bouwen. „Het hoeft niet een kwestie te zijn van kiezen voor een ontwerp", aldus de bewindsman. Overigens zei hij niet de indruk te hebben dat de Duitse regering al voor het ei gen ontwerp heeft gekozen. De het debat, waren niet ontevre- gering uiteindelijk kiest voor het men kan wel met de Duisters vertegenwoordigers van de den over de uitkomst. Zij heb- Schelde-ontwerp, Op het punt worden samengewerkt, aldus de Schelde, die aanwezig waren bij ben er goede hoop op dat de re- van nieuw te ontwikkelen syste- KSG-vertegenwoordigers. Patiënten van de afdeling intern maken aanstalten van het Gasthuis Middelburg over te gaan naar het ziekenhuis in Vlissingen. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De verhuizing van het Middelburgse Gasthuis naar het vernieuwde Streekziekenhuis aan de Koudekerkse- weg in Vlissingen is begonnen. Vier patiënten van de afdeling interne verpleegkunde vertrokken donderdagmiddag in twee ambulances en een taxibusje naar een splinternieuw onderko men. De Middelburgse afdeling kon 28 mensen herbergen, maar in het vooruitzicht van de verhuizing was dat aantal al beetje bij beetje afgebouwd. Een deel van de verpleegkundigen gaat mee naar de interne verpleegkunde in Vlissingen, een ander deel werkt sinds gisteren op andere afdelingen. De renovatie en de nieuwbouw van het Streekziekenhuis in Vlis singen is al jaren aan de gang. Inmiddels verkeert de samenvoe ging van de ziekenhuizen in de laatste fase. Half juli staat het Gasthuis helemaal leeg. Er blijft - zoals gemeld - 'overigens wel een medisch centrum op het terrein gevestigd waar vrijwel alle specialisten spreekuur gaan houden. Alternatieve straf op Walcheren voor 'foute' toeristen van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Neder landse en buitenlandse jongeren tot achttien jaar die tijdens hun vakantie op Walcheren vernielingen plegen of zich schuldig maken aan andere vormen van klei ne criminaliteit kunnen deze zomer voor een al ternatieve straf via het Walcherse HALT-bu- reau in aanmerking ko men. Het regionaal HALT-bu- reau in Middelburg ver spreidt posters en fol ders in de Nederlandse en Duitse taal onder campinghouders, hore- ca-ondernemers en win keliersverenigingen op Walcheren. Bekendheid De actie moet het pro ject meer bekendheid ge ven bij jongeren en het publiek. Het HALT-pro- ject heeft tot doel veel voorkomende kleine cri minaliteit onder de jeugd terug te dringen en te voorkomen. Volgens HALT-coördi- natrice P. van Welsum kunnen ook Duitse jon geren terecht bij het bu reau, mits ze hier mini maal twee weken verblij ven en het feit in het be gin van de vakantie wordt gepleegd. In Duitsland bestaat geen regeling voor alternatie ve straffen. Nederlandse jongeren die tijdens hun vakantie op Walcheren vernielin gen of winkeldiefstallen plegen kunnen hun al ternatieve straf eventu eel bij een van de 79 an dere HALT-bureaus in Nederland afwerken. Het HALT-bureau in Middelburg neemt in zo'n geval contact op met het project in de streek waar de dader vandaan komt met de vraag of dat bureau de zaak wil overnemen. Heel Nederland Volgens Van Welsum be strijken de HALT-bu- reaus vrijwel heel Neder land. Alleen in het noor den van het land zijn re gio's zonder deze rege ling. Scheidend CDJA-voorzitter Ad Koppejan, kritisch loyalist: van onze Haagse redactrice Mirjam van Zuilen DEN HAAG - Wat sommigen binnen het CDA als 'lastig' er varen, noemt hij zelf 'kritisch loyaal'. De scheidend voorzit ter van de onafhankelijke jon geren organisatie CDJA, Ad Koppejan (29), bewondert Ad Kaland, eerste kamerlid voor het CDA. Ze verschillen onge veer veertig jaar. En toch heb ben ze een en ander gemeen. Zo gek is dat niet. Alle twee zijn afkomstig uit Zeeland. Sterker nog; beiden hebben hun wor tels in Zoutelande. De twee Zeeuwen (Koppejan woont in Amsterdam, maar 'je blijft een Zeeuw') zijn loyaal aan de par tij, maar volgen dat CDA (te) kritisch. Beiden zijn onlangs door fractievoorzitter Brink man ain een toespraak ge noemd. Brinkman sprak over de 'jonge en oude Ad'. Volgens enkele politiek beschouwers was dat niet bepaald vriende lijk bedoeld. Compliment Ad Koppejan ziet het als een compliment. „Ik vind Kaland een voorbeeld van een goed volksvertegenwoordiger. Je kunt aan hem merken dat hij in de samenleving het nodige heeft meegemaakt. Dat hij dicht bij de mensen staat. Ik zag hem vaak lopen door Zou telande, met zijn hondje. Hij knoopte praatjes aan met de mensen om dan oprecht be langstellend te luisteren." Volgens Koppejan zouden vele kamerleden een voorbeeld aan Kaland moetén nemen. „De meeste politici hebben zich veel te afhankelijk gemaakt van hun eigen politieke loop baan. Ze zijn afhankelijk van de partijtop, de regering, van hun carrière. Bang om hun ka merlidmaatschap of toekom stige banen mis te lopen. Veel kamerleden hebben boven dien geen achterban meer." De CDJA-voorzitter denkt dat een goed kamerlid zich puur onaf hankelijke moet opstellen ten opzichte van bijvoorbeeld een minister of een partijvoorzit ter. „Een goed volksvertegen woordiger dient bereid te zijn om ten alle tijden zijn post be schikbaar te stellen. Hij of zij moet los van zijn eigen toe komst functioneren. Hij moet er zijn om het volk te vertegen woordigen en niet zichzelf." Zelfheeft Ad Koppejan zich als voorzitter van het CDJA vier jaar lang zoveel mogelijk onaf hankelijk opgesteld. „Hoe w Jf.r <K» laat gaan, zou hij de nodige in vloed op de vorming van een nieuw kabinet niet afwijzen. Hij zou graag de huidige coali tie continueren. „De proble men waar we nu voorstaan: de uitwassen van de verzorgings staat, het leggen van meer ver antwoordelijkheid bij mensen en de milieuproblemen zijn ty pisch vraagstukken voor een kabinet van christen-democra ten en sociaal-democraten." En D66 dan? De partij die een- hoop jongeren trekt? Koppe jan is meer dan duidelijk. „Die partij moet het hebben van het charisma van haar leider. In houdelijk hebben ze weinig in te brengen. Geen eigen ideeën. Veel jongeren stemmen op die partij, als protest tegen de hui dige politiek." Treedt D66 toe tot een Kabinet, dan zal de par tij binnen de kortste keren door de mand vallen en weer krimpen, verwacht Koppejan. Te weinig Vertrekkend CDJA-voorzitter Ad Koppejan. moeilijk ik het ook finanicieel wel eens heb gehad: het is goed dat de voorzitter van het CDJA niet wordt betaald. Op die ma nier blijft je onafhankelijk." Na zoveel wijze woorden over het reilen en zeilen binnen de Tweede Kamer, zou je ver wachten dat Ad Koppejan zich nu bijzonder veel inspaning ge troost om hoog op de verkie zingslijst van het CDA te ko men. Het tegendeel is waar. „Ik ben voor 1994 niet beschik baar." Hij laat zich niet uit over de jaren daarna. Zeeuwse CDJA Dat de geboren Zeeuw niet makkelijk een definitief af scheid van de politiek neemt, valt op te maken uit de geest drift waarmee hij over het CDJA en de politiek in het al gemeen praat. Al thuis in Zou telande waren er veel discus sies met vader Koppejan over de politiek. Op de middelbare school in Middelburg groeide die interesse. In Zeeland was in die tijd nog geen CDJA-afde- ling, dus werd Ad in Amster dam, waar hij politicologie stu deerde, actief binnen het CDJA. Het doet Koppejan ge noegen dat de Zeeuwse afde ling van het CDJA inmiddels een bloeiende organisatie is. Met plezier vertelt hij dat ook in Zeeuwsch-Vlaanderen een enthousiaste club CDJA'ers aan de slag is. „Juist jongeren zijn in Zeeland, binnen het CDA, maar ook binnen andere partijen op dit moment erg be langrijk." Koppejan verwijst naar de pro blemen die binnen de Zeeuwse provinciale CDA-fractie tot een drama hebben geleid. De belastingaffaire, die resulteer de in het vertrek van onder meer CDA-gedeputeerde Ven- tevogel, het rapport Van Dijk over de interne trubbels in het foto Klaas Koppe CDA. Het gaat Koppejan alle maal aan het hart. „Voor een deel is die toestand voortgekomen .uit een regen tenmentaliteit. die nu geluk kig steeds meer verdwijnt. Het CDJA heeft in Zeeland op ge bied van bestuurlijke vernieu wing het voortouw genomen. De jongeren hebben de poli tiek tot bezinning gedwon gen." Het barst van het jonge talent in de provincie, meent Koppejan. Tot nu toe heeft dat geen kans gekregen in de pro vinciale politiek. Maai- de CDJA'er is hoopvol voor de toekomst. „Voor de positie van de jongeren binnen het Zeeuw se CDA is de hele affaire goed geweest. Hoe triest en tragisch dat ook klinkt." Protest Hoewel Koppejan bij de vol gende verkiezingen een parle mentaire rol aan zich voorbij Hij wil overigens niets horen over een matige ploeg CDA- ministers binnen de huidige coalitie. Waar de besluitvor ming hapert, betreft het PvdA ministers, zo concludeert hij. „Zij hebben vaak te weinig be- stuurservaring. Dat wreekt zich nu." Na vier jaar voorzitterschap neemt Koppejan zaterdag offi cieel afscheid. Zichzelf op de borst kloppen voor bereikte re sultaten is niet zijn stijl. Maar in een mum van tijd weet hij een aantal zaken op te noemen die 'we' bereikt hebben. Het zijn punten op gebied van her nieuwde aandacht binnen het CDA voor indentiteit, meer aandacht voor milieu, stelling- name van het CDA tegen de komst van de Engelse conser vatieve christen-democraten in de EVP-fractie in het Euro pese parlement en de uit spraak van de hele partij - te gen de zin van de top in - dat er niet bezuinigd wordt op ont wikkelingshulp. Koppejan heeft ervaren dat jongeren wel degelijk meetel len in de landelijke CDA poli tiek. De kamerleden nemen de jongeren serieus en de 'lijntjes' naar de ministers zijn kort. De scheidend voorzitter laat een bloeiende organisatie achter voor zijn opvolger. In vier jaar tijd groeide de jongeren orga nisatie van 2Q00 naar 3000 le den. Nog lang niet genoeg, meent de geboren Zeeuw. Maar waar de grote broer leden verliest „zitten wij nog altijd in de lift. Als we zo gestaag door groeien ben ik tevreden." van onze verslaggever BORSSELE - De bijna twintig jaar oude kernenergiecentrale te Borssele is even veilig als re cent ontworpen kerncentrales. Dat neemt niet weg dat de kern centrale nog beter beveiligd kan worden. Een consortium van het Duitse Siemens en Hal liburton NUS uit de Verenigde Staten is tot die conclusie geko men na een onderzoek naar de veiligheid van de kernenergie eenheid van de centrale Bors sele. In de huidige situatie is er een enkele maal in de honderddui zend jaar kans op een ongeval met schade aan de kern, blijkt uit het onderzoek. De kans op een ongeval dat gepaard gaat met een grote lozing van radio actief materiaal doordat ook de veiligheidsomsluiting faalt, is driemaal per miljoen jaar. Dergelijke resultaten worden ook geboekt in moderne kern centrales. Dat Borssele die ver gelijking doorstaat is mede het gevolg van verbeteringen op het gebied van de veiligheid die be gin jaren tachtig zijn doorge voerd. De studie heeft ook geleid tot een aantal aanbevelingen. Het gaat hier voornamelijk om verbeteringen aan het noodin- jectiesysteem. Deze aanbevelin gen worden meegenomen in het zogenaamde Project Modifica ties. Dit project heeft tot doel de kernenergie-eenheid aan de nieuwste technische inzichten aan te passen. Uitvoering van het project verkleint de kans op ongevallen nog eens circa vijf maal. Volgens de NV Elektrici- teits Produktiemaatschappij Zuid-Nederland (EPZ) zal daar mee de kerncentrale Borssele tot de veiligste ter wereld beho ren. Het onderzoek naar de veilig heid richtte zich op situaties waarin de reactor in bedrijf is. EPZ verwacht dat die situaties de meeste risico's voor de omge ving opleveren. Op verzoek van de overheid zal EPZ een derge lijk onderzoek ook laten houden voor situaties met een afgescha kelde reactor. De Tweede Kamer kreeg don derdag de onderzoeksresultaten aangeboden. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Onder druk van de Tweede-Kamerfracties van CDA en PvdA heeft minister d'Ancona van cultuur toege zegd dat het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen toch een jaarlijkse subsidie krijgt van 50.000 gulden. De minister be sloot eerder het Festival niet te voorzien van geldelijke steun. Zij volgde het advies van de Raad voor de Kunst. Deze Raad achtte subsidie voor het Festi val niet noodzakelijk. M. Beinema (cda), die in vorige jaren wist te bereiken dat de mi nister toch weer een greep in de buidel deed, wist ook dit maal de bewindsvrouw op andere ge dachten te brengen. Hij kreeg daarvoor ook de steun van coali tiepartner PvdA. In het vooroverleg van de uitge breide commissievergadering, die maandag wordt gehouden over de nota 'Investeren in Cul tuur', werd het CDA-PvdA voor stel aan de minister voorgelegd. Zij zegde officieus toe dat er in derdaad geld komt voor het fes tival. De subsidie wordt opgeno men in de nota 'Investeren in Cultuur' en is daarmee tot 1996 zeker gesteld. Volgens Beinema is de veranderde houding van de minister een gevolg van het plei dooi van de kamerleden en een telkens verbeterend festivalpro gramma. De stichting Nieuwe Muziek moet nog tot in het najaar wach ten om duidelijkheid te krijgen over subsidie. Dan zal de Raad voor de Kunst adviseren over kamermuziek.- Ook dat heeft Beinema's aandacht. „Ik zal de minister daar zeker maandag nog even op wijzen". van onze verslaggever MIDDELBURG - Nu het Zeeuw se Museum zich bezig is gaan houden met de uitbreiding van de provinciale collectie heden daagse Zeeuwse kunst, zal bij de selectie van aan te kopen werken meer dan voorheen worden gelet op 'museale kwa liteit'. Men wil de provinciale collectie en de museumcollectie samen één 'eigen gezicht' geven en doublures met andere musea zoveel mogelijk beperken. Het bestuur van het Zeeuws Mu seum heeft dit gisteren wereld kundig gemaakt. In de collectie wordt alleen werk opgenomen van 'in Zeeland wonende en werkende kunstenaars'. Er is een speciale adviescommissie in het leven geroepen die tot taak heeft de aan te kopen werken te selecteren. De commissie bestaat uit direc teur Fl. Bex van het Museum voor Hedendaagse Kunst Ant werpen, beeldend kunstenaar en galeriehouder G. Pouls uit Rot terdam, en beeldend kunstenaar en journalist Th. Figee uit Utrecht. Verder zal de directeur van het Zeeuws Museum, drs I. Spaander, optreden als adviseur en ambtelijk secretaris van de commissie. De provinciale cul tuur-ambtenaar drs J. van As- pert treedt op als waarnemer. Kunstenaars die werk willen verkopen, hoeven niet meer tij dens algemene inzendrondes met hun werk op te draven. Ze kunnen volstaan met het opstu ren van documentatie- en infor-. matiemateriaal. Op basis daar van beslist de commissie of het zinvol is een bezoek af te leggen aan het atelier of een tentoon stelling van de onderhavige kun stenaar. Vervolgens wordt beke ken of zijn of haar werk voor aan koop in qanmerking komt. De commissie heeft inmiddels de aanbeveling gedaan jaarlijks de aangekochte werken te pre senteren via een tentoonstelling of een eenvoudige catalogus. Duikpakken gestolen VLISSINGEN - In het pinkster- weekeinde is vanaf een werkvlet, die afgemeerd lag in de Van Cit- tershaven (Sloehaven) bij de To- tal-raffinaderij in Vlissingen- Oost, een aantal complete duik- uitrustingen t ontvreemd. De rijkspolitie te water in Vlissin gen heeft de zaak in onderzoek. Het is niet voor 't één of an der, maar de man die begon nen was een drinkpuit te graven, graaft gewoon door. En dat met zulk mooi weer. Het schiet al aardig op, al pauzeert hij regelmatig op klassieke wijze, leunend op zijn spade. En als het gereedschap aan het einde van de dag is opge borgen, demonstreert hij met overgave waar de naam drinkput vandaan komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 31