ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Bush: geen militair ingrijpen VS mme Lubbers probeert akkoord over landbouw in EG open te breken Kussen topattractie jpen dag luchtmacht dansen Nederlander ip ambassadeurspost n Den Haag miniem Stakende leraren de straat op Ontslaggeruchten volgens Fokker 'indianenverhalen' Ford Fiësta Flash v.a.: 20.995," autn adria TN-missie probeert luchthaven Sarajevo te heropenen Tante Pos loopt hard Medaille voor waarnemers kunst cultuur 15 Vm 19 AVJ I A Kans op een bui Wolkenvelden, met kans op een regen- of onweersbui. Matige tot vrij krach tige wind uit noord tot noordoost. Mid- dagtemperatuur 19 graden. !35e jaargang no. 137 irijdag 12 juni 1992 westhavendijk 150 goes 01100-20440 fASHINGTON (RTR) - De merikaanse president George ush heeft donderdag laten lijken dat hij grote twijfels teft bij de mogelijke inzet van nierikaanse troepen om hulp- ransporten in Joegoslavië te eschermen. Washington is „met de politieagent van de we reld", aldus Bush. „We zullen doen wat we moeten doen. Maar ik ga niet in op de in zet van Amerikaanse troepen." Bush deed zijn uitspraken tij dens een ontmoeting met parle mentariërs. Dp vliegbasis Gilze-Rijen SILZE-RIJEN (GPD) - Russi- ithe topjagers gaan zaterdag 20 op de 'open dag' van de ko- linklijke luchtmacht op vlieg- sis Gilze-Rijen ongetwijfeld show stelen. De Tsjechische uchtmacht vliegt de vervaar lijke Mig-25 Fulcrum voor, één an de meest geavanceerde ge- echtsvliegtuigen van Russi sche makelij. En de Russische ochtmacht zelf laat zich even- onbetuigd met twee super geile Sukhoi-straaljagers taaronder de allernieuwste, de lanker. Silze heeft daarmee voor Neder- md een primeur. De Russische lts vormen een extra publiek- trekker hoewel de luchtmacht iet over belangstelling zal hoe- en te klagen. Op de Middenbra- santse basis worden meer dan londerdduizend bezoekers ver acht. Dit jaar is Gilze-Rijen an de beurt voor de omvangrij- e organisatie van de dag die oor iedereen gratis toeganke- jk is. Ie basis start 's morgens om ne en uur met een luchtshow van legervliegtuigen. Op de grond an onze correspondent fASHINGTON - De kans dat de ederlandse Amerikaan Ale- ander wordt benoemd tot VS- mbassadeur in Den Haag fordt in Amerika, na de jongste nthulling dat de man ook nog iederlander is, nagenoeg uitge- loten geacht. en woordvoerder van het Ne- lerlandse ministerie van buiten- wdse zaken zegt dat Alexan- er, die zich heeft laten natura- seren tot Amerikaan, nog leeds de Nederlandse nationa- teit heeft. en medewerker van de Se- DEN HAAG (ANP) - De PTT is als tweede uit de bus gekomen in een Eu ropees onderzoek naar de snelheid van postbe zorging. Van de briefpost (en pak jes) werd dit jaar jaar 81 procent besteld op de eerste werkdag na het posten. De resultaten van het onderzoek zijn donderdag bekend ge maakt door de Britse Royal Mail. Deze eindig de als eerste door 90 pro cent binnen een dag te bezorgen. In de meest recente cij fers komt Italië er het slechtst af: 14 procent komt de dag na het pos ten bij de ontvanger aan, terwijl het tarief het op één (Duitsland) na het hoogste is. The Washington Post meldde donderdag dat de Amerikaanse regering de mogelijkheden yoor militaire escortes bij hulptrans porten bestudeert, maai- voegde daaraan toe dat het ministerie van defensie zich eensgezind verzet tegen militair ingrijpen in Joegoslavië. De rond 30 VN-officieren, die de luchthaven van Sarajevo moe ten heropenen, zijn donderdag namiddag na een dag van om zwervingen in hun kwartier in het centrum van Sarajevo aan gekomen, zo meldde een VN- woordvoerder. De besprekingen met de drie partijen in het con flict in Sarajevo - ongeregelde Servische strijders, Kroaten en staan tientallen vliegtuigen op gesteld in een zogenaamde sta tic show die vrijwel alles laten zien van wat dertien Navo-lucht- machten in de lucht kunnen brengen. In bunkers en tenten zijn diverse tentoonstellingen opgetuigd en in 150 in 'straten' opgestelde kramen wordt lucht vaartcuriosa op elk gebied ten verkoop aangeboden. De grote vliegshow 's middags begint om één uur en krijgt uit sluitend een militair cachet. On zeker blijft nog even of ook de grote Amerikaanse B-52-straal- bommenwerper, onder andere bekend van de Golfoorlog, naar Gilze-Rijen komt. Voor liefheb bers van spektakel is een forma tie-opstijging van twaalf F-16's van het eigen Gilzer 314- en Eindhovense 316-squadron voor een schijnaanval op de basis aan het eind van de show interes sant. De luchtmacht raadt de mensen aan zoveel mogelijk met openbaar vervoer te reizen op het gevaar af urenlang in files te moeten staan. Speciale treinen en bussen worden ingelegd om de mensenmassa's te vervoeren. naatscommissie voor buiten landse zaken in Washington noemde gisteren de dubbele na tionaliteit 'een vreemde, maar zeer interessante nieuwe draai aan de benoemingsprocedure'. De medewerker zei dat het nu ze ker nog moeilijker, zo niet onmo gelijk, voor Alexander zal wor den om benoemd te worden. Het onderstreept in ieder geval de vrees die de Democratische senator Paul Sarbanes uitte na de hoorzitting waar de kandida tuur van Alexander aan de orde kwam. Sarbanes schreef in een brief dat hij bang was dat de kandidaat wellicht te nauwe banden met Nederland had. Een woordvoerder van het Witte Huis zei gisteren, dat hem niet bekend was dat Alexander een dubbele nationaliteit heeft., en dat hij verder geen reactie kon geven. Woensdag, toen het bericht over het NSB-verleden van Alexan ders vader in Amerika bekend werd, was het commentaar van het Witte Huis op de vraag van een Amerikaanse journaliste of men nog achter de kandidatuur stond: „Natuurlijk. Hij is zeer ge kwalificeerd voor deze post, al was het maar omdat hij vloeiend Vlaams spreekt". AMSTERDAM - Stakende leraren demonstreren in Amsterdam tegen de lage salarissen in het onderwijs. Donderdag waren 210 scholen in Noord- en Zuid-Holland gesloten. Meer dan 20.000 leerlingen moeten daarom thuis blijven. De ouders zijn over het algemeen niet zo blij met de stakingen. De ouderorganisaties van het protestants en katholiek onderwijs hebben laten weten dat zij zich de woede van de leraren wel kunnen voorstellen. Zij vinden echter dat de bonden niet mogen staken zolang niet bekend is wat het kabinetsstandpunt over de salariseisen is. De ouderorganisatie van het openbaar on derwijs is iets minder uitgesproken tegen de actie. De volgende stakingsdag staat voor volgende week donderdag in Zuid-Nederland op het programma. foto Marcel Antonisse/ANP Moslems - zouden direct begin nen. Het konvooi had de nacht door gebracht aan de rand van Sara jevo nadat begeleidende VN- voertuigen woensdag waren be schoten en daarop rechtsom keert maakten. Een Franse sol daat raakte lichtgewond. De be schieting vond plaats in de voor stad Mojmilo. Alle banden wer den lekgeschoten en de kolonne trok zich toen terug in de Servi sche kazerne Lukavica. Mos lems en Serviërs beschuldigden elkaar er over en weer van ver- slot zie pagina 3 kolom 7 Gooi geen oude schoenen weg.. GLENDALE (AP) - Tientallen vrouwen in Californië hebben niets meer aan hun voeten na dat een oplichter hen er toe bracht hun oude schoenen ka pot te maken. Een van de gedupeerden zei dat de man belde met de medede ling dat hij een onderzoek deed voor een schoenfabriek. Hij vroeg haar leeftijd, schoenmaat en favoriete modellen en mer ken. De oplichter beloofde de vrouw 40 paar nieuwe schoenen als zij haar oude zou vernietigen. Terwijl de beller luisterde, sneed de vrouw een paar schoenen van 70 dollar in stukken. Omdat de nieuwe schoenen uit bleven, belde de vrouw het num mer dat de pseudo-schoenverko- per had gegeven. Zij kreeg de vliegtuigfabriek Hughes Air craft Co. aan de lijn, die volgens de politie in een week al door 40 gedupeerde vrouwen was ge beld. Vrees heffing VS op Nederlandse exportprodukten DEN HAAG (GPD) - Het minis terie van economische zaken is bezorgd over de export van Ne derlandse produkten naar de Verenigde Staten. De VS staan op het punt de invoerrechten voor met name landbouwpro- dukten fors te verhogen. De dreigende verhoging van de invoerrechten vloeit voort uit het beleid van de Europese Ge meenschap oliezaadproducen ten te subsidiëren. Verschillende gesprekken tus sen de VS en de EG hebben niet tot een oplossing geleid. Daar om dreigen de VS nu met hoge invoerrechten als repressaille- maatregel. Snijbloemen, kaas, paprika's, tabakprodukten en het melkprodukt caseïne vallen vanaf 10 juli onder de hogere in voerrechten. DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers zal namens het kabinet op de EG-top eind deze maand in Lissabon het EG-landbouw- akkoord van enkele weken gele den opnieuw ter discussie stel len. Het akkoord, bereikt onder leiding van EG-landbouwcom- missaris MacSharry, zal op on derdelen bijgesteld moeten GRIEKSE DAG OP ZEE MET SALONIKI ZIE PAGINA 14 DEN HAAG - Brigade-gene raal G.H. Eleveld (r) pakt een herinneringsmedaille van de schaal tijdens de decoratie van de Nederlandse EG- waarnemers die in het voor malige Joegoslavië dienst de den. Sinds juli 1991 is de EG- missie actief, op dit moment zijn er nog 13 militairen en drie burger aan het werk. foto Ruud Hoff/ANP worden. Het kabinet krijgt voor dit beleid steun van de hele Tweede Kamer. Dit bleek gisteren tijdens een be raad tussen vice-premier Kok (financiën), landbouwminister Bukman, staatssecretaris Dan- kert (EG-zaken) en de Kamer. Aanleiding voor de eis dat het landbouwakkoord wordt open gebroken vormen de hoogte van de landbouwuitgaven in de EG. Met het akkoord komen die tus sen 1994 en 1996 hoger uit dan een in 1988 afgesproken maxi mum. Bukman gaf in de Kamer te ken nen dat de landbouwuitgaven ook met het akkoord van MacS harry onder het eerder afgespro ken maximum kunnen blijven als premies die boeren krijgen niet met de inflatie worden ver hoogd. Dat staat wel in het ak koord, maar was tot nu toe geen EG-beleid. Premies werden al tijd in vaste bedragen uitge keerd, zonder acht te slaan op de inflatie. Consequenties Bukman erkende dat de Neder landse opstelling vergaande consequenties kan hebben. Steun is er in ieder geval te ver wachten van Groot Brittannië en België. Ook Italë zou daartoe neigen, overigens uit puur finan cieel eigenbelang. De minister wees er echter op dat hij bij het afsluiten van het «3 o r O VANAVOND Lady's Night Blobbendales en Malestrippers Na 24.00 uur ook toegang voor heren Het Rotterdamse poëziefestival Poetry International staat dit jaar in het teken van het Chinese jaar van de aap. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Eindelijk recht voor schilder en beeldhouwer Lotti van der Gaag Proza over poëzie van Charles Ducal Een somber boek pleit voor het recht op ongeluk Poëzie volgens Scheepmaker Toneelschrijver Marcel Verbogt breekt door in het Frans Het Zeeuws Orkest verlaat de gebaande wegen Jeugdboek Uit-agenda, Films, Exposities. EK-voetbal Denemarken en Engeland zijn ver verwijderd van de topvorm, die nodig is voor een toonaangevende rol bij de Europese titelstrijd in Zweden. Beide ploegen maakten donderdagavond van hun eerste wedstrijd (0-0) een risicoloze, slordige en overwegend saaie aangele genheid. 23 Radio en televisie: 2; Binnen- en Buitenland: 3 en 5; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en economie: 7; Provincie: 9,10,11 en 13; Kunsten cultuur: 15,16,17, 18, 19, 20 en 21; Sport: 23, 24, 25 en 27. SCHIPHOL (GPD) - De raad van bestuur van Fokker noemt de geruchten dat er massa-ont slagen dreigen te vallen als ge volg van een overname door DASA 'indianenverhalen'. In middels heeft Fokker in een brief aan de vakbonden catego risch ontkend dat er sprake zou zijn van ontslagen. De bonden nemen genoegen met die ont kenning. Het ANP verspreidde gisteren het bericht dat er bij Fokker mo gelijk 5000 tot 7500 banen ver dwijnen als gevolg van de over name. Mocht het bericht waar zijn, dan blijft er van Fokker, waar in totaal dertienduizend mensen werken, weinig over. De ontslagen zouden vooral vallen bij sub-bedrijven van Fokker die onderdelen aan de eindlijn op Schiphol leveren. DASA zou de ze onderdelen zelf willen gaan le veren. Het gerucht is onder meer geba seerd op vermoedens dat DASA in een eerste stadium 51 procent in Fokker verwerft. Dat zou ge beuren door een aandelenemis sie ter waarde van 500 miljoen gulden volledig over te nemen plus een deel van het staatsbe lang in Fokker (12 procent). Over drie tot vier jaar zou DASA het resterende pakket aandelen van de Staat (20 procent) over nemen, waarmee de Duitsers een meerderheid van ongeveer 71 procent verwerven. Genoeg om de leidende rol bij de produk- tie van regionale straalverkeers- vliegtuigen naar zich toe te trek ken. Volgens bestuurder P. Bers van de Industriebond FNV is het ANP-bericht gebaseerd op een gerucht binnen Fokker. De bon den voelden zich gisteren daar om genoodzaakt in een brief op heldering te vragen. (Advertentie) akkoord al een voorbehoud ten aanzien van de kosten had ge maakt. In de Kamer meldde Bukman dat er in de anderhalf jaar dat er in EG-kring over het landbouwpakket is gesproken, nooit acht geslagen is op finan ciële consequenties ondanks talloze vragen daarover. Pas nadat overeenstemming was bereikt bleek de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, cijfers over de kosten te hebben! Die gaven aan dat het in 1988 afgesproken ma ximum gedurende enige tijd doorbroken zou worden. In 2000 zouden de kosten echter week onder dat plafond liggen. Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 éénmalig binnen 6 maanden Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1