Liverpool-oratorium bij Zeeuws Orkest PZC kunst cultuur Jazzfestival Kleine Johannes Courage Cows Eenakters Jazzfestival Marias project Luitconcert Ted Hayes Emmerroit Orgelconcert Pianoconcert Concert Zeeuws orkest Musical VLAANDEREN Greetje Kauffeld De Dijk Antwerpen VRIJDAG 12 JUNI 1992 18 ZONDAG De tweede dag van het Terneuzense Schelde Jazz Festival begint vandaag (vrijdag) om 19.00 uur met streetparades. Daarnaast zijn er optredens van onder anderen Art Far mer The New Look Trio (21.00 uur), Mark Murphy The Bill Mays Trio (23.00 uur), Ricky Woodard en het Rob van Bavel Trio (01.00 uur) in Porgy and Bess. In verschillende andere gelegenheden treden jazzbands op. In D'Ouwe Kercke staan De Piotto's en Santo Y Fiesta; in De graanbeurs Het Joep Peeters Trio; in Bomvrije The Peter Lipa T R band; in Ambassadeur Willy Aelvoet's New Orleans Swing band: in La Bouteuille The flying dixies; in Tollebol Bram Wijnands en George Probert; in Ter nose The Beet City Jazz Band en in The froggy Harry says no. In de tent op de Markt treden achtereenvolgens R BI Jump and jive night; Dana Gillespie and band en Ray Gelato and his giants of jive. De jongerentheaterschool De Ambitie speelt vandaag (vrijdag) het muzikale sprookje De Kleine Johannes naar het gelijknamige boek van Frederik van Eeden, in het Mid delburgse Minitheater (20.00 uur). In de muzikale bewerking hebben slechts twee spelers een vaste rol, de overige spelers beelden twintig rollen uit. In het stuk wordt op symbolische wijze verteld hoe de kleine Johannes zich ontwikkeld van kind tot volwassenen. Hij komt daarbij de meest uiteen lopende wezens, dieren en bovenaarse figuren tegen. Regie; Josien de Graf, Muziek: Dorieke Kuipers en Bert Verhoeff. De gospelband Courage treedt vandaag, vrijdag, op in de koffiebar van Youth for Christ aan de Herengracht in Middelburg (20.30 uur). De Dordste band Courage noemt zich een gospelband, maar beperkt zich niet tot de traditionele gospels en spirituals. De band speelt Nederlandstalige rock, funk en blues en maakt uitstapjes naar de reggae. In 't Beest in Goes spelen vanavond, vrijdag, de Nederlandse band Birdskin en de Amerikaanse formatie The Cows (22.00 uur). De muziek van The Cows, afkomstig uit Minneapolis, is heftig en snel, met vleugjes punk, motown en rock 'n roll. De band, die zijn muziek zelf omschrijft als 'absolutely no bullshit', heeft inmiddels vijf CD's uitgebracht. Birdskin komt uit Raalte en speelt melodieuze gitaarrock, beïnvloed door Hüsker Dü, Moving Targets en Jacques Brei. De Amateur Comedie Zierikzee speelt vandaag vrijdag) de twee eenakters The Ameri can Dream van Albee en Bobby van John Halkin in Brogum in Zierikzee (20.30 uur). The America Dream is Albee's voorloper van Virginia Woolf. Het is een satire op gezin en samenleving in Amerika. Bobby is een schokkende monoloog over pijn, liefde en waan zin. In beide eenakters word het publiek geconfronteerd met het ogenschijnlijk normale, de bedriegelijkheid van de eerste indruk. Het gaat om vragen die onder de oppervlakte borrelen: Hoe ziek is de werkelijkheid, wat is normaal en hoe gezond zijn onze idealen? zijn vragen die in de stukken aan de orde komen. ZATERDAG In het Terneuzense Zuidlandtheater staat zaterdag een lustrumconcert in het kader van het Schelde Jazz Festival op het programma (20.00 uur). In de ochtenduren komt de jazzboot aan (11.00 uur) en zijn er weer streetparades en podiumconcerten (14.00 uur). Tijdens het lustrumconcert treden de volgende groepen op: La Nuit est une sorcière en het Willem Breuker Kollektief met de Mondriaan- strings. In Porgy and Bess staan 's avonds vier groepen op het podium: The jeggpap New Orleans jazz band; the Cotton city Jazzband met George Probert en Ray Gelato and his giants of jive. In de tent op de Markt staat het programma in het teken van de Caribbean Night met Eduardo Muniz Brinka Charko en Conexion Latina featuring Nicky Marrero. Het jongerencentrum Kalashnikov in het cultureel centrum De Triangel aan de Korte Kerkestraat in Terneuzen presenteert zaterdag het A.C. Marias Project (22.00 uur). De band bestaat uit een slagwerker, gitarist en saxofonist die improviserend een weg banen door de experimentele rock- en jazzmuziek. Naast de live-act bedient de formatie zich ook van een geluidsband. Met het concert haakt het jongerencentrum in op het Schelde Jazzfestival dat zaterdag in Terneuzen volop aan de gang is. Het luitensemble Diatessar de kerk in Sint Anna ter Mi Het concert staat in het tek Het luitensemble Diatessaron geeft zaterdag een concert in de Nederlandse hervorm de kerk in Sint Anna ter Muiden (19.30 uur). Het concert staat in het teken van het 750-jarig bestaan van Sint Anna ter Muiden. Industriële/exeperimentele noise-jazz van de formatie Ted Hayes is zaterdag te beluis teren in De Botte Hommel in Bergen op Zoom (22.00 uur). Ted Hayes stond vorig jaar in de finale van de Grote Prijs van Nederland en werd toen uitgeroepen tot de origineelste band van Nederland. Behalve uit naamgever bassist Ted Hayes bestaat de band uit Hans Asscheman, die tijdens de Grote Prijs werd uitgeroepen tot de beste drummer, gitarist Arno Willekens en saxofonist Tom Freke. Terwijl de festivals van Vlaanderen en Zeeuwsch-Vlaanderen dit jaar nog van start moeten gaan, zijn de voorbereidingen voor de editie-1993 van beide muziekmanifestaties volop aan de gang. Een van de opvallende on derdelen daarvan wordt een reeks uit voeringen van Paul McCartney's Liver pool-oratorium voor gemengd koor, mannenkoor, kinderkoor, solisten en orkest. Het orkestrale aandeel in dit ge heel komt van het Zeeuws Orkest on der leiding van Dirk Brossé, de dirigent die vorig jaar twee uitvoeringen leidde van het Requim van Lloyd Webber. De opzet is, dat vijf tot zes uitvoeringen van het Liverpool-oratorium worden ge geven. Vast staat inmiddels, dat dit in het kaer van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen zal gebeuren in de St. Baaf van Aardenburg, op donder dag 16 september 1993. Voorts zijn twee optredens in het Festival van Vlaande ren gepland (Antwerpen, 17 en 22 sep tember). In het kader van Zeeland Cul- tuurmaand klinkt het werk in de Grote Kerk van Zierikzee (vrijdag 24 septem ber) en de bedoeling is dat ook een uit voering in de Randstad wordt verzorgd. Het Zeeuws Orkest - verklaart voorzit ter F. Tavenier - is voor het Liverpool- oratorium in het gat gedoken, dat ont stond nadat pogingen mislukten om het werk met het Philharmonisch Orkest van Vlaanderen uit Antwerpen rond te krijgen. Tavenier: „Men bleek in Ant werpen bij uitvoeringen zo vroeg in het seizoen problemen met voldoende repe- titietijd te hebben. Als Zeeuws Orkest hebben we vanaf mei volgend jaar gele genheid om de concerten in september voor te bereiden. Bovendien: een derge lijk breed toegankelijk werk past in, zeg maar, de artistieke opmars van het Zeeuws Orkest. We streven immers al een paar jaar naar een gevarieerder, avontuurlijker programmering, waarbij we ons ook buiten de geëigende paden van een symfonie-orkest willen bege ven." Gastdirigenten Bij dat streven past ook het beleid van het orkest om vaker nog dan voorheen met verschillende gastdirigenten te werken, onderstreept Tavenier. Van het fenomeen vaste dirigent is men afge stapt; in dit kader ook zijn de contacten beëindigd met Lex Veelo die het Zeeuws Orkest leidde sinds het vertrek van Louis Stotijn zes jaar geleden. In een bestuursvergadering begin deze week is die nieuwe lijn bevestigd: „Doel is om het Zeeuws Orkest met goede gastdirigenten en een volledige inzet van de leden verder te stuwen naar een beter artistiek niveau", aldus de voor zitter. Tot de dirigenten, waarmee het Zeeuws Orkest de komende tijd regel matig in zee wil gaan, horen niet alleen de beide repetitoren Ernst van Thiel en Josef Suilen, maar ook de Vlaming Dirk Brossé en de huidige vaste dirigent van het Nederlands balletorkest Roelof van Driesten, die al enkele keren met het or kest is opgetreden. Met hem lopen con tacten over de mogelijkheid dat hij in de toekomst min of meer als 'artistiek lei der' optreedt. Eenmaal per jaar wil men ook een serie spelen met de Duitse diri gent Wolfgang Seeliger, die vorig jaar enkele geïnspireerde uitvoeringen van de Matthaus Passion leidde. De komende zomer-concertserie staat voor een groot deel in het teken van de stem. Solisten zijn bariton Marco Bak ker en sopraan Ellen van Haaren. Zij zingen aria's en duetten uit Le Nozze di Figaro en Don Giovanni van Mozart (ter opening klinkt de ouverture tot Don Giovanni) en uit Un Ballo in Maschara en La Traviata van Verdi en uit Gianni Schicchi van Puccini. Na de pauze zin gen Marco Bakker en Ellen van Haaren drie nummers uit Porgy en Bess van Gershwin en speelt het orkest diens An American in Paris. Instrumentale solis te is trompettiste Tiny van de Wijdeven in het trompetconert van de Armeense componist en dirigent Aleksander Aru- tunian, een eendelig stuk, waarin vir tuositeit en lyriek elkaar afwisselen. Er zijn drie concerten in Zeeland: don derdag 18 juni in de Nieuwe Kerk van Zierikzee, vrijdag 19 juni in de Grote Kerk van Goes en zaterdag 20 juni in de Grote Kerk van Veere, aanvang steeds 20 uur. Op 24 juni wordt hetzelfde pro gramma gespeeld in Breda, tijdens een congres van de Nederlandse bouwwe reld. Planning Zoals al gemeld speelt het Zeeuws Or kest ook dit jaar in het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen en in September Cultuurmaand. Het populaire program ma is afgestemd op de festvalthema's Leonard Bernstein en Spanje: Bern- steins ouverture Candide en de suite Fancy Free worden gevolgd door Espa- na van Chabrier en Nachten in Spaanse tuinen (pianosoliste Juana Zayas) van De Falla en diens tweede suite uit de Driekanten Steek. Onder leiding van Dirk Brossé wordt gespeeld in Middel burg (11 september), Goes (Zeelandhal len, 12 september), Bergen op Zoom (De Maagd, 15 september) en Sluis (rk-kerk, 19 september). De voorlopige verdere programmering, waarbij overigens is afgezien van de plannen Bruckners vierde symfonie uit te voeren: drie kerstconcerten met het Middel burgs Kamerkoor (cantate 62 van Bach) en werk van o.a. Respighi, Poulenc, Charpentier, Locatelli, Telemann, Dis tier en Brahms in Middelburg (17 de cember, Concertzaal), Vlissingen (18 de cember, Jacobskerk) en Kloetinge (Geerteskerk 19 december); een januari-serie tussen 21 en 24 ja nuari in Vlissingen, Terneuzen en Mid delburg (met een zondagmatinee), waarin Jef Suilen het orkest dirigeert in Tschaikovsky's ouverturefantasie Ro meo en Julia, het vioolconcert (Elisa beth Perry soliste) en Beethovens zesde symfonie; eind april/begin mei 1993 dirigeert Wolfgang Seeliger vier concerten in Middelburg, Vlissingen en Goes met als solist in Schumanns concert de pianist Willem Brons en met de ouverture van Die Zauberflöte van Mozart en de vierde symfonie van Tschaikovsky. in september dus het Liverpool-ora torium en begin november een concert serie in Middelburg (2 nov.), Vlissingen (4 nov.), Goes (5 nov.) en Bergen op Zoom (6 nov.), waarin Roelof van Dries ten de Akademische Festouverture van Brahms en de achtste symfonie diri geert en waarin violist Jaap van Zweden en cellist Haro Ruijsenaars solisten zijn in het dubbelconert van Brahms. Kees Cijsouw Sopraan Ellen van Haaren. Bariton Marco Bakker. Trio staat vanaf 15.00 uur in Porgy and Bess, gevolgd door de Joep Peeters Festival band met George Probert, Jan Menu, Bram Wijnands, De notenkraaksters en Fapy Lafertin. De Emmerroit Blues Band is zondagmiddag te zien en te horen in jongerensoos De Klomp in Ovezande. (14.30 uur). De band staat bekend om zijn swingende bluesrock en rhythm blues. DINSDAG Albert Clement geeft dinsdag een orgelconcert in de Nieuwe kerk in Middelburg (20.00 uur). Het programma ziet er als volgt uit: Preludium in e van Bruhns, drie koraalbewerkingen van Bach, Divertissement II in F van Lootens, Toccata en Fuga van Reger Choral II van Franck en Final uit Symphony I van Vieme. WOENSDAG Het pianoduo Sfogato, bestaande uit Erna Melis en Noortje Kramer, geeft woensdag een concert in de Domburgse Zionskerk (20.00 uur). Beide pianistes studeerden aan het Brabants Conservatorium. In '88 besloten zij het duo Sfogato op te richten. Het programma ziet er als volgt uit: Petite Suite van Debussy, Trois morceaux en forme de poire van Satie, Sonate voor piano vierhandig van Poulenc, Ma mère l'Oye van Ravel en Dolly Suite van Fauré. DONDERDAG De serie zomeravondconcerten in Zoutelande begint donderdag met een concert door de Christelijke muziekvereniging Luctor et Emergo in de Catharinakerk (20.00 uur). Het concert staat onder leiding van Ad Stroo. Het Zeeuw Orkest geeft donderdag en concert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee (20.00 uur). Op het programma staan werken van Mozart, Puccini, Verdi, Artunian en Gershwin. Zie toelichting elders op deze pagina. Theatergroep Rits brengt donderdag de eerste van een serie voorstellingen van de musical Je binnenste buiten, in het Bibliotheektheater in Middelburg (19.30 uur. Rits, voornamelijk bestaande uit PABO-studenten, wil kinderen in de basisschoolleef tijd warm maken voor theater. Je binnenste buiten is een bewerking van het boek Maj- lent van Ted van Lieshout. In de musical wordt het verhaal verteld van de 11-jarige Joeri die in een dik schrift beschrijft waarom hij zo graag een wonder wil. Hij wil graag een meisje worden en heeft er zelfs zijn gehoor voor over om dat te bereiken. Maar wat ge VERWACHT Het Greetje Kauffeld Trio treedt zondag op in jazzcafé Porgy and Bess tijdens de laat ste dag van het Terneuzense Schelde Jazz Festival (15.00 uur). Het middagpogramma begint om 14.00 uur met streetparades. Het Greetje Kauffeld Eén van de spelers in het muzikale sprookje De kleine Johannes. beurt er als de persoon die je altijd had willen zijn opeens tot leven komt en je nu verteld datje twee personen bent? En wat hebben omkeerdoosjes, vampieren, een sexy nacht hemd en het mongololde buurmeisje Betty daarmee te maken? Ter afsluiting van de viering van het vierde lustrum van jongerencentrum Brogum in Zierikzee treedt daar donderdag De Dijk op (21.00 uur). De Dijk behoeft nauwelijks toelichting; de band hoort al jaren bji de Nederlandse top. De groep is nu bezig met de '1992 Tour', onder meer ter promotie van e nieuwe CD die binnenkort uitkomt. Theatergroep Rits speelt vrijdag 19 juni de musical Je binnenste buiten in het Biblio theektheater in Middelburg (19.30 uur). Het Zeeuws Orkest concerteert vrijdag 19 juni in de Grote kerk in Goes (20 uur). Het Middelburgs Kamerkoor treedt zaterdag 20 juni op in de Middelburgse Klove niersdoelen (20.30 uur). Stajiislas Deriemaeker geeft zaterdag 20 juni een orgelconcert in de Middelburgse Oostkerk (20.30 uur). Theatergroep Rits speelt zaterdag 20 juni twee keer de musical Je binnenste buiten in het Bibliotheektheater in Middelburg (14.30 en 19.30 uur). Het Zeeuws Orkest concerteert zaterdag 20 juni de Grote kerk in Veere (20 uur). De jongerentheaterschool De Ambitie speelt zondag 21 juni het muzikale sprookje De Kleine Johannes naar het gelijknamige boek van Frederik van Eeden, in het Middel burgse Minitheater (20.00 uur). Vandaag (vrijdag), 20.30 uur, Zaal Koningin Elisabeth [Kon. Astridplein 23-24): Con cert Gilbert Bécaud. Vandaag (vrijdag), zaterdag, woensdag en donderdag, 20.30 uur, Fakkelteater (Hoog straat 12): A Slice of Saturday Night, sixties musical van de Heather Brothers in bewer king van de Mosuse Brothers; regie Robert Sian. Vandaag (vrijdag) en zaterdag, 20.15 uur, Theater Zuidpool Lange Noordstraat 11): De Koning sterft, van Eugène Ionesco, in regie van Horst Hawemann. Vandaag (vrijdag) en zaterdag, 20 uur, Raamteater op 't Zuid (De Vrièrestraat 36): De Misantroop van Molière, door het ensemble KNS-Raamteater, regie Simon Eine. Vandaag (vrijdag), zaterdag, dinsdag t/m donderdag, 20 uur, Desingel (Desguinlei 25): Kuschwarda City van Herbert Achternbusch, door Theatergroep Hollandia, regie Paul Koek en Johan Simons! Zondag 15 uur en donderdag 19 uur, Kon. Vlaamse Opera (Frankrijklei 3): Der Rosenka- velier, opera van Richard Strauss door het Gezelschap van de Vlaamse Opera o.l.v. Silvio Varviso. Donderdag, 20.30 uur, Kerk Schilde-Bergen (Pater Nuyenslaan Schilde): Concert door het Eugène Ysaye-ensemble in kader van Festival der Voorkempen; programma: Ravel. Lekeu, Henderickx, Schubert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 18