Vertraging kanaal werken dreigt PZC Kampeerboeren in Valkenisse mogen naar 15 plaatsen Middelburger wint uitvindersprijs Toch adviesrecht personeel DGSM over Schelderadar Wattel vecht voor ontheffing camping Brochure hulpverlening Ooster- en Westerschelde Krachtenbundeling in Zeeuws onderwijs voor zorgverbreding Dienstenbond FNV vreest sluiting van alle Tandy-winkels Akkoord verwacht cao gezondheidszorg organa provincie 10 Milieufederatie maakt bezwaar tegen opslag slib bij AKF Goes VRIJDAG 12 JUNI 1992 van onze verslaggever GOES - De Zeeuwse Milieu Fe deratie (ZMF) heeft bij de Raad van State beroep aangetekend tegen de beslissing van de pro vincie om de gemeente Goes een hinderwetvergunning te verle nen voor de opslag van een gro te hoeveelheid slib in een toe komstig speciedepot bij de AKF. Het gaat om zo'n dertig duizend kubieke meter slib, af komstig uit het kanaal Goes - Goese Sas. Het kanaal moet worden uitgediept. Als gevolg van het bezwaarschrift dreigen de kanaalwerken opnieuw ver traging op te lopen. Volgens de ZMF gaat het om 'zwaar vervuilde' specie. In de hinderwetvergunning zijn naar de mening van de milieufedera tie te weinig eisen gesteld aan de manier waarop het spul wordt opgeslagen. De ZMF vreest dat daardoor schadelijke stoffen zul len doordringen in de bodem. Daarnaast heeft de ZMF bezwa ren van procedurele aard. Vol gens de milieufederatie was de hinderwetaanvraag die de ge meente bij de provincie indiende onduidelijk en bovendien onvol ledig. Begin mei werd de hinderwet vergunning door de provincie verleend. Tegen de aanvraag was bij de provincie een aanzien lijk aantal bezwaren ingediend. Behalve de ZMF tekenden ook omwonenden protest aan. De kern van de bezwaren: het ka- naalslib is verontreinigd en het ,is onverantwoord de specie in de directe omgeving van een nieuwe woonwijk (het Goese Meer) te storten. Volgens de provincie is de ka naalspecie echter niet dusdanig vervuild dat storting daarvan in het toekomstige depot bij de AKF onverantwoord is. In de vergunning heeft de provincie een aantal voorwaarden gesteld waaraan het depot moet vol doen. Volgens de ZMF bieden die voorwaarden echter te wei nig garanties dat de opslag plaats niet zal 'lekken'. Via de af deling voor de geschillen van be stuur van de Raad van State probeert de ZMF nu haar gelijk te halen. Met het verlenen van de hinder wetvergunning leek Goes einde lijk te kunnen beginnen met de verbetering en uitdieping van het kanaal Goes - Goese Sas. De uitvoering van die plannen liep in het verleden al aanzienlijke vertraging op, onder meer om dat Goes aanvankelijk geen ge schikte plek kon vinden om het kanaalslib te bergen. Volgens een woordvoerster van de gemeente Goes levert het be zwaarschrift van de ZMF moge lijk weer vertraging op. Op het Goese stadskantoor wordt er re kening mee gehouden dat de uit dieping van de vaarweg met on geveer drie maanden zal moeten worden uitgesteld. Aanvanke- van onze verslaggever KOUDEKERKE - De minicam- pinghouders in de gemeente Valkenisse mogen dit seizoen vijftien kampeerplaatsen ver huren. De gemeenteraad be sloot donderdag dat Valkenisse niet moet wachten tot de wets wijziging die eraan komt door de Tweede Kamer is aangeno men. Alleen de PvdA stemde te gen het voorstel. De fractie is niet principieel tegen, maar vindt dat Valkenisse niet op ei gen houtje moet opereren. Vorige week al besloot de com missie bestuurszaken dat het verantwoord is vooruit te lopen op de wetswijziging. Driejaar ge leden deed de raad dat ook. maar het eigen college van b en w liet toen het besluit door de Kroon vernietigen. De situatie is echter zodanig veranderd, dat het verantwoord wordt geacht op de wetswijziging vooruit te lo pen. Het is slechts een kwestie van tijd tot de Tweede Kamer het besluit neemt. Daarom ook geldt het besluit strikt voor 1992. Als volgend jaar de nieuwe wet niet in werking is getreden, kun nen de kampeerboeren geen aanspraak maken op oude rech ten. Op het dak van het World Trade Center in Rotterdam overhandigde Shell-topman Van Duursen (1) de cheque aan uitvinder Voer man. Rechts van dit tweetal de heer Ottevanger van ID-NL en de mede-uitvinders L. van der Hoek, R. Idink en J. W. van Kempen. foto ID-NL van onze verslaggever MIDDELBURG - De Middel burger R. Voerman heeft gis teren de ID-NL Jaarprijs in ontvangst genomen voor zijn uitvinding die door middel van holografie voorwerpen beveiligt. De vinding bestaat uit een gecodeerd hologram dat op waardevolle documen ten, zoals paspoorten of credit cards en zelfs compact discs, wordt aangebracht. De echt heid daarvan kan dan met een speciaal leesapparaat wor den vastgesteld. President-directeur ir P. van Duursen van Shell Nederland bv reikte de jaarprijs gisteren aan de uitvinder uit in het World Trade Center in Rotter dam. Het ID-NL centrum heeft de jaarprijs ingesteld om het imago rond uitvindingep te verbeteren. Aan de prijs is on der meer een geldbedrag van 15.000 verbonden. Dit be drag is beschikbaar gesteld door het gemeentelijk project Innovatiebevordering Rotter dam. De heer Voerman vertegen woordigt de DAHT-founda- tion (Development Applied Holografie Technics Founda tion), die in 1990 werd opge richt om de uitvinding te ont wikkelen. De foundation werkt samen met Joh. En schede bv Security Cards and Documents en de ABN-AM- RO. ID-NL heeft als Specialistisch Innovatiecentrum voor uit vindingen in Rotterdam - sa men met het Centrum voor Kennisbescherming en Oc trooi-informatie en het Inno vatie Centrum Zeeland - de advisering, begeleiding en ju ridische adviezen rond de win nende vinding verzorgd. Jaar lijks worden er honderden uit vindingen aangemeld. De ge selecteerde vindingen kunnen via het landelijk netwerk van Innovatie Centra worden aan geboden aan bijna 50.000 (Ne derlandse) bedrijven. De jaar prijs en de jaarlijkse expositie van de tien beste ideeën moe ten zorgen voor meer bekend heid van het uitvinderscen trum. ID-NL wil hiermee aan tonen dat er vele goede ideeën liggen te wachten op een on dernemer die ze wil gebruiken. Het gaat om uitvindingen op het gebied van bouw, consu menten- en medische produk- ten, elektronica en land- en tuinbouw. van onze verslaggever VLISSINGEN - Het conflict tus sen de directie en dienstcom missie van het Directoraat Ge neraal Scheepvaart en Mari tieme Zaken (DGSM), regio Scheldemond, is uit de wereld. De personeelsvertegenwoordi ging, de dienstcommissie, krijgt alsnog het gevraagde ad viesrecht over de nieuwe opzet van de Schelderadarketen. De dienstcommissie van DGSM, regio Scheldemond, schortte vo rige week haar werkzaamheden op. Ze wilde van de directie eerst duidelijkheid over haar positie in het overleg over de Scheldera darketen. Het conflict draaide om de vraag of de dienstcommis sie in deze kwestie adviesrecht heeft. De directie van DGSM. re gio Scheldemond, betwijfelde of de 'ondernemingsraad' bij deze 'technische' reorganisatie dat recht heeft. Het DGSM-hoofdkantoor in Rijswijk is ingeschakeld om de knoop door te hakken. Twee deskundigen uit Rijswijk, een vertegenwoordiger van de cen trale directie en één van de cen trale dienstencommissie, heb ben zich erover gebogen. „We hebben het uitgepraat", vertel de voorzitter A. J. Nooijen van de dienstcommissie in Vlissin- gen, „en wij hebben alsnog ad viesrecht gekregen." Adviesrecht biedt de perso neelsvertegenwoordiging meer dan alleen inspraak. „Advies recht moet leiden tot overeen stemming", verklaarde Nooijen. „Als dat niet lukt, als wij er met de directie niet uitkomen, moet de minister beslissen." De voor zitter van de dienstcommissie was tevreden met het advies recht. „We hebben gekregen wat wij hebben gevraagd. Het komt er nu op aan met goede argu menten te komen, betere dan die nu op tafel liggen." De formele discussie over ad viesrecht kan nu plaatsmaken voor inhoudelijke discussie over de nieuwe opzet van de Schelde radarketen. De Nederlandse en Belgische Schelde-directeuren nemen binnenkort het defini tieve reorganisatie-voorstel aan, dat omstreden is onder het ver- keersdienstpersoneel langs de Westerschelde. Hun vakbond. van een medewerker DEN HAAG/DOMBURG - De Domburgse oud-wethouder L. Wattel heeft donderdag in be roep de weigering van de ge meente om hem een vrijstelling voor een minicamping te verle nen aangevochten. Zijn beroep werd behandeld door de afde ling rechtspraak van de Raad van State in Den Haag. Wattel zegt dat hem -in 1988 en 1989 ten onrechte een vrijstel ling is geweigerd voor de exploi tatie van een minicamping op zijn agrarisch bedrijf aan de Kalfhoekseweg in Oostkapelle. Bovendien is hij het niet eens met de aanschrijving bestuurs dwang uit 1988 om het kampe ren te beëindigen en vecht hij de weigering van een bouwvergun ning voor een opslagloods aan. Wattel heeft als bijverdienste in de zomer een minicamping met vijftien standplaatsen. Onredelijk Het beleid van de gemeente is er echter op gericht het aantal kampeerterreinen te beperken. Een teveel aan campings tast volgens het gemeentebestuur het karakter van de badplaats aan. Wattel zegt echter dat hij sinds 1981 jaarlijks een onthef fing heeft gehad voor maximaal vijftien kampeerplaatsen. Een deel hiervan is altijd voor jeug dige kampeerders bestemd ge weest. Daarom vindt hij het be leid van de gemeente om het groepskamperen door jongeren aan te pakken niet redelijk. Wattel betwist bovendien dat zijn nieuw te bouwen loods voor het stallen van caravans ge bruikt gaat worden. In zijn ogen hoort de loods bij zijn agrarisch bedrijf. De gemeente weigerde de vergunning omdat het ge bruik van de loods niet binnen de agrarische bestemmings zou passen. Wattel hecht er aan een mini camping te mogen houden om dat dit voor een bron van inkom sten is. De uitkomst van de pro cedures is voor hem echter ook nog om een andere reden van be lang. Wattel is in 1987 als wet houder afgetreden naar aanlei ding van commotie rondom zijn vermeende overtreden van de kampeerwet. Als hij van de rech ter gelijk krijgt is dit voor hem het bewijs dat deze commotie niet terecht is geweest. De afdeling rechtspraak doet over enige tijd uitspraak. de Racon, is tegen het voorstel, omdat de veiligheid van de scheepvaart in het gedrang zou komen. Veere houdt vierdaagse VEERE - Van dinsdag 16 tot en met vrijdag 19 juni wordt in Veere een avondvierdaagse ge houden. Vier avonden achter een moeten de deelnemers naar keuze vijf of tien kilometer wandelen. De start is iedere avond vanuit 't Praetuus, het wijkgebouw van de wijkvereni- ging Zanddijk-Veere aan de Frans Naereboutstraat in Zand dijk. Het startbureau gaat al om 18.00 uur open. Vrijdagavond is de start voor de wandelaars op de tien kilometer vervroegd naar 17.45 uur en op de vijf kilometer naar 18.45 uur; dit in verband met de gezamen lijke intocht en het bloemendefi- lé dat om ongeveer 19.30 uur vanaf het Bastion in Veere ver trekt. Het drum and buglecorps Blue Spirit uit Middelburg zorgt voor de muzikale begeleiding van de deelnemers aan de slot manifestatie. De avondvierdaagse in Veere wordt voor de vijfde keer gehou den. Het evenement is een sa menwerkingsverband tussen de wandelsportvereniging 't Zand in Middelburg en de wijkvereni- ging Zanddijk/Veere. Stadsbeheer luistert naar wijkbewoners van onze verslaggever MIDDELBURG - Het beheer van plantsoenen, het ophalen van huisvuil, het beheer van speel terreintjes en sportaccom modaties vallen in de gemeente Middelburg allemaal onder de verantwoordelijkheid van de dienst stadsbeheer. In het kader van de sociale vernieuwing houdt die dienst dinsdag voor alle bewoners van de Stromen- wijk/'t Zand een informatiebij eenkomst. Het doel van de bijeenkomst is zeker niet alleen het verstrekken van informatie door de dienst stadsbeheer. Bewoners moeten bovenal hun zegje kunnen doen. Zij worden in de gelegenheid ge steld vragen te stellen en ideeën te spuien over de uitvoering van de taken door de dienst stadsbe heer. De bijeenkomst wordt ge houden in de Ontmoetingskerk aan de Oosterscheldestraat en begint om 20:00 uur. Commissaris der koningin dr C. Boertien reikte donderdag de brochure 'Ongevalienbestrijding te water' uit aan burgemeester A. Verbree van Reimerswaal, voorzitter van de werkgroep Oos- terschelde (links van de commissaris) en aan burgemeester J. C. Th. van der Doef van Vlissin- gen, voorzitter van de werkgroep Westerschelde (tweede van rechts). foto Ru ben Oreel. van ónze verslaggeefster MIDDELBURG - Er moet een hulpverleningsovereen komst komen voor ongeval len op het Schelde-Rijnka- naal, naar voorbeeld van de overeenkomst zoals die sinds dit jaar van kracht is op de Ooster- en Westerschelde. Dat zei burgemeester A. Ver bree van de gemeente Rei merswaal donderdag tijdens de presentatie in Middelburg van de brochure over het sa- menwerkingsconvenant tus sen Rijkswaterstaat, DGSM regio Scheldemond, de Zeeuwse gemeenten langs de Schelde-armen en de haven schappen. De Brabantse en Zeeuwse ge meenten langs het Schelde- Rijnkanaal hebben nu een vijfjarig contract lopen met een berger die bij ernstige scheepsongevallen de Fury inzet. De regeling wordt be taald door de gemeenten, die per hoofd van de bevolking per jaar twee kwartjes voor de hulpverlening reserveren. In 1993 loopt dat contract echter af. „Dat geeft ons de tijd om voor na 1993 eenzelfde soort overeenkomst voor dat water te bereiken", meent Verbree. Ook als de andere gemeenten daar geen heil in zien, wil Ver bree zijn raad voorstellen uit de overeenkomst te stappen en de hulpverlening op het water in eigen beheer regelen. Commissaris der koningin dr C. Boertien overhandigde Verbree en Vlissings burge meester J. C. Th van der Doef de eerste exemplaren van een brochure die uitleg geeft over de hulpverleningsregeling bij scheepsongevallen. Verbree en Van der Doef fungeerden het afgelopen jaar als voorzit ters van de werkgroepen die de samenwerkingsovereen komst uitwerkten voor res pectievelijk de Oosterschelde en de Westerschelde. Meldingsposten De regeling houdt in dat er voor Oosterschelde, Wester schelde en het kanaal Gent- Temeuzen eigen meldings posten zijn. Voor de Ooster schelde is dat de Verkeers post Wemeldinge, voor de Westerschelde het Schelde- coördi antiecentrum in Vlis- singen, voor het kanaal de Verkeerscentrale Terneuzen. De' Regionale Brandweer in Vlissingen fungeert als Zeeuwse centrale. Van daar uit worden instanties en over heden gewaardschuwd en wordt afgesproken waar en van wie er materiëel en mens kracht wordt ingezet. Om concurrentievervalsing richting bergingsbedrijven te voorkomen blijven de bergers de eerst aangewezenen voor hulp bij scheepsongevallen, tenzij het ongeval te ernstig is voor hun capaciteiten, bena drukte Van der Doef. Hij voor spelde dat de regeling finan cieel gunstig zal uitpakken voor de gemeenten langs de Scheldekust. De verplichtin gen die de gemeenten tot voor kort jegens de bergers hadden heeft volgens de burgemees ter 'goud geld' gekost. lijk dacht de gemeente om streeks eind dit jaar met het werk te kunnen beginnen. van onze verslaggeefster GOES - Het project zorgverbre- ding/groeibeheersing is donder dag officieel opgeheven. Tij dens een bijeenkomst in de scholengemeenschap voor voorbereidend beroepsonder wijs Groot Stelle in Goes, droe gen de betrokkenen het project ten grave. Maar het project is dood, leve het volgende project. Want wat drie samenwerkings verbanden in Zeeland aan pio nierswerk deden om te achter halen hoe de groei van het spe ciaal onderwijs kan worden ge stabiliseerd, gaat bijna naad loos over in Weer Samen naar School, het landelijk streven van staatssecretaris Wallage om basisscholen beter toe te rusten voor de opvang van leer lingen die meer aandacht nodig hebben. Het proefproject dat donderdag ophield te bestaan bestond uit samenwerkingsverbanden die, dwars door alle zuilen heen, werkten aan de zorgverbreding. Een aantal basisscholen groe peerde zich per gebied om een aantal speciale scholen voor kin deren met leer- en opvoedings moeilijkheden (lom) en moeilijk lerende kinderen (mik). Dat re sulteerde in elk geval in een dus danige groeibeheersing in het speciaal onderwijs, dat vijf leer krachten hun deskundigheid onder deelnemende basisscho len konden gaan verdelen. Wal lage gaf voor hen een formatie garantie tot het einde van dit leerjaar, maar donderdag werd bekend dat die garantie wordt verlengd tot het schooljaar 1994 /95. Het ministerie heeft veel van de bevindingen van het proefpro ject overgenomen in Weer Sa men naar School, zodat het Re gionale Project Management (RPM)-team al een enthousiast werkveld aantreft. Alle scholen in Zeeland hebben zich inmid dels bereid getoond in één van de vijf te vormen samenwer kingsverbanden (Walcheren, De Bevelanden, Zeeuwsch-Vlaan: deren, Tholen-Sint Philipsland en Schouwen-Duiveland) mee h: doen. De besturenorganisaties en het openbaar onderwijs werken samen in een team, dat ook contacten onderhoudt me( het provinciaal samenwerkings verband rond de reformator^ sche mlk-school in Kapelle' Daarin zijn reformatorische en gereformeérd vrijgemaakte pro! jectmanagers actief. Uitlatingen van directeur J. de Jonge van de Beatrixschool iri Zierikzee leidden vier jaar gele den tot de uitnodiging van het ministerie om maar eens eeij plannetje op papier te zetten Dat leidde uiteindelijk weer tof het proefproject en daarna Weer Samen naar School. Dezelfde De Jonge waarschuwde voor een aantal valkuilen in het nog af te leggen traject. Eén daarvan was volgens hem het maatschappen lijk decor waarin het onderwijs leerlingen probeert te geven wat ze nodig hebben. „Het gebeurt bij wijze van spreken dat wij met z'n allen ons best doen om een goed traject voor een kind te vin den en opeens blijkt zo'n kind al jaren via de huisarts extra re kenlessen bij een logopedist te volgen. Ik weet niet hoe je de me-; dische stand en allerlei hulpver leners moet bereiken maar ze zouden wat meer met ons moe-' ten samënwerken", vond De Jonge. Hij kreeg, samen met B. LatuJ heru, H. van de Vinne en A. Fey- tel onverwachts een onderschei: ding uit handen van D. Kop- mels, directeur van het Regio- naai Pedagogisch Centrum Zee-, land (RPCZ), dat het project heeft begeleid. Vanwege hun verdiensten voor de zorgverbre-, ding, die volgens Kopmels uit louter onbaatzuchtige geestdrift' voortkwamen, werden de vier benoemd tot zorgverbreders eer ste klasse. van onze verslaggeefster UTRECHT - De Dienstenbond FNV heeft ernstige vermoedens dat alle 45 Tandy-winkels (com puters en toebehoren) in Neder land zullen worden gesloten. De vrees bestaat dat de 188 werk nemers op straat komen te staan, zo deelde een vakbonds woordvoerder donderdag mee. In Zeeland gaat het om vier fi lialen in Goes, Middelburg, Vlissingen en Terneuzen. Uit een door het Canadese moe derbedrijf Intertan uitgegeven verklaring blijkt volgens de dienstenbond dat de drastische operatie in Nederland deel uit maakt van een wereldwijde reor ganisatie. Die zou noodzakelijk zijn als gevolg van de slechte re sultaten over 1991. In Europa moeten 160 van de in totaal 900, a 1000 winkels ver dwijnen, aldus de vakbonds woordvoerder. Het hoofd admi nistratie van Tandy Holland, E. Schoormans, zei sterke aanwij zingen te hebben dat alle win kels in Nederland gesloten zul len worden. Tandy heeft zes jaai geleden alle filialen in Duitsland gesloten. Bij de filialen verspreidde hef nieuws over de sluiting zich als een lopend vuurtje. „Maandag avond hadden we een meeting over de reorganisatie, maar van sluiting was toen nog geen spra,- ke. We zijn niet van plan om ons zonder slag of stoot neer te leg gen bij de sluiting", zei H. van dè Dries, filiaalhouder in Vlissin gen. De directie van de Nederlandse vestiging was donderdag niet voor commentaar bereikbaar: Zij vergaderde in het Belgische Namen over de toekomst van het concern in Europa. De Dienstenbond FNV eist in eerste instantie duidelijkheid van de directie. Blijkt dat de sluiting onvermijdelijk is, dan zal er in elk geval een goede af vloeiingsregeling moeten ko men, vindt de bond. Donderdag avond raadpleegt de bond zijn leden om de actiebereidheid van het Tandy-personeel te peilen. - van onze verslaggeefster GOES - Verpleegkundig direc teur E. Debbaut van de Stich ting Psychiatrische Zorgvoor zieningen Zeeland verwacht dat dinsdag een akkoord zal worden bereikt in de CAO-on- derhandelingen tussen werkge vers en werknemers in de ge zondheidszorg. Hij zei dat don derdag tijdens een werkonder breking bij de School voor Ver pleegkundigen in Goes. Deb baut had namens de werkge vers zitting in een forum. Bijna het voltallige personeel van de School voor Verpleeg kundigen nam deel aan de werk onderbreking, die een uur duur de. Voorafgaand aan de bijeen komst waren de leerlingen'bij eengeroepen voor een les alge mene vorming. Daarbij gingen de leerlingen in discussie met vertegenwoordigers van de bon den en het personeel over de werkonderbreking en over ar beidsvoorwaarden in het alge meen. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen; werd donderdag actie gevoerdr Wie een afspraak wilde maken in het Terneuzense ziekenhuis De: Honte of in de polikliniek in Hulst, werd teleurgesteld. De af- sprakenbureau's deden een dag niet mee. De rest van het werk in het ziekenhuis ging gewoon door. De Kruisvereniging Zeeuwsch- Vlaanderen hield aan het einde van de middag een werkonder breking. Iedereen die geen werk in de verzorgende of verplegen-, de sfeer te doen had, kwam naar, het kruisgebouwtje in Zaamslag om te bespreken hoe verdere ac-, ties eruit zouden moeten zien. Steeds vaker wordt in de bespre kingen het argument gehoord dat de overheid zich nergens mee moet bemoeien. De CA<> onderhandelingen zijn in prin cipe, zo stellen deelnemers aan de werkonderbrekeingen, een zaak tussen werknemers en werkgevers. En die zijn het er na genoeg met elkaar over eens dat het werk in de zorg beter moet worden gewaardeerd. iAdvertentiei Bij aanschaf van een linnenkast: 25% korting op alle opties! Nu doen; t/m 30 juni. kasten nc slaapkamers DE SCHIPPER Havenweg 24, Nieuwdorp, 01196 - 12438

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 10