Omstreden baggerwerk op gang Pinksterdrie, Walchers gebruik Vlissingers wegens mishandeling van Jehova's bestraft Boete duizend gulden voor mishandeling Aannemingsbedrijf kan weg uit het hart van Ritthem provincie 12 Bedrijf uit Rostock wil visitekaartje op Walcheren afgeven lezers schrijven WOENSDAG 10 JUNI 1992 van onze verslaggever VLISSINGEN - Het baggerbe drijf BBB Dredging uit het Duitse Rostock is met een spraakmakend karwei voor de Walcherse kust bezig. In de eer ste plaats spraakmakend om dat BBB bij de aanbesteding ver onder de prijs van de Neder landse baggerbedrijven dook. Sinds het mooi weer is gaat het bedrijf vooral op het strand over de tong. Bij de vele badgas ten en verhuurders van strand huisjes die in hun bewegings vrijheid worden gehinderd door de buizen en bulldozers van de baggeraars. Het werk wordt met argusogen bekeken. En toen twee weken geleden de werkzaamheden na bij de Vijgheter in de buurt van Vlissingen als gevolg van een storing stilgelegd moesten wor den, klonk het: „Zie je wel, dat heb je als Rijkswaterstaat voor een dubbeltje op de eerste rang wil zitten." De storing is inmid dels verholpen en sinds Pinkste ren is het werk weer in volle gang. Een tweede Russische hopperzuiger is momenteel on derweg en zal over ongeveer een week de snelheid van het werk bij Vlissingen opvoeren. Domburg De werkaamheden voor het strand van Domburg verlopen voorspoedig. Net zoals bij Vlis singen moet daar een flinke strook strand opgehoogd wor den. Dat is nodig omdat de zee in de loop van de jaren het zand heeft weggespoeld, waardoor de reep strand steeds smaller werd. Door er zand op te spuiten komt het strand hoger te liggen en wordt de strook die droog blijft breder. Verder moet op enkele plaatsen de duinvoet verstevigd woren. De recreanten hebben als het werk gereed is meer strand van een medewerkster MIDDELBURG - „Ik heb een hekel aan Jehova's Getuigen en ik had te veel gedronken", gaf de 27-jarige Vlissinger dinsdag op de zitting van de politierech ter in Middelburg als reden op voor het mishandelen van twee van deze mensen. Hij was op 17 juli vorig jaar zwaar beschon ken op weg naar huis, achterop de fiets bij zijn al even dronken maat J. V. (23), toen hij op de Margrietenlaan de mensen langs de deuren zag gaan. V. reed tussen de twee mannen door terwijl hij en De N. kreten als 'oprotten' en 'weg wezen' slaakten. Tegenover de politie verklaarde De N. dat hij boos ge worden was toen één van de twee 'laat u bekeren' tegen hem gezegd zou hebben. Daarop gaf hij de jongste een stomp, pakte de twee hun tas met traktaten af en verscheurde de inhoud. V. zei dat hij maar één stomp had uit- ged,eeld en dat hij naar huis ge- van een medewerkster MIDDELBURG - De politie rechter in Middelburg heeft de 58-jarige J. M. V. uit Renesse veroordeeld tot duizend gulden boete en drie weken voorwaar delijk wegens mishandeling. V. stompte juli vorig jaar L. J. P. S. in het gezicht waardoor deze een ernstige oogverwonding op liep. Volgens V. hing S. in die tijd voortdurend op zijn horcabedrijf rond, at daar het eten van zijn medewerkers op en leende geld van hen dat hij niet teruggaf. Toen V. hem zei dat hij de zaak niet meer in mocht, zou S. gepro testeerd hebben, waarop V. boos werd en de stomp uitdeelde. S. had door het oogletsel een half jaar niet goed kunnen zien. V. zei dat zijn reactie mede veroor zaakt was door de spanning waaronder in het hoogseizoen gewerkt moest worden. Officier van justitie mr T. de Jong kon begrip opbrengen voor de wrevel die S. met zijn optre den bij V. had opgewekt. „Dan slaat u hem", aldus de officier, „dat kan ik ambtshalve niet be grijpen, maar als persoon wel. Toch had u hem nooit in het ge zicht mogen slaan." Zijn eis was Zes jaar voor roofovervallen BREDA (ANP) - De rechtbank in Breda heeft dinsdag de 46-ja- rige H. van der S. uit Amster dam veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf. Hij wordt schul dig bevonden aan het plegen van twee gewelddadige roof overvallen op particulieren in Landsmeer en Abcoude. Tegen hem was acht jaar geeist. Van der S. pleegde de overval len samen met de 37-jarige J. de M. uit Sas van Gent, die al eer der werd veroordeeld. De mannen pleegden de overval len meestal 's nachts. De slacht offers werden geboeid en gekne veld en urenlang met vuurwa pens bedreigd. Het tweetal werd verdacht van vijf overvallen, maar de rechtbank achtte er slechts twee bewezen. Volgens Van der S. was hij ten tijde van de overval in Lands meer wel in die plaats aanwezig „maar voor het verkopen van een schilderij van Van Gogh 'De spittende boerin'. Dat eerder uit het Noordbrabants Museum was gestolen. De Bredase rechtbank geloofde die verklaring niet. Wel wordt de Amsterdammer verdacht te ma ken te hebben met de Van Gogh -roof. J. de M. werd onlangs voor het stelen van de Van Goghs tot vier jaar veroordeeld. tot hun beschikking. Adviseur ir P. van der List van BBB Dred ging: „De verhuurders van strandhuisjes mopperen wel, maai- ze kunnen hun huisjs al leen verhuren als er strand voor ligt. Wij zien ook wel in dat we nu overlast bezorgen. Het werk kan nu eenmaal door de weerom standigheden niet 's winters uit gevoerd worden. Daar komt bij dat we op de drukke stranden het werk een aantal weken stil leggen tijdens de vakantiepie- ken. De mensen realiseren zich niet dat het een vrij ingewikkeld werk is en dat we de buizen voor hun plezier niet even een stukje kunnen verleggen. Dan zit hun buurman weer met de overlast. In goed overleg proberen we het ongemak zo veel mogelijk te be perken." Van der List heeft een jarenlan ge ervaring in het Nederlandse baggerbedrijf. Toen BBB Dred ging als voormalig Oostduits be drijf, na het neergaan van de Berlijnse muur, ook de Europese markt op kon werd hij de Neder landse adviseur. De bagger- werkzaamheden in Domburg, Vlissingen en later in de zomer in Breskens, zijn samen met een zandsuppletie bij Den Helder het eerste karwei van BBB Dredging in Nederland. Lage Ionen Uit de woorden van Van der List blijkt dat BBB om verschillende redenen voor een lage prijs kan werken. Allereerst zijn de lonen van het personeel lager. Het be drijf maakt voor een deel ge bruik van Russisch materiaal. Nu het met de Russische econo mie niet zo best gaat zijn die blij dat ze hun schepen kunnen uit besteden en in ruil daarvoor har de westerse valuta ontvangen. Van der List noemt verder het incalculeren van bepaalde risi co's van belang bij het bepalen van de kostprijs. Ook staat het ieder bediijf vrij om de eigen winstmarge te bepalen, geeft hij aan. Hij kan niet ontkennen dat BBB Dredging graag in Neder land een visitekaartje wil afge ven. Of ook eventuele prijsafspraken tussen de Nederlandse bagge raars een rol hebben gespeeld bij het enorme prijsverschil tussen de Nederlandse en de Duitse in schrijvingen, kan Van der List bevestigen noch ontkennen: „Zoiets moet je kunnen bewij zen." Dat geldt ook voor de ge ruchten dat de Nederlandse bag geraars onderaannemers en toe leveranciers onder druk zouden hebben gezet om niet voor BBB te werken. „Die verhalen heb ik ook gehoord. Maar we hebben er niets van gemerkt. De leveran ciers hebben keurig geleverd wat we vroegen," aldus Van der List. Druiven zuur Duidelijk is dat de druiven voor de Nederlanse baggeraars zuur zijn. Van der List: „Dat is ook gaan was toen de buurtbewo ners zich ermee gingen be moeien. De N. werd bovendien verweten dat hij dezelfde dag na zijn aan houding een intercom van de po litie had vernield. V. had nog het mishandelen van een autobe stuurder op zijn telastelegging staan. Dat gebeurde op 13 maart vorig jaar nadat de man de auto waarin V. meereed bij het inha len zou hebben gehinderd. Bij een verkeerslicht ging hij ver haal halen. Volgens V. gaf de man de eerste klap en had hij die meteen klap beantwoord. „Daar was hij tevreden mee, want hij reed weg", was zijn conclusie. Officier van justitie zag De N. als de aanstichter van de aanval op de Jehova's Getuigen. Tegen hem eiste hij dertig uur dienst verlening en twee weken voor waardelijk. De eis tegen V. was veertig uur onbetaald werken en eveneens twee weken voorwaar delijk. Politierechter mr M. J. M. Klarenbeek vonniste conform de eis. De Russische zandzuiger in actie voor het strand van Dishoeck. foto Ruben Oreel 2000 gulden boete en drie weken voorwaardelijk. V. liet weten dat hij de medische kosten al heeft vergoed en dat hem nog een schade-eis van 25.000 gulden voor het toegebrachte letsel bo ven het hoofd hangt. Rozenkruisers geven lezing MIDDELBURG - Het Rozen kruisers Genootschap houdt maandag 22 juni de laatste le zing voor de zomervakantie. De lezing, die om 20.00 uur begint in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg, heeft tot onderwerp 'De ademhaling van de zielemens'. Vergadering Genootschap der Wetenschappen MIDDELBURG - Het Konink lijk Genootschap der Weten schappen houdt dinsdag 30 juni een algemeneledenvergadering in huis 's-Hertogenbosch aan de Vlasmarkt in Middelburg. De vergadering begint om 19.30 uur. Tijdens de ledenvergadering komt onder meer het financieel- verslag over 1991 aan de orde. Daarnaast buigt men zich over de evaluatie van het tijdschrift 'Zeeland'. Na de pauze houdt een van de conservatoren van het Genootschap een causerie over 'De verzameling overblijf selen van Pleistocene zogdieren uit Zeeland'. Middelkamp rijdt Omloop van de dammen MIDDELBURG - De toerafde- ling van de Zeeuwse Ren- en Tourclub Theo Middelkamp houdt zondag 14 juni de Omloop van de Zeeuwse dammen, een vrije toertocht met naar keuze twee afstanden. De kortste route is altijd nog 150 kilometer terwijl de beter getrainde toer- fietsers zelfs een tocht van 250 kilometer kunnen maken. De starttijd voor de deelnemers aan de kortste route ligt tussen 7 en 10 uur terwijl de toerrijders voor de 250 kilometer uiterlijk om 8 uur van start gaan. De startplaats voor beide afstanden is bij café De Goede Verwach ting in Lewedorp. Het is de vier de keer dat de Omloop van de Zeeuwse dammen wordt gere den. Op derde pinksterdag wordt in de Walcherse gemeenten traditiegetrouw 'de rienk gestoken'. foto Lex de Meester van onze verslaggever VLISSINGEN - „Vrij met der de Pinksteren De telefonis te van het Zierikzeese bedrijf Zeelandia weet even niet hoe ze het heeft. „Hoezo Bestaat dat dan, derde Pinksteren." Haar collega van de Walcher se Bouw Unie (WBU) in Grijpskerke, hartje Walche ren, reageert zonder aarze ling. „Ja, bij ons is derde Pink sterdag een verplichte atv- dag." Alle gemeenten op Wal cheren, ook Vlissingen en Middelburg, zijn derde Pink steren gesloten. Walcheren viert traditiegetrouw feest, met ringrijwedstrijden. Walcheren is de enige streek in Zeeland waar- derde christelij ke feestdagen bestaan. Derde Kerstdag. Derde Pasen. Derde Pinksterdag. 'Hoog(tij)dagen', heten ze. Veel gewoonten zijn verwaterd, maar de derde christelijke feestdagen blijven in ere op Walcheren. Met voor op derde Pinksteren. Voor de plattelandsbevolking was dat zelfs 'de hróöste dag van 't jaar', schrijft Jan Roose uit Koudekerke in het boek Dia lect op Walcheren. Want, ver volgt hij, 'dan reeë me de rienk Ingesleten Het gebruik derde feestdag is oud en vertrouwd, maar een verklaring ervoor Het is zo ingesleten dat die nergens wordt gegeven. De historicus Jan Zwemer - onlangs win naar van de prijs voor Jong Zeeuws Talent - geeft in zijn geschiedenis van de landar beiders op Walcheren 1900- 1940 alleen een korte beschrij ving. De boerenknechten en dienstmeiden bleven in de re gel op de tweede feestdag op de boerderij: de derde hadden ze vrij. 'Dan fietsten we met een kooitje het eiland rond', vertelde een arbeider aan Zwe mer. 'Daar waren ook boeren- zeuns bij. 's Avonds belandde je dan in Middelburg'. Ande ren bezochten na lange tijd weer hun familie, 'want als meid en knecht leefde je mee met het gezin van de boer' „Derde Pinksteren is van oudsher een hoogtijdag, een dag van samenkomst." Voor zitter Piet Jan Reijnierse en tweede secretaris Sjaak Janse van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging (ZRV) komen niet veel verder dan Zwemer. „Vroeger was het echt een feestdag voor boerenknech ten. Zij mochten op derde Pinksteren het paard van hun baas gebruiken voor ringrij- den." Op derde Pinksterdag werd in Walcherse dorpen ook kermis gehouden. In Oost- Souburg is dat gebruik zo'n tien jaar geleden in ere her steld. De ZRV-afdeling Oost- Souburg houdt ringrijwed strijden, evenals de afdelingen van Oostkapelle en Koudeker ke. De ringrijders vereniging van Nieuw en Sint Joosland, die niet bij de ZRV is aangeslo ten, is ook op derde Pinkster- Topsport Drank, ringrijwedstrijden en derde Pinksteren waren onlos makelijk met elkaar verbon den. „Ze waren 's ochtends al bezopen", weten de twee be stuurders Reijnierse en Janse, „maar de boerenknechten dronken dan ook alleen op hoogtijdagen." Die tijd is voor bij. Alcohol en ringrijden is een verboden combinatie. De ZRV, opgericht in 1950, stelt zich tot doel van ringrijderij een serieuze sport te maken, met een folkloristisch randje. ,,'t Is topsport", laat Janse niet na te benadrukken. Reijnierse pakt het jubileum boekje van de ZRV erbij, uit 1990. Het eerste hoofdstuk draagt de titel Van volksver maak naar folkloristische sport. En daarin staat een ver klaring voor het ringrijden op derde Pinksteren. De Germa nen hielden meikransvierin gen in het voorjaar, een activi teit die met enige fantasie op het ringsteken lijkt. Historici die deze theorie aanhangen, verbazen zich er dan ook niet over dat ringrijwedstrijden met name in het voorjaar op Pinksterdrie worden gehou den. wel begrijpelijk. Het is natuur lijk moeilijk te verteren als je als Nederlandse baggeraars in ei gen huis met succes beconcur reerd wordt. Zeker in een indus trie waarin Nederland gespecia liseerd is. Overigens doen de Ne derlandse bedrijven op dit mo ment in Duitsland precies het zelfde als wat wij hier doen. Zij zijn het die daar voor de laagste prijzen inschrijven. Wij hadden ook ingeschreven voor een zand suppletie bij Egmond aan Zee maar we hebben ons teruggtrok- ken omdat we het werk niet op tijd afkonden krijgen. Wij schre ven in voor een bedrag van 4 mil joen. Het werk is uiteindelijk naar een Nederlands bedrijf ge gaan voor 12 miljoen gulden. Dat is wel belastinggeld dat door alle Nederlanders opge bracht moet worden. Door het feit dat wij in Zeeland zo goed koop waren heeft Rijkswater staat extra werk aan de zeewe ringen uit kunnen voeren." van onze verslaggever RITTHEM - Het aannemings bedrijf A. Poelman bv dat zo'n zwaar stempel op de dorpskern van Ritthem drukt, kan worden verplaatst. Gedeputeerde sta ten van Zeeland stemmen in met de realisatie van een klein schalig bedrijfsterrein aan de Ritthemsestraat, vlakbij Rit them. Poelman is kandidaat voor dat terrein. Gedeputeerde staten reageren op het dorpsplan Ritthem van de gemeente Vlissingen. Het aannemingsbedrijf Poelman moet, volgens dit plan, naar 'een locatie' aan de Ritthemsestraat worden verplaatst. Het provin ciaal bestuur wijst dat in prin cipe af, omdat op die plek een agrarische bestemming rust. Het streekplan Zeeland schrijft bovendien voor dat nieuwe be drijven zoveel mogelijk op de daartoe aangewezen bedrijfster reinen moeten worden geves tigd. Gs passen daar in dit geval een mouw aan. Zij stellen voor de toekomstige 'Poelman-loca tie' tot officieel bedrijfsterrein te verheffen, waarmee de eigen richtlijn wordt omzeild. Op welke termijn het aanne mingsbedrijf kan verhuizen, is niet duidelijk. De grond voor het bedrijfsterrein aan de Ritthem sestraat, recht tegenover de Rammekensweg in Ritthen moet nog worden verworvet Voor het terrein van Poelma aan de Dorpsstraat zal ook ee bouwplannetje moeten komer Gesuggereerd is op die plek b( j aardenwoningen te bouwen. Woningbouw Het Vlissings gemeentebestuu heeft de provincie ook toesten ming gevraagd voor wonini bouw aan de Zandweg, net bu ten de bestaande bebouwd kom van Ritthem, langs de we naar Oost-Souburg. Gedepi teerde staten wijzen dat af. D woningen zijn vlakbij een boe: derij gepland en dat kan niet vo gens een provinciale beleidsliji Die schrijft voor dat tussen agrj rische bedrijven en woongebk den een afstand van minsten honderd meter moet blijven bi staan. Zo wordt milieuhinde voorkomen en kunnen land bouwbedrijven zonder extra be perkingen blijven functionerer Het laatste argument heeft bijg de doorslag gegeven. Opmerkelijk is dat de woning bouwlocatie aan de Zandwei door inwoners van Ritthem zei naar voren is gebracht op een in spraakavond over het dorps plan. Fel voorstander was indei tijd de landbouwer die vlakbij d geplande woningbouwlocati een bedrijf heeft. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespondeerd nxnzr XCnZTUTT^T Motorsport Al jaren erger ik mij met vele an deren aan de berichtgeving over de internationale auto- en mo torsport in de PZC. Als er be richtgeving is, is deze zelden vol ledig en zeer summier. Als er toch wat wordt gepubliceerd is het negatief, zoals ongelukken en valpartijen. De krant schrijft toch ook niet hoeveel gewonden er het weekeinde tijdens de voet balwedstrijden zijn gevallen? In de krant van maandag 1 juni was de berichtgeving over de GP van Europa summier en negatief en bezijden de waarheid. Wilco Zeelenberg kwam inder daad ten val, maar niet doordat hij de macht over zijn Suzuki verloor. Ook nam hij in zijn val Shimizu en Capirossi niet mee. Wat werkelijk gebeurde: de Ja panner Okada verloor de contro le over zijn machine in een snelle rechterbocht en kwam ten val. Zeelenberg, die aan zijn wiel zat, kon de motor van Okada niet meer ontwijken. Wilco werd als een raket met zijn motor gelan ceerd door de op de baan liggen de motor van Okada. Dit met al le gevolgen van dien voor Zee lenberg, zoals een gebroken sleutelbeen, gebroken enkel en inwendige bloedingen. Okada kwam er zonder verwondingen vanaf. Shimizu en Capirossi, die enkele tientallen meters achter Zeelenberg reden, konden de ra ce voortzetten. Mijn advies: besteedt meer posi tieve aandacht aan de auto- en motorsport in grotere stukken en vermeldt de valpartijen, die in 80 procent van de gevallen met een sisser aflopen erbij, maar blaas ze niet op. M. van Megroot Talingstraat 10 Heinkenszand Bruinisse verliest ambulancedienst Het artikel 'Bruinisse zit zonder ambulance' (PZC 5 juni) maakt gewag over de opheffing van de particuliere ambulancedienst in Bruinisse. Een uitspraak in dit artikel, van directeur Van Op- dorp van de patiëntenzorg bij de Oosterschelde ziekenhuizen, roept grote vraagtekens op. „Ik denk dat de centrale regeling van de ambulancedienst de kwaliteit van de zorg zeker ten goede zal komen", aldus een ci taat van de directeur. Zonder ook maar iets af te willen doen aan de kwaliteit van het ambu lancepersoneel bij de Ooster schelde ziekenhuizen kunnen wij ons, nu Zierikzee staat te trappelen om de taken van de Bruse ambulancedienst over te nemen, afvragen of de zorg aan patiënten werkelijk zal verbete ren. Of wil Van Opdorp het pu bliek met deze zinsnede in slaap sussen? Het is indroevig dat het voor een particuliere onderne ming niet langer financieel aan trekkelijk kan worden gemaakt, om een continu hulpdienst ren dabel te exploiteren. Hieruit blijkt weer overduidelijk dat ei gen ihitiatief, met het daarbij horende dag en nacht klaar staan voor hulp aan de mede mens, de wereld uit moet. Laten we er vast rekening mee houden dat vrijwilligers van de dieren bescherming (die uiteraard goed werk verrichten) het in de toe komst wel voor elkaar zullen krijgen om een gesubsidieerd ambulancedienst voor dieren ei vogels op poten te zetten. Wil d nieuwe ambulancedienst eer zelfde patiëntenzorg en paraal heid garanderen, dan zal op zij: minst een bemande ambulanc 24 uur per etmaal op de Ouder dijk (tussen Bruinisse en Duivt land) moeten worden gestatic neerd om met name Bruinisse e in service niet op achteruit te Ie ten gaan. J. de Rond SteinstraaU Bruinm Mankerende gedeputeerde De Zeeuwse gedeputeerde G. d Vries (geboren Hommes; Pvd/ cultuur en toerisme; op een has na weggestuurd naar aanleidin van de 'Zeeuwse belastingaffa re'; ooit mordicus tegen en ve: volgens stilzwijgend vóór de P latus-vluchten; ongetwijfel 'vriendin Greet' voor Boertie en echtgenote van Hannes 'voc journalisten rem ik niet' de V ex-wethouder te O.), liet or danks heldhaftige voornemen op 3 juni zonder enig bericht va verhindering verstek gaan opd hoorzitting van de vaste kamei commissie over de nota 'Invest* ren in Cultuur' in Den Haag. Excuus: op Tholen wachten SOI1 agrariërs om kritiek te leverei op het provinciale Natuurbe leidsplan; om die reden liet D Vries zich vervangen door ee beleidsmedewerker; deze meld de zich ziek op de bewuste da tum (de volgende dag gelukkij weer hersteld). En zo kwam he dat er niet werd gepleit voo (rijks) subsidie voor het Festiva Zeeusch-Vlaanederen en he Festival Nieuwe Muziek. Mevrouw De Vries had natuui lijk zelf moeten afreizen naa Den Haag om eigen tekstei kracht bij te zetten; dat er geei andere ambtenaren voor har den waren om in te vallen, word van bevoegde zijde tegengesprc ken; dat De Vries niet in staati toe te geven dat ze een foute ir schatting maakte en dat trach te maskeren, geeft nog het mees te denken. Het zijn altijd de kleintjes died moed ontberen eigen falen t durven bekennen tachtig boe ren en een schoolzieke ambt* naar ten spijt. Het is te hopen dat Greet d> Vries spoedig wordt bedach met het Officierschap van Oran je Nassau. Tony van Verr Markt 1 Veen Goes showkorps Excelsior derde bij concours GOES - Het showkorps Excel sior uit Goes werd eerste pink sterdag derde op een internatio naai concours in het Franse Hii son. Naast Excelsior deden noi twee andere Zeeuwse korpsei mee. Blue Spirit uit Middelbur en het korps Jong Axel behaal den respectievelijk een vijfde ei achtste plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 12