Een braai in het open veld PZC vrije tijd ZATERDAG 30 MEI 1992 30 Zelf ijs maken Lamsvlees nodigt uit tot lekker kokkerellen Kookkunst in Zuid-Afrika Wijnen te boek Kaneelijs met Crodino Wie denkt dat lamsvlees bestaat uit alleen lamsbout of lamsrug, die heeft het mis. Nederlands lamsvlees is een produkt dat een ongekend aantal soorten kent, die stuk voor stuk uitnodigen tot lekker kokkerellen. Kokkerellen in de eigen keuken zonder dat men een sterkok hoeft te zijn. Steeds meer Nederlanders weten dat uit eigen ervaring. Uitgebreide diners met ze ven of meer gangen zijn zo langzamerhand een zeldzaam heid geworden. We eten niet meer zo zwaar. Maar een eten tje met vijf verschillende ge rechten is nog wel te doen. Voorgerecht, soep, visgerecht, vleesgerecht en dessert, dat is het gangbare menu als we iets te vieren hebben. Bij zo'n toch tamelijk uitgebreid menu wordt in een restaurant tu§sen vis en vlees soms een „spoom" geserveerd. Dat is een verfris send ijsgerecht, gecombineerd met een alcoholische drank. Het is een rustpunt in het menu en het effect is vooral merkbaar wanneer het visgerecht er we- de kleine kaart zen mocht. Om dan direct door te gaan met een vleesgerecht, is vaak wat te veel gevergd van onze spijsverteringsorganen. Zo'n ijsje dat vaak wordt ge combineerd met een mousse rende wijn, soms champagne, maar ook wel met een sekt. ziet er ook leuk uit. De wijn heeft een bijzondere functie. Hij zorgt voor een schuim-effect. Maar omdat niet iedereen alco hol wenst en ook kinderen wel zo'n ijsje lusten, hebben crea tieve koks en kelners een niet- alcoholische „spoom" ontwor pen. We hoorden er over tijdens de opening van de tuin van res taurant De Munck in Aarden burg waar de Zeeuwse afdeling van de Nederlandse Club van Chef-Koks (NCCK) een kleine expositie had ingericht van showstukken, uitgevoerd in ijs, suiker en vet. Eén van de deel nemers vertelde dat hij het ijsje in het midden van het diner „opschuimde" met Crodino, de bekende nietalcoholische apé- ritief van Italiaanse huize. Het effect is inderdaad verbluffend. Crodino wordt gemaakt uit on der meer het sap van bittere Si- ciliaanse sinaasappels. Het is een echte bitter, zoals Campa ri, maai- de alcohol ontbreekt. De volgende combinatie is leuk tijdens een etentje maar ook gewoon buiten in de tuin of op het terras als het warm is. KANEELIJS MET CRODINO Ingrediënten: een kwart liter water. 250 gram suiker, twee kaneelstokjes, het stijf geklop te wit van een ei en het sap van een citroen. Bereiding: los de suiker op in het water en laat de siroop op een laag pitje een half uur trek ken met de kaneelpijpjes. Laat de siroop afkoelen, haal de ka neelstokjes er uit en doe het ci troensap bij de siroop. Doe de siroop in een laag metalen bak je en zet dat in het vriesvak. Als de ijskristallen zich gaan vor men, roert u de massa goed om en schept u er het opgeklopte eiwit door. Goed mengen en dit een paar keer herhalen, zodat een zachte ijsmassa ontstaat. Gemakkelijker is natuurlijk het ijs te draaien in een ijsma chine. Zet glazen koel en het liefst koud in een vrieskist of - kast met een bodempje Crodi no in elk glas. Doe een bolletje ijs in elk glas en schenk er een scheutje ijskoude Crodino over. Rien van Reems In ons land maken we consumptie-ijs slechts voor een klein deel zelf. Nederlanders houden wel van een ijsje, maar we kopen dat tot nu toe het liefst kant-en-klaar. In 1987 aten we per hoofd van de bevolking 6,1 liter ijs. In 1990 was deze hoeveelheid gestegen tot 7 li ter. Dat was nog maar de helft van wat de grootste ijseters van Eu ropa, de Zweden, per kop en per jaar consumeerden: 14 liter Noor wegen en Finland kwamen daar met respectievelijk 12,3 en 11,4 li ter direct achteraan. Je zou toch denken dat ze in zuidelijk Europa veel meer ijs verorberen. Maar nee: in Italië bijvoorbeeld lag het verbruik per persoon in 1987 op iets meer dan 6 liter, intussen wel gestegen tot 10 liter. Hier in ons land maken we con sumptie-ijs slechts voor een klein deel zelf. Toch begint de ijsma chine, heel langzaam, opgang te maken. Nog maar 3 van de 100 Ne derlandse huishoudens heeft een ijsbereider en dat is tegenover de 15 procent in ons omringende lan den niet veel. Met de nieuwe ijsbereiders van Philips is het maken van roomijs, sorbets, ijsmousse en andere ijzige variaties een koud kunstje. Er is een compact model (HR 2300) voor het maken van 0,6 liter ijs, en een luxe model met een inhoud van 1,2 liter (HR 2302). .De eerst genoemde machine werkt met een koelbak die vooraf in de diepvriezer ingevroren wordt, daarna in het apparaat geplaatst. Dan het deksel erop en via een ope ning worden vervolgens de ingre diënten naar eigen smaak toege voegd. Na ongeveer een half uur heb je dan ruim een halve liter ijs hapklaar. Zonder kleur- en smaak stoffen en conserveermiddelen. De luxere machine werkt met be hulp van een koelelement dat te voren in de diepvriezer voorbehan- deld is. Dit element leg je op de bo dem van de machine, waarna deze met het deksel afgesloten wordt. Terwijl de machine draait voeg je de ingrediënten toe. Er is een receptenboekje bij, waar in ook aan diabetici is gedacht. Bij het eenvoudiger type (prijs 120 gul den) zijn de recepten in de ge bruiksaanwijzing opgenomen. De luxe uitvoering komt op 189 gul den. Beide machines kunnen gemakke lijk uit elkaar genomen worden voor het schoonmaken en ze ver gen weinig opbergruimte. Uitgeputte schepelingen weer op verhaal brengen met verse groenten en fruit, vers vlees en vis, dat is iets moois. Ik zal niet zeggen dat dit het enige doel was van Jan van Riebeeck toen hij in 1652 aan de voet van de Tafelberg en vlak bij Kaap de Goede Hoop de eerste groentetuinen aanlegde. Maar toch, hierdoor werden vele zeelui gered van de afschuwelijke en vaak dodelijke ziekte scheurbuik, veroorzaakt door een tekort aan vitamine C. En door dat heerlijke verse voedsel, na maanden lang zout spek en harde scheepsbeschuit, kregen ze nieuwe energie om hun verre reis, naar Indië of terug naar het vaderland, voort te zetten. Nederlands lamsvlees Is zon der overdrijven een kwali- teitsprodukt pur sang. Het is op talloos veel smakelijke manieren te bereiden. Zo zijn de grotere de len van het lam. de bout, zadel en rug, heel lekker om te braden of te grillen. Lamskoteletten of lamsschijven kunnen ook onder de grill worden gelegd. En wie wil barbecuen, roostert 'ze boven een knapperig houtskool- vuurtje. Bakken is eveneens een smaak volle manier om lamsvlees klaar te maken. Lamsshoarma vraagt slechts weinig bereidingstijd in de pan. Het resultaat: een pittig gerecht dat het goed 'doet' in de moderne Nederlandse keuken. En verkiest men eens iets totaal anders, dan is orgaanvlees een ware delicatesse. Lamszwezerik, niertjes en lamslever zijn voor de fijnproever een tractatie. Stoven is natuurlijk ook een culi nair aantrekkelijke bereidings wijze. Vooral niertjes en lams- schijf van de schouder kunnen het best worden gestoofd in een pan met een dikke bodem. Tij dens het stoven op laag vuur dient men de deksel op de pan te leggen, zodat de warmte zich op timaal verspreidt. Bakken, braden of grillen. Als men dat in vakjargon. Die waar dering komt overigens niet in de laatste plaats door de vele com binaties die met lamsvlees moge lijk zijn. Jonge groenten, zoals peultjes, worteltjes, kleine tuin- boontjes of verse sperzieboontjes smaken er perfect bij. Kook, of blancheer ze kort. Daarna even onder de koude kraan houden, zodat ze beetgaar blijven. Ser veer daarbij gebakken aardap peltjes, pasta of gekookte rijst. Heel verfijnd is ook de combina tie lamsvlees met witte of groene asperges. Een uitgesproken voor jaarsgerecht. Andere combina ties zijn mogelijk met mosterd, honing, ui, gestoofde courgette, aubergine of tomaat. Ook deze ingrediënten passen uitstekend bij lamsvlees. Wie groot vlees wil, moet de sla ger vragen om een bout, schou der of rug waar het been nog aan zit. De smaakstoffen in het been geven het vlees net dat tikkeltje extra en houden het bovendien mals en sappig. Het is raadzaam om het vlees na de bereiding een minuut of tien te laten rusten. De vleessappen kunnen zich dan op timaal door het vlees versprei den. Tijdens het 'rusten' dient de bout, zadel, rug of rollade wel goed warm te blijven. Dek het daarom even af met een stuk alu miniumfolie, of houd het op tem peratuur in de nog warme, maar wel uitgeschakelde oven. Ten slotte nog dit: Bij het aan snijden van groot lamsvlees moet een ongekarteld mes wor den gebruikt, omdat daarmee het vlees het gemakkelijkst dwars op de draad is aan te snij den. Alexander Haje Dat men in het gebied van Kaap de Goede Hoop. van oorsprong af gericht op goed en ge zond voedsel, nog altijd goed eet, is begrijpelijk. Want wat geeft dit land, de zuidpunt van Zuid-Afrika, heerlijke produkten. Een aange naam klimaat, met lange, warme zomers en korte, vochtige winters, waarin de heerlijkste groenten en vruchten overvloedig gedijen. Daardoor kwam Jan van Riebeeck op het idee dat het wel eens een uit stekend wijnland zou kunnen wor den. Toen in 1685 Lodewijk XIV door de opheffing van het Edict van Nan tes de Franse Hugenoten hun godsdienstvrijheid afnam, haalde de slimme Jan deze in het nauw ge dreven protestanten naar de Kaap om een nieuw leven te beginnen. Velen waren afkomstig uit de wijn gebieden van Zuidwest-Frankrijk en zo ontstond de wijnbouw in dit mooie stukje Zuid-Afrika. De naam Franschhoek herinnert hier aan en ook vele Franse familiena men. En de wijnbouw heeft nog al tijd een sterke Franse inslag. In de weelderige wijngaarden, prachtig gelegen op de zon (hier bij de te genvoeters niet op het zuiden maar op het noorden!) staan van oorsprong Franse wijnstokken: Sauvignon, Cabernet, Pinot noir, Chardonnay. Men gebruikt fusten van Frans eikehout en volgt de tra ditionele Franse manier van wijn bereiding. En ook de smaak voor en het plezier in goed eten hebben de Fransen meegebracht. Braai De kookkunst van de oorspronke lijke bevolking, Bantoes en Hot- tentotten, was simpel: geroosterd vlees, gierstebrij, vruchten en wat groenten. Misschien is van hen het roosteren overgenomen. Een braai - roostermaaltijd in de openlucht - is een hoogtepunt van culinair ple zier. Op het strand, in het vrije veld of in de achtertuin. Het houtskool vuur wordt gestookt in een grote open vuurbak, en het liefst roos tert men schaap (of lam, maar men is daar niet zo bang voor de lekkere pittige smaak van schaap als hier) in alle vormen en onderdelen. Hele schapen maar ook lever, gemalen en in darmnet verpakt - een delica tesse. De lekkerste aardappeltjes van mijn leven proefde ik bij Annetjie Melck op haar prachtige zeven- tiende-eeuwse wijngoed Muratie. Niet voor niets is zij de oprichtster geweest van Die Fynproewersgil- de in Stellenboseh. Rauwe stukjes aardappel worden in een platte bak bedekt met koude olie, aldus op een zeer heet vuur gezet en drie kwartier gebraden, waarbij halver wege zout, zeer dunne uiringen en stukjes spek worden toegevoegd. Het allerdunste krokante kortstje, het allerromigste binnenste, je kunt er niet van afblijven, met een glas jonge, fruitige pinot noir, waarvan je de wijnstokken achter het huis in het maanlicht ziet glan zen. De beste pinot van Afrika, zegt men. Van de Hottentotten namen de ko lonisten fokrunderen over, maar, zoals in alle tropische en subtropi sche gebieden, voor rundvlees is het klimaat te warm. Het 'bees- vleis' is niet geschikt voor de 'braai' maar wel om te stoven. De Afrikaanse keuken maakt talloze heerlijke stoofpotten waarin men zowel de Franse als de Maleise keuken herkent, en sommige zijn misschien ook nog een inheemse erfenis. Ze behoren tot de traditio nele gerechten van de Boeren. Op oude gravures ziet men hoe tijdens de Grote Trek de Boeren 's avonds naast de ossewagen boven een open vuur hun maal bereidden in ijzeren potten op drie pootjes met een hengsel. Die karakteristieke potten zijn nog altijd allerwegen te koop. en ze worden ook gebruikt om in de openlucht een stoofschotel te be reiden, bijvoorbeeld van schape vlees met aardappelen en pom poen, of beesstert (ossestaart) in rode wijn met wortelen, uien en sel derij (klinkt zeer Frans). Wina Born vuistregel geldt dat grotere delen met een langere bereidingstijd (bout, zadel, rug en rollade) het best kunnen worden gebraden of gegrild, en kleinere stukken het best kunnen worden gebakken. Verse kruiden Tijdens dat bakken, braden of grillen kan men het vlees voor zien van geurige kruiden. Een groene kruidenmelange van tijm, oregano, rozemarijn, mint, majo- raan of salie maakt een stukje lamsvlees nog verfijnder van smaak. Echter, wil men lams vlees zonder kruiden of knoflook klaarmaken, dan kan dat even goed. Lamsvlees heeft namelijk van nature al een pittige smaak. De meeste mensen maken voor het eerst met lamsvlees kennis in een restaurant. Dat die prille er varing bijna altijd bijzonder goed is, blijkt uit de toegenomen vraag naar dit malse vlees. Maar niet al leen in eigen land, ook buiten on ze grenzen is het Texelse lam ge liefd. De Fransen zijn er gek op. zij waarderen de smaak van het zilte gras, de voedingsbodem van de Texelaar. 'Pré salé' noemt Nederlands lamsvlees is een produkt dat een ongekend aantal soorten kent. De kookkunst van de oorspronkelijke bevolking waaronder de Bantoes, was simpel: geroosterd vlees, gierstebrij, vruchten en wat groenten. Misschien is van hen het roosteren overgenomen. Apotheken Ouderen kunnen de komende maanden rekenen op 'speciale zorg en nog meer aandacht' in de apotheek, aldus de apothekersor ganisatie KNMP. Er ligt een flmke hoeveelheid brochures, geluids cassettes en video's voor hen klaar. Desgevraagd trekken apo thekers de wijk in om lezingen te houden - en onafhankelijk advies 'op maat' te geven - in wijkcentra, verzorgingshuizen of op de soos. De actie heeft het motto 'Vertelt u mij eens' meegekregen. Oudere mensen slikken veel meer medicij nen dan jongeren: 65-plussers zelfs driemaal zoveel. Vaak ook gebrui ken ze meerdere geneesmiddelen tegelijk wat wel eens tot proble men kan leiden. Ook kopen oude ren zelf nog wel eens wat. Badlijn Diors parfums Poison en Dune le nen hun geur ook aan lichaams- en badprodukten. De Poison-lijn be staat uit een crème, waarin colla geen en jojobaolie is verwerkt, een eveneens collageen bevattende melk, een lichaamspoeder, een deodorant, een talkpoeder, een zeep, een reinigende schuim en een olie. Die lichaamsverzorgende olie moet als een ragfijn filmpje op de huid worden gespoten. Daardoor zorgt het niet vette produkt er voor, dat het beschermende vet- filmpje van de huid behouden blijft. De olie is geschikt voor alle huidtypen. In de Dune-lijn - „een symfonie van geuren van bloemen en oceaan", waarin extracten van leliën zijn verwerkt - vindt men een geparfumeerde bodycrème en - melk, een douchegel, een geparfu meerde zeep en tenslotte een ge parfumeerde deodorant. Coca Cola Coca Cola leent zijn naam aan tal van verzamelobjecten. Aan de col lectie is nu wandverlichting toege voegd. Er kan gekozen worden uit een blik (f 65), een glas (f 85) en een fles (f 87,50). Jackpot De 'jackpot' van Hackman is een originele au bain marie-pan. Een dubbelwandige pan, die zeer ge schikt is voor melkgerechten, ge smolten chocolade, roereieren, vis- en groentegerechten en mosterd en ook voor het ontdooien en op warmen van voedsel. De pan kookt op ongeveer 95 graden. Aanbran den of aankleven is onmogelijk. Het bereide kan in de 'jackpot' ook worden geserveerd, aangezien de inhoud lang warm blijft. De roest vrijstalen pan met een inhoud van 1,3 liter komt op f79, de pan van 2,4 liter is twee tientjes duurder. Hij wordt tien jaar gegarandeerd en is vaatwasmachinebestendig. Prentenboek De Deense Jetty Viby is de ont werpster van stoffen zelfmaak- speelgoed. Een van haar ontwer pen is dit kleurige stoffen 'prenten boek', waaraan een aantal losse fi guurtjes is toegevoegd. Die figuur tjes moeten aan de achterzijde worden voorzien van kleefband en datzelfde kleefband moet op de bladzijden van het boek worden bevestigd. Al vertellende kan men de figuren uit het verhaal dan van plaats laten veranderen, zodat het vertelde visueel heel duidelijk wordt onderstreept. Prijs van dit boerderij boek: 89. Hubrecht Duijker, die in de af gelopenjaren al meer dan vijf endertig boeken over wijn heeft ge- schreven, is de auteur van de on langs verschenen Wijn- en reisat las van Spanje. Het prachtige boek biedt een fascinerende reis naar alle grote en kleinere wijnge bieden van Spanje. Streek voor streek leidt Duijker de lezer door de wijnstreken, waarbij hij tot in details de bodega's en hun produk ten beschrijft en boeiende achter grondinformatie geeft over de aloude traditie van wijnmaken in dit land. De wijn- en reisatlas Spanje verschaft daarnaast nut tige toeristische informatie, sug gesties voor aantrekkelijke wijn routes en wegenkaarten. Het boek, uitgegeven door Het Spectrum, kost 79,90. Bij dezelfde uitgever verscheen Wijnland Frankrijk, een handig gidsje voor de wijnliefhebber. Alle Franse wijngebieden, van de Elzas in het noorden tot Corsica in het zuiden, van Bordeaux in het wes ten tot de Savoie in het oosten, worden beschreven. Een uitge breid register maakt het mogelijk om specifieke wijnsoorten te vin den, terwijl in een speciaal katern alle wijnclassificaties bijeen zijn gebracht. Wijnland Frankrijk kost 29,90.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 30