Groei pleziervaart blijft achter geld Met één been in het graf... Stapels plannen; maar geen PZC Onderzoek naar vermeende stort puin met asbest In Zeeland nog geen probleem met tolken voor asielzoekers provincie 11 Grevelingensluis nog steeds drukste van Zeeland Op Schouwen 42 illegale recreanten >p de bon PRnM'-; Directeur ran Janneke lierxschool ipgestapt ZATERDAG 30 MEI 1992 De restanten van bouwstoffenhandel De Hoop in Terneuzen. foto Oscar van Beest an onze verslaggever - De groei van de in Zeeland blijft chter bij de landelijke ontwik- elingen. Uit een overzicht van e sluispassages in 1991 van de rovinciale VW blijkt dat de groei een percentage an 5,1 beloopt. In Zeeland was groei slechts 3,3 procent. Het antal sluispassages van ple- iervaartuigen steeg volgens de ijfers van de VW van 249.100 n 1990 naar 253.900 in 1991. laarmee kan dat jaar weer als en recordjaar in de boeken bij- eschreven worden. )e sluis waar de meeste plezier- aartuigen passeren is traditio- ieel de Grevelingensluis in Brui- lisse. Dat heeft te maken met iet feit dat het de enige toegang ot het Grevelingenmeer is. De chepen die via die sluis het opvaren moeten immers ia diezelfde Grevelingensluis het meer weer verlaten. Zo 54.900 passages geno- eerd worden. Dat is 1,4 procent dan het jaar daarvoor. De staan op de weede plaats met 49.300 passa- dat is 4,4 procent meer dan 1990. De derde drukste sluis in is de sluis in de Zand- nabij Kats met 39.300 tassages - een stijging met 1,2 irocent, daarna komt Vlissin- ;en met 21.700 passages - een tijging met 1,3 procent, vervol- ;ens de sluis bij het Goese Sas Advertentie men's fashion domburg Valentino U-Boat Bogie Paul Shark L.G.C. Portobello's Bertone Hom ^;Ook op zondag geopend ilIDDELBURG - De directeur an de Janneke Dierxschool, Iadzy van der Kooij, heeft haar linctie neergelegd. In samen- praak met het bestuur is ze tot e conclusie gekomen dat de functie te zwaar voor haar is, nu Ie vrouwenvakschool in woelig raarwater terecht is gekomen. Dorrie Damen, voorzitter van de lanneke Dierxschool, zegt dat (iet een moeilijke beslissing is jeweest. „Toen Madzy van der Kooij vorig jaar kwam als ver vanger van Nora Blomsteel, die Ie school vijf jaar geleid heeft, ladden we er alle vertrouwen in lat het goed zou gaan. Maar de fanneke Dierxschool is gedwon gen veel commerciëler te gaan verken. We zitten in grote veran reorganisaties. Om te peginnen moeten we al twee ton bezuinigen. Als iemand teveel op haar tenen moet lopen is dat slecht voor de organisatie en slecht voor haar." Het bestuur en Madzy van der Kooij hebben inmiddels over- jenstemming bereikt over hoe de zaak moet worden afgehan deld. Jeanette Prince treedt voorlopig op als plaatsvervan gend directeur. tan onze verslaggever SIERIKZEE - De rijkspolitie ichouwen-Duiveland heeft in Ie nacht van donderdag op vrij- Jag 42 processen-verbaal uitge- chreven in verband met ille gale recreatie. Vakantiegangers lie op Hemelvaartsdag arri veerden merkten volgens de po- itie dat alle campings en hotels rol waren. ies bekeuringen voor op verho len plaatsen overnachten wer- len uitgedeeld in de gemeente iierikzee, vijf in Brouwersha- en, zes in Bruinisse, dertien in liddenschouwen en twaalf in Vesterschouwen. Meestal ging iet om Duitsers (31). Maar ook lederlanders (acht), Fransen twee) en Belgen (één) werden lekeurd. )e politie trof daarnaast 51 ille- e recreanten aan op het gras- d bij de rontonde bij de Brou wers dam. die echter wegens ge- orek aan menskracht niet kon den worden bekeurd. Hetzelfde gold voor enkele tientallen re- ïreanten die waren neergestre- sen aan de binnenzijde van de _Brouwersdam en rond de haven "Middelplaat, met 18.500 passages - een stij ging met niet minder dan 10,3 procent. Daarmee is de stijging van onze verslaggever Henk Postma MIDDELBURG - De Zeeuwse gedeputeerden wacht een ste vig robbertje onderlinge poli tieke strijd. Ieder voor zich hebben ze hun naam verbon den aan stapels plannen, am bities en beloften, waar ko mend jaar hoogstdringend geld voor nodig is. Maar de fi nanciële spoeling is uiterst dun. Doordat jaarlijks 2,1 mil joen gulden nodig is om de verliezen van het Havenschap Vlissingen te helpen dekken, dreigt de provincie zelfs in de rode cijfers te geraken. Dit on danks de ongekend forse, en naar wens verlopende bezui nigingsoperatie die vorig jaar in gang werd gezet. Met elkaar hebben de gedepu teerden komend jaar in totaal bijna 9 miljoen gulden extra nodig voor hoogst dringende uitgaven, terwijl naar ver wachting nog geen 1 miljoen te verdelen is. Erger nog. een goed deel van het benodigde geld moet jaarlijks op tafel ko men, maar het financieel toe komstperspectief laat dat niet toe. Er komt nog wel wat geld bij dat vorig jaar is overgeble ven. Door storingen aan de computerapparatuur in het provinciehuis is nog niet be kend hoeveel precies. Veel meer dan 5 ton zal het niet zijn. Wegschrapen Willen de gedeputeerden toch nieuwe verplichtingen aan gaan, die de provincie jaarlijks geld kosten, dan zal het budget voor de al zwaar gehavende 'toekomstvisie 'Zeeland aan zet' eraan moeten geloven. Veel andere mogelijkheden ziet de gedeputeerde voor fi nanciën D. J. P. Bruinooge (Pvda). niet. Overigens is op het Zeeland aan zet-budget al zo vaak een (oneigenlijk) be roep gedaan dat daarvan jaar lijks nog slechts 8,5 ton be schikbaar is. Hier en daar zal ook uit andere reserves en fondsen geld moeten worden weggeschraapt. ,,'t Is krap bij kas", beaamt Bruinooge. Hij verwacht dan ook, diplomatiek uitgedrukt, een 'zeer boeiende discussie' wanneer hij over een kleine maand met zijn collega-gede puteerden in afzondering gaat om knopen dopr te hakken. Bruinooge zegt op voorhand dat de gedeputeerden 'ontzag lijk weinig' van eikaars verlan gens zullen kunnen honoreren, vooral wanneer er jaarlijkse bij deze sluis in 1991 het grootst. Bij de Roompotsluis passeerden 16.300 pleziervaartuigen - een uitgaven mee zijn gemoeid. Overigens zullen de Zeeuwse staten zich de komende weken ook nog met de kwestie be moeien. De belangrijkste claims van de gedeputeerden op een rij tje: Milieu-gedeputeerde A. M. Dek (CDA) spant de kroon. Al leen al om het milieubeleids plan Kerend Tij behoorlijk te kunnen uitvoeren, claimt hij jaarlijks 1,6 miljoen gulden ex tra. Hij wil bovendien een een malig bedrag van 1,5 miljoen voor de geplande sanering (af braak) van woongebieden in de Kanaalzone van Zeeuwsch- Vlaanderen (gebiedsgerichte benadering). Gedeputeerde Bruinooge (PvdA) claimt per jaar bijna 7 ton extra om het ambtelijk ap paraat bij de tijd te houden. Hij heeft vrijwel al dat geld nodig voor het vervangen en repare ren van computers. Die begin nen namelijk onrustbarend veel mankementen te verto nen. Hij wil komend jaar bo vendien 9 ton extra voor de aanschaf van meer en moder nere computerapparatuur. Gedeputeerde G. de Vries- Hommes (PvdA) wil de subsi die aan het Zeeuws Museum 'fors' verhogen, maar durft dat nauwelijks nog te vragen. Zon der een bedrag te noemen, waarschuwt ze dat 'de huidige basis onvoldoende is' om het museum naar behoren te ex ploiteren. Ze wil ook dat ko mend jaar 6 ton extra in 'haar' toeristisch-recreatief ontwik kelingsfonds wordt gestort. Gedeputeerde A. J. Dij kwel (D66) zit nog steeds danig in de knoei met de financiering van de jeugdhulpverlening. Omdat de rijksbijdrage hiervoor (nog) te wensen over laat en ver wachte bijdragen van andere provincies (nog) op zich laten wachten, heeft hij komend jaar 5,5 ton nodig om allerlei jeugd- hulpvoorzieningen op enigs zins aanvaardbaar peil te bren gen en daarnaast misschien nog zo'n 6 ton nodig om diverse jeugdhulp-voorzieningen over eind te houden. Gedeputeerde J. I. Henne- keij (WD) claimt een extra jaarlijks budget van een kwart miljoen voor verbetering van het openbaar vervoer en de verkeersveiligheid. Hij wenst bovendien de komende twee jaar in totaal 1,5 miljoen voor de herinrichting van de Veerse- gatdam. Gedeputeerde L. Neder- hoed-Zijlstra (CDA) heeft zich daling van 0.4 procent, de Berg- sediepsluis noteerde 13.600 pas sages - een daling met 6.5 pro van alle gedeputeerden veruit het meest bescheiden opge steld. Haar claims bleven be perkt tot jaarlijks 90 mille voor windmolenprojecten, eenma lig 75 mille voor minderheden beleid i woonwagen werk: anti discriminatiebeleid) en een malig 2.8 ton voor de Euregio cent. de sluis te Wemeldinge 5.900 passages - een stijging met 4,3 procent, de sluis te Hans- Scheldemond. Wat dat laatste bedrag betreft gaat het zelf om een meevallertje. De staten hadden zich al min of meer ver plicht het dubbele op tafel te leggen. Dat is niet nodig omdat vorig jaar niet al het Euregio- geld is opgemaakt Het was aanvankelijk de be weert 4.400 passages - een stij ging van 0,4 procent. Terneuzen 2.900 passages - een daling met 1 procent, en de Kreekraksluizen kende met 1.100 passages een daling met 18.3 procent. Havens Voor het overzicht is ook bijge houden welke havens in Zeeland het drukst worden bezocht. Daarbij is geconstateerd dat de procentuele stijging van het aantal sluispassages hoger is dan de stijging van het aantal overnachtingen. Volgens de op stellers van het WV-rapport is dat te wijten aan capaciteitspro blemen van de jachthavens. Dit komt deels, zo schrijft de VW, doordat sommige jachthavens een steeds groter deel van hun capaciteit vast verhuren, en deels door het toenemen van de gemiddelde scheepsgrootte. Dat wil zeggen dat de vraag het aan bod overtreft. En dat leidt weer tot een toenemende tendens tot 'gratis' overnachten buiten de officiële havens, zoals bij de stei gers op het Veerse Meer of de wa tersporteilandjes in het Greve lingenmeer. Top tien De top tien bij het aantal aan komsten onder Zeeuwse jacht havens is: Zierikzee, Bruinisse jachthaven. Brouwershaven jachthaven. Middelburg de Ar- ne. Breskens, Sint Annaland, Colijnsplaat, Bruinisse Bru. Scharendijke en Kortgene Delta Marina. Bij de overnachtingen staat Zierikzee ook aan kop, ge volgd door Brouwershaven jachthaven, Bruinisse jachtha ven, Middelburg de Ame. Bres kens. Sint Annaland, Colijns plaat, Scharendijke, Kamper land en Bruinisse Bru. In het verslag staat dat op de Zeeuwse wateren niet langer sprake is van seizoensverlen ging. In de maanden juli en au gustus is het het drukst. De meeste schepen varen onder Ne derlandse vlag: 73,9 procent. Het aandeel van de Belgen nam iets toe met 0,2 procent tot 13,9 pro cent. Het aantal Duitsers daalde met 06 procent tot 6,6 procent, het aantal Britten daalde met 0,2 tot 4,6 procent, het aantal Fransen daalde met 0,1 procent tot 0,5 procent en het aantal schepen dat onder de categorie 'overige nationaliteiten' ge plaatst wordt steeg met 0,2 pro cent tot 0,5 procent. doeling dat iedere gedeputeer de zelf zou zorgen voor finan ciële dekking van de eigen ver langens door in bestaande uit gaven te schrappen. Maar daar is bar weinig van terecht geko men. Bruinooge beaamt: „Dat is geen succesvolle methode gebleken." Hij wijt dat aan het feit dat vorig jaar al forse ingre pen moesten worden gedaan. Maar een discussie over nog meer bezuinigingen in de ko mende jaren zal volgens hem niet uit kunnen blijven. Dat klemt temeer omdat de ge-, deputeerden ook nog allerlei kleinere verlangens op hun lijstjes hebben staan. Enkele van die claims: Dijkwel wil onder meer 1,3 ton per jaar extra voor de zorg sector en eenmalig 1,8 ton voor onderwijs (o.a. een bijdrage voor een open-leercentrum). Hij moet zijn 50 mille voor vrouwenemancipatie nog vei lig stellen en claimt een ver dubbeling van dit bedrag. Bo vendien waarschuwt hij dat de provincie wellicht in de buidel moeten tasten om de verhui zing van het jeugdrevalidatie- centrum Zonneveld naar Goes zonder 'kwaliteitsverlies' te la ten verlopen. De Vries-Hommes claimt een extra jaarlijks budget van twee ton extra om 'haar' cul tuur-, natuur- en recreatiebe- leid beter uit de verf te laten komen. Haar plan voor kun sten en cultuurbehoud, dat de ze week het college passeerde, blijft nog onder de roos. Het college wenst de beleidswijzi gingen die erin worden voorge steld, eerst nog door de finan ciële zeef te halen. Bruinooge heeft nog een dikke twee ton per jaar nodig, wil er wat terecht komen van de promotie en de acquisitie van Zeeland als vestigingsge- bied voor bedrijven. En hij heeft een extra 'bedrijfsorgani- sator' nodig (80 mille per jaar), wil 'zijn' nieuwe afdeling, die de efficiency en effectiviteit van het provinciaal beleid moet bewaken, uit de voeten kunnen. Tenslotte het kabinet van de commissaris der koningin. Dat vraagt een extra jaarlijks budget van 140.000 gulden voor een coördinator gevaar lij kse stoffen-routes en een part-time functionaris die ge schillen tussen politie en justi tie moet beslechten. Daar staat tegenover dat het kabi net 40.000 gulden inlevert van het jaarlijks budget voor de Four Freedoms Awards. van onze verslaggever TERNEUZEN - Vertegenwoor digers van de gemeente Honte- nisse en Terneuzen hebben vrij dag een onderzoek ingesteld naar het vermeende transport van asbesthoudend puin naar het opslagterrein van Aanne mingsbedrijf Zeeuwsch-Vlaan- deren bv (AZV) in Kloosterzan- de. Het afval zou afkomstig zijn van de puinhopen van de voor malige bouwstoffenhandel van De Hoop bv in Terneuzen. De instanties werden gemobili seerd door een anoniem schrij ven, dat woensdagavond laat op de mat viel bij het hoofd van de dienst openbare werken van Hontenisse. W. Broekhoven in Kloosterzande, en burgemees ter drs R. C. E. Barbé van Ter neuzen. De anonieme schrijver maakte in de brief gewag van illegaal transport van asbesthoudend puin naar een open puinopslag van AZV in Kloosterzande. Het puin zou in strijd met de regelge ving vervoerd en gestort zijn en vervolgens verwerkt worden in funderingsmateriaal voor we gen. „De brief was voor mij aanlei ding om de kwestie direct te on derzoeken. Ik ben naar de AZV- stort gereden en heb ter plekke gekeken of er asbesthoudend golfplaten, afkomstig van De Hoop, gestort waren. Ik heb een heleboel puin gezien, maar as besthoudend materiaal heb ik er niet aangetroffen", liet Broekho ven weten. Conclusie Ook burgemeester Barbé trad vrijdag handelend op. „Ik heb de zaak onderzocht en mijn voorlo pige conclusie is dat er geen as besthoudende stoffen vervoerd of gestort zijn. De Hoop heeft na de brand vorige week direct maatregelen getroffen om het puin op een juiste wijze te be handelen. Ook de transporteur is daarvan op de hoogte gesteld. Naar mijn beste weten is tot op heden niet in strijd met de gel dende regels gehandeld. Omdat de asbestproblematiek ons niet onbekend is, hebben we. naar aanleiding van het anonieme schrijven de zaak onmiddellijk, voor zover dat mogelijk is omdat er zoveel mensen vrij zijn, onder- van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De dienstver lening van het Eindhovense tol- kencentrum aan de asielzoekers in Zeeland is niet in gevaar. Tol- kencentra in het noorden en oosten van het land staken maandag de dienstverlening als gevolg van geldgebrek. Het op vangcentrum in Zeewolde (Fle voland) is om die reden al sinds half mei verstoken van vertaal- hulp. De asielzoekerscentra in Goes en Middelburg en ook de bu reaus voor rechtshulp en de ad vocaten die zaken voor asielzoe kers behartigen maken veelal gebruik van de 'tolkentelefoon', een voorziening die het mogelijk maakt via de telefoon de hulp van een tolk in te roepen. Die service, in Zeeland geleverd door de stichting tolkencentrum Zuid-Nederland in Eindhoven, blijft gewoon doorgaan. De tolkencentra leveren dien sten aan overheids- en semi- overheidsinstellingen. Ze wor den dan ook volledig door het rijk betaald, maar wel uit de budgetten van verschillende mi nisteries, op basis Van de feite lijk verleende diensten. Justitie en WVC zijn aansprakelijk voor de kosten van de dienstverle ning aan asielzoekers. Het is moeilijk te voorspellen zocht. Uit voorzorg. Het irriteert me overigens wel dat we als in- stanties door zo iemand die zijn naam niet bekend wil maken, verplicht worden om deze kwes tie te onderzoeken", zei Barbé. Directeur A. C. W. de Bokx van het gelijknamige transportbe drijf uit Terneuzen zei vrijdag al gerekend te hebben op een der- gelijke anonieme actie. „Ik had dit verhaal verwacht. Ons kan echter niks verweten worden. - Wij hebben na de brand voor het opruimen en vervoeren van de puinhopen direct deskundige hulp ingewonnen. Een specialis tisch bureau (De Pauw en Sto- koe) heeft een rapport gemaakt van de diverse materialen. Ver- der is het de bedoeling dat De Hoop deze week nog een plan - van aanpak opstelt voor het ver- voer en verdere verwerking van de afvalstoffen. Er ligt op het De - Hoop-terrein een kleine hoeveel heid asbesthoudend puin, maar dat is direct geïsoleerd en zal ge- - heel volgens de regels worden af: gevoerd", benadrukte De Bokx. Plan De Hoop-woord voerder J. de Schepper zei gisteren dat De Hoop voor de samenstelling van het plan van aanpak de hulp van het ingenieursbureau Braven- boer en Scheers heeft ingeroe pen. „Dat bureau maakt een plan, daar zal zeker een week overheen gaan, vervolgens leg gen we het plan ter goedkeuring voor aan de Arbeidsinspectie. Pas wanneer die instantie zich er in kan vinden kunnen we aan de slag. Niet eerder." De Bokx zei verder dat het as- bestvrije, schone puin, afge voerd wordt naar de puinkraker van AZV in Kloosterzande. „Dat materiaal kan dan vervolgens verwerkt worden voor gebruik bij de aanleg van wegen. Het door de brand geblakerde en an- - der vuil puin wordt naar de stort in de Koegorspolder vervoerd", aldus De Bokx. De daken van de door brand ver nielde opslagloodsen van De Hoop bestonden voor het groot ste gedeelte uit beton of hout met een bitumen bedekking. Slechts een oude loods die ge deeltelijk ten prooi viel aan de vlammen was bedekt met as besthoudende golfplaten. hoe groot het beroep is dat in een bepaald jaar op de vertaaldien sten gedaan zal worden. Een gro te vluchtelingenstroom en een snellere behandeling van aan vragen hebben de eerste vijf maanden van dit jaar een grote aanslag op de voor 1992 toege zegde budgetten gedaan. Aanpassingen „Je kunt van tevoren wel een be groting maken, maar die moet in de loop van het jaar aangepast worden, dat is normaal", zegt plaatsvervangend directeur P Bijnen van het tolkencentrum in Eindhoven. „Dit jaar vallen de aanpassingen wel erg hoog uit en dan gaan ze op het ministerie sputteren." Het Eindhovense bureau is tij delijk gestopt met het doen van schriftelijk vertaalwerk om de mondelinge tolkdienst te kun nen handhaven. Bijnen gelooft dat er na de vakantie wel een op lossing voor de financiële nood zal liggen. „De overheid is naar stig op zoek. het is gewoon een kwestie van tijd." Bijnen verklaart de grote pro blemen van het tolkencentrum in Hengelo met het feit dat dit centrum dit jaar voor het eerst een asielzoekerscentrum moet bedienen. Dat heeft het centrum voor een onverwacht grote kos tenpost gesteld. Advertentie i Hans Kik in zijn tuin bij de half begraven Citroen DS. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever NOORDGOUWE - Dat je met een auto meer kunt doen dan rijden, is bekend. Hans Kik uit Noordgouwe maakt het wel heel bont: hij heeft zijn Citroen DS uit 1969 onder de groene zoden gestopt. Loopt de autohaat bij hem uit de hand? Geenszins, beklem toont hij. Hij heeft het gedaan uit pure liefde. Maar liefst vijhonderdduizend kilometer trouwe dienst had de 'snoek' erop zitten voor hij definitief de pijp aan Maarten gaf. „Ik kan er geen afscheid van nemen. Ik heb er zo veel mee beleefd." Toegegeven: naast leuke ook vervelende dingen. De storingsgevoelig heid van het vehikel is spreek woordelijk. „Maar ik vind het nog steeds de mooiste auto. Zo'n karakteristieke vormge ving: dat hebben ze daarna nooit meer kunnen benade ren. De Fransen noemen hem niet voor niets de godin van de weg." Eerder kon het afscheid wor den uitgesteld door er een nieuwe motor in te leggen. Nu staat de auto, aldus Kik, met één been in het graf. Hij is zo ingegraven dat aan een kant nog een portier open kan. On der de motorkap is alles weg gehaald. Dus geen motorblok, geen versnellingsbak en geen olie meer. En straks wellicht ook geen achterkant meer. Want roest rekent onvermijde lijk ook met het andere been af. Kik, van beroep theater- en filmproducent, erkent dat zijn daad iets 'dubbels' heeft. De wagen ligt er bij of hij zo in ver nieuwde glorie uit de grond uit zal schieten. Hij geeft toe: naast deze zwaarmoedige symboliek, is er ook sprake van een grapje. „Ik vond het wel leuk staan op dat stukje grond. Het verlevendigt het beeld. Een ander zet mo lens en kabouters in zijn tuin." De auto is niet zijn enige grap. De tuin van zijn voormalige meestoof-woning wordt sinds jaar en dag opgetuigd met za ken die er eigenlijk niet thuis horen. Zo staat er een ouder wetse wegwijzer, een Amster dammertje en een telefooncel waarin een pop via een dou cheslang probeert te bellen. Af en toe stapten passanten bij huize Kik van hun fiets met het idee er echt te kunnen tele foneren. Een paar jaar geleden werd de tuin versierd met der tig gekleurde ladders. Pop-art is onverwoestbaar in Noord- gouwe. an onze verslaggeefster Gedeputeerden verdringen elkaar rond de pot V Gedeputeerde voor financiën D. J. P. Bruinooge: krap bij kas. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 11