ZCAD 'opvangbek' hulpsector Polizei, bitte aufmachen! Middelburg heeft 12 stadswachten Sterke toename liulpaanvragen gokverslaafden Sportvisser vindt bom in zijn netten Consultatiebureau beklaagt zich over gebrek aan samenwerking Bermuda PZC zeeland VRIJDAG 29 MEI 1992 onze verslaggeefster flDDELBURG - Het Zeeuws lonsultatiebureau voor Alco- iol en Drugs (ZCAD) dreigt teeds meer een opvangbak te vorden voor alles wat bij an- lere hulpverleningsinstellin- ;en 'over de rand valt'. Van sa- oenwerking met andere instel ingen is steeds minder sprake de problematiek - bij meer klanten is versla- slechts één van de proble- - juist het tegenovergestel- le zou doen verwachten. Die spreekt uit het jaarver- van het ZCAD, dat het aan- al alcoholcliënten in 1991 zag het aantal drugs- zag toenemen en te ma- kreeg met veel meer gok verslaafden dan de jaren daar voor. 3at het ZCAD het laatste vang- ïet wordt, is volgens directeur J. (Advertentie) Roompot Recreatie Familie Restaurant 30 mei dansen m.m.v. BIG DEAL MEI maandmenu: Salade van gevogelte Heldere tomatensoep Holsteiner schnitzel IJs met verse aardbeien 35,- p.p. (graag reserveren). Iedere zondag van 1.00 tot 14.00 uur brunch a 21,50 p.p. (graag reserveren). Inlichtingen tel. 01107-4240. van den Broek te wijten aan de functiegerichte benadering van instellingen. „Dat zal er, met de stelselherziening, alleen maar erger op worden. Het streven is immers om doelgroepen en ta ken nauwer te omschrijven. Het ZCAD zou dat ook kunnen doen. met als gevolg dat een heleboel mensen met dubbele of nog ge compliceerdere problematieken helemaal nergens meer terecht De twaalf Middelburgse stadswachten, die woensdag officieel zijn geïinstalleerd. foto Ruben Oreel, van onze verslaggever MIDDELBURG - Ze zijn te herkennen aan een grijze broek, een lichtblauw shirt met donkerblauwe stropdas en epauletten op de schouders. Burgemeester mr C. G. R. Rutten van Middelburg installeerde woensdag de eerste twaalf Middelburgse stads wachten. Het project is voorlopig een experiment. De stadswachten krij gen twee jaar de tijd om hun nut te bewijzen. De stadswachten moeten 'de veiligheid in de stad vergroten en de burgers extra service verlenen'. Het project is bedoeld om langdurig werklozen voor te bereiden op de arbeidsmarkt. Het is vooral de bedoeling dat zij doorstromen naar een betaalde baan in de beveiligingsbranche. Middelburg is nu de 29ste gemeente in Nederland. Zevenhonderd mensen hebben inmiddels een baan als stadswacht. Volgens J. Kop van de Stichting Stadswacht Nederland bedraagt de door stroming 75 procent. „Samenwerking met de politie is onont beerlijk. Ontbreekt die, dan is het project gedoemd te misluk ken." De stadswachten hebben inmiddels bewezen hun man netje te staan. Tijdens hun opleiding zagen ze onlangs hoe een meningsverschil in de stad uit de hand liep. De dader van het handgemeen vluchtte, maar kon dankzij de oplettendheid van de stadswachten alsnog in de kraag worden gevat. kunnen. Dat doen wij dus niet en we blijven proberen aansluiting te vinden bij andere hulpverle ners." Scheidslijnen De functiegerichte benadering die staatssecretaris Simons voorstaat, zou in de geestelijke gezondheidszorg gepaard moe ten gaan met een functionele in tegratie. De scheidslijnen tussen ambulante, klinische en deeltijd -geestelijke gezondheidszorg en verslavingszorg zouden moeten vervagen. Het tegendeel is waar. „Met name de RIAGG trekt zich, gedreven door gebrek aan middelen, steeds meer terug in de eigen functie. Waar vroeger consulten altijd mogelijk waren, wordt ons nu bijna zonder uit zondering 'nee' verkocht", ver telt Van den Broek. „Als iemand bij wijze van spre ken op het punt staat zich op te hangen en er hangt maar een beetje een alcoholluchtje om heen, dan gaat iedereen ervan uit dat het ZCAD het maar moet oplossen", zo illustreert de direc teur de gang van zaken. Schrijnend Een schrijnend voorbeeld van een gebrek aan samenwerking en de onmacht om daar wat aan te doen, is de PAAZ-afdeling van het ziekenhuis in Temeuzen. „Die weigeren gewoon drugs cliënten en het vervelende is dat we daar 's avonds en 's nachts geen kant mee op kunnen. Over dag kunnen we ze nog in het PZZ of elders in Midden-Zeeland on derbrengen maar 's nachts moe ten we met die mensen naar Bel- gie. Nu wringen we ons in allerlei bochten om zo'n klant behoor lijk te ontgiften. Dat is niet mak kelijk, want Belgische artsen mogen geen methadon voor schrijven. Het is eenvoudiger om een ingewikkelde regeling met België te maken dan de PAAZ- Temeuzen te verplichten de drugs-cliënten op te nemen." onze verslaggeefster - Het aantal dat in 1991 bij iet Zeeuws Consultatiebureau /oor Alcohol en Drugs (ZCAD) >m hulp kwam vragen is met lijna 80 procent toegenomen. .Weliswaar gaat het nog maar >m 59 cliënten, 5 procent van >nze totale cliëntèle, maar de ;roei is toch verontrustend", /indt directeur J. van den 8roek. „Zeker omdat de groei het aantal gokverslaafden tred houdt met de toe van de mogelijkheden om gokken." dat verband is het ZCAD ook tegenstander van de vesti- van een gokhal in het Arse- in Vlissingen. „Hoe gokgelegenheden er zijn, meer het gokken deel uit jaat maken van het normale ge- iragspatroon. Sommige men sen zijn daar gevoelig voor. Een 'okverslaving geeft in de prak tijk dezelfde problemen als een heroïneverslaving, omdat er veel geld voor nodig is. Op den duur is daar alleen via diefstal aan te komen". Het ZCAD richt zich in de pre ventieve sfeer daarom ook op be leidsmakers. Dat heeft, zo stelt Van den Broek vast, in het geval van het Arsenaal in Vlissingen weinig geholpen. „Maar het lijkt bijna waanzin om je uitsluitend te beperken tot de doelgroep en intermediairs. Toch blijft het min of meer frustrerend, ook wat betreft alcohol. De ene campag ne na de andere wordt op poten gezet en intussen blijft de kraan maar lopen." Advertentie GARAGE FRANCKE MELISKERKE. TEL. 01186-1748 Ik wil de PZC vier weken lang voorf 12,50 éénmalig binnen 6 maanden Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 Bonnen a 150,- voor vijfentwintig wildkampeerders van onze verslaggeefster Mariëtte Woudenberg BROUWERSD AM/MIDDEL BURG - Een rode stationwa gen staat onopvallend in een donkere hoek van de Brou- wersdam. „Dat is 'r één", zegt eerste wachtmeester Wil Ob- bink van de rijkspolitie Schouwen-Duiveland. Ze bonkt tegen het raampje. „Po lizei, bitte aufmachen!" Vier paar lodderige ogen kijken omhoog. „U mag hier niet sla pen", seint Wil. Eén van de Duitsers draait het zijraam open en sputtert: „We wisten 't echt niet." Vanaf de achter bank vraagt een kameraad: „Krijgen we eerst geen waar schuwing?" De wachtmeester is onverbiddelijk en schrijft een bon uit. Collega Hans Smits van Staatsbosbeheer verwijst naar een camping die nog open is. „Eerste Stras- se rechts, dan unter het via duct door." De actie tegen wildkamperen in Zeeland begon woensdag middag met het uitdelen van waarschuwingsfolders aan toeristen, op diverse plekken langs de invalswegen. Vanaf tien uur 's avonds zochten twintig medewerkers van de rijks- en veldpolitie en Staats bosbeheer de provincie af naar illegale recreanten. De zoek tocht eindigde in de vroege morgen van Hemelvaartsdag. Een provinciaal team coördi neerde de hele operatie vanuit Middelburg. In totaal kregen vijfentwintig kampeerders een bekeuring van honderd vijftig gulden: zestien op Schouwen-Duiveland en ne gen op Walcheren en Noord en Zuid-Beveland. Veelal ging het om Duitsers die met hun camper op een verkeerde plek stonden. In Zeeuws-Vlaande- ren bleef het bonnenboekje leeg. Zeeland vol? Opperwacht meester F. A. Silvius van de groep Schouwen-Duiveland kan er hartelijk om lachen. „Plaats zat", roept-ie rond middernacht tegen het groep je wachtende journalisten. „Ze willen gewoon met z'n allen op 'n stekkie bij de Brouwersdam staan. Lekker dicht bij het wa ter." Wildkamperen is in zijn ogen ontoelaatbaar. „Vooral het biertoerisme is een ramp. Duitse jongeren komen met tien mark op zak naar Zeeland en willen 't zo lang mogelijk uithouden. De rotzooi die ze maken is verschrikkelijk, De bergen vuil komen boven de auto uit." De meeste wildkampeerders zijn Duitsers, weet Filius. „Ne derlanders, Belgen. Noren of Italianen kom je heel weinig tegen." Hij kent alle smoesjes die 'wakkere' slaapkoppen in alle talen over hun lippen krij gen. „Zo hoor je vaak: de cam pings waren al dicht toen ik aankwam. Pure onzin natuur lijk. Ze moeten gewoon reser veren of vroeger vertrekken. De meeste mensen weten on derhand dat Zeeland geen ille gale kampeerders toelaat." Eén ding is duidelijk: het aan tal toeristen in overtreding neemt sterk af. Op plekken waar in 1991 nog dertig bon nen vielen, worden er nu hoog stens vijf a zes uitgeschreven. „Je kan ook merken dat toeris ten steeds vaker proberen een onopvallende stek te vinden", weet Silvius uit ervaring. „We hebben dit jaar voor het eerst mensen aangetroffen die hun camper midden in een woon wijk zetten. Dat is echt lastig zoeken." Tent afbreken Een bekeuring ontduiken is overigens niet helemaal on mogelijk, blijkt in de loop van de nacht. Drie knapen op de Brouwersdam breken het re cord tentje afbreken als ze zien dat een buurman verderop be zoek krijgt. „We drinken zo maar een biertje", zegt het trio even later, nonchalant tegen de kofferbak leunend. Een an dere kampeerder redt 't met een vurig pleidooi om zijn on schuld te bewijzen. „Ik ben twee minuten geleden aange komen om even uit te rusten, ik ben op weg naar een cam ping in Brouwershaven." Hij gaat voor naar de motorkap. „Voel maar, de motor is nog warmDe Duitse toerist krijgt gelijk, maar zet voor de zekerheid nog z'n laatste troef in: „U heeft een schitterend land. Ik kom hier zó graag." Een medewerker van de duik- en demonteerploeg onderzoekt op het strand bij Westkapelle de vliegtuigbom die in de netten van een sportvisser was terechtgekomen. foto Ruben Oreel van onze verslaggever WESTKAPELLE - De duik- en demonteergroep van de Ko ninklijke Marine in Vlissingen heeft donderdagochtend op het strand bij Westkapelle een vliegtuigbom onschadelijk ge maakt. Een Vlissingse sportvis ser trof het explosief - een En gelse duizendponder - woens dagavond aan in zijn netten. Op aanwijzingen van de rijkspoli tie te water en de marine werd de bom op de laagwaterlijn ge deponeerd en pas een dag later gedemonteerd. Om de duizendponder onscha delijk te maken werd op afstand met een zogeheten raketexplo- sief - die een vrij onschuldige knal veroorzaakt - de ontste king verwijderd. Daarna werd voorzichtig de detonator eruit getrokken. Leden van de duik en demonteergroep begonnen Kraan trekt bovenleiding spoor stuk MIDDELBURG - De 30-jarige vrachtwagenchauffeur K.M. uit Arnemuiden heeft woensdag middag de bovenleiding van de spoorwegovergang Hercules- weg in Middelburg kapot ge trokken. De man was vergeten de hydraulische kraan neer te laten. Het treinverkeer tussen Goes en Vlissingen kwam als gevolg van het ongeval stil te liggen. De pas sagiers werden met bussen ver voerd. Pas tegen elf uur 's avonds was het euvel verholpen. De politie van Middelburg zoekt getuigen van het voorval. om half zes 's ochtends met de klus. Krap twee uur later was het karwei geklaard. De bom is in een truck geladen en afge voerd naar een opslagplaats. De rijkspolitie en de politie te water verleenden assistentie. Zo werd onder meer een struk strand, ter hoogte van de toren van de walradarketen, afgezet. „Voor alle zekerheid", aldus J. Devenijns. hoofd van de duik- en demonteergroep. „Om risico's te vermijden, want het kan altijd fout gaan of het ding kan spon taan exploderen, nemen we al tijd maatregelen." Vlissinger na steekpartij aangehouden VLISSINGEN - De Vlissingse gemeentepolitie heeft de 25-ja- rige D.A. uit Vlissingen aange houden na een steekpartij. Hij wordt verdacht van een poging tot zware mishandeling/dood slag. De man heeft inmiddels bekend zijn 20-jarige stadge noot M. el B. woensdagavond na onenigheid met een mes te heb ben verwond. De jongeman moest voor behandeling wor den opgenomen in het zieken huis. A. en buurtgenoot El B. leven al geruime tijd met elkaar op ge spannen voet. De sluimerende ruzie kreeg woensdagavond een voorlopig dieptepunt toen El B. een vuurtje vroeg aan A. De laat ste, die volgens een woordvoer der van de politie flink had ge dronken, pakte daarop een mes en sneed El B. in de hals. Aan de hand van getuigenverklaringen kon A. worden aangehouden. Rijkse Axx>un1anlsv4dminislraheconsulenlen Rijkse Visser Accountants-en Registeraccountants Adviesgroep Rijkse Vandaag vrijdag 29 mei zijn onze kantoren de gehele dag gesloten Buitenruststraat 6 I Telefoon I Wijngaardstraat 53 I Telefoon 4337 EH Middelburg 01180-33075 4461 DB Goes 01100-15670 Nadat de temperatuur al twee weken achtereen zo merse waarden had aange geven. was een van de mede werkers van dat Vlissingse kantoor in een zomerse, edoch keurige, bermuda op zijn werk verschenen. Hij had tijdens vakanties in Zuid-Frankrijk al eens af gunstig gekeken naar ge bronsde zakenlieden die zich daar in dergelijke kledij van het ene kantoor naar het andere spoedden en meende dat zoiets ook in Vlissingen moest kunnen. Zijn chef begroette hem met een fikse portie afschuw en verbazing. Maar naarmate de dag vorderde kreeg de man meer en meer positiefs van collega's te horen. Waarderende termen als 'net gekleed' en 'bruine be nen' vielen hem ten deel. Zijn chef werd steeds stiller. Aan het eind van de dag ging die met een jaloerse blik in de ogen huiswaarts. Het ivas hem duidelijk geworden. Had hij zijn mond maar ge houden. Na wat hij over die broek had gezegd, kon hij zich er zelf nooit meer tn ver tonen. Hoeveel waardering er in dat Vlissingse kantoor ook voor dergelijke kledingstuk ken bestaat. Eerste wachtmeester Will Obbink van de rijkspolitie Schouwen-Duiveland bonkt in actie bij een kampeerbusje op de Brouwersdam. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 9