ïelft banen bij KRO verdwijnt rv CDA'er Hillen trekt omstreden uitspraken over vrouwen niet in Lubbers geeft Senaat pluim Vakanties duurder elderland wil autotoerisme te f met vakantie vervoer-kaart Leger VS verlaat Berlijn Kabinet kapt fors in voorlichtingskosten De Vries overweegt simpeler wet op ondernemingsraden U streeft Wij regelen binnen- en buitenland 7 \>rsoneel ernstig ongerust, vakbonden woedend Gieren terug in Franse Alpen ~»r randstad uitzendbureau VRIJDAG 29 MEI 1992 'ERSUM (GPD) - Bij de 1 izullen ongeveer 150 van de ki300 vaste arbeidsplaatsen stllen. Eerder deze week ilj bekend dat op korte ter- n40 banen moeten verdwij- eiDe bonden kregen nu te ho- rijat in 1994 nog eens onge- kllO banen wegvallen. Dat *<feft vooral radio- en televi- slpgrammamakers, die met iöe en schrik op het nieuws hi hebben gereageerd. Onder hen is YVillibrord Frequin, die te ho ren heeft gekregen dat hij in de toekomst slechts op free lance basis voor de KRO zal kunnen werken. De Dienstenbond CNV is woe dend over het voornemen van de KRO. Vakbondsbestuurder Steffe Bak wijst erop dat er geen sociaal plan ligt en dat boven dien de ondernemingsraad ge- m it jOORBURG (ANP) isakantiereizen' zijn deze zo- a#er gemiddeld 4,3 procent iuurder dan vorig jaar. Dat apncludeert het Centraal 'cureau voor de Statistiek ;BS) na bestudering van de i rijzen in de reisgidsen. O! uie belangrijkste vakantie- tinden binnen Europa zijn d^anje en Griekenland. De ïilijzen daar zijn gestegen v iet respectievelijk 6,7 en 1,9 drocent. Het reizen naar jnfrika is 10,1 procent duur- cpr geworden en naar Noord- n Midden-Amerika 11,1 jocent. indanks de vakantiesprei- ing is vooral het reizen in de ïaand april duurder gewor den, namelijk 6,2 procent. Toch blijft april een goed kope maand om op vakantie te gaan. In juli en augustus zijn de prijzen 21,8 procent hoger dan in de andere maanden. Ook de georganiseerde rei zen per vliegtuig zijn deze zo mer duurder, gemiddeld 4.4 procent. Alleen het prijsni veau van dit soort reizen naar Oost-Europa en Tur kije is gedaald. Het reizen per auto en het huren van accommodatie werd ook al duurder, evenals het reizen per tourincar en per boot. Georganiseerd rei zen per trein steeg het minst in prijs, namelijk met 1,5 pro cent. passeerd is voor een adviesaan vraag. Inmiddels heeft de KRO- directie al wel een begin ge maakt met de uitvoering van het reorganisatieplan door het op stellen van een „transferlijst". De Dienstenbond CNV en de journalistenvakbond NVJ heb ben de KRO-directie schriftelijk gesommeerd de reorganisatie met onmiddellijke ingang te sta ken. Als reactie op de brief is de reorganisatie inmiddels tijdelijk bevroren. Volgens het CNV heeft de afslan king een aantal redenen. Ten ge volge van de samenwerking met NCRV en AVRO kan er worden bezuinigd op personeel. Door de A-status van VPRO en EO krij gen de traditionele A-omroepen bovendien minder geld. Dit geldt echter ook voor de andere A-omroepen. Bestuurder Bak wijst erop dat de KRO vooral bezig is met een totaal andere opzet van de om roep. Volgens het nog niet offi cieel gepresenteerde reorganisa tieplan moet de KRO een „broadcaster" worden. Dat be tekent dat de KRO het zelf pro duceren van programma's sterk terugbrengt en meer gebruik zal maken van externe producen ten. Alleen identiteitsgevoelige programma's als Brandpunt en Kruispunt tv met Ad Langebent zullen nog in eigen huis worden geproduceerd. Bak zegt niet in te zien dat de filosofie van het be drijf dient te worden gewijzigd. REM (ANP) - Een „vakantie vervoer-kaart" 'sjen goede oplossing zijn om het massale auto- jfme in Nederland terug te dringen. Dat staat et onderzoeksrapport 'Mobiliteitsplan Ve- dat woensdag in Arnhem aangeboden is aan elderse recreatie-gedeputeerde J. de Bondt. •apport is gemaakt in opdracht van de Pro- I ale WV Gelderland, met steun van verschil- ministeries en de provincie Gelderland. ,^-kaart moet een variant op de bekende ov- I worden. Toeristen zouden de aantrekkelijk jsde kaart tegelijk met het boeken van een Jitie moeten kunnen kopen. De kaart moet Verkrijgbaar zijn bij hotels, bungalowparken, Dings, busstations en de NS. Invoering van ncaart moet samengaan met aantrekkelijk baar vervoer in toeristische gebieden, pns M. Geurts, directeur van de Provinciale .p-elderland, is gebleken dat toeristen best ge- al s (Advertentie) bruik willen maken van het openbaar vervoer. Bij Burgers Dierenpark in Arnhem komt al 20 procent van de 1,2 miljoen bezoekers per jaar met het open baar vervoer. De voorzieningen zijn daar dan ook fantastisch, aldus Geurts. Bij Pretpark Julianato- ren in Apeldoorn, waar helemaal geen voorzienin gen zijn, komt slechts een handjevol bezoekers met bus of trein. Adoptie van bushaltes door bedrijfsleven en VW's zou ook een mogelijkheid zijn om het gebruik van het openbaar vervoer te stimuleren. Gedacht wordt aan terrasachtige zitmogelijkheden bij hal tes, een overdekt looppad naar de ingang van de attractie en regelmatige busdiensten die goed aan sluiten op treinverbindingen. Het plan gaat uitvoerig in op de kansen voor terug dringing van de auto op de Veluwe. Volgens Geurts moet het rapport echter gezien worden als voor beeld voor het hele land, aangezien de overlast ook speelt in gebieden als de kust en Friesland. BERLIJN - Het laatste bataljon van het Amerikaanse leger in Berlijn marcheert de kazerne uit, op weg naar huis. De eenheid is 34 jaar in de stad gelegerd geweest en wordt nu, na de val van de Muur, teruggetrokken. foto DPA Jnag gerust nieuwsgierig zijn Ar wat bas en mar de jager dit jr in de kom van kapelle weer te zien geven J welke nieuwe vormen zullen *,3 dit jaar voor de dag komen1 Lis al weer 30 jaar geleden dat jjen mar de jager in kapelle als Jji van de eersten in nederland '%et 'het andere wonen' zijn gestart ivoor jaar hebben ze dat laten en en het tastbare voorbeeld I gegeven B een mijlpaal die bas en mar >lje jager met zomaar onder ltoelen en banken stoppen Villen u daar ook in betrekken II vanzelfsprekend! ?j vermaarde glas-kunstenaar 3' willem heesen heeft 6 ^verschillende vormen glas- objecten voor bas en mar de ~i jager ontworpen ^signeerde glaskunst die via ®ten te besteden bedrag als %chenk kado wordt gegeven -5 ja '92 is t/m zaterdag 20 juni %ok maandag na 1300 uur en vrijdagavond van 19.00-21 00 uur - kerkplein 57. kapelle LE REPOSOIR - Prins Sa- druddin Aga Khan toont de gieren Republic I en II aan de pers tijdens een bijeenkomt in Le Reposoir in de Franse Al pen. De prins is voorzitter van de milieubeweging ALP Action die zich beijverd voor bescher ming van het planten- en die renleven in de Alpen. De twee gieren, die op de lijst van bedreigde diersoorten staan, worden losgelaten in het gebied van de Bargy in de Franse Alpen, waar- ze vroeger ook voorkwamen. foto AFP vf Kamerlid wil opkomen voor aanzien huishoudelijk werk HILVERSUM (GPD) - CDA-er Hans Hillen (44) heeft „een klein beetje spijt" van het geruchtmakende inter view met HP/De Tijd, dat vorige week verscheen en waarin het Tweede Kamerlid zich op zijn zachtst ge zegd nogal cru uitlaat over de positie van werkende vrouwen in Nederland. In het interview doet de Hilversummer uitspraken als „...Ik heb nooit begrepen waarom een vrouw die cassière is bij Albert Heijn, een dergelijk baantje zou moeten ver kiezen boven het opvoeden van kinderen thuis..." „Blijkbaar heb ik onvoldoende duidelijk kunnen maken wat ik daarmee bedoel. Als ik mensen voor het hoofd heb gestoten, dan spijt me dat vreselijk, maar ik vind dat ze dan wel gauw geraakt zijn", zegt Hillen nu. De Hilversummer voegt daar direct aan toe dat het hem ook spijt dat anderen zo gauw met hun oordeel klaar staan. „Ik heb een taboe aangesneden en mensen reage ren daar boos op. Ze komen niet met argumenten, ze dis cussiëren niet, maar schelden op afstand. De emancipa tie van de vrouw zou voltooid zijn, als ze zich over dit soort onderwerpen wat minder gauw boos zouden ma ken." Hillen is van mening dat een politicus de taak heeft za ken aan de orde te stellen. „Dat kan via een politiek de bat en via een publiek debat. Maar in een publiek debat lukt je dat niet met academische taal en 23 voetnoten. Politici krijgen vaak het verwijt grijs te zijn. Ik kies voor losser taalgebruik, maar dan gaat het licht in het kip penhok wel aan." Een citaat uit het gewraakte interview: Postnatale depressie - er zijn er heel wat die op die manier in de wao terechtkomen. De wao-oud-regime is zo aantrekkelijk: als je je op je 25e laat afkeuren, behoud je tot je 65e dat inkomen, zonder inkomens- en vermogenstoets verder. Dan is zo'n vrouw toch gek als ze zich niet laat afkeu ren?..." Misbruik Hillen: ...Daarmee heb ik bedoeld dat de wao als het wa re een uitnodiging is om er misbruik van te maken. Het woord postnatale depressie heb ik gebruikt omdat dat voor vrouwen met een pasgeboren baby de laatste ziekte is die ze kunnen krijgen om voor een wao-uitkering in aanmerking te komen, althans in de oude situatie. Let wel, ik zeg niet dat dit de schuld is van die vrouwen. Het systeem werkt het misbruik ook in de hand. De verlei ding om dat te doen is groot. Overigens, échte postna tale depressies zijn erg genoeg." „Ik heb alleen maar getracht de discussie over de onge lijkheid tussen vrouwen zonder betaalde baan en die met een betaalde baan aan te zwengelen. Huisvrouwen worden hier gediscrimineerd. Je kunt de rechten van een vrouw met een baan niet vergelijken met die van een huisvrouw. En daar gaat het me om. Een vrouw die zich geweldig uitput in het huishouden en zichzelf wegcijfert heeft weinig sociaal prestige. En als die door haar man in de kou wordt gezet, wordt ze door de maatschappij be dankt met een bijstandsuitkering die inkomens-en ver- mogensafhankelijk is. Voor die groep kom ik op." De CDA-er zegt zich niet af te zetten tegen werkende vrouwen. „Eigenlijk heb ik bewondering voor werkende vrouwen die daarnaast een huishouden bestieren. Het zijn duivelskunstenaars. En het gaat me ook niet om de rol van de vrouw. Ik ben vóór rolverdeling in het werk. Duobanen, in deeltijd werken, dat vind ik prima. Maar blijkbaar word ik verkeerd verstaan." DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft besloten om vanaf 1993 structureel 60 miljoen gulden te bezuinigen op de voorlichting van het Rijk. Over de verdeling van de bezuiniging over de de partementen wordt 5 juni beslo ten. De ministerraad is het nog oneens over het bedrag dat dit jaar op voorlichting bezuinigd kan worden. Dat maakte de woordvoerder van minister president Lubbers woensdag desgevraagd bekend. De bezuinigingen volgen op een onderzoek van de Rekenkamer dat woensdag openbaar maak te. Dat onderzoek leerde dat het rijk 250 miljoen gulden meer aan voorlichting uitgeeft dan ge dacht. De werkgroep Grote Effi ciency Voorlichting berekende de uitgaven vorig jaar zelf op bij na 412 miljoen gulden. De Re kenkamer kwam echter op 660 miljoen gulden voor 1991. Vorig jaar concludeerde de Re kenkamer na een onderzoek van 70 voorlichtingscampagnes van het Rijk. dat deze slecht worden voorbereid en geëvalueerd. Voorzover sprake was van cij fers, bleken de resultaten tegen te vallen. In het kader van de Grote Efficiëncy Operatie liet de minister-president een werk groep de voorlichtingsactivitei ten van de ministeries doorlich ten. De resultaten waren aanlei ding een beroep te doen op een onafhankelijke instantie. DEN HAAG (ANP) - Premier Lubbers vindt dat de Eerste Ka mer dinsdag zijn macht niet heeft misbruikt in het debat over de basisvorming, de invoe ring van een pakket van vijftien vakken in de eerste jaren van het voortgezet onderwijs,Lub bers zei woensdag na afloop van het kabinetsberaaad dat de Se naat „de koninklijke weg" heeft bewandeld. De Eerste Kamer, onder leiding van de CDA-fractie. dwong staatssecretaris Wallage (onder wijs) tot diverse concessies. Ze eiste echter geen verandering van de wet via een zogeheten no velle, maar nam genoegen met Wallages toezegging dat hij „zal bevorderen" dat later alsnog wetswijzigingen zullen plaats vinden. „Het is goed verlopen", aldus Lubbers. „Als de Eerste Kamer een novelle had geëist had ik dat heel slecht gevonden. Dit is zui ver". Volgens Lubbers is het terecht dat de Senaat toezeggingen heeft afgedwongen, onder meer om te voorkomen dat de vor ming van brede scholengemeen schappen, die onderdeel uit maakt van de basisvorming, ten koste zal gaan van kleine lbo/ mavo-scholen op het platteland. Hij wees er op dat hierover grote maatschappelijke bezorgdheid bestond, al acht hij zelf de in de Senaat gebruikte term „kaal slag" overdreven. De uiteindelijke instemming van de CDA-fractie in de Eerste Kamer kwam pas tot stand na zware druk van Lubbers zelf, CD A-fractieleider in de Tweede Kamer Brinkman en minister Hirsch Ballin van justitie. Lub bers wilde niets kwijt over de in vloed die dit politieke masseer- werk gehad heeft. Debatje Staatssecretaris Wallage zal de Tweede Kamer betrekken bij de uitwerking van de toezeggingen die hij in de Senaat heeft ge daan. De Tweede Kamer mag die „beoordelen en mede vorm geven", zo zei Wallage woensdag in een door WD-kamerlid Franssen aangevraagd debatje. Wallage heeft de Eerste Kamer beloofd dat kleine lbo/mavo- scholen op het platteland maxi maal 10 jaar respijt kunnen krij gen als zij niet snel een fusiepartr ner kunnen vinden. Ook kunnen leerlingen in het lbo vrijstellin gen krijgen als blijkt dat zij niet alle 15 vakken van de basisvor ming aankunnen. Franssen bleef er echter op ha meren dat de toezeggingen die in de Senaat zijn gedaan niet sporen met de afspraken die eer der in de Tweede Kamer zijn ge maakt. Beide coalitiepartners deden er in het debatje van woensdag het zwijgen toe. Ook de SGP en D66 hadden twij fels bij de manier waarop de staatssecretaris zich in de Se naat heeft opgesteld. AMSTERDAM (ANP) - Minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid wil van de Wet op de ondernemingsraden een simpele basiswet maken. Ondernemingsraden kunnen dan via aanvullende afspraken met de werkgever slagvaardig opereren. Die afspraken moeten toegesneden worden op speci fieke kenmerken van het bedrijf en kunnen allerlei complexe maatschappelijke problemen betreffen. Die visie ontvouwde woensdag directeur-generaal drs. H. Borstlap van het minis terie namens De Vries op de OR -dag in Amsterdam. Als voorbeelden van zaken die aan de orde moeten kunnen ko men indien de or dat wenst, noemde de topambtenaar het aanstellen van allochtonen, de aanpak van het ziekteverzuim, milieuzaken, arbeidsomstandig heden en het uitbannen van dis criminatie. Borstlap gaf een eerste reactie op het sterk verdeelde advies van de Sociaal-Economische Raad (SER) over aanpassingen van de Wet op de ondernemings raden. De nieuwe flexibele basis wet is van belang voor met name kleine ondernemingen, waar de or thans minder bevoegdheden heeft dan in grotere. Dat onder scheid kan met de basiswet ver vallen, zo vindt de minister. Daarmee wordt enigszins vol daan aan de wensen van de vak beweging. De werkgevers werd een lokaas je toegeworpen met de toezeg ging dat de personeelsgrens waarboven een or verplicht is eventueel kan worden verhoogd van 35 tot 50 werknemers. De mi nister wil dan echter personeel met een deeltijdbaan volledig meetellen voor de instellings norm. Thans tellen mensen die minder dan een derde van de normale tijd werken niet mee. In bedrijven met minder dan 50 werknemers zou de „personeels vergadering" de rol van de or moeten overnemen. Hoe dat in het vat moet worden gegoten staat nog niet vast. Advertentie Hillen ontkent nadrukkelijk dat hij gezegd zou hebben dat vrouwen achter het aanrecht thuishoren. „Dat komt niet uit mijn mond. Bij zoiets kan ik alleen maar zuch ten. Ik ben geen rechtse bal", klinkt het vastbesloten. Voor het overige blijft hij echter bij wat hij in het vraag gesprek gezegd heeft. „Dat komt erop neer dat vrouwen zonder werk er in onze tijd bekaaid afkomen. Dat is mijn boodschap." Op de vraag of het hem om naamsbekendheid te doen is geweest of om een publiciteitsstunt in de trant van WD -voorman Bolkestein, zegt Hillen: „Bij Bolkestein is het bedacht, bij mij is het, door dit interview, gewoon zo ge lopen. Ik heb er niet bewust voor gekozen. Het onder werp was eigenlijk het huidige kabinet, maar dit kwam toevallig ter sprake. Ik speel geen voortrekkersrol bin nen de CDA-fractie. daar is de fractievoorzitter voor. Mijn enige bedoeling was om via een publiek debat ui ting te geven aan mijn ideeen en daar een discussie over op gang te brengen. Overigens, binnen de fractie blijf ik voor dit punt van sociale ongelijkheid aandacht vra gen." Oplossingen voor het probleem heeft het kamerlid niet voorhanden. „Het is een centenkwestie en die centen heb ik niet. De afstand tussen de werkende en de niet- werkende vrouw wordt al verkleind door de nieuwe wao -regeling. Bovendien kan ik de wereld niet veranderen. De individualisering en de vermaterialisering hebben de afgelopen twintig jaar toegeslagen en dat draai je niet zo maar terug. We zijn zó tolerant geworden dat we alles maar van elkaar accepteren. Dat leidt tot onverschillig heid. De samenleving is te cynisch geworden, te materia listisch, en daar ben ik niet tevreden mee." naar duidelijke afspraken tijdens onderhandelingen met 'n Italiaanse importeur. een erkende tolk die probleemloos zorgt voor een vertaling 'perfettissimo'. Minister De Vries

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 7