Lubbers wil snel overleg zorg-cao Milder vonnis bij aandacht van media voor rechtszaak PZC Vierde tweeling Winkels vol bij bezoek Jeltsin Laatste turf uit Drenthe berco lilieubelasting kost uishouden 43 gulden kamermeerderheid oor soepele norm ieuwe basisschool U constateert Wij regelen binnen- en buitenland 5 FO stelt voor verkeerd geboekte 500 miljoen uit schatkist te halen ~ir randstad uitzendbureau -^Jclceic^c prfckd&rfë I het weer in zeeland te. en in europa VRIJDAG 29 MEI 1992 V HAAG (GPD/ANP) - Pre- r Lubbers wil snel een op- ling voor de problemen rond :ao voor de werkers in de ge- dheidszorg. Vanuit het kabi- zal de komende tijd gezocht ■den naar wegen om infor- il met werkgevers en vak den over de zaak te praten, lereen zit nu wat hummelig r elkaar te kijken. Daar moe- we doorheen",, aldus de eer- minister na afloop van het inetsberaad. ibers herhaalde dat er geen »n is de werknemers in de be tken sectoren minder te ge- dan de ambtenaren. Van de andere kant is er ook geen reden om hen een betere, of slechtere pensioenregeling te gunnen. „Daarmee is het dus een zaak van techniek", aldus Lubbers, doelend op het kabinetsvoorstel om de cao grotendeels te finan cieren via het vermogen van het pensioenfonds PGGM. De premier wees ook op het ver band met een wetsvoorstel waardoor overreserves van pen sioenfondsen worden belast (de brede herwaardering). Volgens hem zal de PGGM fors moeten gaan betalen op basis van dat wetsvoorstel. „En dat kan toch HANKATO (AP) - De Amerikaanse Elvira Guillen is beval len van haar vierde tweeling. Dat heeft het St. Joseph Hospi tal in Mankato, Minnesota, meegedeeld, krts Steve Penkhus zei dat alle zwangerschappen van de 29- jarige vrouw natuurlijk verlopen zijn zonder kunstmatige in grepen. Volgens Penkhus is de kans 1 op 64 miljoen dat in een jezin vier tweelingen worden geboren. De Guillens, die in Mountain Lake wonen, hebben nu negen ünderen. Elvira Guillen vindt dat voorlopig genoeg. Het uni- lum van vier tweelingen schrijft ze toe aan de genen van haar nan Jesus, wiens moeder twee tweelingen ter wereld bracht. i HAAG (ANP) - De milieu- isting op grondwater en af- itoffen, die het kabinet per 1 ïari 1993 wil invoeren, leidt r huishoudens tot een ge- delde lastenverhoging van ulden per jaar. Dit blijkt uit rberekeningen van het svoorstel Verbruiksbelas- en op milieugrondslag, ninisters Kok (financiën) en ;rs (milieubeheer) en staats- etaris Van Amelsvoort heb- het voorstel, waarover het inet het vorige week al eens 1, woensdag naar de Tweede ner gestuurd. Daarin ook de aande brandstofheffing op- Dmen. heffing op grondwaterge- k gaat de waterleidingbe ren een kwartje per kubieke er kosten. Anderen (bedrij- particulieren) moeten 12,5 *1 HAAG (ANP) - Een meer- ieid van de Tweede Kamer de beoogde drempel voor stichten van openbare ba- eholen wat verlagen, ïtssecretaris Wallage (On wijs) vindt dat zo'n school er Ik geval moet komen als bin- 50 kilometer geen openbare isschool aanwezig is. PvdA, en CDA willen die afstand igbrengen tot 20 kilometer, lijkt uit een woensdag door t fracties ingediend wijzi- jsvoorstel. sloeg op de tijdelijke wet be- tiging nieuwe basisscholen, jens die wet kunnen nieuwe isscholen vanaf 1 augustus en gesticht worden als zij op stens 200 leerlingen kunnen ;nen. Wallage loopt met dit svoorstel vooruit op de ialvergroting die hij wil rvoeren in het het basison- rijs. plan betekent dat de ko lde jaren ruim duizend scho- verdwijnen, terwijl er nog s 300 hun zelfstandige func- verliezen. Dat levert naar itting 200 miljoen gulden per op. Het geld wordt terugge- sd naar het basisonderwijs, daarmee zijn kwaliteit kan >e teren. voorbereiding van deze ope- t wil de staatssecretaris pas de plaats maken met het titen van nieuwe basisscho- De Tweede Kamer steunt Advertentie dat uw receptioniste 's middags haar boterhammen achter de balie eet. een enthousiaste part-timer die haar werk tijdens de lunchpauze overneemt. niet de bedoeling zijn", voegde Lubbers daaraan toe. Lubbers noemde de stelling dat het kabinet bezig is met een greep in de pensioenkas, voor de NCRV-radio 'krankzinnig' en 'belachelijk'. Volgens hem is er sprake van pu re demagogie. De eerste minis ter stelde dat het er alleen om gaat de overreserves bij de PGGM niet verder te laten oplo pen. Schatkist Volgens berekeningen van de christelijke vakbond CFO kan het kabinet voor financiering van de cao's in de zorgsector een bedrag van 400 tot 500 miljoen uit de schatkist halen Een dergelijk bedrag zou vol gens de CFO-woordvoerder vol doende zijn voor een loonsverho ging van vier procent bij de zie kenhuizen. „Maar er zijn natuur lijk nog meer cao's in de zorgsec tor", aldus de woordvoerder donderdag. Het geld is als gevolg van het achterwege laten van de inflatie correctie ten onrechte niet in het AWBZ-fonds (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten) geko men, maar in de schatkist. De burger heeft wèl premie betaald voor de zorgsector, maar dat geld is daar dus niet terecht ge komen, aldus de CFO. De christelijke vakbond heeft voor maandag en dinsdag al weer zestien acties in zorginstel lingen gepland. Torenactie In Utrecht ontrolden werkne mers van het Kruiswerk Stad Utrecht woensdag, hangend aan de Domtoren, een spandoek met de tekst „Een bod van 0 procent, is dat niet dom?". Het actiecomité had onder het mom van een excursie de Dom toren beklommen. De tekst van het 46 kilo wegende spandoek, dat was genaaid uit 35 tot 40 la kens. was overigens nauwelijks te lezen. Een flinke bries was daar verantwoordelijk voor. cent betalen per kuub. Voor het infiltreren van water wordt be lastingvermindering verleend, zodat beide groepen per saldo vier cent per kubieke meter be talen als infiltratie en onttrek king min of meer gelijk zijn. Voor het tijdelijk onttrekken van grondwater, bij voorbeeld bere gening en bevloeiing van land bouwgronden, en voor bronbe maling gelden vrijstellingen. De belasting op afvalstoffen wordt bij de eindverwerking ge heven. Het gaat om verbranden en storten van huishoudelijk af val, bedrijfsafval en gevaarlijke stoffen. Niet te reinigen bagger specie en grond en verbran dingsresten van afvalverwer kingsinstallaties zijn van de hef fing uitgesloten. De belasting bedraagt volgens het voorstel veertien gulden per ton afval. BARNAUL - De Russische president Jeltsin bekijkt in een staatswinkel in Barnaul (Siberië) het daar aangeboden vlees. Tijdens zijn bezoek bleken de winkels goed voorzien van allerlei etenswaar. Maar naar verwachting zal vandaag, na het vertrek van de president, het normale beeld van lege schappen terugkeren. foto Dima Tanin/EPA dat streven op hoofdlijnen. De versoepeling die zij willen aan brengen als het gaat om open bare basisscholen stuit bij Wal lage niet op verzet. Wel moeite heeft de staatssecre taris met een motie van de SGP, die ook ondertekend werd door CDA, GPV en RPF. Volgens die motie moet worden voorkomen dat bepaalde richtingen in het bijzonder onderwijs bij de schaalvergroting onvoldoende aan bod komen. Wallage voor ziet „stevige complicaties" als deze motie zou worden uitge voerd. NS haalt bagage 60-plussers op UTRECHT (ANP) - Samen met de koeriersdienst EMS begin nen de Nederlandse Spoorwe gen op 1 juni een dienst voor het ophalen en wegbrengen van ba gage voor treinreizigers met binnenlandse bestemmingen. Voorlopig kunnen alleen hou ders van een 60-plus-Senioren- kaart er gebruik van maken. De NS verwacht dat onder die groep de behoefte aan het vervoer van hun bagage het grootst is. Aan de hand van de resultaten be kijkt de NS dit najaar of ook an dere reizigers van de nieuwe dienst gebruik kunnen maken. KLAZIENAVEEN - Het zit er bijna op voor deze veenarbeiders. Na 1 juli stopt de turfstekerij in Zuidoost-Drenthe. Nog een paar weken houden ze vanaf hun door de baggermachine voortge trokken 'glijdende schuur', compleet met potkacheltje voor minder warme dagen, het turfste ken in de gaten. Daarna valt na tweeënhalve eeuw definitief het doek. foto Karei Zwaneveld/ANP DEN HAAG (ANP) - Rechters zien publiciteit als bijkomende straf voor een verdachte. Ver dachten in strafzaken waaraan de pers veel aandacht heeft be steed, krijgen meestal een la gere straf dan verdachten in za ken waaraan minder of geen pu bliciteit werd gegeven. Dat concludeert ANP-joumalist Madeleen Wesseling in haar af studeeronderzoek „De rol van publiciteit bij straftoemeting" aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, dat vandaag in het Nederlands Juristenblad wordt gepubliceerd. Vanwege het feit dat naast de „ernst van het feit en de persoon van de verdachte" de publiciteit steeds vaker in de vonnissen meespeelt, onder vroeg Wesseling 19 rechters en 19 officieren van justitie. Wesseling pleit ervoor het hele straftoemetingsbeleid verder te onderzoeken. De meerderheid van de ondervraagde rechters en officieren van justitie geeft toe dat er rechtsongelijkheid ont staat als de publiciteit wordt meegewogen. Dertien van de on dervraagde rechters zeggen minder straf te geven omdat de publiciteit schadelijk zou zijn voor de verdachte. Drie van hen ge ven j uist meer straf bij veel pu bliciteit. Van de officieren van justitie zeggen er drie lagere straffen te eisen. Finkensieper Ook uit motivaties voor de straf maat in grote strafzaken is vol gens Wesseling gebleken dat het meewegen van publiciteit rechtsongelijkheid met zich meebrengt. De verdachten in de Maurikse incestzaak en de ont voeringen van Heineken en Heijn bij voorbeeld kregen geen strafvermindering op grond van de publiciteit, maar de psychia ter Finkensieper en voetbalclub Ajax wel. Hoe kan een dergelijk verschil naar de samenleving worden uitgelegd, vraagt Wesse ling zich af. Op de vraag wat de schadelijk heid van publiciteit rond de zaak voor de verdachte precies inhoudt, zeggen vijftien rechters dat dat gebaseerd is op natte vingerwerk. Eén rechter geeft een lagere straf omdat publici teit schade zou toebrengen aan de goede naam van de verdach te. een tweede in verband met de algemene preventieve werking van de publiciteit. De andere rechters leggen het niet-meet- bare schadelijke effect uit met „Het is subjectief, gevoelsmatig, niet te meten, een kwestie van inschatten". l Advertentie diverse. öjr{iUe&iK> kM-gfc 'r\ Lange Vorststraat 76. Goes Hoeveel de strafmaat vermin dert door publiciteit wordt vol gens Wesseling evenmin duide lijk. De niet te meten schade door publiciteit is de ene keer goed voor een lagere boete of ge vangenisstraf. de andere keer voor omzetting van een onvoor waardelijke in voorwaardelijke gevangenisstraf. De angst van de Coomhertliga dat onder druk van de publieke opinie en media de straffen zullen stijgen, is in ie der geval niet waar. concludeert Wesseling. Bijkomend effect van grote pu bliciteit rond een strafzaak bleek dat de rechters en officie ren van justitie zowel tijdens de voorfase als de rechtszitting zorgvuldiger gaan werken. Ze ven van de 38 ondervraagde le den van de rechterlijke macht zeggen zich extra te laten beïn vloeden door de aanwezigheid van TV-camera's in de rechts zaal. „Je speelt op het centre- court van Wimbledon toch an ders dan op bijbaan 14 ergens achteraan", stelde een van de rechters. Een manifestatie van de vier bonden in de zorgsector is woensdag in Eindhoven volgens de organisatoren bijgewoond door ruim 3.500 actievoerders. Het Landelijk Patienten/Consu- menten Platform (LP/CP) en het Landelijk Overleg van Decen trale Patiënten/Consumenten Platforms (Lodep) hebben bij de vakbond NU'91 aangedrongen om de opnamestop van twee we ken in het verpleeghuis Eugeria te Almelo onmiddellijk te beëin digen. NU'91 zal niet op het op het ver zoek ingaan, zo liet woordvoer ster A. Slappendel desgevraagd weten. Vandaag Heel geleidelijk is het hogedruk- gebied boven Scandinavië ter rein aan het prijsgeven en lage- druk ten westen van Frankrijk maakt hiervan direct gebruik door zijn invloed naar ons land uit te breiden. De eerste tekenen hiervan waren gisteren al merk baar in de vorm van wolkenvel den aangevoerd. Vandaag zet deze trend zich voort en worden van het zuiden uit wolkenvelden aangevoerd. De zon doet nog stevig zijn best zich te laten zien en dat lukt ook vandaag nog vrij aardig. Het bij dit lagedrukge bied behorend frontaal komt vanavond wel heel dicht in de buurt van Zeeland te liggen waardoor de kans op beioolking geleidelijk groter wordt. Ook de kans op een regen of onweersbui neemt geleidelijk toe. De ivind is nog steeds oostelijk en matig, waardoor de middagtempera- tuur nog altijd de 23 graden kan bereiken. Komende nacht koelt het af tot een graad of dertien. Nautisch bericht Wind: oost 4 tot 5, afnemend 3 tot 4 Beaufort. Zicht: goed. Tempe ratuur kustwater: 15 graden. Af wijking waterstanden: enkele decimeters verlaging. Maximum golfhoogte monding Scheldes: rond een halve meter. ZON EN MAAN 30 mei Zon op 05.26 onder 21.48 Maan op 03.56 onder 20.16 Vooruitzichten Voor het weekeinde: Door het naderende front neemt de be- ivolking geleidelijk verder toe en wordt de kans op onweer en re gen groter. De wind blijft nog oostelijk zodat de temperatuur met een graad of 22 nog aange naam is. Voor maandag en dinsdag: Maandag ligt de depressie bo ven de Britse Eilanden en ruimt de wind naar zuid west. Dit houdt in dat storingen ons mak kelijker kunnen bereiken en de aangevoerde lucht koeler wordt. Met het iveer moeten we dus een klein stapje terug. I Hoog water uur cm uur cm Vrijdag 29 mei Vlissingen 0.36 170 1300 197 Temeuzen 0 56 194 13.22 223 Bath 147 231 14.17 261 Roompot-buiten 0 35 123 13.00 149 Zierikzee I 50 125 1425 147 Yerseke 155 133 1430 156 Philipsdam-West 2.00 137 1425 159 Zaterdag 30 mei Vlissingen 1 17 193 13.38 214 Temeuzen 1.37 218 14.03 241 Bath 2.36 258 15.00 281 Roompot-buiten 1.20 140 1345 160 Zierikzee 245 136 15.10 154 Yerseke 2.45 144 15.15 161 Philipsdam-West 2.45 147 15.10 164 Laag water uur cm uur cm Vrijdag 29 mei Vlissingen 6.56 187 19.09 173 Temeuzen 7.21 200 19.41 185 Bath 816 226 20.36 212 Roompot-buiten 7.00 143 19.15 129 Zierikzee 800 151 20.25 133 Yerseke 8 05 156 20.30 139 Philipsdam-West 8 05 158 20 30 142 Zaterdag 30 mei Vlissingen 741 196 19 56 185 Temeuzen 8.05 209 20.26 197 Bath 9.06 236 21.28 225 Roompot-buiten 7.30 148 19 55 137 Zierikzee 845 151 21.15 138 Yerseke 8 50 157 21 15 144 Philipsdam-West 8.50 160 21.10 148 Kabinet wil snel betere taallessen voor allochtonen DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat buitenlanders sneller Nederlands kunnen leren. Het huidige systeem in de volwasse- neneductatie, waarbij weke lijks taalcursussen van enkele uren plaatsvinden, wordt ver vangen door een aanpak waar bij de hele week les gevolgd kan worden. Dat moet ook leiden tot kortere wachtlijsten. De ministerraad heeft daartoe woensdag besloten, zo maakte premier Lubbers na afloop van het overleg bekend. Binnenkort ontvangt de Tweede Kamer hierover een brief van minister Ritzen van onderwijs. De ge meenten krijgen door een an dere toewijzing van de financiële middelen meer vrijheid de taal cursussen op te zetten, aldus Lubbers. De Tweede Kamer drong de cember vorig jaar aan op forse uitbreiding van de taalcursus sen. Een meerderheid van de ka mer vindt namelijk dat de over heid een dergelijke cursus ver plicht moet stellen voor elke bui tenlander die zich in Nederland wil vestigen. Nu kan die eis nog niet in redelijkheid gesteld wor den, vanwege de enorme wacht lijsten. In december 1991 ston den daar 12.000 mensen op. bewolking A, af en toe warr™,-'r0nl regen onweer opklaringen windrichting ■w verplaalsinos- richting hagel zonnig mist l_ mistbanken H lage-druk hoge-druk -1000- 'uch,fruk In minibaren 19 temperatuur zonnig lim Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met zaterdag: Britse Eilanden: Veel bewol king, maar in Schotland redelijk wat zon. Vooral in het zuiden van Ierland en Engeland enkele regen- of onweersbuien. Middag- temperaturen van 17 tot 21 gra den. Belgie en Luxemburg: Zonnig, maar in de middag en avond en kele onweersbuien. Middagtem- peratuur tussen 22 en 25 graden. Duitsland: Vrij zonnig, in de middag en avond vooral in het zuiden en zuidwesten lokaal on weer. Middagtemperatuur rond 25 graden. Madeira: Wolkenvelden, ook nu en dan zon. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Canarische Eilanden: Droog en zonnig aan de zuidstranden. Langs de noord- en westzijde van de eilanden regelmatig be wolking. Temperatuur op de zuidstranden 28. Marokko: Droog en zonnig. In het noordwesten bij Casablanca ook wolkenvelden. Middagtem peratuur van noord naar zuid 22 tot 27 graden. Tunesische kust: Zonnig en zeer warm met maxima van onge veer 30 graden. Frankrijk: Veel bewolking en enkele onweersbuien. Langs de Cote d'Azur overwegend droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Spanje: Veel bewolking, ook langs de costas. Vooral in de noordelijke helft van Spanje en kele regen- en onweers- buien. Aan de Costa del Sol en de Costa Blanca waarschijnlijk de ko mende dagen droog en mis schien nu en dan zon. Middag- temperaturen 25 tot 30 graden. Portugal: Aan de bewolkte kant en vooral in het noorden en mid den kans op onweer. Langs de Algarve waarschijnlijk droog, met nu en dan wat zon. Middag temperatuur van 19 graden bij Opporto tot 24 graden aan de Al- garve. Oostenrijk: Perioden met zon en kans op enkele regen- of on weersbuien. Middagtempera tuur 22 tot 25 graden. Zwitserland: Vrij veel bewol king en een verder toenmende kans op enkele regen- en on weersbuien. Middagtempera tuur rond 23 graden. Hongarije: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur rond 23 graden. Italië: Overwegend zonnig en droog. Middagtemperatuur tus sen 25 en 28 graden. Griekenland en de Turkse west en zuidkust: Zonnig en droog weer. Middagtemperatuur oplo pend naar zo'n 25 graden. Weerrapporten 28 mei 20 uur: °C Amsterdam onbewolkt 25 Aberdeen zwaar bew. 14 Athene onbewolkt 17 Barcelona zwaar bew 20 Berlijn onbewolkt 20 Budapest zwaar bew 15 Bordeaux regen 16 Brussel zwaar bew. 23 Cyprus zwaar bew 21 Dublin onweer 15 FYankfurt licht bew 24 Genève zwaar bew 24 Helsinki onbewolkt 19 Innsbruck half bew 21 Istanbul onbewolkt 16 Klagenfurt onbewolkt 19 Kopenhagen onbewolkt 18 Las Palmas zwaar bew. 22 Lissabon regen 17 Locamo zwaar bew 21 Londen zwaar bew. 21 Luxemburg half bew 21 Madrid regenbui 16 Malaga zwaar bew. 26 Mallorca zwaar bew 21 Malta onbewolkt 20 Moskou onbewolkt 14 Nice zwaar bew. 21 Oslo licht bew 25 Parijs onweer 19 Praag onbewolkt 17 Rome onbewolkt 22 Stockholm onbewolkt 19 Warschau regen 15 Wenen onbewolkt 17 Zurich half bew 22 Tunis onbewolkt 24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 5