BVD-dossiers in versnipperaar Ethiopië jaar na val Mengistu nog steeds in de problemen Het kan." Heidemij ruikt kans bij kaalslag grond Wie nooit zwak is, wordt nooit sterk opinie en achtergrond Vernieting geheimedocumenten roept nogal wat vragen op VRIJDAG 29 MEI 1992 door Wilfred Scholten Milieubewuste lezers opge let! Als u over een tijdje weer eens een pak kringlooppa pier koopt, kan dat spannender zijn dan u denkt. Het is heel goed mogelijk dat het gerecy- eelde stuk papier dat u dan in handen hebt. ooit de meest ge heime gegevens van spionnen, infiltranten of PSP-activisten heeft bevat. De Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) gaat namelijk zijn kilometers lange bestand aan persoonlijke dossiers binnen kort schonen. En de 'Dienst der Domeinen' in Apeldoorn gooit de overbodige stukken gewoon in de papierversnipperaar. Om er kringlooppapier van te ma ken. zo laat plaatsvervangend- rijksarchivaris Koops laconiek weten. Deze nuchtere Hollandse ma nier van doen. steekt schril af te gen de drukte die momenteel ge maakt wordt over deze voor Ne derland ongekende schoon maakactie. Als het aan minister Dales (binnenlandse zaken) had gelegen, had al dat gedoe er om heen ook helemaal niet gehoe ven. Met een terloopse opmer king liet de minister eind 1990 weten dat op 1 mei 1991 alle BVD -dossiers die weg kunnen, bij het oud-papier zouden worden ge zet. Om een half jaar later door de papierversnipperaar te halen. De vernieuwde BVD zou na deze schoonmaak onbelast de toe komst tegemoet kunnen gaan. Het liep allemaal wat anders. Wakker geschud door een achte loze opmerking van het hoofd van de BVD, dr. Arthur Docters van Leeuwen, voor de KRO-tele- visie dat 'tweederde van enige honderdduizenden dossiers' zou worden Vernietigd, toog Roger Vleugels aan het werk. De eige naar van een onderzoeksbureau richtte vorig jaar in allerijl de Vereniging Voorkoming Vernie tiging (VW) op om te redden wat er te redden valt. Want hij wil inzage-recht in de dossiers. En de kans historisch onderzoek te plegen, zodat een beter in zicht in de werkwijze van de af gelopen 40 jaar van de BVD kan worden verkregen. Daarna kan er - zorgvuldig - vernietigd wor den. Momenteel telt de vereniging ruim 400 leden, waaronder orga nisaties als het IKV, de Bouw- en Houtbond FNV en de VPRO. De VW heeft inmiddels 1300 perso nen gestimuleerd bij de Raad van State via een AROB-proce- dure het recht op inzage te eisen. Dat recht kunnen ze nu nog ver geten. want Dales meent dat het niet kan. Heel pesterig had de voltallige zesmansfractie van Groen Links in de Tweede Ka mer een verzoek ingediend om de eigen dossiers (als die be staan) in te mogen zien. Dales antwoordde daarop dat ze er echt niet aan beginnen kan. Door de inzage zou Groen Links (en iedere andere onderdaan) immers 'op de hoogte kunnen komen van bronnen, werkwijze en het kennisniveau' van de dienst. Bovendien zouden er 'bronnen droogvallen'. Sterker nog: 'Zelfs de enkele wetenschap dat de BVD over gegevens van iemand beschikt, kan het werk van de dienst schaden'. Kortom: geen denken aan. De minister heeft inmiddels de haastige beslissing om in 1991 al te gaan vernietigen, terugge draaid. Zij heeft begrepen dat er wat meer ogen en haken aan de zaak vastzitten. Pas eind 1993 wordt er 'doorgedraaid'. Tot die tijd kunnen mensen die denken in het verleden onheus door de BVD te zijn behandeld, nog bij de Nationale Ombudsman en de rechter hun genoegdoening ha len. Spannend Daarnaast is besloten een zorg vuldige procedure te volgen. Dat betekent dat eerst uitgemaakt moet worden wat noodzakelij kerwijs bewaard dient te blijven. De regel is dat alle stukken die de afgelopen vijfjaar zijn aange vuld met nieuwe gegevens, voor lopig in de archiefkasten blijven. De rest mag weg, behalve als het gaat over personen die voor de uitvoering van de BVD-taken van 'bijzonder belang' worden geacht. Een nogal vage om schrijving. waar je alle kanten mee uit kunt. Wat het precies in houdt. is dan ook onderwerp van verdere studie. Vervolgens wordt er van alle dossiers die wat de BVD betreft weg kunnen, een zogenaamde 'vemietigingslijst' gemaakt. Daar staat op wat door kan naar de papierversnipperaar. De rest wordt bewaard door het Alge meen Rijksarchief. Momenteel is hier druk overleg over tussen de BVD en het Rijksarchief. De wettelijke taak van deze dienst van onze redactie economie De Europese boer heeft mis schien nog toekomst als parkwachter. Het volgens er kende EG-watchers 'histori sche' landbouwakkoord van vo rige week betekent dat op grote schaal landbouwgronden ko men te vervallen. Een groot deel van die gronden komt in aanmerking voor wederop bouw van flora en fauna, waar bij de boer een rol kan krijgen als bewaker van pril natuur schoon. Het Arnhemse cultuur technisch en milieu-adviesbu reau Heidemij ziet een dergelij ke groene toekomst al voor zich. De kaalslag van landbouwgron den biedt goede groeimogelijk heden. vond F. Luttmer. lid van de raad van bestuur van Heide mij Holding, bij de presentatie van het jaarverslag in Amster dam. Binnen nu en vijftien jaar, zo heeft hij berekend, komt onge veer de helft van alle landbouw grond in Europa te vervallen, als gevolg van het EG-akkoord dat vorige week werd gesloten. In de EG-landen is nu nog 130 miljoen hectare in gebruik voor land bouwdoeleinden. Becijferingen van de Heidemij hebben uitgewezen dat de ko mende tien jaar 200.000 tot 300.000 hectare wordt onttrok ken aan het landbouwareaal. Hoofdzakelijk door een forse sa nering van de graan- en akker bouw. Een deel van de vrijko- "Nee? Echt? Heus? Kunnen we dat beta...? Meen je dat?" Deze maand 1 miljoen gulden netto als extra prijs in de Staatsloterij. MEER KANS, MEER GELD, IN DE STAATSLOTERIJ. is om zoveel te bewaren, dat on derzoekers aan de hand van de beschikbare dossiers het beleid van de betreffende overheids dienst (zoals de BVD) op 'hoofd lijnen kan reconstrueren'. Een directbetrokkene zegt dat het overleg 'constructief ver loopt. Deze medewerker van het Archief ontkent dan ook de be schuldiging van de Vereniging Voorkoming Vernietiging dat er zo'n ruzie is. dat er niet eens no tulen van het overleg worden ge maakt. Pikant detail is dat dos siers die in het BVD-gebouw aan de President Kennedylaan nog ontoegangkelijk zijn voor de be trokkene. straks in het gebouw van het Rijksarchief voor ieder een openbaar zijn of (na maxi maal 75 jaar) worden. Wat er wordt bewaard, is echter nogal vaagjes. De rijksarchiva ris heeft bepaald dat het om vier categorieën van personen gaat. Dat zijn zij die betrokken zijn ge weest bij 'affaires' in het verle den en 'beleidsbepalende func ties organisaties' hebben gehad. Daarnaast worden dossiers van 'inlichtingenofficieren en hun heimelijke contacten' bij het Ar chief gestald, naast personen die in 'zakendossiers' voorkomen. Definitie De controle op de goede nale ving van een en ander is nog een punt waarover de Kamer zich moet uitspreken. De Vaste Com missie voor de Inlichtingen- en Veiligheidiensten (bestaande uit de vier fractievoorzitters van CDA, PvdA. VVD en D66) heeft voorgesteld om naast de rijksar chivaris (die het algemene toe zicht op de vemietingings-ope- ratie krijgt) ook een drieman schap met de controle te belas ten. Dat zouden Zoutendijk <ex- WD-senator). De Ruyter (oud- CD A-minister) en Miedema (oud -topambtenaar van Sociale Za ken) moeten zijn. Zij mogen zelfs in de BVD-burelen gaan snuffe len en alle laadjes desgewenst opentrekken. Een spannende opdracht dus voor de heren. Zo ontstaat er gaandeweg een complex beeld van de operatie die in het begin zo simpel leek. Er spelen daarom ook nog veel vragen. Zoals het juridisch inte ressante steekspel tussen twee belangen: die van privacy van personen (op grond waarvan ge gevens in dossiers de persoon zelf toebehoren en dus getoond dienen te worden) en die van het belang van 'derden' (bronnen, de veiligheid van de staat en derge lijke). Een ander nog onopgehelderd probleem is de vraag - van Vleu gels van de WV - wat de minis ter eigenlijk verstaat onder een 'dossier'. Een heldere definitie is nodig, want voorbeelden in de medische wereld tonen aan dat onder de term 'dossier' eerst al leen de persoonsgegevens vie len, zonder specifieke gegevens van artsen over de toestand van de patient. Dat wil de VW voor komen door hierover een kort geding aan te spannen. De zelfde vereniging wil ook nu wel eens weten of de BVD stie kem al begonnen is met de ver nietiging van overbodige stuk ken. Op een besloten hoorzitting op 24 april antwoordde een BVD'er op de vraag of er al iets door de papiervernietiger was gegaan - behalve het abonneebe stand van het voormalige dag blad De Waarheid - met de vage uitdrukking: „Ach. een beetje". Dales zelf heeft de vernietiging altijd krachtig ontkend. Tenslotte zou de vraag ook aan de orde kunnen komen of het wel zo handig is eerst de dossiers te verwijderen en aan de hand daarvan te bekijken hoe de dienst de afgelopen jaren heeft gewerkt. Misschien is wel minis tens zo slim om eerst te onder zoeken hóe de BVD heeft ge werkt. om vervolgens te kijken welke dossiers om die reden be waard dienen te blijven. De pa piervernietigers in Apeldoorn hebben voorlopig nog wel werk. En de oud-papierprijs is niet zo danig dat nu snel gehandeld dient te worden. De directeur van de BVD, dr Arthur Docters van Leeuwen. mende grond kan gebruikt wor den voor woningbouw, recreatie en uitbreiding van het verkeers- net. ..De rest kun je niet zomaar laten liggen. Het merendeel van die grond komt toch in aanmer king voor nieuwe natuurbouw", aldus Luttmer. De 104 jaar oude Heidemij staat klaar om zijn expertise als bos bouwer èn ontginner van Neder land daarvoor te gebruiken. Het budget voor landinrichting be draagt momenteel op jaarbasis ruim 350 miljoen gulden. Dertig procent daarvan wordt gebruikt voor aankoop en wederopbouw van landbouwgronden. Daarbij treedt de 'groene' land bouwer al regelmatig op als part -time parkwachter. Vaak zijn overeenkomsten gesloten met veelal jonge, milieuvriendelijk denkende boeren, die in het voorjaar niet maaien, om de vo- gelbroed niet te verstoren. Zo zijn er meer voorbeelden te noe men, aldus Heidemij. Luttmer en bestuursvoorzitter M. van Dis zien dat percentage herinrichting van landbouw gronden de komende jaren al leen maar stijgen. Ook het totale budget voor landinrichting zal fors groeien, meent het directie duo. Een voorspelling durven zij nog niet te doen. In tegenstelling tot veel groeimarkten vroeger, zien zij de 'sky' niet als 'limit'. „Maar er liggen natuurlijk enor me kansen op dit gebied. Zeker in Europees verband", aldus Van Dis. van onze correspondent in Afrika Frans van den Houdt De vrede, de veiligheid en de economische en poli tieke stabiliteit waarop ie dereen in Ethiopië had ge hoopt na de val van Mengistu Haile Mariam, gisteren een jaar geleden, zijn nog steeds een illusie. Maar hoe kan het ook anders? De erfenis van een totalitair en verderfelijk regime als dat van Mengistu is overweldigend en niet van de ene op de andere dag uit te wissen. „Ethiopië is 15 jaar lang op massale wijze gemilitari seerd", hield interim-presi dent Meles Zenawi deze week een internationale conferentie voor ter verklaring van de hui dige onveiligheid in delen van het land. „Ethiopië was en is nog steeds een land bezaaid met wapens. Tegelijkertijd werd de bevolking steeds ar mer en armer, terwijl iedereen heel gemakkelijk aan wapens kon komen. En wapens en ar moede werken roof in de hand". Westerse diplomaten geven Zenawi en zijn overgangsrege ring nog steeds het voordeel van de twijfel, maar benadruk ken dat bepaalde negatieve trends op korte termijn dienen te worden omgebogen. „Een jaar is te kort om totale orde te scheppen in de enorme chaos die in Ethiopië heerste", zegt een van hen. „De interim-rege ring heeft de bewegingsvrij heid van de bevolking verbe terd, evenals de vrijheid van meningsuiting en de persvrij heid. Maar president Zenawi heeft tegelijkertijd een onver zettelijke houding aangeno men in onderhandelingen met andere politieke groeperingen en is geneigd de rest van het land zijn wil op te leggen, met alle bloedige gevolgen van dien. Het wordt nu tijd dat or de, gezag en het rechtssys teem in het hele land worden hersteld en het democratise ringsproces wordt versneld". Averechts De pogingen van Zenawi's Etiopische Revolutionaire De mocratische Volksfront (EPRDF), dat aan het hoofd staat van de huidige interim regering en als nationaal leger optreedt, om ook buiten de hoofdstad orde en gezag te vestigen en een eind te maken aan roofovervallen, moorden en botsingen tussen diverse etnische groeperingen, heb ben tot dusver een averechtse uitwerking gehad. In plaats van de nationale veiligheid te herstellen, kwamen de EPRDF-troepen nu juist in botsing met andere etnische partijen, die jarenlang waren onderdrukt en nu eindelijk een kans kregen hun gezag in de regio op te krikken. Met name het Oromo-bevrij- dingsffont (OLF). op het EPRDF na de machtigste par tij binnen de huidige regering, pikt de EPRDF overheersing niet en is al diverse malen slaags geraakt met haar coali tiepartner. Die gevechten heb ben honderden doden en dui zenden vluchtelingen opgele verd. Een in april gesloten vre desakkoord heeft de spanning en het onderlinge wantrouwen niet kunnen wegnemen. In plaats daarvan is het voor de Ethiopische bevolking zo af schrikwekkende woord 'bur geroorlog' gevallen. Wat iedereen nu hoopt, is dat de komende districts- en re gionale verkiezingen, in ver band waarmee de partijen nu druk bezig zijn hun machtsba sis uit te breiden, wèl voor rust en stabiliteit zullen zorgen. De nieuwe regionale besturen zul len verregaande bevoegdhe den krijgen op het gebied van veiligheid, belastingen en lo kale wetgeving. Ze mogen bo vendien hun eigen hoofdstad aanwijzen en de voertaal kie zen. De nationale regering, die volgend jaar gekozen moet worden, blijft verantwoorde lijk voor defensie, de economie en de infrastructuur. Hongersnood Om de nationale economie weer op de been te helpen en een liberaliseringsplan van de grond te krijgen, is een nood- programma het economisch herstel- en reconstructiepro gramma (ERRP) opgesteld. De totale kosten van 1,3 mil jard gulden worden deels ge dekt door een tak van de We reldbank, de Afrikaanse Ont wikkelingsbank. de EG en ontwikkelingsorganisaties uit Nederland. Duitsland. Zwe den en Japan. Om ook lange-termijnhulp veilig te stellen, zal de Ethiopi sche regering met een solide economisch beleidsplan over de brug moeten komen. We reldbank en IMF eisen dat het begrotingstekort wordt terug gebracht. de nationale munt, de Birr, wordt gedevalueerd, en prijzen en salarissen wor den geliberaliseerd. Cruciale beslissingen over een devalua tie zijn voorlopig uitgesteld uit angst voor gigantische prijs stijgingen en een verlammen de inflatie. Op korte termijn heeft Zena wi's regering echter andere zorgen aan haar hoofd: hoe acht miljoen Ethiopiërs voor de hongerdood te behoeden. De vernietigende droogte, die grote delen van Afrika thans treft, is zoals meestal het geval is niet aan Ethiopië voorbijge gaan. Zenawi deed maandag daarom nog eens een beroep op het Westen om, evenals in 1984. toen één miljoen Ethio piërs omkwamen van de hon ger, diep in de geldbuidel te tasten. Zelf dient Zenawi ech ter niet stil te zitten en af te wachten. Want met de huidige veiligheidsproblemen in zijn land komt voedselhulp nim mer op de plaats van bestem ming. TT oe heet je?". 1± „Ik heet John komt er heel verlegen door de microfoon. ..Vertel eens hoe je over jezelf denkt. John". „Ik ben.... nou niks eigenlijk ...niet veel bijzonders", klinkt het nog zachter dan tevoren. Er volgt een daverend applaus, wat op John het effect van een shot doping heeft. Binnen een paar minuten breekt hij door de muur van zijn sociale angst heen en begint de meest intieme din gen over zichzelf de zaal in te slingeren. Zijn beloning is een al maar luider applaus. Ik zit de scène met stijgende ver bazing te volgen. Het is zater dagmiddag en ik ben al ruim zes uur met zo'n 150 andere mensen opgesloten in een luxueus inge richte zaal van het Plaza Hotel in New York. We zijn deelnemers aan een EST-weekend. Dat staat voor Erhard Seminar Training, het handelsmerk van de Californische tweedehands autohandelaar Erhard, die op een gegeven moment ontdekte dat er minstens zoveel commer cie zat in emotionele labiliteit als in automobiliteit. Hij begon het hele assortiment van psychologische technieken, dat hijzelf jarenlang in de be handelkamers van psychologen en psychiaters had ondergaan, te verpakken in tweedaagse zeer intensieve seminars en aan te bieden aan mensen met emo tionele problemen. Vooral aan mensen die of weinig tijd, of niet genoeg geduld of geld hebben voor een langdurige behande ling. EST bleek een dooslaand succes. Het was nieuwsgierigheid naar het waarom van dat succes dat mij, net als veel collega's, een aantal jaren geleden naar een EST-weekend lokte. Wat mij op een sterk emotionerend effec Sommige binnenkomers bars ten zelfs acuut in tranen uit. Het zo gekweekte groepsgenot vormt in EST de basis voor waa het allemaal omdraait, namt lijk: die dingen durven te voe\ei te zeggen en met of tegenover ai deren te doen die-je-altijd-a had-willen-doen-maar-nooit- durfde. In mijn groep was Pt trick C., een schrijver, daar ee sprekend voorbeeld van. Van a le deelnemers was hij duidelij het meest verlegen en hij drukt aanvankelijk bij allerlei groept oefeningen ook overduidelij zijn snor. Op een gegeven mc ment nodigde een van de tra ners hem uit voor de groep te kt men en over zichzelf te pratei maar hij weigerde pertinent. Hij werd een uur met rust geit ten, waarna twee trainers hei met een zacht lijntje naar vore lokten. Met ieder een arm oi hem heen geslagen voor d groep staande, kregen ze Pt trick zover dat hij over zichze begon te praten. Hij noemde zie een klootzak ('asshole'), ee slecht schrijver die regelmati dingen van collega's gapte, d\ lichamelijk onaantrekkelij was, een zelfbevredigeren ii mand die andere mensen beslit niet zouden moeten als ze hei werkelijk zouden leren kennei Voor ieder negatief ding dat h over zichzelf zei, begonnen w (eigenlijk móesten we) te a; plaudisseren. Doodsbang René Piekstra viel, waren twee dingen. Aller eerst bleek EST, organisato risch gezien, uitermate profes sioneel in elkaar te zitten. Ver der komt het, op een welhaast schaamteloze wijze, tegemoet aan een aantal fundamentele psychologische behoeften, zoals de behoefte om ergens bij te be horen. Een voorbeeld. Op de donder dagavond voorafgaande aan het weekend was er een informa tie-bijeenkomst in hetzelfde ho tel. Ik meldde me bij een uiterst vriendelijke jongeman, die me maar één ding vroeg: What's your first name?'. Op mijn ant woord schreef hij mijn voor naam in goudkleurige koeielet- ters op een zwarte vierkante sticker van zeker 10 bij 10 centi meter. Vervolgens plakte hij de sticker op mijn overhemd en zei al wijzend: 'U moet door die deur gaan'. 'Hello to René' Ik kwam aan de zijkant een gro te zaal binnen waar al zo'n hon derd mensen zaten. Op het mo ment dat de deur achter mij dicht zwaaide, draaide de man die voor de groep stond zich naar mij toe en zei (hoewel de af stand tussen ons minstens 15 meter moet zijn geweest) via de microfoon in zijn hand: „Hello René, welcome". Meteen daarop richtte hij zich tot de groep en zei: „Say hello to René", waarop de hele meute mij met voornaam en al begroette alsof ik al jaren de deur bij ze plat liep. Als je je eenzaam en alleen voelt, wat voor nogal wat deelnemers gold. heeft zo'n persoonlijk onthaal Op een gegeven moment ginge bij Patrick echt alle remmen le en schreeuwde hij iets de zaal i dat de atmosfeer volledig dee omslaan: „Ik ben bang voc mannen, doodsbang". Onmii dellijk greep een van de trainei in, legde de zaal het zwijgen o en vroeg: „Waarom Patrick Waarom?". Patrick aarzeldt Toen, met horten en stotei kwam het hele verhaal erui Hoe hij als jochie van vijf, ze jaar herhaaldelijk seksueel mii bruikt was door een veel ouder broer, die hem met de meest ve\ schrikkelijke dingen dreigde ai hij er tegenover anderen maa iets over zou loslaten. Hoe hij o een gegeven moment zichzelf d schuld was gaan geven van hi gebeurde. Hoe hij er zijn hele li ven tegen niemand iets over ha durven zeggen uit angst dat h niet geloofd zou worden, dat h te horen zou krijgen dat sel sueel misbruik van jongens helt maal niet voorkomt omdat hij e nooit wat over las of hoorde. Ho hij er op een gegeven momer aan was gaan twijfelen of zij herinneringen in feite geen pre dukt van zijn fantasie warer Hoe hij nog iedere keer als h noodgedwongen zijn broer ei gens tegenkwam een tijdlan volledig van slag was, zich ech lichamelijk misselijk voelde. Patrick eindigde zijn relaas me trillende stem als volgt: ,£r i één ding waar ik op dit momer meer dan iets anders bang voo ben. Dat is dat jullie mij niet zu len geloven". Geleidelijk aan kwamen d reacties op gang. Eerst ware het vooral reacties van sympc thie en begrip voor Patricl maar daarna begonnen steed meer deelnemers hun eigen gt kwetsheden en trauma's voo het voetlicht te brengen. Ik moet toegeven dat ik nog al tijd niet erg van EST-achtig< happenings hou. Maar ik moe ook toegeven dat voor veel men sen de mogelijkheid om zich t midden van tal van andere men sen zonder risico gewoon zwal te mogen tonen, iets waar in on ze tijd eigenlijk geen 'plaati voor is, een keerpunt in hun U ven kan betekenen. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas. hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Eindredactie: K. Cijsouw en J. D. van Scheijen. Bureauredactie provincie: F. P. J. Doeleman, M. E. Ernens-Abrahamse; B. Goudswaard; P. C. de Jonge: M. T. O. Van der Vleuten; I. D. A. M. Russel; J. P. van de Sande; J. P. Verbeek. Redactie binnen- en buitenland: M. S. van Reems (chef); G. J. Kers; J. P. H. Noot; C. J. Schets; W. P. Staat. Redactie bijlagen: A. L. Kroon (chef); J. van Damme; J. A. M. Tabbers; A. Zevenbergen. Sportredactie: J. M. van den Berg (chef); J. F. D. Bakker, J. M. Gommeren; E. L. Ramakers; R. Thannhauser; T. J. van den Velde. Vormgeving: A. A. Adriaanse; N. Geelhoed; A. F. Schreurs; W. M J. Verstuyf. Nieuwsdienst: A. J. Snel (chef). Algemeen verslaggevers (Vlissingen): M. Antonisse (plv. chef nieuwsdienst); J. C. M. Cats; A. M. van der Jagt; B. Jansen; H. O. Postma; M. J. Schrier; M. van Zuilen (Den Haag). Regio Bevelanden/Tholen (Goes): W. J. van Dam (chef): F. B. Balkenende: M. A. de Jongh; M. P. D. M. Mol; M. E. Woudenberg. Regio Schouwen-Duiveland (Zierikzee): M. van Houten (chef): A. W. C. Mullink; J. Versluis. Regio Walcheren (Vlissingen): A A. van der Sluis (chef). Y. Hoekstra; N. J. C. Kluijtmans (Ondernemend Zeeland); L. J. Meinardi. C. M. J. Sondervan; H. van der Werf. Regio Zeeuwsch-Vlaanderen (Terneuzen): W. A. Bareman (chef); C. A. M van Gremberghe; R. E. A. Hoonhorst; M. Modde. Correspondenten Gemeenschappelijke Persdienst (GPD): J. A. M. de Bruijn (Brussel); P. de Vries (Brussel); H. B. Hoogendijk (Berlijn); J. W. M. Gertsen (Parijs); C. van Zweeden (Londen); R. Hellinga (Boedapest); A. Bloemendaal (Tel Aviv); E. J. A. van der Linden (Rome); S. Slooten (Willemstad); J. A. Geleijnse (Moskou); D R. M. de Wit (Madrid); M. A. van Grunsven (Paramaribo); H. M. Dam (Washington); F. J. M. van der Houdt (Nairobi); P G. W. van Nuijsenburg (Johannesburg); E. Fennema (Tokyo). Ethiopische boeren zijn er aan gewend een deel van de opbrengst van hun land aan het staatsin- koopbureau af te leveren. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 4