Geen vuil slib in Oosterschelde PZC Kort geding tegen lozingen Carcoke onder resultaat Nederlands mooiste schoolgebouw Kunstgeschiedenis was zware klus Crisis reorganisatie loodswezen opgelost Inbreng campings in kustbusproject moet groter worden provincie 13 Milieufederatie tegen stortplan Rijkswaterstaat examen VRIJDAG 29 MEI 1992 pn onze verslaggever fcOES - De Zeeuwse Milieu Fe- llèratie (ZMF) maakt bezwaar |egen het storten van een grote oeveelheid vervuild slib in de losterschelde. Rijkswater- taat, directie Zeeland, heeft oor de stort een vergunning angevraagd. Het slib wordt itgebaggerd in drie havens na- ij de stormvloedkering: Jaco- ahaven, Noordland-binnenha- en en Roggeplaathaven. Het iat om ongeveer 80.000 ku- lieke meter. folgens de ZMF is een deel van bagger verontreinigd met he- ichloorbenzeen, een erg scha- NFB: Weinig ekend over schoolroutes an onze verslaggever KIDDELBURG - De Zeeuwse meenten weten niet of nau welijks om te gaan met veilige ietsroutes voor scholieren. Dat de mening van Riet Beukert an de Fietsersbond ENFB te liddelburg. Als voorbereiding p de actie 'Wij gaan weer naar chool' in september kunnen cholen en gemeenten zoge- iaamde schoolroute-onderzoe- en houden. De reactie van veel emeenten is dat het initiatief an de scholen moet komen en e scholen zeggen dat de ge- neenten het voortouw moeten emen, vertelt Riet Beukert. lij een schoolroute-onderzoek rordt nagegaan langs welke we ien en paden de meeste kinde en naar de scholen fietsen. Ver- olgens wordt bekeken wat de nelpunten op die routes zijn en rat daar aan gedaan kan wor- len. Als dat samen met de scho- eren wordt gedaan, past het neteen in de verkeersopvoeding an de jeugd, zo is het uitgangs- lunt van een van de deelnemers an de actie, het Regionaal Or- ;aan Verkeersveiligheid Zee and (ROVZ). )aar kunnen ook de ouders of legeleiders bij betrokken wor- len. In het kader van een school- oute-onderzoek tekenen de cholieren bijvoorbeeld platte- jronden of tekeningen van ge vaarlijke situaties. De ENFB oept scholen in zo veel mogelijk Zeeuwse gemeenten op mee te loen aan de schoolroute-onder- oeken. delijke stof die onder meer wordt gebruikt als grondstof voor een middel om hout te conserveren. Het is een heel stabiele stof, die nauwelijks afbreekt in het mi lieu en zich ophoopt in plant en dier. De milieufederatie vindt dat de vervuiling van het slib zó groot is, dat het alleen gecontro leerd, geïsoleerd en beheerst in een depot moet worden geb<?r- gen. Beleid Zo'n aanpak is ook in overeen stemming met het zogenaamde waterbodembeleid Zeeuwse rijkswateen, dat in 1989 is opge steld en waaraan Rijkswater staat zélf in belangrijke mate heeft bijgedragen. De ZMF be klemtoont dat het op grond van dat waterbodembeleid niet is toegestaan met hexachloorben- zeen vervuilde bagger in een (diepere) put te storten. Ook wat minder vervuilde bager kan niet zonder meer in putten worden gedumpt, stelt de milieufedera tie. Rijkswaterstaat heeft twee diepe putten in het oostelijk deel van de Oosterschelde op het oog: in het voormalige zandwin- gebied Krammer-west en nabij de Bergse Diepsluis. Gezien de hoge ecologische waarde van het Oosterscheldegebied - het geen tot uitdrukking komt in de aanwijzing tot beschermd na tuurgebied - heeft de milieufe deratie problemen met het stor ten in putten. Op zijn minst moet worden onderzocht welke gevolgen het deponeren van slib in de twee putten heeft. Verslechtering De ZMF gaat er vooralsnog van uit dat door de stort van vervuil de baggerspecie een verslechte ring optreedt van de kwaliteit van water en waterbodem. Dat is volgens de Derde Nota Water huishouding niet toelaatbaar. De vracht aan vervuiling in de Oosterschelde neemt toe. Door de stort wordt het water over een groter oppervlak troebel en dat beïnvloedt de omgeving nade lig. De ZMF vreest dat vuil slib uit een put kan ontsnappen. „Hoe gedraagt slib zich in een diepe put Hoe wordt de specie geborgen Is de specie uitneem- baar om later te worden gereinigd Naar deze en andere kwesties en risico's dient onder zoek plaats te vinden," betoogt de milieufederatie in een be zwaarschrift aan Rijkwater staat. ran onze verslaggever ÜDDELBURG - De vier Neder landse milieu-organisaties die loor middel van een kort ge ling gepoogd hebben een stokje Ie steken voor de lozingen van 'AK's houdend afvalwater loor het Belgische bedrijf Car- [coke, hebben woensdag teleur gesteld gereageerd op de uit spraak van de Middelburgse [rechtbank. •e president van de rechtbank, jmr H. van Breda, heeft de milieu Organisaties Reinwater, Natuur en Milieu, de Zeeuwse Milieufe deratie en de stichting Het Zeeuws Landschap geadviseerd een zogenaamde bodemproce dure te starten. „Deze zaak", zo oordeelde de rechter in het ge schil, „vormt een schoolvoor beeld van een voor afdoening in kort geding ongeschikt geschil." De president van de rechtbank plaatste verder vraagtekens bij bét spoedeisende karakter van de zaak. De Middelburgse rechter meen de daarentegen wel dat de mi lieu-organisaties recht van spre ken hadden om de lozingsaffaire juridisch aan te pakken. „Het is duidelijk dat deze rech ter de vingers niet heeft willen branden aan deze affaire. Dat is spijtig. Temeer, omdat de lozin gen van PAK's houdend afval water door Carcoke nu gewoon door kunnen gaan", zei een te leurgestelde V. Jürgens, jurist van Natuur en Milieu in Utrecht. Jürgens zei het verder te betreu ren dat de rechter twijfelde aan de door ons aangedragen lo- zingscijfers. Carcoke beweert op jaarbasis 26 kilogram PAK's te lozen. We weten - afgaande op de cokesproduktie bij het bedrijf - dat het minimaal om 700 kilo gram PAK's gaat. Internatio naal is iedereen het er over eens dat zelfs 26 kilo teveel is. Zeker, omdat het om erg gevaarlijke stoffen gaat", zei Jürgens. Of de milieugroeperingen een bodemprocedure (een gewoon proces) zullen beginnen tegen het bedrijf is nog niet duidelijk. „Eerst zullen we met elkaar over die kwestie van gedachten moe ten wisselen. Een bodemproce dure kost veel tijd en geld. En over dat laatste beschikken we niet. We zullen dan ook eens moeten bekijken hoe we voor een rechtszaak fondsen kunnen verwerven", aldus de woord voerder van Natuur en Milieu. De op één na beo te manier om kennio te maken met Miete keukeno. Het prachtige Miele Keukenboek ligt voor u klaar Als u het komt ophalen, is de beste manier natuurlijk om u door ons. als ervaren keuken adviseurs. een persoonlijk advies te laten geven. EB5H5H3 Miele-Keuken-Centrum "Terneuzen" Axelsestraat 25. tel 01150- 13533/96496 St. Maartensdijk Miele-Keuken-Centrum "Tholen" Markt 55. tel 01666 - 2335 Mevrouw Ginjaar-Maas feliciteert directeur Buijs met de start van de bouw van het nieuwe Zeeland College. foto Lex de Meester Oud-staatssecretaris Ginjaar sloeg 137-ste paal van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Trots sloeg de voormalige staatssecretaris van onderwijs N. Ginjaar-Maas woensdagmorgen de 137-ste paal voor wat zij later, na een glas champagne, het 'mooiste schoolgebouw van Nederland' noemde. Zij doelde op de nieuw bouw van het Zeeland College (de Streekschool, het Maritiem Instituut, de MTS en het Dienstverlenings- en Gezondheids zorgonderwijs) aan de Torenweg in Middelburg. Veel passen en meten leidde, aldus voorzitter A. Buijs van de centrale directie van het Zeeland College, tot een plan waardoor elke afdeling op niet meer dan één locatie gehuisvest wordt. Ginjaar-Maas stond aan de wieg van de bouwplannen. Zij was staatssecretaris toen de Streekschool zich in 1986 begon te roe ren. Niet onterecht, meent Ginjaar-Maas. „Het is ook wel een oud kavalje, Bram, waar je nu in zit", voegde zij directievoorzitter Buijs toe, doelend op het gebouw van de Streekschool. Werkgelegenheid De oud-staatssecretaris wees op het grote belang van goede praktijkgerichte opleidingen voor de werkgelegenheid. „De ves tiging van industrie en bedrijven gaat alleen door als er mensen zijn om het werk te doen. Dat verhaal begint en eindigt met oplei dingen en onderwijs." Eind volgend jaar moet het gebouw klaar zijn. Dan staat er, ach ter een waterpartij, een stulpje van drie verdiepingen waar 25 miljoen gulden in is gestoken en waar een inventaris ter waarde van nog eens zes miljoen in staat. Buijs meldde tevreden dat de toezegging voor die zes miljoen dezelfde morgen telefonisch was binnengekomen. van onze verslaggever HULST/TERNEUZEN - Mavo -leerlingen hebben over het algemeen maar een jaartje kunstgeschiedenis gehad. Tij dens de examens tekenen werd daar echter nauwelijks rekening mee gehouden. Wie weet er nou welke tijdgenoot van Toulouse Lautrec ook de dans tot hoofdonderwerp van zijn werk maakte? Carolien Kindt uit Graauw, Loes Wij- sevelde uit Sint Jansteen, Ka ren Seij uit Walsoorde, Kathy Rossmadl uit Hulst en Fa- biënne van Vliet uit Heikant - allen leerlingen van Het Ra velijn in Hulst - in elk geval niet. De vijf meiden stonden woens dagmorgen een klein half urn- vóór de opgaven ingeleverd moesten worden al druk de antwoorden op de meerkeuze -vragen te vergelijken. Bij de negentien vragen hadden Ka thy en Carolien maar acht zelf de antwoorden ingevuld. Niet echt vertrouwenwekkend, en de open vragen gaven ook niet direct veel hoop. „Die open vragen waren lang niet mak kelijk en er waren er veel meer dan we gedacht hadden", zei Karen. Tekenleraar R. Mahu bedien de zich van hét examencliché: „Het was te maken." Maar hij kon zich wel vinden in de kri tiek van zijn leerlingen. „Het was weer eens zo'n examen waar leerlingen tussen een vier en een zes voor halen. Ik houd zelf meer van proeven waar de de kennis van de leer lingen beter wordt getest. Dan krijg je vaak een meer ge spreide cijferwaardering van twee tot tien." Een aantal vra gen waren niet afgestemd op de denkwereld van de door snee-Mavoleerling, stelde Ma- hu. „Sommige vragen zijn ge woon wat te moeilijk voor het Mavo. Voor mensen die net aan de kunstgeschiedenis hebben geroken, gaan de vra gen vaak te diep." Voldoende Patrick Pollet uit Sint Jan steen, één van de drie jongens tussen de veertien teken-exa minandi, onderschreef de con clusies van Mahu. Het examen was hem niet meegevallen, maar net als de vijf meisjes gaat hij ervanuit dat het cijfer voor de schoolonderzoeken genoeg moet zijn voor een uit eindelijke voldoende. Ook VWO-leerlingen van het Temeuzense Zeldenrustcol- lege deden woensdag teken examen. Sophie Neve uit Axel vond het 'een mooie afsluiting' VWO-leerlingen in het Terneuzense Zeldenrustcollege zitten gebogen over het examen tekenen. foto Osca r va n Beest van de examencyclus. „Bij het examen zaten veel plaatjes en tekeningen. Je moest wel heel veel fantasie hebben, maar ja daar is tekenen dan ook voor", oordeelde Sophie. Kelly de Meijer keek wat minder luch thartig terug. „Ik vond de vra gen toch best moeilijk. Je had veel inzicht nodig." Surveil lant C. van Overbeeke, teken leraar van De Schans, beaam de dat. Hij constateerde een zekere ontwikkeling in de vraagstelling in de examens kunstbeschouwing/kunstge- schiedenis. „De laatste jaren zijn er meer vragen voor leer lingen die ook thuis nog eens wat doen. Er wordt veel naar stromingen en richtingen ge vraagd. Voorheen was de vraagstelling veel algemener, nu bestaat een groot deel uit 'weetjes." Scheikunde In de gangen van de Terneu zense scholengemeenschap Petrus Hondius liepen aan het eind van de middag de laatste Havo- en VWO-leerlingen de vakantie tegemoet. Het schei- kunde-examen voor de Ha- vo'ers was lang niet makke lijk, zei Temeuzenaar Auke Visman. Maar hij vond toch ook dat de vraagstukken goed gekozen waren. „De meeste vragen gingen over zaken die we in de klas behandeld heb ben." Over het examen 'economie n en recht' voor de VWO'ers wa ren de meningen verdeeld. Sandra Koning uit Terneuzen vond het vreselijk moeilijk. „Maar ik ben dan ook niet zo goed in economie II", voegde ze er eerlijk aan toe. Michel Kiel uit Hoek en Helena Caes- sens uit Terneuzen keken te vreden terug op de ultieme proef. „Het was wel veel, maar de vragen waren goed te doen." Jimmy Juffermans dacht dat de proefexamens die ze in de klas hadden geoe fend toch een stuk makkelij ker waren dan het 'echte werk'. Maar hij liet toch maar snel de stop van een meegeno men fles 'champagne' knallen om de afloop van het laatste examen te vieren. Uitslagen LBCXCl MAVO(C) Spaans: 1 D; 2 D, 3 C; 4 A; 5 C, 6 C, 7 A, D. 10C. 11 D: 12 A. 13 C; 14 D, 16 C; 17 B: 18 B: 19 A. 20 C; 21 D, 23 A. 24 D. 25 B, 26 E; 27 A 29 C: 30 C. 31 C. 32 D. 33 C; 34 A, 36 B; 37 B, 38 C; 39 C; 40 42 D; 43 B; 44 C; 45 C; 46 A: 47 B;49 B. 50 C 8 A; 9 15 C. B. 22 28 D; B 35 41 E; LBO(D) MAVO(D) Spaans: 1C: 2 D; 3 A; 4 C: 5 B: 6 C. 7 D. 8 B. 9 D. 10 A. 11 A: 12 A; 13 D: 14 B: 15 E: 16 A: 17 D, 18 C; 19 C; 20 C: 21 D: 22 A. 23 D; 24 B. 25 A. 26 A: 27 A; 28 B; 29 B; 30 A; 31 C, 32 E: 33 B; 34 D; 35 D: 36 B; 37 A; 38 B. 39C: 40 B. 41 B. 42 A. 43 B. 44 A: 45 A; 46 D: 47 D: 48 B;49 A, 50 A MAVO(C) Scheikunde RL: 1 D; 2 B. 3 A: 4 B. 5 B; 6 B. 7 E: 8 B, 9 A: 10 B; 11 B: 12 B. 13 D; 14 C, 15 D: 16 C: 17 A: 18 D: 19 C; 20 D; 21 C; 22 D, 23 A. 24 B, 25 C: 26 C. 44 B: 45 A: 46 B; 47 E. LBOlD) MAVO(D) Scheikunde RL: 1 D. 2 A; 3 B. 4 E, 5 D; 6 B. 7 A: 8 D. 9 E; 10 A. 11 B: 12D: 13 E; 14D. 15 A. 16 C. 17 A: 18 D; 19 C; 20 C, 21 E; 22 C: 23 C: 24 B. 25 C: 41 A; 42 A; 43 B; 44 A: 45 E. MAVO(C) Scheikunde CM: 1D. 2 B. 3 A; 4 B. 5 B 6 B: 7 E: 8 B. 9 A; 10 B; 11 B. 12 B: 13 D 14 C; 15 D: 16 C; 17 A: 18 D; 19 C: 20 D; 21 C; 22 D. 23 A; 24 B: 25 C. 26 C: 44 C. 45 A LBOlD) MAVO(D) Scheikunde CM: 1D;2A:3B;4E.5D.6B:7A;8D.9 E. 10 A; 11 B, 12 D; 13E: 14 D; 15 A: 16C; 17 A. 18 D; 19C: 20C; 21 E; 22 C: 23 C. 24 B. 25 C; 41 B. 42 A: 43 A. 44 A. 45 A. LMO(C) Warenkennis: 1 A:2B,3C;4B,5D;6B,7 D 10C: 11 D 12 C; 13 C: 14 16 B 17 B. 18 A, 19 C. 20 F; B, 23 A; 24 A: 25 D; 26 C: 27 29 B; 30 A. 31 A. 32 D; 33 C; C. 36 D; 37 A, 38 A. 39 C; 40 42 D; 43 C: 44 F. 45 B. 46 C: C; 49 B: 50 A: 51 B. 52 D; 53 55 D, 56 A; 57 C. 58 C, 59 B D; 62 D: 63 B; 64 D, 65 B: 66 68 D; 69 C; 70 D (de antwoorden zijn onder houd) B: 8B: 9 C 15 D; 21 C; 22 A: 28 A. 34 D 35 D: 41 C; 47 D. 48 A. 54 D: 60 B. 61 C; 67 B; ROTTERDAM (ANP) - De vak bonden AbvaKabo en CFO (Christelijke Federatie Over heidspersoneel) hebben weer vertrouwen in de directie van Loodswezen Nederland BV die een reorganisatie wil voor het ondersteunend personeel. De directie heeft woensdag tijdens een spoedoverleg in Rotterdam toegezegd dat zij elke fase in de plannen eerst voorlegt aan de ondernemingsraad en de bon den. Dit heeft K. Voormeulen van de AbvaKabo meegedeeld. Een woordvoerder van Loodswezen heeft dat desgevraagd beves tigd. Volgens Voormeulen is het plan om het ondersteunend perso neel (ongeveer zeshonderd werk nemers» onder te brengen in een besloten vemootschap. los van Loodswezen Nederland BV, van de baan. De bonden waren bang dat de directie de bedoeling had om door middel van een nieuwe bv een 'sterfhuisconstructie' te maken. Die vrees voor het perso neel is ongegrond, aldus Voor meulen. Ook het voornemen van de di rectie om de bemannmgssterkte op tenders (schepen die loodsen naar zee brengen) en op loods- vaartuigen (schepen die op zee blijven) terug te brengen, is voorlopig van tafel. Zonder toe stemming van de onderne mingsraad en zonder overleg met de bonden kan de directie niets in die richting onderne men. Voormeulen informeert maan dag in Hoek van Holland zijn ka derleden over de positieve uit komst van het spoedoverleg. Loodswezen ressorteerde eerst onder het ministerie van verkeer en waterstaat, maar is enkele ja ren geleden geprivatiseerd. van onze verslaggever CADZAND-BAD - Gedeputeer de J. Hennekeij (verkeer) meent dat van de recreatie-onderne mers in Zeeland een grotere in zet verwacht mag worden om het experiment met de kustbus tot een succes te maken. Henne keij vindt dat de camping-eige naren het staangeld op de cam pings moeten verhogen en van die meerprijs hun gasten een passe-partout voor deze vorm van openbaar vervoer dienen aan te bieden. „Op Schouwen bestaan er plan nen om een dergelijke regeling te treffen. Een regeling, die na volging verdient in de andere de len van Zeeland." Hennekeij zei dit dinsdagavond laat tijdens een bijeenkomst van de WD West-Zeeuwsch-Vlaanderen in Cadzand-Bad. De WD-leden bespraken op de bijeenkomst de notitie 'Over leven en werken in Wes t-Zeeuwsch-VI aanderen die werd samengesteld door een commissie waarin liberale sta ten-, gemeenteraads- en andere leden zitting hadden. Het dis cussiestuk vormt de grondslag om door middel van onderling overleg te komen tot nieuwe be leidsuitgangspunten voor de WD in de regio. Tijdens de vergadering werd uit voerig gediscussieerd over het project met de kustbus. De WD -er J. Verstraten constateerde dat de doelstelling van het kust busproject, het terugdringen van het verkeer van camping- gasten en dagtoeristen, niet ge haald werd. Dit, ondanks alle lo vende uitspraken van bestuur ders op gemeentelijk en provin ciaal niveau. Hennekeij gaf toe dat het project nog niet geleid heeft tot het te rugdringen van de autokilome ters. „De Zomerbus of kustbus heeft tijd nodig om zich te bewij zen. Dat dit nog niet geheel ge beurd is, is te wijten aan het laat op gang komen van de promotie voor de vervoersmogelijkheid. Dit was vorig jaar het geval en, helaas, ook dit jaar. Het heeft al lemaal echter te maken met het te laat vrijkomen van middelen voor het project. Toch kan ik niet stellen dat het project mis lukt is. Het gaat hier om een pro ject met een grootschalige op zet. Het is in eerste instantie kleinschalig opgezet in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, maar het project heeft vorig jaar navol ging gekregen in de rest van Zee land en deze zomer worden er ook proeven genomen in Zuid en Noord-Holland. Dat is toch een positieve ontwikkeling", voerde de gedeputeerde aan „Kijken we naar het aantal reizi gers". vervolgde hij, „dan zien we toch dat er in deze regio spra ke is geweest van een verdubbe ling van het aantal passagiers." Recron Zeeland-voorzitter J. van de Velde deelde de mening van de gedeputeerde dat de on dernemers meer moeten mee werken aan het project. Ook hij meende dat de strandexpress (inmiddels genomineerd voor de mobiliteitsprijs van de recreatie - en toerisme-sector in Neder land, die op 26 juni wordt uitee- reikt) redelijk succesvol is. „Vier jaar geleden reden er 4500 passa giers met de bus mee. nu spre ken we over 45.000. Dat is be paald geen slecht resultaat", al dus Van de Velde. Domburger krijgt vier maanden cel voor inbraken van onze verslaggever MIDDELBURG - Twee inbra ken in de gemeente Valkenisse. eerder dit jaar, komen Dombur ger L. A. van R. (24) op zeven maanden gevangenis te staan. Drie daarvan zijn voorwaarde lijk, met een proeftijd van twee jaar. De straf is twee maanden korter dan het openbaar minis terie twee weken geleden eiste. Brandstichting in Middelburg MIDDELBURG - De Middel burgse gemeentepolitie heeft woensdagavond de 27-jarige R. M. de M. uit Middelburg aange houden op verdenking van brandstichting. Een kamerge noot van de man zag rook onder de deur van zijn kamer komen. De Juiste toedracht en het mo tief van de brandstichting zijn nog niet bekend. De M. is meege nomen naar het politiebureau. Hij zit nog vast. Het vuur kon door de kamergenoot van de ver dachte worden geblust. De scha de is onbekend. Overvaller krijgt jaar voor gijzeling van onze verslaggever MIDDELBURG - De Vlissinger J. G. M. (37) is woensdag veroor deeld tot een jaar gevangenis straf voor een bankoverval die hij in maart van dit jaar pleegde in Vlissingen. Verder is hem een voorwaardelijke straf van een half jaar opgelegd, met een proeftijd van twee jaar. Daarbij moet hij zich onder behande ling stellen van het Leger des Heils. M. bedreigde in maart een klant met een mes in haar hals om de bankbediende het geld af te la ten geven. De buit was 4500 gul den. De rechtbank achtte bewezen dat er in dit geval sprake was van gijzeling, hoe kort de vrij heidsberoving ook was geweest. Dat het verblijf in de cel niet veel langer geworden is dan het jaar dat M. nu heeft gekregen, komt doordat hij verminderd toereke ningsvatbaar was tijdens zijn daad. Daarbij komt dat op zijn strafblad geen ernstige delicten stonden en dat hij ten tijde van zijn daad met veel persoonlijke problemen te kampen had. Word lid van de ANWB en profiteer óók van de vele diensten en voordelen die de ANWB u te bieden heeft. Voor leden en toekomstige leden ligt er nu een wegenkaart van Nederland klaar voor slechts f 1, anWb

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 41