113 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zeeuwse kust bomvol {1 fi 1H VS willen Servië treffen met direct olie-embargo B LLEEN MORGEN LEKKER WEEKEND. Topdrukte op het strand Blauwe baretten op weg RP op Schiphol wil niet overstappen naar Marechaussee ?Ao(êetl Ronde van Midden-Zeeland Ambtenaar iep hulp n van prins lernhard Hemelvaartsdagtwee miljoen mensen in Nederland op pad Voorbijganger vangt kind op van vijf hoog kunst cultuur 25 t/m 31 5.49 cn Huistraiteur Nasi Speciaal, cn Cótes du Rhöne, teer bewolking noden met zon, tegen de avond een kale omveersbui mogelijk. De wind is atig tot vrij krachtig uit oostelijke Ichting. Temperatuur 23 graden. 5e jaargang no. 126 jdag 29 mei 1992 ZIEKTEKOSTENVERZEKERINGEN EN HAAG (GPD) - len ambtenaar van het ïinisterie van land ouw, visserij en na- uurbeheer heeft vorig lar prins Bernhard chriftelijk op de hoogte esteld van de slechte rbeidsomstandighe- en van de AID-contro- iurs. Iet ging om de situatie p Schiphol, waar amb- enaren van de Alge- ïene Inspectie Dienst iet over deugdelijk be- chermingsmateriaal leschikten. Prins Bern- lard heeft daarna per- oonlijk de hoogste amb- enaar op het ministerie, oustra, gebeld en hem e situatie voorgelegd. )e betrokken ambte aar schreef Bernhard at door het ontbreken an deugdelijk bescher- ningsmateriaal de in- en oorvoer van uitheemse ieren werd bemoeilijkt. De AID'ers hadden uit irotest al eens het werk ïeergelegd, maar het mi- listerie wilde geen maat- egelen nemen, aldus de imbtenaar in de brief, 'rins Bernhard, die pre- ident is van het Wereld latuur Fonds, vond de ituatie ernstig genoeg >m met de hoogste amb- enaar van het ministe- ie telefonisch contact te «eken. Na het gesprek net de prins heeft de top 'an het ministerie over- eg gehad met de betrok ken ambtenaar over het bateriaal dat nodig is yoor controle op slan- ;en, hagedissen e.d. Dat nateriaal is vervolgens langeschaft. Oranje van onze verslaggevers ongekende drukte gezorgd. De stonden kilometerslange files. tale lengte van vijftien kilome- MIDDELBURG/DRIEBERGEN provinciale VVV schatte het Op de A58 richting Goes stond ter. De politie in Zeeland be- - Het zonnige weer heeft in Zee- aantal toeristen op ongeveer donderdagochtend bijvoor- keurde in de nacht van woens- land op Hemelvaartsdag; voor 275.000. Op de toegangswegen beeld een rij auto's met een to- dag op donderdag 25 illegale SCHEVENINGEN - Dringen op het strand, zoals hier in Scheveningen, waar honderduizenden mensen gisteren verkoeling zochten. foto Ed Oudenaarden kampeerders, voor een groot deel Duitsers. Aan de kust zat Zeeland bomvol. Op camping en in hotels, bunga lows en pensions was geen plek je meer te vinden. Verder in het Zeeuwse binnenland was nog voldoende plaats. Opvallend was het aantal vakantiegangers dat gereserveerd had. Bij de plaatselijke VW's bleef het dan ook opvallend rustig. Op de bekende knelpunten in de provincie kwam het verkeer vast te zitten. Duizenden automobi listen stonden 's ochtends om tien uur al lijdzaam stil in een file voor de Vlaketunnel. Pas na en kele uren kwam de rij auto's langzaam op gang. Richting Schouwen-Duiveland was de si tuatie niet veel beter. Rond elf uur stond op de weg Goes-Zie- rikzee een file van vijf kilometer. Ook vanuit Rotterdam richting Zeeuwse kust deden zich op stoppingen voor. De avondspits leverde geen problemen op: de meeste bezoekers bleven blijk baar waar ze waren. Duizenden vakantiegangers wa ren met het oog op een lang weekeinde extra vroeg van huis vertrokken in de hoop grote ver keersdrukte te ontlopen. Veel hielp dat niet. Al op woensdag middag- en avond ontstonden op tal van plaatsen in Zeeland kilometerslange files. Het ver keer richting Walcherse kust. stond ver voor de afslag Middel burg/Domburg. ter hoogte van Nieuw- en Sint-Joosland uren lang stil. Volksverhuizing Volgens het Nederlands Bureau voor Toerisme brengen in totaal een miljoen buitenlanders een slot zie pagina 3 kolom 1 WÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm euwe dagkaart or bus van it strippen HAAG (GPD) - De tien- ipenkaart (tevens dagkaart ïbaar vervoer) die in bus en kan worden gekocht, zal 1 september verdwijnen. In ts daarvan komt er een iwe achtstrippenkaart, die als dagkaart gebruikt kan den. Minister Maij (verkeer) t hiertoe besloten om de de van een dagkaart niet on- vaardbaar te laten stijgen. Ie Tussenbalans is vorig jaar sproken dat de tarieven het openbaar vervoer per moeten stijgen. Voor de ver- van strippenkaarten in bus ram komt er dit jaar boven- een extra verhoging bij. rtaan zijn de strippen die bij lestuurder of conducteur ge it worden, twee maal zo r als in de voorverkoop. Tot oe waren ze anderhalf maal uur. r de tienstrippenkaart zou volgens Maij als ongewenst tn-effect hebben dat de prijs een dagkaart met een derde stijgen. In overleg met de ïbaar-vervoerbedrijven t Maij daarom besloten de strippenkaart te vervangen r de achtstrippenkaart. creet betekent de tariefsver ing dat zo'n nieuwe strippen- rt per 1 september elf gulden bedragen (de oude tien- ipenkaart was drie kwartjes dkoper». De prijs van de estrippenkaart wordt f 2,75 50 cent minder) en de drie- ppenkaart f 4,25 gulden, een ien meer dan de huidige 1 REPARATIE 1 WASAUTOMATEN OOK KTV - VIDEO - HI-FI WASHINGTON/BRUSSEL (GPD/AFP/RTR) - Washington wil dat de VN-Veiligheidsraad direct sancties tegen Servië en Montenegro instelt en dat deze tevens tegelijk een olie-embar go omvatten. „Wij staan vier kant achter het handelsembar go van de EG, maar willen dat dit wordt uitgebreid en vooral ook gaat gelden voor oliepro- dukten", zei donderdag woord voerder Richard Boucher van Bijna helft voor militair optreden in voormalige Joegoslavië DEN HAAG (GPD) - Bijna de helft van de Nederlanders (49 procent) vindt een militaire operatie onder VN-vlag in het voormalige Joegoslavië nood- zakeliljk. Een derde is daar te gen. Van de voorstanders zegt 88 procent dat Nederland aan deze operatie moet deelnemen. Dit blijkt uit een AVRO/Nipo- enquete, die werd gehouden on der duizend Nederlanders. Het onderzoek maakt duidelijk dat de betrokkenheid van de Ne derlanders bij het conflict groot GOES, Schuttershof 18 TERNEUZEN. Drebbeistraat 10 OOSTBURG. Markt 12 MIDDELHARNIS, Westdijk 4a-c het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Naar werd vernomen van diplo maten bij de VN in New York, wil Washington nu ook dat aldus uitgebreide sancties direct in gaan. De verscherping in dit standpunt van de VS vindt zijn oorzaak in het bloedbad van woensdag in Sarajevo, waarin 18 doden en 160 gewonden vielen door Servisch mortiervuur op een rij mensen voor een bakkers winkel. De ontwerpresolutie tot sanc ties waarover de VS en een aan tal andere westelijke landen tot donderdag praatten voorzag in een handelsembargo, dat in een latere fase automatisch ook tot een olie-embargo zou leiden. Door de verscherping in de Ame rikaanse houding zal het langer gaan duren voordat een tekst van een ontwerpresolutie gereed komt en zal deze mogelijk niet al vandaag aan de Veiligheidsraad kunnen worden voorgelegd, zo als de westelijke landen oor spronkelijk wilden. EG-embargo Het handelsembargo van de Eu ropese Gemeenschap tegen Ser vië en Montenegro wordt maan dag van kracht. Ambassadeurs van de twaalf EG-landen heb ben daarover woensdag in Brus sel een akkoord bereikt. De EG vraagt de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties een olie-em bargo af te kondigen, en alle bui tenlandse tegoeden van Servië en haar bondgenoot Montene gro, te bevriezen. Die twee lan den worden gezien als grote boosdoeners in het bloedige con flict in het buurland Bosnië-Her- cegovina. Het politiek akkoord tussen de EG-ambassadeurs kwam woensdagavond tot stand na urenlang beraad en consultaties met de hoofdsteden. Ook in Brussel was het bloedbad in Se- rajevo aanleiding tot snelle stap pen Een mogelijke boycot van Ser vië op sportief, cultureel en we tenschappelijk gebeid wordt overgelaten aan de betrokken organisaties. Voorzitter Lennert Johansson van de Europese voetbalbond UEFA heeft al ge zegd dat het team van Joegosla vië uitgesloten kan worden van het komend EK in Zweden, om dat het niet meer representatief is. De handelsboycot treft Servië hard: voor het uitbreken van de gewelddadigheden ging de helft van de Servische uitvoer naar de EG. De handel is door de oorlog al aanzienlijk verminderd. Rode Kruis Het Internationale Comité van het Rode Kruis heeft woensdag officieel aangekondigd „al zijn activiteiten" in Bosnië-Hercego- vina tijdelijk op te schorten. wGUMJUJOUO,' Hedenavond Fragment live Entree gratis Busvervoer vanavond op de bekende tijden mogelijk. Pinksterweekend geopend van 21.00 uur tot 5.00 uur. Woordvoerder Paul-Henri Mor- rard zei dat het Rode Kruis niet kan doorwerken zolang het ge weld in de republiek aanhoudt. Aanleiding was ook hier het bloedbad dat Servische troepen woensdag in Sarajevo aanricht ten. De televisie toonde beelden van bloed en uiteengereten li chamen na de ontploffing dicht bij een winkelgebied in de hoofd stad van Bosnië. Sarajevo leeft onder beleg sinds Bosnië-Herce- govina twee maanden geleden besloot zich onafhankelijk te verklaren van Joegoslavië. Ser vische tegenstanders van onaf hankelijkheid hebben de stad (500.000 inwoners) omsingeld. Bevoorrading van Sarajevo met voedsel en medicijnen is nage noeg onmogelijk. De afgelopen maanden zijn meer dan 2.200 mensen om het leven gekomen bij de strijd, waarbij ook Moslims en Kroaten en het Joegoslavische leger, dat door Servië wordt gedomineerd, zijn betrokken. GOES - TERNEUZEN LONDEN (DPA) - Een toevallige voorbijganger heeft woensdag in Londen een 4-jarig kind opge vangen dat uit een woning op de vijfde verdieping naar beneden was geworpen. In het huis was brand uitgebroken en de moe der probeerde met haar wan hoopsdaad haar zoontje te red den. Een 22-jarige man passeerde toevallig het huis toen hij een vrouw uit de brandende woning hoorde roepen: ..Vang mijn jon gen op. wij springen". De vrouw sprong daarna omlaag en raakte daarbij levensgevaarlijk ge wond. Het kind brak een been, nadat het in zijn val door de voorbijganger was gestuit. De man brak zijn pols toen hij het kind na een val van meer dan 20 meter wist te vangen. DOORN - Een marinier neemt in de kazerne in Doom afscheid voor het vertrek naar Thailand en vandaar naar Cambodja om daar deel te gaan uitmaken van de VN-vredesmacht. Gisteren vertrok de eerste grote groep (123 mensen) voor het Nederlandse VN-bataljon, na een toespraak van minister van defensie Ter Beek. In totaal zullen rond 800 mariniers naar Cambodja gaan. De volgende groep vertrekt 1 juni. foto Paul Stolk/ANP Ruud Gullit, Marco van Basten en Frank Rijkaard zijn voor Oranje onmisbare schakels. Dat bleek in de oefenwedstrijd tegen Oostenrijk, die Nederland met 3-2 ™T won. I Tennis Richard Krajicek (foto). Michiel Schapers, Brenda Schultz en Manon Bollegraf hebben de der de ronde bereikt van de open Franse tenniskampioen schappen. Vooral het optre den van Krajicek gisteren te gen Gustafsson ivas bij vlagen indrukivek- "1 kend. Toneel van Johann Wolfgang von Goethe is dit jaar een be langrijk 'onderdeel van het pro gramma van het Holland Festi val, 1 tJm 30 juni in Amsterdam. Het festival vraagt aandacht voor Russische componisten, het tegendraadse Kronos Kivar- tet. een Hebreeuwse Hamlet en dansen van Hans van Manen. Verder in de bijlage Kunst Cul tuur: het levensverhaal van een Griekse immigrante Henk Breuker in de Tweede Ronde Ter Braak leeft nog jeugdboek doet in wonderen De Noorder lingen, een film die kriebelt Pop Art als reclamemiddel uit -agenda, exposities, filmwijzer. Radio en televisie: 2; Binnen- en Buitenland: 3,5 en 7; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en economie: 6; Provincie: 9, 11, 12, 13 en 15, Sport. 17, 18, 19, 20, 21en 23; Kunst en cultuur: 25, 26, 27, 28, 29 en 31. flHHHÜHHHHHHHMHBHHIHHIHHHHBHHiHIHHi SCHIPHOL (GPD) - Bijna alle rijkspolitie-agenten die gesta tioneerd zijn op de luchthaven Schiphol, weigeren over te stappen naar de Koninklijke Marechaussee. Dit korps neemt in de toekomst de bewaking en beveiliging van Schiphol over van de rijkspolitie. Uiteen nog niet officieel bekend gemaakt onderzoek blijkt dat om niet dan vijfennegentig pro cent van de de betrokken rijks politie-agenten gaat. Zij weige ren mee te werken aan de reali sering van de nieuwe Politiewet, waarbij beveiliging, bewaking en criminaliteitsbestrijding op de luchthaven overgaat naar de Koninklijke Marechaussee. Als belangrijkste argument wordt aangevoerd dat de salarisvoor- waarden bij de politie veel beter zijn dan bij de marechaussee. Volgens de ACP, de grootste po- litievakbond. kan minister Hirsch Ballin van justitie de reorganisatie vergeten als de ar beidsvoorwaarden niet worden verbeterd. „De sfeer bij de rijks politiemensen is op dit moment explosief', aldus ACP-woord- voerder M. Blijleven. Het onder zoek is in opdracht van drie poli tievakbonden gedaan. Conclusie van het onderzoek is dat kennis en ervaring bij de be strijding van criminaliteit en terrorisme op Schiphol dreigen te verdwijnen, als ervaren poli tiemensen niet overstappen naar de marechaussee. HERDER INTERIEUR NOORDWEG 125 4353AV SEROOSKERKE (w) maandag gestolen vnjdag koopavond Tel 01189 - 3030 vanal Mxldetourg 2» sloplichl inks vanal Vrouwenpolder 1* stoplicM reen is GRAAG TOT ZIENS Bloemkool, 1 QQ perstuk J..Ï7Ï7 01 Kippebout, ms®« 500grami»3.49^ gg Mona biogarde roer, zuidvruchten of bosvruchten beker 500 ml 2^9* kilo bak 400 g (r 'n droge, soepele rode wijn, Q QC fles 0.75 literA25 0..7Ü 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1