Kwart miljoen voor voetbalveld Zwemverbod kanaal Goes Pastoor Hendrikse halve eeuw in het priesterambt Wandeldriedaagse nieuwe stijl: ruim 300 deelnemers PvdA noemt plan sociale vernieuwing Vlissingen te vaag Scheldemond krijgt toch parkeerterrein bij scholencomplex Rechter buigt zich over grondkwestie burgemeester Sluis Accommodatie voor 'Serooskerke' wordt vernieuwd van onze verslaggeefster VEERE - De voetbalvereniging Serooskerke speelt als alles meezit al deze herfst op een nieuw veld. De gemeenteraad van Veere legde woensdag avond bijna een kwart miljoen gulden op tafel om twee nieuwe trainingsvelden en een uitbrei ding van de kleedaccommoda tie te bekostigen. Niet zonder bedenkingen, dat wel. Raadslid A. Pouwer (D66) wees er op dat voetbal wel een erg groot deel van het sport- en wel zijnsbudget opslokt. Bovendien zei hij beducht te zijn voor de precedentwerking van deze dure investering: andere verenigin gen zouden ook wel eens aan spraak op grote gemeentelijke bijdragen kunnen maken. Burgemeester A. H. den Boon vond dat voetbal nu eenmaal vanuit het verleden een uitzon derlijke plaats inneemt. Dat moet de gemeenteraad in reke ning nemen als het over de ver deling van het geld gaat, zei hij. Ingenieursbureau Oranjewoud gaat het project uitvoeren. De raad vond het jammer dat het college geen andere offertes had gevraagd. Oranjewoud is het bu reau dat eerst in opdracht van de gemeente onderzocht heeft of de investering werkelijk noodza kelijk is. Tijdnood leidde vol gens de burgemeester tot de keuze voor Oranjewoud ook als uitvoerder. Navraag bij andere gemeenten waar Oranjewoud sportvelden heeft aangelegd le verde positieve reacties op. Milieufonds Een nipte meerderheid in de raad wees een voorstel af om minder geld in het milieufonds te storten dan in de begroting was voorzien. Het college con stateerde dat de voorgenomen milieumaatregelen minder kost ten dan was voorzien. Daarom stelde het college voor, het mi lieufonds niet onnodig te spek ken ten koste van het ontwikke lingsfonds (het Neeltje Jans spaarpotje waaruit de gemeente extraatjes bekostigt). De waterscheiding liep dwars door de partijen. De CDA-er Van Tatenhove betoogde dat Veere voor het milieu nu eenmaal 84.000 gulden had uitgetrokken en daar moet het dus ook bij blij ven, stelde hij in een motie. D66- er Pouwer ondersteunde hem: „Het college heeft nog helemaal niet aangetoond dat er geen goeie bestemming voor het geld zou zijn." Het milieuwerkplan had immers uitgebreider kun nen zijn als men van te voren ge weten had dat de huidige maat regelen goedkoper zouden uit vallen. Groen Links, de rest van de CDA-fractie en W. Duvekot (SGP/GPV/RPF) stemden even eens voor de motie. De wethouders, VVD-raadslid M. Brouwer-te Roller, J. van Nieuwenhuizen (PvdA) en SGP/ GPV/RPF-er C. de Visser volg den het college. Zij zijn van me ning dat een aantal maatregelen is voorgenomen. Als die zijn uit gevoerd en er blijft geld over, dan is dat gewoon een meeval ler. zoals er ook wel eens tegen vallers zijn. Met hun vijf stem men verloren zij het pleit echter. De bijdrage aan het milieufonds blijft 84.000 gulden. Koninklijk goud voor W. Verhage in Biggekerke van onze verslaggever ZOUTELANDE - Oud-Rabo- bank-directeur W. Verhage uit Biggekerke is sinds woensdag de trotse bezitter van de ereme daille in goud. verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Burgemeester drs W. J. Plomp speldde hem de versierselen op die horen bij de koninklijke on derscheiding. Verhage kreeg het lintje bij zijn afscheid als di recteur van de vestiging in Zou- telande. Eenendertig jaar geleden begon de inmiddels oud-directeur bij de bank in Zoutelande. Naast de directeur was hij de enige mede werker. Na vier jaar volgde hij zijn baas op. De vestiging telt nu achttien man personeel. Verha ge was daarnaast actief in het maatschappelijk leven. Hij was zes jaar lid van het Rode Kruis, zat een jaar in de gemeenteraad van Valkenisse na de herinde ling en bekleedde bestuursfunc ties bij de School met de Bijbel in Zoutelande en in het Refor matorisch Instituut in Goes. Verhage toonde zich verrast door de onderscheiding. „In ja nuari heb ik pas bekend ge maakt dat ik wilde stoppen. En dan nu al een lintje. Dat is best snel. Ik had dat zeker niet ver wacht." Spelende kinderen vinden munitie van onze verslaggever GOES - In een gedeelte van het kanaal Goes - Goese Sas mag voorlopig niet meer worden ge zwommen. Aanleiding tot de maatregel vormt de vondst van munitie door zwemmende kin deren. Het zwemverbod geldt voor een stuk van ongeveer 250 meter ter hoogte van het volks tuincomplex aan de Westhaven- dijk. De gemeente heeft daar in middels waarschuwingsborden laten plaatsen. De Explosieven Opruimings dienst (EOD) heeft vorig jaar op verzoek van burgemeester en wethouders van Goes onder zocht of er explosieven in het ka naal liggen. De rapportage van de EOD wees uit. dat in het be treffende kanaalgedeelte inder daad munitie aanwezig is. Het oorlogstuig is vermoedelijk af komstig van een munitieschip dat vlak na of tijdens de Tweede Wereldoorlog in het kanaal zonk. Bomvrij De munitie zal vermoedelijk niet veel eerder dan tegen het eind van dit jaar worden opgeruimd. Dan wordt het kanaal uitgebag gerd. Volgens een woordvoerder van de gemeente Goes kan de kanaalbodem niet eerder bom vrij worden gemaakt in verband met drukke werkzaamheden van de EOD. De achtergebleven explosieven op de kanaalbodem leveren geen gevaar op voor de scheepvaart. Vorig jaar vonden enkele kinde ren ook al een granaat in hej. ka naal. Dat verwekte nogal wat opschudding bij de omwonen den. omdat het projectiel weken lang in de berm bleef liggen. m mmsKs mm Zondag receptie in Middelburg van onze verslaggever Ynte Hoekstra MIDDELBURG - Arts of mis sionaris wilde hij worden. Het werd geen van beide, al gaat het te ver om te zeggen dat J. K. P. Hendrikse niets in die richting is gaan doen. Vijftig jaar lang heeft hij het priesterambt bekleed. Zon dag krijgt hij van de Middel burgse gemeenschap een re ceptie aangeboden. Hij is achteraf niet rouwig om de loop van de geschiedenis. „Als ik missionaris was ge worden, had ik hier nu niet in Middelburg gestaan, en dat had ik nooit willen missen. Bovendien: ik geloof in het. begrip roeping." Het lag niet in de lijn van de verwachting dat Hendrikse geestelijke zou worden. Zijn ouders, die in IJzendijke woonden, hadden geen fami lie in het klooster of in het priesterambt en drongen er ook niet op aan dat hij de kant van de kerk zou kiezen. „Hoe het komt dat ik zo aangetrok ken werd door het geloof, weet ik niet precies meer. Ik denk dat het te maken heeft met een jonge kapelaan in IJzen dijke die zo vol vuur zat." Nooit spijt Hendrikse, de jongste van vijf kinderen, vertrok daarom in 1932 op zijn twaalfde naar het klein seminarie in Ginniken bij Breda. Hij ervoer niets van de afschrikwekkende verha len die de ronde doen over misstanden op kostscholen, integendeel. „Ik heb het een heel plezierige tijd gevonden; zowel het leren als de padvin derij die we daar intern had den, hebben een grote invloed op me gehad. Vooral de kame raadschap van de jongens on derling was groot. Ik heb nooit spijt gehad dat ik de keus voor een priesteroplei ding gemaakt heb." Doordat Hendrikse voelde dat hij een roeping had. vond hij de conseqenties die het priesterschap met zich mee bracht. geen onoverkomelijke drempel. „Dat wil helemaal niet zeggen dat ik geen oog had voor het vrouwelijk ge slacht. maar in die tijd. de oor logsjaren, legde de maat schappij nog lang niet zoveel nadruk op sexualiteit als te genwoordig." „De tijd is echter niet tegen te houden. De regels rond het ce libaat en het verbod op vrou wen in het geestelijk ambt is cultuurgebonden. De regels zijn opgesteld in een tijd dat de vrouw volstrekt niet mee telde. Het is daarom onzinnig om koste wat kost vast te hou den aan zoiets. Dat is een re gel tot norm verheffen. Ik moet de eerste nog tegenko men die mij op theologische gronden kan uitleggen waar om vrouwen niet in het pries terambt thuishoren. Als mor gen de paus beslist dat de vrouwen mogen meedoen, schept hij op dat moment een nieuwe traditie." Hendrikse wordt van deze we tenschap niet weemoedig. „Wat me wel zorgen baart is het sterk teruglopende kerk bezoek. Veel mensen voelen blijkbaar niet meer de nood zaak om naar de mis te gaan. Ik vind dat heel jammer, hoe wel ik heel goed weet dat veel mensen vroeger uit traditie kerkten en dat daar bij velen een leeg gevoel was over het geloof." In de vijftig jaar van zijn pries terschap heeft Hendrikse niet louter als voorganger ge werkt. Twintig jaar lang heeft hij als aalmoezenier het jeugdvormingswerk voor meisjes en het maatschappe lijk werk in het bisdom Breda onder zijn hoede gehad. Sinds 1969 is hij pastoor van de Pe trus- en Pauluskerk in Mid delburg en van de gemeente in De Hoeksteen. „In De Hoeksteen werken protestan ten en katholieken samen en dat is een bijzonder goede ontwikkeling. De kerkgenoot schappen zijn volgens mij nog niet vaak zo dicht bij elkaar geweest als nu." Pastoor J. K. P. Hendrikse krijgt zondag een receptie aangebo den vooreen halve eeuw priesterwerk. foto Lex de Meester Definitief vonnis jeugdige afperser aangehouden van onze verslaggever MIDDELBURG - De 28-jarige Middelburger M. Z. moet tot vrijdag 22 augustus wachten op het definitieve oordeel in de rechtszaak. De rechtbank be paalde woensdag in een tussen vonnis dat hij nog geen beslis sing kon nemen, zolang niet dui delijk is of Z. terecht kan in een opvangcentrum. Hij is ai twaalf jaar verslaafd aan verdovende middelen. Mocht de plaats vrij komen. dan kan Z. daar op zijn eerst naartoe op 14 september. Tot dan blijft hij in hechtenis. Z. stond twee weken geleden te recht voor beroving met geweld, het stelen van een tas met daar in twaalfhonderd gulden en van een portemonnee met driehon derd gulden. De officier van jus titie eiste voor die feiten acht tien maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk. De rechtbank vond alle drie de aanklachten bewezen. van onze verslaggeefster GOES - De drie zuiderburen lo pen wekelijks honderd kilome ter. „Da's efkes als training", verduidelijkt Tony Cridts uit Zingem in de Belgische Arden nen. Wandelen is z'n lust en z'n leven. Met zijn kameraden Bon ny Maas en Jan Moreel verkent hij in zijn vrije tijd zoveel moge lijk hinnen- en buitenlandse pa den en lanen. Na een uurtje stappen in het Zeeuwse land schap is Tony vol lof. ,,'t Is hier schitterend. De echte natuur primeert hier nog." Ruim driehonderd stevig ge schoeide wandelaars meldden zich donderdagmorgen in buurt huis De Pit te Goes voor de Zeeuwse Driedaagse. De deelne mers konden zich opgeven voor 30, 40 of 50 kilometer. Voor on geoefende kuiten was er een spe ciale route van vijftien kilometer uitgezet. De tochten liepen gis teren ondermeer via 's Heer- Arendskerke en Wilhelmina- dorp. Vandaag komen de wan delaars door de Zak van Zuid- Beveland. morgen gaan ze rich ting Kapeiie en Wemeldinge. Het begin- en eindpunt ligt in al le gevallen in Goes. Het voortbestaan van de wan deldriedaagse in het Zeeuwse hing lang aan een zijden draadje. Jan van de Parel uit Kruiningen was achtentwintig jaar lang or ganisator van het evenement. Begin dit jaar hield hij het nood gedwongen voor gezien. Het bleek onmogelijk om alle deel nemers te voorzien van een goede slaapplaats. De Zeeuwse Wandelsportbond en de kring Zeeland/West-Brabant van de Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Oefening (KNBLO) stelden voor de drie daagse dan maar zonder deze service door te laten gaan. Van de Parel weigerde, waarop de bonden besloten zelf een drie daagse te organiseren. Slaapplaats In de nieuwe opzet moeten alle deelnemers zelf voor een slaap plaats zorgen. Mevrouw A. Pluim 160 jaar i uit Geldermalsen staat bijvoorbeeld met een cara van in Kruiningen. „We zijn gis teren al hierheen gereden, an ders wordt het veel te ver moeiend." Samen met een vrien din loopt ze de dertig kilometer. „Dat is m'n limiet," geeft ze eer lijk toe. „Eigenlijk had ik liever wat minder willen lopen, maar de keuze is beperkt." Mevrouw Pluim hoort bij de oudste wandelaars. De jongste deelnemer is twaalf jaar. Twinti gers ontbreken nagenoeg bij de inschrijvingen. „Op die leeftijd vind je teamsporten veel leu ker", verklaart Ad Janse. lid van het organiserend comité. „Na de dertig kiezen mensen vaak voor wandelen of andere vormen van van onze verslaggever VLISSINGEN - De PvdA-frac- tie in de Vlissingse gemeente raad heeft woensdagavond in de raadscommissie welzijn for se kritiek geuit op het plan van aanpak sociale vernieuwing. „Ik proef enthousiasme", ver klaarde PvdA-raadslid J. H. van Wijnen, „maar wat aan vaarden we eigenlijk „Het plan van aanpak is nog veel te vaag om het college van b en w financieel de vrije hand te ge ven", oordeelde zijn fractiege noot W. Meijer. Hij wil eerst we ten welke accenten het college gaat leggen op het brede terrein van de sociale vernieuwing. Ouderen, gehandicapten, jonge ren, vrouwen, allochtonen. In het kader van de sociale vernieu wing moet aan al die groepen meer aandacht worden besteed. Wijkgericht werken en burgers meer verantwoordelijkheid ge ven. dat zijn enkele andere hoofddoelstellingen. Zo moeten er wijkoverlegorganen komen met een groot aantal sociaal maatschappelijke organisaties, van kerken, wijkcomités, speel tuinverenigingen tot woning bouwverenigingen. Voorstellen De PvdA-ers Van Wijnen en Meijer steunden die opzet, maar zij misten concrete voorstellen. „Ik verwacht dat de gemeente raad die nog krijgt", begon Van Wijnen voorzichtig. Meijer ging verder. Het college van b en w vraagt een machtiging van de raad om het budget. 300.000 gul den. te mogen besteden. Zulke beslissingen zijn gewoonlijk voorbehouden aan de raad. Het college wil die bevoegdheid in het kader van de sociale vernieu wing om sneller te kunnen han delen. Meijer wees dat niet af. Hij vond het te vroeg. Naar zijn me ning moeten b en w eerst duide lijk maken waaraan voorrang wordt verleend. „Ik bespeur angst", merkte wet houder L. C. Poppe-de Looff op, „omdat de overheid een stapje terug gaat doen. Wij willen juist meer aan maatschappelijke or ganisaties overlaten." Breed sa mengestelde wijkoverlegorga nen - vijf in Vlissingen - krijgen samen 150.000 gulden te beste den. De andere 150.000 gulden is bedoeld voor 'vernieuwende' projecten. Poppe-de Looff probeerde een tussenoplossing te vinden. Zij zegde een driemaandelijks ver slag toe en een overzicht van de voorwaarden waaronder het col lege projecten wil accepteren. Meijer hield vol dat de gemeen teraad eerst moet praten over een prioriteitsstelling. D66- raadslid P. J. van Eek sprong voor de wethouder in de bres. Hij verweet de PvdA-er bang te zijn voor bestuurlijke vernieuwing, voor het overdragen van be voegdheden aan bewoners. Meij er reageerde fel: „Geef de wijken een pot met geld, dat is dan so- ciale vernieuwing. Zo werkt het j natuurlijk niet." van onze verslaggever VLISSINGEN - De directie van de Vlissingse scholengemeen schap Scheldemond en het col lege van b en w hebben een op lossing gevonden voor het con flict over de parkeervoorzienin gen bij de nieuwbouw van Scheldemond. Bij de school komt toch een tweede parkeer terrein, zoals de directie van Scheldemond had gevraagd. Wethouder C. de Keijzer van openbare werken en rector B. Maas van Scheldemond zijn dit woensdagmorgen overeengeko men. Het tweede parkeerterrein wordt kleiner dan oorspronke lijk gepland. Maas en ook zijn collega van de nabijgelegen scholengemeenschap voor voor bereidend beroepsonderwijs Weyevliet kunnen daarmee le ven. Omdat het terrein alleen voor personenauto's geschikt wordt gemaakt en minder groot wordt, blijven de extra kosten beperkt tot 19.000 gulden. De in vestering was eerst op 70.000 gulden begroot. Wethouder T. R. K. Meijers van verkeer, die zich aanvankelijk met deze kwestie bezighield, wilde die kostenoverschrijding niet voor zijn rekening nemen. Het compromis is dinsdag al ge boren in de vergadering van het college van b en w. Meijers kon zich er ook in vinden. „Ik heb dit afgehandeld", verklaarde De Keijzer. „omdat het toch meer een zaak is van openbare werken dan van verkeer. En ik ken als wethouder van onderwijs de di recteuren van Scheldemond en Weyevliet." De verhouding tus- Kijkdag autoclub GOES - De autoclub Stingray '82 houdt zondag een kijkdag op de Grote markt in Goes. Bezit ters van onder meer de Chevro let Stingray laten hier vanaf 12.00 uur hun trotse bezit zien. Om 14.00 uur vertrekt een aantal clubleden voor een toertocht door de Zak van Zuid-Beveland. sen rector Maas en wethouder Meijers was ook ernstig ver-I stoord na een fikse aanvaring in de raadscommissie ruimtelijke- ordening. Het tweede parkeerterrein was geschrapt, zoals gemeld, omdat; het geld nodig was voor een eerst niet opgenomen verkeersplein! bij het nieuwbouwcomplex van- Scheldemond. Dat verkeers plein, bedoeld om de grote stro men fietsende scholieren te kun nen verwerken, is ook in het compromis gehandhaafd. Maas; was verheugd. „Ik ben blij. Ik; heb dit gedaan voor mijn school, daarom ben ik misschien een! beetje obstinaat geweest." Verpleeghuis Ter Weel in Rilland jarig van onze verslaggever RILLAND - Verpleeghuis Ter Weel in Rilland viert dit jaar het 25-jarig bestaan. Het ver pleeghuis heeft een tent aan de achterzijde van het gebouw op gezet waarin een aantal feeste lijke activiteiten plaatsvindt. Dinsdag opent algemeen direc teur W. A. Hurkens de festivtei- ten, waarna de bewoners een warm en koud buffet aangebo den krijgen. Genodigden worden woensdag verwacht. Op die dag zal ook een panel van prominenten uit de provincie spreken over het he den en de toekomst van de ver pleeghuiszorg. Op het eind van de middag is er een receptie en deze dag wordt besloten met een feestavond voor het personeel. De feestelijkheden rondom het 25-jarig bestaan van Ter Weel worden donderdag afgesloten met een 'Zeeuwse Zilveren Mid dag'. waarop voor bewoners en hun familie een aantal oude am bachten te zien zijn. Bovendien verzorgt de klederdrachtgroep 'Boerengoed' uit Kruiningen en kele modeshows van Zeeuwse klederdrachten uit verschillen de tijden. beweging." Hij is zeer tevreden over de opkomst van de drie daagse. „Het is meer dan we hadden verwacht." Avondvierdaagse in Middelburg MIDDELBURG - De avondvier daagse in Middelburg begint maandag. Zowel individueel als in groepsverband kan er worden meegedaan. Er moet vier avonden achtereen worden gewandeld, waarbij kan wor den gekozen uit wandelroutes van 5. 10 of 15 kilometer. Het startbureau - geopend vanaf 18.00 uur - is dit jaar gevestigd in de kantine van Camping Mid delburg aan de Koninginne- laan. Door de wijziging van de startlo catie zijn ook de wandelroutes geheel vernieuwd. Maandag tot en met woensdag starten alle deelnemers om 18.30 uur. In ver band met het gezamenlijke slot- defilé op donderdag gaan de deelnemers op de 5 km pas om 19.00 uur van start; die van de 10 km vertrekken om 18.30 uur en de lopers op de 15 km moeten al tussen 17.30 en 18.00 uur aan de slotmars beginnen. De Rode Kruis Colonne Middelburg ver zorgt de medische begeleiding van de wandelaars. van onze verslaggever SLUIS/MIDDELBURG - De Sluissenaar O. A. van Quekel- berghe heeft de 15 vierkante meter grote strook grond, gren zend aan de tuin van burge meester M. L. Everaers, volgens de gemeente op onrechtmatige wijze verkregen. De eigendom- sacte is niet rechtsgeldig, voer de raadsman mr A. Minderhoiid namens de gemeente Sluis woensdag aan voor de civiele rechter in Middelburg. Volgens de gemeente hoort de reep grond tussen de tuin en een aan Everaers in bruikleen gege ven gemeentelijk grasveld, wel degelijk bij het perceel van de burgemeesterswoning. Het per ceel werd op 21 april 1981 aan de gemeente overgedragen door het Dordrechtse aannemingsbe drijf Veros. De betwiste één me ter brede en vijftien meter lange strook is bij deze officiële eigen domsoverdracht echter 'over het hoofd gezien', luidt de situa tieschets in de dagvaarding. Quekelberghe kocht de grond twee jaar geleden van het inmid dels failliet verklaarde Veros. Dit betekent feitelijk dat zijn terrein de tuin van buurman Everaers doormidden snijdt. De zaak werd daarop aangekaart bij de arrondissementsrecht bank in Dordrecht, die de ge daagde het voordeel van de twij fel gaf. De gemeente Sluis is in hoger beroep gegaan tegen deze uitspraak. Tot inschakeling van de Middel burgse rechter werd besloten om een einde te maken aan het en kele jaren oude geschil tussen beide partijen. Sluis eist een be- tredingsverbod van de betref fende grond, op straffe van tien duizend gulden per overtreding. De advocaat van de familie Que kelberghe, mr C. T. E. Nuis, komt over acht weken met zijn repliek. De uitspraak wordt over twee maanden verwacht. In het kanaal Goes - Goese Sas, ter hoogte van het volkstuincomplex aan de Westhavendijk, geldt vanwege de vondst van munitie voorlopig een zwemverbod. foto Willem Mieras Deelnemers aan de Zeeuwse Wandeldriedaagse in de omgeving van 's-Heer Hendrikskinderen. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 12