bij Grevelingen Komst op de bonnefooi neemt af PZC Klomppop weer vol kwaliteit Voor aanpak van de Kanaalzone nu 3,5 miljoen bijeen Provincies te hoop in Den Haag tegen culturele kaalslag Objectief oordeel geneesmiddelen in naslagwerk artsen De Vlijt Bedden provincie 11 Toepassen profijtbeginsel moet jaarlijks 3,5 ton opleveren SLAPEN OP SWISSFLEX VRIJDAG 29 MEI 1992 an onze verslaggever ROUWERSHAVEN - Het na- jur- en recreatieschap De Gre- elingen wil vanaf volgend jaar arkeergeld heffen bij het trand aan de Grevelingendam. iit om te voorkomen dat de te- orten op de begroting van het shap te hoog oplopen. In een la- stadium moet betaald par eren volgen op de surflokatie voor de vrije ligplaatsen oor jachten zal in de toekomst worden betaald. De staan opgesomd in e ontwerp-begroting voor 1993 n de meerjarenraming 1992- toepassingen van het pro- kunnen samen jaar- jks zo'n 350.000 gulden opbren- en. Daarmee is de begroting og niet sluitend; er resteert een at van vijftigduizend gulden. )aarom blijft het nodig aanvul- :nde inkomstenbronnen te vin- en. Directeur J. Lodders van et schap kan nog niet zeggen /elke dat worden. Mogelijkhe- en zijn bijvoorbeeld de uitgifte an grond aan nieuwe (recreatie- en eventuele uitbrei- van jachthavens. brandgasten eerste zijn strandgasten aan Grevelingendam aan de om een bijdrage te leveren de kosten van hun vertier. De schatting vijftigduizend op jaarbasis kun- bij een dagtarief van 2,50, 25.000 gulden opbrengen. Voor aanschaf van slagbomen en ndere spullen die nodig zijn om parkeergeld te heffen denkt het schap vijftigduizend gulden no dig te hebben. Blijft over een netto-opbrengst van 1,50 per auto, die echter na een aantal ja ren kan oplopen tot 1,80. Volgens directeur J. Lodders stijgen de kosten voor het na tuur- en recreatieschap door de aantrekkende inflatie, loonstij gingen en de investeringen die op het programma staan. Deze stijging wordt niet opgevangen door een verhoging van de bij drage van de deelnemers in het schap. In het verleden is afge sproken deze niet boven de twee miljoen uit te laten komen. Al leen wanneer het echt niet lukt voldoende aanvullende inkom sten te vinden, wordt een kleine verhoging, bij voorbeeld van 2 procent per jaar, overwogen. De meest betalende deelnemer is het Rijk. Dit hoest zestig pro cent van de twee miljoen aan subsidies op (de provincie Zuid- Holland brengt een kwart op, de provincie Zeeland 10 procent en de deelnemende gemeentes 5 procent). In het kader van de de centralisatie wil het Rijk zich volgend jaar echter helmaal te rugtrekken. De taken van het schap kunnen volgens de regering prima wor den uitgevoerd door lagere over heden. De rijksbijdrage wordt dan overgeheveld naar de pro vincies. Er wordt nog onderhan deld over een efficiency-korting die het Rijk hierbij wil opleggen. Volgens Lodders is deze name lijk misplaatst, omdat alleen het Rijk door het afstoten van zijn taken kan besparen op de kos ten van het ambtelijk apparaat. In de begroting voor 1993 is nog geen rekening gehouden met het daadwerkelijk doorgaan van de ze korting. Begroting en meerjarenraming komen aan de orde in de verga dering van de raad van bestuur van het Grevelingenschap die wordt gehouden op 10 juli in de Punt in Ouddorp De bijeen komst begint om 10.00 uur. ALLES WETEN OVER SWISSFLEX BEDDEN? De Slaapvoorlichter voor Zeeland Beestenmarkt 12, Goes, tel. 01100-32213 De Zeeuws-Vlaamse band Paralysis op hert Klomppop-podium. foto Willem Mieras van een medewerker HEINKENSZAND - Er is niets nieuws onder de zon. Klomppop, het grootste rock-festival van Zeeland, blijft volle zalen trek ken en de bands houden de rock in ere. Zoals vanouds heeft het festival voor een belangrijk deel Zeeuwse bands, daarnaast en kele nationale trekkers en één internationale. Ook is er elk jaar weer een grote belofte. Die eer viel dit keer te beurt aan Bone- child. Vier jongens uit Zierikzee, die sprankelende muziek ma ken. Dat is nieuw; oud zijn de invloeden, van Hendrix tot en met The Beatles. Wat Bonechild in de gaten had, was dat spontaniteit en enthousiasme de belangrijkste ingrediënten zijn voor een dende rend optreden. Het vierde optreden in het nog jonge bestaan van Bonechild zorgde donderdagmiddag in Heinkenszand al vanaf het begin van Klomppop voor een goed gevulde zaal en de juiste sfeer voor een festival. De Zierikzeese band kwam toevallig op het programma van Klomppop terecht. Een andere band kon vanwege een ledenwis seling niet komen. Bonechild viel in het gat. Met die toevalstref fer bleek de sfeer er vanaf het begin goed in te zitten. Voor Paraly sis, een speed metal band uit Zeeuwsch-Vlaanderen, was het al leen zaak de stemming erin te houden. De kwaliteit van de rest van het programma stond daar overigens ook borg voor. Whist- Ier, Courbois, Whistier bracht een concert dat stond als een huis. Ook al was de muziek van begin tot eind instrumentaal, voor de leifhebbers van een mix tussen jazz, funk en rock was het genie ten geblazen. Met Forbidden Fruit, The Pilgrims en, als feestelij ke uitsmijter, de Amerikaanse Chris Daniels Band stond Klomp pop '92 weer als een huis. Tussen die toppers door bewezen ook verschillende Zeeuwse groepen (Morbid Zone, A NR One, Ligeia, Tilt, en King for A Day) op een groot podium en voor een volle zaal hun mannetje te staan. Het organiserende jongerencentrum De Klomp, met Ad Boon man voorop, bewijst dat het met deze formule de tijd kan door staan en ook voor volgend jaar weer als belangrijkste Zeeuwse festival de rock van binnenen buiten Zeeland kan promoten. Een taak die ook aan Bonechild uitstekend kan worden overgelaten. De band staat weer op het Goese Vrijbuiterfestival en het Zierik zeese Anywave. jS tegen lift >ehandicapten h veerboot 'an onze verslaggever IIDDELBURG - Gedeputeerde taten voelen er niets voor in de iieuw te bouwen veerboot voor PSD een lift voor gehandi- aan te laten brengen. Ze de 500.000 gulden die laarvoor extra beschikbaar worden gesteld te veel en ook praktische bezwaren, kost een lift nogal wat ruim- wijzen er op dat aan de wal voor rolstoelers zijn. Daar kunnen ze het toilet en ze kunnen er net de lift naar het bovendek /an de veerboot. De provincie irkent dat het moeilijk is voor jehandicapte automobilisten im na het parkeren van de auto >p de rij dekken uit de auto te ko nen of naar de dekken te gaan. 3e Zeeuwse Stichting voor Ge- ïandicaptenbeleid had gs om ;en lift in de nieuw te bouwen koningin Beatrix gevraagd. De itichting wees er op dat de pro- zelf een beleidsnota heeft om voorzieningen gehandicapten te bevorde Visser, bouwkundig medewer van de stichting, toonde zich over de beslissing de provincie. Hij wees er op in het noorden wel veerbo- varen met gehandicapten- en een aparte parkeerplaats voor gehandicapten. Dat laatste de heer Visser toch al ijoodzakelijk, omdat gehandi capten nu geen mogelijkheid (lebben om bij een calamiteit uit le auto te raken, frat de kosten betreft wees hij op je mogelijkheden voor subsidie. De stichting had nog geen offi- Jiële afwijzing van de provincie gekregen. Visser sloot niet uit dat de stichting het er niet bij laat zitten. fNV houdt bijeenkomst lilDDELBURG - De afdeling Midden- en Noord-Zeeland van de Dienstenbond FNV houdt' woensdag 10 juni een bijeen- over arbeidsvoorwaar den. De bijeenkomst wordt ge in het FNV-gebouw aan Dam en begint om 20.00 uur. Kampioenschap Kapelse terriër KAPELLE - De west highland white terriër Pontypool Private Óancer Archie van de dames J|oosse en Rijn uit Kapelle is in Sint Gallen in Zwitserland uit geroepen tot internationaal k|ampioen. De terriër was al Ne derlands kampioen. Ondanks drukte onverwachte rust voor WV-kantoren van onze verslaggevers VLISSINGEN - Toeristisch Zeeland kan terugkijken op een prima Hemelvaartsdag. Tussen een kwart miljoen en 275.000 toeristen brachten hun vrije dag door in Zeeland. He lemaal soepel verliep de druk te niet. Op de toegangswegen ontstonden kilometers files. Opvallend dit jaar was de be trekkelijke rust in de plaatse lijke VVV-kantoren. Volgens coördinator T. van Elsacker van de provinciale WV heeft het voorlichtingsbeleid gehol pen, dat mensen moest ont moedigen om op de bonnefooi naar Zeeland te komen. „We hadden woensdag ver wacht", aldus Van Elsacker, „dat het drukker zou worden. Het weer was uitstekend, de voorspellingen zagen er goed uit en de VW's wezen op een zeer goede bezetting, maar 's avonds bleek dat het onver wacht rustig was. De VW's kregen weinig aanloop aan de balie. Wel hadden ze maandag en dinsdag veel telefoontjes ge had van mensen die een plekje op de camping wilden reserve ren." De politie in Zeeland slingerde in de nacht van woensdag op donderdag niettemin 25 ille gale kampeerders op de bon, zestien op Schouwen en negen op Walcheren en de Bevelan- den. De overtreders waren net als bij eerdere acties voorna melijk Duitsers. Sinds het Paasweekeinde zijn in totaal 220 boetes uitgedeeld. Naast de normale controles vinden tijdens het Pinksterweekeinde en tijdens drie andere weekein den nog gerichte acties plaats. Binnenland Het argument van illegale kampeerders dat Zeeland vol zou zijn, ging niet op. Woens dagavond waren in de provin cie nog tweeduizend plaatsen te vinden. Langs de kust waren de campings, de hotels, bunga lowparken en pensions vol, maar verder het Zeeuwse bin nenland in was nog voldoende ruimte. Donderdag bleek het aantal lege plekken geslonken te zijn tot achthonderd. Verge leken met vorig jaar kwamen vijftigduizend meer bezoekers naar de Zeeuwse kust. Van El sacker schreef dat onder meer toe aan het mooie, zomerse weer en het feit dat Hemels vaartdag dit jaar laat in de maand mei viel. Zeeuwsch-Vlaanderen kwam de midweekse vrije dag tame- Het Veerse Meer oefende op Hemelvaartsdag een grote aantrekkingskracht uit liefhebbers van de surfsport. foto Ruben Oreel lijk rustig door. De campings aan de kust trokken over het algemeen mensen uit eigen land. Voorzitter C. Bolijn- Hertzberger van de Vereniging van Campingexploitanten sprak van 'een redelijk tot zeer goede bezetting'. „Dinsdag hadden we nog de indruk dat we vol zouden raken en er een overloop zou komen, maar dat is toch uitgebleven. Er zijn erg weinig mensen op de bonne fooi gekomen. Met Pinksteren zal dat wel anders zijn. Dan ko men er voornamelijk Duitsers en die hebben het minder op reserveringen dan de Neder landse gasten." Kampeerboeren De kampeerboeren in het Zeeuws-Vlaamse land moes ten daarentegen alle zeilen bij zetten. De meeste terreinen waren vol. De vraag bleek gro ter dan het aanbod. Anders dan hun collega's aan de 'over kant' waagden zij het niet om een voorproefje te nemen op de nieuwe Kampeerwet en het aantal plaatsen uit te breiden tot vijftien eenheden. „Het was met tegenzin, maai' we hebben het voorlopig nog maar op de toegestane tien plaatsen ge houden", morde penningmees ter A. Koster van de Vereni ging van Kampeerboeren. Zelf moest hij aan negen belang stellenden nee verkopen. „En ik was niet de enige." Elders in de Zeeuws-Vlaamse regio was het opvallend rustig. Temeuzen lag er, op de Schel- dedijk na, nagenoeg uitgestor ven bij. Zo verging het ook de meeste andere plaatsen in Oost- en Midden-Zeeuwsch- Vlaanderen. Axel trok nog een handjevol dagjesmensen, die afkwamen op het zesde Oldti mer Festival van de meest uit eenlopende voertuigen. De aantrekkingskracht van de zeewind was beduidend ster ker. Hectischer De VW's op de Bevelanden en Schouwen-Duiveland moesten alles in het werk stellen om de toeristen onderdak te kunnen aanbieden. „Het was veel hec tischer dan vorig jaar", meen de José Kooman van de VW in Zierikzee. „Alles zat voor 99 procent vol. Zowel apparte menten, als campings en ho tels." Vooral Duitsers kwamen volgens haar massaal naar de kust. De Nederlanders en Bel gen scoorden minder. In Renesse was het beeld niet veel anders: tot de nok toe ge vulde hotels en appartemen ten en slechts enkele vrije plek ken op campings. De WV in Wemeldinge boekte zowel de plaatselijke camping als het hotel vol, de VVV op Noord-Be veland had niet meer dan acht vakantiewoningen en een paar campingplaatsen in de aanbie ding. Trokken veel zonaanbidders richting zee, zo'n kleine dui zend toeristen kozen voor een andere tijdsbesteding. Zij re den mee met een stoomloc tij dens de Nationale Stoomtrein dag. De stichting Stoomtram Goes-Borsele zette drie treinen met wagons op het spoor. Rei zigers konden via Goes naar Hoedekenskerke tuffen en weer terug. Onderweg stopten de treinstellen onder meer bij de fuchsiatuin in Kwadendam- me. van onze verslaggever SAS VAN GENT - De fondswer ving voor de uitvoering van het plan van aanpak voor de Ka naalzone gaat langzaam maar zeker de goede kant uit. Milieu gedeputeerde ing A. M. Dek, te vens voorzitter van de stuur groep die het plan voor de toe komstig uitleg van de Kanaal zone heeft opgesteld, zei na af loop van de stuurgroepvergade ring woensdag in Sas van Gent inmiddels een bedrag van circa 3,5 miljoen gulden te hebben vergaard. Hierin is ook een ex tra bijdrage van 2 ton van de provincie opgenomen, die dins dag door gs werd vrijgemaakt uit het fonds voor de ruimtelij ke ordening. Een deel van de 200.000 gulden wordt gebruikt voor het opzet ten van een projectbureau. De stuurgroep (waarin vertegen woordigd Rijk, Kanaalzone-ge meenten, bedrijfsleven, provin cie en ZMF) bereikte woensdag overeenstemming over de opzet en financiering van het project bureau. Het Rijk neemt de helft van de kosten (eveneens twee ton) voor zijn rekening, het res tant wordt in gelijke porties op gebracht door de gemeenten, provincie en het bedrijfsleven. Het bureau, dat het plan van aanpak tot in detail zal uitwer ken, de convenant-tekst zal for muleren en uiteindelijk bij de uitvoering van de verschillende projecten een belangrijke rol zal spelen, wordt voorlopig bemand door K. de Vos (gemeente Ter- neuzen), C. Ritico (gemeente Sas van Gent) en R. Zweistra (pro vincie). Op korte termijn wordt ook nog een externe projectma nager geworven. Mede op ver zoek van de Zeeuwse statenle den zijn de projectgroep en de stichting Milieubeleid en Ecolo gie uit Nijmegen begonnen met het opstellen van de globale in houd van het convenant. Deze tekst (geen concept-tekst, maar een reeks met punten die vol gens de stuurgroep in het conve nant moet worden opgenomen) wordt voorgelegd aan de staten voor de behandeling van het plan van aanpak, eind juni in de statenvergadering. Sloop Tegen die tijd moet - dat hebben de gemeentebesturen tot nu toe geëist - ook duidelijkheid be staan over de provinciale bij drage in het belangrijkste onder deel van het project: de sloop van de buurtschappen Axelse Sassing, Boerengat en Koegors- straat. Volgens projectcoördina tor R. Zweistra hangt veel af van de voorjaarsconferentie van ge deputeerde staten (het conclaaf) op 22 en 23 juni.Daags nadat gs zich over het plan van aanpak hebben gebogen volgt nog een stuurgroepvergadering. In de dagen daarop spreken de ge meenteraden zich over het plan uit", aldus Zweistra. Tijdens de stuurgroepvergade ring werden ook van rijkswege toezeggingen gedaan. Zo zijn er subsidies toegezegd voor de ont wikkeling van stedebouwkun- dige visies over Sluiskil en Sas van Gent, het opstellen van nieuwe bestemmingsplannen voor de buitengebieden (eventu eel ook voor Axel) en een inte grale groenvisie, waarin de eco logische verbindingszone is op genomen. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De Tweede Ka mer moet nu in touw komen om de niet-Randstadprovincies te redden van een culturele kaal slag, die minister d'Ancona (WVC) voor de regio in petto heeft. Namens de negen provin cies - waaronder uiteraard Zee land - bood commissaris der ko ningin Terlouw (Gelderland) woensdagmiddag op het Haag se Binnenhof een brief van deze strekking aan. De ontvangers van de brief, de leden van de vaste kamercom missie voor cultuur, zijn de laat ste strohalm waaraan de provin cies zich vastklampen. In de on langs uitgebrachte nota 'Inves teren in Cultuur' staat voor de Zeeuwse festivals geen cent op genomen. Daarmee is Zeeland de enige provincie geworden die op gebied van de podiumkun sten helemaal geen subsidie van WVC ontvangt. De negen provincies vinden dat de Tweede Kamer er voor moet zorgen dat de motie van de ka merleden Beinema (CDA) en Niessen (PvdA) uit 1986 wordt uitgevoerd. Daarin sprak een meerderheid zich uit tegen het vloeien van rijksgelden voor de podiumkunsten van de regio naar de Randstad. Volgens de opstellers van de brief loopt de regio door de plan nen van de minister jaarlijks een bedrag van 10 miljoen gulden mis. In de brief geven de negen provincies hun reactie op de no ta van minister d'Ancona, die grotendeels overeenkomt met hun reactie op het eerder al uit gebrachte advies van de Raad voor de Kunst. De briefschrijvers wijzen erop dat bij de beslissing over de toe komstige structuur van de sym fonische orkesten en opera bui ten de Randstad de orkesten in die Randstad en ook de Neder landse Opera nadrukkelijk in de discussie moeten worden be trokken. Daarnaast kanten de negen provincies zich tegen de door de minister voorgestelde afname met 3 miljoen gulden voor de regionale podia. De ne gen vrezen dat het fonds waaruit dit geld wordt geput vooral ten goede zal komen aan Randste delijke gezelschappen. De briefschrijvers steunen de ge dachte van d'Ancona om het ex tra geld voor de film uit de om- roepgelden te halen. Ze dringen er bij de Kamercommisie op aan die gedachte te volgen. Brand in landbouwschuur van een medewerker WESTDORPE - Een landbouw schuur aan de Graaf Jansdijk in Westdorpe is woensdagmiddag omstreeks twee uur gedeelte lijk uitgebrand. In de hoek van de schuur, eigen dom van W. uit Westdorpe, waar de werkbank en een landbouw- spuitmachine stonden, grepen de vlammen om zich heen. De vermoedelijke oorzaak is kort sluiting. De technische recher che stelt een onderzoek in. De omvang van de schade was bij de politie nog niet bekend. van onze verslaggever GOES - De Farmacotherapie- groep Zeeland, een samenwer kingsverband van voorname lijk apothekers, heeft een ge neesmiddelenmap uitgebracht waarin ze een objectief oordeel velt over veertig nieuwe medi cijnen. Het naslagwerk is be doeld voor huisartsen, ver pleeghuisartsen en specialis ten. De Goese huisarts S. Buijs kreeg woensdag een eerste ex emplaar, als voorzitter van de extramurale kamer van de Na tionale Raad voor de Volksge zondheid. De Farmacotherapiegroep Zee land bespreekt per jaar gemid deld zestig nieuwe preparaten. Doel is alle medici die genees middelen voorschrijven onge kleurde informatie aan te rei ken. Voorzitter van de groep en hoofd van de apotheek van het Goese Oosterscheldeziekenhuis drs J. W. Harting, zegt dat de far maceutische industrie vooral de positieve effecten van nieuwe preparaten benadrukt. „Dat is ook logisch, want de producen ten willen geneesmiddelen ver kopen. Wij proberen door litera tuur over die preparaten te ver zamelen en te lezen, een onaf-: hankelijk oordeel te geven over nieuwe produkten. Artsen stel len dat zeer op prijs." Presentaties Op elke bijeenkomst van de far macotherapiegroep, die twintig leden telt, houden farmaceuti sche bedrijven presentaties van nieuwe medicijnen. Het voor deel is dat de industrie in één klap een grote groep afnemers bereikt. „Op onze beurt krijgen wij een veel betere presentatie. Een vertegenwoordiger die je in de apotheek bezoekt, kan geen gebruik maken van dia's en een overheadprojector." De leden maken om de beurt rapportages van de geïntroduceerde prepa raten. Tot voor kort stuurde de groep die informatie per medi cijn toe, een methode die vol gens Harting verbetering be hoefde. „Kijk, zo'n A4-tje raakt makkelijk zoek of men gooit het weg. Met deze geneesmiddelen map wordt onze informatie een stuk toegankelijker voor artsen en specialisten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 11