Vaart achter plan automatenhal 5 Zeeuwse teams schoolschaken uit competitie Je weet dat je elkaar voor de laatste maal ziet wellicht Muziek in het zonnetje Afscheid hoofd brandweer Dam Raad Bru buigt zich over verkoop van oude gymzaa Showkorpsen in actie op Dag van de Muziek streek College Vlissingen wil deze week vergunning afgeven MAANDAG 25 MEI 1992 van onze verslaggeefster VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen maakt grote haast om de plannen van automaten- exploitant Loontjens voor het Arsenaalcomplex mogelijk te maken. Vandaag, maandag, wordt een vrijdag gereedgeko men nota voorgelegd aan de commissie bestuurszaken tij dens een extra vergadering. De nota noemt het aantal ver schillende automaten dat Loon tjens in de speelhal aan de Nieu- wendijk en in het Arsenaalcom plex mag zetten, de openingstij den van de gelegenheden en de status van de atttractie bij het Arsenaal. De grote spoed die de gemeente achter de behandeling zet wordt veroorzaakt door de ontbin dingsdatum van het contract tussen de Middelburgse exploi tant en de ontwikkelingsmaat schappij van het Arsenaal, Reg- geborgh Beheer. Die datum is maandag 1 juni. Op die datum verloopt ook de optie die Loon tjens heeft op de koop van de Pinksterkapel. Daarom moet burgemeester J. C. Th. van der Doef deze week nog de exploita tievergunning voor de speelau- tomatenhallen afgeven. De gemeenteraadsleden, aan wie Van der Doef had toegezegd de vergunning inhoudelijk met hen te bespreken, moeten nu de behandeling van de vergunning afdoen via de commissie be stuurszaken. Dinsdag vergadert het college van burgemeester en wethouders over de vergunning, waarna die woensdag afgegeven zal kunnen worden. De vergun ning gaat dan in op 1 mei 1993. Kermis Volgens de nota krijgt het ver maakscentrum bij het Arsenaal de status van permanente ker mis. Dat verdient volgens de ge- Politie pakt hardrijders ZIERIKZEE - De verkeersgroep van de rijkspolitie deelde vrij dagmiddag veertien bekeurin gen uit tijdens een snelheidscon trole in de Scheldestraat in Zie- rikzee. De genoteerde over schrijdingen lagen tussen 64 en 82 kilometer per uur. Ter plaatse geldt een maxiumsnelheid van vijftig kilometer per uur. Hoe veel auto's de politie controleer de, is niet bekend. meente de voorkeur boven een aanvullende wijziging van de al gemene politie verordening (APV). Daar zouden twijfels rond kunnen ontstaan wat be treft de bevoegheid om die te wijzigen. De nota waarschuwt dat voor die kermisstatus nog overleg met de kennisbonden nodig is. De exploitatiemaatschappij Ar senaal zet een bewakingsbedrijl in voor de beheersing van de openbare orde op het terrein op Hoorzitting over locaties woonwagens in Vlissingen van onze verslaggeefster VLISSINGEN - De bezwaarden tegen de twee woonwagenloca ties in Vredehof en West-Sou burg worden vandaag, maan dag, gehoord tijdens een extra vergadering van de commissie voor algemene bestuurlijke aangelegenheden. Er worden twee bezwaarschrif ten behandeld. Eén is van een bewoner van de Steengracht- straat tegen de woonwagenloca tie in West-Souburg. De schrij ver vreest beroofd te worden van zijn woongenot en de kwaliteit van het leefklimaat in de wijk. Het andere bezwaarschrift is een zeer uitgebreide inspraakreactie van de belangenvereniging be woners Vredehof e.o. die verge zeld gaat met zeven vellen met handtekeningen van bewoners. Het bestuur van de belangenver eniging waarschuwt voor 'plano logische en sociologische dishar monie' en dreigt eventueel scha devergoeding te vragen in ver band met 'een aanzienlijke ver laging van de marktwaarde van hun ide bewoners van Vredehof - red.) eigendommen'. De hoorzitting in het Vlissingse stadhuis begint direct na aan vang van de commissievergade ring, om 19.30 uur. KRUIN1NGEN NCVB - De afdeling Kruinin- gen van de NCVB houdt morgen, dinsdag, de maandelijkse verga dering in het gereformeerd jeugdgebouw. Mevrouw Bouwer uit Vrouwenpolder vertelt over: 'Het leven/en opvoeden in Zuid- Afrika.' De aanvang is 19.30 uur. OOSTBURG - De openbare ba sisschool Oostburg en de Louise de Colignyschool uit Vlissingen zijn er niet in geslaagd om de volgende ronde te bereiken van de Nederlandse schoolschaak- kampioenschappen. In Veldho ven kwamen zaterdag 32 teams aan de start. Zeeuws kampioen Oostburg werd vierde in zijn poule en de Vlissingse school haalde een derde plaats in haar poule. De Louise de Colignyschool won van de Poolster uit Veldhoven met 3-1. speelde gelijk tegen de Touwladder uit Uchelen en ver loor met 0.5 - 3.5 van de Wegwij zer uit Wijk bij Duurstede. Chris- tiaan Cevaal was met 2.5 bord- punt de topscorer van zijn team. De Touwladder en de Wegwijzer plaatsten zich voor de volgende ronde. Oostburg won met 2,5 - 1,5 van de Tweesprong uit Zwijndrecht en verloor met 4-0 van de Zeil- wijkschool uit Leiden en met 3-1 Lichtgewonden bij botsing BRUINISSE - Bromfietser C. W. uit Duiveland en zijn duo passagier liepen vrijdagavond om tien uur lichte schaafwon den op tijdens een aanrijding op de splitsing Noorddijk-Haven- straat in Bruinisse. Automobilist M. J. uit Bruinisse kwam uit de Havenstraat en ver leende de bromfietser geen voor rang. J. reed onder invloed van alcohol, waarvoor hij een proces -verbaal kreeg. Zowel de auto als de bromfiets werden licht be schadigd. Camera's ontvreemd ZIERIKZEE - Een inwoner van Breda, die voor een winkel op het Zierikzeese Havenplein ge noot van de zon, raakte zater dagmiddag rond half zes zijn ca mera kwijt toen hij ansichtkaar ten opraapte, die uit een omge waaide standaard waren geval len Nadat hij de kaarten weer in het rek had gezet, bleek zijn ca mera met een waarde van vier honderd gulden te zijn gestolen. Uit een Belgische auto werd vrij dagavond tussen 22 en 0.30 uur een fotokoffer met camera ont vreemd. Het voertuig stond ge parkeerd op de Oude Haven. De apparatuur is zeshonderd gul den waard. 'daarvoor in aanmerking ko mende tijdstippen'. Volgens de nota wordt gedacht aan een pe riode van 17.00 tot 1.00 uur in de zomermaanden. In het Arsenaalcentrum komen 35 kansspelen. 60 behendig heidsspelen en 85 kermisattrac- van de Dr Rijk Kramerschool uit Amsterdam. Peter van de Lin- der was met 2 bordpunten de topscorer van zijn team. Paul Verhey speelde tegen Mi riam Visser van de Tweesprong de partij van het toernooi. De Tweesprong kon bij winst in die partij de volgende ronde nog ha len. Verhey stond eerst iets ach ter. Toen hij de partij bijna in zijn zak had ging hij door zijn vlag en werd het remise. De Zeil- wijkschool en de Dr Rijk Kra merschool plaatsten zich voor de volgende ronde. Brouwershaven past verordening tegen illegale kampeerders aan BROUWERSHAVEN - Brou wershaven past de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) aan om op te treden tegen ille gale kampeerders. De huidige bepalingen in de APV geven de politie onvoldoende houvast. Het is de bedoeling dat alle ge meenten op Schouwen-Duive- land hun APV wijzigen. Dat ge beurt op voorstel van het zoge heten driehoeksoverleg, waarin de burgemeesters, de politie en justitie zijn vertegenwoordigd. Het college van b en w is bereid sportvereniging ASV Brouwers haven 35 mille renteloos te lenen voor uitbouw van de huidige kantine. In de uitbreiding komt een bestuurskamer annex jeugdhonk. De vereniging is van plan meer activiteiten voor jon geren op touw te zetten en heeft daartoe een jeugdplan opge steld. Zowel de kantine, de kleedka mer als de velden zijn eigendom van de gemeente, maar ASV Brouwershaven wil de aanbouw in eigen beheer uitvoeren. Om dat de gemeente nog studeert op de privatisering van buiten sportaccommodaties, is het niet mogelijk het gebouw over te dra gen. De sportvereniging krijgt voorlopig het zakelijk recht er van. De aanbouw kost 90.000 gulden. De vereniging betaalt 55.000 gul den uit eigen zak, de rest moet komen uit een renteloze lening Het college is bereid het geld te lenen onder de voorwaarde dat de vereniging jaarlijks laat we ten hoe het met de uitvoering van het jeugdplan staat. De raad komt 1 juni om 19.30 uur bijeen in het stadhuis. ties. De hal aan de Nieuwendijk slankt iets af en huisvest in het vervolg 40 kansspelen en 20 be hendigheidsspelen. De mini mumleeftijd om te mogen gok ken op de kansspelautomaten wordt op beide plaatsen 18 jaar. In het Arsenaalcentrum worden de kansspelen apart van de an dere attracties opgesteld in een 'gokhoek' die niet direct vanal de openbare weg toegankelijk is. De gelegenheden sluiten in het algemeen één uur voor de mees te horecabedrijven sluiten, 's Winters zijn de openingstijden van 10.00 tot 23.00 uur, in de zo mermaanden van 10.00 tot 24.00 uur. De openbare vergadering van de commissie algemene bestuurs aangelegenheden begint van avond om 19.30 uur in het ge meentehuis. Hier en daar lieten rockbands het tijdens de muziekdag afweten. Dat gold niet voor Kortgene waar King for a Day wel acte de presence gaf. foto Willem Mieras MIDDELBURG - Beter weer voor openluchtconcerten was er niet te bedenken. Voor vijftien rockbands uit de provincie liep de landelijke dag van de muziek zaterdag dan ook gesmeerd. Alleen gaf het publiek hier en daar toch de voorkeur aan het strand of een terras. De balans die Hubert Leeman van de Stichting Popmuziek Zee land na afloop van de muziekdag kon opstellen, viel desalniette min toch positief uit. ,,We hebben in ieder geval bereikt dat bijna alle gemeenten in Zeeland zonder slag of stoot een muziekver- gunning hebben afgegeven. En in Middelburg, Oost-Souburg, Vlissingen, Kapelle, Kortgene, Haamstede, Renesse, Axel en Kruiningen is er muziek gemaakt. Ook weten we voor volgend jaar dat er organisatorisch nogal wat voor komt kijken om op zoveel uiteenlopende plaatsen de bands ook daadwerkelijk te laten opdraven. Het betekent dus eerder beginnen en ook probe ren om de organisatie bij de groepen zelf steviger te maken. Het zijn geen fanfares waarvan je alleen maar even de secretaris moet bellen." Op zes plaatsen ging het optreden van de rockbands niet door. foto Pieter Honhoff Oude bekenden ontmoeten elkaar buiten het dorpshuis in Ouwerkerk tijdens de reünie. Oud-inwoners Ouwerkerk keren even terug van onze verslaggever Frank Balkenende OUWERKERK - Weerzien in Ouwerkerk. „Dag Wim." Stil te, priemende blik. „Ken je me niet meer?" Wim, nogmaals loerend over de bril: „Oh, ik het zie het al. Piet van Bram. Tjonge, da's weer een tijd ge leden." Soortgelijke dialoog jes klinken onophoudelijk aan de Ring. Oud-Ouwerker- kers zijn even terug bij hun wortels. Een dagje van her eniging, gezelligheid, maar ook vol emoties. „Je voelt toch een sterke band, omdat je weet dat je elkaar mis schien voor het laatst ziet." Uit alle windstreken zijn ze ge komen. Tweehonderd reünie- gangers in totaal: het kleine dorpshuis kan ze niet bergen. Maar onder de warme voor jaarszon is het goed toeven op het terras. Tussen de tafeltjes schuifelen de initiatiefneem sters R. Kuyper-Vijverberg en T. Stoutjesdijk-Wilbrink. Het idee voor reünie, geboren op een Ouwerkerkse bruiloft, speelden ze door naar de Cul turele Vereniging. Die plaat- ste.oproepen in het dorpsblad Allegaertje, dat abonnees heeft in alle hoeken van Ne derland. en provinciale en lan delijke dagbladen. En zo be leeft Ouwerkerk zaterdag een ongekende drukte. Tweeling Menigeen heeft hen direct in de smiezen, Als dat de twee ling Jonker niet is. Ze waren twee jaar, toen vader besloot naar Rotterdam te verhuizen. „Hij ging in de haven werken. Daar verdiende hij dertig gul den per week, hier kwam je net aan zes gulden tijdens de oogst", blikt de 72-jarige Maatje Salemink-Jonker te rug. Het is geen weerzien na decen nia afwezigheid. Maatje en zuster Krina genoten als kind elk jaar hun vakantie bij opa en oma in Ouwerkerk. krina: „En ze kennen ons nog steeds hoor. Een tweeling, dat was in die tijd iets bijzonders op het dorp." De dames Slager, van wie de één een café aan de Ring dreef en de ander als juf frouw Bets menig Ouwerker- ker het abc leerde, hielden hen ten doop. Ook dat tweetal schudt vele handen. Ouwerkerk. prachtig is het nog. Alleen de school aan de Ring, die hadden ze nooit mo gen afbreken. En de toren. „Die doet me niets", zegt Kri na, „de oude was heel mooi, maar ja, die is in de oorlog op geblazen." Ze weigeren dan ook de opengestelde toren te bestijgen, hoewel ze vroeger vaak aan het klokketouw heb ben gehangen. In de (nieuwe) basisschool en de kerk bezichtigen de ver trokken dorpelingen oude fo to's en dia's. Een film uit 1966, nota bene gemaakt door de blindenbond als wervingsme dium voor donateurs, is even eens in trek. Vreugde en wee moed wisselen elkaar af. Krina kwam zelfs terug naar Zee land. In Rotterdam-Zuid kon ze het niet meer uithouden. Nu woont ze in Bruinisse, vlak bij haar zoon. De 73-jarige Kees Stoutjesdijk fotografeert er lustig op los. Hij vertrok in de jaren vijftig naar Utrecht, waar het Minis terie van Defensie hem aan stelde als keurmeester be- drijfshygiène. Zoals de meeste reüniegangers heeft hij nog steeds familie in Ouwerkerk, waardoor de banden nooit de finitief werden doorgesneden. „Tijdens vakanties was ik bij m'n broer Han. Geweldig was dat, vooral de palingbroodjes van bakker Boot." Hij heeft zich immer Ouwerkerker ge voeld. „Die voor het dorp ken merkende verbondenheid merk ik nu weer. omdat je weet dat je elkaar misschien nooit meer ziet." Op het terras klinken glazen. Ouden van dagen wandelen naar het kerkhof voor een groet aan hen ontvallenen. Krina speurt naar de Zierik- zeesche Nieuwsbode. „Ik moet even kijken wie er dood is." van onze verslaggever BRUINISSE - Het brandweerkorps Duiveland verliest eei ervaren kracht. Hoofd brandweer J. Dane uit Oosterlani r nam zaterdagavond afscheid van zijn collega's in restau j rant De Grevelingen bij Bruinisse. Dane, die dertig jaar dt 5 brandweer diende, verlaat het korps vanwege zijn leeftijd t Hij is 55 jaar. t Brandweercommandant L. A. Ista zei in zijn afscheidswoon ,j dat het korps nu een belangrijke schakel in de organisatif moet missen. Hij noemde Dane een onverschrokken ei- hulpvaardig man. die bij moeilijke hulpacties altijd het voor touw nam. „Hij was zeer moedig, nergens bang voor." Hi overhandigde aan Dane een oorkonde. Daarna schoven de 2 brandweerlieden en het Duivelandse college van b w aar de dis. v/an nn7ü \/arclanna\/ar van onze verslaggever BRUINISSE - De raad Bruinis se beslist woensdag over de ver koop van de voormalige gym zaal en de omliggende grond aan de Dreef. Een inwoner van sse wil op het perceel een woning neerzetten. Met de ver koop is 201.000 gulden gemoeid. De koper is verplicht binnen een halfjaar de oude gymzaal te slo pen. Een semi-permanent ge bouw ernaast wü hij verbouwen. Die plannen stroken niet met het bestemmingsplan West. Het college vraagt de raad een voor- bereidingsbesluit te nemen, zo dat de koper vooruitlopend op de wijziging van het bestem mingsplan met de bouw kan be ginnen. De raad besluit tevens tot sa menwerking tussen de eilande- lijke gemeenten en het water schap Schouwen-Duiveland. Het is de bedoeling kadastrale gegevens uit te wisselen en geza menlijk de onroerendgoedbelas- ting te innen. Ter tafel komt ver der de revisie van de brandwee rauto. Omdat het korps Bruinis se pas over twee jaar een nieuw hulpverleningsvoertuig krijgt, is het noodzakelijk de huidige auto op te knappen. Dat kost bij na 28 mille. B en w willen de wa gen na 1994 als reserveauto ter de hand houden. Ook kaï voertuig mogelijk de je brandweer van dienst zijn. De raadsvergadering begint 19.30 uur in het gemeentehu Vrachtwagen rijdt van dijk DREISCHOR - Chauffeur uit Duiveland belandde i dagmiddag om drie uur met vrachtwagen onder aan de I schorse Dijk bij Dreischo bleek onder invloed van hol. De politie trok zijn i wijs in. De licht beschac vrachtwagen, moest wo weggesleept. Tijdens een routinecontrol de Hogezoom in Renesse tn politie zaterdagavond een stuurder uit Gouda die met slok teveel öp achter het s zat. De automobilist kreej reet een dagvaarding mee van de A. uit Duiveland ont een proces-verbaal, omdat vrijdag om 18 uur in Zierikz dronken toestand amok ma in een ZWN-bus. Door zijn drag liep de dienstregeling ii honderd. van een medewerker GOES - Het Showkorps Excel sior uit Goes heeft weer een ruime repetitieruimte. Na het gedwongen vertrek uit de oude veilinghallen kwam het korps al op de nieuwe stek aan de Goese Edisonstraat terecht. Aanvankelijk was nog onduide lijk wat de gemeente precies van plan was met de voorma lige bedrijvenloodsen. Ook an dere organisaties uit Goes had den er hun oog op laten vallen. Zaterdag kon de voormalige be schermvrouw van Excelsior, mevrouw Louise van de Repe, het naambord onthullen en het gebouw voor de muziekvereni ging geopend verklaren. Reden voor het korps om er later die dag met de Color Guards, de brass- en de percussie-sectie op uit trekken. De landelijke dag van de muziek was bovendien een mooie gelegenheid om de re petitieruimte officieel in gebruik te nemen. Ook Muziekvereniging Euterpe uit Heinkenszand maakte van de landelijke dag van de muziek gebruik om het honderdjarig ju bileum extra luister bij te zetten. Daarvoor waren zaterdag vijf korpsen uit de omgeving en en kele majoretten-pelotons uitge nodigd om naar Heinkenszand te komen. 's Middags trokken de drum bands, fanfares en majoretten van vijf korpsen door het dorp. Aan het eind van de rit zorgden de 160 muzikanten nog voor een reeks concerten op het Stenge plein. Festival Krabbendijke werd zaterdag middag opgeluisterd met een vijf uur durend concert. Voor de twintigste keer werd het tradi tionele Reimerswaalfestival ge houden. Dit festival is georgani seerd door de muziekvereniging Concordia uit Krabbendijke. Al le muziekverenigingen uit de ze ven kernen van Reimerswaal na men hieraan deel om tijdens een individueel optreden te laten ho ren waartoe ze in staat zijn. Al om half twee klonken beken de melodieën vanuit de muziek tent in de luwte van de oude bo men. Naarmate de middag vor derde groeide ook de publieke belangstelling. De muzikanten bliezen ontspannen hun partij om zo gezamenlijk een muziek stuk in harmonie uit te voeren. Niet meer alleen in het strakke ritme van de marsmuziek, maar ook in eigentijdse composities uit het populair-klassieke genre. Er kwam deze middag geen jury aan te pas waardoor rivaliteit niemrind parten speelde. Het werd een ouderwets fes waarin elk korps en drum zijn beste beentje voor kon ten. Terwijl het ene korps| vanuit de muziektent liet h| maakte een ander een rondj door het dorp. Bijna werd voortijdig de aft geblazen toen tegen het e van de middag de muzikant! de problemen kwamen doo vige windstoten. Met mai macht moest alles worden i gehouden. Vooruit uit Wa kreeg toch nog, weliswaar een sterk uitgedund publid gelegenheid zijn concert li voeren. De deelnemende verenigt waren Concordia uit Wa: Mozart uit Yerseke. De Sch galm uit Hansweert, Rilla uit Rilland, EMM uit Kru gen en Vooruit uit Waarde. BMW-vlaggen gestolen BRUINISSE - Tijdens een nie van BMW-rijders aan di lenweg in Bruinisse zijn i nacht van vrijdag op zatt dertien vlaggen met het E embleem gestolen. De vla zijn in totaal dertienhor gulden waard. Een Dreisc! winkelier miste zaterdagmi vier vlaggen, die een gezam ke waarde van tweehonderi den vertegenwoordigen, vlaggen moeten 's nachtJ weggehaald. Jongelui voor omgooien van bloembakken aangehouden THOLEN - De Thoolse rij litie heeft zaterdag vier joi in de kraag gevat, die i Kerkstraat en aan de I markt bloembakken ove straat hadden gekieperd viertal heeft de aangei schade, in totaal driehoi gulden, inmiddels vergoed De vier zetten in de nach vrijdag op zaterdag tussen en drie uur bloembakken O] kant in de Kerkstraat en b bloemenwinkel aan de I markt. De inhoud smeten straat. De politie hield vri daarna C. de J. en J. M. uit len. beiden 21 jaar, aan. 5 dagmorgen rekenden ze de lenaren A. J. van D. (21) en S. (18) in. Het viertal bek het gepleegde vandalisme.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 22