PZC zeeland Yovinciale VVV's werken samen VVV's verandert Jong talent met lef op podium Nieuwe structuur weinig in Zeeland Jeugdige schaaktalenten een concurrentie tussen Zeeland, Noord-Brabant en Limburg dtorrijder i slag dood j ongeluk Brand bij De Hoop door kortsluiting vrachtwagenmotor Ruim twintig auto's op Walcheren gekraakt Fiets MAANDAG 25 MEI 1992 onze verslaggever nELBURG - De Provin- I VVV's van Zeeland, Noord [bant en Limburg verken de mogelijkheden om sa- ,te werken. Dit jaar hebben oor het eerst een gezamen- toeristisch arrangement rikkeld en er bestaan plan- om samen reisgidsen en bures te presenteren. De VVV's menen dat de pro- :ies die ze vertegenwoordi- wat het toeristisch produkt eft zozeer van elkaar ver- Hen dat er geen sprake is concurrentie. rker nog", meent directeur L ter Heide van de Provin- (VW in Zeeland, „de drie lelijke provincies vullen elk- aan wat toeristische moge- leden betreft. Zeeland heeft uitgebreide mogelijkheden het gebied van verblijfsre- itie en natuurlijk de zee. In t zijn veel voorzieningen grecreatie en de bossen. Limburg heeft Maastricht en de heuvels als in het oog springen de kenmerken. Dat geheel kun je heel goed met z'n drieën onder de aandacht van de toerist bren gen." Overleg onze verslaggeefster GEKERKE - De 27-jarige Lievense uit Westkapelle ierdagmiddag om het leven imen bij een verkeersonge- De man reed om 14.00 uur ijn motor op de provinciale jussen Koudekerke en Big- trke. De 45-jarige automobi le C .J. uit Arnemuiden, ko- iduit de richting Koudeker- verleende de motorrijder I voorrang toen hij linksaf Strandweg insloeg. De mo- ijder botste frontaal op de »en was op slag dood. |erzoek van de politie wees flat de motorrijder veel har- iheeft gereden dan de ter jke maximaal toegestane jheid van 80 kilometer per [vlak voor het ongeluk pas- de de motorrijder vijf of zes i's. De rijkspolitie Walche- n\ graag contact met de he rders van die auto's. Tussen de directeuren van de drie Provinciale VW's bestaat al jaren overleg. Een van de be langrijkste bedoelingen daar van was gezamenlijk standpun ten in te nemen bij discussies over landelijke toeristische za ken. Verder hadden de drie sa men contact met de Brusselse vestiging van het Nederlands Nationaal Bureau voor Toeris me over op de Belgische markt gerichte culinaire arrangemen ten. Ter Heide: „Je ziet nu dat de dne provincies zelf toenadering tot elkaar zoeken. Daar kim je als VW's op inhaken. Aan de an dere kant van Nederland zien we trouwens ook een sterke samen werking tussen VW's. Gronin gen. Friesland, Drenthe en een deel van Overijssel dienen zich sinds kort gezamenlijk aan on der het motto 'Top of Holland'. Het voorzichtige begin dat de provinciale VW's van Zeeland. Brabant en Limburg met de sa menwerking hebben gemaakt, heeft inmiddels geresulteerd in een zogenaamd smokkel-smik- kelarrangement, waarbij toeris ten met de auto oude smokkel routes in het grensgebied van de drie provincies verkennen en on dertussen van streekgerechten genieten. De VW's van Brabant en Limburg zijn zeer geïnteres seerd in de vertalingen in het Duits die de Zeeuwse VW heeft laten maken van een aantal van haar uitgaven. Het is de bedoe ling dat de drie op de binnen- en buitenlandse markt gerichte pu- blikaties in de toekomst in één pakket uit gaan brengen. Ook valt samen te werken bij de presentatie op toeristische beur zen. Ter Heide: „Een stand op een beurs in een gebied dat voor Limburg interessant is, kan door de Limburgers worden bemand, waarbij tevens informatie over Brabant en Zeeland kan worden verstrekt. En dan kunnen wij in de gezamenlijke stand gaan staan op een beurs in een streek die voor Zeeland van belang is." Eén van de jeugdige schakertjes in opperste concentratie achter het bord. foto Willem Mieras van een medewerker GOES - Het jaarlijkse jeugdschaak-promotietoernooi, het VSB -schoolschaaktoernooi, is een succes geworden. Zo'n 180 basis scholieren verzamelden zich in het splinternieuwe sportcen trum in Goes. Twee volle touringcars voerden de schakers aan vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen. De anderen stroomden toe uit de overige delen van Zeeland. De enorme sporthal vormde het decor waarin de spelers, ver deeld in leeftijdscategorieën, 's morgens hun voorronden begon nen. Na de voorronden verdwenen de schakers naar buiten om aan allerlei sportevenementen deel te nemen. Uitgeraasd begon nen de kinderen 's middags, ingedeeld naar het puntentotaal in de voorronden, aan de finales. Uitslagen, categorie t/m 7 jaar, finale A; 1 Maarten Prot, 2 Tim Pleyte, 3 Steven Braem; finale B 1 Manon Penning, t/m 8 jaar, finale A 1 Leon van Boven. 2 Matthieu Freeke, 3 Jeffrey Oudeman, finale B: 1 Lennard Koe man; finale C: 1 Jack Becu; finale D: 1 Tim van Bremen; finale E-1 Brenda Mulder; t/m 9 jaar, finale A: 1 Remco Hekhuis, 2 Jeroen den Heijer, 3 Peter Goudswaard; finale B: 1 Piet Stolk: finale C 1 Anne Wil Stroo; finale D: 1 Robert Wisse; finale E: 1 GuidoPloum; finale F 1 TimoCornelissen. Dm 10 jaar, finale A 1 Sjoerd de Blauw. 2 Rinus Wouters, 3 Edwin van Oosten; finale B: 1 Maaike van Ruler; finale C: 1 Ruben de Ridder; finale D 1 Emile Hijman. finale E; 1 Ingeg van de Hoest, finale F: 1 Robbert Meerhof; t/m 11 jaar. finale A: 1 Toby Hofman. 2 Rien Cosyn, 3 Astrid Verhage; finale B 1 Andy de Bruine, finale C: 1 Henri Doezejager; finale D. 1 Siegfried de Ruy- ter. finale E 1 Gerben Langeraert; finale F 1 Gïjs Dhooge; t/m 12 jaar, finale A 1 Christiaan Roeland. 2 Peter Kalis vaart, 3 Hugo Dirkson; finale B. 1 Arjan de Waal; finale C: 1 Roel Schroevers; finale D: 1 Joris de Groot, finale E: 1 Paul Freeke; finale F 1 J Leys. Parallel aan de jonge deelnemers speelde ook een groep tot acht tien jaar. Twintig deelnemers schaakten een zevenronde toer nooi. In de middaguren werd een simultaan verzorgd door Zee- lands sterkste dame, Masjenka Dubbeldam, en voormalig Zeeuws kampioen Michael Wise. Beiden stonden in twaalf partij en slechts drie remises toe. Door de tijdsdruk verliep het toernooi wat chaotisch. De winnaar, Marco Dieleman, stak echter duide lijk uit boven de concurrentie: Mark de Bruijne (tweede) en Bas- tiaan Kolff (derde). trkeersongeluk Utrecht kost iddelburgse p) het leven onze verslaggever [ECHT - Een taxi met drie arde vrouwen uit Middel- r en Vlissingen is vrijdag dag bij Utrecht door een k met oplegger aangereden, van de inzittenden, de 76- ;e N. van Liere-van Loo uit delburg, is daarbij om het D gekomen. wee andere passagiers, een irige vrouw uit Vlissingen eh 15-jarige vrouw uit Middel en de 22-jarige taxichauf- R. K. uit Middelburg wer- bij het ongeluk ernstig ge- Dngeluk gebeurde rond twee vrijdagmiddag op de rijks- A27 bij het viaduct Bos lisweerd in Utrecht. Een met oplegger, bestuurd een 27-jarige man uit rpenzeel, raakte door plot- g afremmen op de linkerrij- ik, waardoor de passerende werd verpletterd. 76-jarige slachtoffer over- enkele uren na het ongeluk (t ziekenhuis in Utrecht. De rige bejaarde uit Vlissingen eert nog in levensgevaar. Zij opgenomen met hersenlet- n inwendige verwondingen. 75-jarige Vlissingse brak beide polsen, de taxichauf- liep een hersenschudding axi, van een bedrijf in West- He, werd geheel vernield. kseminslag woning Goes - In een woning aan de Kamperfoeliestraat zaterdag om 17.30 uur de Bern in. De schade bleef be- tot gebroken nokpannen een gespleten dakspant, de inslag zaten omwonen- ;orte tijd zonder stroom. De •rukte brandweer hoefde in actie te komen. bewijs kwijt ongeluk der invloed LEN - G. L. uit Tholen kon dagnacht zijn rijbewijs in- en, nadat hij met zijn voer- op de Postweg in de sloot Jeland. olitie nam een ademtest af it de bestuurder naar alco- ook. Hij blies 870 micro alcohol per liter lucht uit. >vereenkomt met twee pro- in het bloed. L. kwam zon- leerscheuren van het onge- t Zijn auto bleek onherstel- beschadigd. Naast het in- (en van het rijbewijs, kreeg en rijverbod van acht uur lt.~d. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Drie stoelen op een groot kaal podium ver beeldden De Bank van Ezra, Kim en Miranda (14 t/m 16 jaar) uit Zonnemaire. Geen woord werd er gegesproken tijdens hun optreden van vijf minuten in de Stadsschouw burg in Middelburg. Maar het jonge publiek dat hun bij drage aan Kunstbende Zee land zag, voelde precies wat er gebeurde: het ongemak van de derde persoon die de enige vrije plaats op de bank, die in het midden, wat besmuikt be zet en graag gerustgesteld wil worden door zijn twee 'buren'. Die negeren die derde en staan demonstratief, pesterig op. De herkenning van de situatie klonk door in het applaus. Toch viel het drietal zaterdag niet in de prijzen. De categorie theater was veruit de grootste met tien inzendingen in de Zeeuwse Kunstbende-voor ronde. Jongeren uit alle hoe ken van de provincie en enke len uit West-Brabant en België deden mee in de wedstrijd van het ministerie van WVC. Van de 108 inzendingen gingen er 21 met een prijs naar huis. De eerste-prijswinnaars van elke categorie kregen 400 gulden, de tweede prijs was goed voor 250 gulden en de derde prijs tel de honderd gulden. De eerste prijswinnaars staan zaterdag 13 juni weer op het toneel van Kunstbende tijdens de finale in muziekcentrum Vredenburg in Utrecht. Het mooie weer beroofde de ar tiesten van 14 tot en met 18 jaar van de publieke belang stelling die ze verdienden. De boven- en benedenzaal, waar toneel, cabaret, poëzie, zang. dans en muziek werd gepresen teerd en de foyer waar foto's, grafieken, plastieken en ont werpen waren geëxposeerd, was voornamelijk gevuld met Kunstbende-leden en hun fans. Femke de Vos (13) kwam voor niemand speciaal. Zij zat te genieten van de voorpret van het meedoen aan de Titia Maas, Lisanne de Boer en Nirmal Hamelynck uit Breskens werden met Cry Freedom win naar in de categorie dans. Kunstbende van volgend jaar. ..Dan ben ik veertien," zegt ze. Wat ze gaat doen, weet ze nog niet. Zang. of dans. maar waar schijnlijk niet met haar viool. „Het is weer heel wat anders," zegt Femke, doelend op het spektakel in de schouwburg. Lef „Iedereen heeft wel lef." zeg gen de meisjes Bregje en Ka- rina uit Yerseke. Hun dans voorstelling, later die dag. zou niet in de prijzen vallen Opge togen klappen ze voor het ca bareteske vulkaantje Jan de Ridder (15) uit Hulst. Zijn Rondje Zeeland, een razend snel verbaal fietstochtje door de provincie die hij liefkozend op de hak neemt, was goed voor de derde prijs in de ru briek theater. De Middelburg se docent en jurylid Willem Nijssen was blij dat hij niet als vorig jaar maar drie inzendin gen te beoordelen had. „Er is met lef gewerkt." zegt hij. „Ie dereen toonde een ontwape nende durf." Of theater in op komst is onder de jeugd, durf de hij niet te zeggen. „Mis schien dat scholen hun jonge ren meer gaan stimuleren." Minder tevreden over de durf van de inzenders is de Vlis singse schrijver Wim Hofman, jurylid in de kleinste categorie Alles mag'. Een rubriek die foto Lex de Meester qua vrijheid voor de inzenders prima aansloot op het alge mene thema, Grenzeloos. Maar de video's, grafieken en plastieken vond hij niet bijster origineel. „Ik had schooltassen of agenda's verwacht. Ik denk dat veel mensen dagelijks leu kere dingen meesjouwen dan wat er ingezonden is. Mis schien was de categorie te vaag voor jongeren." De eerste prijs in Alles Mag ging naar de grote leeuwenkop van de Zierikzeese Yeun Ling Wuu (17). De titel van haar stuk. De Grenzeloze Ineenstor ting. is politiek, legt ze uit. „Een leeuw is het klassieke symbool van macht en sterkte. In dit geval het communisme. In de bek zit een wereldkaart. Die barsten in de klei zijn per ongeluk, tijdens het bakken gebeurd. Maar ach, het com munisme brokkelt ook af!" grinnikt ze. Tussen haar vriendinnen aan het tafeltje in de foyer gaan de gesprekken over foto's: ze zijn lid van de fotoclub van rijks scholengemeenschap Profes sor Zeeman in Zierikzee die het merendeel van de foto's op de expositieborden op haar naam heeft staan. Ellen Priester (17) koos voor haar slapende kat als onderwerp. Hoezo grenze loos? „Ik weet het niet. Grenze loos lui. Een kat kent geen tijdsgrenzen om te slapen. Mis schien wel grenzeloos jaloers daarop, ja," lacht ze. Uitermatre tevreden is de Sou- burgse juryvoorzitter Jan Koopman over de muziekin- zendingen. Met kop en schou ders staken de winnaars uit bo ven de toch ook heel verrassen de andere inzenders, zegt hij. „Vorig jaar deden drie leden van de winnende groep Tony ook mee. Toen vielen ze al op door hun loepzuivere zang." Het juryrapport is lovend: 'gloedvol optreden, heel apar te, gedurfde nummers, prima uitstraling op het podium'. Uitslagen: Categorie muziek: De groep Tony, bestaande uit Silvie Dees, Katja van Hoof. Frank van -de Berge. Carolien Ter- mote, Annemieke Neyten en Anneke Galama (16-18) uit Zaamslag; categorie ontwer pen: Muriel Maas (18) uit Bres kens. categorie fotografie: Saskia de Feyter (16) uit Ter- neuzen: categorie dans: Titia Maas. Lisanne de Boer. Nirmal Hamelynck (15-17) uit Bres kens, categorie theater: groep Archiefnummero zoveel (15) uit Lewedorp; categorie taal: Renate Pekaar en Cornelieke Keizer (16) uit Yerseke: catego rie 'alles mag': Yeun Ling Wuu (17) Zierikzee. van onze verslaggever TERNEUZEN - Kortsluiting in het motorgedeelte van een vrachtwagen is zeer waarschijnlijk de oorzaak van de miljoenenbrand die bouwmaterialenhandel De Hoop aan de Schuttershofweg in Terneuzen donder dagochtend grotendeels verwoestte. De wagen stond geparkeerd in een opslagloods met een partij nieuwe keukens. Volgens brandweercommandant J. Bruggeman is het vrijwel zeker dat het vuur is 'igonnen door een vonken de accukabel. „De recherche heeft het afgelopen week einde de brandhaard opgespoord en kwam uiteindelijk bij de vrachtwagen uit. Het is Waarschijnlijk dat de accu kabel de boosdoener is", aldus Bruggeman. De brandweer van Terneuzen moest zaterdagochtend om half zeven opnieuw uitrukken voor De Hoop In de kelders onder de opslagloods achter het bedrijf was het vuur weer opgelaaid. Het. dak van de loods was donder dag door de vlammen ingestort en dwars door de beton nen vloi f heengezakt. In hun val n.-vnen de stalen balken van onze verslaggever MIDDELBURG - Het VVV-we- zen is in beweging. Kwaliteits verbetering van de dienstverle ning en samenwerking zijn de trefwoorden van de nieuwe structuur die de Algemene Ne derlandse Vereniging van VVV's (ANVV) heeft vastge steld. Naar het zich laat aanzien zal deze verandering nauwe lijks gevolgen hebben voor het aantal VVV-kantoren in Zee land. Wel zal een verschil in sta tus ontstaan. Op dit moment heeft Zeeland 37 Verenigingen voor Vreemdelin gen Verkeer, uiteenlopend van de Provinciale VW met een kloek medewerkersapparaat tot kleine plaatselijke kantoren die slechts in het hoogseizoen - en dan nog maar voor een aantal uren per dag - geopend zijn. De ANVV wil een duidelijke orde ning in het VW-landschap aan brengen: P-kantoren (de huidige Provinciale VW's). A-kantoren met een volledig dienstverle ningspakket (vergelijkbaar met de huidige VVV-I-kantoren, waarvan er op dit moment twee in Zeeland zijn: Middelburg en Vlissingen), S-kantoren met een beperkt pakket (zij zijn verplicht samen te werken met een A-kan- toor) en F-kantoren, die in feite alleen maar plekken zijn waar folders kunnen worden opge haald. „We gingen er aanvankelijk van uit dat we in Zeeland naast een P -kantoor met vier A-kantoren zouden kunnen volstaan", ver telt directeur R H. ter Heide van de Provinciale VVV. „Die vier zouden Vlissingen. Goes, Ter neuzen en Zierikzee kunnen zijn. De VVV's in de streek zouden daar dan bij kunnen aanslui ten." De animo daarvoor bij de besturen van de VVV's die in de ze opzet de status van S-kantoor zouden krijgen, was echter ge ring. Met de groei van het toeris me in Zeeland zijn aan de kust grote, zelfbewuste VW's ont wikkeld. die er geen behoefte aan hebben zich bij andere aan te sluiten. Beoordeling In plaats van vier, zoals de Pro vinciale VVV aanvankelijk ver wachtte, hebben voor zover be kend negentien VVV's zich bij de ANVV voor de status van A-kan- toor aangemeld. „Dat kan ook", haast Ter Heide zich te verkla ren. „De Provinciale VVV be paalt niet welke positie de plaat selijke VVV's krijgen. Dat doet de ANVV. Die moet beoordelen of de kantoren die zich voor een bepaalde status hebben gemeld aan de eisen voldoen of, als dat niet het geval is, dispensatie kan worden verleend." De negentien VW's die begeren A-kantoor te worden zijn: Brou wershaven. Burgh-Haamstede. Renesse, Zierikzee. Domburg. Koudekerke. Middelburg. Oost- kapelle. Vlissingen. Westkapel le. Zoutelande/Biggekerke. toe ristisch bureau Zeeuwsch- Vlaanderen. Breskens. Cad- zand. Sluis. Terneuzen, Noord- Beveland, Goes/Borsele en Tho len. Onduidelijk is nog bij welke van deze kantoren de S- en F- kantoren zich zullen aansluiten Besturen van kleine VW's die volledige zelfstandig willen blij ven en er niets voor voelen sa men te werken met een groter VW-kantoor, lopen het risico dat ze niet langer de beschermde aanduiding VW mogen voeren. Ter Heide: „Dat klinkt hard. maar het is nodig om het WV- wezen als geheel op te waarde ren. Echt marginale kantoren zullen dan moeten verdwijnen. Van begin af aan hebben we niet verwacht dat dit echt ingrijpen de gevolgen voor Zeeland zou hebben Wat is dan het resultaat van de nieuwe structuur? Ter Heide: „Betere dienstverlening door dat aan minimale eisen moet worden voldaan. En de VW's hebben de mogelijkheid hun in komsten te verruimen doordat ze een vast assortiment van pro- dukten kunnen verkopen." Nieuw is ook dat de VW-kanto- ren in Goes. Vlissingen en Zie rikzee waarschijnlijk volgend jaar een ANWB-balie krijgen, waar de basis-dienstverlening van deze organisatie verkrijg baar is. Dit betekent dat inwo ners en toeristen in Midden- en Noord-Zeeland daarvoor niet langer naar Middelburg hoeven. Frans vaartuig enige tijd vast op Oosterschelde WEMELDINGE - Het Franse motorschip Yacht heeft zondag morgen rond tien uur enige tijd vastgezeten op een zandbank in het Brabantse Vaarwater van de Oosterschelde. Het schip. (377 ton) was beladen met tarwe van het Duitse Min den onderweg naar Parijs. Schipper L. de W. riep de hulp van de firma Polderman uit Hansweert in, omdat het vastge lopen schip dreigde te breken. De motorsleepboten Bravo en Watersnip wisten de Yacht snel vlot te trekken en naar Wemel- dinge te brengen. Het Franse schip liep geen schade op en kon direct de reis naar Parijs vervol gen. van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Zo'n 22 automo bilisten op Walcheren zijn het afgelopen weekeinde slachtof fer geworden van autokrakers. In Zoutelande bij bungalow park Oase en bij de Woeste Hoeve in Groot-Valkenisse zijn in de nacht van zaterdag op zon dag ruim twintig auto's openge broken. Zondagmiddag kwa men er nog aangiften binnen bij de rijkspolitie op Walcheren. Het ging de dieven voorname lijk om de autoradio's. In Vlissingen werden twee Duit se auto's opengebroken. In de Molenstraat werd een auto opengebroken tussen zaterdag 22.15 en zondag 8.45 uur. De eige naar mist een radio, twee zonne brillen, een fototoestel en een paar schoenen. Aan de Zwanen burg, ter hoogte van de duin overgang bij de Vijgheter, werd een auto opengemaakt in de vroege ochtend van zondag tus sen 4.00 en 8.00 uur. De eigenaar mist een portefeuille met 160 D- mark, cheques en persoonlijke papieren. Ook de vriend van de man mist papieren en cheques uit zijn rugzak die in de auto lag. Een gestolen auto is zaterdag door de gemeentepolitie Vlissin gen teruggevonden aan de Schuitvlotstraat. De wagen werd twee weken geleden in Veere aangegeven als gestolen. De eigenaar uit Arnemuiden heeft de auto inmiddels terug. restanten van de keukens mee de kelder in. Het nasmeu- lende materiaal vatte zaterdag weer vlam. Het vuur werd ontdekt door een medewerker van een beveili gingsdienst. die de ruïnes van De Hoop afschermt van al te nieuwsgierige mensen. Door de kelder onder water te zetten, wist de brandweer het vuur te smoren „We hebben alles nu onder con trole". verzekerde Bruggeman zondag. Alles bij elkaar heeft het nablussen zo'n anderhalve dag in beslag geno men. Uiterlijk morgen wordt begonnen met het oprui men van de puinhopen. Die man uit Vlissingen heeft al jaren een mooi. degelijk rijwiel in zijn schuurtje staart. Maar fietsen, nee, dat is zijn hobby niet. Zo nu en dan, als zijn vrouw de auto beslist nodig heeft, gaat hij morrend op de fiets naar zijn werk. En meestal treft hij het dan niet: ofwel het stortregent, ofivel het stormt. Het nieuwe regen pak dat zijn vrouw onlangs voor hem kocht, maakte hem dan ook niet écht blij. Soms echter laat hij zich ver leiden door het mooie weer: I dan is de fiets te prefereren boven een benauwde auto, die de gehele dag in de zon heeft staan bakken. En ook hij kent de leus dat meer be- ivegen zo goed voor een mens is. De eerste dag ging alles goed en hij genoot van het mooie weer en het groen langs het fietspad. De dag daarop zette hij dan ook vrolijk zijn fiets in alle vroegte buiten en sloot de deur achter zich. Net op het moment dat hij op zijn rijwiel wilde stappen, kwam er een race-fietser de bocht om, die hem frontaal in het voonviel trof. Beide mannen vielen en het iviel van de degelijke fiets was lelijk verbogen. De man had echter geen keus: zijn vrouw had die dag de auto nodig en dus stamp te hij woedend het wiel weer min of meer in model en zivoegde met een krom en aanlopend wiel naar zijn werk. Zijn vrouw overweegt nu om hem voor vaderdag een ska- tebike cadeau te doen. Op een dergelijke fiets' kun je je sierlijk voortbewegen en het ding heeft tenminste geen voorwiel....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 21