UWSE COURANT Serviërs verlaten Sarajevo Lubbers roept migranten op Nederlander te worden 5 Mafia-moord op rechter schokt Italië Ïpjl» - ,aMV 'T_ BANDEN MET f 100,-VAKANTIE VOORDEEL. Brinkman: uitkering jongeren korten voor inkomen van ouderen FOTO Strijdende partijen sluiten humanitair akkoord -] Inderzoek: riester loet kunnen ouwen Overlast in Kerkrade door onweersbui 1tinhoudend warm Iaximum temperatuur 27 graden, onnig met een lokale regen- of on weersbui. De zuidoosten tot zuiden is zwak tot matig, 2 tot 3 Beaufort. 5e jaargang no. 123 iandag 25 mei 1992 KODAK EXPRESS KWALITEITS KLEURENFOTO'S ■I 1ESS H ITO'S VERSCHO Klaar terwijl u winkelt FOTO IVE RSCHOORE Ellen Leur Goes Hulst Middelburg Mtddelhornis Vlissingen Zierikzee SARAJEVO (RTR/DPA) - Het door de Serviërs overheerste Joegoslavische leger is zondag avond begonnen met de ontrui ming van vier kazernes in de Bosnische hoofdstad Sarajevo. In Genève sloten de strijdende partijen in het Bosnische con flict een humanitair akkoord onder auspiciën van het Inter nationale Rode Kruis. De eerste van de vier federale ka zernes werd gisteravond zonder incidenten ontruimd, aldus Ra dio Sarajevo. Zo'n 300 soldaten en Servische strijders vertrok ken in een kolonne van gepant serde wagens en vrachtwagens naar een een dorp vier kilometer buiten de stad. Langs de weg vuurden moslims en Kroaten van de Bosnische militie met hun wapens in de lucht. De mili tairen moeten vandaag alle ka zernes hebben verlaten. Burgers en de Bosnische militie. die overwegend uit Kroaten en moslims bestaat, werden via de radio opgeroepen zich te ont houden van wraakacties op de terugtrekkende militairen. Tanks Volgens plan moeten de troepen vertrekken naar Lukavica nabij Sarajevo, onder begeleiding van VN-troepen en de Bosnische po litie. De Bosnische presidentiële adviseur Hajrudin Somun zei p j'; V U z - iter van Vossen [geschakeld or EK voetbal - Peter van Vossen gaat naar het EK voetbal in De Zeeuwse interna- is opgenomen in het Oos- ehelde-ziekenhuis in Goes een trombose in de schou- ,Hij is zeker voor drie maan- uitgesehakeld. Bondscoach hels wijst vandaag een ver ger aan voor de selectie van nje. 24-jarige Peter van Vossen, in maart debuteerde in het lerlands elftal, moest zich daag (maandag) melden in voor de voorberei- van Oranje. De uitschake- als een volslagen ver- Vorige week, in een met Beve- ,was hij geraakt aan zijn lin- fereeg in de dagen daarna een ezwollen arm", vertelde hij dagmiddag geëmotioneerd. Sebben na allerlei onderzoe- vastgesteld dat het een itbose is. Voor mij betekent het EK kan vergeten", hij zondagmiddag geë- van Vossen moet tenmin- vier dagen in het ziekenhuis Daarna mag hij thuis revalideren, maar het is li zeker dat hij vier maanden imag voetballen. zie ook pagina 9 fi HAAG (GPD) Een grote erderheid van de rooms-ka- lieken in Nederland (84 pro- it) vindt dat priesters moeten trouwen. Dit blijkt uit onderzoek dat is gehouden van het programma van de KRO. Ze procent van de katho- ken is van mening dat ook priester moeten kun- i worden. Voor elf procent akt dat niets uit. t (telefonische) onderzoek r» n i T n «i gehouden onder 502 Neder- Bolkestein bereid gesprek met Islamitische Baad aan te gaan ders van 18 jaar en ouder die jizelf als katholiek beschou- Aanleiding voor het onder- was de bisschoppelijke pf In Christus Naam. van dit jaar. Daarin bevestig- bisschoppen de opvattin- van de kerk over het pries- pelibaat en de toelating van uwen tot het priesterambt, lie katholieke kerk is een aan- I taken specifiek voorbehou- aan gewijde priesters en/of rijde diakens. Daarbij gaat om het voorgaan in de eu- ristié, het toedienen van het rament der zieken, het slui- van huwelijken en het do- dat het leger bij vertrek al zijn materieel mag meenemen, ook tanks en zware wapens. De spanning in de stad was toe genomen na een zwaar nachte lijk bombardement door de Ser viërs vanuit de heuvels rond de stad. Daarbij zijn verscheidene gebouwen in brand gevlogen, waaronder het Holiday Inn-ho tel. Zaterdag werd vanuit de ka zernes op burgerdoelen in de hoofdstad geschoten, nadat De ravage na de ontploffing was enorm. van onze correspondent ROME - De mafia heeft haar grootste vijand, rechter Giovanni Falcone, vermoord. Duizend kilo explosieven, verstopt onder de snelweg die voert van vliegveld Punta Raisi naar Palermo, maakte zaterdagavond een einde aan het leven van de belang rijkste bestrijder van 'Cosa Nostra'. Behalve de 53-jarige Fal cone vonden ook diens vrouw en drie veiligheidsagenten de dood. Italië verkeert in een shock-toestand. De beelden van de enorme krater die de ontploffing veroorzaakte, werden gisteren keer op keer door de televisie uitgezonden. Het ongeloof is groot, ook om dat Falcone niet meer in Palermo werkzaam was. Hij was sinds een jaar directeur-generaal strafzaken van het Ministerie van foto AP Justitie in Rome, en vertrouweling van minister Martelli. Deze wilde Falcone aan het hoofd stellen van een nieuw rechtsliehaam (DNA) dat zich alleen met mafia-delicten moet gaan bezighou den. Maar de Palermitaan Falcone, die de mafia en ook de Sicilianen als geen ander kende, wist dat hij groot gevaar liep. In 1989 ont kwam hij aan de dood toen zijn zomervilla werd opgeblazen. In zijn boek Cose di Cosa Nostra (zaken van onze zaak), schrijft Fal cone: „Het is waar dat ze me nog niet uit de weg hebben geruimd, maar mijn rekening met Cosa Nostra blijft openstaan. Deze zal alleen met mijn dood worden vereffend". Hij haalt ook de woorden aan van de beroemde verklikker Tom- maso Buscetta, die tegen Falcone zei: „Na wat ik ga zeggen, zult u beroemd worden, maar nadat ze mij zullen proberen te ver moorden, is de beurt aan u. Ze zullen doorgaan tot het ze lukt". meerderheid van de onder- agden vindt echter dat in de haristie ook niet-gewijde toraal medewerk(st)ers moe- kunnen voorgaan (55 pro- t). AMSTERDAM, AMERSFOORT (GPD) Premier Lubbers roept leden van etnische minder heidsgroepen die hier langer dan vijf jaar wonen, op Neder lander te worden. Volgens de oremier is naturalisatie tot het Nederlanderschap goed voor de integratie van de minderheden in ons land. „Nederland wordt dan uw land en Beatrix uw ko ningin", aldus de premier zater dag in Amsterdam tijdens een Nu bij aankoop van 2 autobanden bij Profile 'yrecenler maar liefst ƒ100,- boekingsvoordeel op een nidweek arrangement bij Gran Dorado bungalowparken. Bovendien kunt u meedoen aan de prijsvraag raarmee zelfs 55 Gran Dorado midweken zijn te winnen. Deze aktie duurt tot 21 juni. (i|k inde Gouden Gids voor de dichtstbijzijnde Profile Tyrecegtet vestiging. PROFILE Cj tyrecenter BUNGALOWPARKEN CDA-partijraad. De oproep ging vergezeld met een klemmend beroep op allochtonen om 'bloedverwanten en streekge noten' aan te zetten tot inburge ring in ons land. „Leidt ze daar toe, dwing ze daartoe en organi seer u daartoe", zei Lubbers. CDA-fractieleider Brinkman verwierp op de partijraad de aanval van WD-leider Bolke stein op de vermeende aantallen van 'veelwijverij' (polygamie) in ons land. Volgens hem is dat niet de kern van het nationale min- derhedendebat. „Het zou beter over de werkgelegenheid voor minderheden kunnen gaan, al dus Brinkman. Bolkestein verwierp die kritiek zaterdag tijdens de algemene le denvergadering van zijn partij in Amersfoort. „Het minderheden- debat is jarenlang in kroeg en kerk gevoerd, maar niet officieel. Dat was ongewenst, daarom ben ik ingegaan op deze thematiek", aldus de WD'er. „We leven in een pluriforme samenleving, dat is aanvaardbaar. Maar bepaalde normen en waarden moeten door iedereen worden gedeeld". Hij weerlegde Brinkmans kri tiek door erop te wijzen dat hij in een betoog van dertig minuten zeven regels had gewijd aan po lygamie. „Ik heb geen afkeuring uitgesproken over polygamie, maar wel over polygame gezins hereniging", aldus Bolkestein. „Het strijdt niet' met algemeen fatsoen als ik iets zeg over poly gamie". Debat Bolkestein aanvaardde de uit nodiging van de Islamitische Raad. die hem heeft uitgedaagd een debat aan te gaan. „Ik wil een open, openlijk en openbaar debat met de Islamitische Raad waarbij standpunten en kritie ken worden vergeleken. Ik ben ervan overtuigd dat de uitkomst van zo'n dialoog vruchtbaar en realistisch zal zijn", zei de WD- leider. „Critici zeggen over mij dat ik misschien gelijk heb als ik over minderheden praat, maar dat ik er niet over mag spreken omdat mijn bedoelingen verkeerd zijn. Maar dat is een theologische en geen volwassen discussie. He laas lezen de mensen niet wat er staat, maar wat ze denken dat er staat". De WD'er beklemtoonde dat hij spreekt over culturen, niet over godsdienst. „In Nederland is vrijheid van godsdienst, punt uit. Maar over gewoonten is van alles te zeggen. Tegen ritueel slachten of begraven zeg ik ja. Maar tegen meisjes thuis hou den van school en besnijdenis van vrouwen zeg ik nee", zo be sloot Bolkestein. moslim- en Kroatische milities een door pantservoertuigen on dersteunde infanterie-aanval van Serviërs op de stad hadden afgeslagen. Volgens het Joego slavische persbureau Tanjug vielen er in de stad vier doden en 57 gewonden. Lissabon „Sarajevo en andere steden zijn de afgelopen nacht opnieuw aangevallen, waardoor de be sprekingen hier op een farce lij ken", klaagde de Bosnische, mi nister van buitenlandse zaken, de moslim Haris Silajdzic, zon dag in Lissabon. Daar nam hij met Serviers en Kroaten deel aan de vredesbesprekingen over Bosnië-Hercegovina De drie partijen werden het zon dag na twee dagen vergaderen in Genève eens over de toepassing van het internationaal humani tair recht in het Bosnische con flict. In de komende dagen zal onder toezicht van het Interna tionale Rode Kruis hiertoe een permanente commissie worden ingesteld waarin elke partij is vertegenwoordigd. Die moet lij sten met de namen van weder zijds gevangen gehouden perso nen uitwisselen, om zo bezoeken aan hen door het Rode Kruis en uiteindelijk hun vrijlating moge lijk te maken. Ook moet de commissie het mo gelijk maken dat het Rode Kruis en andere humanitaire organi saties „geïsoleerde, bedreigde of uiterst kwetsbare delen van de bevolking bezoeken", heet het in een communiqué. Voorts moet zij het vervoer van hulpgoederen mogelijk maken en de veiligheid van hulpkonvooien waarborgen. Aan het overleg namen verte genwoordigers van de drie Bos nische gemeenschappen deel en waarnemers van de Joegoslavi sche en Kroatische regeringen. Brand door wachtstand tv ALKMAAR (ANP) - Een televi sietoestel dat in de wachtstand stond heeft zaterdag in Alk maar een uitslaande brand ver oorzaakt. Een drie verdiepin gen tellend woonhuis met bloe misterij liep daarbij aanzienlij ke schade op. Volgens een woordvoerder van de Alkmaar- se gemeentepolitie is zondag uit recherche-onderzoek gebleken dat de wachtstand van de tv de oorzaak van de brand is. De Haagse brandweer meldde twee weken geleden dat televi sies die in de wachtstand ston den, dit jaar diverse branden hebben veroorzaakt. Producen ten van consumenten-elektro- nica betwijfelen die lezing, maar volgens de Alkmaarse woord voerder is er in dit geval geen twijfel. Aanslag Madrid MADRID (AP) - Bij het voetbal stadion Vicente Calderon in het centrum van Madrid is zondag middag een autobom ontploft. Bij de aanslag, die vermoedelijk het werk is van de Baskische af scheidingsbeweging ETA. raak ten zeven politiemannen en twee burgers gewond. Geen van de gewonden was èr ernstig aan toe. 11 REPARATIE 1 WASAUTOMATEN OOK KT.V - VIDEO HI-FI U.e.sl GOES - TERNEUZEN KERKRADE (ANP) - Nood weer heeft zondagmiddag in het Limburgse Kerkrade voor veel overlast gezorgd. De brandweer is urenlang be zig geweest met het leegpom pen van tientallen ondergelo pen kelders en met het oprui men van ladingen dikke ha gelkorrels. In een woning sloeg de bliksem in. De scha de bleef beperkt tot een ver nielde schoorsteen. Dat heeft de politie van Kerkrade zon dag meegedeeld. Diverse straten in de wijk Bleijerheide kwamen tussen 15.00 uur en 16.30 uur blank te staan. Verkeer enkele uren ge heel onmogelijk, aldus de po litie. Er viel zoveel regen tij dens een onweersbui dat de riolering het water niet kon verwerken. foto ANP Energieprijs Elf organisaties, waaronder FNV. Consumentenbond en Na tuur en Milieu, hebben minister Alders een plan aan de hand ge daan waarin toordt gepleit voor verdubbeling van de energie prijzen. Nederland zou met dure energie bewuster omgaan dan met 'goedkope'. Groot verbruikers worden in O het plan ontzien. w Kunstbende Lef en ontwapenende durf ken merkten de optredens tijdens de Kunstbende-voorronde die afge lopen zaterdag in de Middel burgse Stadsschouwburg werd gehouden. Van de 108 inzendin gen uit Zeeland en West- Brabant werden er 21 met een prijs be een kroond. Uitgeschakeld Het Olympisch voetbalelftal gaat niet naar Barcelona. De ploeg van bondscoach Nol de Ruiter speelde in Utrecht met 2-2 gelijk tegen Australië en is daar door uitgeschakeld voor deelname aan de Q Olympische spelen. w Radio en televisie: 2; Binnen- en Buitenland: 3; Provincie: 5 en 7; Sport: 9, 10, 11, 12, 13 en 14. AMSTERDAM (GPD) - CDA- fractieleider Brinkman vindt dat jongeren moeten inleveren ten behoeve van ouderen. De verschillen in omstandigheden tussen „een jongere van 18 jaar en een oudere alleenstaande van 65" dienen meer tot uit drukking te komen. Brinkman kondigt daarom op korte ter mijn plannen tot aanpassingen aan van de hoogte van de uitke ring, het minimumjeugdloon, de studiefinanciering en de huursubsidie voor jongeren. Op de CDA-partijraad afgelopen zaterdag in Amsterdam, ging Brinkman niet concreet in op de wijzigingen van de rechten van jongeren die hij voor ogen heeft. Bekend is dat de CDA-fractie denkt aan het eventueel meer ouder-afhankelijk maken van de studiebeurs voor studenten. Ook zouden jongeren tot 27 jaar geen recht meer mogen hebben op subsidie boven een bepaalde huur. Brinkman riep zijn partijgeno ten op als ouderen „de jongeren onder de arm te nemen" en te ac tiveren. Het draagvlak voor de sociale voorzieningen dreigt voor ouderen en gehandicapten anders weg te vallen. Religie De CDA-fractievoorzitter in de Tweede Kamer meent deson danks dat het overgrote deel van de jeugd „het gemiddeld goed gaat", wat blijkt uit het feit „dat zij heel wat afwinkelen". Brinkman zei niet te willen kla gen over de huidige jeugd, want zij zijn op zoek naar normen en waarden en ook religie is bij hen weer in. Het grootse deel van de jongeren zou bij verkiezingen zelfs op het CDA stemmen, con stateerde Brinkman tevreden- Maar .jongeren kunnen ver branden als ze te lang in het zon netje staan" waarschuwde de CDA'er Advertentie Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 éénmalig binnen 6 maanden Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1