Geen pardon wildkampeerders Oosteuropese politie te gast iSSSV J Studenten nat milieu het veld in lenzine-oorlog Jidden-Zeeuwse lompen verhard i 'Goes heeft aan Harm Flik echt een hele goeie' Actie stadswachten leidt tot arrestatie Beleid wordt verscherpt Overtreders onherroepelijk op de bon PZC zeeland VRIJDAG 15 MEI 1992 monze verslaggever IDDELBURG - Bezitters van nnpers, caravans en tenten die liten kampeerterreinen de icht doorbrengen, gaan dit izoen onherroepelijk op de in. Vorig jaar wilde de politie ij wel eens volstaan met een aarschuwing en de vaderlijke nasporing liever een camping i te zoeken. De komende aanden worden illegale kam- icrders uitsluitend met onver- orwbare wetsdienaren gecon troleerd, die meteen aan het (schrijven van een bekeuring jinnen, hoe aannemelijk ver- ilschuldigende verklaringen k mogen klinken. Het vaste rief is 150 gulden per overtre- >t zogenaamde Piket-team, itis opgericht om het kampe- ain Zeeland in goede banen te den, heeft besloten het beleid verscherpen. Dat is naar de »ning van het team verant- iord, omdat het beleid tegen ld kamperen naar aanleiding n de georganiseerde aanpak larmee vorig jaar een begin is maakt, inmiddels voldoende kend moet zijn. Ten over- jede heeft het provinciaal be- nir van Zeeland dezer dagen Duitse pers nog eens geïnfor- ;erd over de strikte regels die ar kamperen in Zeeland gel- n. erplaatsen it veel kamperende toeristen gewend waren de nacht door brengen op plaatsen waar dat it is toegestaan, ondanks de schuld die ze aan de dag leg- j wel degelijk op de hoogte i van die regels, kan worden -eleid uit het feit dat het wild- mperen zich aan het verplaat- ïis. De massale concentraties a campers en caravans aan voorbeeld de Brouwersdam de Veersedam komen veel ader voor. plaats daarvan wordt in toe- nende mate gesignaleerd dat npers 's nachts in de bebouw de kom van dorpen en steden worden geparkeerd. Omdat uit gangspunt is dat illegaal kampe ren nergens in Zeeland wordt geaccepteerd, kunnen overtre ders daar ook op nachtelijk be zoek door een politie en een boete van 150 gulden rekenen. De politie besteedt tijdens de nachtelijke surveillances het he le vakantieseizoen extra aan dacht aan het wildkamperen. Voor een aantal data worden ex tra medewerkers van rijks- en gemeentepolitie en van staats bosbeheer opgeroepen en wor den extra politie-auto's ingezet voor grootschalige controle-ac ties. Dergelijke acties staan op het programma in de nacht vóór van onze verslaggeefster BATH - Studenten van de richting Aquatische Ecotech- nologie aan de Hogeschool Zeeland hebben afgelopen week voor het eerst veldon derzoek gedaan langs de Oos- ter- en Westerschelde. Met al lerlei hulpmiddelen: meetlat ten, touwtjes, potjes en dikke flora's, trokken ze de schorren op en weeltjes in om planten en diertjes te inventariseren. Behalve een tocht met de Ar gus, het meetschip van Rijks waterstaat, en een bezoek aan het veldlaboratorium in de Ja- cobahaven, gingen de studen ten aan de slag bij het Goese Sas, aan de Rattekaai bij Bath, op het Zuidgors in Elle- woutsdijk en aan de Brilletjes- dijk bij Nisse. Het thema van de veldstudie- week was de relatie tussen abiotische en biotische facto ren in aquatische systemen. Aan de Rattekaai spanden de groepen een touwtje waterpas over een smalle stroomgeul. Over een afstand van 10 meter werden de hoogteverschillen gemeten. Daarna werd beke ken welke planten op welke hoogte het meest voorkwa men. Dergelijk onderzoek werd ook in Ellewoutsdijk ge daan. Aan het Goese Sas wer den de diertjes en de wieren op de glooiing bekeken. Bij de Brilletjes namen de studenten De groep studenten bezig met onderzoek aan de Rattekaai bij Bath. watermonsters, die later in het laboratorium konden worden onderzocht. De opleiding tot aquatisch ecotechnologisch ingenieur - die zich bezighoudt met natte milieu's - is twee jaar geleden begonnen aan de Hogeschool Zeeland. De studenten die af gelopen week het veld introk ken waren eerstejaars en een handvol tweedejaars studen ten. Doordat de Hogeschool Zeeland de enige hbo-oplei- ding is die een dergelijke stu dierichting biedt, komen veel studenten van buiten Zeeland ervoor naar Vlissingen. Wie Zeeuw was en wie niet, werd meteen op het schor bij foto Willem Mieras de Rattekaai duidelijk. De Zeeuwen benoemden de zeeaster zonder blikken of blo zen als lamsoor. Maar de 'Hol landers' hadden het bij het rechte eind. De echte lamsoor is niet te eten. Wat de Zeeuwen rond deze tijd gekookt en ge hakt bij de maaltijd serveren, heet officieel zeeaster. hemelvaartsdag, aan het begin van het pinksterweekeinde en tijdens de eerste dagen van vakantieperiodes in de verschil lende delen van Duitsland, Bel gië en Nederland. Tijdens die nachtelijke acties is ook het Piket-team paraat, dat een en ander vanuit het bureau van de rijkspolitie in Middel burg coördineert. Het team. dat bestaat uit vertegenwoordigers van provincie, gemeenten, poli tie, justitie en de provinciale VW, neemt ook beslissingen over maatregelen als de open stelling van overloopterreinen slot zie pagina 13 kolom 7 Actiedreiging bij Kruiswerk van onze verslaggever VLISSINGEN - In het Kruis werk dreigen cao-acties los te barsten. De vakbonden Abva/ Kabo, CFO en LAD hebben de werkgevers een ultimatum ge steld. Voor maandag 18 mei moet een fatsoenlijk bod op ta fel liggen voor de instellingen voor Kruiswerk. Is dat niet het geval, dan beginnen de acties. De bonden bereiden zich daar inmiddels op voor. Op en na 18 mei worden overal bijeenkom sten gehouden. In de regio zuid west, waarbij Zeeland hoort, gaan directie en vakbonden met elkaar in discussie. Onderwerp van gesprek is de vraag of de werkgevers wel voldoende heb ben gedaan om geld los te weken in Den Haag en of ze bereid zijn bij hun vakorganisaties aan te dringen op het vrijmaken van geld uit het eigen budget. Woensdag 20 mei vindt de eerste bijeenkomst plaats in Zeeland. De bonden zijn dan te vinden bij het Kruiswerk Walcheren aan de Roosenburglaan in Vlissingen. tonze verslaggeefster ISSINGEN - De benzine-oor- in Midden-Zeeland is verhe it Woensdagmiddag besloot Hoogstrate, van het Shell- tion aan de President Roose- tlaan in Vlissingen, als eer zijn literprijs met twee cent ra te verlagen. Eind mei be- men pomphouders van Shell Esso een dubbeltje korting liter te geven om concurrent lal te laten stoppen met het lenen van kortingen aan rknemers van Hoechst en Pe- ney in Vlissingen-Oost. ogstrate zegt net zo lang door ?aan met de actie totdat het bleem met concurrent Total ipgelost. „Kijk, ik heb nu A egd, dus ik ga door. We moe- allemaal een boterhammetje dienen. Worden er kortingen even, dan doen we dat alle- al." Als volgende week nog t is gepraat met Total, de atschappij die kortingen ver- it, verlaagt de Vlissingse pomphouder zijn prijzen op nieuw. J. Jasperse uit Goes, directeur van twee Shell-stations, begon de benzine-oorlog. Hij vindt dat de kortingen van Total aan werknemers van Hoechst en Pe- chiney niet door kunnen gaan. „Wanneer je hier niks aan doet, krijgt iedereen straks korting via hun werkgever. Met het ge volg dat mensen die niet bij zo'n bedrijf werken meer moeten be talen voor de benzineprijs." Vol gens de directeur zijn inmiddels enige contacten gelegd met To tal. Hoever het daar mee staat wil Jaspers echter.niet zeggen. H. C. van Kleef, de bedrijfsleider van de vestiging van Total aan de Schroeweg in Middelburg, zegt dat ook hij de benzineprijs per liter met twaalf cent heeft verlaagd. „Je moetje prijs wel la ten zakken als de rest het ook doet", aldus Van Kleef. Volgens hem moeten de grote bazen van Total en die van Shell het pro bleem maar uitpraten. „Anders wordt het een zooitje." Een deel van het internationale politiegezelschap in Middelburg. foto Ruben Oreel Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 éénmalig binnen 6 maanden Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC. Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Politiemen sen uit Hongarije, Rusland, Bul garije, Roemenië, Tsjechoslo- wakije, Polen en de voormalige DDR zijn deze dagen te gast bij politiemensen in Zeeland. De groep van 49 gasten verblijft tot en met zaterdag 23 mei in Zee land op uitnodiging van de Zeeuwse afdeling van de Inter national Police Association. IPA-Zeeland viert dit jaar het 12,5-jarig bestaan. Behalve ka derleden van de politie in de Oost- en Centraal-Europese lan den kwamen ambassadeur Ión Angel van Roemenië en enkele eerste secretarissen van andere ambassades mee. Het verblijf van de gasten wordt betaald door de ministeries van Econo mische Zaken en Justitie. Dit jaar viert het vakantiever blijf van de IPAS in Zeeland, Huize Welgelegen in Seroosker- ke (W) eveneens een jubileum: het huis is vijf jaar in gebruik. „We wilden de jubileumviering een inhoud geven en inhaken op de recente ontwikkelingen in Europa. De doelstelling van de IPA is het stimuleren van infor matie-uitwisseling en vriend schap tussen politiekorpsen over de hele wereld. Voorwaarde voor lidmaatschap is dat het land democratisch geregeerd wordt. Dit was voor ons een gele genheid om de Oosteuropese po litie het sein te geven dat ze er nu ook helemaal bij horen", legt IPA-voorlichter J. Quist. in het dagelijks leven plaatsvervan gend commandant van de par ketpolitie in Middelburg, uit. „Normaal kijken we niet naar rangen en standen, maar dit maal hebben we bewust voor ka derleden gekozen. Voor verschil lenden van de mensen die hier zijn wordt thuis gesidderd. Ons uitgangspunt is: de politie is er om de bevolking te beschermen. Bij hen is de politie er om de staat beschermen. We bekritise ren deze dagen hun systeem niet. We laten ze alleen zien hoe wij het hier geregeld hebben, hoe het in een democratie toegaat. Wellicht dat ze dat in hun eigen korps toepassen." In de provinciale filmzaal in de Abdij werd het gezelschap don derdag verwelkomd door com missaris van de koningin dr C. Boertien. Korpschef A. A. Smeels van de regiopolitie Zee land legde uit hoe de Nederland se politie is georganiseerd en van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Door oplettendheid van de nieuwe stadswachten van Middelburg heeft de politie woensdagmiddag een man kunnen aanhouden die verdacht wordt van vernieling en mishandeling. Enkele stadswachten zagen woensdag rond 16.00 uur in de Lange Geere hoe een meningsverschil om geld tussen twee mannen uit de hand liep. Een van de mannen, de 36-jarige Rotterdammer C.M., greep een ijzeren staaf en ging daarmee zijn tegenstander te lijf. Hij vernielde ook een ruit. waarna hij vluchtte. De stadswachten namen zijn signalement op en volgden de man. waarop de inmiddels gewaarschuwde politie M. kon aanhouden. De man met wie hij ruzie had liep door de klappen met de staaf enkele kneuzingen op. Er is proces-verbaal opgemaakt, waarna de man is heengezonden. De stadswachten zijn op dit moment in de laatste fase van hun oplei ding. Op 27 mei worden ze geïnstalleerd en op 1 juni worden ze offi cieel actief in Middelburg. De taak van de stadswachten is observe ren en rapporteren. Zij kunnen geen mensen aanhouden en verba liseren. GOES - Oud-burgemeester van Nieuwegein Harm Flik is verslaafd aan de arbeid. Zijn pensioen vervulde hem twee jaar terug met diepe droefenis. Vandaar dat de 66 -jarige PvdA-er het tijdelijk burgemeesterschap in Goes met beide handen aangreep. De Groninger staat bekend als een noeste werker met onwrikbare principes, maar ook als een betrokken bur gervader. In Nieuwegein denken politici met warme gevoelens aan hem terug. Raadsbreed wordt zijn be stuurlijke ervaring ge roemd. „Goes heeft aan Flik echt een hele goeie." Commissaris van de konin gin dr C. Boertien zocht Flik recent aan als waarnemer, omdat de afwikkeling van de kwestie Seinstra nog min stens een half jaar in beslag neemt. De zoektocht naar geschikte interim-bestuur ders verloopt doorgaans via commissarissen van de ko ningin en kabinetchefs in an dere provincies. „Er is zoiets als een circuit, zeg maar on derlinge contacten met col lega's in het land. Als je daar in grasduint, rollen er meest al wel wat namen uit", legt de Zeeuwse kabinetschef mr A. C. de Ru uit. Achter die namen gaan bijna altijd afgezwaaide burge meesters schuil, die het be sturen nog niet moe zijn. Tot die categorie behoort Flik. Overigens was hij de enige op Boertiens lijstje. De Ru: „De spoeling is dun. Niet el ke oud-burgemeester is be reid naar Goes te komen en bovendien wil je toch ie mand die een minstens zo grote, liever nog grotere, ge meente heeft bestuurd." Harm Flik aarzelde niet. De benoemde interim-burge meester geeft ruiterlijk toe dat hij fel heeft geworsteld met zijn pensionering. „Ik ben een harde werker en op eens zat ik duimen te draai en. Dat past niet bij mijn am bitie. Het tijdelijk burge meesterschap in Goes wel." De Groninger komt uit de agrarische wereld. Handelde in aardappelen, zaad- en peulvruchten, totdat hij in 1966 secretaris werd van het Gewestelijk Landbouw schap in Friesland. Die func tie gebruikte hij als spring plank voor een politieke car- Harm Flik rière. In 1973 trad hij aan als burgemeester in het Gro ningse Vlagtwedde, zes jaar later maakte hij de overstap naar het Utrechtse Nieuwe gein. Daar geven raadsleden van verschillende politieke kleur een eenduidig profiel van Flik. Recht-door-zee. wars van flauwekul, daadkrach tig bestuurder en onderhan delaar, politiek dier en in be zit van vastomlijnde princi pes doch bereid tot samen werking. D66-raadslid W. Bergman: „Een selfmade man, eerlijk, slim, soms ook bars. Als je daar doorheen prikt, ontmoet je een diep menselijke man." Flik knokte voor Nieuwe gein. „Hij liep het vuur uit de sloffen om het onderbezette politiekorps uit de brand te helpen", zegt fractievoorzit- ter P. Zwart van Groen Links. „Hij was ook zo'n beetje de bouwpastoor van Nieuwegein, maakte de gi gantische groei van de stad mee." Hoe neteliger de kwesties, des te dieper beet Harm Flik zich erin vast. Als gewiekst onderhandelaar bespaarde hij Nieuwegein een miljoe nenclaim van gasbedrijven. „Flik is door de wol geverfd. Hij kan veel betekenen voor Goes, niet in de laatse plaats omdat hij zeer begaan is met het gemeentepersoneel", meent PvdA-er H. Verbeek. Ondanks zijn soms nurkse houding, kan Flik de betrok ken burgervader zijn, die bij de opening van een school een glaasje limo haalt voor het kind dat nog op een droogje zit. Spot echter niet met het burgemeestersambt en het bijbehorende deco rum. Bergman: „Dat vat hij zeer serieus op. 't Is een goeie voor Goes, zijn inzet zal on gekend groot zijn." welke taken en verantwoorde lijkheden zij heeft. Burgemees ter J. C. Th van der Doef van Vlissingen sprak over de rol van de overheid en de bevoegdheden van een burgemeester als hoofd van de politie. Officier van justi tie mr H. J. Mos ging in op de taak van het Openbaar Ministe rie als openbaar aanklager en de samenwerking met de politie. Vrouwen De Zwolse majoor van mevrouw M. de la Bije van de rijkspolitie nam de partners van de poli tieofficieren onder haar hoede. Haar gespreksonderwerp was Sorores Optimum, een wereld wijde vrouwenorganisatie. „Ze hadden er aanvankelijk grote moeite mee dat hun vrouwen ook uitgenodigd waren", vertelt J. Quist. „In hun cultuur betrek je een vrouw niet bij je werk. Ma rianne de la Bije wilde daar graag nader op ingaan." Donderdagmiddag bekeek het gezelschap Middelburg en de rest van Walcheren. Vandaag, vrijdag, wordt de politie in Utrecht bezocht. Zondag zijn de echtparen te gast bij enkele Zeeuwse politiemensen en 'bur gers' thuis. Tot en met zaterdag 23 mei worden de dagen gevuld met bezoeken aan onder meer de Europese Commissie in Brussel, de Floriade in Zoetermeer, de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) in Den Haag en het trainingscentrum voor orde- en veiligheidshandhaving voor de ME in Hoogerheide. Jongetje misleidt en besteelt vrouw MIDDELBURG - Een ongeveer twaalfjarig jongetje heeft don derdagmorgen met een smoes toegang gekregen tot een wo ning in de De Ruyterstraat in Middelburg en een portemon nee gestolen. De jongen belde 's ochtends rond 8.30 uur aan en vroeg of hij een liedje mocht zingen. Hij ver telde te collecteren voor Ethio pië. De bewoonster liet hem bin nen en gaf hem wat kleingeld. Vervolgens vroeg de jongen of hij naar het toilet mocht. Even daarna ontdekte de vrouw dat haar portemonnee met daarin veertig gulden verdwenen was. De gemeentepolitie in Middel burg had donderdagmiddag nog geen andere meldingen binnen gekregen, maar waarschuwt voor de activiteiten van het jon getje. Hij heeft kort, blond haar. Roompot Recreatie Familie Restaurant 16 mei dansen m.m.v. APPLE QREEN MEI maandmenu: Salade van gevogelte Heldere tomatensoep Holsteiner schnitzel Us met verse aardbeien 35,- p.p. (graag reserveren). Iedere zondag van 11.00 tot 14.00 uur brunch a 21,50 p.p. (graag reserveren), Inlichtingen tel. 01107-4240. Aangespoord door de leeu weriken in het blauw besloot het oudere echtpaar boven op het Walcherse duin plech tig dat het nu zomer is. Man en vrouw hadden zich daar ook passend toe uitgemon sterd. Zijn witte knieën kni poogden onwennig vanon der een bermuda en haar blanke bovenarmen waren een wirwar van afzakkende schouderbandjes. De aan de zon blootgestelde huid be gon al wat te kleuren. Mooi hè, die rustige zee bij eb", sprak de man verge noegd, terwijl zijn blik een ertstanker volgde. „Zeker, heel mooi, maar 't is vloed", corrigeerde de vrouw. Daarop ontspon zich een discussie waarin eb en vloed als nietes en welles heen en weer vlogen. Zonder dat de zon er ook maar de geringste moeite voor hoefde te doen, werden beide echtelieden een tintje roder. Met een „ach, jij denkt datje altijd gelijk hebt" beëindig de de man het twistgesprek en hij wendde zich demon stratief tot de vlakheid van V/alcheren. Een huwelijk in dood tij. Advertentie van onze verslaggever Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 9