Vee Duitsers tegen cao-akkoord PZC Afzien Libiërs a li terrorisme liet geloofd Biologische tuinbouw in nood Klant hoeft ranzige haring de kraam niet te pikken aan PZC ii III ff Hele grote barbecue Ruzie over hulpgeld binnen- en buitenland Klap voor leiding ambtenarenbond Nieuwe stakingen mogelijk Astronauten krijgen satelliet te pakken II Arie A. Keijzer VRIJDAG 15 MEI 1992 3 )NN (AFP/RTR/DPA) - In litsland hebben de leden van vakbond voor overheidsper- neel ÖTV het loonakkoord nvorpen dat vorige week »rd gesloten na een langdu- restaking. De bond besluit op 25 mei of de acties worden her vat. Op die dag dreigen ook de metaalarbeiders het werk neer te leggen. Slechts 44,1 procent van de 470.000 stemgerechtigde ÖTV- leden stemden tussen maandag iabinet moet 460 min bezuinigen !N HAAG (GPD) Het kabinet moet dit jaar nog eens 460 miljoen luinigen om de financien op orde te krijgen en het financierings- 5ort op 4,25 procent te laten uitkomen. Minister Kok (financiën) eft dit zijn collega's meegedeeld. it hoeft niet tot pijnlijke ingrepen te leiden, aldus de bewindsman de Voorjaarsnota, een stuk over de stand van zaken met de begro- Ig 1992. jk stelt zijn collega's voor de 460 miljoen gulden op te brengen door genoemde onderuitputting: het niet opmaken van al het geld uit "departementale begroting. Een andere mogelijkheid is om voor 93 al afgesproken bezuinigingen iets eerder te laten ingaan. Kok it de keuze aan zijn collega's over. :t probleem van de 460 miljoen gulden is ontstaan door extra uit- ven ten behoeve van asielzoekers (230 miljoen) en een latere invoe- igvan een hogere milieuheffing op brandstoffen (ook 230 miljoen). van onze correspondent WASHINGTON - Met een gewaagde en nooit eerder uitgevoerde operatie zijn drie astronauten van de shuttle Endeavour gisteren 400 kilometer boven het aardoppervlak erin ge slaagd een communicatie satelliet letterlijk te van gen. „Hebbes!" riep Pierre Thuot toen hij en zijn twee collega's terwijl zij op de shuttle stonden de uit zijn baan ge raakte en langzaam rond draaiende satelliet beetpak ten. Anderhalf uur lang hield het drietal de satelliet met de handen vast, terwijl de Endeavour met een snelheid van 25.000 kilometer per uur zijn rondjes om de aarde draaide. Dat was een niet ongevaar lijke bezigheid, want als de satelliet onverwachte bewe gingen zou maken, dan zou dat tot beschadiging van het ruimtepak van een astro naut - en een vrijwel zekere dood kunnen leiden, of zelfs tot een botsing met de Endeavour. Uiterst voorzichtig ging het drietal dan ook te werk, toen het een metalen staaf aan de onderkant van de satelliet vastmaakte. Daarna was het de beurt aan een vanuit de shuttle opererende collega van hen. die de satelliet via de staaf aan een speciale vangarm bevestigde. Applaus klonk vanuit het controlecentrum van NASA in Houston, toen duidelijk was dat de unieke operatie nooit eerder maakten drie astronauten tegelijk een ruimtewandeling - was ge lukt. Handgeklap was er ook in het hoofdkwartier van In telsat in Washington, het consortium van 122 landen dat de eigenaar is van de sa telliet. Intelsat had NASA 93 miljoen dollar betaald om de 4,5 ton zware en vijf meter lange satelliet te redden. 1SHINGTON (RTR/AFP) - De renigde Staten en Groot- ittannië hechten geen waar aan de belofte van Libië dat t het terrorisme afzweert, ipoli liet donderdag weten thet resolutie 731 van de Ver- igde Naties zal naleven, voor èfensie boos p voorzitter iarine-bond IN HAAG (GPD) - Het minis- ie van defensie heeft zich irgerd aan uitspraken van nrzitter Knoppien van de reniging van Marine-offïcie- i. Knoppien eiste gisteren ar de AVRO-radio een garan- van minister Ter Beek dat t gebied in Cambodja waar menkort Nederlandse mili- ren worden gestationeerd, jnenvrij is. et is natuurlijk geen school- sje", aldus marinewoordvoer- r Van Geneste geïrriteerd, iemand kan garanties geven t het gebied geheel vrij van inen is. Heel Cambodja is on- rmijnd. We gaan er juist naar- om te helpen bij het oprui- rnvan de mijnen", loppien sprak zijn angst uit t er slachtoffers zullen vallen der de mariniers die in Cam- dja moeten werken. Volgens m wordt bij defensie zelfs re tting gehouden met vijftien chtoffers per maand. Volgens n Geneste is dat onzin. (Advertentie) TT Voordat u per ongeluk elders 'iets' koopt... De mooiste en goedkoopste akoestische piano 's van Nederland staan bi j: klavierspecialist 01113 Kerkstraat 14a 3028 Bruinisse inkoop verkoop verhuur reparatie stemmen vervoer revisie taxatie en woensdag voor het akkoord, dat goedkeuring behoefde van minstens 50 procent van de le den. Met name de leden in de grote steden, waar de stakingen het hevigst waren, onthielden hun steun. De onafhankelijke vakbond DAG. de GdED (spoor wegvakbond) en de DPG (poste rijen) gingen wel akkoord met het voorstel. De uitslag is een klap in het ge zicht voor ÖTV-voorzitster Mo- nika Wulf-Mathies. ..We moeten zelfkritiek uitoefenen en toege ven dat we dit niet hadden ver wacht", zei Wulf-Mathies giste ren op een persconferentie. Maar de bond zal de uitslag van de stemmingen niet naast zich neer leggen, ook al is ze daartoe be voegd. Het hoofdbestuur komt op 25 mei bijeen om zich over verdere stappen te beraden. Tot die tijd zijn verdere acties opge schort. De bonden stemden vorige week na elf dagen van stakingen in met een voorstel van de federale, deelstaat- en lokale overheden om het overheidspersoneel een loonsverhoging van 5,4 procent plus een eenmalige uitkering te geven. Het loonakkoord werd gezien als een nederlaag voor de regering van bondskanselier Helmut Kohl, die niet verder wil de gaan dan 5 procent. De bon den gingen de stakingen in met een looneis van 9,5 procent. Weinig ruimte Waarnemers stellen dat de on derhandelingsruimte voor de ÓTV gering is als de leden de vakbondsleiding opdracht, ge ven de cao-afspraak met de over heid opnieuw ter discussie te stellen. Minister Rudolf Seiters van binnenlandse zaken, die de onderhandelingen namens de regering voerde, sloot hervat ting van de cao-gesprekken uit. Monica Wulf-Matthies tijdens de persconferentie waarbij ze liet weten voorzitter van de overheidsbond ÖTV te willen blijven. foto MartïnStorz/Reuter „De uitslag is alleen te verklaren door de volledig onrealistische verwachtingen die de ÖTV heeft gewekt", aldus Seiters. Ook critici binnen de bond vin den dat Wulf-Mathies zich hier aan schuldigheeft gemaakt, door te verzekeren dat de ÖTV nooit zou instemmen met een loonbod van 5,4 procent. Niette min zei de voorzitster dat ze niet zou aftreden, en kondigde ze aan zich in juni weer kandidaat te zullen stellen voor het leider schap van de bond. Volgens Heinz-Werner Meyer, voorzitter van de Federatie van Duitse Vakbonden, was de uit spraak van de ÖTV-leden vooral gericht tegen het economische beleid van de regering. „Ik denk dat dit een proteststem is tegen de algemene politieke ontwikke ling', zo oordeelde Meyer. Metaalstaking 25 mei wordt ook in de privé-sec- tor een cruciale dag. De grote vakbond voor metaalarbeiders, IG Metall, zal die dag een sta king afkondigen als een cao-ak koord uitblijft. De bond eist 9,5 procent, terwijl de werkgevers niet verder willen gaan dan 3,3 procent. Na een dag onderhan delen donderdag zijn de twee partijen geen stap nader tot el kaar gekomen. Voorzitter Klaus Murmann van de Duitse werkgevers (BDA) zei dat zij zich niet door stakingen zullen laten dwingen een een economisch onaanvaardbaar akkoord te sluiten. Als de bon den tot acties besluiten zullen de werkgevers overgaan tot tslui- ting van werknemers op een schaal „zoals men nog nooit in Duitsland heeft meegemaakt". DEN HAAG (GPD) - De biologische tuinbouw is in grote nood. Sinds vorig jaar liggen de prijzen van de biologisch gekweekte pro- dukten lager dan die voor de produkten die op een normale manier worden gekweekt terwijl de biologische kweker hogere kosten moet maken. Oorzaak is dat de produktie van biologisch geteelde produkten veel sneller is gestegen dan de vraag. De tien grootste biologische tuinders overwegen dan ook te stoppen met hun milieuvriendelijke landbouw. Ze klagen ook over het feit dat winkelbedrijven die hun produkten verkopen vrijwel geen voor lichting geven aan het publiek. De telers hebben ook geen geld om een voorlichtingscampagne te betalen. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, dat op aan drang van milieugroepen, consumenten en de Tweede Kamer pro beert de biologische landbouw te bevorderen zegt dat slechts een beroep kan worden gedaan op een Europese subsidieregeling. „De voorwaarden waaraan moet worden voldaan zijn echter zo zwaar dat tot nu toe vrijwel niemand een cent uit die pot heeft gekregen". In de voorstellen van de Ier MacSharry voor de reorganisatie van de Europese landbouw zijn wel plannen opgenomen de biologische landbouw te stimuleren. Nog voor de zomervakantie hoopt het mi nisterie van LNV met een notitie te komen over de toekomst van de biologische landbouw. De trieste conclusie van de teloorgang van de biologische landbouw is dat ondanks de wens van het publiek, de huisvrouw of -man de biologisch geteelde krop sla laat liggen omdat er misschien wel eens een klein slakje in zou kunnen zitten. De praktijk heeft de tuinders sinds vorig jaar geleerd dat zij gemiddeld drie kwartjes minder krij gen voor hun bloemkool dan voor een traditioneel geteelde bloem kool. Legt men beide bloemkolen naast elkaar dan is er vrijwel geen verschil te zien. wat de afwijzing van terroris me aangaat. Maar het zal niet de twee verdachten van de aanslag bij Lockerbie uitleveren, zoals in de resolutie wordt geëist. Zowel Londen als Washington eisen van Libië concrete daden, in plaats van verklaringen. „Li- biës voortdurende acties ter on dersteuning van het terrorisme zeggen veel meer dan zijn niets zeggende beweringen van het te gendeel", aldus woordvoerster Margaret Tutwiler van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken. Het Britse ministerie herhaalde dat Libië de VN-resoluties in zijn geheel moet naleven. „Deze re soluties zijn geen menukaarten waaruit Libië zomaar wat kan kiezen", aldus een woordvoer der. In een regeringsverklaring be loofde Libië „iedereen van zijn gebied uit te wijzen van wie be wezen is dat hij is betrokken bij terroristische acties", conform resolutie 731 van de Veiligheids raad. Maar naleving van de reso lutie betekent nog niet dat de twee Lockerbie-verdachten wor den uitgeleverd, stelde de Libi sche minister van buitenlandse zaken, Ibrahim Mohamed Bes- hari, in het Indonesische Bali. Wel neemt Libië zich voor de banden te verbreken met orga nisaties die betrokken zijn bij in ternationaal terrorisme en te verbieden dat zijn grondgebied, burgers en instellingen worden gebruikt voor directe of indirec te terroristische activiteiten. MEMPHIS - Deze ongeveer zestien meter lange barbecue staat te kijk tijdens het vijftiende jaarlijkse wereldkampioenschap barbecue, dat tot en met morgen in de Amerikaanse stad Memphis wordt gehouden. Het gevaarte wordt gebruikt om geld in te zamelen voor liefdadige doeleinden. foto AP SCHEVENINGEN (ANP) - Klanten moeten haringboeren wat vaker op de vingers tikken. Af en toe presteren ze het harin gen te verkopen die absoluut niet geschikt zijn voor de con sumptie. Dat zegt TNO-onder- zoeker C. Weber, bijgenaamd de haringprofessor. Weber vindt dat de consument zich wat kritischer moet opstel len aan de kraam en niet alles ac cepteren wat hem in handen wordt geduwd. „Als je ziet wat sommigen durven te verkopen, vraag je je af hoe het mogelijk is dat de mensen dat accepteren." De onderzoeker zegt meerdere malen te hebben vastgesteld dat de verkochte haring ontzettend ranzig is, waardoor de vis uren na consumptie nog voelbaar is. Het komt zelfs voor dat haring wordt verkocht die bedorven is. zegt Weber. De haringprofessor spuide zijn kritiek gisteren in Schevenin- gen. bij de aankondiging van de komst van de Hollandse Nieuwe. Momenteel vertoeft circa drie kwart van de Nederlandse ha ringvloot op de Noordzee op zoek naar de Hollandse Nieuwe. Naar verwachting komt de eer ste maatjesharing begin volgen de week binnen, waarna de vis vrijdag in het land verkrijgbaar Over de kwaliteit valt voorals nog niet veel te zeggen. Dat er heel wat moet gebeuren wil de Hollandse Nieuwe beter smaken dan die van vorig jaar staat vast, aldus Weber. „Die was perfect van kwaliteit, met een hoog vet percentage." Ook de industrie ziet tevreden terug op het afgelopen seizoen. Volgens L. Ouwehand, voorzit ter van het Nationaal Visbureau is bijna 10 procent meer haring verkocht dan verwacht. De han del zit met smart te wachten op de nieuwe, want de vrieshuizen zijn leeg, aldus Ouwehand. Volgens haringbioloog A. Cor- ten van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek (RIVO) is de stand in de Noordzee goed, on- Museum Dronten klaar voor blinde DRONTEN (ANP) - Het museum voor Scheepsarcheologie in Dron ten is sinds donderdag het eerste museum in Nederland dat zijn collectie middels speciale aanpassingen toegankelijk heeft ge maakt voor visueel gehandicapten. Via een infrarood gestuurd sys teem ontvangen de blinden en slechtzienden door een koptelefoon de informatie die bij een bepaald object hoort. Ook zijn er reliëftekeningen van de Zuiderzee en het IJsselmeer ge maakt en kan de bezoeker in aanraking komen met schepen door middel van tekeningen en houten modellen. Het museum kreeg ook een andere naam omdat het sinds 1 april onder het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur valt: Rijksmuseum voor Scheepsarcheologie. Minister D'Ancona overhandigde donderdag de nieuwe naamplaat. Er zijn tijden geweest dat de budgetten van de ministers van defensie en ontwikkelingssamen werking heilig waren verklaard. Bij de ingrijpendste bezuinigingsrondes werden ze nog ontzien. Wie een vinger naar hun geldpotten durfde uitsteken werd meteen teruggefloten. PvdA-minister Pronk heeft die luxe meegemaakt toen hij in het kabinet-Den Uyl (1973-'77) de portefeuille van ontwikkelingssamenwerking beheerde. Maar de tijden zijn veranderd. Het idealisme en de gedreven heid van Pronk niet. En de behoefte aan hulp in de wereld is nog alleen maar groter geworden. Sinds de val van de Berlijn- se Muur is de westerse wereld pas goed geconfronteerd met de onttakeling, de economische malaise en de pure armoe van miljoenen mensen in Oost-Europa en in de voormalige Sovjetunie. Er zullen in de komende jaren vele miljarden dollars op tafel moeten komen om ervoor te helpen zorgen dat al die economisch in elkaar gezakte en politiek instabiele republieken een kans krijgen om hun bevolking weer enig perspectief te bieden. Dat geld zal ergens vandaan moeten komen. Vandaar dat met name van de kant van het CDA al geruime tijd wordt gepleit om een deel van de jaarlijkse groei van het budget van ontwikkelingssamenwerking voor hulp aan Oost-Europa aan te wenden. Pronk is daar mordicus te gen. Hij vindt - populair gezegd - dat financiële steun voor Oost-Europa niet mag worden afgepakt van hongerend Afri ka. Hij heeft daarover inmiddels hooglopende ruzie met CDA -minister Van den Broek (buitenlandse zaken) en met de Tweede Kamerfractie van het CDA. Vandaag speelt de heisa in de ministerraad. Zolang het ging over een zakelijk verschil van mening tus sen regeringspartijen had intussen een begin van een op lossing gevonden kunnen zijn voor financiering van de Ne derlandse hulp aan Oost-Europa. Maar daar gaat het allang niet meer over. CDA en PvdA hebben hun 'affaire-Pronk' uit gevonden. De minister van ontwikkelingssamenwerking vindt dat hij door het CDA onderuit wordt gehaald, dat er een rechtstreekse aanval op zijn beleid wordt gedaan en dat zijn gezag op het spel staat. Pronks positie in het kabinet is niet te benijden. Over ontwikkelingssamenwerking wordt vandaag de dag heel anders gedacht dan een kleine twintig jaar geleden, toen hij op deze post zat. Als het over buiten lands beleid gaat heeft het CDA al tien jaar een nu en dan beschadigde, maar wel bijzonder overheersende minister in het veld. Van den Broek. Je hoeft maar te denken aan zijn competentiekwestie met premier Lubbers over de vraag wie het eigenlijk voor het vertellen heeft in het kabinet over bui tenlands beleid. Ook PvdA-minister Ter Beek van defensie - met veel buitenland in zijn pakket - heeft uit de tijd van de Golfoorlog zo zijn ervaringen met Van den Broek in kwesties waar de vraag speelde wie uiteindelijk besliste. Bij Pronk zit bovendien veel oud zeer sinds de manier waarop het CDA hem hardhandig de oren heeft gewassen over de affaire met de stopzetting van de ontwikkelingssamenwerking met In donesië. Kortom, wat zich aan geruzie rondom Pronk af speelt is een ordinaire strijd om de macht geworden. Het is allemaal niet bevorderlijk voor de sfeer waarin een grondig inhoudelijk debat zou moeten worden gevoerd over het het buitenlands beleid van Nederland in de toe komst en over de inrichting en/of bundeling van de departe menten die zich daarmee bezighouden. Daar zijn ideeën ge noeg over. maar ze worden vaak zo ruzieachtig gebracht en zijn daarmee meteen zo explosief, dat een fundamentele poli tieke discussie erover wordt geblokkeerd. Pronk heeft on langs nog eens de suggestie gedaan om een nieuw ministerie van internationale economische betrekkingen op te richten en voor dat doel Europese Zaken en Ontwikkelingssamen werking bij Buitenlandse Zaken weg te halen. Van den Broek pareert zo'n aanval op zijn 'winkel' met het voorstel Ontwik kelingssamenwerking te degraderen door deze portefeuille niet langer aan een minister, maar aan (slechts) een staatsse cretaris toe te vertrouwen. Van een serieuze benadering van de zaken waar het om gaat, blijft zo niet veel over. Het zijn de persoonlijke frustraties en ambities, die de boventoon gaan voeren. En dat zijn dan de conflicten, waarvan de kiezer een nare smaak overhoudt. Ze gaan voorbij aan de wezenlijke belangen als: 'hoe financieren we de hulp aan Oost-Europa; hoe voert Nederland een geloofwaardig buitenlands beleid?' En dat is al zo moeilijk uit te leggen en te verdedigen. vdM. Zeven ME'ers gewond bij botsing VISE (GPD) Bij een kop-staart botsing tussen drie ME-busjes van de gemeentepolitie Utrecht zijn gistermiddag in het Belgische Vi- sé, nabij de grensovergang Eijsden, zeven mannelijke agenten en een vrouwelijke collega gewond geraakt. Zij werden voor behande ling overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Maastricht en konden later op de dag het ziekenhuis weer verlaten. Een colonne van acht ME-busjes was op weg naar Utrecht. De groep had enkele dagen in de Ardennen geoefend. De chauffeur van het eerste busjes remde onverwachts. Twee busjes konden niet meer tij dig remmen en botsten tegen het stilstaande busje. Met gekneusde ribben, snijwonden en nekklachten moesten acht politiemensen ter observatie naar het AZM worden vervoerd. De drie busjes werden zwaar beschadigd en konden niet meer verder rijden. danks de enorme vangstover schrijding van vorig jaar. De EG -landen haalden vorig 567.000 ton haring uit de Noordzee, bijna 150.000 ton meer dan was toege staan. Vismeel Van de vangst bestond circa 100.000 ton uit jonge haring, op gevist voor de Deense vismeelin- dustrie. Corten vreest dat de stand terugloopt wanneer de visserij op jonge haring door gaat. Vooralsnog ziet het er ech ter niet naar uit daar een eind aan komt. De Nederlandse vis sers vingen vorig jaar ruim 100.000 ton volwassen haring, ter waarde van een slordige 75 miljoen gulden. Voorheen was de aankomst van de nieuwe haring een traditio neel feest, voorafgegaan door Vlaggetjesdag waarop de ha ringvloot uitvoer. De race om de eerste nieuwe haring bestaat echter sinds 1990 niet meer. Vlaggetjesdag, dit jaar 23 mei, is daarom de dag geworden waar op de komst van de Hollandse Nieuwe wordt gevierd. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt Boekhandel Bikker. Walstraat 94 Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes Tel. 01100-31800. Terneuzen Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel Nassaustraat 15, 4571 BK Axel Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t'm vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000; Redactiefax 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag, vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14.00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 79,80, automatische afschrijving 79,30, franco per post 100,00; per maand 28,00. automatische afschrijving 27.50; jaarabonnement 307,50, automatische afschrijving 307,00; jaarabonnement franco per post 390,00, losse nummers maandag t/m vrijdag 1,45, zaterdag 1,85 p st(alle bedragen inclusief 6 pet. btw) Postrek.nr3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 156 cent per mm; minimumprijs per advertentie 23.40. ingezonden mededelingen 2,5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 5,50 meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 3