Breukink wint tijdrit in Spanje Graafschap wil nelle terugkeer Eric Gerets bij PSV lid van verdienste Ajax mag zich in tien dagen gaan oppeppen Pyreneeën-ritten door sneeuw in de bergen onzeker Nederlander rehabiliteert zich voor slechte eerste week eyenoord draait warm oor de bekerfinale Niemand mocht kijken bij VVV PZC MAANDAG 4 MEI 1992 sport OPESA (ANP) - In de scha- voelt hij zich beter op zijn Erik Breukink prefe- rt de luwte boven de drukte, stond hij echter volop felle licht van de schijn- rpers. Als winnaar van de ze- etappe van de Ronde van een tijdrit van Alque- s naar Oropesa over 49,5 kilo ter. kopman van Jan Gisbers be- tigde in de stromende regen i kwaliteiten in een race tegen uurwerk. Breukink rehabili- rde zich voor de dramatisch eerste week in de Vuel- Hij lijkt na een aanloop met dernissen eindelijk op gang Aan de vooravond de Pyreneeënritten lijkt de Nederlander hersteld inzinking, waarmee hij de dagen in Spanje kampte, maakte een aardig ongetje in het klassement, knabbelde anderhalve mi lt van zijn achterstand af. :ven Rooks en Gert-Jan ?unisse verloren dik twee mi- en op de favorieten voor de dzege. De gescheiden „Tourt- iling" leverde rond de drie ïuten in op hun landgenoot nieuwe verrassende leider usMontoya, die „Pello" Ruiz afloste. oedlink diende lang te wach- voordat hij zekerheid had de ritzege. Hij was als 97e Na hem werden nog 85 ireurs verwacht. In afwach- l van de ontwikkelingen nde hij zich niet bijster opti- stisch. Hij vermoedde dat zijn I van 1.10.50 niet snel genoeg i zijn om specialisten als Ro- ïger en Mauri achter zich te iden. ben niet ontevreden. Ik reed en heb ondanks de extreme weinig problemen gekend. Ik had verwacht dat mijn tijd vol- zou zijn voor de dag- vertelde hij. „Trouwens iedereen heeft ermee te maken. Het laatste stuk was bloedlink. Ik heb geen risico's genomen op die heuvels." Dat was niet noodzakelijk, want ook zonder halsbrekende toeren bleek zijn tijd goed voor de zege. Het was ook gewenst dat Breu kink zich weer eens positief on derscheidde. De eerste week had hij voor louter negatieve berich ten gezorgd. Eindelijk toonde hij zich van zijn goede kant, al dient het succes, het derde voor PDM in de Vuelta, vooralsnog niet ho ger te worden aangeslagen als een troostprijs. Alcala „Ik ben niet goed aan de ronde begonnen", bekende hij. „Niet zoals het van me verwacht mag worden. Ik heb geen excuus. Hooguit dat ik de week tevoren ziek ben geweest. Maar dat vind ik een zwak verweer. De afgelo pen week heb ik nauwelijks klachten gekend. Op een och tend een keer buikloop, maar dat mocht geen naam hebben. Erik Breukink in actie tijdens de tijdrit van gisteren in de Ronde van Spanje. mÊÊÊÊÊmmÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊtÊÊmÊÊÊÊmÊÊmmmÊÊÊÊÊÊÊÊÊKm Last van de maag heb ik niet ge had." Hoewel hij met de Pyreneeën voor de wielen iets meer dan vier minuten achter staat op Mon- toya richt hij zijn aandacht hoofdzakelijk op het klassement en het steunen van Alcala die minder dan een minuut achter stand heeft op de Spanjaard. „Ik ben alleen benieuwd hoe mijn hernieuwde kennismaking met de Pyreneeën zal zijn. Het is dit jaar voor het eerst dat ik in het hooggebergte kom. Maar dat geldt ook voor de rest. Ik laat het rustig op me afkomen." Breukink is in Spanje niet de kopman. Die rol is weggelegd voor Raul Alcala. Zijn taak op het tweede plan bevalt hem in de Vuelta. die hij voor het eerst in zijn loopbaan rijdt „Wellicht dat ik kan profiteren nu ik niet zo nadrukkelijk op de voorgrond behoef te treden. Ik voel me er best bij." Verrassing Zoals bij Breukink het geloof in eigen kunnen en de opleving zichtbaar terug is. zo contras teerden de reacties van Rooks en Theunisse. Beiden hebben een broertje dood aan tijdritten. Ze verliezen iedere keer minu ten. Zondag meer dan normaal „Als gevolg van het slechte weer", riepen ze beiden afhanke lijk van elkaar. Ze beschouwden de regen en wind als een extra handicap. Rooks meende dat hij in de Py reneeën nog voor een verrassing zou kunnen zorgen. Theunisse daarentegen beschouwt de Vuelta na de tijdrit als een ver doorgevoerde training. „Met het oog op de Tour. Ik zal zeker pro beren een rit te winnen. Maar voor het klassement heb ik geen kans meer. Zeker omdat in de laatste week nog een tijdrit op het programma staat." onze verslaggever Dagevos - Bij een af- passen zalvende woor- 1. De Graafschap-trainer Si- n Kistemaker wilde daarop teren kennelijk geen uitzon- ing maken. „Als iedereen be- t waar het volgend seizoen gaat, kunnen we weer bo- ïin de eerste divisie mee- ;n", zei hij juist nadat lands- tnpioen PSV 'zijn' De Graaf- ïap ten grave had gedragen, 5 immer strijdbare oefenmees- rekent op een tijdelijk vaar- Hij beseft dat zijn ploeg vol- seizoen een verdieping la- het wild is waar iedereen op jagen, desondanks gelooft hij in een snelle terugkeer eredivisie. Het feit dat de op peil blijft (2,7 mil- n), de spelersgroep niet al te ir van samenstelling zal ver ieren en de toezegging dat bij intuele verkoop van enkele ders meteen adequate ver- igers gezocht mogen worden, rken hem in die gedachte. egroeid de tweede keer in zijn be- daalt De Graafschap even als het is gepromoveerd terug naar de vertrouwde zij het dat dit keer beschamend is dan in Toen verzamelde de trots 1 de Achterhoek uit 34 wed- slechts twaalf punten, orde het 29 doelpunten en eg het 95 goals tegen. De pijn ;r echter niet minder om. ze- bij oefenmeester Simon Kis- aaker die al een keer eerder t DS'79 de gang naar het schavot moest maken. „Mijn hart huilt", zegt de geboren Noordhollander. „Vooral omdat er een team staat dat gaande weg is gegroeid en nü zeker in de eredivisie mee kan. We hebben uit de laatste achttien wedstrij den veertien punten gepakt". Hoe je het ook wendt of keert, de bottle-neck vormde uiteindelijk toch het gebrek aan voetbalver mogen. Slechts Edwin Godee, Erik van Kessel (hij miste geen minuut) en Jurrie Koolhof (ne gen goals) ontstegen met enige regelmaat de middelmaat. De rest moest het vooral van kracht en hard werken hebben. Kiste maker: „Het verschil tussen eer ste divisie en eredivisie is groot en wordt elk jaar groter. Met dit elftal had je stijf bovenaan ge staan in de eerste divisie. Dat is veelzeggend. Daarom zeg ik dat je het niveauverschil alleen kunt overbruggen door veel te inves teren". Kistemaker heeft zichzelf inmid dels ook de spiegel voorgehou den. „Ik ben natuurlijk verant woordelijk, maar ik voel me niet schuldig. Ik heb het maximale uit deze groep gehaald". Een misser als Ernie Brandts daarge laten. De ex-intemational, die inmiddels definitief is afge keurd. kon niet aan de verwach tingen voldoen en maakte het seizoen niet eens af. „Noem mij maar eens een trainer op die nooit een verkeerde aankoop doet. Het merendeel van alle aankopen, die ik heb gedaan, heeft z'n waarde bewezen voor De Graafschap". PSV - De Graafschap 5-0 (2-0). 10 Vanenburg 1-0. 15. Gerets 2-0 (straf schop). 51. Vanenburg 3-0. 66. Kieft 4 -0. 87. Ellerman 5-0. Scheidsrechter: Van Vliet Toeschouwers: 24.600. (ANP) - Met een aardige wedstrijd tegen Fortuna Feyenoord zich zondag voor eigen publiek warm gedraaid de bekerfinale, volgende week op hetzelfde veld tegen Roda Tegen de Limburgers uit Sittard werd het al vast 3-0. [tuna, sinds kort zeker van nog een jaar eredivisie, speelde in de ip open voetbal. Feyenoord kreeg daardoor veel kansen. Een 'Ipuntenfestival was mogelijk geweest. Niet altijd echter waren de tterdammers gelukkig in de afwerking. Bijvoorbeeld Damaschin pot twee keer op de paal. ih was er vooral goed nieuws zondag voor de nummer drie van Ierland. De Wolf maakte een bevredigende rentree na enkele we- geleden zijn enkelbanden te hebben gescheurd. Sabau hervat andag de training en is tegen Roda mogelijk inzetbaar. Blinker viel uit met een spierblessure. De ernst daarvan zal Ndag nader worden onderzocht. opende zondag na negen minuten de score. Blinker zorg- v.oor rust voor het tweede doelpunt. Taument bepaalde na de de eindstand op 3-0. - Fortuna Sittard 3-0 (2-0). 9. Damaschin 1-0, 36. Blinker 2-0. 55. 3-0. Scheidsrechter: Van Riel. Toeschouwers: 10.041. EINDHOVEN (ANP) - Eric Gerets heeft als bijna 38-ja- rïge basisspeler afscheid ge nomen van PSV. Hij heeft zelfs mogen scoren, van de strafschopstip om zijn laat ste wedstrijd iets meer glans te geven. PSV voelt zich ver plicht ten opzichte van de Belg, die de laatste zes kam pioenschappen heeft meege maakt. Voorzitter Jacques Ruts maakte bekend dat de verde diger op de volgende alge mene ledenvergadering be noemd zal worden tot lid van verdienste. „Wij nemen af scheid van één van de groot ste spelers uit de geschiedenis van PSV. Zijn inzet is gewel dig geweest, hij heeft de club met een ongekende toewij ding gediend." Bobby Robson, de andere buitenlander die vertrekt, had de waarde van Gerets al eerder uitgetekend. „Ik heb hem slechts twee jaar meege maakt, hij is in die tijd de ideale aanvoerder van een groep sterke voetballers ge weest. Hij heeft niet alleen de jongeren de weg gewezen, maar ook de ouderen, die van hem hebben kunnen en willen leren." Eric Gerets heeft zich in Eind hoven niet op de achtergrond gehouden. „Ik ben nu een maal een druk en bezig baas je. Maar ik heb hier vrienden gemaakt. Ploegsma was de eerste, hij was ook de eerste PSV-er met wie ik echt con tact had. Daarna zijn er meer gevolgd. Niet als laatste Berry van Aerle. Wij waren concur renten van elkaar, ik heb hem naar Antwerpen verdrongen toen ik hier kwam, hij heeft mij de laatste maanden uit het elftal gedrukt. Het heeft de vriendschap geen kwaad gedaan. Integendeel. Na de kampioenswedstrijd Gronin gen - PSV heeft hij mij zijn shirt gegeven. Hij had num mer 2, ik 12. Ik denk dat jij waarde hecht aan dit shirt, zei hij. Een echte vriend, on danks de concurrentie wij wa ren allebei rechtsback. Hij heeft het er net zo goed moei lijk mee dat ik weg ga." Gerets, op 29 juni aan de slag als trainer bij Club Luik, heeft zich in ziin zeven Eindhoven- se jaren intensief bezig gehou den met de jongeren. „Omdat ik mij herinner dat anderen het ook met mij gedaan heb ben toen ik bij Standard Luik begon. Wilfried van Moer Erik Gerets moest bij zijn afscheid van PSV een traantje wegpinken. foto Paul Vreeker/ANP heeft mij gemaakt als voet baller, Semmeling, Piot en al le anderen hebben bijgedra gen." „De jonge spelers hier verdie nen eenzelfde begeleiding. Soms moeten zij een trap heb ben. wanneer zij denken er al te zijn. een andere keer heb ben zij recht op een streling. Ik ben vooral intens met Pe ter Hoekstra bezig geweest omdat wij tijdens de oefen partijen nogal eens tegenover elkaar stonden. Ik denk dat hij in de komende jaren van grote waarde voor de club zal zijn." Gerets neemt geen spelers uit Eindhoven mee naar Luik. omdat zijn nieuwe club niet zo ruim bij kas zit. Hij krijgt geen afscheidswedstrijd van PSV. Dat wil hij zelf niet. „Dit kam pioenschap was mijn af scheid. met een erewedstrijd tussen mijn vrienden zou ik het alleen maar moeilijk heb ben." VENLO (ANP) - Burgemeester Van Graafeiland heeft zondag na VVV - Den Haag (2-1) laten weten voortaan bij geen enkele risicowedstrijd meer publiek toe te laten. Hij herziet zijn me ning pas, nadat het stadion De Koel in Venlo ingrijpende en dure wijzigingen heeft onder gaan. „Dit baart ons ernstige zorgen", zei VW-voorzitter Jan Vla- minckx. „Ook in de eerste divi sie krijgen we ongetwijfeld met dit soort duels te maken." Bij de slotwedstrijd in de eredivisie, zondag tegen Den Haag. werd ook vrijwel niemand toegelaten. Vorige week verbood de burge meester hij het toelaten van toe schouwers tot de wedstrijd te gen FC Den Haag. VW is echter niet zo zeer kwaaa op de burgemeester. Wel op poli tiecommissaris Boelens. „Hij was vorig seizoen nauwelijks in Venlo, of hij verklaarde dat sta dion De Koel ongeschikt is voor risicowedstrijden", aldus Vla- minckx. „Nu al onze thuiswed strijden dit seizoen zonder noe menswaardige problemen verlo pen zijn. probeert hij op deze ma nier zijn gelijk te halen." De tegenstellingen tussen WV en gemeentelijke overheid zijn groot. Vlaminckx: „Door deze maatregelen krijg ik de indruk dat politie en burgemeester lie ver geen betaald voetbal in Ven lo willen, omdat daardoor de werkdruk toeneemt. VW zal een schadeclaim indie nen bij de gemeente. „Vijfen twintigduizend gulden aan ge miste recette en een bedrag voor het verspelen van goodwill bij supporters, sponsors en seizoen kaarthouders", zei Vlaminckx. Commissaris Boelens had zon dag 160 politiemensen opge trommeld om een honderdtal Haagse supporters dat toch naar Venlo was afgereisd in toom te houden. Noemenswaar dige incidenten deden zich niet voor. Dat vonden burgemeester en politiechef een bewijs van de juistheid van de maatregelen. De wedstrijd speelde zich in een macabere sfeer af. Het geblaf van politiehonden galmde over de akelig lege tribunes. Toen VW na twintig minuten de lei ding nam, juichte de kleine Ven- lose aanhang net iets te hard. Politiecommissaris Boelens vond dat provocerend ten op zichte van de honderd Haagse supporters voor de poort. Hij verwijderde bestuursleden, ge blesseerde spelers en bonds coach Nol de Ruiter van de tri bune. OROPESA (ANP) - Het is on zeker of de Pyreneeen-ritten doorgang kunnen vinden. De organisatie van de Ron de van Spanje houdt reke ning met problemen veroor zaakt door sneeuwval. Voor de bergetappes van maan- UltSlHgen dag, dinsdag en woensdag zijn al alternatieve routes uitgestippeld. drie jaar duren voordat de verschuiving effectief wordt. De Vuelta-organisatie is voor de komende jaren al contractuele verplichtingen aangegaan. Het doorgaan van de „Ko- ninginnerit" van Viella naar Luz Ardiden op dinsdag, een tocht met onder meer de Tourmalet en Aspin. hangt af van de Franse autoritei ten. Zij dienen toestemming te geven. Tot nu is nog geen groen licht gegeven. Dat moet maandagmiddag ge beuren. Hoewel de weersvoorspellin gen iets gunstiger zijn. kan een belangrijk bijkomend probleem de doorgang als nog belemmeren. Het sneeuwvrij maken van de Tourmalet alleen al kost ruim een half miljoen gul den. Frankrijk is gastvrij, maar niet filantropisch. En rukt alleen met groot mate riaal uit als de Vuelta-orga nisatie opdraait voor de kos ten? De organisatorische besog nes komen Hein Verbrug- gen. de Nederlandse voorzit ter van de UCI (Internatio nale wielrenunie). niet onge legen. Hij streeft al geruime tijd naar een betere sprei ding van de drie grote ron den. In zijn plannen zou de Vuelta naar september ver huizen. De organisatie van de Ronde van Spanje heeft zich in prin cipe bereid verklaard met een later tijdstip. „Dit is op nieuw het bewijs dat mijn plan niet slecht is", zei Ver- bruggen. „Deze obstakels doen zich in september niet voor. Bovendien kunnen ze in die periode rekenen op een sterker deelnemersveld. In de huidige opzet hebben de toppers alleen bij het WK kans op rehabilitatie voor een mislukte Tour." De marketing-manager volgde dit weekeinde als gast van de organisatie de Ronde, die hij opnieuw van zijn gelijk probeerde te over tuigen Het zal evenwel nog Zesde etappe Gandia-Bcnica- sim: 1. Van Hooydonck (Bel: 202.8 km in 5.02 28 (gem 40,229 km/u). 2 Zulle (Zwi) 1.51. 3 Juan Carlos Gonzalez <Spai, 4 Diaz Zabala (Spa). 5 Gaston (Spa). 6 Verhoeven (Ned). 7 Konisjev iGOS). 8 Raab (Dui>. 9 Halupc- zok (Pol). 10 Maler <Oos>. 11. Poelnikov (GOS). 12 Cordes iNed). 13. RomingeriZwu. 14 Ro che (Ieri. 15. Manuel Juan Do- minguez (Spai, 25. Breukink. 27. Theunisse. 31 De Vries. 33. Rooks, 37. Suykerbuyk, 121 Jan Siemons 4.36, 136. Kokkelkoren, 151. Van Poppel 7.35, 155. Nij- boer, 163. Jakobs 9.38, 170 Mul ders, 171. Solleveld. 173 Nijdam, 175 Harmeling, 178 Talen, 180 Hermans 12 23. 182 en laatste Willems iBel) 15 27 Beelen (Bel), Baldato ilia), Iglesias (Spa) en Vandelh (Itai staakten de strijd. Verdonck startte wegens een sleutelbeenbreuk niet Zevende etappe Alquerias- Oro pesa: 1 Breukink (Ned) 49,5 km in 1.10.50 (gem: 41,929 km/ui, 2 Montoya (Spa) 0 09. 3. Vande- raerden (Bel) 0.46. 4. Bruyneel (Bel) 0 51, 5 Mauri (Spa), 6 Al cala (Mex) 1.13, 7. Echave (Spal 122. 8 Delgado (Spa) 130, 9. Wegmiiller (Zwii 1.33. 10 Zulle (Zwn 1.53. 11 Cordes (Ned) 1 58. 12. Hodge Ausi 2.01.13 Diaz Za bala(Spai2 15.14 Roche2 26.15. Kaspulis iL.iL) 2 29, 16 Nijdam. 22. Harmeling 3 02. 34 Rooks 3.35. 35 Suykerbuyk 3 40. 37 De Vries 4 01, 38 Theunisse 4.08, 41 Solleveld 4.27,47. Talen 4 47, 100 Nijboer 7.46, 108. Van Poppel 8.04. 120 Jakobs 8 30, 127 Ver hoeven 8.50, 138. Jan Siemons 9 21. 143. Mulders 9 35. 155 Kok kelkoren 10 21. 181 Hermans 15.54.182 en laatste Jacobs (Beli 21.35. Klassement: 1. Montoya 28 27 17. 2 Mauri 0.05. 3 Bruy neel 0.33. 4 Alcala 0.57, 5 Zulle 129, G Echave 1.33. 7 Delgado 1.41. 8 Ruiz Cabestany 1.50. 9 Hodge 1.54, 10 Roche 2.11. 11. Cordes 2 32, 12. Rominger 2 38, - 13.. Giovanetti (Ita) 2.43, 14. Cu- bino (Spa) 3 09, 15. Lianeras (Spa) 3 14. 21 Breukink 4 19, 22 Rooks 4.34, 23. Theunisse 4.41, 24 Suykerbuyk 5.04,53 De Vries 8 22.62 Nijdam 9 54. 63 Verhoe ven 9.59.101 Solleveld 13.32.102 Harmeling 13 35. 151 Kokkelko ren 19.47. 154 Mulders 20 29. 156 Talen 2043. 168 Jakobs 23.55. 180 Hermans 30.32. 182. en laat ste Nijboer 35.58. DORDRECHT (GPD) - Heel houden en heel blijven. Dat stond voorop bij Ajax tijdens het laatste klusje in de vader landse competitie, dat in Dor drecht simpel werd geklaard: 5 -0. De thuisclub kreeg daar een voetballesje van Ajax, dat zelfs zonder de vaste krachten Frank de Boer, Sonny Silooy (ge schorst), Michel Kreek, Bryan Roy (geblesseerd) oppermach tig bleek. Het niemendalletje, louter goed voor de statistieken, zou voor de Amsterdammers alleen gevaar kunnen opleveren wanneer het duel op het scherp van de snede zou worden uitgevochten. Maar dat was nimmer het geval. Rob Alflen, John van Loen (twee maal), Stefan Petterson en een eigen doelpunt van Joop Hiele zorgden voor een ruime overwin ning en een blije Van Gaal. De coach: „Een schitterend slot van de competitie. Na de winter stop hebben we niet meer verlo ren en mede daardoor pakten we 55 punten. Dat is de laatste jaren zelfs voor Ajax ongekend. Dat we geen kampioen zijn gewor den hebben we desondanks aan ons zelf te wijten. In het begin van het seizoen hebben we over dreven veel kansen onbenut ge laten en dat heeft ons uiteinde lijk opgebrokeji. Je hoort mij niet klagen over PSV. Dat is de terechte kampioen om de sim pele reden dat het meer punten dan wij heeft gehaald." Kraker De technisch directeur van Ajax heeft nu tien dagen om zijn elftal voor te bereiden op de 'kraker' die de kroon op het seizoen moet zetten. Morgen neemt Van Gaal zijn mannen mee het bos in voor wat hij noemt een 'herstel- en duurtraining'. Woensdag zijn de Ajacieden vrij. waarna zij van donderdag tot en met zaterdag weer in de Meer trainen. Op maandag reist het gezelschap, zoals gewoon bij Europa Cup duels in eigen land. af naar Was senaar. Veel zorgen kent Ajax niet. Johnny van 't Schip viel tegen SW/Dordrecht'90 uit met een lichte knieblessure. Roy en Kreek worden vandaag en mor gen uitvoerig behandeld. „Maar ik denk dat iedereen, met uit zondering van Dan Petersen wellicht, op tijd klaar zal zijn voor Torino," aldus Van Gaal. die Ajax volgende week op volle oorlogsterkte de wei in kan stu ren. Verdwijnen SW/Dordrecht'90 zet vandaag stevig het mes in de selectie. Veertien van de 34 contractspe lers zullen moeten verdwijnen bij de club met de minste toe schouwers in de eredivisie. Wie dat zijn bepaalt trainer Han Ber ger vanavond in overleg met voorzitter Kees den Braven. SVV/Dordrecht'90 had het aan de laatste thuiswedstrijd tegen Ajax (0-5), bezocht door 5000 be langstellenden. te danken dat het toeschouwersgemiddelde rond de 2000 kwam te liggen. An ders zou de club zelfs minder pu bliek hebben getrokken dan TOP in het eerste seizoen tussen de profs in de eerste divisie. Al met al blijft het een triest record, want zo'n tweederde van de ploegen uit de eerste divisie be groetten het afgelopen jaar meer bezoekers dan SW Dordrecht'90. Han Berger heeft er bij Kees den Braven, de Brabantse suike room van de Dordtse club. op aangedrongen de broekriem niet al te strak aan te halen. Ber ger. die kan terugkijken op een redelijk succesvolle start als coach in Dordrecht gelet op het behoud van het eredivisieschap, wil zijn team als het even kan ook nog versterken. Hans Wer- dekker. transfervrij en nu nog Willem II. is in beeld om de de fensie te gaan leiden. „Ik heb al met hem gesproken." aldus Ber ger. SW/Dordrecht '90 - Ajax 0-5 (0-2). 18. Alflen 0-1. 26. Van Loen 0-2, 46. Van Loen 0-3, 66. Hiele 0-4 <e.d.). 90. Pet- tersson 0-5 Scheidsrechter. Lam mere Toeschouwers: 5490.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 9